13 i I 1 I I i Startproblemen bieden vermaak Spitsen n» Sneijder is weer het goudhaantje 14 19 20 Gérard de Nooijer wint tweestrijd tijdens Feyenoord-NEC AGOVV: fans TOP Oss zijn varkens maandag 18 augustus 2003 Makaay wordt als held onthaald FC Twente pas laat langs RBC Zeeland Open krijgt twee winnaars Jonker op podium in Zierikzee Wereld ligt open voor Krajicek Ploeggenoot rijdt Boogerd klem Wervelend Hoek wint Delta Cup Hijgend Scoringskans Contrast Dom Debuut Ronald de Boer meldt zich af J Broers sparen elkaar in de Kuip arrvvan der Hooft JOITERDAM - Hun loopbaan |jep jarenlang parallel. Dennis ,nGérard de Nooijer (34) speel den samen in hetzelfde shirt bij RCS. Sparta en Heerenveen, maar in Friesland scheidden de „egen van de Zeeuwse tweeling zich. De één vertrok naar NEC, deander een jaar later naar Fey- enoord. Gisteren stonden ze te genover elkaar in De Kuip, waar de jongste als winnaar uit de strijd kwam: 2-1. Het was pas voor de derde keer in hun carrière dat de twee broers eikaars tegenstander waren. Gérard de Nooijer won een keer als speler van Heeren veen. toen Dennis als huurling hij Sparta speelde. En Dennis, die dertien minuten ouder is, kwam anderhalf jaar terug als winnaar uit de strij d bi j het duel tussen NEC en Heerenveen. De stand was dus in evenwicht, maar daar kwam gisteren ver andering in. Veel duels vochten de broers niet uit met elkaar, maar de eer ste echte kans kwam na dertien minuten toch voort uit een duel tussen de tweeling. Dennis draaide knap weg van Gérard, maar zijn voorzet werd door Frank Demouge recht op keeper Edwin Zoetebier geschoten. „Dat was een aardige actie en die bal had er eigenlijk in ge moeten", zei Dennis de Nooijer naafloop. ,,Ik dacht dat-ie de andere kant op zou draaien", vertelde Gérard de Nooijer, die in de eerste helft precies dertig rin balbezit was. Zijn broer kwam in de eerste 45 minuten tot een totaal van 29, maar dat balbezit had hij mees tentijds rondom de middellijn, met Patrick Paauwe of Peter van den Berg hijgend in zijn nek. Toch vond Dennis de Nooijer het geen moeilijke wedstrijd. „Ik heb zelf wel het idee dat ik aardig gevoetbald heb. Je weet dat j e weinig kansen krij gt in De Kuip, maar gezien onze kwali teiten hebben we redelijk goed meegevoetbald. Opvallend was dat de twee broers elkaar bij blessurebe handelingen even opzochten voor een kort praatje. Waarover hadden ze het dan precies? „Ge woon", zei Dennis, „over de goals en de wedstrijd." Gérard: „Precies. En over hoe de andere spelers het deden. Verder niets bijzonders, hoor." Zo ging het ook na de tweede goal van Feyenoord, die Thomas Buffel op zijn naam schreef na een communicatiefout tussen verdediger Arjen Ebbinge en keeper Dennis Gentenaar. Feye- noord was zeven minuten na rust op voorsprong gekomen door een schuiver van Danko Lazovic, die niet veel later met een kuitblessure moest uitval len. Terwijl de ruim 41.000 Fey- enoord-fans een feestje vierden, bleef Gérard de Nooijer bij bei de doelpunten op de eigen helft staan. Hij liet het juichen aan zijn ploeggenoten over. „Want als ik helemaal naar voren moet rennen, kom ik misschien niet meer terug", zei hij geksche rend. In de tweede helft kwam hij slechts zestien keer in balbezit, terwijl Dennis tot een totaal van 21 kwam. De twee broers lieten zich na 55 minuten van hun bes te kant zien. Opstootjes zijn niet aan hen besteed en dus werd Dirk Kuijt door Gérard wegge haald bij het kleine vechtpartij tje, dat was ontstaan na een overtreding van Patrick Paau we op Peter Wisgerhof. Dennis de Nooijer probeerde Paauwe uit het gewoel te krijgen, waar na de rust enigszins terugkeer de. Na een kwartier spelen in de tweede helft kreeg zowel Gé rard als Dennis een goede sco ringskans. De Feyenoord-ver- dediger kopte net naast, twee minuten later liet de spits van NEC zich na een goede actie val len in het strafschopgebied. Dennis de Nooijer: „Ik kon niet meer bij de bal en ik dacht dat Paauwe zijn been er wel voor zou zetten. Dat gebeurde dus niet en daarom leek het nogal op een schwalbe." Naarmate het eindsignaal dich terbij kwam, vormde zich een veelzeggend beeld. Dennis de Nooijer liep met het hoofd gebo gen, nadat Resit Schuurman weer veel te hoog had gemikt. Zijn broer toonde, met de borst vooruit, een voorzichtige glim lach. De strafschop van Rob Wielaert in de slotminuut (2-1) bracht daar geen verandering meer in. Na de wedstrijd was er opnieuw zo'n contrast. Dennis de Nooijer verscheen in een korte broek en polo bij de spelersbus. Met zijn vader nam hij kort de wedstrijd door, waarna hij snel de bus in moest. Gérard de Nooijer stond de pers te woord in een net pak met clubembleem, een zwart witte stropdas en gloednieuwe schoenen. De verdediger was tevreden met het resultaat en erkende dat zijn ploeg geen geweldige wedstrijd had gespeeld. „Maar we straal den wel enthousiasme en agres siviteit uit", zei Gérard de Nooijer. „Op sommige momen ten zag je dat we er eigenlijk nog niet klaar voor waren na die moeilijke voorbereiding. Het is nu zaak om hier volgende week tegen Heerenveen een goed ver volg aan te geven. En we moeten niet vergeten dat NEC een goede en vooral stugge ploeg is. Ik vind dat we ons als ploeg in ieder ge val goed hebben gepresen teerd." APELDOORN - De nieuwe profvoetbalclub AGOW wil door supporters aangerichte schade verhalen op TOP Oss. Volgens AGOW-directeur T. Fitsch hebben Brabantse sup porters zich afgelopen vrijdag avond „als varkens gedragen" en voor duizenden euro's schade aangericht aan het AGO W-sta dion. Voorzitter P. Lansaat van TOP Oss beschuldigt juist supporters van AGOW van het vernielen van auto's van Osse fans. Als re actie daarop zouden TOP-fans ach volgens hem hebben gere vancheerd. AGOW maakte met een 1-2- nederlaag zijn rentree in het be taalde voetbal. Net als bij Fitsch' vorige werkgever Hera cles Almelo werden de bijna honderd TOP Oss-supporters voor het duel onthaald op koffie en broodjes. Het idee daarach ter is dat voetbalsupporters worden ondergedompeld in een sfeer van gemoedelijkheid. Vol gens Fitsch bleken de TOP-fans die ontvangst niet waard. „Ze hebben zich als varkens gedra gen", stelt hij. „De volgende teer zullen we hen ook als var kens ontvangen." De voor de supporters geplaats te toiletten werden volgens Fitsch genegeerd. „Een aantal heeft staan pissen in het gasten - vak", zegt hij verontwaardigd. De verkopers achter het koffie- traam (B-junioren die een per centage van de opbrengst voor hun team kregen) moesten het aa aanvang van de wedstrijd verbaal ontgelden. „Ook zijn ze •uitgegooid en bespuwd. Waar hen je dan als supporter mee be zig?" jnhet gastenvak werden vernie lingen aangericht. Kuipstoel tjes en gaas werden losgerukt, een hek scheefgetrokken. Of een claim bij TOP Oss kans van sla gen heeft, weet de AGOW-di- •vcteur niet. „Maar ik hoop dat •"en daar gezond verstand heeft." "Ik zou zeggen: dat moet-ie dan •naar doen", reageert TOP- voorzitter Lansaat. „Als ze in Apeldoorn maar wel begrijpen •tat wij onze supporters dan aanraden om op persoonlijke ti- >el ven claim tegen AGOW in te wenen voor hun beschadigde auto s. Ik vind het overigens bij zonder vreemd dat meneer >'sch zich tegen de pers zo over "nze supporters uitlaat. En dat '1 daarbij subtiel de misdra- S'ngen van zijn eigen supporters weglaat." GPD Gérard de Nooijer probeert met een kopbal te scoren tegen NEC. De bal zou net naast het doel van keeper Dennis Gentenaar gaan. foto Cor Vos door Edwin Alblas AMSTELVEEN- De Champions Tro phy, het kampioenschap voor de zes beste hockeylanden ter wereld, biedt tot nu toe aangenaam vermaak. Met de Nederlandse hockeyers en de organisa tie in een hoofdrol. Oranje won zater dag in Amstelveen al van India met 4-3, waarbij een falende wedstrijdklok en discutabele beslissingen de gemoede ren verhitten. Na de winst gisteren op Australië (5-3) is het Nederlands team hard op weg naar de finale. Voor eigen publiek is Oranje het aan zijn stand verplicht om de Champions Trophy serieus te nemen. Nederland heeft een grote naam in het internatio nale hockey. Die reputatie is vooral op gebouwd door de hockeyers, maar de laatste jaren ook mede onderhouden door de officials buiten de lijnen. Op Nederland wordt nooit vergeefs een be roep gedaan als de internationale hoc- keyfederatie (FIH) weer eens omhoog zit met een toernooitje. En een kampi oenschap in Nederland levert steevast geld op. Die afhankelijkheid heeft ook geleid tot de aanstelling van Nederlanders op cruciale posities binnen de moederor ganisatie. Aan het hoofd van de inter nationale familie staat Els van Breda- Vriesman, die zich als voorzitter van de FIH ook nog eens IOC-lid mag noemen. Uiteraard is Van Breda-Vriesman trots op haar afkomst, maar dit weekeinde kon zij niet anders dan haar landgeno ten even op de vingers tikken. Bij de wedstrijd tussen Nederland en India op de openingsdag deugde niets van de tijdwaarneming. „Dat zag er dom en onprofessioneel uit", oordeelde Van Breda-Vriesman. De stadionklok bleef het hele duel op nul staan. En erger nog, de wedstrijd duurde veel langer dan ze ventig minuten. Nederland hing vlak voor tijd bij een 0- 3-achterstand een fors pak slaag boven het hoofd. Toen Rob Reekers tegen- scoorde, informeerde bondscoach Joost Bellaart bij de arbitragetafel naar de resterende tijd. „Een minuutje, ik legde me al neer bij een nederlaag.Twee mi nuten later werd het 2-3 en kort daarop 3-3. Volgens het hevig protesterende India was de inzet van Floris Evers niet de lijn gepasseerd, Bellaart hield na het zien van eigen videobeelden vol van wel. Op televisie daarentegen leek het alsof de bal niet helemaal over de lijn was. Toen Ronald Brouwer in zijn vijftigste interland een dikke minuut later zelfs nog de winnende treffer maakte, stortte de wereld van India in. Met veel diplo matie werden officiële protesten uit het Aziatische kamp voorkomen. De wed strijd had na Bellaarts gang naar de ta fel nog zes minuten geduurd. De bonds coach zat er niet mee. „Maar klungelig was het natuurlijk wel." Het voor het eerst gebruikte draadloze systeem, van de arbitragetafel naar het scorebord, had gefaald. Voor een back up was niet gezorgd. Tal van betwiste momenten in de wedstrijd hadden wel licht met hulp van elektronische mid delen een eerlijker beoordeling gekre gen. Bij het WK van vorig jaar in Malei sië kondigde Van Breda-Vriesman nog aan dat camera's in de toekomst het werk van de scheidsrechters zouden vereenvoudigen. Na een experiment bij het WK voor vrouwen later dat jaar in Perth werd het idee afgeschoten. „Maar misschien is dat toch iets te vroeg ge beurd", gaf Van Breda-Vriesman schoorvoetend toe. Gelukkig voor Nederland stond de tweede wedstrijd tegen Australië giste ren niet bol van de commotie. Slechts op het achterover leunen van de Neder landse ploeg na 5-1 was wat aan te mer ken. „We wilden van het imago af dat we alleen met geluk en in de laatste zes minuten kunnen winnen", sprak Bel laart na de 5-3-overwinning. „Een ploeg met ambitie moet ook laten zien dat het een wereldteam als Australië zijn wil op kan leggen." Vandaag is Nederland vrij en speelt het Nederlandse vrouwenteam de eerste wedstrijd in de F our Nations Cup tegen Duitsland. Morgen zijn de mannen weer aan de beurt tegen Pakistan, dat met vier punten uit twee duels voorlo pig Nederlands voornaamste belager is. GPD Ronald Brouwer, matchwinnaar tegen India, bemachtigt de bal tegen Australië. foto Koen Suyk/ANP Als aanvaller kijk ik nog altijd naar de prestaties van andere spitsen. Het aan tal Nederlandse spitsen is de laatste jaren volgens mij wel afgenomen in de eredivisie. Kijk de clubs er maar op na, dan kom je toch veel buiten landers tegen. Feyenoord heeft nu Danko Lazovic. Tegen ons speelde hij gisteren niet echt opval lend, maar op de radio was 1 Andy Houtkamp bij Langs de lijn lyrisch over hem. Dat vond ik wat overdreven. Op een schot in de eerste helft na en zijn doel- ,ms I punt, heeft hij verder niet zo heel veel laten zien. Maar je kon wel zien dat hij kan voet ballen. La zovic is han dig en snel en we moeten niet vergeten dat hij de erfenis van Van Hooijdonk met zich meedraagt. Als het bij hem gaat draaien, gaat hij vol gens mij heel veel scoren voor Feyenoord. Mateja Kezman ging vrijdag tegen Roda JC gewoon ver der waar hij vorig seizoen ge stopt is. Zijn tweede doel punt was prachtig, ik vond de eerste goal ook heel knap. Niemand verwachtte dat hij die bal nog zou halen, toch tikte hij hem gewoon weer binnen. Hij mag dan soms wel eens over de bal struike len, maar Kezman is van on schatbare waarde voor PSV. De club mag dankbaar zijn dat hij is gebleven. Kezman blijft werken, schakelt goed om en maakt zelfs slidings. Dat heb ik Romario nooit zien doen. In mijn ogen is Wesley Sonck ook een goede spits. Hij heeft -i in België niet bij de echte top clubs als Club Brugge en An- derlecht gespeeld, maar wel altijd veel gescoord voor Ra cing Genk. Sonck moet na tuurlijk de tijd krijgen bij Ajax, maar aan de andere kant vind ik wel dat hij tus sen de 20 en 25 goals per sei zoen moet maken. Zeker als Ajax negentig keer scoort in één seizoen. Sonck gaat het wel redden. Van Matthew Amoah kan ik ook genieten. Hij is nog jong, maar wel al drie jaar topsco rervan Vitesse. Hij scoort dus altijd, is snel en heel doelgericht. Met Bob Peeters kan hij een goed koppel vormen. In zijn tijd bij Roda JCvond ik Peeters ook voetballend heel goed. Nu lijkt het of hij zonder zelfvertrouwen voetbalt en dan ziet het er bij hem ook wat slungelig uit. Peeters heeft echter wel z'n kwalitei ten, net zoals iedere andere spits. Je moet die kwaliteiten gewoon goed gebruiken. Hans van de Haar van FC Utrecht vind ik een klasbak. Het is heel jammer dat hij nu geblesseerd is geraakt. Van de Haar scoorde veel in een zwak team als De Graaf schap. Ik had hem heel graag bij NEC gezien. Frank De mouge, met wie ik nu samen speel, heeft ook veel waarde voor een team. Hij is nog maar 21, wil heel graag, knokt zich altijd leeg en kan nog veel beter worden. Het is echter maar de vraag of hij daar de komende jaren ook de tijd voor krijgt. Want er staat zo weer een buitenland se spits klaar. Dennis de Nooijer door Peter van Duyl ARNHEM - Hij is amper negen tien jaar, een jongen eigenlijk nog, maar Wesley Sneijder be gint nu al van onschatbare waarde te worden voor Ajax. Afgelopen dinsdag tekende het talent voor de cruciale gelijk maker tegen Grazer AK, giste ren was hij in het Gelredome verantwoordelijk voor de win nende treffer tegen Vitesse. De Amsterdammers speelden moeizaam, maar hielden aan de eerste acte van het nieuwe sei zoen toch drie punten over: 1-2. Het intikkertje waarmee Sneij der kort voor tijd Vitesse-Ajax besliste, was de bekroning van een week die de Utrechter alles bracht waar een voetballer van droomt. Want naast de rake in zetten in Graz en Arnhem werd Sneijder door bondscoach Dick Advocaat ook nog eens opgeroe pen voor het Nederlands elftal. „Twee goals in één week en nog heel belangrijke ook. Dat is me nog nooit overkomen!" De jonge middenvelder is bin nen een halfjaar uitgegroeid tot één van de peilers onder topclub Ajax. Door zijn inbreng kwam Ajax zijn eerste duel van het nieuwe seizoen ongeschonden door, maar de zege kon niet ver hullen dat er in Amsterdam nog heel wat sleutelwerk te verrich ten is. De ploeg van trainer Ro nald Koeman had het vooral in de eerste helft knap lastig met de hartverwarmende passie van Vitesse. Het elftal van Edward Sturing, de laatste weken op nieuw geplaagd door financiële zorgen, speelde agressief, fel en bij vlagen ook prima voetbal, waarbij Gert Claessens en voor al Matthew Amoah de hoofdrol len voor zich opeisten. Bij Ajax ontbraken de gebles seerden Trabelsi en Galasek. De Belg Tom Soetaers, pas sinds af gelopen donderdag Ajacied, maakte zijn debuut. „Van het trio Sikora, Wamberto en Soetaers is hij momenteel ge woon de fitste", lichtte Koeman die opvallende keuze toe. „En als je linksbuiten bij Roda kunt spelen, kun je dat ook bij Ajax. Misschien bleef hij nog wat on der de maat, daarom werd hij ook gewisseld, maar dat is ook niet zo heel vreemd." Soetaers bezette gisteren de lin kerflank op een viermans mid denveld. Voor het eerst speelden Zlatan Ibrahimovic en aan winst Wesley Sonck samen in de spits. Koeman was erg te spre ken over de samenwerking tus sen de twee, maar het moet nog veel beter worden. De Belg mis te een aantal prima kansen, zijn Zweedse collega speelde mager tjes en werd na ruim een uur af gelost door Victor Sikora. Toch was Ibrahimovic na afloop weer eens het middelpunt van discussie. Hij sloeg zijn directe tegenstander Bert Konterman al voor rust een bloedneus. De gele kaart van scheidsrechter Dick Jdl deed vreemd aan, de ar biter had óf rood óf geen kaart moeten trekken. Het was voor Vitesse ronduit wrang dat de ge lijkmaker van de bezoekers viel op het moment dat Konterman zich langs de lijn moest laten op knappen. Op het moment dat Frankel zijn eigen doelman Jim van Fessem passeerde (1-1), had Ajax nergens recht op. In de ope ningsfase heerste Vitesse in het Gelredome als in zijn sportieve hoogtijdagen. Amoah en Claes sens hadden beiden al een uit stekende kans gemist, voordat de thuisclub de 1-0 op het bord toverde. Didier Martel en Fran kel verichtten het voorwerk, het hoofd van Amoah deed de rest. In de tweede helft controleerden de Amsterdammers de wed strijd beter, maar Koeman con stateerde na afloop volkomen terecht dat Ajax „niet ongeluk kig" was geweest. Dat gold niet in de laatste plaats voor de win nende treffer van Sneijder. De manier waarop de middenvel der in staat werd gesteld te sco ren (na een afgrijselijk misver stand tussen Michael Dingsdag en Bert Konterman) deed in elk geval geen recht aan de ontwik keling die Sneijder nu door maakt. GPD GLASGOW - Ronald de Boer heeft zich gisteren afgemeld bij bondscoach Dick Advocaat voor de oefeninterland tegen België, die woensdag in Brussel wordt gespeeld. De aanvaller van Glasgow Ran gers liep zaterdag in de compe titiewedstrijd tegen Aberdeen (3-2) een blessure aan een achil lespees op. De Boer scoorde wel, maar maakte het duel niet af. Advocaat zal geen vervanger oproepen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13