Hambali is Osama van Zuidoost-Azië Prins Alois wordt regeringsleider van Liechtenstein OP RUI Ml IN GS KOI RTI NGEf 4 TOl 9 fO i 3 IJ PO' r AXEL pot Leven op de aarde is misschien veel eerder ontstaan dan gedacht India wil voor 2008 onbemand ruimteschip naar maan falestijnen melden akkoord over JerichoKalkiliya, Toelkarem en Ramallah De laatste loodjes zaterdag 16 augustus 2003 Kort gestraften Twee op de drie Israëliërs ziek door intifada Leger Zweden werkt van 9 tot 5 Indiaas dorp telt veertig tweelingen China tegen abortus meisjes Echtpaar doodde acht mensen Doden door acties Indiase rebellen Landmijn velt Russische militairen Rechter Hülsta Rolf Benz Machalke HF-Style Auping Label Elke zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur AXEL Duitse bijstand moet luxe flat in Miami betalen van onze redactie buitenland VEW DELHI - India wil voor '008 een onbemand ruimte- jc|,ip naar de maan sturen. Dit zei de Indiase premier Vajpayee iristeren in een toespraak tot de natie bij de viering van Onaf- mkelijksheidsdag. Hij zei dat India gereed is voor een grote stap voorwaarts in de wetenschap. „De naam van de missie wordt Chandravan Pratham (eerste reis naar de maan)", aldus Vajpayee. Zij wordt gezien als vertoon van de wetenschappelijke capaciteiten van het land. De nationale Indiase ruimte vaartorganisatie diende de eer ste voorstellen om een ruimte schip naar de maan te sturen drie jaar geleden in. In 2001 be gonnen de voorbereidingen. Het project kost India naar ver wachting ruim 70 miljoen euro. India beschouwt een missie naar de maan als een prestige- zaak. Critici zeggen dat zij on nodig is voor een arm land als India. Bovendien levert ze geen nieuwe wetenschappelijke in zichten op, aldus de criticasters. Tot dusver hebben alleen de Verenigde Staten, Rusland en Japan ruimteschepen naar de maan gestuurd. China heeft plannen om binnen drie jaar daartoe over te gaan. Europa stuurt in september zijn eerste onbemande ruimtevaartuig naar de maan. RTR Israël zou vier steden ontruimen Hnnr Ad Bloemendaal IEL AVIV - Israël draagt in de komende twee weken het mili taire gezag in vier steden op de Westelijke Jordaanoever over aanhet Palestijnse Bestuur. Een Palestijnse woordvoerder liet iteravond weten dat het gaat oiu Jericho, Kalkiliya, Toelka rem en Ramallah. De overeenstemming over de overdracht zou gistermiddag bereikt op een bijeenkomst van de Israëlische minister van Defensie, Shaul Mofaz, met ko- lonelMohammed Dahlan, die in hetPalestijnse Bestuur is belast met veiligheidszaken. Israël heeft het nieuws niet be- Wel verklaarde een le- gerwöordvoerder eerder op de de beperkingen die tot nu toe golden voor inwoners van Bethlehem die naar Israël wil len reizen, worden verlicht. Bovendien zullen de Technische Hogeschool en het Islamitisch College in Hebron, die het Is raëlische leger enkele weken geleden sloot, weer open mo gen. Bij wijze van gebaar aan het Pa lestijnse Bestuur heeft Israël gisteren 74 gevangenen vrijge laten. Het ging om mensen die eigenlijk afgelopen dinsdag al in vrijheid hadden moeten wor den gesteld, maar de voor hun transport bestelde bussen maakten rechtsomkeerd nadat Palestijnse zelfmoordterroris ten twee aanslagen hadden ge- Vrijwel alle vrijgelate- ware kort gestraften. De meesten waren opgepakt omdat ie zonder de nodige documen- ïn in Israël verbleven. Ie Palestijnse woordvoerder JERUZALEM - Twee op de drie Israëliërs kampen met post traumatische stress door het ge weld van de Palestijnse op stand, de intifada. Velen hebben slaapproblemen. Dat blijkt uit (en onderzoek door Israëlische artsen, zo meldde gisteren de bant Ma'ariv. Psychiaters van de universiteit van Tel Aviv onderzochten in april en mei 2002 ruim vijfhon derd volwassenen. Van hen had 16 procent direct te maken ge had met geweld. Bijna 40 pro- tenthad een familielid of vijand die eraan was blootgesteld. Driekwart gaf aan problemen met slapen te hebben ofafentoe zeer depressief te zijn. Toch was 62 procent optimistisch over de eigen, nabije toekomst. AFP die gisteravond bekend maakte dat het Israëlische leger Jericho, Kalkiliya, Toelkarem en Ramal lah zal ontruimen, trad niet in details. Met name Ramallah heeft in de onderhandelingen van de afgelopen tijd voor pro blemen gezorgd. Tot nu toe heeft Israël er steeds op gestaan dat er een oplossing moet worden ge vonden voor de gezochte Pales tijnse militanten die zich schuil houden in de residentie van pre sident Jasser Arafat, voor het militaire gezag in de stad kan worden overgedragen. Het is niet duidelijk of de mili tanten worden overgebracht naar een Palestijnse gevangenis in Jericho, zoals aanvankelijk was overeengekomen. Arafat, die daar eerst mee instemde, kwam er later op terug. Israël wil dat het Palestijnse Be stuur de gewapende milities ontmantelt, zoals in de 'route kaart', het internationale vre desplan is bepaald. Maar de Pa- lestijnen zeggen dat ze daar voorlopig niet toe in staat zijn, ook al omdat hun politie op de Westelijke Jordaanoever alleen in Bethlehem daadwerkelijk kan optreden. De grootste pro blemen doen zich voor in Jenin en Nabloes, in het noorden van de Westoever. Daar is alleen het Israëlische le ger actief als gezagshandhaver. GPD v K. V? LEUK - Een Zwitserse militair is met een schop op pad om de laatste smeulende vuurtjes in het bos bij Leuk te doven. Ook in de toeristische regio Algarve in het zuiden van Portugal hebben brandweerlieden gis teren vrijwel alle branden onder controle gekregen. In Spanje echter is aan de Costa Brava bij Mafanet de la Selva een brand die onder controle leek te zijn, op nieuw opgelaaid. Zeker vijfduizend mensen zijn ge- evacueerd. foto Olivier Maire/AP door Step Vaessen JAKARTA - Hij wordt de Osama bin Laden van Zuidoost-Azië genoemd. Zeker is dat de 39-ja- rige Riduan Isamuddin, oftewel Hambali, een hoge positie be kleedde in terroristische krin gen. Tot zijn arrestatie deze week was hij de hoogste baas van onze redactie buitenland WASHINGTON - Weten schappers hebben een nieuw bacterieachtig organisme ontdekt, dat hogere tempe raturen kan weerstaan dan elk ander organisme en ijzer gebruikt om zijn voedsel te verbranden. Deze ontdek king leidt tot nieuwe inzich ten over de tijd waarin leven °P aarde is ontstaan, aldus de onderzoekers van het Uni versiteit van Massachusetts in het tijdschrift Science van deze week. De ontdekking van dit orga nisme kan grote betekenis nebben. Vroeger was de aar- enamelijk veel warmer. Als een organisme als de nu ont dekte microbe in zulke extre me temperaturen en omstan digheden kan overleven, dan is het leven op aarde mis schien veel eerder ontstaan dan tot nu toe werd aangeno- men. Ook mogelijk leven op andere planeten komt in een ander daglicht te staan. Pe wetenschappers noemen organisme voorlopig stam 121. De microbe bleek s erker dan alle andere be ende bacteriën. Het over leefde gemakkelijk een tem peratuur van meer dan 120 graden Celsius. Dat is een re cord, het vorige record lag tien graden lager. Ook de wij ze van stofwisseling was nieuw voor de wetenschap pers. De bacterie gebruikt ijzer om zijn voedsel te ver branden. De wetenschappers waren verbaasd over deze eigen schappen. Ze voerden proeven uit op de microbe. Daaruit bleek dat het bijna onmogelijk was om het orga nisme te doden. Uiteindelijk werd het in een drukvat ge daan. Dit doodt normaal elk levend wezen. De bacterie bleek sterker dan verwacht, want na tien uur in het drukvat bij een tempera tuur van 121 graden Celsius was de microbe nog steeds in leven. Er vond zelfs celdeling plaats. Pas bij 130 graden Celsius stierf het organisme. Stam 121 is gevonden bij het ravijn van Juan de Fuca in de Grote Oceaan. Dat ravijn is meer dan twee kilometer diep. Er bevinden zich on derwatergeisers die ijzer en fosfor uit de ondergrond bla zen. De waterdruk op die diepte is immens en er is geen zonlicht. ANP van Jemaah Islamiyah (JI) en was hij de link tussen deze be weging en Al Qaeda. Hambali zou koffers met geld van Bin Laden gebruikt hebben om een terreurnetwerk op te bouwen. De arrestatie van Kha- lid Sheikh Mohammed, een paar maanden geleden, een van de vermeende breinen achter de aanslagen van 11 september in New York, zou de CIA op het spoor van Hambali hebben ge bracht. Hambali wordt verdacht van betrokkenheid bij bijna alle ter reuracties in de regio van de af gelopen tien jaar. Volgens Al Qaeda-expert R. Gunaratna heeft hij JI van een politiek-reli- gieuze beweging veranderd in een terreurorganisatie. Hij is daarom belangrijker dan Abu Bakar Bashir, die als geestelijk leider van JI niet actief deelnam aan de planning en organisatie van terreuracties. Hambali zou één doel voor ogen hebben: één moslimrijk in Zuidoost-Azië. In 1994 richtte hij in Maleisië een bedrijf op dat fungeerde als dekmantel om Al Qaeda logis tiek bij te staan, bijvoorbeeld met het verschepen van explo sieven. Die werden gebruikt bij verschillende aanslagen in de Filipijnen. Het plan om elf vliegtuigen op te blazen die naar de VS vlogen, mislukte. Toen zou ook al het idee zijn ontstaan om met een 'zelfmoord-piloot' een vliegtuig te kapen en in het Pentagon te vliegen. Indonesië was al jaren naar Hambali op zoek voor de aan slagen op kerken tijdens kerst avond 2000. Ook is hij volgens de Indonesische politie het brein achter de aanslag op Bali. Volgens een van de verdachten, Muklas, die Hambali opvolgde als regionaal Jl-commandant, kreeg hij 35.000 dollar via hem toegespeeld voor de dodelijke bommen bij de discotheken. De Amerikanen willen vooral informatie hebben van Ham bali. De CIA bezit een video-op- name waar Hambali te zien is met Al Qaeda-kopstukken die betrokken waren bij de aanslag in New York. Hambali had met hen een ontmoeting geregeld in Maleisië. Nog steeds is onduide- STOCKHOLM - Om te bezuinigen gaan de Zweedse strijdkrachten de rest van het jaar uitsluitend tijdens kantooruren werken. Het le ger geeft daarmee gehoor aan de oproep van de regering om 50 mil joen euro te besparen. Stockholm wil met de maatregelen voorkomen dat er een begro tingstekort ontstaat. De strijdkrachten beperken verder patrouille- vluchten van gevechtsvliegtuigen tot een minimum. Ook worden marineschepen in de havens gehouden en zal het leger bij oefeningen geen zware munitie gebruiken. Een deel van de voertuigen gaat in de mottenballen. RTR NEW DELHI - Een dorpje in India heeft een ongekend hoog aantal tweelingen. Op een bevolking van achthonderd zielen zijn er maar liefst veertig tweelingen, aldus het Indiase dag blad Asian Age gisteren. Volgens die krant denken genetici dat het dorpje Umri relatief gezien de grootste populatie tweelingen heeft van de hele wereld. De bevolking van Umri wordt bestudeerd door wetenschap pers van het Centrum voor Cellulaire en Moleculaire Biologie (CCMB) uit de zuidelijke stad Hyderabad. Zij hebben de afge lopen maand bloedproeven en dna verzameld. Het onderzoek richt zich op de vraag of een speciaal gen ver antwoordelijk is voor dit fenomeen. Ook kijken de onderzoe kers op welke genetische basis er verschillen optreden tussen de tweelingen en of ze vatbaarder zijn voor ziektes. DPA PEKING - China wil met een campagne een einde maken aan het aborteren van vrouwelijke foetussen. Deze praktijk ver oorzaakt een rampzalig verschil in het aantal jongens en meisjes, aldus het Chinese staatspersbureau Xinhua. De campagne richt zich voornamelijk op het platteland en achtergebleven gebieden van het land, waar meisjes als min derwaardig gelden. Via geboorteklinieken zal de boodschap van gelijkheid tussen meisjes en jongens worden verspreid. Van oudsher zijn in China jongens belangrijker dan meisjes. Jongens zorgen uit traditie voor hun ouders. Meisje worden uitgehuwelijkt aan andere families. Het gevolg van deze ontwikkelingen is dat volgens recente statistieken tegenover honderd pasgeboren meisjes 119 jon getjes staan. AFP PRAAG - De Tsjechische politie zegt met de arrestatie van een echtpaar een aantal moorden te hebben opgelost. De man en vrouw zouden zeker acht mensen hebben vermoord. Dat heeft het Tsjechische persbureau CTK gisteren gemeld. Het echtpaar (33 en 37 jaar) is afkomstig uit Kutna Hora. Hun slachtoffers waren vooral oudere mensen die zij hebben over vallen en gedood. De autoriteiten gingen steeds uit van een ongeluk of zelfmoord. „Ze waren zeer gehaaid", aldus een po litiewoordvoerder. Het stel kan levenslang krijgen. DPA GUWAHATI - Door drie aanslagen van separatisten in de deelstaat Tripura in het noordoosten van India zijn de afgelo pen dagen zeker 36 mensen gedood. Dat hebben Indiase poli tiemensen gisteren gemeld. Volgens de politie zijn strijders van de afscheidingsbeweging ATTF verantwoordelijk voor de gewapende acties in drie dor pen. De politie meldde dat onder de slachtoffers tal van vrou wen en kinderen zijn. De opstandelingen hadden de bevolking opgeroepen activi teiten ter gelegenheid van de viering van onafhankelijkheids dag gisteren te boycotten. AFP/DPA MOSKOU - Vijf Russische militairen zijn gisteren in Tsjetsje nië om het leven gekomen en vijf gewond geraakt toen een landmijn ontplofte onder hun pantserwagen. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken werd de mijn in de zuidelijke regio Vedeno vermoedelijk met afstandsbe diening tot ontploffing gebracht. AP lijk wat er met Hambali precies na zijn arrestatie is gebeurd. Volgens de Thaise autoriteiten is hij met een speciaal vliegtuig naar Indonesië gevlogen, maar de Indonesische autoriteiten zeggen dat hij nooit is aangeko men. Volgens S. Jones die voor de In ternational Crisis Group onder zoek deed naar JI is het van cru ciaal belang voor Indonesië dat Hambali in Jakarta voor de rechter wordt gebracht. „Alleen dan zijn Indonesiërs ervan over tuigd dat Jemaah Islamiyah echt bestaat en dat er terroris ten zijn in hun land." Ze vreest dat als Hambali door de Ameri kanen uit de openbaarheid wordt gehouden de complotthe orieën meer vrij spel krijgen. Maar expert Gunaratna gelooft niet dat de Amerikanen hun grote vangst ooit zullen afstaan. „Hij is te belangrijk, te gevaar lijk en te slim. In Indonesië is hij binnen de kortste keren weer ontsnapt." GPD door Bob Kroon VADUZ - De 35-jarige erfprins Alois Philipp Marie van Liecht enstein neemt over een jaar de bestuurstaken over van zijn va der vorst Hans-Adam II. Maar ook na zijn terugtreden uit de politiek blijft de 58-jarige Hans-Adam staatshoofd. Te vens behoudt hij tot zijn dood de titel van 'Fürst von und zu Liechtenstein'. Erfprins Alois wordt volgend jaar augustus alleen regerings leider, maar dan wel met uit zonderlijke volmachten. De wisseling van de wacht werd gisteren officieel bekendge maakt op de nationale feestdag van het minuscule, maar volle dig onafhankelijke bergstaatje van 160 vierkante kilometer, dat tussen Oostenrijk en Zwit serland ligt ingeklemd. De boomlange vorst, met Alois aan zijn zijde, onthulde de reeds lang verwachte taakoverdracht ten overstaan van duizenden van zijn onderdanen in het zon overgoten hof van zijn bergslot. „De erfprins en ik hebben beslo ten, dat de overdracht van de re geringsbevoegdheden op de eerstvolgende nationale feest dag zal geschieden", aldus Hans-Adam. „Ik beschouw de taken die ik mij had gesteld als Advertentie 5 O Ruime keus uit onze toonaangevende meubelcollectie tijdens de opruimingsfinale. Duizenden euro's korting, uitsluitend bij Pot in Axel. Nu 20% extra korting op de reeds afgeprijsde meubels. Pot. Nieuwendijk 89. Axel. Zeeuws-Vlaanderen. Telefoon (01 15) 56 20 10. SieMatic keukenstudio Ie verdieping. Bezoek ons ook op internet: www.pot-axel.nl voltooid." Die taken bestonden hoofdzakelijk uit de versterking van de toch al bijna absolute machtspositie van het Liecht ensteinse vorstenhuis, die tot een slepende en nogal onver kwikkelijke ruzie met de parle- t mentaire oppositie had geleid. Nadat Hans-Adam had ge- idreigd naar Oostenrijk te ver kassen als hij zijn zin niet kreeg, schikte tweederde van zijn 33.000 onderdanen zich dit voorjaar na een referendum in de vorstelijke wil en wet. Hans-Adam verklaarde, dat hij niet aan de zijn machtspositie 'was gebakken' en dat het een familietraditie was de rege- ringstaken over te dragen, 'als de erfopvolger daartoe bereid en in staat was'. Zo had ook Hans-Adam in 1984 het landsbestuur overgenomen van zijn vader, de geliefde vorst Franz-Josef II, die tot zijn over lijden in 1989 staatshoofd bleef. GPD LÜNEBURG - Stel, je bent Duitser, je leeft van de bijstand en je bent depressief. Wat doe je dan? Juist, naar een duur appar tement in Miami verhuizen en de bijstand voor de kosten laten opdraaien. Een 64-jarige Duitse man heeft een rechtbank in het Lüneburg gisteren zo ver gekregen om te beslissen dat de bijstand elke maand 600 dollar huurgeld voor zijn flat moet betalen. De man was namelijk te depres sief om in zijn vaderland te blij ven wonen. Dit kwam omdat in korte tijd zijn vrouw hem had verlaten en hij zijn baan was kwijtgeraakt. Daarop conclu deerde zijn psychiater dat de man het niet meer op kon bren gen om in Duitsland te blijven wonen. Hij besloot toen om naar Miami te verhuizen. De man zat al in de bijstand toen hij in Duitsland woonde. Hij wilde gebruik maken van een regeling die het mogelijk maakt ook in het buitenland de bij stand te ontvangen. Hij moet wel binnen zes maanden een goedkopere plek zoeken. AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5