is Wiersma fotografeert en analyseert Valneris-Wirny verwachte finale OPENINGSSPEKTAKEL ENEC0 TOUR 19 Falandt geeft dressuurteam moed loppers blijven aan de kant op WK li m Ui Net een echte wielrenner uitslagen Maandag 18 augustus 2003 Markt Middelburg Aanvang programma: 14.00 uur Aanvang ploegenpresentatie: 18.00 uur Na ploegenpresentatie volgt uitgebreid showprogramma zaterdag 16 augustus 2003 Sukkelen BUIT Dieleman is outsider op NK mountainbike Van den Broek naar finale WK Eenduidigheid Belangrijk Mutola moet nog één keer winnen Radcliffe zegt af voor WK atletiek Hamilton in Ronde van Nederland Zeges Merckx en Van Hees wijk Koedooder grijpt naast brons val? ïui 4.11 ;2(H i.Dll J Turncoach kiest voor zekerheid ^finrHerman Wissink Ut| ANAHEIM - Bondscoach Frank Dat. Louter zal morgenavond tijdens de kwalificatiewedstrijden voor het wereldkampioenschap [urnen in Anaheim geen beroep doen op de 'leading ladies' Benske Endel en Verona van de Leur. Hij durft het niet aan de nog niet helemaal fitte turnsters in te zetten. Louter kiest voor de stabiliteit van Suzanne Harmes, Gabriëlla krijglWammes, Laura van Leeuwen, lame- Berber van de Berg en de junio ren Loes Linders en Mayra Kroonen. Frank Louter wachtte lang met het samenstellen van de wed- strijdploeg. Met Renske Endel en Verona van de Leur had hij iet J immers twee kanjers in de ploeg hoof die de afgelopen jaren veel voor hetNederlandse turnen hebben betekend. Endel veroverde twee M jaar geleden tijdens het WK in wati Gent de eerste medaille ooit voor Nederland. Ze tweede achter werd op Svetlana Khorkina. Dat staaltje herhaal de ze een halfjaar later op het EK in Patras. Van de Leur was de onbetwiste kopvrouw van het Nederlandse turnen. Internationaal maakte ze naam en oogstte ze bewonde ring met haar fraaie ruime sprongen, haar brugoefeningen en haar performance op vloer en balk. Op het WK toestel, vorig jaar november in Debrecen, ver overde ze een zilveren medaille opvloer.Tijdensde finale van de World Cup eind vorig jaar in Stuttgart werd Van de Leur zelfs eerste op vloer. Maar de twee paradepaardjes van het Nederlands turnen be gonnen beiden te sukkelen. Van de Leur verstapte zich in maart van dit jaar tijdens een Grand Prix-wedstrijd in Thessaloniki. De enkelblessure die ze daarbij opliep, wilde maar niet vol doende helen. In de aanloop naar het WK turnde ze geen en kele wedstrijd meer. Endel had als gevolg van een ontsteking aan de amandelen veel fysiek ongemak. Inmiddels is ze wel geopereerd, maar afgelopen woensdag verzwikte ze haar en kel tijdens een training. De twee ontbraken gisteren op een lichte training van de ploeg. Louter: „Ze hadden het er erg moeilijk mee. Het zijn natuur lijk al jaren grote namen in het internationale turnen. Ze heb ben beiden een enorme staat van dienst. Daar moet je zeker reke ning mee houden. In een jurysport als het turnen is inter nationale faam juist erg belang rijk. Dat werkt in de beoorde ling altijd in je voordeel. Maar je moet een wedstrijd wel door kunnen komen. Ik heb gekozen voor stabiliteit. Renske kon tij dens de podiumtraining vanwe ge haar enkel niet meedoen op sprong en vloer. Op balk en brug maakte ze ook geen zekere in druk. Voor Verona was 2002 een topjaar, maar ze raakte in de puberteit. Lichamelijk en emo tioneel. Ik hoop we het diepste punt inmiddels wel hebben ge had." GPD doorGer Lammerink 5 HICKSTEAD - Een verfrissend jptreden van Antoinette Fa- landt met Jarwo heef t Oranj e bi j de Europese titelstrijd dressuur weer de nodige moed gegeven. De debutante uit Schiedam be reikte gisteren na de Grand Prix meteen score van 71,29 een on verwachte achtste plaats in het voorlopig klassement. ïoldoende voor een bronzen medaille in het landenklasse- ment was het net niet. Eerder op verdwenen de kansen daarop door een teleurstellend resultaat van Arjen Teeuwissen (67,58), de invididuele nummer -ee van het vorige EK. Zijn paard Goliath weigerde dom weg dienst. „Waarom weet ik niet. Ik kan het niet verklaren", sprak de ruiter naderhand. Met een Teeuwissen in goede doen was Nederland derde ge worden. Dan zou de voorspel ling van teammanager Peeters („We halen een medaille") zijn uitgekomen. „Ik ga uit van wat de ruiters gemiddeld presteren. Arjen haalt normaliter ten min ste zeventig procent. Het was een tegenvaller. Falandt (29) heeft Jarwo van jongsaf aan opgeleid. Het inter nationale debuut op Grand Prix-niveau was in 2 001in Am sterdam. Pas sinds een jaar is haar loopbaan in een stroom versnelling gekomen. Ze klopte aan bij Coby van Baaien. „Met haar als trainer heb ik flinke stappen vooruit gemaakt." Ove rigens is Jarwo een zoon van Ferro, de hengst waarmee Van Baaien vorig jaar nog uitkwam op de Wereldruiterspelen en in Sydney het teamzilver won. Drie Nederlanders plaatsten zich gisteren in Hickstead bij de beste 25, nodig om door te gaan voor het individuele kampioen schap. Naast Falandt zijn dat Ellen Bontje (11) en Arjen Teeuwissen (19). Edward Gal, Nederlands tweede debutant, haalde het net niet met de 28e positie. Vandaag wordt het toer nooi vervolgd met de Grand Prix Special, morgen is de Kin- op muziek. ANP ïsMjÉlÉSii laSSH v lé De Chinese turnster Fan Ye oefent in Anaheim op de evenwichtshalk in de aanloop naar het wereld kampioenschap. foto Robyn Beck/AFP GOES - Mountainbikester Mir jam Dieleman ziet zichzelf mor sen in Zoetermeer niet als de fa- toriet voor de Nederlandse titel. De Vlissingse, woonachtig in ifageningen, tipt Elsbeth Vink. En dan kan ik tweede worden, aaarnet zo goed ook achtste." Een kleine maand geleden ver overde Dieleman (21) in Italië vrij verrassend de Europa Cup. Ze was over vijf wedstrijden de meest constante Europese rijd ster. Maar dat maakt haar niet meteen dé kanshebber voor de nationale titel, vindt ze zelf. „Het is niet bepaald mijn rond je, daar in Zoetermeer. Het heeft vel veel hoogtemeters (203), maar het zijn niet de klimmetjes die ik graag heb. Ik heb liever dat er op techniek geklommen moet worden, in Zoetermeer rijn de steile stukken maar kort ffl dus kan alles op de macht. Dan kunnen alle anderen ook goed meekomen." Dieleman ziet Elsbeth Vink als de favoriet. „Zij heeft veel kracht en veel wegervaring. De ideale combinatie voor zondag, denk ik. Door die wegervaring deeft ze veel uithoudingsver mogen. Bergje op, bergje af en dat rondes achter elkaar, dat gaat je op een gegeven moment opbreken. Maar iemand die veel criteriums heeft gereden, is dat gewend. Die kan steeds na elk bochtje weer aanzetten. In Zoe termeer zijn het dan geen bocht- les, maar klimmetjes. Maar het blijft hetzelfde." DLADBECK - De Souburgse tennisster Luciënne van den •hoek heeft gisteren met haar Mner Carin Bakkum de finale nereikt van de Young Cup, het "K voor speelsters van 40 tot en toet 44 jaar. door Eugène de Kok GOES - Het SNS Zeeland Open-toernooi kende gisteren in de persoon van Harm Wiers ma een bijzondere toeschouwer. De zesvoudig wereldkampioen dammen was druk doende met het fotograferen van spelers uit de hoofdgroepen. Tegelijkertijd analyseerde hij, vaak in één oogopslag, de wedstrijden die werden gespeeld. „Het toernooi kent een opvallende bezetting, maar af en toe wordt er ook op vallend geblunderd." Wiersma miste gisteren niets van de partijen in Sportpunt Zeeland. De Fries is bevriend met organisator Aart Walraven en ondersteunt hem bij de orga nisatie van het WK dammen voor vrouwen, dat van 24 no vember tot en met 7 december in Zoutelande wordt gehouden. „Ik ben aan het kijken welke bijdrage ik kan leveren zodat het toernooi zo optimaal moge lijk kan worden georganiseerd", zei het voormalig Tweede-Ka merlid voor de LPF diploma tiek. Gisteren was Wiersma vooral fotograaf. Veel dammers wer den met de digitale camera vast gelegd. „Ik doe een poging om een aantal spelers via internet meer in beeld te krijgen." Meer aandacht voor de topspelers le vert meer aandacht op voor de evenementen, lijkt de doelstel ling achter het initiatief. „Op termijn willen we het dammen via een informatiekanaal beter gaan presenteren. We willen het wat beter in gaan vullen. Nu wordt het nog te incidenteel ge daan." Wiersma is nog lid van Angar- de-Informatica in Tilburg, maar damt niet veel meer. „Ik ben meer vanuit de organisatie bezig." Momenteel is hij tijde lijk vice-voorzitter van de we- relddambond. „We hebben de intentie om het dammen op een heldere manier Hl-jarige Van den Broek, Ne- wrlands kampioen in haar leef- ijdsklasse, en Bakkum versloe- 6en Engeland in de halve finale ®et 2-1. Nadat beide speelsters enkelpartij hadden gewon- en; Heten ze het dubbel lopen krachten te sparen voor de ®a'e. Die wordt vandaag ge- Md tegen Oostenrijk of de lenigde Staten. er won het Nederlandse °PPel in de voorronden van cxico (3-0) en Australië (2-1) in de kwartfinale van gast ond Duitsland (2-1). A-O NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Een helm op je hoofd, een mooie fiets en voor je het weet ben je wielrenner. In Nieuw- en Sint Joosland kon de jeugd zich gisteravond uitleven tijdens de dikke- bandenwedstrijden, die waren georganiseerd door de plaatselijke oud-beroepsrenner Jos van der Vleuten. Met vallen en opstaan reden de nieuwe wielrennertjes hun rondjes. foto Lex de Meester in beeld te brengen. Eenduidig heid van regels is daarbij erg be langrijk." Over het SNS Zeeland Open was de Fries goed te spreken. „Het is heel sympathiek opge zet. Rondtoernooien zoals hier, waar iedereen elkaar ontmoet, zij n er eigenlij k te weinigOver het Zwitsers toernooi was de voormalig wereldkampioen eveneens positief. „Ook dat is sterk bezet. In het Zwitsers toernooi speelt een zekere ge luksfactor een rol, maar uitein delijk komen ook daar de betere spelers bovendrijven." „Het is een opvallende bezet ting en er wordt fel gespeeld", zei Wiersma over de twee hoofd groepen. „Maar af en toe wordt er ook opvallend geblunderd." Als voorbeeld haalde hij Ron Heusdens aan. „Wat hij gisteren en donderdag liet zien, daar ben ik niet kapot van. Hij heeft dit toernooi opgegeven als meet moment voor het behouden van zijn A-status, maar dat heeft hij niet gehaald." Een prognose voor de finale tus sen Guntis Valneris en Vadim Wirny durfde Wiersma niet te geven. „Het is niet te zeggen, maar Valneris, een wereldtitel kandidaat, heeft niet zomaar gewonnen. Wirny speelt veel minder wedstrijden, maar is een erg handige speler en moeilijk te verslaan. Hij kan, als er op het bord maar weinig aan de hand is, toch veel spanning creëren." Wiersma sprak uit ervaring. „Negentien jaar geleden, in 1984, speelde ik mijn laatste match tegen hem voordat ik mijn wereldtitel prolongeerde. Het werd 20-20." De ex-wereldkampioen noemde de prestaties van de twee Zeeu wen, Arjo Kousemaker en Ben nie Provoost, opmerkelijk, maar het kwam voor hem niet echt als een verrassing. „Ze vielen in het verleden ook al op. Het waren al spelers die zich konden meten met de nationale top, maar hier blijkt dat ze zich ook in een in ternationaal veld kunnen hand haven." Een toekomstperspectief voor de pas zeventienjarige Provoost durfde Wiersma op basis van dit toernooi niet te schetsen. „Hij heeft genoeg talent, maar de vraag is hoe hij zich verder ont wikkelt. In de breedte is er be hoorlijke concurrentie. Om daar bovenuit te steken is las tig." door Eugène de Kok GOES - De twee dammers met de hoogste rating strijden van daag om de winst in het SNS Zeeland Open. Guntis Valneris (1571) en Vadim Wirny (1560) werden gisteren zoals verwacht poulewinnaar. De twee Zeeuw se dammers, Arjo Kousemaker en Bennie Provoost, beleefden een teleurstellende dag. „Ik kon het weer niet afmaken", zei een balende Kousemaker na zijn partij tegen Zoja Golubje- va. De Goesenaar had een goede opening en er waren kansen op winst, maar hij speelde, mede door een zwakke linkervleugel, remise tegen de Letse vice-we- reldkampioene. Door zijn ver lies eindigde Kousemaker als zesde in hoofdgroep B. Bennie Provoost was ontevre den over zijn partij tegen Jeroen van den Akker. „De eerste 25 zetten gingen goed, maar daar na heb ik dramatisch gespeeld. Ik zag alleen maar dingen die ik ZÜRICH - Maria Mutola is in de Golden League op weg naar de forse bonus van vijftig goudstaven ter waarde van één mil joen dollar. De atlete uit Mozambique won gisteravond voor de vijfde keer in vijf wedstrijden de 800 meter. Ze eindigde als enige onder de twee minuten: 1.59,93. Beste wereldseizoen- prestaties waren er in Zwitserland van de Turkse Sureyya Ay- han op de 1500 meter (3.55,60), de Roemeense Gabriela Szabo op de 3000 meter (8.33,95) en steepleloper Saif Saeed Sha- heen alias Stephen Cherono (8.02,48). Op de 100 meter bij de mannen werd de winst gedeeld. De Amerikanen Justin Gatlin en John Capel kwamen beiden in 9,97 seconden over de streep. Bram Som werd op de 800 meter vijfde in 1.44,46. Pols stokhoogspringer Rens Blom (5,60 meter) werd zevende. ANP LONDEN - Paula Radcliffe, de snelste vrouw ter wereld op de marathon, heeft zich afgemeld voor het WK atletiek, later de ze maand in Parijs. De 29-jarige Britse voelt zich fysiek niet sterk genoeg om goed te presteren. Ze zou bij het WK starten op de 5000 en 10.000 meter. Radcliffe kwam na haar titelpro- longatie en haar nieuwe wereldrecord in de marathon van Londen in april (215.25niet meer in actieIn juni had ze last van een scheenbeenblessure, in juli kampte ze met bronchitis. „Daardoor kwam ik tijd tekort om me goed te prepareren voor het WK", legde Radcliffe uit. „Ik ben erg, heel erg teleurge steld. Parijs was mijn hoofddoel dit jaar.RTR/AFP RIJSWIJK - De Ronde van Nederland heeft er een publieks trekker én een kanshebber voor de eindzege bij. De Ameri kaan Tyler Hamilton is toegevoegd aan de selectie van zijn Deense team CSC. Hamilton eindigde dit jaar in de Ronde van Frankrijk op de vierde plaats in het eindklassement, ondanks een forse schouderblessure. Bovendien won hij een etappe. De Ronde van Nederland start dinsdag in Middelburg. ANP CULOZ - Axel Merckx heeft gisteren de Franse rittenkoers Ronde van de Ain gewonnen. Zijn leidende positie kwam in de vierde en laatste etappe, over 123,3 kilometer tussen Belle- garde-sur-Valserine en Culoz, niet meer in gevaar. De slotrit leverde een zege op voor Max van Heeswijk, rijdend voor US Postal. De Limburger was de sterkste in de sprint. De Spanjaard Pablo Lastras heeft met de Ronde van Burgos voor het eerst een etappekoers op zijn naam geschreven. De 27-jarige renner van iBanesto, die al etappes in de Ronde van Frankrijk, Italië en Spanje op zijn erelijst heeft staan, liet de eindzege gisteren niet meer glippen. De laatste rit werd ge wonnen door de Spanjaard Gorka Gonzalez. Jans Koerts won gisteren de vierde etappe in de Ronde van Denemarken. AFP/DPA ATHENE - Vera Koedooder heeft op het EK wielrennen op de weg in Athene naast het brons gegrepen op de individuele tijdrit. De renster was acht seconden langzamer dan de Spaanse Maria Isabel Moreno, die als derde eindigde. De Fran9aise Virgine Moinard won het goud. Ze legde de 24 kilo meter af in 33 minuten en 29 seconden. Ze was slechts één tel sneller dan de Duitse Madeleine Standich. Moreno werd der de op elf seconden. Minke van Dongen had een lekke band en moest ruim twee minuten toegeven. ANP Atletiek Zurich. Golden League. Mannen, 100 m: 1Gatlin (Vst) en Capel (VSt) 9,97, 3. Collins (Ski) 9,99, 4. Johnson (Vst) 10,10,5. Fredericks (Nam) 10,11; 110 m hor den: 1Ross (Vst) 13,22,2. Olijars (Let) 13,22, 3. Philips (VSt) 13,39; 400 m horden: 1. San chez (Dom) 47,82,2. lakovakis (Gri) 48,25,3. Woody (VSt) 48,46; 3000 steeple: 1. Sha- heen (Qat) 8.02,48 (bsp), 2. Kemboi (Ken) 8.02,49,3. Koech (Ken) 8.09,54,4. Abraham Cherono (Ken)8.13,14,5. Tahri (Fra) 8.13,65, discus: 1. Fazekas(Hon)69,14,2. Alekna (Lit) 68,95,3, Riedel (Dui) 66,53. Vrouwen, 400 m: 1. Guevara (Mex) 49,11,2. Thiam (Sen) 50,14, 3. Williams (Bah) 50,24; 800 m: 1. Mutola (Moz) 1.59,93,2. Graf (Oos) 2.00,52, 3. Gesell (Dui) 2.01,03, 4. Tchjao (Rus) 2.01,48; 1500 m: 1Ayhan (Tur) 3.55,60 (bsp), 2. Rozenberg (Rus) 4.00,07, 3. To- masjova (Rus) 4.00,91; 3000 m: 1. Szabo (Roe) 8.33,95 (bsp), 2. O'Sullivan (Ier) 8.37,55, 3. Mikitenko (Dui) 8.39,29, 4. Ki- biwot (Ken) 8.40,14, 5. Johnson (Aus) 8.43,90; tOOmhorden: 1. Devers(VSt) 12,50, 2. Foster (Jam) 12,58, 3. McKelvy (VSt) 12,69; hinkstapsprong: 1. Mbango Etone (Kam) 14,87, 2. Aldama (Cub) 14,66, 3. Ndoye(Sen) 14,46. (1-0). 27 Tibari 1-0, 57. Hendriksen 2-0. Scheidsrechter: Van Meenen. Gele kaart: Ferrier, Stefan van Dijk (Helmond Sport), Van Zundert, Heidens (Cambuur Leeuwar den). Stormvogels/Telstar - MVV 3-1 (1-1). 14. Ommel 1-0,45. Jongen 1-1,47. Stuy 2-1,57. Van Kallen 3-1. Scheidsrechter: Blom. Rode kaart; 72. Inia (Stormvogels/Telstar) 2x geel. Gele kaart: Jongen, Hastings (MVV). Fortuna Sittard - BV Veendam 2-2 (1-1). 9. Gommans 1-0,15. Hamming 1-1,67. Slor 1- 2, 81. Rajkomar 2-2. Scheidsrechter: Lies veld. Gele kaart: Van der Hoeven, Paul Jans sen (Fortuna Sittard), De Vries (Veendam). Emmen - Excelsior 0-0. Scheidsrechter: Ol- de Olthof. Gele kaart: Derksen (Emmen), De Haan (Excelsior). FC Dordrecht - FC Eindhoven 1-1 (0-0). 63. Van Gils 0-1, 87. Van der Pennen 1-1. Scheidsrechter: Sterk. Gele kaart: Van der Heijden, Den Dunnen, Onyeike (FC Dor- Idrecht), Konings, Nelemans, Need (FC Eind hoven) AGOVV -TOP Oss 1-2 (1-0). 9. Huntelaar 1-0, 80. Guyt 1-1, 89. Dijkhuizen 1-2. Scheids rechter: Van Sichem. Gele kaart: Huntelaar, Wegh, Kók (AGOVV), Bezzai, Van der Sloot, Rook (TOP Oss). Dammen Goes. SNS Zeeland Open. Zevende ronde: Hoofdgroep A: Tanzikuzjina - Thijssen 1-1, Chub - Valneris 0-3, Van den Akker - Pro voost 1 -1Tholel - Aleksejevs 0-3. Stand: 1 Valneris 15, 2. Tholel 11, 3. Provoost 11, 4. Aleksejevs 9,5. Thijssen 8,6. Tanzikuzjina 7, 7. Van den Akker 6,8. Chub 5. Hoofdgroep B: Kousemaker - Golubjeva 1-1, Bedinos - Wirny 1-1, Heusdens - Mi- sans 0-3, Jansen - Zwart 0-3. Stand: 1Wir ny 15,2. Misans 10,3. Heusdens9,4. Jansen 8,5. Golubjeva 8,6. Kousemaker 8,7. Bedin- ovs 7,8. Zwart 5. Volleybal Sportprijsvragen Lucky Day: 2-5-10-17-23 25-30-31-42-48-53- 54-57-60-62-65-71-75-77-79. (onder voorbehoud) Voetbal Eerste divisie: VVV - Heracles Almelo 1-1 (0-0). 61. Sluiter 0-1, 64. Jans 1-1. Scheidsrechter: Schen kels. Gele kaart:Tamerus (Heracles Almelo). Helmond Sport - Cambuur Leeuwarden 2-0 Luxemburg. Mannen, oefenwedstrijd: Ne derland - Duitsland 3-1 (25-18 25-17 23-25 25-22). Wielrennen Faborg. Ronde van Denemarken. Vierde etappe, Middelfart - Faborg: 1. Koerts (Ned) 100 km in 2.05.21, 2. Mitloes- jenko (Oek), 3. Förster (Dui), 4. Cadamuro (Ita), 5. Clerc (Zwi), 6. Blijlevens (Ned), 8. De Jongh, 11. Van Dijk. Gorron. Ronde van Frankrijk voor vrouwen. Twaalfde etappe, Trélazé - Gorron: 1. Zabi- rova (Rus) 126 km in 3.10.42, 2. Rossner (Dui), 3. Wright (Aus), 4. Andreasen Fischer (Den), 5. Valen (Noo). Algemeen klasse ment: 1. Sommariba (Spa) 30.14.51, 2. Brandli (Zwi) 2.02, 3. Luperini (Ita) 3.42, 4. Poekinskaite (Lit) 6.11,5. Arndt (Dui) 6.50. Athene. EK onder 23 jaar. Mannen, individuele tijdrit: 1. Fothen (Dui) 32 km in 41.32,2. Zrimsek )Slv) 0.14,3. Goes- sev (Rus) 0.25, 4. Acebo Cobo (Spa) 0.31, 5. Bespalov (Rus). Vrouwen, individuele tijd rit: 1. Moinard (Fra) 24 km in 33.29, 2. Stan dich (Dui) 0.01,3. Moreno (Spa) 0.11,4. Koe dooder (Ned) 0.19. niet moest zien." De zeventien jarige dammer uit Aagtekerke speelde remise en werd derde in zijn poule. Ook de partij tussen Vadim Wir ny en Valdislavs Bedinovs ein digde gelijk. Wirny was al zeker van een finaleplaats. „Het was niet erg belangrijk vandaag. Ik had wel het voordeel, maar niets beslissends. Hij heeft goed ver dedigd." Advertentie De partij van Guntis Valneris tegen Tanja Chub was van gro ter belang. „Het was een be langrijke wedstrijd voor mij", zei de Let. „Tijdens de match wist ik niet dat mijn directe te genstanders op verlies ston den." De vrees van Valneris bleek ach teraf onnodig. Hij benutte het voordeel dat hij gedurende de hele partij had en won zijn par tij, terwijl Provoost remise speelde en Francis Tholel zich al snel gewonnen gaf tegen Kon- stantin Aleksejevs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 59