11 Stichting zoekt steun voor proj ecten Biologische geitenhouders willen coöperatie .Parkzicht trekt vooral eters F Maria als steun en toeverlaat Goes wil uitleg over WCT-deal Reimerswaal WWW. NAZOMER FESTIVAL .NL Zonnesteek plattelandsvernieuwing S-Duiveland dreigt stil komen te staan door geldgebrek op kaartjes voor het festival zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND zaterdag 16 augustus 2003 vanaf de dijk Slot Siciliaans Geniep Dronken rijder twee keer gepakt 26 aug t/m 7 sept 2003 €10 - VOORDEEL zie de specie ZNF-^nt van de PZC ma 18 aug b.j u m de bus OAutoTrack.nl tl Hg IS IS 4.U! er ve. valei noè hocj nh en. ieti hoo! was in: 4 :2M 9.Db el lore jMrPietKleemans ZIEBIKZEE - De plattelands vernieuwing mag niet stil tomen te staan door gebrek ,an geld. Dat staat voor de Stichting Plattelandsvernieu wing Schouwen-Duiveland als (en paal boven water. De stich- is in gesprek met de ge meente Schouwen-Duiveland over financiële steun. De eerste oriënterende gesprekken zijn, vindt stichtingsvoorzitter Ria Geluk, hoopgevend. bouwen. Achterliggende ge dachte is dat bezoekers van Schouwen-Duiveland naast zon, zee en strand ook het plat teland moeten kunnen beleven. Dat kan onder meer via een edu catieve route over de bedrijven. Ook is het de bedoeling dat bij de gewassen op het land infor matieborden komen te staan, al dan niet in combinatie met voel- kijk-, en ruikkasten. Daar naast willen de vier onderne mers, toegespitst op hun eigen bedrijf, activiteiten opzetten variërend van wijn proeven tot een bezoekje aan het agrarisch info-centrum met kunstgalerie. Stuk voor stuk plannen die een kans verdienen, vindt Geluk. En misschien wel voor een sneeuw baleffect kunnen zorgen. Mits gezorgd wordt voor juiste bege leiding. ,,Er moet gewoon ie mand blijven om dat soort initi atieven te coördineren. Noem het een aanjager, een opbouw werker. Anders loop je de kans dat het doodbloedt en dat zou zonde zijn." Geluk zelf zet eind dit jaar een punt achter haar voorzitterschap van de Stich ting Plattelandsvernieuwing Schouwen-Duiveland. „Maar ik wil graag de boel op de rails houden, ook voor de toekomst." Hoge kosten hoeven daar in de visie van Geluk niet mee ge moeid te zijn. „Met 8000 euro per jaar kom je een heel eind." De Stichting Plattelandsver nieuwing Schouwen-Duive land heeft in een paar jaar tijd aardig wat op de rails gezet. Geen spectaculaire plannen, maar heel praktisch zaken. Zo als de bewegwijzering naar at tracties. „We hebben er veel jjjeite voor moeten doen, maar uiteindelijk hebben we wel ons doel bereikt", zegt Geluk. Het zijn, stelt Geluk, vaak heel simpele dingen. Het opstellen van een goede activiteitenka lender bijvoorbeeld, of het op strategische punten plaatsen van informatiebordjes. Dorps gemeenschappen en/of onder nemers zijn mede dankzij de in spanningen van de stichting zelf ook aan de slag gegaan met het ontwikkelen van plannen. Ou- werkerkheeft inmiddels zijn ei genposter, Kerkwerve doet het met een place-mat en op Zonne- maire en Dreischor zijn boekjes geproduceerd waarin de be- nojp loorlijkheden van de dorpen op rij worden gezet. En ook elders worden allerlei initiatieven ont- plooid en pogingen gedaan het recreatieve aanbod uit te brei den en de recreant te verleiden wat langer te blijven of nog eens terug te komen. Dndernemer Peter van Lange- raad uit Kerkwerve is druk doende om, samen met zijn col lega's van Hoeve De Kleine Schorre in Dreischor, Hoeve Batenburg in Ellemeet en boer- ij De Stelle in Ouwerkerk, recreatieve aanbod op hun irenbedrijven verder uit te door Famke van Loon SIRJANSLAND - De biologi sche melkgeitenhouderijen wil len zich verenigen in één coöpe ratie. Op deze manier moet de productie van biologische gei tenmelk afgestemd blijven op de vraag van de markt en moe ten problemen met overproduc tie, zoals bij de reguliere melkgeitenhouderijen, worden tegengegaan. De afgelopen jaren is een flink aantal Nederlandse (kleine) melkkoeienhouders overge schakeld op de productie van geitenmelk. Want daar waar het runnen van een melkveebedrijf door nieuwe, strengere regelge ving en quota steeds moeilijker werd, zat de melkgeitsector in de lift. Het aantal mensen dat bewust kiest voor zuivelpro ducten als kaas en melk van gei ten groeit eveneens gestaag. Maar die gouden bergen gloren even niet meer aan de horizon. Met ruim driehonderd melkgei tenhouderijen wordt er momen teel te veel geitenmelk geprodu ceerd, terwijl de afzetmarkt ook nog eens stagneert. Met name voor de intensieve veehouderij en - van vijf- of zeshonderd melkgeiten - zijn moeilijke tij den aangebroken. De prijs die wordt betaald voor een liter gei tenmelk is gekelderd naar der tig eurocent. En dat is te weinig om zelfs maar uit de kosten te komen. De Nederlandse Vereni ging van Melkgeitenhouders (NeVeM) zinspeelt daarom op maatregelen om deze 'crisis' te Voor biologische geitenmelk wordt tot nu toe nog een goede prijs betaald. boven te komen. De biologische melkgeitenhouders hebben de ze problemen vooralsnog niet. Voor de melk van de geiten, die tenminste 180 dagen per jaar buiten lopen en ander voer krij gen dan hun soortgenoten in de intensieve houderijen, wordt nog altijd zestig eurocent per li ter betaald. „De biologische markt is nog goed. Er is nog geen reden tot alarm", stelt P. van der Wekken, die een (sinds juni van dit jaar) biologische melkgei- tenhouderij in Sirjansland heeft. De biologische houderij en treffen echter wél maatrege len om problemen als een gei tenmelkplas tegen te gaan. „Als club van biologische boeren zijn wij wezig een coöperatie op te zetten om de productie te regu leren en overschotten te voorko men." Het is de bedoeling dat in totaal 28 biologische melkgei tenhouders uit heel Nederland deel nemen aan deze coöperatie. Deze moet het aannamebeleid van melk gaan controleren en de afzet van de biologische geiten- zaal door René Hoonhorst arkzicht. Het is een beetje merkwaardige naam voor ttn café dat aan een dijk ligt. Terraszitters kijken weliswaar lit op wat groen en een muziek- op een grasveldje, maar park' is wel een erg weidse be- nming voor dat perkje. Perkzicht nodigt niet erg uit tot let binnengaan van een café en Dijkzicht zou de werkelijkheid weinig recht doen. Want Park- licht ligt weliswaar aan de Met tenijedijk, maar net aan de kant middenin Nieuwvliet uit- somt. Omdat de dijk in het dorp op hetzelfde niveau ligt als de overige straten, onderscheidt lij zich niet. Ter hoogte van eet café Parkzicht en de muziektent isnauwelijks voor te stellen dat de Mettenijedijk zich enkele tientallen meters verderop ont popt als een voormalige zeewe ring: een verkeersader die eeu wen geleden de voormalige heerlijkheden Mettenije, Sint Pieter en Nieuwvliet moest be hoeden voor de verdrinkings dood. Dat lukte voorgangers van de huidige Mettenijedijk overigens niet altijd, omdat ze niet stevig genoeg waren of omdat doorste ken een bepaald militair doel diende. De naam Mettenijedijk komt van Catharina Mettenije, de vrouw en later de weduwe van de stichter van Nieuwvliet: Jan (van) Adornis. Die Brugse koopman, zelf geëerd met een Adornisdijk, kocht in het begin van de zestiende eeuw de gron den van de drie heerlijkheden en bouwde voor zichzelf en zijn vrouw een kasteeltje. Resten van dat slot zijn niet te rug te vinden in het huidige Nieuwvliet, maar Isaac de Hul- lu is er nog steeds trots dat hij op het perceel woont waar het kas teel heeft gestaan. De landbou wer en voormalig raadslid - vol gende week wordt hij 81 - van de gemeente Oostburg wordt meer gezien als de beheerder van de molenstomp aan de Mettenije dijk. Ondanks tegenwerking Eetcafe Parkzicht tegenover de muziektent in Nieuwvliet. van de vroegere gemeente Oost burg staat de uit 1859 daterende 'steenklomp' er nog steeds. Na een kwart eeuw heeft De Hullu de historische waarde van zijn bezit aangetoond, want Monu mentenzorg klasseerde zijn mo len onlangs als Rijksmonument. Het gelijk van De Hullu bleek een Pyrrusoverwinning, want foto Peter Nicolai nu moet hij als de bliksem enke le opstallen opruimen omdat die het uitzicht op de 'prachtige molen' bederven. Als overbuurman kan De Hullu Het kapelletje bij Ossenisse foto Peter Nicolai door René Hoonhorst De tijd van het Rijke Roomse Leven ligt al weer decennia achter ons. Maar de kapelletjes in Oost-Zeeuws-Vlaanderen ademen nog steeds de sfeer van eerbied en devotie. Tot begin ja ren negentig raakte een aantal bedehuisjes in verval, maar sinds die tijd zijn de meeste ka pelletjes in de streek opgeknapt. Bovendien kwamen er - in Lamswaarde en Ossenisse - in 1992 nieuwe wegkapelletjes bij. Het initiatief om de bedehuisjes op te knappen, komt opmerke lijk vaak niet van de kerk. Dorpsraden, heemkundigen en particulieren nemen dikwijls het voortouw. Zo kwam het ka pelletje tussen Ossenisse en Zeedorp er in mei 1992 op voor spraak van de toenmalige dorpsraad. De leden van de raad constateerden dat veel dorpe lingen nog steeds een sterke band voelden met 'Onze Lieve Vrouwe van altijddurende bij stand'. Het gemis van een voor malig bedehuisje was na bijna een kwart eeuw niet verdwenen. De behoefte aan een oase van rust was juist groter geworden, omdat het moderne, jachtige bestaan zelfs aan een dorp als De Snis niet voorbij is gegaan. Lamswaarde kreeg begin jaren negentig ook een nieuwe kapel. In het 'hoofddorp van het Heilig Land' was een kerkbestuurder wel de grote initiator. Toen die merkte dat Ossenisse een nieu we kapel oprichtte en andere plaatsen hun bedehuisjes op knapten, mocht Lamswaarde niet ontbreken. De laatste kapel in het dorp viel in de jaren zestig ten prooi aan een ruilverkave ling. Nu is Lamswaarde weer het enige dorp waar de processie voor Maria Hemelvaart precies op 15 augustus naar de kapel aan de Boudeloodijk trekt. Ter wijl bijvoorbeeld de gelovigen van Kloosterzande pas morgen - de dichtstbijzijnde zondag - Maria eren, gaven de Lams- waarder gelovigen zich gister avond al over aan bezinning bij het Mariabeeld. De katholieke kerk was nooit zo'n voorstander van overdre ven Mariaverering, bevreesd als zij was voor een te wereldse aan bidding: alsof Maria een popster of filmdiva was. Tegen woordig zien de meeste Neder landse geestelijken de groeien de belangstelling voor vrij toegankelijke kapelletjes als een handreiking voor religieus bevlogenen, die op persoonlijke wijze uitdrukking willen geven aan hun geloof. Net als vroeger gaan de meeste mensen daar voor het liefst te rade bij de moe der Gods, die als 'gewone vrouw' net wat benaderbaarder is dan de heilige drieëenheid. foto Marijke Folkertsma melk vanuit één plek regelen. Volgens Van der Wekken zijn de voorbereidingen voor de op richting van de biologische melkgeitenhouderscoöperatie in een vergevorderd stadium. Hij verwacht dat de samenwer- kingsclub 'aan het eind van de zomer of begin dit najaar' kan worden opgericht. ook de naam Parkzicht verkla ren. Het café, dat daarvoor ook al een eeuw bestond, verwierf die naam pas in de jaren vijftig. In 1950 is de muziektent ge bouwd en volgens de dorpelin gen lag dat spektakelpaleisje in een park. De toenmalige uitba ter van de tegenoverliggende kroeg zag de kans schoon om zijn naamloze nering een wer vende naam te geven. De huidi ge eigenaars, Roland en Mieke Pieters, vonden Parkzicht wel wat overdreven en hebben daar om een wand van de danszaal ingericht als park. Een karton nen Elvis staat in een park van fotobehang en fleurt de zater dagse dansavonden op. De zaterdag is de enige dag dat Parkzicht een echt café is, vindt Mieke. Zo gauw baas Roland achter het fornuis weg is en ach ter het orgel is gezeten, gaan de voetjes van de vloer en gaat de tapkraan open. „We hebben veel verschillende soorten bier en dat staat met weer als dit ook altijd koud, Maar we moeten het vooral heb ben van eters; vaste gasten en toeristen die bij ons een maal tijd gebruiken.Voor een schap pelijke prijs, voegt Mieke er di rect aan toe, want ze ergert zich wild aan alle verhalen over 'ho- recaffers' die hun prijzen na in voering van de euro een paar keer over de kop laten gaan. Dat de mensen krapper bij kas zit ten, merken de Pietersen echter wel. Mieke heeft er ook wel be grip voor dat recreanten en toe risten de beurs in de gaten hou den. Maar ze moeten het natuurlijk niet te gek maken. „Een bordje erbij zetten voor een klein kind, prima. Daar doen we niet moeilijk over. Maar als twee volwassenen samen twee kroketten en frites bestel len en een extra bord willen, dan reken ik wel 1,5 euro extra. Het bord moet tenslotte ook worden afgewassen." door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes eist opheldering over de afspraken die Reimerswaal en de provincie rond de Westerschelde Contai ner Terminal (WCT) hebben ge maakt. Er moet een 'verhelde rend gesprek' komen, om te voorkomen dat de samenwer king tussen de Bevelandse ge meenten wordt gefrustreerd. Goes, Kapelle en Reimerswaal onderhandelden vorig najaar uitvoerig met de provincie, in een poging de overlast die de mogelij ke komst van de WCT op de Bevelanden zou veroorza ken, tot een minimum te beper ken. De afspraken werden vast gelegd in een convenant. Goes kon zich daar uiteindelijk niet in vinden en weigerde te teke nen; Kapelle en Reimerswaal deden dat wel. Later werd geleidelijk duidelijk dat Reimerswaal zelf een serie extra afspraken met Gedepu teerde Staten (GS) had ge maakt. De belangrijkste is dat de provincie meewerkt aan de bouw van appartementen op de toegangsweg van het voormali ge veerplein in Kruiningen. Daarover, zo blijkt uit een re constructie, bestond al overeen stemming op het moment dat de drie gemeenten nog gezamen lijk met de provincie in onder handeling waren. Goes vindt de handelwijze van Reimerswaal 'onbegrijpelijk', zegt wethouder M. 't Hart. „We wisten wel dat er gesproken was, maar niet dat er was gede ald. Dat was ook niet aanneme lijk, gezien de afspraken die we hadden gemaakt. We zouden ge zamenlijk optrekken. Dat was ook onze kracht." De gang van zaken is wat Goes betreft ook tekenend voor de wijze waarop het provinciebe stuur, met name de toenmalige gedeputeerden D. Bruinooge en G. van Zwieten, in de WCT-dis- cussie heeft gehandeld. „Dit zijn Siciliaanse praktijken", zegt 't Hart. Andere GS-leden, zoals G. de Kok, gaven wat hem betreft onvoldoende tegengas. „Ik had liever gezien dat hij zijn rug wat meer recht had gehou den." Goes eist nu in een uiterst beknopt briefje opheldering van Reimerswaal. „Er moet ook een verhelderend gesprek ko men", vindt 't Hart. „Het is niet erg om menings- of inschat- tingsverschillen te hebben, maar Reimerswaal dient wel uit te leggen waarom er achter onze rug is gedeald." Wat Goes wil voorkomen, is dat de toch al broze samenwerking tussen de Bevelandse gemeen ten wordt getorpedeerd door oud zeer. „Het Goese belang is een Bevelands belang en het Be velandse belang is een Goes' be lang. We hebben elkaar abso luut nodig." Kapelle maakte geen eigen af spraken met de provincie. „Wij doen niet aan koehandel", zegt wethouder G. Burger. „Wij wil len niet bepaalde voordelen proberen te halen en daardoor anderen problemen bezorgen. Dat vinden wij niet kies. Rei merswaal wilde er een slaatje uit slaan, maar dat kan ik niet verkopen tegenover onze bur gers." Toch ziet Kapelle niet om in wrok. „Mijn verstandhou ding met Reimerswaal is er niet door verminderd." Burgemeester A. Verbree be strijdt in alle toonaarden dat de overeenkomst met de provincie in het geniep is gesloten. „Om de dooie dood niet. Dan moeten Goes en Kapelle maar eens goed in hun geheugen graven. Wij hebben vanaf het begin onze be doeling met het veerplein, waarover we al langer met de provincie in gesprek waren, in gebracht. Dus iedereen wist het. Daar hebben we nooit moeilijk over gedaan, want zoiets kun je toch niet onder de pet houden." Goes wordt bovendien rijkelijk laat wakker, aldus Verbree, aangezien Reimerswaal de 'deal' al vorig j aar december zelf naar buiten heeft gebracht. De reactie op het Goese briefje is wat hem betreft dan ook een voudig. „Ze krijgen de overeen komst toegestuurd." pagina 12: WCT-deals zaaiden verdeeldheid RENESSE - Een 22-jarige auto mobilist uit Oostvoorne is giste ren vroeg in de morgen twee keer gepakt voor het rijden met een slok op. Kort na half twee werd de be stuurder op de Stoofweg in Re- nesse aangehouden. Uit de blaastest bleek dat hij twee keer meer had gedronken dan wette lijk is toegestaan. Hij kreeg hiervoor een boete en een rijver bod van twee uur. Maar ander half uur later bleek dat de 2 2 -j a- rige toch weer achter het stuur gekropen was, toen de politie de man tegenkwam op de Brou- wersdam. Deze keer kreeg hij een dagvaarding en moest hij zijn rijbewijs inleveren. Advertentie T 090 Ze hebben vast een zonne steek, de eigenaren van dat Axelse restaurant. Of ze hebben er gezien de heersende temperaturen geen zin in het krijtbord met daarop de aanbiedingen aan te passen. Het Axelse eethuis poogt zijn klanten namelijk te lokken met de volgende spijzen: Erwtensoep met rog gebrood, warme chocolade melk. Ha, lekker... Advertentie Ook voor een occasion met merkgarantie kijk je op AutoTrack.nl De autosite voor heel Nederland 1KETC AFI hKK/.l(l

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 53