PZC Tachtigjarige Peres zit nog vol plannen Politie Antwerpen zucht onder aanhoudende reeks schandalen l f Stagnatie economie duurt opvallend lang Kans op stroomstoring als in VS en Canada lijkt in Nederland gering 16 augustus 1953 zaterdag 16 augustus 2003 Verlamd Afspraken Dimona Zeepbellen Valse profeet Belediging Vete Dip Te optimistisch Zuiniger Domino-effect is hier uitgesloten door Ferdi Schrooten en Rudi Buis De kans op een enorme stroomstoring als in de VS en Canada is 'uiterst klein'. Vol gens Tennet, de beheerder van het Nederlandse elektriciteits net sluit de fijnmazigheid van het elektriciteitsnet dat nage noeg uit. Het Nederlandse stroomnet is zelfs speciaal ont worpen om een domino-effect onmogelijk te maken. Het netwerk van elektriciteits centrales in Europa is veel fijn maziger dan het netwerk in de Verenigde Staten. Mocht in Ne derland of naburige landen als Frankrijk of Duitsland een gro te centrale uitvallen, dan volgt er een reactie op het hoogspan ningsnet. Juist door het fijnmazige net werk in Europa wordt dat bijna altijd voorkomen. Het net is door de vele schakels goed be heersbaar. Een stroomstoring met een omvang zoals nu in de VS, is dan ook nog nooit ge beurd in Europa. De vergelij king met een kerstboom - je draait een lampje uit en het hele snoer gaat uit - gaat niet op. Nederland heeft bovendien als enige in Europa een zogeheten ringsysteem: een gebied kan worden afgesloten om te voor komen dat er een kettingreactie ontstaat, waardoor een groter gebied wordt lamgelegd. In 1997 gebeurde dat voor het laatst, in de regio rondom Utrecht. Een aantal centra les gaf daar achter elkaar de brui. Tennet-woordvoerder Koen van Tankeren: ,,Bij een grote bos brand graaft men soms een greppel, om te voorkomen dat het vuur zich verder verspreidt. Wij kunnen met ons ringsys teem een gebied afsluiten van stroom. Vervelend, maar daar door voorkom je dat de elektri citeit in een veel groter gebied uitvalt." Tijdens de storing in 1997 scha kelde productiebedrijf UNA meteen gasturbines voor nood- stroom in. Is de capaciteit bij een grootschalige storing ontoe- Voetgangers begeven zich tussen het gemotoriseerde verkeer op de Brooklyn Bridge in New York. Door de stroomstoring werkte de metro niet meer. foto Chad Rachman/AP reikend, dan wordt de beschik bare elektriciteit in eerste in stantie verdeeld over vitale industrie en ziekenhuizen, die overigens voor calamiteiten zelf ook over noodaggregaten be schikken. Voor nooddiensten is er bij grootschalige storingen niette min veel werk aan de winkel. In Midden-Nederland raakte het openbare leven in 1997 kort stondig volledig verlamd. Treinverkeer viel stil, mensen kwamen op grote schaal vast te zitten in liften, elektrische deu ren van bijvoorbeeld winkels gingen niet meer open. Vanwege overbelasting van het mobiele telefoonnet stonden er lange rij en voor de telefooncellenHulp diensten beschikken over een eigen noodnet voor als zowel het mobiele als het vaste net plat ligt. In geval van een grote stroom storing schakelen de autoritei ten over op een verhoogde staat van paraatheid, zo bleek ook december vorig jaar nog bij een grote stroomstoring in Rotter dam. ,,Dan ga je over op ver hoogde surveillance van de po litie om bijvoorbeeld inbraken en plunderingen te voorkomen. Alarminstallaties doen het im mers niet meer", aldus woord voerder Hans Stoop van het korps Rotterdam-Rijnmond. Particuliere beveiligingsbedrij ven sturen bij dit soort calami teiten zelf ook extra bewakers op pad om de eigendommen van hun klanten te beschermen. Afhankelijk van de ernst en om vang van de situatie kan door autoriteiten besloten worden tot opschaling van de af te kon digen 'noodtoestand'. In het Rijnmondgebied gold in decem ber 'Grip2' van de Gecoördi neerde Regionale Incidenten procedure. Daarbij wordt van uit een regionaal commando centrum de calamiteitenbestrij ding gecoördineerd. Loopt de toestand echt uit de klauwen, dan kan worden opge schaald tot Grip4. In dat geval komt ook het Nationaal Crisis centrum in Den Haag in beeld. Bij een ramp van landelijke om vang coördineert deze poot van het ministerie van Binnenland se Zaken de rampenbestrijding, geholpen door vertegenwoordi gers van andere betrokken mi nisteries. In geval van een grote stroomstoring is dat in ieder ge val ook het ministerie van Eco nomische Zaken, dat over de energievoorziening gaat. Bij een grote regionale storing kan besloten worden om politie en andere nooddiensten elders uit het land assistentie te laten verlenen. „Zitten ze in Gronin gen, Drenthe en Friesland zon der stroom, dan ligt het voor de hand om agenten uit Limburg naar het noorden te sturen", zegt de woordvoerder. Als dat niet volstaat, kan voor de hand having van de openbare orde ook de hulp van de Marechaus see worden ingeroepen, of in ui terste gevallen zelfs het leger. Stroomnetbeheerder Tennet zelf heeft nog enkele andere noodmaatregelen achter de hand. Naast reservecapaciteit heeft Nederland afspraken met andere Europese landen, die bij ernstige problemen in Neder land verplicht zijn stroom te le veren. Dat kan al binnen enkele seconden. Dat is belangrijk, want om uitgevallen centrales weer op te starten is nu eenmaal stroom nodig. „Wij noemen dat de 'olievlekwerking'. Zodra een centrale het weer doet, kun je stap voor stap grotere gebieden weer van elektriciteit voor zien." De netbeheerder hanteert een codesignalering, oplopend van groen via oranje naar de precai re situatie rood, om de ernst van de situatie aan te geven. „In een tijd van schaarste of gevaar kijk je dan met dubbele aandacht naar het stroomaanbod, zodat snel ingrijpen makkelijker is." GPD door Ad Bloemendaal De meeste tachtigjarigen vie ren hun verjaardag in een leunstoel, terugblikkend op een werkzaam leven. Maar niet Shi mon Peres. De vandaag tachtig geworden Israëlische politicus wil nog zeker tien jaar door gaan. „Ik ben zo stérk als een os", meldde hij deze Wëek na een medisch onderzoek. Hij heeft net een nieuwe taak op zijn schouders genomen: het weer tot leven brengen van zijn in coma geraakte Arbeiderspar tij. Een vrij hopeloze opgave. Maar als Peres zou zijn terugge schrokken voor hopeloos lij ken de uitdagingen, had Israël nooit atoomwapens bezeten en zou er misschien nooit een begin zijn gemaakt met iets dat lijkt op een vredesproces. Zijn staat van dienst is indruk wekkend: sinds 1959 onafge broken lid van de Knesset (het parlement), vele ministerschap pen, en tweemaal minister-pre sident. Het politieke spel heeft hij altijd gespeeld - hij staat be kend als meester manipulator - maar nooit als doel op zichzelf. Als een van de weinigen kan Pe res wijzen op politieke verdien sten die van vitaal belang ble ken voor het voortbestaan van het land. Vraag hem waar hij het meest trots op is, en hij ant woordt: „Dimona en Oslo." Als man van brede visies en grootse ideeën beschouwt Peres zich als een discipel van zijn leermeester, David Ben- Gurion. Hij vertelt hoe Israëls eerste premier ergens een me nigte werklozen toesprak, die brood en werk eiste: „Ben- Gurion klom op het podium en riep: 'Ik heb geen brood voor jul lie, maar wel een visie'. Dat was zijn kracht. Hij had een visie." Ben-Gurion begreep in 1948 dat het beter was de kleine staat die het Joodse volk kon krijgen te aanvaarden dan het verdelings plan van de Verenigde Naties van de hand te wijzen, zoals de Arabieren deden. En vervolgens kwam hij als snel tot de conclu sie dat Israël zich op den duur niet zou kunnen hand haven zonder kernwapens. De jonge Peres moest zorgen voor de realisering. Hij werd de organisator van 'Dimona', zoals hij het totaal van Israëls nucle aire inspanning cryptisch om schrijft. In 1957 tekende Peres met de Franse regering het ver drag dat de bouw van de kern centrale Dimona in de Negev- woestijn regelde, met onder grondse wapenindustrie. De buitenwereld werd wijs ge maakt dat het ging het om een textielfabriek. Israël heeft het bezit van atoom wapens nooit officieel toegege ven, en Peres glimlacht meewa rig als hi j weer de bekende vraag hoort stellen. Zijn standaard antwoord: „Dimona heeft ge leid tot het vredesakkoord van Oslo. De indruk die Dimona heeft gemaakt op de Arabieren heeft hen ertoe gebracht naar vrede te streven. Soms spatten visies als zeepbel len uiteen. In april 1987 beleef de Peres de teleurstelling van zijn leven toen de toenmalige premier Jitschak Shamir en diens Likoed de Overeenkomst van Londen torpedeerden. Hij had er als minister van Buiten landse Zaken in het geheim lang aan gewerkt met koning Hoes sein. Vooral de Jordaanse leider had er de nek ver voor moeten uitsteken. De overeenkomst bood een raamwerk voor vrede met Jor danië en uiteindelijk de Arabi sche wereld, en een regeling van het Israëlisch-Palestijnse con flict in al zijn aspecten. Maarhet plan was zijn tijd ver vooruit. „Dertig jaar is er verspild door de valse schijn van een Groot Is raël", verzucht Peres nu. Sommige Israëliërs vinden juist Shimon Peres een valse profeet. In extreem rechtse kring is zelfs voorgesteld hem wegens ver raad voor de rechter te brengen. Peres en de andere 'Oslo-misda digers' hebben de Palestijnen 'de wapens gegeven waarmee we nu worden aangevallen'. Maar het lijkt Peres niet te de ren. Hij blijft Oslo in een adem noemen met Dimona, al zou hij nu anders te werk gaan. Als niet Ariel Sharon, maar hijzelf pre mier was, zou hij kiezen voor 'strategische in plaats van tacti sche beslissingen'. In een gefaseerd vredesproces (zoals 'Oslo' voorzag en nu ook de 'routebeschrijving') lijkt hij weinig meer te zien. „Ik zou me teen gaan onderhandelen over een permanente oplossing, die een eind moet maken aan het conflict, en risico's nemen om vrede te bereiken." GPD Het rommelt bij de Antwerpse politie. Acht agenten zijn al geschorst op verdenking van gesjoemel en/of racistisch ge drag. En het einde lijkt nog niet in zicht. door Pascale Thewissen Muhrad (17) liep bij een controle in Berchem te gen de lamp. Zijn brommer was opgevoerd. Muhrad werd hard aangepakt. Hij werd naar eigen zeggen een kwartier lang geslagen en geschopt door zes agenten. Toen getuigen de Antwerpse agenten aanmaan den op te houden, trokken ze de jonge Turk een vrachtwa gen in, om hem daar verder te molesteren. Het incident staat te lezen op de internetpagina van de Ara- bisch-Europese Liga (AEL), de organisatie van Dyab Abou Jahjah, die ook in Nederland actief is. De Liga zegt over fo to's te beschikken van de mis handeling, gemaakt door een buurtbewoonster die de vecht partij vanuit haar apparte ment kon volgen. Het is de derde keer in korte tijd dat de Antwerpse politie beschuldigd wordt van racis me en foltering. Zo zouden ook twee Algerijnse druggebrui kers (een van hen liep enkele gebroken ribben op) en vijf Turken door de politie zijn mishandeld. In verband met de laatste zaak zijn een com missaris en een inspecteur of ficieel aangeklaagd. „We zullen die lammekes wel eens even slachten", zou de commissaris de Turken, die het Offerfeest vierden, hebben toegebeten. Bij de mishande ling van de twee Algerijnen was Tom van H. betrokken, een agent die zich al vaker schuldig zou hebben gemaakt aan 'cowboygedrag'. „We hebben altijd gezegd dat sommige Antwerpse agenten een probleem hebben met mi granten. Maar niemand wilde luisteren", zegt Ahmed Azzuz, de Antwerpse voorman van de AEL triomfantelijk. De AEL stuurde eind vorig jaar, na de zware migrantenrellen in de probleemwijk Borgerhout (die ontstonden na de moord door een bejaarde Belg op een jonge moslimleraar van Marok- De moord op een Marokkaan in Borgerhout leidde tot veel emoties. kaanse afkomst), burgerpa trouilles de straat op om de po litie te schaduwen. Die zou bij de aanpak van de kleine crimi naliteit migrantenjongeren extra hard aanpakken. Het stadhuis was te klein. De omstreden burgerpatrouilles waren een belediging aan het adres van het politiekorps. Be gin dit jaar werden ze ge staakt. Reden: de AEL kon de politie nooit echt op racisme betrappen. Azzuz: „Maar de politie wist dan ook altijd waar we patrouilleerden en bleef op afstand. Inmiddels blijkt dat we wel degelijk ge lijk hadden. De Antwerpse po litie heeft echt een probleem. Elke dag horen we over discri minatie en andere wantoe standen. De zaken die nu aan het licht komen, vormen het topje van de ijsberg." Corruptie, omkoping, folte ring, het vervalsen van proces sen-verbaal; de beschuldigin gen vliegen dezer dagen over en weer. De misère begon in maart van dit jaar, toen bleek dat de politietop de door de ge meente ter beschikking gestel de creditcard had misbruikt voor privé-aankopen en dure dienstreisjes. Hoofdcommissaris Luc Lami- ne zou niet alleen kwistig met zijn creditcard zijn omge sprongen; hij zou volgens boze tongen ook miljoenen oude Belgische franken uit de poli tiebegroting hebben gebruikt om de partijkas van de chris ten-democraten te spekken. Die zouden hem in ruil in 1999 tot hoofdcommissaris van de Antwerpse politie hebben be noemd. Wat er waar is van dat gerucht, wordt nog onder zocht. Lamine zit al enkele maanden thuis, hij is preven tief geschorst. In totaal zijn al acht agenten (vier hoofdcom missarissen, een commissaris en drie inspecteurs) officieel in staat van beschuldiging ge steld voor corruptie of racis me. En het einde is nog niet in zicht. Nee, erg bevorderlijk is het al lemaal niet voor het imago van de Antwerpse politie, geeft Mare Smits toe, kabinetschef van schepen van veiligheid Dirk Grootjans. „Maar mis schien leidt deze schoonmaak- operatie ertoe dat het vertrou wen op de lange termijn wordt hersteld", zegt Smits. Over de oorzaak van de crisis doen volgens hem verschillen de verhalen de ronde. Sommi ge aanklachten over financiële malversaties en gesjoemel zouden het gevolg zijn van een foto GPD vete tussen Lamine en Serge Muyters, zone-chef van Ant werpen-West (waar het Schip perskwartier en het beruchte Falconplein onder vallen). Ook de fusie tussen politie en rijkswacht zou wrevel hebben gewekt. De rijkswachters kon den de luxe waarin hun colle ga's van de politie baadden amper bevatten en beklaag den zich daarover. „Maar lang niet alle aanklachten zijn zo te verklaren", zegt Smits. De mishandeling van Muhrad, de twee Algerijnse drugsgebrui kers en de vijf Turken staan los van de onderlinge strubbelin gen. „Over die zaken laat ik me niet uit. De betrokken agenten zijn geschorst, er is een onder zoek gaande. Het enige dat ik daarover kwijt wil, is dat de AEL er baat bij heeft elk inci dent op te blazen. Maar elk verhaal heeft twee kanten", zegt Smits. Toch moet ook Smits toegeven dat de politie niet van onbe sproken gedrag is. „Nee, ik ga niet beweren dat alle agenten zuiver op de graat zijn. Ant werpen telt iets meer dan tweeduizend politiemensen en net zoals in elke grote organi satie zit daar allicht een rotte appel tussen. Maar om nu het hele korps als racistisch te be stempelen, is in mijn ogen on terecht." door Maurice Wilbrink De Nederlandse economie is sinds eind 2000 steeds dieper in het moeras gezakt. Na een snelle terugval in 2001, een bijna-recessie later in dat jaar, vervolgens kwar talen lang nulgroei, verkeert ons land nu al negen maan den in een recessie. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) meldde donderdag dat de economie in de maanden april, mei en juni kromp met 0,9 procent, vergeleken met dezelfde pe riode vorig jaar. Voor de grootste negatieve surprise zorgde de consument: die be steedde in dat kwartaal min der dan het jaar ervoor, wat een zeldzaamheid is. Peter Oomens, macro-eco noom bij het CBS, stelt vast dat het allang niet meer gaat om een 'traditionele con- junctuurdip', zoals Neder land voor het laatst in 1992- 1993 meemaakte. Zo'n dip gaat gepaard met een of twee kwartalen negatieve groei, waarna het herstel in treedt. Oomens: „Even de broekriem aantrekken en de extra infla tie van je afschudden - zo kom je er normaal gesproken doorheen." Nu houden eco nomen er rekening mee dat de Nederlandse economie pas eind 2003 weer wat gaat groeien, profiterend van een opleving van de wereldhan del. Oomens is geneigd zich aan te sluiten bij een stelling die het economentijdschrift The Economist twee jaar ge leden al poneerde: de wereld economie zou langere tijd stagneren, om alle overinves- teringen van de late jaren '90 'eruit te zweten'. Het blad verwees naar het enorme optimisme dat in die jaren leidde tot mega-inves- teringen in onder meer de te lecom- en internetsector, die al snel onhoudbaar bleken. Het wegwerken van allt overcapaciteit door al die it vesteringen zou lang dui® Het lijkt er op dat Nederig daar nog langer over doe; dan andere westerse eeono. mieën. Nederland deed enthousiast mee aan de investeringshj. pe. Oomens: „Telecommaat- schappijen lieten voor m|. j arden glasvezelkabels aanleggen, waarvan maar een paar procent weal gebruikt. Ergens moetende verliezen worden verwerkt; Dat Nederland meer worstel; met die erfenis dan and® landen, zou te maken kum® hebben met de oververhit, ting van onze economie eindjaren '90 door jarenlan ge bovengemiddeld groei. Zo bleef de werkgelegenheii hier in 2001 en 2002 nr groeien, toen de economie duidelijk afkoelde. Veel werkgevers gingen eerst hm personeelstekorten aanzni- veren, en toen de economie bleef tegenzitten hielden hun net verworven krachtet vast, wachtend op herstel Toen dat uitbleef, zaten be drijven nog altijd met exta produktie-capaciteit. Dit wordt nu weggewerkt: banet verdwijnen nu met tiendui zenden tegelijk, en investe ringen blijven dalen. De consument, die gezien he: sterk afgenomen vertrouwes al sinds drie jaar aanvoeltdat de economie stagneert, wordt steeds zuiniger, het eerst in twintig jaar zijn de uitgaven zelfs gedaald Oomens denkt dat alles inhet tweede kwartaal samenviel de Irak-oorlog, de sars-drei- ging, de beurs op een diep tepunt, stijgende pensioen premies, berichten van De Nederlandse Bank over mo gelijke lagere huizenprijzen. „Wie wordt dan niet voor zichtiger met zijn uitgaven?" Als de consument het de ko- mende tijd opnieuw laat al weten, dan duurt de stag» tie voort. GPD VAL IN LIFTSCHACHT - Een smid die aan het werk was in een nieuw gebouw in Kopen hagen heeft een val van 3 5 me ter weten te overleven. Toen hij vanaf de elfde verdieping in de liftschacht viel, wist hij zich vast te klampen aan de liftka- bel. Zo wist de smid zijn val te remmen. Eenmaal beneden, vertrok de man kalm weer te rug naar boven om zijn werk te hervatten. ZEEHOND - Op de eerste van de visserij dagen in Breskens trok een zeehond met zijn act al veel belangstelling, en ook gisteren, de tweede dag, stal het dier de show. Zeker toen ha le la dier en begeleider besloten de warme wal te verruilen voor het koele water in de haven.De zeehond zwom overigensÉ! zelf: hij liet zich prinsheerlijk vervoeren op de rug van baas. DUITSLAND - De Sovjet- Unie stelt voor om binnen e half jaar een bijeenkomst beleggen over het naoorlogse Duitsland. De Russen stellen voor een regering voor heel Duitsland te vormen op basis van vrije verkiezingen in heel Duitsland. In die regeringzou den zowel Oost- als West- Duitsers zitting moeten ne men. PZC Hoofdredactie: AL. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L Kroon (ad|unct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 4382 NH Vlissingen Tel. 06-54267110 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 315670 Fax. (0113)315669 E-mail redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115) 645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax, (0111)454657 E-mail; redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Auteursrechten voorbehouden nedoof" Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. ue aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruiktv l0, (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten g ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig gesel derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij? PZU lezersservice. Postbus 3229, 4800 MB Breda. Behoort tot LusgEfiEr Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2.00) per maand 20.50 per kwartaal: 55.10 per jaar: 209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag 1,10 zaterdag: 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70 65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdagtijdens kantooro zondag: van 16 00 tot 18.00uur Tel. (0113) 315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel (0113)315540 Fax(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleiflu Tel. (0113)315550 Fax: (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax: (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax:(0114)372771 lnternet:www.pzc.nl/adverteren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4