PZC Boek over Geerteskerk moest er komen Biologische geitenhouders willen coöperatie -iPHNhS Sagro beboet voor zondigen tegen Europese regels GROTE KERK VEERE Goes zit op een lijn met projectontwikkelaar over locatie aan Beukenstraat 1! bl 3 zaterdag 16 augustus 2003 Motorrijdster raakt gewond Havenmeester in Markant Nederland Archeologische expositie in Vlissingen Bouwkeet uitgebrand r' Gemeenten smeten met geld Opknapbeurt Vlissingse wegen Bromfiets gestolen in Terneuzen Duizend euro voor dierenasiel Inbraak in horecapand Dronken rijder twee keer gepakt Boot valt van trailer op A58 22-8 20.00 uur DICHTER BIJ JAZZ JAN WOLKERS DRUMMERS DOUBLE BILL 30-8 16.00 uur URKER MANNENENSEMBLE Info: www.nieuwe-muziek.nl Tel. 0118 623650 doorRolfBosboom GOES - De gemeente Goes gaat vaart zetten achter een nieuwe invulling van locatie De Schans aan de Beukenstraat. Met de projectontwikkelaar, Proverko Woningbouw uit Goes, zit zij in middels op één lijn. Al vele jaren is er sprake van dat jet voormalige gezinsvervan- i tehuis plaats maakt voor WAARDE - Een 42-jarige vrouw uit Middelburg is gister avond lichtgewond geraakt bij eenaanrijding bij Waarde. evar om \w Vaart achter invulling De Schans ïrte- mis IIISSINGEN - In een mini-ex positie stelt de Vlissingse bi bliotheek ten toon wat er de af- pelopen tijd in de grond van Oost-Souburg is gevonden. 'Otstfj h>ee vitrines in de bibliotheek w tonen wat archeologen de afge lopen dagen hebben gevonden. Zo liggen er delen van kruiken van het eind van de vijftiende en also bet begin van de zestiende eeuw. lijs Daarnaast zijn er aardewerken scherven te zien uit de zeven- tiende en de achttiende eeuw. De resten komen uit de omge vingvan de Middelburgsestraat in Oost-Souburg. Hierismate- riaal gevonden waarvan de oud- vai ste delen stammen uit de der- i'tti tiende eeuw: scherven, stukjes Jtffl}bot, plavuizen, bakstenen en resten van funderingen. Een klein deel van deze opgravingen is in de bibliotheek van Vlissin- d 'ifgen te zien. Bovendien is er een uitgebreid dossier beschikbaar waarin over het archeologisch onderzoek wordt verteld. ven ïpd eer: elf i liet coi- eïS lijft irzil ■In! YS- ni nhe'. e Ja il it 3» REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315670 Fax: (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Polf Bosboom 'ngrid Huibers Mieke van der Jagt PobPaardekam centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 Email: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-023 1 231 °P maandag t/m vrijdag ge rende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur een appartementencompex. Initiatiefnemer daarvan was de Goese projectontwikkelaar Van Garderen Dekker, die enkele jaren geleden de watertoren heeft gerestaureerd. Als com pensatie daarvoor mocht het bedrijf woningbouw rond de to ren realiseren. Omdat de bouw toch nog even op zich liet wachten, kreeg De Schans begin 2000 een tijdelijke functie als aanvullende opvang voor asielzoekers. De opvang is uiteindelijk drieënhalf jaar in gebruik geweest. Vorige maand vertrokken de laatste bewoners. In de tussenliggende periode speelde er een conflict tussen de gemeente en Van Garderen Dekker. De gemeente had reke ning gehouden met maximaal 52 appartementen, terwijl het bedrijf meende recht te hebben op 64 eenheden. Van Garderen Dekker legde zich uiteinde lijk neer bij het standpunt van de gemeente, maar verkocht de locatie later toch aan Proverko. Proverko heeft inmiddels de ex ploitatieovereenkomst die de gemeente met Van Garderen Dekker had gesloten, onder schreven. Dat betekent dat het plan in procedure kan worden gebracht. De huidige opzet gaat uit van een complex in vier bouwlagen, met eronder een parkeerkelder. Het gebouw krijgt een U-vorm, zodat tussen de appartementen een 'winter tuin' ontstaat. In de plannen wordt voorzichtig rekening gehouden met een loopbrug, die het gebouw op de bovenste verdieping verbindt met de naastgelegen serviceflat De Schakel. De directie van de serviceflat heeft vorig jaar al aangegeven geïnteresseerd te zijn in uitbreiding aan die zijde. Concrete afspraken daarover zijn nog niet gemaakt. De voorlopige opzet voor de lo catie van De Schans wordt maandag 25 augustus voorge legd aan de Goese raadscom missie grondgebied. Die komt om 19.30 uur bijeen in het stad huis aan de Grote Markt. Het is de bedoeling in het najaar een informatiebijeenkomst te organiseren voor omwonenden. Vervolgens moet een bestem mingsplan worden gemaakt, dat een inspraakprocedure doorloopt. Al met al duurt het nog zeker tot begin 2005 voor dat de gemeente een bouwver gunning kan afgeven. De Middelburgse reed op haar les motorfiets over de A58, uit de richting van Vlissingen. Voor haar reed een 49-jarige automo- „F, bilist uit Nistelrode, die in ver- tdo band met het overige verkeer nis moest remmen. De vrouw kon ffl.ll (iet op tijd stoppen en er ont stond een aanrijding. De Mid- nsj delburgse raakte daarbij ge- nwjwond aan haar elleboog. Voor (zover bekend hoefde zij niet paar een ziekenhuis. Beide -1 voertuigen raakten beschadigd. WEMELDINGE - In de nacht van donderdag op vrijdag is een bouwkeet aan de Molenstraat in iWemeldinge volledig uitge- is brand. De oorzaak is onbekend. ffOLPHAARTSDIJK - In het televisieprogramma Markant a ^Nederland is vanavond een por tret te zien van havenmeester Jeroen Tramper van zeilschool De Viking in Wolphaartsdijk. De uitzending, op Nederland 1, ctaltegint om 19.25 uur. Het interieur van de Geerteskerk in Kloetinge wordt gedetailleerd beschreven in het boek van Kapellenaar Gerard J. Lepoeter. door Rob Paardekam KLOETINGE - De Geerteskerk in Kloetinge. Wat weten de mensen daar nou van? Niet veel waarschijnlijk. Wie iets te weten wilde komen, moest het doen met een beknopte brochure of het gemeentearchief induiken. Nu niet meer, want Kapellenaar Gerard J. Le poeter schreef een boek waarin de ge schiedenis uitvoerig wordt beschreven: De Geerteskerk te Kloetinge; ijkpunt in de dorpsgemeenschap. Lepoeter heeft inmiddels al vele boe ken over de historie van Zeeland op zijn naam staan. Toen hij in 2000 een artikel over de kerk van Kloetinge schreef in het blad van de Stichting voor Oude Zeeuwse Kerken, werd hij enthousiast. „Ik vind het een prachtige kerk en had ontzettend veel materiaal. Daar moest gewoon een boek over komen." Zo gezegd, zo gedaan. Drie jaar later is het 96 pagina's tellende boek gereed. Niet dat Lepoeter er drie jaar lang con stant aan bezig is geweest, want hij schrijft ook lijvige artikelen voor de bladen van de heemkundige kring en de eerder genoemde Stichting voor Oude Zeeuwse Kerken. Desondanks zit er behoorlij k wat tij d in het boek. Vooral in het gemeentearchief van Goes en het Zeeuwse Archief in Middelburg heeft Lepoeter de nodige uren doorgebracht. „Er zijn van die da gen dat je uren zoekt, maar niets vindt. Dan moet je niet teleurgesteld zijn, maar de volgende dag gewoon weer te rug gaan. Het is een kwestie van veel ge duld", zegt hij. De Kapellenaar is zeer te spreken over het resultaat en meent dat hij een zeer compleet boek heeft af geleverd. Toch ontbreekt er volgens hem ook nog een boel, omdat het sim pelweg niet te vinden was. Daarom is het boek ook iets minder lijvig dan het ruim vijfhonderd pagina's tellende boek over de kerk van Kapelle, dat in 1996 van de hand van Lepoeter ver scheen. „Ik ben niet iemand die ontbre kende zaken erbij gaat fantaseren", al dus de geschiedschrijver, die zegt hoge eisen aan zichzelf te stellen. „Als je alles bekijkt wat er in Zeeland over de histo rie verschijnt, vind je toch behoorlijk wat kaf tussen het koren. Het is vaak slordig opgesteld." Dat valt van het boek over de Geertes kerk niet te zeggen. In achttien hoofd stukken is de geschiedenis van de kerk uiterst overzichtelijk beschreven. Het kerkhof, het orgel, de restauraties, het foto Willem Mieras interieur, de toren en de klokken; alles komt aan de orde. Ruim honderd illu straties maken het tot een aantrekke lijk geheel. „Want ik weet inmiddels dat je de mensen niet alleen maar grote lappen tekst voor moet leggen", aldus een door de wol geverfde Lepoeter. Zijn nieuwste boek wordt zaterdag 23 augustus gepresenteerd in de Geertes kerk. Om 14.00 uur begint een uitge breid programma met muziek en toe spraken. Burgemeester D. van der Zaag van Goes krijgt het eerste exemplaar overhandigd. Het boek is daarna voor 19,50 euro te koop in de kerk en bij het gemeentearchief en boekhandel de Ko peren Tuin in Goes. Gerard J. Lepoeter: 'De Geerteskerk te Kloe tinge, ijkpunt in de dorpsgemeenschap', uit gegeven door de Heemkundige Kring de Be- velanden in Goes, ISBN 90 70298 24 4. door Famke van Loon SIRJANSLAND - De biologi sche melkgeitenhouderijen wil len zich verenigen in één coöpe ratie. Op deze manier moet de productie van biologische gei tenmelk afgestemd blijven op de vraag van de markt en moe ten problemen met overproduc tie, zoals bij de reguliere melkgeitenhouderijen, worden tegengegaan. De afgelopen jaren is een flink aantal Nederlandse (kleine) melkkoeienhouders overge schakeld op de productie van geitenmelk. Want daar waar het runnen van een melkveebedrijf door nieuwe, strengere regelge ving en quota steeds moeilijker werd, zat de melkgeitsector in de lift. Het aantal mensen dat bewust kiest voor zuivelpro ducten als kaas en melk van gei ten groeit eveneens gestaag. Maar die gouden bergen gloren even niet meer aan de horizon. Met ruim driehonderd melkgei tenhouderijen wordt er momen teel te veel geitenmelk geprodu ceerd, terwijl de afzetmarkt ook nog eens stagneert. Met name voor de intensieve veehouderij en - van vijf- of zeshonderd melkgeiten - zijn moeilijke tij den aangebroken. De prijs die wordt betaald voor een liter gei tenmelk is gekelderd naar der tig eurocent. En dat is te weinig om zelfs maar uit de kosten te komen. De Nederlandse Vereni ging van Melkgeitenhouders (NeVeM) zinspeelt daarom op maatregelen om deze 'crisis' te ■ff .y/Igp m .psrtftr "3 f Ék J& li* 'Vv - és a 'k-. ft Voor biologische geitenmelk wordt tot nu toe nog een goede prijs betaald. boven te komen. De biologische melkgeitenhouders hebben de ze problemen vooralsnog niet. Voor de melk van de geiten, die tenminste 180 dagen per jaar buiten lopen en ander voer krij gen dan hun soortgenoten in de intensieve houderijen, wordt nog altijd zestig eurocent per li ter betaald. „De biologische markt is nog goed. Er is nog geen reden tot alarm", stelt P. van der Wekken, die een (sinds juni van dit jaar) biologische melkgei- tenhouderij in Sirjansland heeft. De biologische houderij en treffen echter wél maatrege len om problemen als een gei tenmelkplas tegen te gaan. „Als club van biologische boeren zijn wij wezig een coöperatie op te zetten om de productie te regu leren en overschotten te voorko men." Het is de bedoeling dat in totaal 28 biologische melkgei tenhouders uit heel Nederland deel nemen aan deze coöperatie. Deze moet het aannamebeleid van melk gaan controleren en de afzet van de biologische geiten- TERNEUZEN - De besturen van de voormalige gemeenten Axel, Terneuzen en Sas van Gent hebben in het laatste jaar van hun bestaan als zelfstandige bestuurlijke eenheden fors geld over de balk gesmeten. Dit blijkt uit de accountantsver klaring bij de jaarrekeningen van de oude gemeenten over 2002. Accountantsbureau Deloitte Touche heeft bij de jaarreke ningen van de gemeenten diverse kritische kanttekeningen geplaatst. Door het bestedingsgedrag in het laatste jaar en door een klei nere rijksuitkering uit het Gemeentefonds wordt de nieuwe gemeente Terneuzen nu geconfronteerd met een structureel tekort op de begroting van 5,6 miljoen euro. Het college van burgemeester en wethouders doktert nu aan een lijvig pakket aan bezuinigingsmaatregelen dat eind au gustus aan de raad wordt voorgelegd. De voormalige gemeente Axel sloot als enige van de vroegere Kanaalzonegemeente het boekjaar 2002 af met een overschot. De accountants becijferden dat bedrag op 97.000 euro. Dat lijkt in vergelijking met Sas van Gent (1.104.000 euro in het rood) en Terneuzen (1.610.000 euro tekort) redelijk, maar als het rekeningoverschot van Axel over 2001 ernaast wordt ge legd -toen Axel ruim 993.000 gulden overhield- dan blijkt dat ook de gemeente Axel in het laatste bestaansjaar aardig aan het spenderen is geweest. VLISSINGEN - Ruim vijftienhonderd huishoudens in Vlis singen zullen de komende maanden hinder ondervinden van ingrijpende onderhoudswerkzaamheden aan wegen en ande re openbare ruimten. De Nieuwe Zuidbeekseweg wordt tijdelijk afgesloten. Bewo ners van Westerzicht, Weyevliet, Papegaaienburg, Hofwijk en West-Souburg krijgen begin volgende week daarover een brief van de gemeente Vlissingen. Het werk zal rond 15 no vember zijn afgerond. „We zullen omleidingsroutes plaatsen en wegen moeten af sluiten. Het is een groot karwei, maar als iedereen zich houdt aan de aanwijzingen, dan garanderen we dat de overlast mee valt", zegt J. Risseeuw van de gemeente Vlissingen. Komende maandag worden de eerste voorbereidingen verricht voor de asfaltering van de Nieuwe Zuidbeekseweg vanaf de Flamin- goweg naar de Nieuwe Vlissingseweg. TERNEUZEN - In de Tholensstraat in Terneuzen is in de nacht van donderdag op vrijdag een bromfiets gestolen. Het betreft een paarse Honda, type SKY met kenteken XRV-996. De waarde bedraagt enkele honderden euro's. GOES - Kids for Animals, de jeugdclub van de Dierenbe scherming, heeft gisteren een cheque van duizend euro over handigd aan dierenasiel Tussenhaven in Goes. Het geld is be doeld voor de verzorging van de dieren en het onderhoud van de hokken. KRUININGEN - Uit een horecapand aan de Markt in Krui- ningen is gisteren meer dan duizend euro gestolen. De in braak moet hebben plaatsgevond tussen drie uur 's nachts en drie uur 's middags. door Melita Lantinp GOES - Aannemersbedrijf Sa gro uit 's-Heerenhoek heeft van het openbaar ministerie een boete van 5000 euro gekregen voor het overtreden van Euro pese regels. De papieren voor export van houtafval waren niet in orde. Het gaat om verschillende transporten van geshredderd afvalhout naar Duitsland in ja nuari 2001. Sagro heeft dit af valhout geleverd aan het bedrijf Driespan uit Vinkeveen. Dat be drijf heeft het hout vervolgens naar Duitsland vervoerd. Dit gebeurde met valse papieren. Op papier ging het afval via Vin keveen naar een bedrijf in het noorden van het land, dat het vervolgens zou exporteren naar Duitsland. In werkelijkheid ging het afval rechtstreeks van 's-Heerenhoek naar Duitsland. Het Vinkeveense bedrijf heeft aan het OM verklaard dit te doen uit concurrentie-overwe- gingen. Het bedrijf wilde niet dat Sagro zou weten waar het houtafval naar toe ging, om te voorkomen dat Sagro recht streeks zaken ging doen met Duitsland. Nadat het Vinke veense bedrijf tegen de lamp was gelopen, is Sagro door het OM op de hoogte gebracht van de praktijken. Vervolgens heeft het bedrijf - volgens het OM - toch nog mee gewerkt aan verschillende transporten en is het dus beboet. Directeur R. de Jong van Sagro ontkent dit. „Toen wij het wis ten zijn wij onmiddelijk gestopt met de transporten. Op een ge geven moment is een vrachtwa gen aangehouden en bleek dat de papieren niet in orde waren. Vervolgens is de zaak uitgezocht en werd duidelijk dat het afval hout van ons bedrijf afkomstig was. Tussen het moment dat de wagen is aangehouden en het moment dat het OM ons op de hoogte stelde, zijn nog verschil lende transporten geweest. Daar zijn wij voor beboet. Wij zijn natuurlijk direct gestopt met de bewuste transporten. We wisten niet eerder dat het niet in orde was. We doen nu ook geen zaken meer met dat bedrijf." i Het Vinkeveense bedrijf Driespan heeft een boete van t 15.000 euro gekregen. RENESSE - Een 22-jarige auto mobilist uit Oostvoorne is giste ren vroeg in de morgen twee keer gepakt voor het rijden met een slok op. Kort na half twee werd de be stuurder op de Stoofweg in Re- nesse aangehouden. Uit de blaastest bleek dat hij twee keer teveel had gedronkenHij kreeg hiervoor een boete en een rijver bod van twee uur. Anderhalf uur later bleek dat de 22-jarige toch weer achter het stuur gekropen was, toen de politie de man te genkwam op de Brouwersdam. Deze keer kreeg hij een dag vaarding en moest hij zijn rijbe wijs inleveren. RILLAND - Op de A58 ter hoog te van Rilland is gisteravond rond acht uur een boot van een trailer gevallen. De bestuurder van de personen auto, een 34-jarige man uit Ter neuzen, reed over de A58 uit de richting van Bergen op Zoom. Toen hij over een hobbel reed, viel de boot van de trailer en kwam op het wegdek terecht. Zowel de boot als het wegdek raakten beschadigd. foto Marijke Folkertsma melk vanuit één plek regelen. Volgens Van der Wekken zijn de voorbereidingen voor de op richting van de biologische melkgeitenhouderscoöperatie in een vergevorderd stadium. Hij verwacht dat de samenwer- kingsclub 'aan het eind van de zomer of begin dit najaar' kan worden opgericht. Advertentie 18-8 20.00 uur NAT. JEUGDORKEST Reinbert de Leeuw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 49