PZC Wereldreis 'I W13 tussen Bach en Drallewatsch Lekker makkelijk! Lloret de Mar 199 p.p. Bodrum 249 pp- Marmaris 279 p.p. Tenerife 299 p.p. Corfu 299 pp Gran Canaria 299 pp arke arke zaterdag 16 augustus 2003 Leipzig is muziek en de herinnering aan muziek. Een metropool waar klassiek overheerst, maar men toch ook heel graag de moderne richting inslaat. Een stad in een tussenfase. Eten en drinken Vraag antwoord Goedkoop naar welke steden? isboeken De mooiste zonsondergang Mystieke kracht als reisgezel De mystieke kracht als reisgezel Fit Fit Fit y30-595 voor voor voor voor voor voor World of TUI ie 65; ust oom IS alle 1! aar zijn ze bij jul lie dan wel geïn- teres- seerd in Leipzig?', vraagt de da me in Café Mephisto in de Mad- leipassage wat schuchter. Een U beetje typerend voor Leipzig. In iaarstem het restant van het Ossies-complex, bang niet voor ml aangezien te worden tussen le grote steden van de wereld. Maar het gesprek zelf heeft itjiplaats in een omgeving om van te watertanden. Madlerpassage zelf, ge bouwd in 1914 voor de kofferfa- .Ooi|brikant Madler en een kopie ande Galleria Vittorio Emanue- in Milaan. Met z'n dak van en beton een kraakheldere itstreep van winkels, restau- tants, cafés en cabaret in het VI bartvande stad. j Het gevoel van een stad in een y tussenfase geldt voor heel Leip- De stad zal in het verbouw- 14e Zentralstadion wedstrijden 'oor het WK voetbal 2006 huis vesten, dingt mee naar de Olym pische Spelen van 2012, wil zich- lelfop de kaart zetten als de mo- 4eme metropool van een half miljoen inwoners die het ook is. Maar het is toch vooral goed toe ven in dat óude Leipzig met z'n miloze verwijzingen naar een roemrijk verleden. Een stad die 125a Leipzig Naast de Auerbach Keiler zijn er fraaie historische eetlocaties als de Ratskeller, in de kelders van het nieuwe Stadhuis (uit 1905 en in neo-stijl), Otterstrasse 1 en het Bartels Hof (Hainstrasse 1tot mid dernacht open) met Saksische spe cialiteiten. Voor een drankje in een nog oudere omgeving moetje ook al de trappen af voor de gewelven van de Moritz Bastei, een laat middeleeuws bas tion na de oorlogsbombardementen weer uitgegraven door studenten en nu vooral door studenten bevolkt. Veel concer ten, van pop tot jazz. Typische Leipzigse gebaksspecialiteit is de 'Leipziger Lerche', ooit een gerecht met leeuwerik geserveerd met zuurkool of in een spekjasje. Sinds de Saksische koning in 1876 de jacht op de zangvogel verbood, werd het een zoete lekkernij van bladerdeeg en amandelspijs. Ook zoet zijn de 'Bachpfeiffen', in 1999 bedacht door muzikanten: bonbons in de vorm van orgelpijpen als hommage aan Bach. Voor het on waarschijnlijke geval van Nederlands-culinaire heimwee is er vlakbij de Naschmarkt (ooit een eetwarenmarkt vóór het Alte Rathaus) een kraam met 'Hollandische Patatjes'. De Nikolaikirche is de oudste kerk van de stad. De Madlerpassage; een naar Italiaans voorbeeld ontwor pen omgeving om van te watertanden. Duits is en niet-Duits. Met die fraaie winkelpassages in het centrum, met z'n vele terrasjes heeft het iets zuidelijkers, een beetje Praag, een vleugje We nen. We zijn in Leipzig om er de Leip zigse Honky Tonk mee te ma ken. Een wat misleidende naam, want veel rammelende piano's zijn er niet te horen. Wel een amalgaam van muziek soorten tussen vooral pop en rock. Een initiatief van de jonge ondernemer Dominik Brahler die voor zijn Blues Agency Gm bH in 1989 in Schweinfurt z'n concept bedacht. Een kroegen festival waaraan een heel cen trum deelneemt; je betaalt er voor bij je eerste entree en je krijgt een armbandje om waar mee je elders verder kunt stap pen. Er zijn pendeldiensten om je van de ene stadswijk naar de andere te brengen. Brahler heeft inmiddels een serie van dergelijke festivals op zijn naam en hij denkt aan uitbrei ding naar Nederland. De Leipzig se versies van dit Kneipenfesti- val - in mei en oktober - zijn ver uit de grootste: zo'n 130 bands en tegen de 50.000 bezoekers. De volgende dag zitten we in de schitterende Nikolaikirche, de oudste kerk van de stad, met Ro maanse, laatgotische en barok- elementen. Tussen de hoge, stra- lend-witte zuilen luisteren we naar een concert van cantor Jür- gen Wolf op het Ladegast-orgel. Buxtehude klinkt en je denkt aan de kaarsen die daar hebben gebrand tegen geweld, de vre desgebeden die er gehouden werden en die de inleiding wer den tot de vreedzame revolutie van 1989 en de eenheid van het nieuwe Duitsland. Leipzig is muziek en de herinne ring aan muziek: het Gewand- haus, nu in een fraaie, open ogende derde versie. In 1743 be gonnen als een combinatie van kooplieden en musici die con certen gaven. Ze betrokken daar- Het hart van Leipzig met links de Thomaskirche. FOTO'S GPD toe het gildegebouw van de la- kenmakers van de stad, het Ge- wandhaus (het stoffenhuis). Van daar de merkwaardige naam van orkest en gebouw. Felix Mendelsohn-Bartholdy was in 1835 op 26-jarige leeftijd leider van het Gewandhaus Orchester en herontdekte Bach. Mendelsohn, Bach en Goethe, ze lijken in Leipzig nog altijd de klassieke concurrenten van de moderne tijd. Want steeds is er de drang om niet stoffig te zijn, geen dode museumstad, al is er een heel boek te vullen met een opsomming van de verzamelin gen van Leipzig. De Messe-stad was eeuwenlang het grote handelscentrum van midden-Europa en kooplieden en kunst hadden er een hecht verbond. Begonnen als een klein Slavisch vissersdorp van Sorben (in de naburige Lausitz is nog een Sorbisch sprekende minderheid), die de stad z'n naam gaf: 'Lipa' is Slavisch voor linde, Lipsk was de eerste naam van het dorp. Vanaf de twaalfde eeuw ontwikkelde Leipzig zich tot internationaal trefjpunt van handel. Goethe is volop aanwezig in de Auerbach Keiler, een schitte rend gewelven-restaurant on der de Madler Passage. Hij dronk er als rechtenstudent het Gose-bier (zurig, bovengistend wit bier) in de door dokter Stro- mer van Auerbach in 1525 geo pende wijnschenkerij in de kel der van zijn huis. Heinrich Stro- mer was decaan van de medi sche faculteit en terwijl de 'ge sel Gods' van de pest over Euro pa trok, bedacht hij dat wijn wel eens een remedie zou kun nen zijn. Hij werd van huis- schenker grootverbruiker, al luidt These 17 van zijn doctora le stellingen dat 'wijn mits ma tig gedronken de allergezondste drank is, maar onmatig gezo pen de allerschadelijkste'. Goethe herinnerde zich de stu dentengelagen en verwerkte de Auerbach Keiler in zijn Faust. En liet daar, in die kelder, Mep histo de studenten betoveren en Dokter Faust op een wijnvat rij den. Beelden buiten, wandschilderin gen, schilderijen, gebeeldhouw de lampen binnen herinneren je tijdens de 'Schlampamp' van eten en drinken aan Goethe. Want Leipzig heeft zijn vertede rende reeks culturele excuses voor een glas en een hap voorra dig. Er is de Kneipenmeile, een route van cafés en restaurants door hartje Leipzig waar de his torie voortdurend op de rand van je bord zit. Je kan er een 'Drallewatsch' maken, een Sak sisch slang-woord voor een avondje stappen. Cultureel ge sanctioneerd. Je komt er langs het op één na oudste nog be staande koffiehuis in Europa, 'Zum Arabische Coffe Baum'. Componist Robert Schumann zat er graag, maar ook socialist Karl Liebknecht. Helmut Kohl en Lothar de Maizière bespra ken er de Duitse eenwording. In middels wordt er meer dan al leen koffie geschonken, maar boven is wél een museum. 'Bermuda Dreieck' is de populai re naam voor de buurt rond de Barrevoetssteeg (Barfussgas- schen): een route van Kneipen, cultuur en cabaret. Als de wind er verkeerd staat, kan je er lelijk ten ondergaan. Met al die goedkope vluchten kan ik makkelijk vaker een weekeindje weg. Maar naar welke steden kan ik het best gaan als ik er een low-budget weekeinde van wil maken William Ribgers, medewerker van Worldwide Cost of Li ving Survey: 'Dublin is een goede keuze. Deze stad is de vestigingsplaats van een aantal goedkope vliegtuigmaat schappijen. Het is dus altijd mogelijk een laag geprijsd vliegticket te krijgen. Ook het leven in deze stad is niet duur. In elk geval stukken goedkoper dan in Parijs of Lon den. Ook Rome is geschikt voor een low-budget week eindje weg. Let hier wel op je bestedingen. Neem geen cappuccino op een terrasje. Wijk af van de bekende toe ristische routes en kijk goed om je heen voor je besluit er gens te overnachten of te dineren. Heel goedkope steden om in te verblijven vind je in Oost-Europa. Praag en Buda pest bijvoorbeeld. Alleen vliegen de goedkope vliegtuig maatschappijen nog niet op deze bestemmingen.' Heeft u ook een vraag? Mail naar: vraaqenantwoord@weqener.nl. Voor meer vragen en antwoorden: ga naar de website van de ze krant en klik op de rubriek Reizen. Alles wat met 'de mooiste' of 'de beste' begint moet met de nodige argwaan worden gelezen. Jammer dat voor het, soms venijnige, reisverhalenboek van de Bel gische journalist Karei Michiels dan ook deze titel is geko zen, want dat het ironisch is bedoeld, merkje pas als je het gaat lezen. Michiels speelt de dwarse toerist, wars van de clichématige aanbevelingen in de folders. En dus blijkt datgene wat drommen uitrustende mensen trekt, hem juist niet te boeien. Zoals de vercommercialiseerde zonsondergang in Amerika's eilandenpunt Key West. Maar het verrassende van Michiels is dat hij het nega tieve onmerkbaar om kan bouwen tot iets positiefs. 'Deze eilanden zijn veel te mooi om ze door het toeris me te laten verloederen'. Helaas voor Michiels - en voor ons - is zo'n vaststel ling wel mosterd na de maaltijd. 'De mooiste zonsondergang van de wereld', door Karei Michiels. Uitgeverij Houtekiet. 235 blz., 15,50 euro. ISBN 90-5240-722-3. Zie: www.houtekiet.com. Ook al zo'n rondtrek kende Belgisch jour nalist is voormalig actrice Ingrid de Vos. Gedurende vijfjaar reisde zij de we reld rond waarvan zij in 25 tv-documentaires verslag deed. Enkele daarvan zijn nu te boek gesteld, waarbij het hoofdzakelijk gaat om de minder bekende cultu ren in Argentinië, India en Nieuw-Zeeland. Een inte ressante keuze, omdat het dingen blootlegt die meest al verborgen blijven. Jam mer daarom dat het boek een beetje 'rommelig' is opge schreven en vorm gegeveri. Tv maken is toch iets anders dan schrijven. t 'De mystieke kracht als reisgezel', door Ingrid de Vos. Uitgeverij Lan- noo. 16,95 euro, 223 blz. ISBN 90-209-5103-3. Zie: www.lan- noo.com. Gerard Chel R lisverhaUn ui: Arcï ltir.K". India er. Nieuw-Zeeland (ADVERTENTIE) Lang geleden, ik was nog geen tien, kondigde mijn vader aan dat we in de zomer naar Zwitser land zouden gaan. Hij had daar fffljaar gewoond voor zijn werk. Mijn moeder en de vijf kinderen waren in Ne derland achtergebleven. Eén keer in de tts weken kwam hij een weekeinde ftuis en bracht dan chocola voor ons roee die veel lekkerder was dan de repen die je bij ons in de winkel kon krijgen, net scheen dat ze daar ook heerlijk ijs todden. Alleen daarom al deed het voor dicht op deze verre reis mijn hart snel- ter kloppen. Maar eigenlijk ging het me niet eens zo tter °m de bestemming. In plaats van ^herland had ik elk ander reisdoel f Prima gevonden. Als het maar over de grens lag. Verder dan 100 kilometer van de plaats Waar wij woonden was ik nog nooit ge- Jjeest en ik stelde me erg veel voor van et Buitenland. Zo sprak ik het ook uit, eel eerbiedig, met twee hoofdletters, 'j gaan naar Katwijk', zei Margriet, een zesjarig buurmeisje, toen we het over de vakantie hadden. n wij gaan naar Het Buitenland', zei ik Door Dirk Mulder trots. Margriet zweeg verpletterd. Zij wist niet eens waar dat was. Behalve chocola en ijs was er in Zwitser land blijkbaar niet zoveel te krijgen. In de weken voorafgaand aan ons vertrek, stapelden de mee te nemen goederen zich op. Hoe we die allemaal in mijn va ders Opel Record moesten proppen leek me nog een heel probleem. Gelukkig was mijn vader een fervent puzzelaar. Na veel passen en meten kreeg hij alles in de auto, waarbij behalve voor alle spullen en de chauffeur ook nog plaats was voor mijn moeder, mijn broertje en ik. De andere kinderen gingen niet mee, die waren oud genoeg om zelf op vakan tie gaan. Mijn vader nam de toeristische route en zo kwam het dat ik voor het eerst van mijn leven Limburg zag. Ik was onder de indruk. Van Maastricht kon ik nauwe lijks geloven dat het bij Nederland hoor de. Het was er zo anders. En hoe moest het dan wel niet zijn als we eindelijk Het Buitenland in reden? De grens was geen grote stippellijn, zo als ik me vaag had voorgesteld, maar de slagboom en de paspoortcontrole maak ten veel goed. De douanier gaf een kort knilq'e: we mochten België in. De Opel trok op. Met mijn neus plat tegen de autoruit keek ik vol verwachting om me heen. Was dit nu Het Buitenland? Wat viel dat tegen. De lucht was blauw, het gras was groen, de meeste dingen waren net zo als bij ons. Hoe het er precies zou uitzien wist ik niet, maar ik had gehoopt dat er achter de grens een totaal andere wereld lag. 'Op naar Luxemburg!', riep mijn vader vrolijk. Ik veerde op. Luxe, ja, dat leek me wel wat. Ba Thuis boeken? vertrek 30 aug., 6 en 13 sept., app. Brava Park, 2 kmr. app. vertrek 25 en 29 aug., 1,5,8 sept., app. Guler Resort, 2 kmr. app. vertrek 20, 24,27,31 aug., 3,7,10,14 sept., app. Karen, 2 pk. incl. ontbijt vertrek 25,29 aug., 5 en 8 sept., app. Playaflor, 2 kmr. app. t H.ii.nd vertrek 1,8,15 en 22 sept., \S international app Anastasia, 2 kmr. app. vertrek 24,27,30 en 31 aug., 3, 6,7,10,13 sept. app. Club Maspalomas, 2 kmr. app. Vlieg voor meer aanbiedingen naar www.lastminute.nl of bel. 0900-8847 0,15 p.m.) Genoemde prijzen zijn vanafprijzen. Prijswijzigingen, zet- en drukfouten voorbehouden. w

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 41