luiper gaat volgens olitici te ver bij erdedigen agent Binnenschippers willen zoet water naar tuinders brengen Open Avond Minister De Graaf vraagt premier Godett op bezoek A16 weer open voor verkeer Oproep historie Indië door te vertellen Brinkhorst bepleit recht op huiszoekingen NMa 3 Ontkoppeling levert miljoenen euro 's op Vliegtuigje stort p leer bij Teuge M Politie houdt stenengooier snelweg aan Lijkwagen verliest lading Minder auto's centrum Amsterdam Bombrief was voor postdief Horeca wil aanpak illegale cafés Reünie Paars-2 in Friesland M Ml Dinsdag 26 augustus 2003 zaterdag 16 augustus 2003 Vijf miljard Vertrouwen WAARSCHUWING VOOR 20CL S0URCY CASSIS VOOR H0RECA-0NDERNEMERS EN CONSUMENTEN gratis telefoonnummer 0800 - 0246642 Zalm morrelt laan uitkeringen aas rHans van Soest Ipj HAAG - Minister Zalm u Financiën wil de uitkerin- bevriezen. In de zoektocht iar extra bezuinigingen heeft ij voorgesteld de uitkeringen tomende jaren niet langer te met de gemiddelde De maatregel moet kelehonderden miljoenen eu- sopleveren. De ministerraad jit de komende twee weken jopen door over de noodzake- |e!3 jfcebezuinigingen. nJha «koppeling tussen lonen en <ans« iikeringen ligt erg gevoelig eel zo innen het kabinet. CDA-mi- t van- jster De Geus van Sociale Za- t ra j heeft al herhaaldelijk laten nooii e(en daar niets voor te voelen. naar ihet verleden heeft hij zijn lid- aatschap van het CDA al eens gwe! pgezegd toen er onder de kabi- daob etten-Lubbers werd ontkop- armefeli •bet regeerakkoord was afge- aoken dat de uitkeringen nog aar 'voor de helft' gekoppeld •f «den worden. De komende ren zouden de uitkeringen A ieen meegaan met de gemid- Ide stijging van de ambtena- r isalarissen (maximaal 1,5 tcent) en niet meer met de ge- iddelde loonstijging in het be- EUGE - Bij het vliegveld in nigeis gistermiddag een vlieg- ligjeneergestort. Hierdoor zijn itwee vrouwelijke inzittenden wond geraakt. aa. lil sportvliegtuigje stortte om 35 110 uur neer in een maïsveld r 21,05 (enkele honderden meters van [vliegveld. (toestel moest landen op het igveldmaar raakte door nog 3°: ;«kende oorzaak uit koers en ,kdde in het maïsveld. ANP Het s 22 ui m 12 1? 19 t! «onze redactie 4 2 U a drijfsleven. Als het aan Zalm ligt, dan wordt er nu helemaal ontkoppeld. Het idee van Zalm is er slechts één in een hele reeks aan voor stellen die zowel hij als andere vakministers de afgelopen week op tafel hebben gelegd. In hun zoektocht naar extra miljarden wil Zalm alle mogelijkheden open laten. Per voorstel wordt bekeken wat het oplevert en of het opweegt tegen de eventuele nadelen. Het kabinet is het nog niet eens over hoeveel er extra bezuinigd moet worden. In het regeerak koord van mei werd al afgespro ken dat er ruim 13 miljard wordt bezuinigd. Nu het slechter gaat met de economie dan toen werd aangenomen, wil Zalm (WD) daar nog eens 5 miljard euro bo venop doen om zo de staats schuld binnen de perken te hou den. De CDA-ministers vinden 3 miljard het maximum. D66 neemt een tussenpositie in. Over twee weken moeten de bespre kingen afgerond zijn. Dan moet de begroting worden klaarge maakt die op Prinsjesdag wordt gepresenteerd. Premier Balkenende zei giste ren dat er rekening mee moet worden houden dat vanaf vol gend jaar iedereen er in koop kracht op achteruit gaat. ,,In twintig jaar is het economisch niet zo slecht gegaan met Ne derland. Iedereen in het kabinet is er van doordrongen dat we er samen uit moeten komen." Volgens Balkenende blijft de af spraak in het regeerakkoord overeind dat het begrotingste kort in 2007 niet hoger dan 0,5 procent wordt. Dat betekent dat er voor minstens 3 miljard euro extra moet worden bezuinigd. Dat geld wordt in ieder geval niet weggehaald bij onderwijs. Zalm zei enkele weken geleden dat er mogelijk zou worden ge sneden in het extra geld voor i5 jjj jjifienland i7 HH )0 II EN HAAG - Kamerleden van !A,GroenLinks en SP vinden itde Amsterdamse korpschef Ie Kuiper te ver is gegaan in I verdediging van de politie- ffldie vorige week een Marok- I mseman doodschoot. Ze vin- li sdat ook Kuiper de uitkomst i het onderzoek moet af- 15 IfJchten. 0 1 16 jïuiper trekt te snel de conclu- dat schieten mag", zegt MiLinks-fractievoorzitter Isema. Ook zij is 'gecho- Ktd door de snelheid waar- 91 ie geconcludeerd wordt dat 5 1 'schieten onrechtmatig was'. 6 2 itindt dat Marokkaanse orga- J saties als het Kman 'slecht lei- aschap' hebben getoond door isituatie 'op te jutten' lA-Kamerlid Sterk begrijpt 5'dat Kuiper zijn mensen wil ledigen. „Maar het was ver standiger geweest als hij het on derzoek had afgewacht." Uit spraken over de toedracht noemt zij 'een beetje voorbarig'. SP-Kamerlid Lazrak vindt dat beide kanten moeten vermijden 'de boel op de spits te drijven'. „De een roept wat, de hoofd commissaris roept wat terug. Ik begrijp het wel, maar het had iets anders gekund. Als je ver trouwen wil winnen, moet je geen messen op tafel leggen." De opgelopen spanningen be wijzen volgens Lazrak wel 'hoe dun de laag integratie' is. „Het vertrouwen is er niet tussen de Marokkaanse gemeenschap en de overheid." De SP is niet benaderd om van daag mee te doen aan de demon stratie van de Marokkaanse ge meenschap en Lazrak zegt ook niet achter het doel daarvan te staan. „Ik sta nergens, ik wacht het onderzoek af." GPD 0 sa uil op nee nei '0 Ja; de 15 n» aa» 15 onderwijs. „Daar zou ik me maar geen zorgen over maken", aldus de minister-president gis teren. „Investeren in onderwijs is nodig om de economie er weer bovenop te helpen." GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister De Graaf van Koninkrijksrela ties heeft de nieuw premier Mirna Godett van de Neder landse Antillen uitgenodigd voor een bezoek aan Neder land. Godett heeft nog niet ge reageerd, zei premier Balke nende gisteren na afloop van de ministerraad. De Graaf heeft eerder deze week telefonisch gesproken met Godett. De voertaal was Nederlands, aldus Balkenen de. Het is de bedoeling dat De Graaf en premier Godett spre ken over de plannen van de nieuwe regering van de Antil len. Balkenende heeft 'geen indicatie' dat verwijdering van de bodyscan op het vlieg veld Hato op Curafao tot die plannen behoort. Eerder deze week zei De Graaf nog dat verwijdering van de body scan, waarmee vermoedelijke bolletjesslik kers hun onschuld kunnen aantonen, 'consequenties' kan hebben. De broer van premier Godett, de invloedrijke leider Antho ny Godett van de partij FOL, is niet officieel uitgenodigd. Hij presenteert zich nadruk kelijk als adviseur van zijn zuster. ANP pagina 27: Antillen hebben harde hand nodig BREDA - De A16 bij Breda is sinds gisteren 16.30 uur weer open voor het verkeer. Donder dagavond woedde een brand in de bekisting van een viaduct in aanbouw. Ómdat onduidelijk was of het deel boven de A16 daardoor instabiel was gewor den, werd besloten de weg voor alle verkeer te sluiten en de toe stand van het viaduct eerst te onderzoeken. De brand bij het knooppunt Princeville is vermoedelijk ver oorzaakt door werkzaamheden eerder die dag, heeft politieon derzoek inmiddels uitgewezen. Werklui hadden donderdag tot ongeveer 15.30 uur met onder meer snijbranders gewerkt aan het nieuwe viaduct. Volgens een woordvoerster van de HSL-projectorganisatie wordt pas in de loop van volgen de week duidelijk hoe hoog de schade is die de brand heeft ver oorzaakt en of de brand conse quenties heeft voor de voort gang van de HSL-aanleg. Volgens de ANWB heeft de af sluiting van de A16 geleid tot files van enkele kilometers op de snelwegen rond Breda. De ANWB spreekt van een geluk bij een ongeluk dat de afsluiting nu plaats had en niet 'ergens op een regenachtige dag in de herfst'. „In dat geval hadden we zeker te maken gekregen met een ver keerschaos." ANP Een jongetje schreeuwt leuzen tijdens een demonstratie in Den Haag van Papoea's, Atjehers en Moluk- kers tegen de Indonesische agressie. Tegelijkertijd met de jaarlijkse herdenking van de Japanse capitu latie bij het Indisch Monument hebben ongeveer vijftien mensen gedemonstreerd tegen de huidige poli tieke situatie in Indonesië. foto Jasper Juinen/ANP door Barenda Grutterink DEN HAAG - De erevoorzitter van de Stichting Herdenking 15 augustus 1945, brigadegeneraal bd Rudy Boekholt, heeft oudere Indische Neder landers opgeroepen hun verhalen over Indië en vooral over de Japanse bezetting daarvan toch vooral aan jongeren toe te vertrouwen. Boekholt deed dat gisteren in Den Haag, tijdens de herdenking van de capitulatie van Japan, waardoor precies 58 jaar geleden ook voor het door de Japanners bezette Nederlands-Indië een einde aan de Tweede Wereldoorlog kwam. Boekholt stond destijds mede aan de wieg van de centrale herdenking in Den Haag en de jaarlijkse herdenking van de doden bij het Indisch Monu ment in de residentie. Ook heeft hij zich met anderen ingezet voor het vlagvertoon op over heidsgebouwen op 15 augustus. „Als wij ouderen de jongere generaties niet snel erbij betrekken, teneinde de zorg voor het Indisch Monument en de organisatie van de 15 augustus-herdenking van ons over te nemen, dan zal misschien over vijftien jaar het monument een groot deel van zijn beteke nis hebben verloren. Wie weet er dan nog waarom dit monument er is en waarom het zo belangrijk is dat wij elk jaar op 15 augustus herdenken?" Hij wees erop dat 'onze Indische cultuur in de naoor logse jaren een onmiskenbaar positieve invloed heeft gehad op de Nederlandse cultuur'. Verder vroeg Boekholt aandacht voor de romus- ha's, de van oorsprong Indische mannen die krijgsgevangen werden gemaakt. De plechtigheden werden voortgezet bij het In disch Monument, waar honderden mensen waren. Schrijfster Yvonne Keuls zei daar: „We hebben hier onze plek gekregen om te herdenken en te ge denken. We zijn gekomen uit alle windstreken om onze bloemen - symbolen van leven en dood - hier neer te leggen en elkaar in de ogen te zien en dan te weten: Jij was er dus ook bijjij bent ook een getui ge, althans, één van jouw dierbaren was erbij, jij bent ook één van ons." ANP ZETTEN - De politie heeft donderdagavond een 26-jarige inwoner van Zetten aangehouden, die sinds februari vanaf een viaduct over de snel weg Al 5 regelmatig ste nen en brokken beton naar automobilisten gooi de. De Zettenaar wordt poging tot doodslag ver weten. De politie kreeg vanaf fe bruari veertien keer mel dingen van automobilis ten, die schade hadden geleden door de stenen- gooierij. Dat gebeurde telkens bij een viaduct over de snelweg Rotter- dam-Ewijk ter hoogte van Dodewaard. Er deden zich voor zover bekend geen persoonlijke onge lukken voor. De politie postte enige tijd in de buurt van het via duct en hield een buurton derzoek. Dat leverde het kenteken van de brommer van de Zettenaar op. De man is gisteren voorgeleid aan de officier van justitie in Arnhem. ANP '2W£E7 /VI ET Z-Ü hEMl< PAT IS" oMïMAKeUJk-^.'': van onze redactie binnenland DEN HAAG - Binnenschippers brengen de komende dagen mo gelijk zoet water naar de verzil- te gebieden in Zuid-Holland. Er liggen vijftig binnenvaartsche pen stil, die twee keer per dag vanaf het IJsselmeer naar het Rijnland-gebied kunnen varen. Per dag zouden ze 60.000 tot 100.000 kubieke meter water kunnen vervoeren, vooral be stemd voor de glastuinbouw. Dat liet secretaris C. de Vries van Bureau Voorlichting Bin nenvaart gisteren weten. De schepen liggen vooral stil we gens vakantie. Door het afleve ren van zoet water, kan het verziltingsproces worden ver traagd. Pas na het weekeinde besluiten de binnenvaartschip pers of ze daadwerkelijk hun medewerking verlenen. Volgens de secretaris heeft Rijkswater staat al toestemming gegeven. De Westelijke Land- en Tuin bouw Organisatie WLTO rea geerde enthousiast op de plan nen. De tuinders moeten wel een nog onbekende vergoeding be talen voor het zoete water. „Ze kunnen eventuele compensatie van de overheid hiervoor ge bruiken", aldus De Vries. De WLTO vindt dat land- en tuin bouwbedrijven die schade lij den door het binnenlaten van brak water moeten worden ge compenseerd. Minister Veerman van Land bouw liet gisteren echter weten dat de schade die de boeren door droogte ondervinden in begin sel een ondernemersrisico is. Volgens hem is nog niet gespro ken over de schade die bijvoor beeld de inlaat van brak water veroorzaakt. „Dat is nog niet aan de orde.Als dat wel het ge val is, trekt Veerman niet van zelfsprekend zijn beurs. „Het is niet de Staat die het niet laat re genen", zei hij. Het Hoogheemraadschap Rijn land, het gebied dat zich uit strekt van Wassenaar tot Am sterdam en van IJmuiden tot Gouda, laat sinds donderdag ochtend verzilt water in uit de Hollandsche IJssel. Zo voorko men de waterbeheerders dat waterkeringen en funderingen ernstige schade oplopen, omdat ze door de aanhoudende droog te boven water komen te staan. De kritiek van voornamelijk Staatsbosbeheer dat de water schappen en overheden het on heil over zich hebben afgeroe pen door maatregelen tegen de verdroging te vertragen, is onte recht. Een meerderheid in de Tweede Kamer meent dat nie mand had zien aankomen dat het donderdag nodig was brak water in het westen in te laten. „We moeten niet zwartepieten", zei PvdA'er Boelhouwer. „Dit is zeer uitzonderlijk en onvoor stelbaar. We moeten er wel les sen uit trekken." Ook WD-col- lega Geluk vindt de kritiek 'wijsheid achteraf'. Door de droogte staan in grote delen van het land bossen erbij alsof de herfst al is begonnen. Bladeren zijn rood, bruin en geel verkleurd. Sommige boomsoor ten hebben zelfs al kale kruinen, aldus Staatsbosbeheer. In heel Europa loopt de natuur door de hitte en de droogte een maand voor op normale jaren. ANP AMSTERDAM - Een busje dat een stoffelijk overschot ver voerde van het ene uitvaartcentrum in Amsterdam naar het andere, heeft onderweg de lijkkist verloren. Het gebeurde vo rige week al, in Amsterdam Osdorp. Het busje verloor in een bocht de kist. De nietsvermoedende bestuurder reed door en de kist bleef achter op de kruising. Een chauffeur van het gemeentevervoerbedrijf die het inci dent zag gebeuren, parkeerde direct zijn bus en tilde de kist naar binnen. Een toevallig passerende medewerker van PC Uitvaartzorg waarschuwde zijn collega op zijn mobiele tele foon. Vervolgens hevelde hij, met behulp van de chauffeur, het stoffelijk overschot vanuit de streekbus over naar zijn rouw- auto. GPD AMSTERDAM - Het autoverkeer in het centrum van Amster dam is in de periode 1991 - 2001 afgenomen met 19 procent. Automobilisten mijden de binnenstad door de verhoging van de parkeertarieven en het opheffen van parkeerplaatsen op straat. Dat maakte het stadsdeel Centrum gisteren bekend. Uit de cijfers blijkt ook dat meer bezoekers gebruik maken van de fiets of het openbaar vervoer. In de hele Amsterdamse regio is het autoverkeer wel gestegen, met ongeveer 34 pro cent. ANP DEN HAAG - De maker van de bombrief die vorige week in Den Haag zijn 33-jarige buurman ernstig verwondde, wilde 'een brievendief afschrikken'. Volgens de verdachte (34) ver dween er al enige tijd post uit zijn brievenbus. Om de onbe kende dief af te schrikken zou hij het pakket met explosieven in zijn eigen brievenbus hebben gelegd. Zijn raadsman heeft gisteren bevestigd dat de verdachte dit heeft verklaard. De man en zijn 26-jarige vriendin zitten nog steeds vast. GPD WOERDEN - Door een wildgroei aan illegale cafés loopt de veiligheid van de consument gevaar. Deze cafés schenden op grote schaal wetten en regels, aldus Koninklijke Horeca Ne derland (KHN) gisteren. De organisatie wil dat de overheid optreedt tegen deze etablissementen. De illegale cafés bevinden zich vaak in oude caravans, kanti nes, zeecontainers of tenten. In Nederland zijn al zeker 65 van dergelijke gelegenheden aangetroffen. „Op eigen internetpagina's wordt vol trots gemeld dat er voor weinig geld gezopen kan worden en dat ze maling hebben aan alles", aldus KHN. ANP GOINGARIJP - Het tweede paarse kabinet komt vandaag in het Friese Goïngarijp bijeen voor een reünie. De toenmalige ministers, staatssecretarissen en fractievoorzitters zullen in open pramen een wedstrijd zeilen op de Goïngarijpster Poe len nabij Sneek. Het is de derde keer dat dit uitje wordt gehou den; de eerste keer na het aftreden van het kabinet. De reünie is georganiseerd door voormalig minister van Eco nomische Zaken Annemarie Jorritsma en oud-minister van Onderwijs Loek Hermans. Beide oud-bewindslieden hebben banden met Friesland. Het grootste deel van het kabinet zal vandaag aanwezig zijn, inclusief toenmalig minister-presi dent Wim Kok. ANP door Hans van Soest DEN HAAG - De Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) moet de bevoegdheid krijgen om onderzoek te doen in privé- woningen. Ook moet de organi satie meer vrijheid krijgen om boetes op te leggen. Deze voor stellen stuurt minister Brink horst (Economische Zaken) bin nenkort naar de Tweede Kamer. De NMa waakt tegen kartelvor ming en prijsafspraken. Brink horst wil extra bevoegdheden opdat de NMa meer gezag ver werft. Brinkhorst presenteerde gister middag de nieuwe topman van de NMa, de huidige vice-presi dent van de Haagse rechtbank Pieter Kalbfleisch. De minister pleitte ervoor dat de NMa per 1 januari een zelfstandig be stuursorgaan wordt. Een wets voorstel daartoe is ingediend. Een Kamermeerderheid wil echter dat de minister meer in vloed krijgt op de NMa. Onlangs eiste de Kamer dat Brinkhorst een besluit terug zou draaien. Pe NMa had bepaald dat voet balclubs hun televisierechten niet meer samen mogen verko pen. Brinkhorst weigerde zich erin te mengen. „Er is een schei ding van machten. Wij doen de wetgeving, de NMa de handha ving", zei hij gisteren. GPD Advertentie internationale hogeschool Breda voorlichtings programma start om 20.00 uur Deeltijdopleidingen Management toerisme en Vrijetijdsmanagement Duale opleiding Management toerisme in samenwerking met D-reizen Voor ondernemende kandidaten die werk en studie willen combineren! De deeltijdopleidingen en het duale traject gaan 22 september2003 weer van start. Inschrijven kan tot en met 7 5 september2003. Mgr.Hopmansstraat 1 Breda. Meer info: www.nhtv.nl Advertentie Als gevolg van een fout in de productie van 20cl glazen flesjes Sourcy Cassis, waarschuwt frisdrankfabrikant Vrumona horeca ondernemers en consumenten die in bezit zijn van dit product, dringend deze flesjes niet aan te raken! Door gisting is het niet uitgesloten dat bedoelde flesjes uit elkaar barsten, waardoor glassplinters met grote kracht kunnen wegspringen. Mocht het toch noodzakelijk zijn de flesjes aan te raken, bedek deze dan vooraf met een handdoek en neem voor verdere instructies con tact op met Vrumona via het De gisting is geconstateerd in twee geproduceerde partijen, maar uit voorzorg haalt Vrumona alle 20cl glazen flesjes Sourcy Cassis terug uit de markt. Wij bieden onze welgemeende excuses aan voor deze situatie. Vrumona B.V.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3