Noorse bespiegelingen www.skytours.n 188 ,348 288 288 488 991 3 3481 Ül 5 •ZC Porten 'bestormen' rond Amsterdam W13 De graadmeter Hé, schaapskop 020 - 57 33 222 MB— Leipzig, stad in tussenfase 'Noorwegen duur? Ja, dat is zo. Maar je krijgt wel waar voor krijgt twee keer waar voor je geld. Eén keer zie je Noorwegen écht en dan krijg je nog eens een blik via de spiegeling in het water.' Zes kilometer antiek Wilde Westen waar Reis in vijf kiiks RTL4 REISTEXT PAG. 533 •International Tours iaË Voordelig op reis BOEK NU EGYPTE EGYPTE EGYPTE GAMBIA BRAZILIË EGYPTE 020-5733222 020-5042500 076-5236666 WèêM Hi/prtentie-exploitatie: d-en Midden-Zeeland: 0113-315520; iliws-Vlaanderen: 0114-372770; Snaai: 020-4562500. Sadie: 0113-315680 ivpzc.nl fmai|- redactie@pzc.nl i0stbus 31,4460 AA Goes. zaterdag 16 augustus 2003 Ïii- iv.vf 1 De laatste loodjes wegen het zwaarst en dat geldt ook voor de terugrit. Nog een paar honderd ki lometer en we zijn weer thuis. Hoe zou de tuin erbij staan en misschien is er nog leuke post? Kortom: wat doet u als eerste als u weer thuis bent van vakantie? Laat het ons weten in de Vakantievraag van de Week. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen Verkoeling Vorige week vroegen we u wat uw favoriete manier is om verkoeling te vinden tijdens de hittegolf. En maar goed dat wij zo'n waterrijk land zijn want het liefst springen we in de dichtstbijzijnde sloot of branding. Uitslag: Naar het water 40 Naar het bos 20 Gordijnen dicht 16 Airco kopen 13 l l Op vakantie naar koelere gebieden 11% 1 i Genoeg mensen vluchten ook naar binnen, achter de pc, wat ons weer leuke reacties oplevert. Lezer Jan Houterman: 'Overdag werk ik, drink ik veel water, en houd ik het via ventilatoren enigszins koel. Pas in de avond verkoel ik lichaam en geest in de tuin. Lezen tot het donker wordt, lekker drankje erbij, turen naar de fascinerende sterrenhemel (waar gaan al die vliegtuigen toch naartoe?), en dan zo laat mogelijk naar bed. Kon het maar altijd zomer avond zijn!' «twaalfde eeuwse aafkerk in Borgund. 'oor Joep Trommelen Skagerrak infographicalexalferink je geld. Wat zeg ik: je een stuk van de Sognefjord en de Naeroyfjord, de nauwste fjord van Noorwegen. Thé weet het ook: 'Vanmorgen moest ik op een gegeven moment goed kijken om te zien wat nou echt was en wat een spiegeling. Die gingen zó mooi in elkaar over.' Thé is al vaker in Noorwegen ge weest: 'De natuur is majestueus. Dit land boeit me ontzettend, die houten huisjes, de hele sfeer, alles. De fjorden zijn voor mij de absolute topper. Mét zon krijgen ze van mij een tien, zon der zon een vijf.' En daarmee stipt ze onbedoeld een tweede A Koor de 71-jarige, m Amsterdamse Lin- m da is haar achtdaag- Wm se busreis door het W fjordengebied van klo naar Bergen en terug een (toverend sprookje. Op een tonnig terras in de door bergen igeven haven van het dorpje Indrinkt ze samen met stad- fnote Thé Huizinga een glaasje is nadat ze 's ochtends vanuit fldvangen een twee uur duren- f cruise hebben gemaakt door Een van de belangrijkste antiekmarkten in België is jaarlijks te zien in het dorp Temploux bij Namen. Zo'n 150.000 liefhebbers komen af op het 6 kilometer lange lint van zo'n 1500 kraampjes. Bijzonder zijn de openingstijden: het begin is zaterdag 23 augustus, om 18.00 uur. Vierentwintig uur later is het afgelopen. Er zijn draaimolens, muziekoptredens en een vuurwerk. Informatie: tel.: 0032 83 21 33 94. Wat ln2002 bezochten 95.000 Nederlandse toeristen Noorwegen, een stij ging van 2 procent ten opzichte van het jaar daarvoor. Samen met AOOO zakenreizigers waren zij goed voor 700.000 overnachtingen. Daarmee zijn de Nederlanders goed voor 8,4 procent van het totale aantal buitenlandse overnachtingen. Alleen Duitsland, Denemarken en Zweden scoren hoger. Ruim de helft van de Nederlanders gaat op eigen houtje naar Noorwe- p. Campingvakanties zijn populair, evenals georganiseerde rondrei- ffin per auto. Behalve het fjordengebied zijn Oslo en de Noordkaap fa voriete bestemmingen. Actieve vakanties (fietsen, wandelen, vissen, zeilen en allerlei outdoor sports) worden steeds populairder. Wormatie over vakanties in het Noorse fjordengebied is onder meer te hijgen bij het Noors Verkeersburo Benelux, Postbus 101, 2460 AC Ter Aar, telefoon: 0900-899 11 70 (35 ct. per minuut). E-mail: !)o!land®ntr ni °p internet zijn voor wie zich wil oriënteren goede websites te vinden: ffiüQgcvisitnorway cnm/nl www.fiordnorwav.com: www.visit- ^raemcgm; www.visitflam.com:www.hardanqerfiord.com: ÜÜÜÜWjoqnefiorden.no en www.stavechurch.org. cliché aan over het land van de trollen en de lange zomeravon den: het slechte weer. Ook daarin is Noorwegen ex treem. Eén dag kan zowel zon als regen brengen en er zijn lo kaal grote verschillen. Zo regent het in Bergen aan de kust 2000 millimeter per jaar. Maar in de streek rond het fruittelerscen trum Lofthus bij de iets verder landinwaarts gelegen Hardan- gerfjord regent het vier keer zo weinig. Bijzonder is het zonlicht op zo'n lange zomeravond. De groe ne berghellingen krijgen een gouden gloed. Net als de houten huisjes in die typisch Noorse tin ten wit, okergeel en roodbruin. Een derde cliché: Noorwegen trekt louter bussen en campers met vermogende bejaarden. Dat is grotendeels waar. Maar het fjordengebied biedt niet alleen bustochten, cruises en bezichti gingen van oude staafkerken uit de twaalfde eeuw, toen de vi kingen zich met het zwaard tot het christendom lieten beke ren. Sterker nog: wie van hiking, mountainbiken, parasailen, raf- ten of andere vormen van extre me sporten houdt, likt er zijn vingers af. Het wilde water kan ook adrenaline sneller doen stromen. En niet alleen bij kicks zoekend jeugdig Yorin-publiek. Het fjordengebied is ook een pa radijs voor wat ingetogener zalm- en forelvissers. De Noorse zalmvisserij heeft de afgelopen jaren echter een flinke knauw gekregen dankzij een parasiet die jonge vissen doodt. De over heid probeert de parasiet nog steeds tevergeefs onder contro le te krijgen, onder meer door strenge regels voor vervoer en door niet besmette rivieren af te sluiten van water waar de para siet welig tiert. Wie in no-time veel van het fjor dengebied wil proeven, kan kie zen voor een vorm van 'zaptoe- risme': de trip Noorwegen in een Notendop. In Nederland on der meer te boeken via de Trein reiswinkel in Leiden. Voor wie als een Japanner alles zo snel mogelijk wil meemaken. Van uit Bergen of Oslo eerst met de Oscar Vermeer ?e ^tig forten die behoren tot de Stel- Van Amsterdam gaan in september een open voor het publiek. Op verschil- e weekeinddagen zijn er activiteiten zo- rondleidingen, demonstraties en exposi- fnf n ^et fort bezuiden Spaarndam «i fort Pi enningsveer pendelt een bootje. j,Jjat'efnemers ANWB, provincie Holland en de Stichting Stelling van sterdam hebben september benoemd steH'ngmaand'. Rondom Amsterdam lot kunnen bezoekers een kijkje nemen in twintig forten die normaal gesloten zijn. Via een route van de ANWB kan een 180 ki lometer lange fietstocht - of een deel daar van - langs de Stelling worden gereden. De route is niet op kaart beschikbaar. Wel zal de ANWB de bebording langs de route voor 1 september controleren en waar nodig her- Stellen. Op de weekeinddagen in september zijn er activiteiten in en rondom de forten. Zo gaat fort Vijfhuizen elk weekeinde (en vrijdag) tussen een en vijf uur 's middags open. Ook is tot en met 5 oktober de exposi tie Welkom te zien, samengesteld door ze- trein naar Myrdal. Daarna wordt de rust van Noorwegen even ingeruild voor massa-toe- risme aan boord van het be roemde Flamsbanen-treintje. Over een afstand van 20 kilome ter daalt dit groene treintje in een uurtje boemelen langs acht stationnetjes, door twintig tun nels en langs kletterende water vallen van 866 naar twee meter boven de zeespiegel. Het uit zicht is adembenemend. Bene den in het dal in Flam stappen de Notendop-toeristen over op een pontje dat in de zomer voor al als mini-cruiseschip dienst doet. In twee uur wordt er naar Gudvangen gevaren door de smalle Naeroyfjord, waar zee honden op zandbanken langs ven kunstenaars. Fort Penningsveer staat vooral op 13 september bol van de activitei ten. Zo zijn er rondleidingen, een markt, een kunstexpositie, en een roofvogelde monstratie, en er vaart er een pendelbootje naar het fort bezuiden Spaarndam. Een deel van het programma wordt een dag later her haald. Datzelfde geldt voor 28 september. Het fort bezuiden Spaarndam heeft rondlei dingen op de 13e, 14e en 28e. In het fort be noorden Spaarndam kan op 14 september een kijkje worden genomen. Fort IJmuiden opent zijn deuren op 7 en 21 september. Meer informatie: www.anwb.nl. de oevers liggen te zonnen. Van uit Gudvangen gaat het verder per bus naar de wintersport plaats Voss, van waaruit de trein weer terugrijdt naar Ber gen of Oslo. De Notendop kan in één dag bereisd worden. Maar het is aan te raden er een dag langer over te doen. Vanuit Gudvangen is het de moeite door te reizen naar het prachtige wandelgebied Laer- dal, ontsloten door de langste autotunnel ter wereld van 24,5 kilometer lengte. Wie al dat donker maar niets vindt, kan nog steeds over de 'oude' weg van Oslo naar Ber gen rijden. Een smalle twee- baansweg met veel haarspeld bochten. Op de top, boven de boomgrens, ligt ook 's zomers nog sneeuw. En, over tunnels ge sproken: wie van Voss naar Ber gen rijdt, passeert 33 tunnels in een uur. Voor wie hotels te duur vindt, is kamperen in Noorwegen een uitstekend alternatief. Er mag in Noorwegen vrij worden ge kampeerd, al gaan er door de groei van het toerisme steeds meer stemmen op om het wild- kamperen in te perken. Het land telt ook vele goede campings, waar vaak ook een re latief goedkoop soort trekkers- hutten te huur is. Wie aan boord van zijn caravan uit Ne derland ook nog eens eigen pro viand meeneemt, beperkt de kosten van een Noorse vakantie nog verder. Ook het fort aan het Pampus zet de deuren open voor publiek. De gehele maand september zijn er rond leidingen. Niet alle stranden ter wereld zijn geschikt voor de blote voeten. Witte kiezels en zwart basalt willen schoeisel nogal eens noodzakelijk maken. Maar met een hippe teenslipper of een kek surfschoentje hoeft dat helemaal geen probleem te zijn. Nog nooit was het aanbod in zomerschoenen zo groot en gevarieerd. Badslippers: www.sensi.com/ Sandalen:www.teva-sandals.nl/collectie/index.asp Waterschoenen: www.hema.nl Teenslippers: www.havaianas.cdm.br (ADVERTENTIE) HURGHADA/RODE ZEE 8 dagen 3* hotel logies/ontbijt Vele vertrekdata in augustus en september HURGHADA/EL GOUNA 8 dagen 3* hotel ALL INCLUSIVE Vele vertrekdata in augustus en september SHARM EL SHEIKH/RODE ZEE 8 dagen 3* hotel HALFPENSION Vele vertrekdata in augustus en september KOTU/KOLOLI 7 dagen 3* hotel logies/ontbijt Vele vertrekdata in augustus en september FORTALEZA 9 dagen 3*/4* hotel logies Vele vertrekdata in augustus en september ILHA DO SAL/SANTA MARIA 8 dagen 3* hotel logies/ontbijt Vele vertrekdata in augustus en september 8 dagen NIJLCRUISE/CAIRO of NIJLCRUISE/RODE ZEE COMBINATIE Vele vertrekdata in augustus en september FORTALEZA 9 dagen 3* hotel ALL INCLUSIVE Vele vertrekdata in augustus en september Info bij uw ANVR/SGR reisburo of bel ons: Het begon zo'n tien jaar geleden als een grap, die al snel uit de hand liep. Boer Ivar Lone kwam op het idee de koppen van lammetjes voor consumptie geschikt te maken. Hij bedacht op zijn boerderij net buiten Voss een procédé om het goedkope slachtafval te roken. Inmiddels maakt hij zo van 50.000 lieve lammetjes-koppen 100.000 maaltijden door de ge rookte, gekookte en van hersenen ontdane schedels in tweeën te zagen. Te koop op zijn boerderij of in restaurants is de regio. De afschrikwekkende Smalahove (de ogen zitten er nog in!) is een ware cult-hit binnen de toerisme-branche. Bij voorkeur te nuttigen met sterk bier (Ivar serveert het zelf in een soort omge keerd Viking-helm) en/of aquavit. Voor stoere mannen en vrou wen De sfeer van het Wilde Westen heerst volgen de maand in het attractie park Six Flags in Biddinghui zen. Daar wordt op 13 en 14 en op 20 en 21 september het evenement The Wild Wild West gehouden. In het park zijn danspodia voor optredens, workshops voor beginners en gevorder den, er is een markt met kleding en allerhande westerrispulletjes en er is een talentenjacht. Voor dé kinderen zijn er workshops in de Bugs Bunny Wereld. Informatie: internet: www.sixflaqseurope.com.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 39