>ZC- Nieuwe collectie Vuurpijlen in het vergeethoekje W3 Landgoed Modules Kachel Algen zaterdag 16 augustus 2003 Filosofie Lamborn Winterhard Sproeien Mata: eet- en drinkgerei voor kinderen. Ikea leeft mee met de kinderen Dekbedovertrek Tassaülg De catalogus van woonwaren- huis Ikea valt komende we ken huis-aan-huis in de bus. Lag de nadruk vorig jaar op handige opbergoplossingen, dit jaar is het thema 'leven met kinderen'. Niet alleen de kindercollectie, ook an dere producten moeten aansluiten bij de belevingswereld van kinde ren. De woning is niet alleen een 'thuis' voor volwassenen, ook kinderen moeten zich er op hun plek voelen Toch blijft in de meeste woningen het do mein van het kind beperkt tot de eigen kamer. In woonkamer, keuken en ou derslaapkamer hebben ze weinig te zoeken. Maar in een huis waar mensen bewust samen leven, zouden de jong- sten zich ook in die ruimtes thuis moe ten voelen. Op dat uitgangspunt is de nieuwe col lectie - met als thema Teven met kinde ren' - van het Zweedse woonwarenhuis Ikea gestoeld. Dat blijkt uit de catalo gus voor 2004 die de komende weken in een oplage van 5,8 miljoen huis-aan- huis verspreid wordt. Ikea heeft zich bij het samenstellen van de collectie gebaseerd op een onder zoek onder 7400 gezinnen in 25 landen dat werd uitgevoerd door het Zwitserse bureau Isopublic. Daaruit blijkt onder meer dat kinderen onafhankelijk van de ruimte graag in de buurt van hun va der of moeder spelen. Het onderzoek diende ook als basis voor de eerder dit jaar verschenen PS Collectie Unlimi ted Play, waarin de grenzen tussen speelgoed en meubilair vervagen. Een woning die is afgestemd op alle be woners vraagt volgens Ikea om een an dere benadering. Die filosofie doet een beetje denken aan de reclame van een luiermerk, waarin de woning vanuit het perspectief van kinderen bekeken wordt. En dat is precies wat Ikea adviseert. Hangen de planken in de hal niet te hoog? Als de keuken veel wordt ge bruikt, is het dan niet zinvoller om daar de televisie te plaatsen? Ikea wil ouders stimuleren om over dergelijke vragen na te denken. Dat de ontwerpers dat ook gedaan heb ben, blijkt uit de nieuwe collectie. Daarin worden kinderen benaderd als serieuze klanten. Dat wordt zichtbaar op de kinderafdeling, waar naast speelgoed bijvoorbeeld handig eet- en drinkgerei voor de allerjongsten te vin den is. Het blijkt evenzeer uit de textielcollec- tie die versterkt is met een aantal nieu we dekbedovertrekken voor de kinder kamer. Opvallend is bijvoorbeeld Myra, een overtrek waarop honderden grafisch vormgegeven mieren zijn ge print. Dekbedovertrek Tassaülg is voorzien van speels vormgegeven en kleurrijke rendieren, vogels en konijn tjes. Ook hier schuilt de kracht in de herhaling. Opvallender is dat de ontwerpers ook het meubilair voor volwassenen door de ogen van kinderen bekeken hebben. Dat leidt tot soms grappige, meestal handige oplossingen. Fauteuil Lyby bijvoorbeeld is voorzien van flexibele armleuningen. Zijn ze naar beneden geklapt, dan kan er een kind op plaats nemen. Gemakkelijk als opa een ver haaltje wil voorlezen. Ook het grote bed Alesund herbergt een dergelijke oplossing. Daarvan is bovendien de hoes afneembaar en wasbaar. Het aardigste voorbeeld van kindge richt denken is het tafeltje Lamborn. Doordat het blad uit twee in hoogte te verstellen delen bestaat, kan het zowel plaats bieden aan kinderen als aan vol wassenen. Het is overigens ook een praktische oplossing voor mensen die de maaltijd graag nuttigen op het bankstel. Naast deze artikelen bevat de catalo gus genoeg nieuwe artikelen voor kin derloze klanten. De collectie rotan meubilair is bijvoorbeeld opnieuw uit gebreid en het bekende (en goedkope) bankje Klippan is verkrijgbaar in nieu we kleuren. Ook in de glascollectie ligt de nadruk op kleur. Daarnaast besteedt Ikea in de catalogus extra aandacht aan het dekken van de tafel. Het woon warenhuis adviseert zachte pasteltin ten voor mensen die romantisch willen tafelen. Felle kleuren zijn geschikter als een exotische maaltijd op tafel komt. Paul Geerts De nieuwe collectie is verkrijgbaar bij de verschillende Ikea-vestigingen. Woensdag 20 augustus wordt in Breda het elfde Ikea-woonwarenhuis in Ne derland geopend. Voor meer informatie: www.ikea.com Het bed Alesund is zo groot dat de kinderen er zondagochtend gemakkelijk bij kunnen. Kant-en-klaar is het sleutel woord van deze tijd. Als de moderne tweeverdiener nog een half uur per dag aan het berei den van de maaltijd besteedt, dan is dat veel. Zelfs het uit el kaar halen van een krop sla duurt al te lang en steeds meer mensen kopen hun sla in een zakje. Als de biet niet voorgekookt en gesneden te koop was, dan was deze groente al uitgestorven. Erwten en tuinbonen zie je nog weieens gedopt worden op een braderie, maar kinderen die nu opgroeien zouden anders nooit weten dat je van tuinbonen dop pen zwarte vingers krijgt. En als je verse doperwten wilt eten, dan zul je ze zelf moeten telen. Denk niet dat ik een treurzang over de huidige maatschappij wil houden - iedereen moet zijn leven maar inrichten zoals hem goeddunkt. Het enige wat ik wil doen is een verklaring zoeken voor het feit dat sommige plan ten in de tuin nauwelijks meer worden aangeplant. En net als sommige groenten, zijn er ook planten die bewerkelijk zijn. Dahlia's moeten ieder jaar wor den opgerooid en daarna vorst - vrij bewaard; Ixia's moeten 's winters zorgvuldig worden afgedekt. En het is dat oprooien en afdekken waar veel mensen geen zin meer in hebben. Het kost te veel tijd en het is te veel moeite. Welke zot gaat er nog met de vatenkwast staan zwaai en nu er afwasmachines be staan? Hoe het ook zij - een plant die vrijwel uit de tuincultuur is ver dwenen is de Kniphofia, de Vuurpijl. Wie naar Engeland gaat om tuinen te bekijken komt de Vuurpijl daar in beplantin gen nog weieens tegen en het ligt dan ook voor de hand om te con cluderen dat een Kniphofia een plant is die daar wel, en bij ons niet winterhard is. Maar dat je daar nog Vuurpijlen uit perken en borders tevoorschijn ziet schieten, ligt eerder aan het feit dat de lonen van tuinlieden in Engeland nog altijd zo laag zijn dat j e er een heel regiment van in dienst kunt houden om 's win ters de Kniphofia's af te dekken. Er is een tijd geweest - in het be gin van de vorige eeuw, dat vuurpijlen ook hier in grote hoe veelheden werden aangeplant, niet alleen als borderplant, maar ook als snijbloem. De meeste cultivars werden toen gewonnen door Max Leichtlin, een beroemde Duitse kweker en botanicus uit Baden-Baden. En tot ongeveer dertig jaar geleden hield de vuurpijl als tuinplant stand. De oude A. J. Herwig, de vader van Rob, die wél kon schrijven, schrijft in mijn uitga ve van zijn standaardwerk 'Ik Kan Tuinieren', uit 1959, nog over de vuurpijl: „Deze levert prachtig snijbloemenmateriaal voor de herfst. Een eikentak er bij en men heeft een prachtig bouquet." Als te planten culti vars raadt hij 'Uvaria Grandi- flora', 'H. de Boer' en 'Yellow Hammer' aan. rond afkomstig zijn en dat zij daarom het omgekeerde willen van wat wij kunnen bieden: nat te zomers en droge winters. Aan de behoefte aan natte zomers kunnen we tegemoet komen door Vuurpijlen in goede vocht- houdende grond te planten en door in tijden van droogte te sproeien. Droge winters zijn lastiger te creëren, maar een Voor wie bereid is om moeite te doen voor zijn planten zijn er nog steeds meer dan veertig soorten en cultivars van Vuur pijlen in Nederland te koop. En voor wie succes wil hebben met vuurpijlen in zijn tuin is het goed om te beseffen dat Knip hofia's van hehZuidelijk Half- kruiwagentje grind door de grond doet wonderen. De meest verkochte cultivar, de bleekgele 'Little Maid', is niet de gemak kelijkste; in mijn ervaring ko men rode en oranje vuurpijlen beter door onze winters dan ge le. De kersenrode 'Bees Sunset' en de granaatrode 'Alcazar' zijn een paar van de sterkste vuur pijlen voor ons klimaat. Van 20 tot en met 24 augustus vindt op Heerlijkheid Ma- riënwaerdt in Beesd de Land- goedfair 2003 plaats. Het thema is Hofstedes en Heerlijkheden. Heerlijkheid Mariënweardt is een eeuwenoud familieland goed dat onder andere met de opbrengsten van dit evenement is stand wordt gehouden. Op het 900 hectare grote landgoed staan nog dertien monumentale boerderijen (hofsteden). In de schuren van die boerderijen zijn 130 stands opgesteld. De Land- goedfair is dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur. De en tree bedraagt 10 euro. Het adres van Heerlijkheid Mariënwaerdt is 't Klooster 5 in Beesd. Voor meer informatie: 0345-681326. Een aardig nieuwtje van Dornbracht. Met de zoge noemde Light Modules brengt het bedrijf een programma van innovatieve wand- en plafond lichten op de markt. Ieder af zonderlijk systeem bestaat uit verschillende modules die met een systeemrail met elkaar ver bonden zijn. De modules kun nen op verschillende manier worden gerangschikt. Is het sys teem uitgerust met zwenkstra- lers, dan biedt de armatuur nog meer mogelijkheden. Schilde rijen kunnen dan bijvoorbeeld afzonderlijk worden uitgelicht, terwijl de overige stralers de ge hele ruimte verlichten. De Light Modules zijn verkrijgbaar in de sanitairvakhandel. Meer infor matie over prijzen en verkoop punten is verkrijgbaar bij im porteur Burgmans Agenturen: 010-4508451. Op internet: www.dornbracht.com Aan het einde van de zomer kan het 's avonds behoor lijk afkoelen op het terras. Een terraskachel biedt dan uit komst. Woonwinkel Leen Bakker biedt een bescheiden exemplaar aan dat op een voet standaard geplaatst kan wor den. Door middel van een hand vat kan de kachel gemakkelijk worden verplaatst. De terraska chel is ongeveer een meter lang en brandt alleen in horizontale stand. De standaard is voorzien van een drukknopbeveiliging: valt de kachel om dan schakelt me teen de stroom uit. De terraska chel, die 29,99 euro kost, is ook geschikt voor balkon of serre. Romke van de Kaa Vuurpij 1 Bees Sunset Nieuws voor de vijver lief hebber. Velda brengt een apparaat op de markt waarmee draad- en slijmalgen op een een voudige manier uit de vijver ge haald kunnen worden. Door een proces in het hart van deze I- Tronic komen geladen koperio nen vrij. Deze ionen of minera len zouden in een bepaalde concentratie algen op een na tuurlijke manier bestrijden. 'Een positieve bijkomstigheid is dat het water in de vijver helder wordt. Afhankelijk van de grootte van de vijver zijn ver schillende uitvoeringfen te koop. De prijzen liggen tussen 179 eu ro (voor een vijver van 5000 liter) en 349 euro (voor een vij ver van 75.000 liter). Meer infor matie is te vinden op de website www.velda.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31