PZC Blunderen met pillen Een vergissing is menselijk maar kan ook dodelijk zijn Tachtig juweeltjes uit de pauselijke sacristie naar Utrecht 25 zaterdag 16 augustus 2003 Bloedstolsels Openheid Afspraken Het overlijden vorige maand van een patiënt in het Hei deree Gemini Ziekenhuis door verkeerde medicatie staat niet op zich. Een verkeerd recept is snel voorgeschreven, een verwisseling van namen is vlug gemaakt, pillen kunnen zomaar op een andere af deling belanden. Vergissen is menselijk, maar kan in het zieken huis fatale gevolgen hebben. Als de dokter zegt: slik die pil, dan slikt deze generatie die pil. Al enkele jaren heeft de schoonva der van Hugo Jongejans uit Anna Paulowna een hartklep van kunststof. De zestiger kan er redelijk mee func tioneren, al is hij niet meer de krachti ge man van weleer die vóór zijn vut een leven lang had gewerkt in de bloembollen. Echt lastig zijn de kleine herseninfarcten (tia's), waar hij mee te maken krijgt. Jongejans: „Het ge zichtsvermogen van mijn schoonva der ging door die tia's achteruit. Om dat tegen te gaan kreeg hij van zijn cardioloog in het Gemini Ziekenhuis een bloedverdunner voorgeschreven, het middel Ascal." Omdat de geschiedenis binnen de fa milie nog altijd heel gevoelig ligt, blijft de naam van zijn schoonvader buiten de openbaarheid. Jongejans: „Hij slikte trouw het middel dat de cardioloog had voorgeschreven. Maar hij kreeg het vaak benauwd. Na een dikke maand hebben ze hem op een zaterdagmorgen bewusteloos gevon den." Via de EHBO belandt de Breezander op de intensive care van het Gemini. De familie vraagt wat er aan de hand kan zijn met vader, maar het blijft een paar dagen stil. „Heel vreemd. De zus ters mochten niks zeggen. Achteraf zeiden ze dat ze precies wisten wat er gebeurd was. Wij denken dat de artsen eerst hebben overlegd hoe ze de zaak nog konden redden zonder gezichts verlies te lijden." Maar de zaak is niet meer te redden. Het hoge woord komt eruit. De behan delend cardioloog heeft een vreselijke fout gemaakt. Hij heeft over het hoofd gezien dat het middel Ascal in geen geval gegeven mag worden in combi natie met een kunstklep. Rond de klep kunnen dan bloedstolsels ontstaan. En dat is precies wat gebeurd is. Daar door werkt de klep nauwelijks meer. In een gesprek met de familie geeft de cardioloog zijn fout toe. „De dokter was zeer geëmotioneerd en zei dat hij de blunder van zijn leven had ge maakt", herinnert Jongejans zich. Het is december 2001In Den Helder kan men weinig meer doen. Met medi cijnen zijn de stolsels bij de hartklep niet weg te krijgen. Vader wordt naar het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam gebracht. Na veel wikken en wegen is besloten hem te opereren. Zijn toestand wordt niet temin beroerder. Regelmatig moet hij een paar dagen naar de intensive care. Praten gaat bijna niet meer. Jonge- j ans,In het AMC vonden ze nog vlek- jes op zijn longen en zijn lever. Maar hij was zo zwak dat ze dat niet eens verder hebben onderzocht. De com municatie met de artsen in Amster dam was goed. Dus wij stonden er als familie helemaal achter." De lijdensweg duurt al met al zeven maanden. Uiteindelijk kunnen ook de artsen in het AMC niets meer doen voor de doodzieke man. Hij wordt overgebracht naar verpleeghuis Mag- nushof in Schagen. Op 1 juli 2002 overlijdt hij, op 64-jarige leeftijd. In de overlijdensakte staat dat hij een natuurlijke dood is gestorven. Aanto nen dat er verband bestaat tussen zijn dood en de verschrikkelij ke fout in het ziekenhuis is heel moeilijk. De familie wil dat ook niet. Wel wil de familie dat duidelijk wordt wat in het Gemini precies is misge gaan. Al is het maar om te voorkomen dat in de toekomst nog meer patiënten de dupe worden. Nog ver voor de dood van vader brengt de familie de zaak onder de aandacht van de klachten commissie in het Helderse ziekenhuis. De commissie stelt de familie in het gelijk. Ook keert de verzekering van het ziekenhuis een bedrag uit. Jongejans: „We hebben dat mijn schoonvader niet verteld. Hij zou het niet gewild hebben. Hij was een man van de oude stempel. Zo van: fout ge maakt, kan gebeurenKlagen deed hij niet. Als de dokter vroeg hoe het ging, zei hij altijd dat er niks aan de hand was, ook al had hij al drie weken zwa re hoofdpijn. Het ging er gewoon niet bij hem in dat hoofdpijn met zijn hart te maken kon hebben. Er zijn veel meer mensen als mijn schoonvader. Als de dokter zegt: slik die pil, dan slikken ze die pil. Die mensen wil ik waarschuwen juist op hun hoede te zijn. De jongere generatie is mondiger. Kijkt eens op internet, zoekt eens iets op in een boekje. Mensen moeten zelf alert zijn in een ziekenhuis en er niet klakkeloos vanuit gaan dat 'de dokter het wel zal weten'." Woordvoerder Rob Mensinga van het Gemini Ziekenhuis wil om redenen van privacybescherming niet diep op de zaak ingaan. Wel zegt hij het jam mer te vinden dat het verhaal in de openbaarheid komt. „Vooropgesteld: er is een fout gemaakt in het Gemini Ziekenhuis. Laat dat duidelijk zijn. De klachtencommissie heeft de klacht gegrond verklaard. Maar er is nooit een directe relatie aangetoond tussen de verkeerde medicatie en het overlij den van de betrokken patiënt. De fa milie kan wel zeggen dat verband niet te willen leggen, maar die suggestie wordt wel gewekt. Dat vind ik erg be denkelijk. De familie is met dat ver moeden niet naar het ziekenhuis ge stapt, maar wel naar de pers. Ik vind dat onzuiver." Mensinga is zich ervan bewust dat de zaken over verkeerde medicatie de naam van het ziekenhuis geen goed doen. „We hebben na de recente dood van de heer Van der Boor vorige maand bewust gekozen voor open heid. We wisten vooraf dat de emoties hoog zouden oplopen. Dat bleek ook. Er is veel los gekomen, begrijpelijk. Maar het is niet zo dat het Gemini Zie kenhuis het slechter doet, of meer fou ten maakt dan andere ziekenhuizen." De Gemini-zegsman bestrijdt dat er sprake is van een doofpotcultuur in het Helderse ziekenhuis. „Nee, artsen moeten niet verplicht hun mond hou den. In de klachtencommissie zitten onafhankelijke deskundigen. De voorzitter bijvoorbeeld, Lex Noord- hoek, is oud-marinearts. De aanbeve lingen van de MIP-commissie (die klachten registreert) worden in de re gel overgenomen door de Raad van Bestuur." Fouten worden niet alleen in het zie kenhuis van Den Helder gemaakt. In alle ziekenhuizen laten medici en ver pleging steken vallen. De exacte om vang van het medicijnprobleem is moeilijk te bepalen. Eveline Bogaard van het Regionaal Patiënten/Consu menten Platform Noord-Holland Noord: „Van alle klachten die bij ons binnenkomen, gaat ongeveer 1 pro cent over fouten bij medicatie. Dat lijkt niet veel. Maar niet elke misser gaat via onze organisatie. Veel gaat via de klachtencommissies van de zie kenhuizen en verpleeghuizen. Boven dien: vergissingen met medicijnen, je hoort het hartstikke vaak. Vraag eens om je heen aan mensen die in het zie kenhuis hebben gelegen. Je hoort bij na altijd klachten over de medicij nen." Recentelijk moest Bogaard opgeno men worden in het Medisch Centrum Alkmaar. „Daar lag ik aan het infuus. Toevallig keek ik op de nieuwe zak, die de verpleegkundige wilde aanslui ten, en zag dat er een andere naam op stond. Ze liep met een rood hoofd weg om een ander te halen. We lagen met zijn vieren op een zaal. Twee anderen was het ook overkomen. Ik vond dat schokkend. Het verwisselen van na men komt nogal eens voor, is mij ge bleken. Vooral bij mensen die een veel voorkomende naam hebben, zoals De Boer, De Vries en Bakker." Bogaard raadt patiënten aan, als ze daartoe bij machte zijn, om zoveel mogelijk zelf te checken. „Kijk naar de naam op de verpakking, onthoud de kleur van het doosje, het pilletje. Vraag het na als je twijfels hebt. Er zijn mensen die sommige medicijnen niet verdragen. Die kunnen bijvoor beeld in shock raken als ze een be paald middel toegediend krijgen. Dan staat er met zulke letters in hun dos sier: GEEN PARACETAMOL. En dan krijgen ze het toch. Het gebeurt. Ik ken er praktijkvoorbeelden van." Districtsbestuurder André Agterberg van de verpleegkundigen vakbond NU'91 denkt niet dat ziekenhuizen lichtzinnig met de voorschriften om springen. „In ziekenhuizen is de af spraak: Een gediplomeerde verpleeg kundige zet de medicijnen klaar, een andere gediplomeerde verpleegkun dige controleert vervolgens of alles klopt. Het kan ook zijn dat de zieken huisapotheker de medicijnen klaar zet. Ook in dat geval controleert een verpleegkundige of de recepten in or de zijn. Een dubbele check geldt niet alleen voor pillen, maar ook voor de medicijnen via het infuus." Waarom het dan toch fout gaat? Bogaard: „In het algemeen kun je stel len dat het medicijngebruik in dit land enorm toeneemt. Als je bedenkt wat patiënten in een ziekenhuis alle maal binnenkrijgen; dat is niet nor maal meer. De kans op missen is dus groot. En een fout in een ziekenhuis foto Joop Boek/GPD valt nu eenmaal op, want het kan me teen fataal zijn. Ook zie je gebeuren dat het uitdelen van medicijnen ge beurt door mensen die dat eigenlijk niet mogen. Die handeling mag je pas doen als je voldoende gekwalificeerd bent. In ziekenhuizen, maar ook ver pleeghuizen en instellingen voor zwakzinnigenzorg delen onvoldoen de opgeleide mensen regelmatig de medicijnen uit. Het kan te maken heb ben met een tekort aan personeel. Maar gemakzucht speelt ook een rol. Zo van: 'Wat maakt het uit, doe jij het maar een keer'. Die laat-maar-waai- en-houding moet er uit." Vakbondsman Agterberg weer spreekt de aantijging dat leerlingver pleegkundigen dikwijls medicijnen uitzetten. „Leerlingen weten vanuit hun opleiding heel goed wat ze wel en niet mogen doen. Daar zijn bijzonder duidelijke afspraken over. Waar het dan wel fout gaat? Laat ik vooropstel len dat het niet heel vaak fout gaat, zoals veel mensen misschien denken, maar als er iets misgaat met medicij nen zijn de gevolgen soms fataal. Dat valt op." „Natuurlijk worden er fouten ge maakt. Ook door verpleegkundigen", wil Agterberg wel toegaven. „Ver pleegkundigen voeren de opdrachten uit die, door de arts getekend en al, in het dossier van een patiënt staan. Soms heeft een arts daar in de hectiek geen tijd voor en gaat het mis. Ook kan het gebeuren dat er in de drukte geen collega te vinden voor een tweede check. Dat zijn momenten waarop er fouten in de procedure kunnen slui pen. Daar komt bij dat de zwaarte van de zorg de laatste jaren is toegenomen: er liggen in de ziekenhuizen steeds meer patiënten die steeds meer medi cijnen moeten hebben. Dat maakt het werk er niet eenvoudiger op." Koen van Eijk pauselijke mijters, kazuifels, pantoffels, kruizen ■L en nog veel en veel meer uit het rijke Roomse le ven: het Catharijneconvent mocht een greep doen uit de pauselijke schatkisten in het Vaticaan. Liefheb bers van religieuze kunst en historie zullen in het Utrechtse museum van 11 september tot en met 30 november ogen tekortkomen bij de tentoonstelling Pracht en Praal van de Paus. Guus van den Hout staat er trots bij in de pauselijke schatkamers van het Vaticaan, gelegen achter de wel voor het publiek toegankelijke en beroemde Sixtij nse kaPel- De directeur van het Catharijneconvent kreeg zonder met de geldbuidel te hoeven rammelen de Va ticaanse bureaucratie plat: nooit eerder werd toe stemming gegeven om objecten uit de pauselijke sa cristie vrij te geven voor tentoonstelling in Europa, van den Hout kreeg na een aantal bezoeken en ge sprekken, misschien wel dankzij zijn lidmaatschap van de pauselijke commissie voor kerkelijk cultureel erfgoed, liefst tachtig juweeltjes mee. en wereldprimeur is het niet, want een vergelijkba- teexpositie is in Amerika te zien, maar de Amerika- ien hebben een fikse stapel dollars voor hun contract ®e't hetVaticaan moeten neertellen. „Goede contac- en glimlacht Van den Hout. Het feit dat de vooral in et verleden rebelse kerkprovincie dit jaar mag her enken dat het Vaticaan Nederland precies 150 jaar geleden weer in bisdommen opdeelde en dus voor het eerst na de reformatie weer liet meedraaien in de ker- e'ijkehiërarchie, zal eveneens een belangrijke rol ebben gespeeld. Die '150 jaar kromstaf', zoals Van en Hout het noemt, waren voor het museum de aan- eiding om de tentoonstelling te organiseren. In totaal uilen er honderd voorwerpen te bezichtigen zijn, be- e uit de pauselijke sacristie ook uit het paleis van 1 v iÉÉP- Byzantijns kruis uit de zesde eeuw Latheranen (de middeleeuwse voorloper van het Va ticaan) en het museum van de stad Rome. Topper, ook letterlijk, is de met edelstenen bewerkte tiara (driekroon) van goud en zilver, die midden 19de eeuw werd vervaardigd voor paus Pius IX. Dit zware hoofddeksel met een waarde van 1,5 miljoen Euro Ring van paus Pius XII werd voor het laatst gedragen door de als progressief beschouwde paus Johannes XXIII bij zijn wijding in 1958. Gekste stuk is ongetwijfeld de tiara van diens opvolger Paulus VI, een enigszins op een raket lijkend 'hoofddeksel' waarmee de ontwerper wilde aantonen dat deze paus echt een man van zijn moderne tijd was. De met edelstenen bewerkte tiara van goud en zilver die werd gemaakt voor paus Pius IX. Het exemplaar op de tentoonstelling is een replica; het oorspronkelijke exemplaar werd door Paulus VI verkocht aan een museum in Washington. Veel van de pauselijke schatten dateren van na Napo leon. De Franse veroveraar was een van de histori sche plunderaars van Vaticaanse kunstschatten; ook is veel verloren gegaan bij branden. Zodoende geeft wat Van den Hout uit mocht zoeken en meekreeg vooral een beeld van de laatste twee eeuwen kerkge schiedenis. De pauselijke garderobe bijvoorbeeld, in clusief de pantoffels die Paulus VI aantrok om licha melijk contact bij het voeten kussen door gelovigen wat hygiënischer te maken. Maar ook zijn er schilderijen, twee uniformen van Zwitserse gardisten en hun hellebaarden, processie kruizen en kandelaars, kelken en reliekhouders. Veel van de tentoongestelde voorwerpen komen uit de lan ge ambtsperiode van paus Leo XIII (1878-1903), in meerderheid geschenken van landen en individuen aan een vrij populaire kerkvorst. Een van de uitzonderingen heeft een Nederlandse achtergrond: een Byzantijns kruisje uit de zesde eeuw, belegd met edelstenen. Na de plundering van Byzantium door kruisvaarders in 1204 dook het na veel omzwervingen op in de Onze Lieve Vrouwekerk van Maastricht. Toen Napoleon aan het plunderen sloeg werd het door de kerk in bewaring gegeven aan particulieren, die het om de paus gunstig te stemmen voor herstel van het bisdom Roermond weer aan het Vaticaan schonken. Het bisdom kwam er destijds niet, maar het kostbare kruisje bleef mooi in de schat kamers van het Vaticaan en mag nu voor even naar Nederland terug. Pracht en praal van de pausen, van de kerk, is door de jaren heen vaka bekritiseerd, afgezet tegen de een voud die Jezus predikte. Van Hout geeft grif toe dat de naam van de tentoonstelling enigszins provocatief is. „Natuurlijk willen we aandacht trekken. Maar we staan wel voor wat we aankondigen; de bezoekers krijgen pracht en praal van de pausen te zien." Hans Geleijnse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25