PZC 23 I Cynthia Ba! te bestemder plekke Blunderen met pillen is dodelijk 271 Antillen vragen harde heelmeester Pluchen banken Te groot voor klein Zeeland Toversluis gokje waard Brutale meeuw zaterdag 16 augustus 2003 Advertentie-exploitatie: Mnord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; ?„uws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. Redactie: 0113-315680 vvww.pzc.nl E-mail: redactie@pzc.nl postbus 31,4460 AA Goes. Miniatuur Walcheren, Middelburg Een dagje uit in Zeeland. Het kan zo duur of zo goedkoop als je het zelf maakt. Maar wie van plan is één van de topattracties te bezoeken, mag een goedgevulde portemonnee meenemen. Een dagje Waterland (inclusief parke ren en een consumptie in het restau rant) kost een gezin met twee kinderen al gauw 55 euro. En wat te denken van een ntje met de stoomtrein Goes-Borsele, zonder consumpties 36 euro (twee vol wassenen, twee kinderen). Wie wat min der te besteden heeft, komt terecht op het platteland, waar je bijvoorbeeld op Wal cheren gratis naar de Imkerij Poppen- damme kunt. Een gezin ontkomt niet aan een bezoek aan een van de dagattracties uit de Zeeuwse Top 3 (Waterland Neeltje Jans, Miniatuur Walcheren of Het Arsenaal). Wie kiest voor Waterland - een verzame ling attracties op het voormalige werkei- land bij de stormvloedkering - wordt bij aankomst al getrakteerd op parkeerkos- ten (3,20 euro). Bij de kassa betalen va der, moeder en twee kinderen onder de twaalf jaar 44 euro om binnen te komen. Een consumptie in het restaurant komt op 710 euro (twee koffie en twee limona de). Daarmee komt het bezoek op 54,30 euro. Het park trekt jaarlijks 320.000 be zoekers en staat daarmee met stip op nummer één. Gemiddeld brengen men sen er zo'n vijf uur door. Het Arsenaal in Vlissingen - piratenpark en zeeaquarium met jaarlijks 200.000 bezoekers - rekent 34 euro entree voor twee volwassenen en twee kinderen. Je drinkt er met zijn vieren wat voor 6,20 euro en je betaalt het gemeentelijke par keertarief, wat voor de Vlissingse par keergarage neerkomt op 3,20 euro voor vier uur. Alles opgeteld kost een bezoek aan Het Arsenaal minimaal 43,80 euro. Miniatuur Walcheren in Middelburg komt met 100.000 bezoekers op de derde plaats. Entree en parkeren zijn allemaal net iets goedkoper, waardoor een dagje Miniatuur voor een gezin op z'n minst uitkomt op 36,70 euro. Beide Walcherse attracties boeien de bezoekers gemid deld drie tot vier uur. Naast een bezoek aan één van de grote drie vinden mensen het ook leuk om naar de Vlissingse reptielenzoo Iguana te gaan (45.500 bezoekers, entree: 6 euro per persoon), door de vlindertuin Ber kenhof in Kwadendamme (25.000 bezoe kers, 4 euro) te struinen of een rondvaart te maken door de Middelburgse grachten (33.000 bezoekers, 5 euro per persoon). Het water lonkt sowieso. De toeristische pontjes trokken vorig jaar 29.000 fietsers en voetgangers - de veerboten over de Westerschelde niet meegerekend. De toeristische dagattracties zijn be langrijk voor Zeeland, maar het is juist de verscheidenheid aan uitstapjes die Zeeland aantrekkelijk maakt, meent Emerence van Wingen van het Bureau voor Toerisme Zeeland in Middelburg. „De grotere attracties zijn heel aantrek foto Ruben Oreel kelijk voor mensen met kinderen, want als kinderen het op vakantie leuk heb ben, hebben de ouders het ook leuk. Wa terland staat vaak standaard op het lijst je, omdat het verbonden is aan Zeeland en ook heel bekend is. Maar we merken dat als mensen langer in Zeeland blijven, ze ook meer van de provincie willen zien en op zoek gaan naar wat er in de omge ving te doen is." Dan komen de kleine musea, speeltuinen en ambachtelijke bedrijfjes aan bod. „Dat zijn, zo noemen wij het vaak, de pa rels die de ketting rond maken", zegt Van Wingen. „Juist die kleine Zeeuwse bele venissen geven mensen een verhaal mee naar huis. Een marktbezoek vinden mensen ook heel erg leuk. Ik denk dat het aantrekkelijke juist de combinatie is van wat Zeeland te bieden heeft: attracties, maar ook op de fiets stappen, wandelen of met de kinderen een dag naar het strand. En daar hoef je helemaal niets voor te betalen." Selma Osman Precies op tijd brengt de stoomtrein Goes-Borsele tientallen vakantie gangers terug op het perron in Goes. Janny Noordhoek uit die plaats is met haar twee dochters en kleinkinderen terug van een dagje uit. Met z'n zevenen in de stoomtrein naar Kwadendamme en Hoekenskerke. De kleinkinderen zijn dertien, twaalf, acht en drie jaar oud. „We hebben op pluchen banken gezeten", zegt Janny. Die plaatsen in de eerste en tweede klas kosten voor volwassenen 12 euro en voor kinderen tot en met twaalf jaar 6 euro. Op de houten banken in de derde klas mag je plaatsnemen voor 3 euro minder. „Leuk om er eens in gezeten te hebben", vindt ze. Haar oud ste dochter vertelt dat het een erg plezierige, maar dure, dag is geweest. „Ik vraag me wel eens af of bijstandsmoeders voor hun kinderen ook zo'n dag je kunnen betalen." Bij de eerste halte in Kwadendamme bezoekt de familie de tuinen in Ber kenhof. Voor 23 euro zijn ze allemaal binnen. De vlindertuin is prachtig volgens Janny. „Ik heb genoten. Het was wel vermoeiend. Ik heb blijvend last van mijn knie en er staat nergens een bankje.Volgens de oudste doch ter mochten ze daar hun meegebrachte consumpties niet gebruiken. „De koffie met appeltaart is lekker", vindt zij, „maar het kost wel 3,25 euro." Bij de volgende halte in Hoedekenskerke is de minispoorbaan aan de beurt. De twee kleine kinderen krijgen samen een tienrittenkaart voor 6,50 euro en maken die op. Beiden krijgen ze een stoomfluit van 2 euro. Ze vermaken zich verder in de speeltuin daar. „Laten we alles maar niet bij elkaar optellen. Ik wil het eigenlijk niet we ten. Ik denk dat een week met de bus naar Spanje goedkoper is dan de dag jes in de omgeving", roept de jongste dochter. Marjolein Verbruggen We zijn eigenlijk meer met een gelukje binnengekomen, gniffelt Lidia de Boer. „We hebben de seizoenskaart van mijn werkgever kunnen gebruiken. Op maandag kraait daar geen mens naar. En het is toch stuk ken goedkoper." Haar man rekent deze meevaller even voor. „Twee vol wassenen en twee kinderen. Zónder korting komt dat al gauw op een klei ne dertig euro. Ruim zestig piek in guldens. Ik reken eigenlijk nog altijd in guldens." Na een half rondje is de familie De Boer uit Vlissingen neergestreken op de plastic terrasstoelen voor het Pannenkoekenkasteel van het Middelburg se Miniatuur Walcheren. Met een half oog inspecteert vader Erwin de me nukaart, terwijl hij nonchalant aan zijn blikje bier peutert. „Vier piek voor een blikje is toch ook niet echt goedkoop.Hij kijkt zijn vrouw daarbij vra gend aan. „Ach, we nemen doorgaans onze eigen spullen mee en geven ei genlijk nooit zoveel geld uit aan dit soort dingen" biecht Lidia op. „We zijn gewoon échte Nederlanders, échte Zeeuwen! Haar woorden worden gaan op in het donderend geraas van de boemel- trein. De koning van Miniatuur Walcheren zit dubbelgevouwen in zijn kleine stuurhut en perst er met moeite een glimlach uit. „Ik moet zeggen dat het entertainment hier wel vooruit is gegaan", lacht Lidia, „maar de rest is toch gewoon een beetje saai. Die sprookjesfiguren zijn het gewoon net even niet. Ze kunnen zich beter op één ding concentreren." Ze strijkt haar hand even over het hoofd van haar dochter, die de Disney-figuren verveeld opdreunt. „Mehrell is nu elf en kan het al niet meer echt waarde ren. Onze oudste dochter van vijftien is met een vriendinnetje in de stad. Die wil het al niet eens meer proberen. De kleine Clemence kijkt er nog niet zo doorheen. Hij vindt het allemaal nog wel grappig." De ouders zetten voorzichtig koers richting het opgeknapte speelkasteel, terwijl Erwin nog enkele zaken op de korrel neemt. „Ik heb het idee dat de verhoudingen ook niet kloppen. En dan dat treintje. Daar paste ik niet eens inMehrell en Clemence staan inmiddels weer buiten. „Dit verbaast me niks. Met een paar minuten heb je zoiets wel weer gezien. Maar het heeft ook wel iets te maken met de warmte", lacht Lidia. „We zijn al zes keer in Disneyworld geweest en een paar keer in de Efteling. Natuurlijk hebben we dat nu ook wel eens gezien. Maar het ziet er hier toch allemaal een beetje knullig uit. Wij hebben er vrijwel niets voor hoeven te betalen, maar voor de volle prijs kom je hier misschien toch wat bedrogen uit." Gerard Montsma De kids van twee en vij f rennen, vliegen en stoeien op de speelattributen in het SpeelDeel van Family Funtasy Pare Toversluis in Sluis. Hun ouders babbelen wat aan een picknicktafel, vegen het zhveet met regel maat van hun voorhoofd en houden ondertussen hun telgen nauwlettend in de gaten, om builen, huilpartijen en ruzie te voorkomen. „We zijn hier tijdens onze vakantie één keer eerder geweest. Puur omdat het leuk voor de kinderen is. En qua prijzen valt het hier nog mee. Ze mogen in dit ge deelte alleen wel eens voor airconditioning zorgen", zegt vader A. van Middelkoop uit Vuuren. Om in het speelgedeelte te komen moet voor kinderen vier euro worden be taald, volwassenen mogen voor twee euro naar binnen. „Dan krijg je er één consumptie bijEen stempel zorgt ervoor dat je in en uit kan lopen. Dat biedt de mogelijkheid om tussendoor even Sluis in te gaan. In het gokge- deelte komen wij overigens niet. Daar houden we niet van. Iets te eten of drinken bestellen doen we ook zelden. Ik merk duidelijk dat sinds de komst van de euro alles duurder is geworden. Ik reken nog steeds terug naar guldens, want die euro's vind ik net monopoliegeld. Je geeft het uit en voor je het weet is het op. Dan kun je zeggen: je hebt maar één keer vakan tie. Oké, maar je kan het ook maar één keer uitgeven. Van Middelkoop is al met al dus te spreken over de prijs-kwaliteitverhou- ding in Toversluis. De familie Van Hecke uit Philippine deelt zijn mening. „Ik zit eraan te denken om hier een kinderverjaardag te houden, want het ziet er verzorgd uit", zegt moedér Joke. Vader Etienne denkt voor drie per sonen in drie a vier uur zo'n veertig euro uit te geven. „Dat is inclusief een frietje of broodje. Het valt mij heel veel mee, ik had het echt veel duurder verwacht." Een paar voorbeelden: een normaal frietje kost 1,30 euro, een smikkelbox (met friet, taksi, appelmoes en een frikadel of kroket) wordt geserveerd voor 4 euro. In Toversluis kun je het overigens zo duur maken als jezelf wilt. Er wordt geen entree gevraagd, met uitzondering voor het SpeelDeel. In de speelautomatenhal, laserruimte, biljartkamer en bowlinghal is het betalen per potje of uur geblazen. Raymond de Frel Het is één van de mindere dagen tijdens de hittegolf in Nederland. En het is druk op Waterland Neeltje Jans. De wat lagere temperatuur en de wind weerhouden de jongere bezoekers er niet van de waterglijbaan te trotseren of door de waterspeelplaats te banjeren. De vierjarige Pieter is één van hen. Hij kan zich lange tijd vermaken met watervallen maken en riviertjes omleggen. Soms komen zijn zussen Ma- rije (11) en Rianne (9) hem helpen. Vader Piet van Beest kijkt vanaf een rotsblok toe en beseft dat hij geen kind aan ze heeft. „We zijn vanochtend om negen uur vertrokken uit Papendrecht en om half elf waren we bin nen." Zijn vrouw is thuisgebleven om voor hun twee weken oude telg te zorgen. Een echt familie-uitje is het dus niet, maar dat mag de pret niet drukken. Marije noemt de leuke dingen op die ze die dag al hebben gedaan. „We heb ben naar een 3D-film gekeken en zijn in de windtunnel geweest, maar de glijbaan en de speeltuin zijn het leukst", lacht ze. Als Rianne naar de leuk ste ervaring die dag wordt gevraagd gaan haar vader en zus lachen. „Ze ker niet die brutale meeuw die de kaasstengel uit je hand heeft gepakt." Waarschijnlijk vertrekt het gezin rond een uur of vier, („ik blijf zolang de kinderen het nog naar hun zin hebben") dus zijn ze de hele dag in touw ge weest. Zo'n dag vertier kost Piet van Beest rond de 48 euro. Volgens van Beest niet prijzig als je het vergelijkt met bijvoorbeeld een bezoekje aan de dierentuin. Waterland Neeltje Jans wordt door het gezin ervaren als weer eens wat an ders. We zijn al een paar keer in het Arsenaal en Miniatuur Walcheren ge weest, maar hier nog nooit. De verscheidenheid aan attracties maakt het hier juist zo leuk", aldus vader van Beest. Andrea Bolle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21