PZC Gunstig vonnis over proef met genetisch veranderd koolzaad Werk Moerdijkbrug vertraagt treinverkeer Zeeuwse slagwerker wint concours p Bevelandse gemeenten zetten samen sterk''-filosofie al snel overboord kunst lezers schrijven WCTI WCT II Strandwacht II WCT III Atoommacht zaterdag 16 augustus 2003 Vrijblijvend Beroep Uitproberen Strandwacht I Expositie in ziekenhuis WCT-deals zaaiden verdeeldheid De 'deals' die vorig jaar, al dan niet in het geniep, op de Beve- landen zijn gesloten over de WCT, blijven de gemoederen be zig houden. Vooral voor Goes is de nasmaak bitter. Een recon structie zet de gebeurtenissen van toen op een rij. door Rolf Bosboom GOES - De mogelijke komst van de Westerschelde Container Terminal (WCT) is voor de ge meenten Goes, Kapelle en Reimerswaal medio 2001 aan leiding om de krachten te bun delen. Hun oogmerk is helder: de Bevelandse burgers mogen niet de dupe worden van het ex tra goederenvervoer dat de ter minal met zich meebrengt. Voordat een besluit over de aan leg valt, moet daarom duidelijk zijn welke maatregelen wan neer worden genomen en wie die betaalt. Borsele, op wier grondgebied de WCT deels is voorzien, kiest een andere koers. In ruil voor mede werking aan de komst van de terminal krijgt zij een reeks van toezeggingen van provincie en havenschap Zeeland Seaports: een miljoenensubsidie voor de aanleg van het Sloebos, garan ties voor woningbouw in Bors- sele en Nieuwdorp en, daarmee samenhangend, verplaatsing van het transportbedrijf Boot Buteijn. De afspraken zijn al in mei 2001 gemaakt, maar worden pas op 5 juni 2002 ondertekend. Goes, Kapelle en Reimerswaal reage ren furieus als de overeenkomst naar buiten komt. Reimerswaal stuurt op 24 juli namens de drie een brief aan Gedeputeerde Staten. ,,Wij kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat de gemeente die de minste overlast ondervindt van de aanleg van de containerterminal nu al miljoe nen euro's lijkt te worden toege schoven, terwijl er nog geen concreet zicht is op de te nemen maatregelen ter beperking van de overlast op het grondgebied van de gemeenten Goes, Kapelle en Reimerswaal." In de weken erna komt er meer duidelijkheid over het geld dat beschikbaar is om de treinhin- der op de Bevelanden te bestrij den. Het ministerie van Verkeer Waterstaat betaalt wat nodig is 'om te voldoen aan de wette lijke vereisten', geraamd op 5,5 miljoen euro. Zowel het haven schap als de provincie trekt één miljoen euro uit voor extra maatregelen 'die de leefbaar heid in de gemeenten Goes, Ka pelle en Reimerswaal behouden of verbeteren'. Met die wetenschap komen de partijen op 17 september voor het eerst in het provinciehuis bijeen. Afgesproken wordt een convenant op te stellen, dat de gemeente voldoende zekerheid moet bieden dat de problemen tijdig worden opgelost. De tekst die de provincie opstelt, komt een week later tijdens een twee de overleg op tafel. De drie gemeenten vinden de tekst wel erg vrijblijvend. Een dag later buigen zij zich daarom over een eigen, aangescherpte tekst, met als voornaamste boodschap dat de negatieve ge volgen van de WCT naar tevre denheid van de gemeenten moe ten worden opgelost en dat de kosten daarvan niet voor hun rekening komen. GS reageren in hun vergadering van 1 oktober onaangenaam verrast. Terwijl Provinciale Staten op 4 oktober instemmen met de WCT, besluiten de drie gemeen tebesturen hun tekst eerst aan de gemeenteraden voor te leg gen. Opnieuw is het Reimers waal die de boodschap schrifte lijk overbrengt aan Middelburg. In de weken erna worden tel kens gewijzigde versies van het convenant heen en weer ge stuurd, maar keer op keer klinkt 'onaanvaardbaar' als reactie. Er dreigt een patstelling te ont staan. Er wordt daarom een af spraak gemaakt voor dinsdag 26 november, in een poging de zaak vlot te trekken. door Harmen van der Werf RILLAND - Voor kleinschalige veldproeven met genetisch ver anderd koolzaad hij. Rilland is doöï het ministerie van Vrom te recht een vergunning afgege ven. De Raad van State heeft dit geoordeeld in een zaak die was aangespannen door Green peace, het platform voor biolo gische landbouw en voeding én de zuidelijke landbouworgani satie ZLTO. De Raad van State laat weinig heel van de argumenten tegen de kleinschalige veldproeven. Het ministerie van Vrom heeft zulke strenge voorwaarden in gebouwd, oordeelt het hoogste rechtscollege, dat de kans op verspreiding van genetisch ver anderd koolzaad naar andere, vergelijkbare gewassen 'ver waarloosbaar klein' is. Ook het argument dat de veldproeven het voor landbouwers in de om geving onmogelijk maken op biologisch teelt over te stappen, legt de Raad van State naast zich neer. Het vonnis betekent niet dat Advanta Seeds, de aanvrager van de vergunning, met de veld proeven begint. Het gaat om een voorlopig uitspraak van de Raad van State. C. Noome van Advanta Seeds laat weten dat het bedrijf eerst het definitieve oordeel van de Raad van State wil afwachten. Dat wordt dit najaar verwacht. Als de Raad van State dan op nieuw de vergunning hand haaft, wil Noome eerst contact opnemen met een aantal Euro pese universiteiten waarvoor de veldproeven zouden worden ge houden bij Rilland. Hij ver wacht niet dat zij nog belang stelling hebben. „Deze zaak sleept tenslotte al twee, driejaar aan." Advanta Seeds is zelf bijna twee jaar geleden gestopt met de ont wikkeling van genetisch veran derde gewassen, omdat dit niet meer commercieel interessant was. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Vanaf vandaag tot en met volgende week zon dag worden werkzaamheden verricht aan de oude spoorbrug over het Hollands Diep bij Moerdijk. Op de brug wordt een onderhoudsarme spoor- constructie aangebracht, waar door er minder treinen over het Hollands Diep kunnen rij den. Voor het treinverkeer van Zeeland richting de Randstad en terug heeft dit grote gevol gen. Een treinreis van Vlissingen naar Rotterdam gaat drie kwar tier langer duren. De Intercity richting de Randstad blijft op de Zeeuwse lijn dezelfde dienstre geling rijden. De vertraging zit 'm in een lange stop van twintig minuten in Roosendaal. Vervol gens gaat de Intercity verder als stoptrein tot Dordrecht, waar overgestapt moet worden op een sneltrein naar Rotterdam. Van Rotterdam naar Vlissingen is de vertraging minder groot; ongeveer tien minuten. Op de Zeeuwse lijn rijdt de Intercity richting Vlissingen daardoor wel in een andere dienstrege ling. Zo vertrekt de Intercity uit Goes naar Vlissingen om 12.28 uur en komt in Vlissingen aan om 12.47 uur. Gewoonlijk zijn dietijdenl2.16uurenl2.36 uur. De stoptrein in Zeeland houdt de gebruikelijke dienstregeling aan. De directe aansluiting in Roosendaal op de trein uit Brus sel naar Amsterdam vervalt echter, omdat die internationa le trein wordt omgeleid via 's- Hertogenbosch en Utrecht naar Amsterdam. Wie uit de Zeeuwse stoptrein richting Rotterdam wil, moet in Roosendaal over stappen op de stoptrein naar Dordrecht. Stoptreinpassagiers uit de Randstad kunnen met de stoptrein-Intercity tot Roosen daal reizen en vervolgens op de stoptrein naar Vlissingen over stappen. Zeeuwse reizigers voor Utrecht en Amsterdam kunnen tot en met volgende week zon dag het beste via 's-Hertogen- bosch reizen. Wat Goes en Kapelle dan niet weten, is dat Reimerswaal al een week eerder zelf tot een akkoord met de provincie is gekomen. Er is overeenstemming over een convenant en tevens, net zoals eerder met Borsele gebeurde, over een 'sideletter'. Daarin staat dat de spoorlijn de verdere ontwikkeling van de wijk Roze- boom en woningbouw op het veilingterrein in Krabbendijke niet in de weg mag staan, dat een aantal woningen nabij de A58 moet worden beschermd tegen lawaai en dat de provin cie meewerkt aan woning bouw bij het veerplein in Krui- ningen. Reimerswaal zegt nog altijd bij voorkeur in samenwerking met Goes en Kapelle op 2 6 november tot afspraken te komen, maar mocht dat mislukken, dan is zij bereid het onderhandse conve nant te tekenen. Er is zelfs al een afspraak voor gemaakt: dinsdag 3 december om 11.00 uur. Voorafgaand aan de bespreking met de drie gemeenten, stem men GS op 26 november in met de overeenkomst met Reimers waal. Besloten wordt het 'ach ter de hand te houden' voor het geval het overleg later die dag 'geen resultaat oplevert'. Gede puteerde T. Poppelaars zegt te verwachten dat als Goes lucht van de afspraken krijgt, die ge meente 'ook een dergelijke side letter zal willen'. In het overleg later die dag, gaat het er fel aan toe. GS willen de zaak op korte termijn afronden. Reimerswaal en Kapelle onder schrijven de tekst in grote lij nen, maar Goes vindt die te zeer afgezwakt en is nog niet van plan te tekenen. Gedeputeerde D. Bruinooge en zijn collega G. van Zwieten zeggen dat Goes dan ook niet hoeft te rekenen op een deel van de toegezegde twee miljoen van provincie en haven schap. Er werd - het was ten slotte Sinterklaastijd - 'met pe pernoten gestrooid en met de roe gedreigd', aldus een van de betrokkenen. Het Goese college van burge meester en wethouders legt de zaak op 2 december voor aan de gemeenteraad. Die verwerpt, met veertien tegen tien stem men, het convenant en besluit - zoals vorige maand bleek met succes - bij de Raad van State beroep aan te tekenen tegen de WCT. In de Abdij is de woede groot. De volgende dag zetten verte genwoordigers van Reimers waal, Kapelle, het havenschap en Gedeputeerde Staten hun handtekening onder het conve nant, waarmee de beide ge meenten afzien van procedures tegen de WCT. Tegelijk wordt de door Gerard Montsma OOST-SOUBURG- Hij werd als de meest getalenteerde stu dent van het conservatorium in Den Haag naar Amsterdam gestuurd voor het Grachten festival Conservatorium Con cours. De jonge slagwerker Niels Meliefste (24) uit Oost- Souburg stelde zijn docenten niet teleur. Hij won de eerste prijs van het concours en krijgt in augustus zijn eigen optre den op het Amsterdamse Grachtenfestival. Niels liep als klein mannetje van twee jaar al achter de fan fare aan. „Het slagwerk, of ei genlijk de trommels, vond ik helemaal het einde. Later sloeg ik die deuntjes op de pan nen in mijn moeders keuken. De keuze voor het slagwerk was eigenlijk al gemaakt." Niels kreeg een plaatsje bij de muziekvereniging Onda, het orkest van zijn opa. „Het had iets weg van een familiebe drijf, want mijn ouders zaten ook in dat orkest. Momenteel staat mijn vader op de bok." Niels bezocht de Zeeuwse Mu ziekschool in Middelburg en verhuisde op zestienjarige leeftijd naar Den Haag. „Het conservatorium had een inter ne havo-opleiding, zodat ik mijn school gewoon kon afma ken. Je kreeg ook gewoon les van je muziekdocenten. Dat was natuurlijk wel bijzon der." Dit jaar heeft Niels zijn mu ziekstudie afgerond, met een gemiddeld eindcijfer van 9,5. Zijn hoofdvak, 'klassiek slag werk' biedt meer mogelijkhe den dan de naam doet vermoe den. „Ik speel zowel moderne als klassieke muziek en be heers meerdere instrumenten. Dat hoort ook bij de opleiding. Ik wil ook graag verschillende richtingen uitproberen en daar zover mogelijk in gaan. Zelfs al zou j e publiek niets lie ver horen dan één stuk of één bepaald instrument, dan is dat toch voor de jezelf geen uitda ging. Je moet er wel lol aan blijven beleven." Om dit idee kracht bij te zetten, reisde Niels afgelopen winter zelfs naar Afrika om ervaring en in spiratie op te doen. Daarnaast was hij gedurende zijn studie al actief binnen verschillende ensembles en trad hij geregeld op met bekende Nederlandse Niels demonstreert nog even in de keuken van zijn moeder hoe hij vroeger als kind oefende op de potten en pannen in huis. foto Lex de Meester orkesten. Een favoriete com ponist heeft Niels niet, al doen de moderne toonkunstenaars het goed. „De Minimal Music van de Amerikaan Steve Reich vind ik heel bijzonder. Hij komt binnenkort naar Neder land om wat lessen te geven. Daar ben ik uiteraard bij. Slagwerkers zijn nu eenmaal graag bereid om met muziek te experimenteren." Op 14 september beklimt Niels het podium in Sluis, voor het muziekfestival van Zeeuws- Vlaanderen. Het is zijn eerste optreden op Zeeuwse bodem. „Dat wordt een gezamenlijk optreden met zang, slagwer kers en een harp. We voeren dan werken uit van de compo nist Berio en de Beatles. Zeer de moeite waard." Het Grach tenfestival in Amsterdam be gint op 20 augustus. De lief hebbers van zijn kunsten worden rijkelijk beloond voor de lange reis. De presentatie van Niels Meliefste duurt maar liefst vijftig minuten. De WCT-deal met de provincie verzekert de gemeente Reimerswaal onder meer van verdere uitbreiding van Krabbendijke. foto Willem Mieras Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versed nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactief beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen wor niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden.De* dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. afzonderlijke overeenkomst met Reimerswaal getekend. Dat gebeurt achter gesloten deuren en bovendien in alle rust, want door onopgehelderde oorzaak is de afspraak op het gemeente huis van Kapelle niet goed door gekomen, zodat de afvaardiging afwezig is en pas later kan teke nen. Op 17 december mag de ge meenteraad van Reimerswaal de kwestie nabeschouwen. Over het algemeen klinkt er lof voor 'de zaken die zijn binnenge haald'. Een duidelijke minder heid noemt, bij monde van A. Jumelet (ChristenUnie), het 'handjeklap' met provincie en havenschap - het accepteren van de WCT in ruil voor wat extra woningbouw - 'een ern stige uitglijder'. „Jezelf mond dood laten maken voor deze toezegging is als het verkopen van je eerstgeboorterecht voor een schotel linzenmoes." De heren Barbé en Saman heb ben kennelijk nog steeds niet door (PZC, 13-8) dat de Raad van State het besluit van 4 okto ber 2002 van Provinciale Staten over de aanleg van de W CT heeft vernietigd. De heren Barbé en Saman hebben het nog steeds over de niet aangetoonde werk gelegenheid in het kader van de komst van de WCT. Professor Vollebergh heeft aangetoond dat de werkgelegenheid maxi maal driehonderd mensen be treft waar een gigantische over last tegenover staat. Zeeland heeft heel veel mogelijkheden voor werkgelegenheid met een duurzaam karakter. Echter voor een nieuwe mouterij van Bavaria was geen interesse en ook het initiatief om een fabriek van hoogwaardige windmolens naar Vlissingen te halen, wordt niet met open armen ontvangen. Een mogelijkheid waar tot op heden ook niet is ingegaan is de facilitering aan uitvinders. Zij kennen hun product, maar mis sen de ervaring van het onder nemerschap. Samen met de Hogeschool Zeeland zou deze facilitering gestalte kunnen krijgen met als resultaat vesti ging van nieuwe hoogwaardige bedrijven in Zeeland. Het niet doorgaan van de WCT is dus he lemaal geen ramp voor Zeeland, integendeel. Wij als vereniging Redt de Kaloot dragen Zeeland en de Zeeuwse economie een warm hart toe. We waren uit sluitend tegen een prestigepro ject dat meer lasten dan lusten met zich mee zou brengen. De staatsraad van de Raad van Sta te heeft dit begrepen, nu de Zeeuwse bestuurderen nog. Peter H. de Dreu Rijzendeweg 26 Woensdrecht kinderen verdrinken dooreg vaarlijke golfslag die dezes| pen veroorzaken. Nogmai voor mij een pluim. C-A Le> Kenau Hasselaarstrmti Wissitji Hoge bomen vangen veel wc luidt het spreekwoord. In hete tikel van 13 augustus zouj moeten wezen 'uit hoge tor- flats heb je veel zicht'. Metgrj verbazing heb ik gelezen dat® ze hoofdstrandwacht Albe Dijkstra met zijn collega's j gelmatig bestookt worden e telefoontjes van de nieuwe a lichtingendienst die zijn intra heeft gemaakt in de aan de boulevard. Achter'dej raniums met de telefoon enve rekijker in de aanslag wordtvj 's morgens tot 's avonds gesp; naar overtredingen die nietdc- de vingers kunnen vandenie we bewoners van Vlissingen mensen die massaal hun k met tuin verkocht hebben aan de boulevard te kunnent nen hebben dus last van strandbezoekers, waar ik i toe behoor. Ik met vele oer-1 singers worden dus dagelij P, bespied. Dat beetje privacy dus ook nu weggenomen, verklikkers vallen met PietLs tele telefoontjes de strandwaó ten lastig. Straks wordt ere dichte mist gebeld of de hoorns iets minder geluid km nen maken. Volleybal, strak cross en andere evenement! zijn straks taboe. Dan moet de binnenstadbewoners die niet om gevraagd hebben i horeca-, straat- en bevrijding festivals gehouden worden lijk geven dat zij regelmatigm ongemak en geluidshinder b last worden. Ik zou de mensen: f1'1 de hoogbouw van de boulevai j? die met grote telelenzen .1 De redactie verdient een pluim voor de uitstekende artikelen betreffende de afkeuring door de Raad van State van de pro vinciale plannen voor de Wes terschelde Container Terminal (WTC).Terecht verwijt de RvS de provincie dit - door velen rampzalig gevonden - besluit lichtvaardig te hebben geno men. Voor zo een onomkeerbaar project is dat betreurenswaar dig. Immers als de kern van de economische wetenschap de studie naar de verdeling van schaarse goederen is, dient niet alleen de rekenkundige kant in beschouwing te worden geno men, in dit geval de berekening van de verwachte werkgelegen heid. Ook niet kwantificeerbare aspecten dienen te worden on derzocht en gewogen. Ik denk hierbij aan het teloorgaan van niet reproduceerbaar natuurge bied, het verpesten van het unieke natuur- en cultuurge bied de Zak van Zuid-Beveland en de te verwachten (en te bere kenen) verkeersoverlast van talloze containertransporten voor de plaatselijke bevolking. Deze zitten niet te wachten op een 'tweede Rijnmond'Het pro vinciaal plan getuigt van slecht rentmeesterschap! Zeeuwen, laten wij ons mooie, bijzondere land koesteren en het Zeeuws eigene bewaren. Het bijzondere van Zeeland zoals de kust met zijn mooie stranden, het wijde polderland, de historische plaatsen, de eigen gewoonten, gebruiken en gerechten onder scheiden ons nog steeds van de grijze middelmaat van vakan tie-oorden. Zeeuwen: let op Uw saek. W. Reijnierse v.d. Oyelaan 45 Voorschoten doo VU hui: len der dei aan ruil sew ten, We- Bol gen ove Vli: no\ ,.W Ni De aanvaring bij Bath én een eventuele tegenwerking betref fende de verdieping van de Wes terschelde zijn samen wéér een pleidooi voor de bouw van de Westerschelde Container Ter minal (mits aandacht voor over last spoorverbindingen). J.J. van Gent Boul. de Ruyter 112 Vlissingen Hoe is het mogelijk dat mensen die op de boulevard wonen de strandwachten lastigvallen met zulke onzinverhalen (PZC, 13-8)! Als bewoner van de bou levard kan ik niets anders zeg gen: strandwachten, voor mij verdienen jullie een dikke tien, als ik zie hoe de strandwachten actief zijn als er weer zo'n schip (Transfenica en Autoroute of Autostrada enz) voorbij komt denderen terwijl dit helemaal in de zomer niet nodig is, ondanks dat ze gewaarschuwd worden door post Vlissingen. Ik weet ze ker dat als deze strandwachten er niet zouden zijn, er jaarlijks strand afspieden advisera 'f' neem een vliegreis naar eeuw land, of neem een moesti kwijn niet weg achter de grai- ums en val de strandwacfe niet onnodig lastig. R.CJ.Bim Jozef Israelslaan Vliss injji Si Japan wil zich ook gaanherbe wapenen en tot de groep van de bestaande atoommachten te treden (PZC, 12-8). Het voor ?e wendsel is, dat N-Korea Japai ln zou kunnen bedreigen. N-Kora ff' bedreigt niets of niemand, maa fe wordt bedreigd door de grootó supermacht op de wereld, ee :c supermacht die zelf volgt stouwd ligt met allerlei massa lf vernietigingstuig en die oven in de rest van de wereld, zoalsi Z-Korea, massavernietiging wapens opslaat. Deze supe macht is tot op heden ookdecs '1 ge macht ter wereld die zelf a 0 daadwerkelijk massavernieti gingswapens in militaire cot 1 flicten heeft ingezet en ei f verklaart het gebruik sa atoomwapens zeker niet uit l zullen sluiten. Japan maakte gebruik van de international 8| situatie, geschapen door deb om uit haar militaire keurslijf! P kruipen dat was opgelegd i Wereldoorlog II. In oktober! Japan 1000 militairen naar to sturen ter vervanging van h militairen, op verzoek van VS, zonder instemming vanki - eigen parlement. De eerste:: panse militairen sinds WOL het buitenland, een belerrur- ring ingevolge WO II opget: ven! Japan fietst momenta mee op de VS-tandem tot zijn eigen weg zal kunnengaï Een nieuwe wapenwedloop^ de wereld van start gegaan aa gewakkerd door de oorlogen gen Afghanistan, Joegoslavië: Irak. N-Korea is in tegenstelfc tot Irak, niet bereid om zich. laten ontwapenen. Irak toona aan, dat medewerking aan c® troles en ontwapening geenst de brengt, wel een bezetter Ifl bezat olie, N-Korea is de j tuurlijke toegangsweg H China. Deze toegangsweg»; al de basis voor de Koreaafi oorlog in 1950. Luk Brussel Hoefkensdijl Kuif» TERNEUZEN - Tot eind se; tember exposeren Bep Huist en Wil Leijnse tekening schilderijen en boetseerwer ziekenhuis Zeeuws-Vlaai^ - locatie De Honte - jn zen. Allebei nemen zij dee het open atelier van het gemf telijk instituut Toonbeeld. Leijnse heeft een voorkeur» aquarel en stillevens in f- tinten. Huisman boetseert g tendeels abstract.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 12