1PZC Mariniers VS blijven zo kort mogelijk in Liberia Hoeveel betaalt u voor gratis internet? Dubai bouwt eerste onderwaterhotel ter wereld Zware aarbeving treft Grieks eiland Lefkas Parijs zou dwarsliggen bij Lockerbie-akkoord H \eboorte van sterren neemt al miljarden jaren af jlN laken sraëlische rouwwet VN-Veiligheidsraad neemt nieuwe Irak-resolutie aan 300 internetminuten per maand voor €3,95 En dat één jaar lang! Het Net gaat stunte Het Net* vrijdag 15 augustus 2003 (andkorrels asontploffing Spanje gevolg an burenruzie Nieuwe dinosaurussoort ontdekt Doden bij luchtbalïontocht Sneeuwluipaard sterft uit Nieuwslezer India beklimt tv-toren Nederlanders na orgie opgepakt Slaven 9$ Wespennest ni BilHet Golfstaatje Dubai left plannen om het eerste ho- il ter wereld onder water te iwen. De bouw van het mil- „nenproject, genaamd Hydro- iolis. begint dit jaar en moet in 006 klaar zijn. lethotel krijgt de vorm van een eusachtige onderzeeboot en is Heelal gaat uit als een nachtkaars yj^onze redactie buitenland toegankelijk via een tunnel met een ontvangstreceptie aan de oever. Het wordt gebouwd in de Perzische Golf. Als het onder waterparadijs klaar is, telt de nieuwste toeristische aanwinst van Dubai 220 kamers. Daar is dan wel 441 miljoen euro voor neergelegd. De Duitse architect en geld schieter Joachim Hauser zei dat het onderwaterhotel 'lichaam, geest en ziel op een ongekende manier' zal inspireren. Volgens een investeringsmaatschappij uit Dubai worden de kleine de tails van Hydropolis nog uitge werkt, maar zal het onderwa terhotel een 'vierde dimensie' toevoegen aan de wereldwijde toerisme-industrie. Dubai is hard op weg om zich zelf van oliestaatje om te tove ren in een toeristische trekpleis ter. Het emiraat hoopt hierdoor haar afhankelijkheid van olie inkomsten te verminderen. Overal wordt gebouwd, in de woestijn en in de zee. Onlangs werd de constructie aangekon digd van de Burj Dubai. Dat zou de hoogste toren ter wereld moeten worden en de Petronas Towers (452 meter) in Kuala Lumpur in zijn schaduw moe ten stellen. Hoe hoog de Burj Dubai moet worden, houden de initiatiefnemers zorgvuldig ge heim. ANP yinnze redactie buitenland mlNBURGH - Het heelal zal jlgaan als een nachtkaars, stronomen van de Universiteit [an Edinburgh zijn dit pessi- listische toekomstbeeld toe gaan dankzij een nieuwe iderzoeksmethode voor het nalyseren van het licht van (tafgelegen sterrenstelsels, al- |is de BBC gisteren. e nieuwe methode bevestigt :I vermoeden dat er al miljar- in jaren lang steeds minder erren worden gevormd. Dit [tekent dat er ooit een dag dat er geen enkele ster ,eer zal ontstaan let licht van verafgelegen ster- mstelsels is miljoenen jaren ld en biedt dus goed inzicht koe sterrenstelsels zich ge- ragen als ze nog jong zijn. De itronomen hebben een zoge- fossielbestand opge- piiwd van 40.000 sterren- s. Zij schijnen met het ge- imenlijke licht van alle sterren idat stelsel. Is een sterrenstelsel jong is, heeft dat licht een blauwe d. Dat komt omdat dit gro- i, hele hete sterren zijn. Ster- sistelsels waarvan het licht indachtig is, zijn ouder. Deze idere sterren zijn kleiner van irmaat. oor de nieuwe methode zijn de hoeveelheden informatie f uit het sterrenlicht te halen ilt, beter te verwerken. Door leinformatie samen te voegen, :bben de astronomen nieuwe izichten in hoe het heelal aan jneindegaat komen, lit zal echter nog niet zo snel zie- 0 gebeuren. Volgens recente schattingen zijn er minstens tien keer zoveel sterren in het universum als alle zandkorrels op de stranden en woestijnen op aarde bij elkaar. Het zal dus nog miljarden jaren duren, maar ooit zullen alle fonkelende ster ren aan de nachtelijke hemel uitdoven en wordt het heelal ijs koud en pikdonker. De mens heid maakt dat waarschijnlijk niet meer mee, in ieder geval niet op aarde. Onze planeet wordt over ongeveer vi j f mil j ard jaar door de opzwellende zon verzwolgen. De zon stort uitein delijk onder zijn eigen gewicht in elkaar en wordt een witte dwerg. Een klein hemellichaam van koolstof en zuurstof blijft over. Na verloop van tijd wordt zijn licht zwakker en zwakker totdat slechts de duisternis overblijft. ANP ffNEVE - Israël schendt een lemationale conventie tegen itisme en verscheurt families bPalestijnen die met Israë- ïrs trouwen een permanente trblijfsvergunning te weige- Dat heeft een commissie de Verenigde Naties giste- gezegd. It commissie is belast met het Jezicht op de conventie uit 1 959 die racistische discrimina nt moet uitbannen. Zij heeft gevraagd de wet in te tkken en zijn beleid te her terwegen. Israël moet volgens commissie familiehereniging «gelijk maken zonder te dis- rómneren. Israëlische regering heeft 31 ii een wet aangenomen die het tetijnen onmogelijk maakt raélisch staatsburger te wor- 0duor een huwelijk met een ïaëliër of Israëlische. Palestij- muit de Westelijke Jordaan- w en de Gazastrook die met Arabisch-Israëlische part- mtrouwen, kunnen niet meer een permanente verblijfs- ïgunning in Israël komen, «ïderen van 'gemengde' stel- m krijgen ook geen inwoners- wat hen uitsluit van on wijs en medische zorg. 'f wet treft vooral de duizen- Palestijnen per jaar die «uwen met Israëlische Ara wen, nazaten van Palestijnen e niet zijn weggegaan na de ichting van de staat Israël in j™. Zo'n huwelijk gaf hen tot "juli 'recht op terugkeer'AFP - Door een gasont- !°™g in de Spaanse stad jNula zijn gisteren zeker drie n gevallen. Drieëndertig •cnsen raakten gewond. flatgebouw van vier verdie nen is voor een groot deel in- fst°rt- De explosie heeft zich °orgedaan op de tweede ver- epmg; de bovenliggende ver engen werden geheel weg ingen door de klap. 6explosie is mogelijk met op- ^roorzaakt in verband met «burenruzie, meldde de poli- ^-jarige man, die de 1? ng m°gelijk heeft ver in me* butaangas en ben- 'e' wam om. Twee gewonden cd f ernshge brandwonden /.tenenveertig mensen zijn Woos. AFP/EFE/RTR Een deels ingestort huis op Lefkas. foto AP van onze redactie buitenland ATHENE - Door een zware aarbeving gisterochtend in de buurt van het West- Griekse vakantie-eiland Lefkas zijn ongeveer dertig gewonden gevallen. De schokken hadden een kracht van 6,4 op de schaal van Richter. Honderden vakantiegangers zijn Lef kas ontvlucht of hebben hun reserve ring geannuleerd. Onder de gewonden zijn buitenlandse toeristen. Een Tsjech raakte levensgevaarlijk gewond toen hij van een motorfiets werd geslingerd. Volgens een woordvoerder van de alarmcentrale van de ANWB raakten geen Nederlanders in de problemen. Het epicentrum van de beving lag onge veer 290 kilometer ten noordwesten van Athene, onder de zeebodem bij Lef kas. Op het eiland brak paniek uit. Mensen renden de straat op. De burgemeester van de hoofdstad van Lefkas sprak over zware schade. In het wegdek van straten ontstonden scheu ren. Ook het waterleidingnet en de stroomvoorziening raakten bescha digd. Het hoofd van de bescherming be volking liet weten dat in het noorden van het eiland enkele tientallen huizen zijn ingestort. Enkele toeristen werden getroffen door vallende rotsblokken van kliffen langs de kust. Vakantiegangers zijn dan ook gewaarschuwd voorlopig weg te blij ven van de stranden en uit natuurgebie den. Ook op het eiland Korfoe is de be ving gevoeld, evenals op Kefalonia, ten zuiden van Lefkas, en op het vasteland in de hoofdstad Athene. De regio geldt als een zone van verhoogde seismische activiteit. Vijftig jaar geleden, op 17 au gustus 1953, werden op Kefalonia alle gebouwen vernield en veel inwoners gedood. In september 1999 stierven door een aardbeving in Athene ruim 140 mensen. RTR/DPA/AFP NEW DELHI - In India is een nieuwe dinosaurussoort ont dekt, een - waarschijnlijk - vleesetend beest dat in het westen van het Aziatische land leefde. Dit heeft de krant The Hindu gisteren gemeld. De Indiase en Amerikaanse wetenschappers die de vinding hebben gedaan en in kaart gebracht, hebben het dier Ra- jasaurus Narmadensis (prinselijk reptiel van de Naramada) gedoopt, naar de rivier waar de restanten van het beest zijn gevonden. De Rajasaurus Narmadensis leefde circa 65 miljoen jaar gele den, op een moment dat het uitsterven van de dinosaurussen dichterbij kwam. DPA WENEN - Een verjaardagstochtje met een heteluchtballon is woensdagavond tragisch afgelopen. Twee mensen kwamen om het leven. Een hoogzwangere vrouw overleefde het drama Dat heeft de Oostenrijkse politie gisterochtend meegedeeld. De ballon kwam door onweer in problemen, raakte elektri sche leidingen, bomen en huizen en stortte neer. De veertigja rige piloot kwam om, evenals een dertigjarige passagier. De laatste had het uitstapje cadeau gedaan aan zijn 28-jarige vrouw, die het ongeluk overleefde met zware verwondingen. De bevalling zal voor de zekerheid vervroegd worden inge leid. DPA LONDEN - Het sneeuwluipaard wordt met uitsterven be dreigd. De jacht op de Aziatische roofkat en het verdwijnen van zijn prooidieren brengt het voortbestaan van de soort in ernstig gevaar, aldus het onafhankelijke onderzoeksbureau Traffic gisteren. Natuurbeschermingsorganisaties, inclusief het Wereldna- tuurfonds, riepen gisteren op actie te ondernemen tegen de stroperijen. Het sneeuwluipaard leeft meestal in bergachtige regio's in onder meer Rusland, China, India, Mongolië en Pa kistan. Er leven naar schatting nog tussen de vier- en zevenduizend exemplaren van het dier in het wild. ANP NEW DELHI - Een nieuwslezer van de Indiase staatsradio die ontevreden is met zijn salaris, is gisteren in een honderd meter hoge televisietoren geklommen. Het incident in het centrum van New Delhi had veel bekijks. De man dreigde de Indiase vlag en zichzelf in brand te steken. Hij kwam weer naar beneden nadat zijn bazen hem een ge sprek hadden beloofd. RTR HANOI - De Vietnamese politie heeft in een huis in Ho Chi Minhstad twee Nederlanders opgepakt, nadat die waren be trapt tijdens een orgie met zes prostituees. Dat heeft een Viet namese politiewoordvoerder gisteren gemeld. De politie viel het pand waar de seksorgie plaatshad dinsdag avond binnen, nadat ze door boze buren was ingelicht. De agenten ontdekten dat de mannen seks met de prostituees hadden, terwijl een andere vrouw video-opnames maakten. Een medewerker van het Nederlandse consulaat in Ho Chi Minstad zei dat een van de Nederlanders is vrijgelaten, maar Vietnam voorlopig niet mag verlaten. De tweede Nederlander zit nog vast. AFP van onze redactie buitenland NEW YORK - De Veiligheids raad van de VN heeft gisteren een door de Verenigde Staten ingediende resolutie aangeno men waarmee het invoeren van de Iraakse provisorische Rege ringsraad wordt verwelkomd. Washington had gehoopt dat de Iraakse raad zou worden erkend als 'het begin' van een nieuwe Iraakse regering, maar zover wilden de vijftien lidstaten van de Veiligheidsraad niet gaan. De resolutie werd aangenomen met veertien stemmen voor en nul tegen. Alleen Syrië, het enige Arabische land dat zitting heeft in de Veiligheidsraad, onthield zich van stemming. Met de resolutie heeft de VS-as- sistentiemissie voor Irak, de Unami, een officieel mandaat gekregen, in eerste instantie voor twaalf maanden. Die mis sie gaat humanitaire operaties leiden en helpen bij de wederop bouw van Irak. RTR/AFP Advertentie door Ans Bouwmans WASHINGTON - Eindelijk hebben Amerikaanse mariniers voet aan de grond gezet in Libe ria om de West-Afrikaanse vre desmacht Ecomil te helpen. De inwoners van het Afrikaanse land zijn blij. Maar de Amerika nen zijn van plan zo kort moge lijk te blijven. Washington benadrukt dat zijn tweehonderd mariniers vooral bedoeld zijn als steun voor de 750 Nigerianen die tot nu toe de vredesmacht vormen. Het Pen tagon (ministerie van Defensie) hoopt dat het zijn mensen kan terugtrekken zodra een tweede groep Nigerianen arriveert, wellicht al volgende week. Maar Amerikaanse aanwezigheid lijkt noodzakelijk om de rebel len, die zich gisteren terugtrok ken, buiten hoofdstad Monrovia te houden. De rebellen waren de afgelopen dagen niet echt onder de indruk van de Nigerianen. Met de komst van de mariniers, is een einde gekomen aan het uitstel van Amerikaanse be trokkenheid bij het bloedige conflict in Liberia, een staat die in de negentiende eeuw werd gesticht door bevrijde Ameri kaanse slaven. Bush beloofde begin juli dat hij Liberia zou helpen, op voorwaarde dat de Liberiaanse president Taylor het veld ruimde. De voor oor logsmisdaden aangeklaagde Taylor trad maandag af en zocht zijn toevlucht tot Nigeria, waar hij asiel kreeg. Niets stond ver volgens Amerikaanse militaire hulp nog in de weg, behalve dan de huiver om zich écht te ver plichten tot een interventie tus sen Liberiaanse regeringstroe pen en rebellen. Sinds VN-baas Annan de VS in juni vroeg, smeekte, om in te grijpen heeft Washington tegengestribbeld. De slechte herinneringen aan de vorige Afrikaanse vredesmissie in Somalië, de grote druk op de Amerikaanse strijdkrachten van onze redactie buitenland LONDEN - De Libische ambas sadeur in Londen, Al Zouai, heeft gisteren bevestigd dat er een akkoord is bereikt over een schadevergoeding aan de nabe staanden van de Lockerbie- aanslag. Frankrijk zou de uit voering van het akkoord willen blokkeren. Parijs zou niet willen instem men met de opheffing van de VN-sancties tegen Libië, een voorwaarde voor het begin van de herstelbetalingen. Frankrijk wil dat de nabestaanden van de slachtoffers van de aanslag op vlucht UTA 772 van Brazzaville naar Parijs, die ook aan Libië wordt toegeschreven, dezelfde schadevergoeding krijgen. Door die aanslag kwamen in 1989 170 inzittenden van het toestel van de Franse lucht vaartmaatschappij UTA om het leven. De explosie van een Boeing van de Amerikaanse maatschappij Pan Am boven Lockerbie eiste in 1988 270 le vens. Op 7 augustus benadrukte Frankrijk nogmaals dat nabe staanden van beide aanslagen volgens Parijs dezelfde schade vergoeding moeten krijgen voordat de Verenigde Naties sancties tegen Tripoli opheffen. De Franse minister van Buiten landse Zaken De Villepin heeft zijn Libische ambtgenoot Shalgham woensdag gebeld en gedreigd dat Frankrijk ophef fing van de sancties zou blokke ren als het geen schadeloosstel ling kreeg voor de UTA-affaire, vertelde Al Zouai. Hij zei dat met de familie van de Locker- bie-slachtoffers een overeen stemming was bereikt en dat het geld volgens schema vandaag zou worden betaald. „Maar het Franse dreigement zal de betaling blokkeren", zei Al Zouai. „Frankrijk kan geen eisen stellen aan Libië, want Tripoli heeft 35 miljoen dollar aan de UTA-slachtoffers be taald in 1999 en daarmee is de zaak afgedaan." AFP (Irak, Afghanistan) en de angst in een eindeloze guerrilla te be landen zorgden voor huiver in de Amerikaanse hoofdstad. Nee zeggen, zou echter tot groot ge zichtsverlies hebben geleid. Bush stond begin juli op het punt een reis door Afrika te on dernemen, en desinteresse in Li beria zou zijn hele boodschap van betrokkenheid hebben on dermijnd. Hij toonde zich bo vendien gevoelig voor de morele en historische verplichting van de VS tegenover Liberia en voor de humanitaire nood in het land met zijn anderhalf miljoen ont heemden. Er werd ook nog een argument voor actieve bemoei enis gevonden in de redenering dat wetteloze staten een broei nest van terreur kunnen zijn. Natuurlijk leuk, zo'n gratis internetabonnement. Maar een gratis abonnement betekent vaak: duurdere telefoontikken. Kijk maar eens op uw telefoonrekening hoeveel u elke maand betaalt voor uw internetminuten (de kosten staan onder inbelnummer 06760). Dat 'tikt 'aardig aan, nietwaar? Zeker als u dat vergelijkt met deze stunt van Het Net: Het risico dat Liberia een wes pennest zal blijken is aanwezig. Taylor vindt zichzelf een 'offer lam' en nam afscheid met de woorden 'Als god het wil, kom ik terug'. Dat hij in Nigeria zit, wil niet zeggen dat hij geen invloed meer heeft. De regering in Mon rovia wordt nu tijdelijk geleid door Blah, een ouwe getrouwe van Taylor. De al veertien jaar durende burgeroorlog kan de komende tijd oplaaien. Met Amerikaanse 'voeten op de grond' zal het voor Washington moeilijk worden om zich niet verder in het conflict te laten zuigen. De VS zijn in ieder geval voorbereid op een minder vre dig scenario. Er liggen drie ma rineschepen - met tweeduizend mariniers - voor de kust. GPD Daarbij maakt het niet uit of u overdag of 's avonds internet. De eerste 300 minuten zijn elke maand helemaal gratis. Op alle extra tikken krijgt u bovendien nog eens 10% korting. Voor veel mensen is dit Frequent Surfen-abonnement van Het Net vaak tot 40% voordeliger dan een gratis abonnement bij een andere provider. Voor u ook? Stap vóór 15 oktober 2003 over op een Frequent Surfen-abonnement van Het Net. Kijk op www.hetnet.nl voor de actievoorwaarden of ga naar Primafoon, Kijkshop of Kruidvat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5