PZC Deltanatuur Westplaat nadert voltooiing Eerbetoon aan meester Hubregtse Reddingsbrigade redt twee duikers Evenementenbeleid Goes succesvol *1 13 Commissie Cultureel Erfgoed vervangt monumentencommissie Jongen (6) aangereden 1! vrijdag 15 augustus 2003 Nieuwe wet In één hand Brandje in vrachtwagen Hergebruik Zeelandbrug weigert dik uur dienst Borstletsel bij aanrijding Duits jongetje alsnog overleden Automobilist gewond Motorjacht brandt uit ■wijl •scha:- vorda Here poli ec® k( ingw- lelijk n:s- ?eS' ango iszc- r va 'orde n zei in ;dri lV d Date vonf ;his- p:> d»- Nieuw adviesorgaan in Goedereede j^rFamke van Loon GOEDEREEDE - De gemeente Goedereede heeft vanaf volgen de maand een commissie Cultu reel Erfgoed. Deze commissie geeft als taak het college van B en w te adviseren over het alge- ueen beleid en beoordeling van plannen voor grote restauraties 0f wijzigingen van belangrijke monumenten binnen de ge meente. „j, dit moment kunnen bouw- aanvragen in Goedereede be oordeeld worden door twee commissies: de welstandscom missie en de commissie Be schermd Stadsgezicht en Mo numenten. Verbouwingen aan 'gewone' woonhuizen worden door de eerste tegen het licht ge- ïouden, terwijl vertimmerin gen en restauratieplannen aan (rijks)monumenten of bouw plannen in een historisch gebied bekeken worden door de tweede dub. Begin dit jaar is echter de nieu we Woningwet van kracht ge- soiden. Kort door de bocht ïwse Vai redactie SCHOUWEN-DUIVELAIMD Grachtweg 23a Postbus 80 4300ABZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Pax: (0111)454657 Email: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Pamke van Loon Ali Pankow Esme Soesman RudyBoogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl P-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vijdaggedu- rende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur krijgen bewoners hiermee meer vrijheid om kleine verbouwin gen 'aan de achterkant van hun pand' te doen, terwijl de ge meente wanstaltige uitwassen in het straatbeeld moet tegen gaan met behulp van een eigen welstandsbeleid. Vanwege deze nieuwe spelre gels, en omdat de twee advies groepen in eikaars vaarwater dreigen te komen, wil het colle ge van Goedereede de taakver deling tussen de twee commis sies aanpassen. Zowel de bouwaanvragen als de verzoeken voor een monumen tenvergunning moeten volgens het college in één hand gehou den worden. De 'integrale wel stands/monumentencommissie Dorp, Stad en Land' moet daar in het vervolg haar oordeel over vellen. Deze stap maakt de 'ou de' monumentencommissie deels overbodig, maar de club helemaal opdoeken wil het ge meentebestuur niet. Temeer omdat het culturele erfgoed en de bescherming daarvan een steeds belangrijker plek krijgt het ruimtelijke beleid van zowel het rijk, de provincie als de ge meente. De oude monumenten commissie verandert daarom per 1 september in de commissie Cultureel Erfgoed. Hierin moe ten naast een afgevaardigde van het college drie leden van de plaatselijke cultuur-historische stichtingen en drie inwoners van Ouddorp, Goedereede en Stellendam zitten. De nieuwe commissie zal zich vooral in al gemene zin met het beleid bezig houden en het gemeentebestuur hierover adviseren. Hoe kan het cultureel erfgoed binnen de ge meente bijvoorbeeld zo goed mogelijk beschermd worden en hoe moeten grote restauraties of wijzigingen van monumenten worden aangepakt? Op deze manier hoopt het college het aanzicht van de historische dor pen van Goeree te behouden, zonder dat de kernen ruimtelijk gezien op slot gaan. SCHARENDIJKE - Op de Kampweg bij Scharendijke is woensdag laat in de middag een Duits jongetje van zes jaar oud aangereden. Het jochie uit Oberhausen stond kort voor half zes aan de rech terkant van de weg samen met zijn moeder te wachten om over lesteken naar de zandsculptu ren. Nadat een auto van links was gepasseerd, sprong hij op zijn fietsje een stak over. Daar bij zag hij de auto van een 62-ja- iige bestuurder uit Schouwen- Duiveland, die van rechts kwam, over het hoofd. Het jongetje hield aan de aanrij ding alleen een paar schaaf- uonden over. ZIERIKZEE - Een brandje in ketmotorcompartiment van een nacht wagen heeft op de N59 terhoogte van De Tol bij Zierik- zee voor filevorming gezorgd. Deomvang van de schade is niet bekend. Er deden zich geen per- soonlijke ongelukken voor. De chauffeur van de vrachtwa gen ontdekte het 'binnenbrand je' ter hoogte van kruising van deN59 met de Weg naar De Val. Hij probeerde het zelf te blussen net maar slaagde niet De be manning van een achter hem rij dend busje schoot hem te hulp en gezamenlijk wist men de brand te blussen, nog voordat de inmiddels ook gealarmeerde brandweer arriveerde. De brandweer vermoedt dat de brand is ontstaan door een ge sprongen olieleiding. Door de bitte raakte een koelvloeistof- leiding lek. De brandweer kon voorkomen dat de vloeistof en de gelekte olie in de berm te recht kwam. Nadat de vracht wagen was weggesleept reinig de de brandweer het wegdek. Graafmachines leggen de laatste hand aan de nieuwe natuur op de Westplaat bij Ouddorp. door Piet Kleemans OUDDORP - Land ontmoet water. Zout mengt met zoet. Het resultaat daarvan wordt een natuurgebied vol rust, ruimte en stilte: de Westplaat bij Ouddorp. Mo menteel wordt de laatste hand gelegd aan dit enkele miljoenen euro's kostende stukje Deltanatuur. Begin oktober moe ten de graafmachines er vertrokken zijn. Het is de bedoeling dat dan ook het her stel van de Ventjagersplaten bij Den Bommel afgerond is. Al wandelend over de 70 hectare grote Westplaat is het moeilijk voor te stellen dat dit natte na tuur moet worden. De droogte van de af gelopen tijd heeft de grond doen barsten. Laarzen zijn niet nodig. Het werkver keer doet geen water opspatten, maar veroorzaakt stofwolken. Gaat rap veranderen, weet Wouter den Hengst van Deltanatuur, een samenwer kingsverband tussen het ministerie van LNV, het ministerie van Verkeer en wa terstaat, Rijkswaterstaat, Dienst Lande lijk Gebied (DLG); provincie Zuid-Hol land, Staatsbosbeheer, Het Zuid-Hol lands Landschap en Natuurmonumen ten. De geulen in het gebied zijn er al. Er moet alleen nog op een aantal plaatsen een open verbinding met het Haringvliet worden gemaakt. Als dat eenmaal is gebeurd, kan het wa ter het land ontmoeten, bij eb en vloed. Daarbij wordt veel verwacht van het op een kier zetten van de nabijgelegen Ha- ringvlietsluizen. Die uitwisseling tussen zoet en zout zorgt, en daar is Karei Harm- sen van Deltanatuur van overtuigd, voor wat hij omschrijft als 'een grote bio-di- versiteit'. Daardoor en door en de wisseling in wa terstanden ontstaat, zo verwachten de mensen van Deltanatuur, grote verschei denheid in planten. De natte delen raken begroeid met riet, op de hoger gelegen delen - die droog blijven - ontwikkelen zich heel andere planten. Deltanatuur verwacht dat het gebied zo wel voor weidevogels als kustbroedvo- gels aantrekkelijk wordt. De grutto en de kievit zullen zich er zeker vestigen en het zou ook vies tegenvallen als de dwerg stern het gebied niet zou ontdekken. De meeste dieren komen vanzelf, is de overtuiging. Een klein deel van de dier lijke bevolking wordt er door de mens in gebracht: koeien gaan het gebied begra- zen om verruiging ervan tegen te gaan. Voorlopig wordt uitgegaan van ongeveer 1 koe per hectarehetgeen betekent dat er een kudde van ongeveer 70 dieren gedu rende een deel van het jaar voor begra- zing zorgt. In herfst en winter is het voor hen te nat. De grond die vrijkwam bij het graven van geulen in de Westplaat wordt gebruikt om door erosie teloor gegane gedeelten het verderop in het Haringvliet gelegen natuurreservaat de Ventjagersplaten ten zuiden van het eiland Tiengemeten te herstellen. Het gaat alles bij elkaar om foto Marijke Folkertsma ongeveer 240.000 kubieke meter. De mens mag van dit alles meegenieten, maar wordt wel uit de meest kwetsbare gedeelten geweerd. Voor de vogellief hebbers komt er een vogelkijkhut. Het is niet de bedoeling dat wandelpaden dwars door het gebied worden aange legd. Tussen de nieuwe natuur en een aangrenzend landbouwgebied is een brede kade aangelegd. Als de graafmachines eenmaal weg zijn, mag de natuur zijn gang gaan op de West plaat. Den Hengst: „We sturen hoogstens nog wat door middel van de begrazing, maar verder moet er gebeuren wat er ge beurt. Het enige wat we scherp in de ga ten houden is de veiligheid. Die mag ab soluut niet in gevaar komen." De Deltanatuur op Westplaat en Ventja gersplaten kost alles bij elkaar 3,2 mil joen euro. Dat geld minus een recent bin nengesleepte Europese subsidie van 1,2 miljoen euro - wordt opgehoest door de partners in het samenwerkingsverband Deltanatuur. door Ali Pankow BURGH - Het werk van Johan nes Adriaan Hubregtse (1878- 1940) als amateur-archeoloog is van zeer grote waarde voor de kennis over de geschiedenis van Schouwen's Westhoek. De heemkundige vereniging Stad en Lande zocht al langere tijd naar een tastbare blijk van postuum eerbetoon voor deze man. De vereniging heeft uit eindelijk gekozen voor een oorkonde die voorzitter J. Er- brink en vice-voorzitter J. van Loo gisterochtend in museum De Burghse Schoole overhan digden aan voorzitter A. Dam man van de Stichting Wester- schouwen Kultureel. In de Burghse Schoole is dit seizoen een wisseltentoonstel ling gewijd aan de archeologi sche vondsten van Hubregtse, diens gedetailleerde beschrij vingen en de verbanden die hij legde tussen de verschijnselen die hij aan de hand van zijn vondsten constateerde. „De aanbieding van deze oor konde staat in feite los van de ze tentoonstelling. Wij achten dit museum de beste plaats voor dit eerbetoon. Hubregtse was een oudleerling van de Burghse Schoole. Later is hij zelf onderwijzer is geweest in Haamstede", vertelt Er- brink. De oorkonde 'Hubregtse' van Stad en Lande, uitgereikt door J. Erbrink (links) aan A. Damman van Stichting Westerschouwen Kultureel, krijgt voorlopig een plaatsje in de tentoonstelling 'Passie van een schoolmeester'. foto Marijke Folkertsma Toen de gemeente zich enkele in Burgh te ruimen, wees histo- mee ook het graf van 'meester jaren geleden genoodzaakt zag ricus Frans Beekman Stad en Hubregtse' zou verdwijnen. De een deel van de begraafplaats Lande op het gevaar dat daar- bezielde amateur-archeoloog werd destijds, passend bij zijn sobere levenswijze, op simpele wijze begraven. „Geen grote grafsteen bijvoorbeeld. In feite wisten we niet eens exact in welk graf Hubregtse begraven lag", aldus Erbrink. Uiteindelijk is een deel van het kerkhof behouden gebleven en daarmee ook de laatste rust plaats van Hubregtse. Even nog overwoog Stad en Lande op het hek bij de begraafplaats een bordje ter nagedachtenis aan de archeoloog aan te bren gen, maar uiteindelijk is geko zen voor de oorkonde die de heemkundige vereniging van tijd tot tijd uitreikt voor bij zondere verdiensten. Damman nam het postuum eerbetoon voor Hubregtse na mens de SKW graag in ont vangst. De oorkonde zal voor lopig deel uitmaken van de collectie van de wisseltentoon stelling en krijgt aansluitend een permanente plek in de Burghse Schoole. Wie meer wil weten over het le ven, het werk en de bijzondere archeologische vondsten van 'Meester Hubregtse' kan tot eind oktober terecht bij de ex positie 'Passie van een school meester'. De Burghse Schoole is van dinsdag tot en met zater dag in de maand augustus nog geopend van 11.00 tot 16.00 uur en in september en oktober van 13.30 tot 16.00 uur. ZIERIKZEE - Door een technische storing heeft de Zeeland- brug gisteravond vijf kwartier opengestaan. De brug, die ieder half en heel uur omhoog gaat, wilde na de 'opening' van 19.00 uur niet meer naar beneden. Een monteur wist het euvel rond 20.15 uur te verhelpen. Het verkeer is om geleid via de stormvloedkering. BURGH-HAAMSTEDE - Op de N57 bij Burgh-Haamstede gisterochtend om 10.00 uur een een 68-jarige vrouw uit Spij- kenisse gewond geraakt bij een aanrijding. Het ongeluk gebeurde toen een 26-jarige automobiliste uit Essen (D), die uit de richting van Renesse kwam, stopte op de parkeerstrook en daarna keerde op de N57. Hierbij kwam zij in botsing met een haar achteropkomende 73-jarige bestuur der uit Spijkenisse. Zijn passagiere, de 68-jarige vrouw uit Spijkenisse, moest per ambulance worden overgebracht naar het ziekenhuis. Beide voertuigen raakten beschadigd. OUDDORP - Het Duitse jongetje van vijf jaar oud, dat dins dagmiddag door de Reddingsbrigade van Ouddorp uit het Noordzeewater werd gehaald, is woensdagnacht in het Rot terdamse Sophia Kinderziekenhuis alsnog overleden. De jon gen was met zijn tienjarige zusje op een luchtbedje de zee op gegaan. Nadat de twee kinderen door de reddingsbrigade uit het water waren gehaald, zijn beide lange tijd gereanimeerd. Het meisje, dat flink wat water had binnengekregen, ligt nog in het Sophia Kinderziekenhuis. Haar toestand verbetert zich. GRIJPSKERKE - Op de Zwanenburgseweg in Grijpskerke vond donderdagochtend om iets voor vier uur een eenzijdig ongeval plaats. Een 20-jarige automobilist uit de gemeente Schouwen-Dui- veland reed over de Zwanenburgseweg en kwam uit de rich ting van de Oostkapelseweg. Hij zat aan de autoradio, waar door hij te laat ontdekte dat er een bocht in de weg zat. Hij reed een droogstaande sloot in. De automobilist werd voor onderzoek per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. Ook drie inzittenden, een 20-jarige en twee 21-jarige mannen uit Schouwen-Duiveland, werden overgebracht naar ziekenhuizen in Vlissingen en Goes met een gebroken arm en een gebroken ruggenwervel. DINTELOORD - Vijf pleziervaarders uit Abcoude hebben zich woensdagmiddag op het Volkerak met een rubberbootje in veiligheid gebracht, nadat er brand was ontstaan aan boord van hun motorjacht. Het 12-meter lange jacht was onderweg van Port Zélande naar Willemstad, toen er brand ontstond in de machinekamer. Via de marifoon heeft de schipper hulp ingeroepen. Voordat de hulpdiensten ter plaatse kon zijn, besloot de familie, waar onder twee kinderen, het schip te verlaten. Een bergingsbe drijf uit Dintelsas heeft het vijftal opgepikt en daarna samen met de brandweer het vuur geblust. De Waterpolitie ver moedt dat oververhitting van de motor of kortsluiting de oor zaak van de brand is geweest. De machineruimte van het jacht is volledig uitgebrand. door Esme Soesman OUWERKERK - De Reddings brigade Zierikzee-Duiveland heeft twee duikers uit de Oos- terschelde geplukt, die overval len werden door de sterke stro ming. De brigade, die het strandje bewaakt aan de Zuid bout bij Ouwerkerk, draait overuren. De reddingsboot Jan B was woensdag aan het eind van de dag alweer in het boothuis weg gezet, toen de duikers in de pro blemen kwamen. Het tweetal wilde terugkeren na een duik- tocht vanaf de pier richting vaargeul te hebben gemaakt. De vrouwelijke helft van het kop pel werd niet lekker in de enor me stroming. Toen zij lang bene den bleef, sloeg haar partner alarm. Eenmaal boven heeft de driekoppige bemanning van de Jan B beide duikers naar de kant gebracht. Het is de tweede keer deze zomer dat de reddingsbri gade in actie komt voor duikers die in de problemen zijn ge raakt. Bijgestaan door wat leden van de Goese reddingsbrigade streeft de brigade Zierikzee- Duiveland er vanwege het war me weer naar zoveel mogelijk open te zijn. Dat gaat goed, meldt T. Meeles van de brigade, pmdat de vrijwilligers vrij ge spreid hun vakanties gepland hebben. Op. dagen dat het weer minder is, proberen de circa vijfentwintig strandwachten die inzetbaar zijn in ieder geval duikwacht te lopen. Dat houdt in dat ze in de buurt van het strandje proberen te zijn als het tij geschikt is voor duikers. Tot op heden heeft de strand- reddingsbrigade 47 dagen stranddagen gedraaid. Er zijn vooral veel EHBO-klussen te vervullen. Verder bekommeren de reddingsmedewerkers zich om mensen die af dreigen te drijven in opblaasbootjes en dergelijke en wordt hulp gebo den aan duikers die in de pro blemen zijn. door Rolf Bosboom GOES - Er is merkbaar meer te beleven in de Goese binnenstad, sinds de Stichting Goes Promo tie weer actief is. In een evalua tie die de gemeente samen met de stichting heeft uitgevoerd, wordt een duidelijk 'positieve invloed' gesignaleerd. Goes Promotie werd zo'n twee jaar geleden nieuw leven inge blazen om een beter evenemen tenbeleid voor de binnenstad op te zetten. De stichting heeft daarin vooral een coördineren de en stimulerende functie. Zij fungeert daarnaast als loket voor organisaties die iets op touw willen zetten en zij zorgt zelf ook voor activiteiten. Voor beelden zijn Goes Kinderstad, Hemelpop en de manifestatie Mode Sjo. Volgende week zondag volgt het optreden van Bief en Racoon op de Grote Markt. Het gemeentebestuur is enthousiast over het werk van de stichting: er zijn nieuwe eve nementen ontstaan, er wordt vaker iets georganiseerd en Goes Promotie staat borg voor goede kwaliteit. De bereidheid van ondernemers en andere or ganisatoren om met de stichting te werken, is groot. Goes Promotie heeft zelf enkele punten aangedragen die wat haar betreft nog verbeterd kun nen worden. Voornaamste knel punt is de bijdrage die organisa toren moeten betalen. Nu geldt een bedrag (één euro) per ge bruikte vierkante meter. Voor een kraam met een lengte van vier meter werden echter ver schillende bedragen in rekening gebracht, variërend van vier tot twaalf euro. Om dergelijke dis cussies te voorkomen, wordt er voortaan gekeken naar het aan tal strekkende meters, met een tarief van 1,75 euro per meter. Per kraam betaalt een organisa tor daarom zeven euro, zodat de inkomsten voor de gemeente per saldo ongeveer gelijk blijven. De wens van organisatoren om ook per dagdeel te kunnen hu ren, wordt niet gehonoreerd. De gemeente komt verder tegemoet aan de wens van Goes Promotie om ook de Vlasmarkt en het Bleekveld op te nemen in het evenementenbelei d

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31