11 Proef Buitengewone Film veelbelovend Bedevaartsoord voor intimi GroenLinks wil andere opzet kringloopwinkel spreekt voor zich Bierblikje Volgens fractie LPF Zeeland zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND vrijdag 15 augustus 2003 Programma vanaf de dijk Subsidie Programma Vlasdag DOMBURGSE DUINCONCERTEN Bij Orange zijn we trots op de kwaliteit van ons netwerk. We durven er zelfs garantie op te geven. Bel je met Orange Free en mocht er iets fout gaan met de verbinding, dan is dat op onze kosten. Kijk voor meer informatie op www.orange.nl. the future's bright, the future's Orange orange" )rl(" ige- Spoedhulp moet terug op eiland HnnrFamke van Loon NTEUWERKERK - De Stich ting Oosterscheldeziekenhui- zenin Goes en het Van Weel-Be- tliesda Ziekenhuis in Dirksland moeten samen een 'complete minimale afdeling Spoedhulp tn Ziekenhuiszorg' in het zie kenhuis van Zierikzee realise ren. Volgens de statenfractie van LPF Zeeland moet op deze manier samen met aanpassin gen aan de eilandelijke wegen de medische zorg op Schouwen- Duiveland binnen de wettelijke normen kunnen vallen. De bereikbaarheid van de spoedeisende medische zorg is Schouwen-Duiveland (sa men met de Waddeneilanden) het slechtst in heel Nederland, zo stelde het College Bouw Zie kenhuisvoorzieningen ander half jaar geleden al vast. Daar waar in andere delen van het land de meeste gewonden bin nen de drie kwartiernorm van het Rijk in een ziekenhuis zijn gebracht duurt dat vanaf het )bJ Noord-Zeeuwse eiland gemid- 4 deld 45 minuten tot een uur. De afstand tot de ziekenhuizen in Goes, Dirksland en Rotterdam eer| incombinatie met de tweebaans wegen worden over het alge meen als oorzaak voor deze lan ge aanrijdtijden aangewezen. worden er verschillende maatregelen getroffen en plan nen gemaakt om die bereik baarheid te verbeteren. Bij voorbeeld met behulp van een extra afrit op de A58, speciaal voorde ambulances, en het plei- van wethouder L. Geluk - Poortvliet om de Zeelandbrug bij spoedritten af te sluiten voor het andere verkeer. Maar volgens de Zeeuwse LPF-frac- tie zijn dit maar doekjes voor het bloeden. „Geografisch ge zien is het onmogelijk om de 45 minuten-grens te halen van Schouwen-Duiveland naar het ziekenhuis in Goes. Dit is alleen mogelijk als men naar Zieken huis Zierikzee rijdt", zo schrijft de fractie in zijn nota 'Grenzen verleggen'. In de ogen van de LPF is de te rugkeer van de afdeling spoed hulp in het ziekenhuis in Zierik zee de enige oplossing. Daarbij zou tevens een 'extra intensive care en short-stay opname ca paciteit' ingericht moeten wor den. De Stichting Oosterscheldezie- kenhuizen staat hiervoor wat betreft de provinciale fractie niet alleen aan de lat. „Wij kun nen ons zo voorstellen dat er sa menwerking komt tussen de Oosterscheldeziekenhuizen in Goes en het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis in Dirksland Naast dit voorstel komt de fractie in de nota met een aantal opvallende suggesties om de ambulances ruim baan te geven op de Schou- wen-Duivelandse wegen. Van het weghalen (of verlagen) van verkeersdrempels op doorgaan de wegen en het vervangen van de bermpaaltjes om auto's naar te berm te laten uitwijken tot het dubbelbaans maken van de rotonde bij Zierikzee. De LPF- fractie wil de nota bij de eerst volgende vergadering van de provinciale commissie Sociale en Bestuurlijke Zaken (op dins dag 2 september) ter tafel bren gen. Onder meer op zelf meegebrachte stoeltjes woonden belangstellenden de experimentversie van de Nacht van de Buitengewone Film bij. foto Marijke Folkertsma door Esme Soesman ZONNEMAIRE - Drie grote schermen in een recent kaal ge haald tarweveld bij Zonnemai- re. Terwijl de lucht donker kleurt, komen - levensgroot - koeien, muzikanten en een digi taal gecreëerd object voorbij. Omgeving en beamers grijpen continue op elkaar in. De woensdagnacht genomen voor proef op de Nacht van de Bui tengewone Film is veelbelo vend. Volgend jaar moet die nacht de polder bij Zonnemaire in lich terlaaie zetten. Agrariër Jaap Verseput, jarenlang man achter het boerderijfestival Zonne maire Buitengewoon, heeft het plan opgevat om een stuk of vijftien filmmakers opdracht te geven een kort item te produce ren om deze vervolgens op even zoveel schermen op een akker af te draaien. Bij wijze van experi ment zette de initiatiefnemer deze week een filmprogramma in elkaar, met onder meer beel den van de Zonnemairse film maker Andries Meijsen en de onlangs aan kunstacademie Sint Joost afgestudeerden Coen Fransen en Ton van Zantvoort. Op het vorige week gedorste veld verzamelden zich, met het invallen van de duisternis, zo'n tachtig mensen. Zij kropen bij een op zelf meegebrachte stoe len en wat achtergebleven stro balen. Een enkeling koos voor een drive-inbeleving en zette auto - en zelfs fiets - op het veld neer. Niets zo mooi als de wisselwer king tussen landschap - en de daar nog zichtbare vrije gang van de natuur als het duistert - en het overduidelijk kunstmati ge dat in de audiovisuele tech niek ligt besloten. Als de camera van Meijsen voornen van de ploeg toont of een trekker regi streert die aan komt rijden, slui ten geuren en avondgeluiden van de akker naadloos aan bij filmbeeld en -sound. Vervreem ding daarentegen treedt op als snerpend harde verkeersgelui den de panoramabeelden van Verseput's film Amstelland Rondom vergezellen of als - bij Meijsen - sneeuwvlokken zwoel land overdekken. Grappig zijn de benen van tientallen passan ten die Van Zantvoort in Bang kok registreerde en die zich nu - weliswaar hoog boven de grond uitgetild - een weg banen door de stoppels op het tarweveld. Het rollende object uit de volle dig kunstmatige wereld die Fransen in zijn film Convex heeft geschapen maakt een on uitwisbare indruk tegen de Zeeuwse klei. Een programma bestaande uit verschillende korte items trekt Verseput op een dergelijke avond meer dan de vertoning van één hoofdfilm. Het is één van de dingen die de initiatief nemer, zelf groot filmliefheb ber, heeft opgestoken van het voorproefje op de Nacht van de Buitengewone Film. Opvallend vond hij bovendien de ervaring dat niet het pikkedonker maar juist de vallende duisternis het Op de Oranjedijk word je rustig doorEdith Ramakers VLISS1NGEN - „Ik zit altijd in liet midden. Zo moeten we dus eokop de foto", zegt Sary. Wil, Alie en Sary zijn voor de regel matige badgasten van het Mo lenstrandje onder de Oranjedijk net zo vertrouwd als de statige Oranjemolen op diezelfde Vlis- singse Oranjedijk. „Vooral bij folie maan is het hier prachtig. Dan kunnen we maar niet naar kuis gaan", zegt Wil. Als de maan schittert op het water, doen we nog een wijntje. Nergens is het dan mooier dan kier." Ze knikken alledrie in stemmend. Op de Oranjedijk glijdt de dag van je af. „Dat is iets te filosofisch samengevat", vindt Sary. „We kletsen zolang ®et elkaar tot iets weer een plaats heeft. Hier word je rus tig." Dit jaar hebben ze al tachtig keer gezwommen en gezond on der de Oranjedijk. „Sary houdt de stand bij. We halen dit jaar met gemak de honderd." Bij laag water is het strandje achter de steile muur goed te bereiken, bij vloed wordt de terugtocht afgesloten. „Soms moet je een paar uur wachten totdat het tij gunstig is. Maar wat dan nog? We blijven rustig over." Vorig jaar zwommen Wil en Alie door tot diep in de winter. Wil: „Maar eind december werd het zo koud dat ik mijn vingers niet meer kon buigen om mijn kleren aan te trekken. Dan is het niet meer gezond en krijg je er geen oppepper meer van. Ze gaan terug in de tijd, naar de periode dat het strandje 'hun strandje' werd. Ongeveer dertig jaar geleden was dattoen onder de dijk de eerste grote barbecue werd gehouden. Families kwa men er samen. „We barbecuen nu weer vaak, met zijn drieën en soms schuift iemand aan. We nemen allemaal onze dingen mee. Ik hou niet van vlees. Maar groenteburgers doen het ook goed op de barbecue", merkt Alie op. Het ene jaar zijn ze er vaker ge weest dan het andere. „Ik heb niet altijd in Zeeland gewoond. Maar een jaar of negen geleden ben ik naar Middelburg ver huisd. Ik had toen weer dit ver trouwde plekje van vroeger te rug", zegt Sary. „Sary komt elke dag op de fiets naar Vlissingen. Zij kan het nog, want zij is jong", zegt Wil en lacht. „Ik ben De strandvriendinnen Alie, Sary en Wil (van links naar rechts): „Nergens is het dan mooier dan hier." foto Ruben Oreel de middelste, van 1935", vult Alie aan. „Ik woon in het buurtje hierach ter. We zijn geen hartsvriendin nen, eerder strandvriendin nen." Ze kijken elkaar aan en twijfelen. „Maar ik zie jullie wel vaker dan mijn vriendin. Ik ken jullie door en door. Misschien zijn we dan toch wel hartsvrien dinnen", merkt Sary op. „Jaze ker", reageert ook Wil. „We heb ben heel wat aan elkaar." Al weer twee jaar geleden werd er met stevig materiaal gewerkt aan de versteviging van de Oranjedijk, waardoor het Mo lenstrandje haast onbereikbaar was. „Het was verboden terrein voor onbevoegden. De werkers hebben een oogje dichtgekne pen. Trouwe bezoekers mochten toch naar het strandje toe. Het zou anders een lange, vervelen- De grafsteen van stuurman Nisfen. foto Lex de Meester door Gerard Montsma Het kiekje is slechts wegge legd voor een enkele oplet tende wandelaar. In de duinen van het waterwingebied van Oranjezon staat, ver buiten de gebruikelijke wandelpaden, de eenvoudige en verweerde graf steen van de in 1883 aange spoelde Deense stuurman Ch.A.H. Nisfen (lees: Nissen). De steen is een laatste aanden ken aan de scheepsramp met het Belgische stoomschip 'De Wael'. De ramp voltrok zich in novem ber dat jaar op de Krabbeplaat voor de Schouwse duinen. Wandelaars die de steen van de Deense zeeman in dit onher bergzame gebied willen bekij ken, moeten - naast een geldig toegangsbewijs voor het na tuurgebied - een onovertroffen zoekdrift bezitten. De zerk staat goed verscholen in een vogel kersbosje, naast de bronnenrij van het waterwingebied van Oranjezon. Het gebied rond het graf is bovendien afgezet met prikkeldraad. „Ondanks de verre voetreis en al die obstakels vind ik nog gere geld bloemen bij het graf", ver telt G. Wösten, beheerder van het waterwingebied. „Waar schijnlijk worden die meege bracht door de wandelaars die hier al jaren komen en het ge bied wat beter kennen. Die mensen beschouwen het hier een beetje als hun tuin." Het idee om de Deense zeeman destijds in dit onherbergzame gebied te begraven, kwam uit het brein van de toemalige bur gemeester van Vrouwenpolder, ideale moment schept voor een filmvertoning. „Dan werkt de natuur toch het sterkst." De gemeente Schou wen-Duiveland heeft Verseput met een 'researchpotje' de kans gegeven te experimenteren en wat nieuwe impulsen op te doen. Met zijn plannen voor de Nacht van de Buitengewone Film lijkt er wat plaveisel te ko men op de nieuwe weg die hij in is geslagen. Omdat realisatie van een dergelijke nacht zeer kostbaar is, zoekt Verseput naar financieringsmogelijkheden zoals bijvoorbeeld een samen werkingsverband op grotere schaal. Het concept zelf is hoe dan ook veelbelovend. Tegen de tijd dat alle beelden de revue gepas seerd zijn, is de volle maan van achter de wolken gekropen en breekt een nieuw lichtspel aan. Dit biedt ongekende mogelijk heden, meent Verseput. „Het in spireert niet alleen mij, maar ook anderen. Verschillende mensen komen meteen met al lerlei ideeën aan." voelde het knus aan. Nooit werd er van bovenaf naar de zee-aan bidders gekeken. „Nu hangen mensen ver over de hekken heen om alles eens goed te bekijken." Ook het nieuwe bord met het op schrift 'dit strand is niet ge schikt om te recreëren' is een doorn in het oog. „Hoezo niet geschikt? De gemeente zal het wel moeten ophangen omdat er soms een sterke stroming is. Maar de meesten weten precies hoe ze ermee om moeten gaan. Je moet gewoon goed opletten." Een keer hadden ze zich verke ken. „Springtij was afgekon digd. We dachten dat we wel over konden blijven op het strandje. Maar het water kwam hoger en hoger. De molenaar zag ons en riep: 'dat redden jullie niet!' Hij heeft een lange ladder langs de muur laten zakken." door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De Schouwen- Duivelandse afdeling van GroenLinks pleit voor een an dere opzet van kringloopwinkel De Soepkokery in Zierikzee. Het moet volgens de partij mo gelijk zijn de op economische én ideële leest geschoeide winkel zelfvoorzienend of zelfs winst gevend te maken. De raadsfrac tie heeft het Schouwen-Duive- landse college vragen gesteld over het functioneren van de kringloopwinkel. Kringloopwinkel De Soepkoke ry ging in 1999 van start. Initiatiefnemers E. Avelino en S. Pankow kregen steun van de gemeente, die hoopte meerdere vliegen in één klap te kunnen slaan: verkleinen van de afval berg, sparen van grondstoffen, aanbieden van een breed assor timent tweedehands spullen voor mensen met een kleine beurs en het bieden van werkge legenheid. De Schouwen-Dui- velandse kringloopwinkel draait inmiddels ruim vier jaar. Van de 65.000 kilo afgedankte spullen die jaarlijks door de mensen van De Soepkokery op gehaald worden krijgt 60.000 kilo een nieuwe eigenaar. Zon der financiële steun van de ge meente is het kringloopcentrum volgens de exploitanten echter op langere termijn niet draaien de te houden. Vorige maand besloot de ge meenteraad de winkel een jaar lijkse subsidie van 7500 euro toe te kennen. Als de kringloopwin kel er niet zou zijn, redeneert de gemeente, zou de 60.000 kilo spullen die nu een tweede leven hebben gekregen op de afval berg zijn beland en afvalver werking is een behoorlijk kost bare kwestie. Het milieu-effect van de kring loopwinkel is volgens Groen Links voor verbetering vatbaar. De fractie haast zich te zeggen dat zij respect heeft voor de uit baters van de kringloopwinkel die gezamenlijk een hoog aantal kilo's uit de afvalstroom hou den, maar voegt daar aan toe dat het milieueffect vele malen ho ger kan. Kringloopwinkels worden - stelt GroenLinks - elders ge koesterd als werkervarings plaatsen. Langdurig werklozen kunnen er met behoud van uit kering en de kans op een extra- tje werkervaring opdoen. Deze kringloopwinkels zijn rendabel en zelfvoorzienend en dat moet De Soepkokery in Zierikzee volgens de partij ook kunnen worden. De fractie pleit voor in- schakeling van meer werkzoe kenden in de kringloopwinkel. Het Schouwse college beraadt zich op een reactie op de vragen. DREISCHOR - Het Streek- en Landbouwmu seum Goemanszorg in Dreischor heeft voor de Vlasdag, die zaterdag plaatsvindt, een speciaal activiteitenprogramma opgesteld. Zo zullen er om 11.00 uur en om 14.15 uur demon straties met de rosmolen en van het beslaan van paarden worden gegeven. Klederdrachtvereniging De Arke geeft om 13.30 uur en om 15.00 uur pre sentaties. Verder zijn er de gehele dag demonstraties met oude tractoren en werk tuigen, worden er rondrit ten gemaakt met een boe renwagen die wordt voortgetrokken door Zeeuwse werkpaarden en geeft pianist Joop Kort enkele optredens. Bij het caféterras zal een speciale museumrommel markt zijn ingericht. Advertentie wereldmuziek in de Domburgse duinen 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 augustus zie adv. pag. 16 Hij maakte zich al enige tijd druk over de stijgende con sumptieprijzen in de horeca. En als je dan af en toe je natje en je droogje wil, moetje vin dingrijk zijn. Zo zat de man onlangs op een bankje in de Schouwse bad plaats Renesse in de zon te genieten van de inhoud van een bierblikje. Tevreden constateerde hij dat de aanschafprijs van het blikje bier heel wat lager is dan de prijs die op een wille keurig caféterras wordt bere kend. Die tevredenheid verdween als sneeuw voor de zon toen er een politieauto voor hem stopte en hij een bekeuring uitgereikt kreeg voor het nut tigen van alcohol aan de openbare weg. Hoe je van één blikje bier al een kater kunt krijgen. Advertentie de zomer zijn geworden." De Oranjedijk was vroeger 'au thentieker'. „Het hekwerk bij de steile muur heeft het beeld er niet mooier op gemaakt. En waarom het geplaatst is, begrij pen we niet. Er is nog nooit ie mand naar beneden gevallen." Vroeger konden ze op de rand van de steile muur zitten en de benenlekker laten bungelen. En als ze op het strandje zaten, G. Wijnmalen. Nadat de ge meentelijke geneesheer A. Geill ter plaatse de verdrinkingsdood had vastgesteld, heeft de burge meester het lijk van de zeeman, gezien de vergevorderde staat van ontbinding, terstond willen begraven. Dit moest gebeuren op een veilige afstand van de zee. De identiteit van het slachtoffer werd pas na verloop van tijd vastgesteld. Dit proces werd nog eens bemoeilijkt doordat in datzelfde jaar nog een onher kenbare drenkeling aanspoelde en op soortgelijke wijze werd begraven. Door bemiddeling op het hoogste niveau en het latere speurwerk van de Middelburger G. de Ru, kunnen we nu echter met zekerheid zeggen dat de steen bij de juiste drenkeling staat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29