11 De Mythe in Goes nadert voltooiing Op de Oranjedijk word je rustig Goese Polder is herrie van scooters zat Bedevaartsoord voor intimi spreekt voor zich Bierblikje Dorpsraad wil meer activiteiten voor jongeren in het dorp zeeuwse almanak BEVELANDEN/THOLEN vrijdag 15 augustus 2003 ctiviteiten HES vanaf de dijk aW Parkeerwachtster aangereden DOMBURGSE DUINCONCERTEN Bij Orange zijn we trots op de kwaliteit van ons netwerk. We durven er zelfs garantie op te geven. Bel je met Orange Free en mocht er iets fout gaan met de verbinding, dan is dat op onze kosten. Kijk voor meer informatie op www.orange.nl. the future's bright, the future's Orange Hansweertse jeugd op survival |pnrRnbPaardekam J0SWEERT - De dorpsraad nHansweert wil dat de jeugd liet dorp meer te doen heeft. Jaarom gaat ze activiteiten or- ianiseren en nieuwe voorzie- jingen aanleggen. Ook de ge rente Reimerswaal wil iets |oen aan de overlast van de pro- jeemjeugd. Daarom stelt ze fld beschikbaar voor een sur- ival voor jongeren van dertien ot en met achttien jaar. Maar die is voor alle j ongeren" enadrukt L. Kaashoek van de tmeente. „Het woord pro- leemjongeren wil ik daarom er niet gebruiken." borzitter J. Mak van de dorps- denkt daar anders over. Natuurlijk moet je voorzichtig ijninje woordkeuze", zegt hij. Maar wij denken natuurlijk rel aan de probleemjeugd. Tij- ens zo'n survival moeten de eelnemers 25 uur met elkaar ptrekken, rekening met elkaar ouden en samenwerken. Daar muien ze veel van leren." De urvival wordt georganiseerd oor een gespecialiseerd bu rn, maar de dorpsraad is er auwbij betrokken. „Wij leve- onder meer een EHBÖ'er en (begeleiders"zegt Mak. „Er is tvraagd om één begeleider per ijf jongeren. Het zou eventueel ok één op tien kunnen zijn, laar dan is de aandacht per telnemer natuurlijk minder" ledorpsraad wil in de toekomst leeractiviteiten voor de jeugd iganiseren en hoopt dat ook de erenigingen daar aan mee wil- b werken. „Die moeten sowie- meer samenwerken", vindt lak, „Alle neuzen moeten de- tlfde kant uit." De voorzitter de dorpsraad heeft goede oop dat veel jongeren zullen eelnemen aan de survival. Om ezeeerste activiteit laagdrem- ilig te houden, is deelname ptis. Waar de survival wordt jiouden, blijft een geheim rar de jongeren. Naast het organiseren van acti viteiten wil de dorpsraad het kleine budget dat ze van de ge meente krijgt ook aanwenden om wat voorzieningen voor de jeugd aan te leggen. „In samen werking met de woningbouw vereniging willen we aan de Zeedijk een skatevoorziening aanleggen", noemt hij als voor beeld. „Verder denken we aan een speeltuintje bij de kinder boerderij." Als het kan, zou de dorpsraad graag een klein strandje willen opspuiten. „De mogelijkheden worden momen teel onderzocht", aldus Mak. „Als zo'n strandje na twee keer eb en vloed is weggevaagd, heb je er natuurlijk niets aan." door Marjolein Verbruggen GOES - Timmerlieden, schil ders en installateurs zijn tijdens de bouwvakvakantie hard aan het werk in Theater de Mythe in Goes. Dit is nodig om alles af te krijgen voor de oplevering op 1 september aanstaande. Toch spant het erom of dat lukt. De meeste uren gaan zitten in het aanbrengen van de techniek in de toneeltoren. Het theatercom plex is daarna wel voorzien van de nieuwste technische snufjes op theatergebied en op het ge bied van beveiliging. Binnen ruikt het naar de roze verf die door bijna het hele ge bouw op de muren aangebracht is. Zeven timmerlieden en zes schilders werken al drie maan den van 's morgens zeven tot 's avonds negen en blijven dat doen tot alles af is. In de onge veer 18 meter hoge toneeltoren in het nieuwe deel werkt een in stallatiebedrijf dat gespeciali seerd is in techniek voor thea ters. Vanuit de regiekamer kunnen de theatermedewerkers de decors - als straks alles af is - per computer besturen. De theaterzaal met 550 plaatsen is bijna klaar voor gebruik. Al leen een extra likje verf en een schoonmaakbeurt zijn nog no dig. Het tapijt is nog afgedekt met karton. De stoelen staan klaar in een fabriek in België. Deze komen pas in de zaal te staan als alles af is. Bezoekers krijgen in dividueel verse lucht toege diend. Onder elke stoel zit hier voor een verbinding met het ventilatiekanaal. De roosters om deze gaten af te dekken Er wordt nog hard gewerkt om het Goese theater De Mythe op 1 september te kunnen opleveren. staan klaar in kartonnen dozen in de gang. De tribunes waarop de stoelen komen te staan en de muren rondom hebben ronde vormen. Deze zijn met de hand gemeten en getimmerd. De foyer en de barhoek vormen samen het eerste deel van het complex dat helemaal gereed is. Ook de lampen hangen daar al aan het plafond. Buiten is de noord-westkant af, inclusief de bestrating. Dat is bij het oude deel. Het gebouw bestaat uit een verbouwde ambachtsschool uit de 19e eeuw en een nieuw deel dat daaraan gebouwd is. Vanaf I september betrekken culture le organisaties hun stek in het oude deel. Daar is alles klaar. Ze moeten zelf alleen nog zorgen voor vloerbedekking en het schoonmaken. In dit Cultuur huis komt onder andere de Kunstuitleen. Zoveel mogelijk ouderwetse elementen zijn bewaard geble ven. De 19e-eeuwse toegangs deuren van het Cultuurhuis zijn opgeknapt in een fabriek. Deze staan voorlopig binnen om be schadigingen tijdens de bouw te voorkomen. Ook de in 1879 foto Willem Mieras eerst gelegde steen van de am bachtsschool heeft nog een plekje in de gang. De ramen zijn nieuw maar wel in de stijl van oude klaslokalen. „Het is nog de vraag of we alles af krijgen voor 1 september", zegt opzichter B. Viergever. „Het grote werk is gedaan, maar er zijn nog tientallen kleinig heidjes." doorEdith Ramakers ILISSINGEN - „Ik zit altijd in lit midden. Zo moeten we dus «kop de foto", zegt Sary. Wil, Hie en Sary zijn voor de regel- •ilige badgasten van het Mo- kistrandje onder de Oranjedijk zo vertrouwd als de statige Oranjemolen op diezelfde Vlis- sagse Oranjedijk. „Vooral bij die maan is het hier prachtig, bn kunnen we maar niet naar lisgaan", zegt Wil. Als de maan schittert op het rater, doen we nog een wijntje, iergens is het dan mooier dan tir. Ze knikken alledrie in tomend. Op de Oranjedijk de dag van je af. „Dat is fts te filosofisch samengevat", »dt Sary. „We kletsen zolang 'Et elkaar tot iets weer een Ms heeft. Hier word je rus tig'' Kt jaar hebben ze al tachtig teer gezwommen en gezond on to de Oranjedijk. „Sary houdt de stand bij. We halen dit jaar met gemak de honderd." Bij laag water is het strandje achter de steile muur goed te bereiken, bij vloed wordt de terugtocht afgesloten. „Soms moet je een paar uur wachten totdat het tij gunstig is. Maar wat dan nog? We blijven rustig over." Vorig jaar zwommen Wil en Alie door tot diep in de winter. Wil: „Maar eind december werd het zo koud dat ik mijn vingers niet meer kon buigen om mijn kleren aan te trekken. Dan is het niet meer gezond en krijg je er geen oppepper meer van." Ze gaan terug in de tijd, naar de periode dat het strandje 'hun strandje' werd. Ongeveer dertig jaar geleden was dat, toen onder de dijk de eerste grote barbecue werd gehouden. Families kwa men er samen. „We barbecuen nu weer vaak, met zijn drieën en soms schuift iemand aan. We nemen allemaal onze dingen mee. Ik hou niet van vlees. Maar groenteburgers doen het ook goed op de barbecue", merkt Alie op. Het ene jaar zijn ze er vaker ge weest dan het andere. „Ik heb niet altijd in Zeeland gewoond. Maar een jaar of negen geleden ben ik naar Middelburg ver huisd. Ik had toen weer dit ver trouwde plekje van vroeger te rug", zegt Sary. „Sary komt elke dag op de fiets naar Vlissingen. Zij kan het nog, want zij is jong", zegt Wil en lacht. „Ik ben f 5? 'V\: -O -TT' arasstjjffi v De strandvriendinnen Alie, Sary en Wil (van links naar rechts): „Nergens is het dan mooier dan hier." foto Ruben Oreel voelde het knus aan. Nooit werd er van bovenaf naar de zee-aan bidders gekeken. „Nu hangen mensen ver over de hekken heen om alles eens goed te bekijken." Ook het nieuwe bord met het op schrift 'dit strand is niet ge schikt om te recreëren' is een doorn in het oog. „Hoezo niet geschikt? De gemeente zal het wel moeten ophangen omdat er soms een sterke stroming is. Maar de meesten weten precies hoe ze ermee om moeten gaan. Je moet gewoon goed opletten." Een keer hadden ze zich verke ken. „Springtij was afgekon digd. We dachten dat we wel over konden blijven op het strandje. Maar het water kwam hoger en hoger. De molenaar zag ons en riep: 'dat redden jullie niet!Hij heeft een lange ladder langs de muur laten zakken. door Winnie van Dam GOES - Bewoners van de Goese Polder klagen steen en been over geluidsoverlast van brom mers en scooters. Ze zijn het beu dat jongeren 's avonds laat en 's nachts in de wijk rondscheu ren en zo uit hun slaap worden gehouden. Het laatste half jaar is de overlast toegenomen en het warme weer van de afgelopen weken zorgt er voor dat de jon geren langer op straat blijven hangen. Volgens een politiewoordvoer der wordt er inderdaad regel matig geklaagd door bewoners van de Goese Polder. Maar, moet hij erbij zeggen, er wordt naar aanleiding van die klach ten ook regelmatig gecontro leerd. Maar het enige wat de po litie kan doen is de overtreder op de bon slingeren en 'm daarna weer laten gaan. Vroeger werd bij overtreding de brommer of scooter of onderde len daarvan in beslag genomen. Dan was je ook meteen van het probleem af. Tegenwoordig gaat dat niet meer zo. Ze krijgen een proces verbaal mee naar huis en het staat de overtreder vrij daarna met de tweewieler te doen wat 'ie wil. Zolang die boete maar wordt betaald. J. Platteeuw woont in de Van Houtenstraat. Hij beaamt dat de politie regelmatig snelheids controles uitvoert, daar ligt het niet aan. Het ligt gewoon aan de jongeren op de scooters. Die hebben wat hem betreft te wei nig respect voor de rest van de bewoners van de Goese Polder. Kijk, hij is zelf ook jong geweest, dus vanuit dat oogpunt wil hij best wat coulanter zijn tegen over de jeugd. Maar om nou tot vijf uur 's nachts met een scooter heen en weer te scheuren op straat vindt hij niet nodig. „Als het duurt tot een uur of twaalf zul je mij niet horen. Maar dit loopt de spuigaten uit. Mensen in de buurt klagen aan de lopende band. Vooral nu ie dereen met dit warme weer met de ramen open slaapt. Platteeuw vreest dat er weinig gedaan kan worden aan de ge luidsoverlast. De politie doet het werk naar behoren, dus wat moet je dan nog? De discussie aangaan met de jongeren ziet hij op zich best zitten. Alleen denkt hij dat aan zo'n oproep weinig gehoor zal worden gegeven. Nee, hij is bang dat de bewoners van de Goese Polder gewoon moeten wachten totdat de bui over drijft. J. Suijkerbuijk sluit zich aan bij het verhaal van Platteeuw. Suij kerbuijk woont in de Erasmus- flat aan de Troelstralaan, waar ook veel overlast is. „Er ligt hier asfalt en daar kunnen ze lekker overheen rauzen." Niet hij, maar vooral Suijker buijk z'n vrouw heeft veel last van het lawaai. „Ze wordt er he lemaal gek van. Ze belt regel matig naar de politie, maar als die hier aankomt zijn ze al weer weg." Een medebewoner loopt langs. Ook hij slaat meteen aan als hij hoort waar Suijkerbuijk over praat. Suijkerbuijk: „Je ziet 't. In dit geval gaat het echt niet om een paar zeikerds die klagen. Ie dereen heeft het erover." GOES - In zijn woning in Goes is gisteren een 63-jarige automo bilist aangehouden die eerder die middag in de Goese Zwakes- traat, een 31-jarige parkeer wachtster had aangereden. Vervolgens was hij doorgere den. De man had meer tweeën half maal de toegestane hoe veelheid alcohol gedronken. Toen hij vanaf de Westsingel de Zwakestraat inreed, botste hij tegen de fiets van de vrouw. Zij raakte voor zover bekend niet gewond. De man reed vervol gens door. Zijn rijbewijs werd ingevorderd. Advertentie wereldmuziek in de Domburgse duinen 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 augustus zie adv. pag. 16 Hij maakte zich al enige tijd druk over de stijgende con sumptieprijzen in de horeca. En als je dan af en toe je natje en je droogje wil, moetje vin dingrijk zijn. Zo zat de man onlangs op een bankje in de Schouwse bad plaats Renesse in de zon te genieten van de inhoud van een bierblikje. Tevreden constateerde hij dat de aanschafprijs van het blifcje bier heel wat lager is dan de prijs die op een wille keurig caféterras wordt bere kend. Die tevredenheid verdween als sneeuw voor de zon toen er een politieauto voor hem stopte en hij een bekeuring uitgereikt kreeg voor het nut tigen van alcohol aan de openbare weg. Hoe je van één blikje bier al een kater kunt krijgen. Advertentie de middelste, van 1935", vult Alie aan. „Ik woon in het buurtje hierach ter. We zijn geen hartsvriendin nen, eerder strandvriendin nen." Ze kijken elkaar aan en twijfelen. „Maar ik zie jullie wel vaker dan mijn vriendin. Ik ken jullie door en door. Misschien zijn we dan toch wel hartsvrien dinnen", merkt Sary op. „Jaze ker", reageert ook Wil. „We heb ben heel wat aan elkaar." Al weer twee jaar geleden werd er met stevig materiaal gewerkt aan de versteviging van de Oranjedijk, waardoor het Mo lenstrandje haast onbereikbaar was. „Het was verboden terrein voor onbevoegden. De werkers hebben een oogje dichtgekne pen. Trouwe bezoekers mochten toch naar het strandje toe. Het zou anders een lange, vervelen de zomer zijn geworden." De Oranjedijk was vroeger 'au thentieker'. „Het hekwerk bij de steile muur heeft het beeld er niet mooier op gemaakt. En waarom het geplaatst is, begrij pen we niet. Er is nog nooit ie mand naar beneden gevallen." Vroeger konden ze op de rand van de steile muur zitten en de benen lekker laten bungelen. En als ze op het strandje zaten, De grafsteen van stuurman Nisfen. foto Lex de Meester door Gerard Montsma Het kiekje is slechts wegge legd voor een enkele oplet tende wandelaar. In de duinen van het waterwingebied van Oranjezon staat, ver buiten de gebruikelijke wandelpaden, de eenvoudige en verweerde graf steen van de in 1883 aange spoelde Deense stuurman Ch.A.H. Nisfen (lees: Nissen). De steen is een laatste aanden ken aan de scheepsramp met het Belgische stoomschip 'De Wael'. De ramp voltrok zich in novem ber dat jaar op de Krabbeplaat voor de Schouwse duinen. Wandelaars die de steen van de Deense zeeman in dit onher bergzame gebied willen bekij ken, moeten - naast een geldig toegangsbewijs voor het na tuurgebied - een onovertroffen zoekdrift bezitten. De zerk staat goed verscholen in een vogel kersbosje, naast de bronnenrij van het waterwingebied van Oranjezon. Het gebied rond het graf is bovendien afgezet met prikkeldraad. Ondanks de verre voetreis en al die obstakels vind ik nog gere geld bloemen bij het graf", ver telt G. Wösten, beheerder van het waterwingebied. „Waar schijnlijk worden die meege bracht door de wandelaars die hier al jaren komen en het ge bied wat beter kennen. Die mensen beschouwen het hier een beetje als hun tuin." Het idee om de Deense zeeman destijds in dit onherbergzame gebied te begraven, kwam uit het brein van de toemalige bur gemeester van Vrouwenpolder, G. Wijnmalen. Nadat de ge meentelijke geneesheer A. Geill ter plaatse de verdrinkingsdood had vastgesteld, heeft de burge meester het lijk van de zeeman, gezien de vergevorderde staat van ontbinding, terstond willen begraven. Dit moest gebeuren op een veilige afstand van de zee. De identiteit van het slachtoffer werd pas na verloop van tijd vastgesteld. Dit proces werd nog eens bemoeilijkt doordat in datzelfde jaar nog een onher kenbare drenkeling aanspoelde en op soortgelijke wijze werd begraven. Door bemiddeling op het hoogste niveau en het latere speurwerk van de Middelburger G. de Ru, kunnen we nu echter met zekerheid zeggen dat de steen bij de juiste drenkeling staat. ;L':C\vv Km X

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25