Team Priem laat Middelburgse Markt swingen 19 Ronde van Nederland A Van Middelburg naar Rotterdam Etappeschema Theo Middelkamp, wereldkampioen voor het leven vrijdag 15 augustus 2003 Onverwoestbaar Liever voetballen Aankomen Miserie Hometrainer Tour Zeeland, waar al jaren hardop wordt gedroomd over een doorkomst van de Tour de France, mag komende dinsdag proefdraaien met de komst van de Ronde van Nederland naar de provincie. De 43e editie van de vijfdaagse etappekoers begint dan in Middelburg en voert het peloton over de Zeeuwse eilanden naar Rotterdam. De Middel burgse Markt, waar zowel de ploegenpresentatie als de start is, vormt het hart van het spektakel. "8" O W** Ik heb genoeg miserie gehad HnorSven Remijnsen KIELDRECHT - Hij krijgt nog regel matig brieven van wielerfans. 'Aan Theo Middelkamp, wereldkampioen.' De summiere informatie volstaat om ze bij hem thuis in Kieldrecht bezorgd te krijgen. Het liefst stuurt hij een foto met handtekening terug. Wereldkam pioen ben je voor het leven. Soms ook wordt hij gebeld. Laatst nog: of hij aanwezig kon zijn bij de herdenking van Binda en Girardengo, de grote Italiaanse kampioenen van voor de oorlog. Drie jaar geleden had hij ineens een naaste van Gino Bartali aan de lijn. De campionissimo van weleer voelde zijn einde naderen en wilde nog één keer de man spreken met wie hij mooie duels had uitge vochten in de Tour. Bartali huilde al leen maar toen hij zijn stem hoorde. De ogen van Theofiel Middelkamp (Nieuw-Namen, 1914) lichten op. „Het is spijtig dat wij zo ver uit elkaar woonden, 't Is toch wreed!Niets dan slechte tijdingen hebben hem de laat ste jaren bereikt. De dood van Rik van Steenbergen, bijvoorbeeld. „Ik heb gelijk Guillaume (Lomme Driessens, de voormalige ploegleider) gebeld. 'Guillaume, word wakker want ik heb nieuws!' Wel, hij verschoot ervan. Op de begrafenis heb ik nog met de vrouw van Briek Schotte gepraat. Wat denkt u? Ook dood. Net als Wim van Est. Al mijn kameraden zijn de pijp uit. 't Is rap gegaan." Zelf lijkt hij onverwoestbaar te zijn. Middelkamp is, zo zegt hij zelf, een kind van gezonde ouders. Daarom was hij ook zo'n sterke wielrenner. Ook zijn geheugen werkt nog goed. Een omnium in Firenzola (Italië) te gen CoppiBartali en Koblet: Middel kamp weet precies wanneer het was en hoe hij ze klopte. Niet al zijn over winningen kan hij zich nog voor de geest halen, maar dat zou ook onbe gonnen werk zijn voor een renner die tussen 1934 en 1951 meer dan honderd koersen won. Veel criteriums, vooruit. Middelkamp ging niet voor niets de geschiedenis in als de 'koning van de kermiskoersen'. Hij reed altijd voor het geld, had vrede met een tweede plaats als die hem meer opleverde dan de zege. 'Van eer kun je niet eten', was zijn overtuiging. In 1945 "was hij internationaal zege koning met 25 overwinningen. „Ik won eens drie koersen in een week, op zaterdag, op maandag en op donder dag. Over de hele maand won ik er elf." Datzelfde jaar werd Middelkamp nog acht keer tweede en vier keer der de. Allemaal verkocht? Hij lacht. „Als ik nu reed, verdiende ik een miljard!" Middelkamp, achter Zoetemelk, Janssen, Kuiper en Raas vijfde in Jean Nelissens tophonderd van de eeuw, was de eerste Nederlander die een Touretappe won en de eerste Neder landse wereldkampioen. Hij won de zevende rit (Aix-les-Bains - Greno ble) in de Tour de France van 1936 na een helse tocht over de Alpencols, die hij voor het eerst in zijn leven be dwong, en eindigde als 23e in het alge meen klassement. Ook in de zevende etappe in 1938 (Bayonne - Pau) was hij de snelste sprinter van een selecte vluchtgroep. In 1934, 1938, 1943 en 1945 was hij Nederlands kampioen op de weg, in 1948 en 1950 ook op de baan. Al in 1936 werd hij derde op het WK in Bern. In 1947 pakte hij de wereldtitel in Reims en in 1950 werd hij inMoors- lede nog eens tweede achter Briek Schotte. „Het wereldkampioenschap was de mooiste overwinning, niet waar Fiel?", vraagt Fons Bleijenberg, die zich heeft ontfermd over Middel kamp en er mede voor heeft gezorgd dat de voormalige kluizenaar zich na jaren van zelfverkozen isolement weer onder de mensen begeeft. Mid delkamp schudt van nee. „Op Kiel drecht winnen was mijn genot." Hij deed het zeven keer. Andere wedstrijden deden hem wei nig. „Het koersen interesseerde me niet, zot ben ik er nooit op geweest. In 1946 verspeelde ik de wereldtitel in Zürich door een defect aan mijn de- railleur. Ik heb er geen traan om gela ten. Ik zag mannen die stonden te schreeuwen als ze wereldkampioen waren geworden. Voor mij was het ge woon een koers als alle andere. Ik reed nietvoorde eer of om de man te zijn, ik reed omdat ik wilskracht hadWat een ander kon, wilde ik ook kunnen. Maar liever was ik voetballer geworden." De regenboogtrui heeft hij niet meer. „Voor een snotneus die wint, staat te genwoordig de gemeente op z'n kop. Toen ik wereldkampioen werd en thuiskwam, heb ik geen mens gezien." Theo Middelkamp, wielerkampioen in ruste. „Ik ben maar van één ding benauwd: alleen dood te gaan." Middelkamp foetert graag over het gebrek aan erkenning in eigen land. „Recht uit het hart: ik ben meer Hol lander dan Belg. Maar mijn vaderland heeft mij altij d laten zittenIk wilde in 1998 naar het WK in Valkenburg, maar ze moesten mij niet. Vier keer kampioen van Holland, twee keer op de piste, wereldkampioen, winnaar in de Tour en ik was niet belangrijk ge noeg. Later belden ze om het goed te maken. 'Jullie kunnen mijn kloten kussen!', heb ik gezegd. Bij de Neder landse wielerunie kennen ze nog geen tube uit een band." De Ronde van Nederland beviel hem evenmin. Middelkamp deed mee in 1949 en 1950, toen hij zijn ploegge noot Henk Lakeman aan de eindwinst hielp. „Hij zat zo dood als een pier. 'Jij moet voor mij rijden!', riep hij. 'Dan moet je betalen', zei ik. Ik heb 'm in het Olympisch Stadion over de streep ge holpen. Toen heb ik heel veel geld ver diend." Later werd hij na een uit de hand gelo pen ruzie met Gerrit Schulte voor drie maanden geschorst. „De goeien reden altijd tegen elkaar in de Ronde van Nederland, maar ik had het natuur lijk weer gedaan." Zijn scherpe finish was Middelkamps handelsmerk. „Boem! Tempo rijden tot aan de meet en u niet laten pakken. Er zijn maar weinig coureurs die dat ook hebben gekund. Alleen Jo de Roo - en Coppi. Die kon tempo rijden, dat is nooit meer gezien! Hij drogeerde, maar dat zijn mijn gedachten. Hij is toch vroeg gestorven?" Coppi, icoon uit een tijd die nooit meer weerkeert. „Geef mij de dertiger jaren maar terug", mijmert Middel kamp. „Mijn buren heb ik in 27 jaar tijd twee keer gesproken. Een knikje en dat is het. De vriendschap van de mensen is weg, ze lopen door zonder je aan te spreken. Vroeger stonden we de hele avond buiten met elkaar te pra ten, nu zit iedereen achter dat ding (de televisie). Van de 47 cafés zijn er hier zeven overgebleven." ,,'t Is zo'n schone wereld geweest. Overal was vriendschap, de mensen waren even rijk. Brood, een pint bier, een stuk chocolat, de cinema, alles voor één frank. Als nu iemand een au to van 100.000 gulden koopt, moet de ander er één van 200.000 gulden heb ben. Mannen met een Mercedes, ik snap de hoogmoed niet. De wereld is verpest door auto's en fabrieken. En door vliegtuigen, die zijn helemaal slecht voor onze gezondheid." „In 1951 reed ik mijn laatste koers. De vrouw was ziek geworden, ik heb mijn contracten afgewerkt en ben gestopt. Ik had geld genoeg. We hebben een huis gebouwd en er zeven maanden samen in gewoond. Toen is ze begra ven. Daar had ik me bij neer te leggen. Ik heb een dochter verloren op jonge leeftijd, zij was mijn rijkdom. Mijn vrouw heeft een misval (miskraam) gehad, ook een meisje. Als Hij mij no dig heeft, dan mag Hij gerust komen, zelfs vanavond nog. Ik heb genoeg mi- foto Wim Kooyman serie gehad. Ik ben maar van één ding benauwd: alleen dood te gaan. Wat als me iets overkomt en ik kan niemand bellen? Ik wil niet alleen liggen ster ven, niet de hele nacht liggen kermen zonder dat ik hulp kan halen. Maar als ik naar een rusthuis ga, doe ik mijn huis niet weg. Ik ga elke dag terug." Hij neemt een hap van zijn maaltijd, die dagelijks wordt verzorgd door de Vlaamse variant van Tafeltje Dekje, en wijst naar de hometrainer in de hoek van de keuken. „Eén keer per maand zit ik nog op het fietsje. Na vijf minuten ben ik het alweer beu. Ik ben versleten." Ook daar heeft hij zich bij neergelegd. Wensen en verlangens zijn voorgoed vervlogen, en lang niet allemaal zijn ze uitgekomen. „Ik heb spijt dat ik nooit met Merckx heb gekoerst", be kent Middelkamp. „Ik heb hem later één keer een hand mogen geven, maar hij kende mij niet." j°°lFrits Bakker WDDELBURG - Of hij de Middel- Wgse Markt kon laten swingen op de voor de start van de Eneco Tour. vraag kreeg Cees Priem een tijdje 8eeden van de Middelburgse burge- eester Koos Schouwenaar. Dinsdag ?aat de vijfdaagse ronde van start en op e dag daarvoor zal de Markt bol staan an de activiteiten. De voormalige ploegleider van TVM als entertainer? Nee, zo is het ook weer niet. Dat laat hij bijvoorbeeld over aan de dochter van de Belgische charme zanger Eddy Wally. Het Priem-team heeft (namens Libéma) wel de regie in handen van de activiteiten. De presentatie van de renners die mee doen aan de Ronde van Nederland moet vanaf 18.00 uur het hoogtepunt worden. Cees Priem: „Daaromheen hebben we vanaf twee uur 's middags tot half twaalf 's avonds van alles geor ganiseerd, zoals we dat ook doen op de dag van de Amstel Gold Race. Met veel muziek, attracties, optredens en kin dershows." Het is onder meer bedoeld als voor proefje voor als de Tour de France in 2005 naar Zeeland zou komen. „Het Zeeuwse organisatiecomité heeft me benaderd en wij hebben de ervaring met dat soort evenementen", maakt Priem duidelijk. De Middelburgse Markt is op de dag voor de start ook het trefpunt van za kenmensen, genodigden en relaties. Er wordt een VIP-locatie gebouwd, waar voor Priem arrangementen heeft geor ganiseerd. „De presentatie van de ren ners wordt eerst op die locatie gedaan en direct daarna voor het grote publiek op de markt." Het programma wordt om 14.00 uur ge opend door de coverband Grazzland. Verder zijn er optredens van de Mar ching Band Schouwen-Duiveland. Het optreden van Eddy Wally kan door ziekte niet doorgaan, maar 'The Voice of Europe' stuurt zijn dochter als inval ster. er Noord zee N n COEVORDEii - w - O CM 86,0 krr/k'ORlVon:, QJRWW 23,2 króO' 0 2ÏL8 1 /x f 192,7 km /JKAMP 'jrtrr Hilversum v- JtaMka TrocnjTTT OTTEROA8 19 augustus, eerste etappe: Middelburg - Rotterdam (185 km) 20 augustus, tweede etappe: Apeldoorn - Nijkerk (190 km) 21 augustus, derde etappe: Coevorden - Denekamp (86 km) 21 augustus, vierde etappe: Nordhorn (D) - Denekamp (23 km, tijdrit) 22 augustus, vijfde etappe: Kleve (D) - Sittard (195 km) 23 augustus, zesde etappe: Geleen - Landgraaf (214 km) doorSven Remijnsen MIDDELBURG - De 43e Ronde van Nederland begint op dins dag 19 augustus met een rit over 185 kilometer. De start is om 11.00 uur op de Markt in Mid delburg, de finish omstreeks 15.30 uur op de Boompjes in Rotterdam. Het peloton maakt eerst een rondje Walcheren voordat via Noord-Beveland, Schouwen- Duiveland, Goeree-Overflak- kee en Voorne-Putten Rotter dam wordt bereikt. Er zijn pre miesprints in Vlissingen, Veere, op de Brouwersdam en tussen Rockanje en Brielle. Tussen Domburg en Middelburg en in Rhoon vinden bonificatie sprints plaats. De ravitaillering is in Stellendam. De doorkomsttijden: 11.00 Middelburg (geneutraliseerde start) 11.15 Vlissingen (officiële start) 11.30 Koudekerke 11.40 Zoutelande 11.48 Westkapelle 11.58 Domburg 12.06 Oostkapelle 12.12 Serooskerke 12.17 Sint Laurens 12.22 Middelburg 12.33 Veere 12.46 Noord-Beveland (Veerse Gatdam) 12.56 Schouwen-Duiveland (Oosterscheldekering) 13.10 Renesse 13.17 Ellemeet 13.24 Goeree-Overflakkee (Brouwersdam) 13.46 Stellendam 13.52 Voorne-Putten (Haringvlietdam) 14.00 Hellevoetsluis 14.12 Rockanje 14.19 Oostvoorne 14.25 Brielle 14.44 Spijkenisse 14.48 Hoogvliet 14.58 Rotterdam 15.13 Rotterdam (eerste doorkomst finish) 15.18 Rotterdam (tweede doorkomst finish) 15.24 Rotterdam (derde doorkomst finish) 15.29 Rotterdam (finish)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 19