MÊÊum Middelburg hoogtepunt ringrijden KC Proef Buitengewone Film veelbelovend 13 Buurtbewoners Nieuw Middelburg klagen, jeugd voelt zich opgejaagd Walcherse boerderijen in het licht I w vrijdag 15 augustus 2003 Traditie Wisselbekers Vestzaktheater staat blank Zeelandbrug weigert dik uur dienst Politie controleert duingebied Automobilist gewond Parkeerwachtster aangereden Borstletsel bij aanrijding Agenda Experiment Jeugdbrassband Heilsleger speelt in Vlissingen Programma Jongeren vragen om eigen plek Hnnr Nadia Berkelder MIDDELBURG - De buurt is ze zat. En de jongeren die op het pleintje voor de Chinees in de Zacharias Jansensstraat in Middelburg hangen, hebben geen zin meer om opgejaagd te worden door de politie. Woens dagavond werden vier van hen meegenomen naar het bureau. „We moeten gewoon een plek krijgen, dan is het over." Mike heeft uren in een cel geze ten. Hij is door de politie mee genomen naar het bureau om dat hij zijn naam niet wilde zeggen. Hij kwam net terug van zijn werk en werd meteen bekeurd. „Ze hadden eerder op de avond gewaarschuwd, maar daar was ik niet bij. Ik heb net jes gezegd dat ik net van mijn werk kwam." Het optreden van de politie was overdreven, vindt hij. „Ze kwamen met vijf auto's, er waren acht jongens, twee werden in de handboeien geslagen." Samen met zijn vrienden hangt Mike op het pleintje voor de Chinees. Na schooltijd, 's avonds en in de vakantie ook overdag. Eigenlijk was het een hele rus tige avond woensdag, vertellen de jongens. „Maar de politie komt elke avond en soms wel twee keer. Vorige week kwam er zelfs een busje met honden langs." Ze hebben het gevoel alsof ze opgejaagd worden 'ter wijl de politie niets doet aan de drugsdealers in de buurt'. „We zijn met een grote groep", zegt Mike. „We worden steeds over al weggestuurd. Eerst bij de Chinees, toen bij het voetbal veldje bij de atletiekbaan en toen mochten we ook niet meer achter het Trefpunt aan de Nassaulaan staan." Dus han gen ze weer op het pleintje. En hangen is een soort traditie in Nieuw Middelburg. „Ze zit ten al 26 jaar voor de Chinees", zegt Guido. De jongeren zijn allemaal rond de zestien, maar de bankjes op het pleintje zijn Bij gebrek aan een eigen onderkomen hangen de jongeren uit Nieuw Middelburg rond op het pleintje voor de Chinees. ook populair bij wat oudere buurtbewoners. „Die verpes ten het voor de rest"vinden ze. „Daar zitten alcoholisten bij." Dat er bij het restaurant een ruit is ingegooid, daar zijn ze het dan ook niet mee eens. Er gebeurt natuurlijk best wel eens wat, ze rijden op hun scoo ters en praten wel eens te hard. „Maar waarom komen de men sen niet gewoon naar buiten in plaats van de politie te bellen?" Een buurtbewoner meldt dat de politie de jongeren provo ceert. „Als ze hier steeds langs rijden, reageren die jongens. Maar de mensen in de buurt overdrijven." Daar is één van de andere buren het niet mee eens. De groep zit tot diep in de nacht buiten en houdt de rest van de bewoners uit hun slaap, zegt ze. „De groep jongeren wordt ook steeds groter." Het loopt uit de hand, vindt ook de moeder van Mike. „Het esca leert, de jongeren hangen en veroorzaken overlast. De buurt kan niets meer hebben." Daarom moet er nu echt snel een plek komen waar de jonge ren ongestoord samen kunnen komen. „We moeten een eigen plek krijgen, dan is het over", zegt Boy. De gemeente heeft ze een jeugdhonk beloofd, maar dat moet nog gebouwd worden. Er wordt nog steeds gezocht naar foto Lex de Meester een oplossing voor de tussen liggende periode. De moeder van Mike heeft gisteren op nieuw een afspraak gemaakt met de gemeente. Daar kunnen ze begin september terecht. Het duurt allemaal erg lang, vinden de jongens. Michael: „Mijn moeder heeft al gezegd dat we iets moeten kraken. m sa \z SINT LAURENS - De week van de verlichte boerderijen en wo ningen wordt volgende week gehouden. Op Walcheren ligt het hoogtepunt van de verlichte week op woensdagavond 20 au gustus. Tegelijkertijd kan een fietsroute worden afgelegd, die langs de panden leidt. De route is uitgezet tussen Sint Laurens, Serooskerke, Gapinge enMiddelburg. Er zijn stop-, en stempelplaatsen. Bij onder an dere Kaasboerderij Schellach, Verenigingsgebouw De Spil in Gapinge en Minicamping Lori- er in Sint Laurens kan aan de route worden begonnen. De or ganisatie is in handen van de ZLTO en de VeKaBo afdeling Walcheren. Met de verlichte fietsroute willen de organisaties Let platteland van Walcheren promoten. REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 4382 NH VLISSINGEN Tel: 06-54267110 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 fax: (0113)315669 E mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-023 1 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; raterdagstot 12.00 uur door Sandra van de Vreugde MIDDELBURG - Onder perfec te weersomstandigheden is donderdag tijdens de tweede folkloristische dag in Middel burg ringgereden. Bij geen en kele andere wedstrijd is zoveel sfeer en zoveel strijd als hier en het vele publiek en de deelne mers genoten zichtbaar van dit evenement. Er zijn dan ook een aantal prachtige prijzen te ver dienen. Als eerste is er de prijs om het dagkampioenschap. Oud-voor zitter Simon Lous heeft daar voor de hoofdprijs beschikbaar gesteld. Hiervoor komen alle deelnemers in aanmerking die alle dertig ringen hebben gesto ken. Dat waren er dit jaar maar 8 van de in totaal 198 deelne mers en dat zijn er wel eens meer geweest. Het waren eigenlijk allemaal bekende namen, want wie kent nu niet Krijn Coppoolse, de broers Jan en Jos Gideonse, Dennis Willeboordse, Ronald Geertse, Coen Minderhoud en Roel Wiilemse. Een buitenbeen tje was misschien Sebastiaan Sturm. Deze vijftienjarige deel nemer uit Gapinge weet zich al tussen deze toppers te handha ven. De titel zat er dit jaar nog niet in, maar hij eindigde wel op een zeer verdienstelijke tweede plaats, net voor Coen Minder houd uit Domburg. Dennis Willeboordse uit Gapin ge liet iedereen achter zich en mocht tijdens de prijsuitreiking de prachtige Simon Lousschaal omhoog houden. De andere competitie is die om de zestien wisselbekers, waarbij de eerste drie zijn geschonken door het Koninklijk Huis. Het is een absolute droom van iedere goede ringri j der om een keer één van die bekers op de schouw te kunnen zetten. Om hiervoor in aanmerking te komen moeten in ieder geval de laatste tien beur ten van het reguliere klassement worden ingestoken. 32 deelne mers kwamen in aanmerking voor deze kamp en dan is het een kwestie van een afvalrace door het verkleinen van de ring. Als ongeschreven regel geldt, dat wanneer je de 20 mm ring hebt gestoken, je een beker wint in Middelburg. Dat ging ook deze keer weer op. De zeven deelne mers die daarin slaagden, gin gen verder in de kamp. De derde beker, geschonken door wijlen In opperste concentratie op weg naar de ring. koningin Wilhelmina, werd ge wonnen door Coen Minderhoud uit Domburg. Het jaar daarvoor had hij de tweede beker gewon nen, maar door een jammerlijke misser kwam hij daar deze keer niet voor in aanmerking. Hij zal ongetwijfeld ook met deze pres tatie zeer tevreden zijn, want het is geen prijs die voor ieder een is weggelegd. De eerste en de tweede beker was een strijd tus sen Sjaak Janse uit Souburg en Roel Wiilemse uit Domburg. Na allebei een keer tegen de zon in de 14 mm ring te hebben gemist, hadden ze het voordeel van de zon in de rug. Sjaak Janse profi teerde daarvan en stak deze kleine ring, in tegenstelling tot Roel Wiilemse die hem onaan geroerd in de bus liet hangen. Janse beleefde hiermee het ab solute hoogtepunt in zijn ringrijcarriere tot nu toe en werd door vele deelnemers hartstochtelijk gefeliciteerd. Hij won het bronzen beeldje van koningin Beatrix en Roel Wii lemse won de beker van prinses Juliana. In alle zes banen werd ook een kleine finale verreden, onder de deelnemers die zich niet voor de hoofdkamp hadden geclassifi ceerd. De zes winnaars waren Marco Geelhoed, Suzy de Pag- ter, Niels Janse, Lieneke Reij- nierse, Freddy Blaas en Erik Leendertse die daarvoor zijn veertienjarige zoon Leon moest verslaan, Versieringsprijzen waren er ook weer weg te geven. In totaal veertien prijzen, verdeeld in ze ven voor de trekpaarden en ze ven voor de overige rassen. Bij de trekpaarden behaalde Diana Wisse de eerste prijs. Karei Geldof werd tweede, voor zijn vader Wim Geldof. De laatste VLISSINGEN - Het Vestzaktheater aan de Oranjestraat in Vlissingen is door een defect aan de koffieautomaat blank ko men te staan. De voorstellingen van het komende seizoen lo pen geen gevaar. Een medewerker van het theater merkte gisteren dat een slangetje van het koffietoestel was losgescho ten. Hierdoor was het water, zeker een dag lang, uit het toestel gestroomd. In de foyer stond een laag van vijf centimeter. Ook de opslagruimte en de kleedkamers stonden blank. Waar schijnlijk is ook een koelinstallatie door het water aangetast. Inmiddels is het water opgeruimd. Vandaag nemen taxateurs de schade op. ZIERIKZEE - Door een technische storing heeft de Zeeland- brug gisteravond vijf kwartier opengestaan. De brug, die ie der half en heel uur omhoog gaat, wilde na de 'opening' van 19.00 uur niet meer naar beneden. Een monteur wist het euvel rond 20.15 uur te verhelpen. Het verkeer is omgeleid via de stormvloedkering. VROUWENPOLDER - De politie heeft samen met ambtena ren van de gemeente Veere gisteren een controle gehouden op het toegangsverbod in het duingebied tussen Oostkapelle en Vrouwenpolder. Er werden twintig mensen bekeurd die in de duinen verbleven terwijl dit verboden is. Op het strand van Vrouwenpolder werden vijftien personen gewaarschuwd we gens naaktrecreatie op een stuk strand waar dit niet is toege staan. GRIJPSKERKE - Op de Zwanenburgseweg in Grijpskerke vond gisterochtend rond vier uur een eenzijdig ongeval plaats. Een 20-jarige automobilist uit de gemeente Schou- wen-Duiveland zat aan de autoradio, waardoor hij te laat ontdekte dat er een bocht in de weg zat. Hij reed een droog staande sloot in. De bestuurder werd voor onderzoek overge bracht naar het ziekenhuis in Goes. Ook drie inzittenden van 20 en 21 jaar uit Schouwen-Duiveland raakten gewond. GOES - In zijn woning in Goes is gisteren een 63-jarige auto mobilist aangehouden die eerder die middag in de Zwakes- traat, eveneens in Goes, een 31-jarige parkeerwachtster had aangereden. Daarna was hij doorgereden. De man had meer dan tweeënhalf maal de toegestane hoeveelheid alcohol ge dronken. Toen hij vanaf de Westsingel de Zwakestraat inreed, botste hij tegen de fiets van de vrouw. Zij raakte niet gewond. BURGH-HAAMSTEDE - Op de N57 bij Burgh-Haamstede is gisterochtend om 10.00 uur een een 68-jarige vrouw uit Spij- kenisse gewond geraakt bij een aanrijding. Het ongeluk ge beurde toen een 26-jarige automobiliste uit Essen (D), die uit de richting van Renesse kwam, stopte op de parkeerstrook en daarna keerde op de N57. Hierbij kwam zij in botsing met een haar achteropkomende 73-jarige bestuurder uit Spijkenisse. Zijn passagiere, de 68-jarige vrouw, moest per ambulance worden overgebracht naar het ziekenhuis. foto Ruben Oreel twee deelnemers zijn allebei af komstig uit Oostkapelle. Zo ook de nummers 1 en 2 bij de catego rie overige paarden. Bram Roo- se eindigde als eerste en Simon Lous als tweede. Renate van de Voorde uit Koudekerke eindig de op een derde plaats. Zaterdag 16 augustus: sjezen- rijden in Serooskerke in de To renstraat van 11.00 tot 17.30 uur en ringrijden in Nieuw- en Sint Joosland tijdens het dorps feest Achter de kerk van 8.00 tot 17.00 uur. door Esme Soesman ZONNEMAIRE - Drie grote schermen in een recent kaal ge haald tarweveld bij Zonnemai- re. Terwijl de lucht donker kleurt, komen - levensgroot - koeien, muzikanten en een digi taal gecreëerd object voorbij. Omgeving en beamers grijpen continue op elkaar in. De woensdagnacht genomen voor proef op de Nacht van de Bui tengewone Film is veelbelo vend. Volgend jaar moet die nacht de polder bij Zonnemaire in lich terlaaie zetten. Agrariër Jaap Verseput, jarenlang man achter het boerderijfestival Zonne maire Buitengewoon, heeft het plan opgevat om een stuk of vijftien filmmakers opdracht te geven een kort item te produce ren om deze vervolgens op even zoveel schermen op een akker af te draaien. Bij wijze van experiment zette de initiatiefnemer deze week een filmprogramma in elkaar, met onder meer beelden van de Zonnemairse filmmaker An- dries Meijsen en de onlangs aan kunstacademie Sint Joost afge studeerden Coen Fransen en Ton van Zant voort. Op het vorige week gedorste veld verzamelden zich, met het VLISSINGEN - De regionale jeugd Brassband van de Zuid- Nederland divisie van het Leger des Heils komt naar Vlissingen. De brassband heeft leden tussen 15 en 30 jaar. Ze spelen in mu ziekkorpsen van diverse plaat selijke afdelingen van het Leger de Heils in hun eigen woon plaats. Eenmaal per maand komen zij samen. Het optreden op zater dag 6 september begint om 14.00 uur op het Scheldeplein in Vlissingen. Ook het Crea-team van Agapé werkt mee. 's Avonds (aanvang 19.00 uur) verzorgt de brassband een optreden in de Petruskerk, Paul Krugerstraat, Doctor Ottestraat. Aan dit con cert doet ook het koor Confiden ce uit Goes mee. invallen van de duisternis, zo'n tachtig mensen. Zij kropen bij een op zelf meegebrachte stoe len en wat achtergebleven stro balen. Een enkeling koos voor een drive-inbeleving en zette auto - en zelfs fiets - op het veld neer. Niets zo mooi als de wisselwer king tussen landschap - en de daar nog zichtbare vrije gang van de natuur als het duistert - en het overduidelijk kunstmati ge dat in de audiovisuele tech niek ligt besloten. Als de caméra van Meijsen voor- nen van de ploeg toont of een trekker registreert die aan komt rijden, sluiten geuren en avond geluiden van de akker naadloos aan bij filmbeeld en -sound. Vervreemding daarentegen treedt op als snerpend harde verkeersgeluiden de pano- ramabeelden van Verseput's film Amstelland Rondom verge zellen of als - bij Meijsen - sneeuwvlokken zwoel land overdekken. Grappig zijn de benen van tien tallen passanten die Van Zant- voort in Bangkok registreerde en die zich nu - weliswaar hoog boven de grond uitgetild - een weg banen door de stoppels op het tarweveld. Het rollende ob ject uit de volledig kunstmatige wereld die Fransen in zijn film Convex heeft geschapen maakt een onuitwisbare indruk tegen de Zeeuwse klei. Een programma bestaande uit verschillende korte items trekt Verseput op een dergelijke avond meer dan de vertoning van één hoofdfilm. Het is één van de dingen die de initiatief nemer, zelf groot filmliefheb ber, heeft opgestoken van het voorproefje op de Nacht van de Buitengewone Film. Opvallend vond hij bovendien de ervaring dat niet het pikkedonker maar juist de vallende duisternis het ideale moment schept voor een filmvertoning. „Dan werkt de natuur toch het sterkst." Het concept zelf is hoe dan ook veelbelovend. Tegen de tijd dat alle beelden de revue gepasseerd zijn, is de volle maan vanachter de wolken ge kropen en breekt een nieuw lichtspel aan. Dit biedt onge kende mogelijkheden, meent Verseput. „Het inspireert niet alleen mij, maar ook anderen. Verschillende mensen komen meteen met allerlei ideeën aan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13