PZC Regering boezemt angst in Explosieve groei van algenbloei in binnenwateren Student verzamelt klachten openbaar vervoer bij tunnel PZC GELICHT Westerschelde-overle| geeft geen reactie op voorstel ontpoldering Foto-expositie voor behoud kerk Groede Terneuzense schutter drie jaar de cel in Werkloos na 11 augustus r kurist Demonstratie paardensport 0800 - 0231 231 (GRATIS) vrijdag 15 augustus 2003 Bureau Graanoogst 2(1 doorbreekt jarei van prijsdalinge Strand Te koop Steun MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 22-jari- ge Terneuzenaar veroordeeld tot drie jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf -met aftrek van het voorarrest- voor het neer schieten van een 29-jarige plaatsgenoot. Zijn advocaat L. van Hevele uit Terneuzen sluit hoger beroep niet uit. De straf is conform de eis van of ficier van justitie J. Valente. De schutter vuurde op Koningin nedag rond 15.00 uur in de Ro zenstraat in Terneuzen drie schoten af op zijn plaatsgenoot. Kort daarop meldde hij zich op het politiebureau aan de Rose- gracht. Het slachtoffer raakte zwaargewond, maar overleefde de aanslag. De oorzaak van de schietpartij lag in de relationele sfeer. De vriendin van de 22-ja- rige koos voor zijn 'rivaal'. Rond de hoofdrolspelers formeerden zich twee groepen - enerzijds een groep Antillianen, ander zijds autochtone Terneuzena- ren, Antillianen en Turken -, die een paar dagen voor de schiet partij de confrontatie met el kaar aangingen in de Terneu zense binnenstad. Een uur na de vechtpartij zag de schutter zijn auto in de Debus- syhof in Terneuzen-Zuid in vlammen opgaan en deed daar om aangifte van brandstich ting. De 29-jarige man werd hiervoor ingerekend, maar al snel weer vrijgelaten. De 22-ja- rige voelde zich bedreigd en kocht daarom een pistool in de Terneuzense binnenstad. Toen hij de 29-jarige op Koninginne dag tegenkwam in de Rozen straat, ontstond een woorden wisseling, die door de jonge Terneuzenaar werd beëindigd met het lossen van drie schoten. De rechtbank noemde in het vonnis wel de bedreigingen aan het adres van de 22-jarige, maar achtte zijn gewelddadige actie desondanks als 'niet te begrij pen en te accepteren'. „Het feit dat dit op klaarlichte dag is ge beurd, waarmee ook andere mensen gevaar liepen, wordt hem ook aangerekend", aldus zijn advocaat. Van Hevele hoopt in de loop van volgende week te melden wel of niet in hoger be roep te gaan tegen de uitspraak. door A. J. Snel De regering doet over het algemeen weinig om Nederland weer aan het werk te laten gaan, althans, ik hoor er niets van. De regering moet leiding ge ven aan dit land. Tegen die achtergrond gezien is het absurd dat ze nu met het wetsvoorstel komt waarbij de ver volguitkering op de WW vervalt. Dat is geen stimulans. Dat geeft bij mensen stress en angst. Het werkt verlammend en dus is zo'n maatregel slecht voor de economie. Dit is geen goed manage ment." Zo reageert Frits Bijl (42) uit Middel burg op de vondst die minister Aart Jan de Geus van Sociale Zaken en Werkge legenheid tijdens diens vakantie deed. De CDA-bewindsman kwam in een vlaag van inspiratie tot de gedachte dat hij wel kon bezuinigen op een groep die nog niet bestaat en zich dus niet in geor ganiseerd verband zal teweer stellen te gen invoering van nieuwe regels. Die regels houden voortaan in dat wie een WW-uitkering ontvangt, afhanke lijk van de duur van het arbeidsverle den, minimaal zes maanden tot maxi maal vijf jaar recht heeft op een uitkering van het laatstgenoten loon, maar dat daarna niemand meer in aan merking komt voor een vervolguitke ring. Dat kon tot 11 augustus nog wel. Wie werkloos blééf, kon onder bepaal de condities nog eens twee jaar zijn uit kering houden. Dat is vanaf begin deze week uitgesloten. De bijstand komt in plaats van de vervolguitkering. Het ka binet Balkenende klemt zich vast aan het begrip 'activerende sociale zeker heid'. De maatregel is bedoeld als een sterke prikkel om weer te gaan werken. Dat geldt ook voor werknemers van 57,5 jaar en ouder. Zij konden tot voor enke- Frits Bijl: „Er is geen leiderschap." Ie dagen recht doen gelden op een ver volguitkering gedurende 3,5 jaar en zo de periode tot hun pensioen overbrug gen Het beleid is er nu echter op gericht oudere werknemers juist aan de slag te helpen en te houden. Ook zij zijn na ver loop van de WW-termijn aangewezen op bijstand. Bijl is in theorie een van de eersten van het leger van werklozen dat onder de nieuwe wet valt. Op 15 juli, een dag voor hij met vakantie ging, kreeg hij van het ICT-bedrijf waarvoor hij sinds 1998 werkte, te horen dat zijn functie op economische gronden verviel. De onderneming in informatie- en com municatietechnologie heeft al een aan tal jaren te maken met de gevolgen van een teruglopende economie. Toen Bijl er vijf jaar geleden ging werken, waren er 150 werknemers. Dat aantal is intus sen vrijwel gehalveerd. Het ontslag van Bijl ging in per 1 augustus, maar hij zal pas per 1 september als werkloze zijn ingeschreven. Dus valt hij formeel on der het nieuwe regime. „Voor mij persoonlijk is het geen pro bleem," zegt hij. „Ik heb over een half jaar weer werk. Als het niet in loon dienst is, dan begin ik iets als zelfstan dig ondernemer. Ik heb altijd leidingge vende, commercieel-organisatorische functies gehad, onder meer bij Groene- veld Opticiens en bij Hans Anders. De laatste jaren was het in de ICT, waar nu de klad in is geraakt. In de komende maanden ga ik netwerken en ik ben er van overtuigd dat ik iets zal vinden waar ik goed in ben: in de commerciële sfeer als leidinggevende. De maatregel van de regering doet mij niets. Maar ik kan me voorstellen dat mensen die ou der zijn erdoor overvallen worden en er ook geestelijk problemen door onder vinden. Je wordt ook nog geacht iedere week een sollicitatiebrief te schrijven. Als je weet hoe de stapels brieven die werkgevers per vacature ontvangen ge selecteerd worden, dan geeft dat geen moed. Alles wat met de hand geschre ven is, wordt bijvoorbeeld terzijde ge legd. Of er vindt een eerste selectie op postcode plaats. Als in zo'n situatie de regering tegen je zegt dat je een stimu lans nodig hebt om weer te gaan wer ken, dan kan ik me voorstellen dat je foto Lex de Meester dat als beledigend ervaart. Het is zo ne gatief. Er wordt van uitgegaan dat mensen liever thuis zitten en liever niet werken. Alsof het plezierig zou zijn je inkomen te zien kelderen." De netto besparing die wordt bereikt door het stoppen van de vervolguitke ring, komt naar schatting volgend jaar uit op ruim 2 0 milj oen euro en loopt vol gens dezelfde schatting op tot 500 miljoen euro in 2012. „Een ordinaire bezuiniging", oordeelt Bijl. „En een onverstandige. Dit is geen manier om te investeren in de samenle ving. Daar komen nog de regels bij over het eerst opsouperen van je eigen ver mogen voor je voor bijstand in aanmer king komt. Daarmee ontneem je- mensen de lust te zorgen voor enig fi nancieel houvast met het oog op de toe komst. We hebben een snijkabinet dat angst inboezemt en spanning oproept. Echt leiderschap ontbreekt. De maat regel die nu wordt doorgevoerd, getuigt er niet van dat de regering gevoel heeft voor wat er op straat leeft en hoe je mensen stimuleert." door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het Bestuur lijk Overleg Westerschelde (BOWS) neemt geen standpunt in over de voorstellen voor het N at uuront wikke lings plan Scheldebekken. Uitgangspunt in die voorstellen: meer ruimte geven aan de rivier. Daarbij is ontpolderen de belangrijkste optie. Het BOWS - waarin vertegen woordigers van provincie, ge meenten en maatschappelijke organisaties zitten - voelt er niets voor nu al een 'bestuurlij ke uitspraak over afzonderlijke natuurmaatregelen' te doen. Voorstellen voor natuurmaatre gelen, met inbegrip van het weer aan zee terug geven van land, moeten afgewogen worden in samenhang met andere be langen, zoals veiligheid (waar onder eventuele aanleg Over- schelde door de Hals van Zuid- Beveland) en toegankelijkheid (verdere verdieping vaargeul), aldus het BOWS. Daarvoor is één allesomvattend plan nodig, waarin de plannen voor afzonderlijke (deelbelan gen zijn ingepast. Zo'n totaal plan is ook voorzien: de Ont- wikkelingschets 2010 Schelde- estuarium, die in 2 004 moet ver schijnen. Dat is door Nederland en Vlaanderen in maart 2002 af gesproken. Naast de ontwikkelingsschets zullen er een Maatschappelijke Kosten-Baten Analyse en een Strategische Milieu-effect Rap portage komen. Om voor een en ander te zorgen is bureau Proses opgericht (gevestigd in Bergen op Zoom) met een Nederlands- Viaamse (ambtelijke) bezetting. Proses is verantwoordelijk voor de inhoud van de Ontwikke lingsschets. Om voor de Ontwikkelings schets een 'breed draagvlak' te krijgen - zeg maar: de plannen voor te koken - hebben de Ne derlandse en Vlaamse ministers een adviesgroep gecreeërd: het Overleg Adviserende Partijen (O AP). In het O AP zitten over heden en particuliere organ, ties. Dit OAP vroeg het Best lijk Overleg Westerscheldi* een visie inzake de natuurv, stellen, die dus niet wordt. Het BOWS stelt vast vooralsnog geen geld vow grijpende natuurmaatres beschikbaar is. BOWS-vo® ter en gedeputeerde M. Kras vraagt zich af of het verstar is vergaande maatregelen voerig te bespreken, terwr. geen enkel zicht is op uitvet ervan. „Onnodige maatsc; pelijke onrust moet wort voorkomen." In dit verband wijst Krant op dat bijvoorbeeld ontpw ren maatschappelijk geve. ligt. Hij beklemtoont dat, 'goede, actief voorbereide® municatie' daarom van belang is. Hierbij denkt de; deputeerde niet in de eer plaats aan de 'gewone burge maar aan overleggen met p vincie, gemeenten, waterscb pen en andere belanghebbr den. WEMELDINGE - Voor Zeeuwse akkerbouwers beg het nieuwe oogstjaar goed. 1 tarwe bracht veel kilo's vanga de kwaliteit op. De Coöperatieve Zuidel. Aan- en Verkoopverem; (CZAV) in Wemeldinge heeft procent méér graan ontvang dan in 2002. De kwaliteit is: danig dat de tarwe naam wachting allemaal kan woni afgezet aan de maal- en zr meelindustrie. Dat komt in pri j s voor de boeren tot uitdnii king. Er is door de CZAV» voorschotprijs vastgestelde 10,50 euro per 100 kilo. Dat vijf procent hoger dan vor jaar. Volgens de CZAV is hï mee de lijn van jarenlange prs daling van de graanprijs dor broken. De definitieve wordt in juni 2004 vastgeste door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De algenbloei in de Zeeuwse binnenwateren gaat steeds meer in de richting van een ware explosie. Ook in het Veerse Meer zijn nu volop al gen aanwezig. In dat brakke water drijven geen, giftige blauvtfalgen maar groepalgen, die minder schadelijk voor de gezondheid van mens en dier zijn. Tot nu heeft de provincie voor één binnenwater, de Otheense Kreek bij Terneuzen, een zwem- verbod ingesteld vanwege de aanwezigheid van blauwalg- drijflagen. Maar T. van Riet van de provinciale milieu-afdeling verwacht dat binnen afzienbare tijd ook voor de Speelmanspla ten in het zoete Zoommeer een verbod moet worden afgekon digd. Dat was ook de twee voorgaan- dejaren het geval. „Het is min of meer toeval dat er nog geen zwemverbod is ingesteld. In het Zoommeer is het gewoon erw tensoep. Alleen dankzij de windrichting zijn de Speel mansplaten er tot nu toe aan ontsnapt. Maar bij noordoos tenwind wordt het daar ook be roerd." Volgens Van Riet is zijn in het Veerse Meer sinds het ontstaan in 1961 nog nooit blauwalgen Advertentie v3-0° out 9' ,eOPe' waargenomen. „Maar we zien nu wel dat het meer erg wordt aangetast door eutrofiëring - flinke algenbloei - zij het met de niet-giftigegroenalg. Die vormt geen drijflagen zoals de blauw- alg, maar je hebt bijvoorbeeld geen tien centimeter zicht." Met name de ondiepe delen van het meer, die snel opwarmen, heb ben daar last van. In het zoute Grevelingenmeer doen zich geen problemen met de waterkwaliteit voor, meldt Van Riet. Dat dit bekken op de meeste plaatsen vrij diep is heeft er ook mee te maken, terwijl er via de sluis in de Brouwersdam uitwis seling met de Noordzee plaats vindt. Gelet op de hoge temperaturen van de afgelopen tijd en de ont wikkeling van de algenbloei, neemt de provincie dezer dagen méér monsters op de gecontro leerde zwemplekken dan nor maal. Van Riet: „De zorgen zijn er nog steeds. De temperatuur is wel gezakt, maar de watertem peratuur is nog onverminderd hoog en het duurt langere tijd voor het water enigszins is afge koeld. We moeten nog steeds kritisch blijven." In vergelijking met de aan bin nenwateren rijk bedeelde pro vincie Zuid-Holland, valt de toestand van het zwemwater in Zeeland erg mee, zegt Van Riet. „Ons grote goed is de aanwezig heid van veel strand en de kwa liteit van het zeewater is ge woon prima." Hij raadt mensen die in binnenwater gaan zwem men aan, goed in de gaten te houden of er sprake is van al genbloei en zo'n plek te mijden. WESTKAPELLE - Rijvereni- ging de Vroonruiters en manege de Zandbooi verzorgen woens dag 20 augustus een paarden sportdemonstratie in manege de Zandbooi aan de Oude Zand weg in Westkapelle. Diverse takken van paarden sport zullen daarbij de revue passeren. De demonstratie be gint om half acht en de toegang is gratis. Het interieur en het dak van de kerk in Groede zijn hard toe aan een opknapbeurt. Een aantal fotografen stelde daarom belangeloos een aantal werken ter beschikking voor een expositie voor het goede doel. foto Peter Nicolai door Anita Tournois GROEDE - Het interieur en het dak van de Nederlandse-hervormde kerk op de markt in Groede moet nodig gerestau reerd worden. Een deel van het benodigde bedrag moet de kerk zelf bijeenbrengen. Een aantal fotografen, onder wie voorma lig galeriehoudster Wilma van der Lee, stelt daartoe belangeloos fotowerken be schikbaar voor een expositie in de kerk. De hoofdmoot van het werk, waaruit een duidelijke liefde voor de omgeving en haar bevolking spreekt, komt van Cleo Strebelle, Belgische, maar woonachtig in Draaibrug. Cleo Strebelle, echtgenote van de overle den kunstschilder Jean-Marie Strebelle, die vele schilderijen - vooral zeegezich ten, van Zeeuws-Vlaanderen maakte - heeft haar hart aan deze streek verpand. Ze is verliefd op Zeeuws-Vlaanderen en Groede heeft een speciaal plekje in haar hart. Strebelle: „Ik woon hier zo graag, het landschap en het aanwezige licht is zo prachtig. Ik fotografeerde altijd al veel op onze reizen, trad daarmee in de voetspo ren van mijn vader, die een zeer goede fo tograaf was. In de fotoreportage in de kerk laat ik beelden zien die kenmerkend zijn voor de streek. Ik stel ze beschikbaar omdat ik met Groede - ik ben een beetje verliefd op de markt - een speciale band heb opgebouwd in de loop der tijd." In haar werk komt deze liefde duidelijk naar voren. Zoals in het concert op de markt of Avant la Musica, foto's die een blik werpen op het typische karakter van muziekkorps en toehoorders. Dat Groede soms wat Frans aandoet, bevestigt Pétan- que sur la place, een foto met jeu de boules spelende mensen. De ziel en schoonheid van de kerktoren is zowel overdag als 's nachts vastgelegd. Strebelle fotografeerde ook verschillende weersomstandigheden. Eclairci bijvoor beeld, laat een onheilspellend beeld zien van een onweersbui, waarin de bliksem de hemel doorklieft. In Les oies sauvages zien we een horizon van een flinke rij gan zen, gevangen tussen land en lucht. Verder zijn er beelden van polders, zeegezichten, fraaie luchten en weiden met koeien. Win ter in Groede toont een landschap met een huisje en struiken bezwangerd van een dikke laag sneeuw. Deze reportage, een ode aan Zeeuws- Vlaanderen, is te koop. De opbrengst wordt door Strebelle en anderen belange loos beschikbaar gesteld voor de restau ratie van de kerk, waar een bedrag mee gemoeid is van 700.000 euro. De gemeen schap van Groede moet hiervoor zelf 200.000 euro opbrengen Door allerlei on dernomen acties werd eind juni al 70.000 euro in het restauratiefonds gestort. Deze fraaie foto-expositie is hopelijk weer een stap in de goede richting. Tentoonstelling t/m half september, Neder landse-hervormde kerk, markt, Groede. Ope ningstijden: wo. en do. van 13.30-16.00uur, za. van 11.00-16.00 uur door René van Stee TERNEUZEN - Zowel de pro vincie en de NV Westerschelde- tunnel als vervoersbedrijf Con- nexxion zijn schuldig aan de problemen met het openbaar vervoer en het wegennet sinds de opening van de Westerschel- detunnel en het fiets-voetveer Breskens-Vlissingen. Dat zegt oud-Terneuzenaar Dennis van Nieuwenhuijzen, die bijna een maand geleden met een inven tarisatie van de problemen is begonnen. Hij heeft speciaal hiervoor het e-mailadres oever- verbinding@hotmail.com ge opend. Volgens Van Nieuwenhuijzen, momenteel studerend in Den Bosch en woonachtig in Tilburg, is met name de provincie veel te laks omgegaan met informatie die vooraf bekend was. „Op de nieuwe situatie is onvoldoende en in sommige gevallen totaal niet geanticipeerd. Teleurstel lend, omdat het gaat om de be langen van duizenden mensen die van het openbaar vervoer en de tunnel gebruik maken", ver klaart hij. Per e-mail zijn inmiddels meer dan honderd reacties binnenge komen. Volgens van Nieuwen huijzen een verontrustend hoog aantal. Naast veel Zeeuws-Vlamingen reageerde opvallend genoeg ook een aanzienlijk aantal toeristen en buschauffeurs. De klachten richten zich met name op slech te en onlogische vervoersaan- sluitingen van zowel het fiets- voetveer als de bussen die door de tunnel gaan. Andere zaken waar veel klach ten over binnenkomen, zijn de slechte service en informatie voorziening, het grotere aanta strippen dat tegenwoordig 0: diverse trajecten moet worde afgerekend, busritten die regel matig uitvallen, onvoldoend buscapaciteit in de spitsuren ji slechte bewegwijzering, slechte toegankelijkheid van 4 dwarsverbindingen in de turn voor mensen met een functiebe perking en de regelmatig ver stopte aan- en aanvoerwegen, Op basis van de resultaten van zijn onderzoek stelt Van Nies wenhuijzen een notitie op vofl de vaste Kamercommissie Ver keer en Vervoer. Hij wil de ledei overtuigen van de noodzaak 01 snel maatregelen te nemen. Van Nieuwenhuijzen is zijn Haagse lobby gestart omdat hij vertrouwen heeft in de Zeeuws politiek. „Het probleem is al ontelbare malen in Middelburg a kaart. Tot nu toe zonder resui- taat. Bij gebrek aan response initiatief richt ik daarom mij" pijlen op Den Haag", aldusVs Nieuwenhuijzen. Omdat de beschreven probe matiek elders in het land niet® in veel beperktere mate voor komt, acht Van Nieuwenhuijzs- de kans groot dat de landelijk' politiek zijn initiatief oppakt Ook de steun van diverse werk groepen voor gehandicapten 6 Zeeuwse fietsersbond en de Ter neuzense lokale politieke paft De Boom sterken hem in overtuiging. De e-mailactie loopt nog ttf half september. Tegelijkert met zijn notitie biedt Van Niet- wenhuijzen ook nog handteke ningen en schriftelijke reactie; van de verontruste gebruiker aan. Advertentie 3 4 KRANT VOOR ZEELAND Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 12