11 Kinderdagverblijf wil 24 uur per dag opvang aanbieden Water voor dorstige bomen Op de Oranjedijk word je rustig Bedevaartsoord voor intimi spreekt voor zich Instellingen moeten zelf opdraaien voor extra kosten gesubsidieerde arbeid Bierblikje Jonge Duitse drenkeling overleden zeeuwse almanak WALCHEREN vrijdag 15 augustus 2003 Baan Doorslapen DOMBURGSE DUINCONCERTEN vanaf de dijk Zeeuws Palet in Middelburg Bij Orange zijn we trots op de kwaliteit van ons netwerk. We durven er zelfs garantie op te geven. Bel je met Orange Free en mocht er iets fout gaan met de verbinding, dan is dat op onze kosten. Kijk voor meer informatie op www.orange.nl. the future's bright, the future's Orange Thuiszorg wil geld voor ID-banen joorNadiajterkelder MIDDELBURG - De Walcherse «meenten moeten meer doen v0or instellingen die mensen met gesubsidieerde banen in dienst hebben. Dat zegt thuis organisatie Zorgstroom. p00r de bezuinigingen op ID- banen moeten de organisaties extra kosten maken. Als die kosten te hoog worden, kunnen Je organisaties wellicht geen mensen met gesubsidieerde ba- nen meer aannemen. Ce vergoeding die instellingen van de gemeenten krijgen voor gesubsidieerde banen wordt langzaam afgebouwd. „In Vlis- singen tot honderd procent van bet minimumloon", zegt P. Pe tersvan de afdeling personeels zaken van Zorgstroom. „Alle extra kosten moeten we zelf be talen." Het gaat bijvoorbeeld om reiskosten, kosten voor de arbodienst en extra loonkosten. Ook de gemeente Middelburg heeft voorgesteld om de vergoe ding af te bouwen. Daar is door de instellingen tegen geprotes teerd. „Op dat protest hebben we nog geen reactie gehad." In VMssingen is bovendien voorlo pig een stop ingesteld op het aannemen van gesubsidieerd personeel. Bij Zorgstroom werken op dit moment vijfenvijftig mensen met een gesubsidieerde baan. Eenzelfde aantal mensen is in middels doorgestroomd naar vast werk. Daarvan hebben 34 mensen een baan gevonden bij Zorgstroom, 22 mensen werken bij andere bedrijven. „Dat doet i arbeidsproject van de overheid ons na", zegt Peters. „Deindruk wordt gewekt dat de gesubsidieerde banen niet wer ken. Maar wij hebben aange toond dat we in staat zijn om mensen aan het werk te helpen. De gemeenten kunnen ons ge bruiken om mensen uit de bij stand te krijgen." De extra kosten van de gesubsi dieerde banen moeten straks worden betaald uit een potje dat eigenlijk voor het gewone per soneel is bedoeld. Zorginstellin gen als Zorgstroom krijgen geld van het zorgkantoor voor de ar beidskosten die ze maken voor het gewone personeel. Een deel van die vergoeding wordt ge bruikt voor extra kosten voor bijvoorbeeld cursussen of reis kostenvergoeding. Daar komen nu de extra kosten voor de ge subsidieerde banen bij. „Dat moet dus eigenlijk allemaal uit de eigen portemonnee, terwijl die doelgroep wel extra begelei ding nodig heeft." Het risico voor het aannemen van ID-ers wordt nu bij Zorg stroom gelegd, vindt Peters. De organisatie is daarom verplicht om strenger te gaan selecteren. En dat terwijl de werkeloosheid toeneemt en de gemeentes van uit Den Haag steeds meer ver plicht worden om mensen die in de bijstand zitten aan het werk te krijgen. „De gemeente zou zich verantwoordelijk moeten voelen voor de mensen zonder baan en alle middelen uit de kast moeten trekken om ze weer aan het werk te helpen." door Ron Magnée VLISSINGEN - Bomen in Vlis- singen krijgen dezer dagen een extra scheutje water. Door de droogte zouden ze anders mas saal het loodje leggen. Hoewel scheutje water... een beetje boom heeft al gauw honderden liters per week nodig. Een linde bijvoorbeeld, pal te genover het ziekenhuis van Vlissingen. De boom moest wij ken in de binnenstad en heeft een nieuwe plek gekregen in het parkje tegenover het hospitaal. De verhuizing betekent wel dat de wortels van de boom danig aangetast zijn. Tweemaal per week krijgt de linde dan ook een flinke plens water om de zomer door te komen. In twee sproei beurten krijgt de boom in totaal zo'n zes- a zevenhonderd liter water per week. „Zeker in het eerste jaar moeten de wortels nog helemaal her stellen", vertelt W. van Dort van de afdeling Beheer van de ge meente Vlissingen. „Zo'n boom is het eerste jaar dan ook alleen bezig met overleven." Het ge volg is dat alle bladeren van de boom al geel zijn door de lang durige droogte. Eenzelfde feno meen is ook te zien bij bijvoor beeld heesters. Ze wapenen zich tegen de hitte door voortijdig hun blad te verliezen. Zo heb ben de bomen minder vocht no dig. Op het eerste gezicht zien de bomen er dood uit, maar dat is zeker niet het geval, verzekert Van Dort. Een ander opvallend verschijnsel is dat de linde te- Een medewerker van de gemeente geeft de Vlissingse bomen water. genover het ziekenhuis ook he lemaal ingezwachteld is. De fel le zon kan een boom - hoe vreemd dat ook moge klinken - beschadigen. „De bast van een boom kan bijvoorbeeld gaan scheuren, daarom is-ie inge zwachteld", legt Van Dort uit. Een andere manier om bomen te bewateren is een druppelsys teem. Bomen op de Kleine Markt in Vlissingen worden zo van water voorzien. Door een aftakking van het waterleiding net krijgt een boom zo al snel 150 liter water per dag. Niet al leen kwetsbare bomen, ook plantenbakken voor het zieken huis worden intensief beregend. „Anders is het niet mogelijk om ze zo mooi erbij te laten staan", verzekert Van Dort. Totdat de ergste droogte voorbij is, zal een tractor met een aanhangwagen met vierduizend liter water langs bomen en plantenbakken rondrijden. In totaal gebruikt de gemeente hiervoor zo'n twaalf- tot vijftienduizend liter water per dag. Een flinke hoe foto Lex de Meester veelheid, hoewel er nog steeds selectief mee omgegaan wordt, verzekert Van Dort. Gras wordt niet gesproeid, al is het nog zo droog. Geel gras is immers nog niet dood. Bij een flinke regen bui komt er vanuit de wortels weer jong groen gras naar bo ven. Daarom wordt het water liever gebruikt voor bomen. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het particulie re kinderdagverblijf Baloe wil de mogelijkheden voor opvang uitbreiden. Directeur A. Ris- seeuw heeft bij de gemeente Vlissingen een plan ingediend voor een 24-uursopvang. Daar naast wil Baloe opvang niet al leen meer per dag of dagdeel aanbieden, maar ook per uren. „We hebben verzoeken ontvan gen van particulieren en bedrij ven om ook in het weekeinde en na zeven uur 's avonds kinderen op te vangen. Voor mensen in ploegendienst kan het een uit komst zijn", zegt Risseeuw. Baloe wil niet kinderen 24 uur aaneengesloten opvangen. „Dat is tegen ons principe en druist in tegen mijn eigen normen en waarden. Voor een kind is twaalf uur achter elkaar al een hele tijd. We zijn tenslotte géén hotel." In Zeeland zijn niet veel voor beelden waar 24-uursopvang al is geregeld. „Opvang buiten de normale tijden stuit hier en daar op verzet. Buiten Zeeland slaat de opvang wel aan. Wat dat be treft lopen we hier wat achter." Risseeuw heeft onder andere bij een kinderdagverblijf in Den Haag geïnformeerd naar de kansen en problemen van de langdurige opvang. Wat doen ouders bijvoorbeeld als ze om elf uur 's avonds zijn uitge werkt? Willen ze hun kind me teen ophalen of laten ze het een nachtje doorslapen bij de kin deropvang? „Dat zal te maken hebben met de financiële arm slag van de ouders en de op voedkundige wens." Twee be- Advertentie wereldmuziek in de Domburgse duinen 21 - 22 - 23 - 24 - 25 - 26 augustus zie adv. pag. 16 door Edith Ramakers ÏLISSINGEN - „Ik zit altijd in het midden. Zo moeten we dus ook op de foto", zegt Sary. Wil, Alie en Sary zijn voor de regel matige badgasten van het Mo lenstrandje onder de Oranjedijk net zo vertrouwd als de statige Oranjemolen op diezelfde Vlis singse Oranjedijk. „Vooral bij volle maan is het hier prachtig. Dan kunnen we maar niet naar huis gaan", zegt Wil. „Als de maan schittert op het water, doen we nog een wijntje. Nergens is het dan mooier dan hier." Ze knikken alledrie in stemmend. Op de Oranjedijk glijdt de dag van je af. „Dat is iets te filosofisch samengevat", vindt Sary. „We kletsen zolang met elkaar tot iets weer een plaats heeft. Hier word je rus- ög." Dit jaar hebben ze al tachtig «eer gezwommen en gezond on der de Oranjedijk. „Sary houdt de stand bij. We halen dit jaar met gemak de honderd." Bij laag water is het strandje achter de steile muur goed te bereiken, bij vloed wordt de terugtocht afgesloten. „Soms moet je een paar uur wachten totdat het tij gunstig is. Maar wat dan nog? We blijven rustig over." Vorig j aar zwommen Wil en Alie door tot diep in de winter. Wil: „Maar eind december werd het zo koud dat ik mijn vingers niet meer kon buigen om mijn kleren aan te trekken. Dan is het niet meer gezond en krijg je er geen oppepper meer van." Ze gaan terug in de tijd, naar de periode dat het strandje 'hun strandje' werd. Ongeveer dertig jaar geleden was dat, toen onder de dijk de eerste grote barbecue werd gehouden. Families kwa men er samen. „We barbecuen nu weer vaak, met zijn drieën en soms schuift iemand aan. We nemen allemaal onze dingen mee. Ik hou niet van vlees. Maar groenteburgers doen het ook goed op de barbecue", merkt Alie op. Het ene jaar zijn ze er vaker ge weest dan het andere. „Ik heb niet altijd in Zeeland gewoond. Maar een jaar of negen geleden ben ik naar Middelburg ver huisd. Ik had toen weer dit ver trouwde plekje van vroeger te rug", zegt Sary. „Sary komt elke dag op de fiets naar Vlissingen. Zij kan het nog, want zij is jong", zegt Wil en lacht. „Ik ben voelde het knus aan. Nooit werd er van bovenaf naar de zee-aan bidders gekeken. „Nu hangen mensen ver over de hekken heen om alles eens goed te bekijken." Ook het nieuwe bord met het op schrift 'dit strand is niet ge schikt om te recreëren' is een doorn in het oog. „Hoezo niet geschikt? De gemeente zal het wel moeten ophangen omdat er soms een sterke stroming is. Maar de meesten weten precies hoe ze ermee om moeten gaan. Je moet gewoon goed opletten." Een keer hadden ze zich verke ken. „Springtij was afgekon digd. We dachten dat we wel over konden blijven op het strandje. Maar het water kwam hoger en hoger. De molenaar zag ons en riep: 'dat redden jullie niet!Hij heeft een lange ladder langs de muur laten zakken." drijven die al interesse hebben getoond in de 24-uursopvang, zijn de politie en Rijkswater staat. De volgende uitbreiding, de flexibele opvang, houdt in dat ouders gaan betalen voor de uren dat hun kind ook daadwer kelijk opgevangen wordt. Het is regel dat kinderdagverblijven dag- of dagdeelarrangementen aanbieden. Als ouders kiezen voor een dag, dan betalen ze voor de volle mep: van 7.00 tot 19.00 uur. „Ook als een kind er maar van negen tot vijf ver blijft. Wij willen dat veranderen en flexibele opvang in uren aan bieden." OUDDORP - Het Duitse jonge tje van vijf jaar oud, dat dins dagmiddag door de Reddings brigade van Ouddorp uit de Noordzee werd gehaald, is woensdagnacht in het Rotter damse Sophia Kinderzieken huis overleden. De jongen was met zijn tienjari ge zusje op een luchtbedje de zee opgegaan. Nadat de twee kinde ren door de reddingsbrigade uit het water waren gehaald, zijn beide lange tijd gereanimeerd. Het meisje, dat flink wat water had binnengekregen, ligt nog in het Sophia Kinderziekenhuis. Haar toestand verbetert zich. MIDDELBURG - De vereniging Het Zeeuws Palet, de grootste vrijetijdskunstenaarsvereni- ging van Zeeland, is morgen van tien uur 's ochtends tot half vijf 's middags te vinden in de Nieu we Burg te Middelburg. In samenwerking met de winke liers verzorgt een aantal leden demonstraties van hun kunnen. Ook zal er aan belangstellenden uitleg worden gegeven over hun werk en de producten die zij ge bruiken. In de Nieuwe Burg zijn ook twee portrettekenaars aan wezig, die ter plekke mensen portretteren. Hij maakte zich al enige tijd druk over de stijgende con sumptieprijzen in de horeca. En als je dan af en toe je natje en je droogje wil, moet je vin dingrijk zijn. Zo zat de man onlangs op een bankje in de Schouwse bad plaats Renesse in de zon te genieten van de inhoud van een bierblikje. Tevreden constateerde hij dat de aanschafprijs van het blikje bier heel wat lager is dan de prijs die op een wille keurig caféterras wordt bere kend. Die tevredenheid verdween al^s sneeuw voor de zon toen er een politieauto voor hem stopte en hij een bekeuring uitgereikt kreeg voor het nut tigen van alcohol aan de openbare weg. Hoe je van één blikje bier al een kater kunt krijgen. De strandvriendinnen Alie, Sary en Wil (van links naar rechts): „Nergens is het dan mooier dan hier." foto Ruben Oreel Advertentie de middelste, van 1935", vult Alie aan. „Ik woon in het buurtje hierach ter. We zijn geen hartsvriendin nen, eerder strandvriendin nen." Ze kijken elkaar aan en twijfelen. „Maar ik zie jullie wel vaker dan mijn vriendin. Ik ken jullie door en door. Misschien zijn we dan toch wel hartsvrien dinnen", merkt Sary op. „Jaze ker", reageert ook Wil. „We heb ben heel wat aan elkaar." Al weer twee jaar geleden werd er met stevig materiaal gewerkt aan de versteviging van de Oranjedijk, waardoor het Mo lenstrandje haast onbereikbaar was. „Het was verboden terrein voor onbevoegden. De werkers hebben een oogje dichtgekne pen. Trouwe bezoekers mochten toch naar het strandje toe. Het zou anders een lange, vervelen de zomer zijn geworden." De Oranjedijk was vroeger 'au thentieker'. „Het hekwerk bij de steile muur heeft het beeld er niet mooier op gemaakt. En waarom het geplaatst is, begrij pen we niet. Er is nog nooit ie mand naar beneden gevallen." Vroeger konden ze op de rand van de steile muur zitten en de benen lekker laten bungelen. En als ze op het strandje zaten, door Gerard Montsma Het kiekje is slechts wegge legd voor een enkele oplet tende wandelaar. In de duinen van het waterwingebied van Oranjezon staat, ver buiten de gebruikelijke wandelpaden, de eenvoudige en verweerde graf steen van de in 1883 aange spoelde Deense stuurman Ch.A.H. Nisfen (lees: Nissen). De steen is een laatste aanden ken aan de scheepsramp met het Belgische stoomschip 'De Wael'. De ramp voltrok zich in novem ber dat jaar op de Krabbeplaat voor de Schouwse duinen. Wandelaars die de steen van de Deense zeeman in dit onher bergzame gebied willen bekij ken, moeten - naast een geldig toegangsbewijs voor het na tuurgebied - een onovertroffen zoekdrift bezitten. De zerk staat goed verscholen in een vogel kersbosje, naast de bronnenrij van het waterwingebied van Oranjezon. Het gebied rond het graf is bovendien afgezet met prikkeldraad. „Ondanks de verre voetreis en al die obstakels vind ik nog gere geld bloemen bij het graf", ver telt G. Wösten, beheerder van het waterwingebied. „Waar schijnlijk worden die meege bracht door de wandelaars die hier al jaren komen en het ge bied wat beter kennen. Die mensen beschouwen het hier een beetje als hun tuin." Het idee om de Deense zeeman destijds in dit onherbergzame gebied te begraven, kwam uit het brein van de toemalige bur gemeester van Vrouwenpolder, G. Wijnmalen. Nadat de ge meentelijke geneesheer A. Geill ter plaatse de verdrinkingsdood had vastgesteld, heeft de burge meester het lijk van de zeeman, gezien de vergevorderde staat van ontbinding, terstond willen begraven. Dit moest gebeuren op een veilige afstand van de zee. De identiteit van het slachtoffer werd pas na verloop van tijd vastgesteld. Dit proces werd nog eens bemoeilijkt doordat in datzelfde jaar nog een onher kenbare drenkeling aanspoelde en op soortgelijke wijze werd begraven. Door bemiddeling op het hoogste niveau en het latere speurwerk van de Middelburger G. de Ru, kunnen we nu echter met zekerheid zeggen dat de steen bij de juiste drenkeling staat. i De grafsteen van stuurman Nisfen. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11