Ouders moeten schoolboeken te lenen om dure kunnen betalen ¥39?° Onderzoek naar stroomtekorten 20 Saoedische terroristen zouden het op Britse |j doelen hebben gemunt 4 li ed Hans Holbein in Den Haag Ongelukken voeden Reimerswaals verzet tegen verdieping Westerschelde Geld Lockerbie Supporters delven graf voor spelers Schwarzenegger taboe op televisie PERRY Deze week: adidas www.perrysport.nl MAAKT ER EEN SPORT VAN! I59T Kamer botst met de Antillen Plunderingen in haven Monrovia Recordverbruik drinkwater Provoost blijft dammers verbazen mi Fietser krijgt hartstilstand op Zeelandbrug I Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- 22' li 3' Minder warm 246e jaargang no. 193 donderdag 14 augustus 2003 Uitspraak van de reepe laagste prij Tweede fase Gammanova ■BI 000002 tft Wolkenvelden maar ook zonneschijn. Matige wind uit het noordwesten en maxi maal 22 graden. los nummer 1,10 Weer aanvaring Nauw van Bath HnnrRobPaardekam BATH - In het Nauw van Bath in de Westerschelde zijn gisterochtend op nieuw twee schepen met elkaar in aanvaring geko men. Eén daarvan had pesticiden en brandbare stoffen aan boord. Geen van de bemanningsleden raakte gewond. Even voor zes uur botste de Grande Nigeria frontaal op de Jiada V, die naar Antwerpen voer. Het Korps Landelijke Po litie Diensten onderzoekt hoe dat kon gebeuren. Een woord voerder meldde gisteravond dat waarschijnlijk om een sto ring in het besturingssysteem van de Grande Nigeria gaat. De bergingsbedrijven URS uit Antwerpen en Multraship uit Terneuzen waren snel ter plekke en hebben de bemanningsleden van de twee schepen van boord gehaald. Pas enkele uren na de aanvaring werd duidelijk dat de Grande Nigeria gevaarlijke stoffen aan boord had. Het ging om elf containers met pesticide en brandbare en licht ontvlam bare stoffen. Volgens de politie was er geen sprake van gevaar. De schepen kwamen bij het on geluk in elkaar vast te zitten. Om half tien werd de Grande Nigeria, varend onder Italiaan se vlag, losgetrokken en naar de ankerplaats Appelzak ver sleept. Aan het begin van de middag werd het schip naar de Sloehaven in Vlissingen ge bracht. Even daarvoor was de stremming voor het scheep vaartverkeer opgeheven. De ha ven van Antwerpen is alles bij elkaar zo'n vier uur afgesloten geweest voor grote schepen. De Nada V, die onder Panamese vlag vaart, kon pas om half vijf worden weggesleept. Ook dit schip kon na een eerste inspectie in de Appelzak beginnen aan zijn tocht naar de Sloehaven. De gemeente Reimerswaal, die na de aanvaring van de Pelican veel kritiek kreeg over de ge brekkige informatie naar de be woners toe, heeft gisterochtend meteen brieven verspreid onder de inwoners van Bath. Daarin werd met nadruk gesteld dat er geen enkel gevaar bestond. Overigens grijpt de gemeente de zaak aan om nog eens te ageren tegen een verdere verdieping van de Westerschelde. De onge lukken van de laatste weken zouden weer aantonen dat het onverantwoord is om nog meer grote schepen over de vaargeul naar Antwerpen te laten varen. De ChristenUnie denkt daar net zo over. Volgens fractievoorzit ter A. Jumelet zijn ongelukken op de Westerschelde geen inci dent meer, maar haast aan de orde van de dag. De CU hoopt dat de raad een duidelijke uit spraak doet door te stellen dat een verdieping van de Wester schelde voor Reimerswaal on aanvaardbaar is. Gedeputeerde M. Kramer, die de commissaris van de koningin vervangt, wil de betrokken overheden versneld bij elkaar roepen. Hij wil de taakverdeling tegen het licht houden. pagina 15: het is en blijft een lastige bocht LONDEN - Libië en advocaten tan de nabestaanden van de slachtoffers van Lockerbie heb ben gisteren een akkoord be reikt over schadevergoeding Libië hoest 2,7 miljard dollar op voorde nabestaanden. In 1988 vond een aanslag plaats op een Pan Am-vllégtuig boven het Schotse Lockerbie. RTR/AFP aay, aald ZAGREB - Boze suppor ters van Hajduk Split hebben op een bizarre wijze hun ongenoegen ge uit over de magere presta ties van de Kroatische voetbalclub. De staatsradio meldde gisteren dat ontevreden supporters het speelveld in Split hadden omge werkt tot een soort doden akker. Voor alle spelers lag gisterochtend een graf klaar. Hajduk Split, afge lopen seizoen nog beker winnaar, verloor eerst verrassend voor de com petitie met 1-4 van het ge promoveerde Inker. Dins dag volgde in de strijd om een plaats in het Uefa Cup-toernooi een 1-2-ne- derlaag in Finland tegen Haka Valkeakoski. De fans gingen in de nacht van dinsdag op woensdag tot actie over, omzeilden de beveiligingscamera's en spitten het speelveld om. RTR -------1-- - v, -•saqn—lm i 'in i rr. - - De Grande Nigeria (r) en de Nada V kwamen gisterochend met elkaar in aanvaring in het Nauw van Bath. foto Peterde Voecht/Belga Advertentie s C H 0 E N M 0 D E I doorCarel Grol DEN HAAG - Steeds meer ou ders moeten leningen afsluiten om de boeken van hun school gaande kinderen te kunnen be talen. Volgens het aan de Fortis Bank gelieerde StudieBudget- Plan (SBP) hebben in de eerste tien dagen van augustus al tweeduizend mensen krediet aangevraagd voor de aanschaf van schoolboeken. Vorig jaar om deze tijd waren dat er nog vijfhonderd. Marketing manager H. Roode van SBP spreekt over een uit zonderlijke stijging. „Die wordt veroorzaakt door een slechtere economie en stijging van de boe kenprijs en het schoolgeld." Volgens hem vormen de krediet aanvragen een dwarsdoorsnede van de middelbare scholen. „Het is niet zo dat het vmbo oververtegenwoordigd is." Veel scholen hebben het boe kenfonds afgeschaft, waardoor het niet meer mogelijk is om te gen een gereduceerde prijs voor een jaar boeken te huren. Ook verdween de afbetalingsrege ling bij veel schoolboekhandels. Het StudieBudgetPlan lanceer de twee jaar geleden een kre dietplan waardoor ouders de studiekosten, gemiddeld 1500 euro per kind per jaar, in ter mijnen kunnen betalen. Augus tus is altijd de piekmaand om dat dan alle scholen weer begin nen. Roode: „Vorig jaar hadden we van de eerste tien dagen van au gustus 500 aanvragen. We had den gerekend op een stijging van tien procent, maar niet op een verviervoudiging." Studieboekencentrum Stam in LOS ANGELES - De lokale zenders van de Amerikaanse staat Californië mogen films met de acteur Arnold Schwar zenegger voorlopig niet uitzen den. Schwarzenegger doet een gooi naar het gouverneurschap van die staat en de andere kandida ten hebben dan namelijk recht op evenveel zendtijd. ANP Ede merkt dat veel mensen ge bruik willen maken van een be- taalregeling. Volgens een woordvoerster levert Stam j aarlijks boeken aan veertigdui zend scholieren. „Voorheen konden mensen uitsluitend met een machtiging of acceptgiro betalen. Nu sturen wij ook een folder mee over krediet. De klanten kunnen dan zelf kiezen hoe ze betalen." Het bedrijf hoopt hierdoor minder vaak een incassobureau te hoeven in schakelen. Voorzitter W. van Katwijk van de christelijke ouderorganisatie Ouders en Coo wijt het grote aantal leningen aan de hoge boekenprijs. „De kosten voor onderwijs lopen uit de hand. De overheid speelt daarin een be langrijke rol. Door de verplichte vaste boekenprijs zijn school boeken gemiddeld twintig pro cent te duur." Na iedere onderwijsverande- ring stijgen de kosten, zegt Van Katwijk. Met de invoering van de tweede fase in het voortgezet onderwijs werden de boeken duurder. Maar het gaat niet al leen daar om. „Het lesgeld voor een middelbare scholier van bo ven de zestien bedraagt al gauw 900 euro." Het Nederlands instituut voor budgetvoorlichting, Nibud, be cijferde dat de schoolkosten voor een vmbo-leerling afge zien van lesgeld en reiskosten jaarlijks 472 euro bedragen. Een havist kost 618 euro en een vwo'er 623 euro. GPD Advertentie "laten 39,5-48 van onze redactie binnenland ARNHEM - Minister Brinkhorst van Economi sche Zaken onderzoekt hoe kan worden voor komen dat er tekorten aan elektriciteit ont staan. Hij wil dat de centrales voor hun koeling minder afhankelijk worden van rivierwater. De grootste problemen zijn waarschijnlijk aan het eind van de week voorbij. De huidige problemen met de elektriciteits voorziening ontstonden doordat de tempera tuur van het rivierwater opliep. Het kon daar door steeds minder worden gebruikt om te koelen. Daardoor liep de reservecapaciteit van de centrales terug. Voor netbeheer Tennet was dit aanleiding om begin deze week een oproep te doen zuinig met energie om te springen. Inmiddels is het einde van de hittegolf in zicht en daardoor zal het water weer afkoelen. Volgens Tennet kan de Code Rood die sinds maandag van kracht is, morgen worden opgeheven. Dan gaat Code Oranje in, wat inhoudt dat de centrales meer reservecapaciteit hebben om stroom op te wek ken. Brinkhorst vindt dat de problemen met de stroomvoorziening niets te maken hebben met de liberalisering van de elektriciteitsmarkt. PvdA-Tweede-Kamerlid Crone echter meent dat in een vrijgemaakte energiemarkt produ centen geen zin hebben om fors te investeren in het vergroten van een onrendabele reserveca paciteit. Crone wil dat de minister met voorstellen komt die garanderen dat de problemen met de stroomvoorziening zich niet herhalen. Dinsdag moesten de producenten hun reserve capaciteit aanspreken doordat de Amercen- trale in Geertruidenberg uitviel en er sprake was van een verhoogde vraag. Gisteren was dat niet nodig. Een tweede centrale blijkt inmid dels toestemming te hebben gekregen om koel water te lozen dat warmer is dan de toegestane 30 graden Celsius. De stroomstoring waarmee een deel van Twen te dinsdagavond en gisteren kampte, had deels met de hitte te maken. Vier voedingskabels hadden het begeven het. Bij vijfduizend huis houdens viel daardoor de stroom uit. ANP pagina 3: Denekamp zit dag zonder stroom Nederland heeft de betrekkingen met de Antillen op scherp gezet, na provocerende opmerkingen van de populistische politicus Anthony Godett. De fractievoorzitters in de Tweede Kamer dreigen hun werkbezoek aan de eilanden af te zeggen. Minister De Graaf overweegt de geldkraan dicht te draaien. T: In de haven van de Liberi aanse hoofdstad Monrovia is op grote schaal geplunderd. Burgers en ongeorganiseerde strijders probeerden er uit alle macht hulpgoederen te i bemachtigen. Duizenden mensen haastten zich met zakken rijst en container^ bakolie op het hoofd langs de rebellen die de ha ven in handen heb ben. 1 I I De hittegolf heeft geleid tot een enorm verbruik van drinkwa ter in Zeeland. Delta kwam op een dag tot een recordafzet van i 284 miljoen water. Sinds de komst van de waterlei ding in Zeeland in 1884 is dit nooit eerder voorgeko- Hij is pas zeventien, maar de beste dammers ter wereld nemen hem inmiddels serieus. De Zeeuwse dammer Ben nie Provoost (foto) is be zig aan een prachtig SNS Zeeland Open- toernooi in Goes. Giste ren kon ook Nederlands kampioen Kees Thijssen hem niet verslaan. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 9; zeeland: 11,13, 14, 15 en 17; sport: 18,19 en 20; kunst: 21,22 en 23; uit: 24 en 25. ZIERIKZEE - Een 59-jarige man uit Goes is gistermiddag getroffen door een hartstilstand toen hij over de Zeelandbrug fietste. Door het incident is de brug een uur afgesloten geweest voor alle verkeer. De man, die vermoedelijk uit de richting Zierikzee kwam, werd rond 15.25 aangetroffen door passanten. Die schakelden de hulpdiensten in. Er waren twee ambulances en een traumaheli kopter ter plaatse. Omdat de he likopter op de brug moest lan den, is die een uur afgesloten geweest. Het verkeer is vrijwel meteen omgeleid via de stormvloedke ring. Verkeersproblemen bleven daardoor uit. Het slachtoffer is uiteindelijk per ambulance naar het ziekenhuis in Goes ge bracht. van onze redactie buitenland RIYAD - De veiligheidsdiensten van Saoedi-Arabië maken jacht op militante moslims die het volgens de Saoedische autori teiten hebben gemunt op Britse doelen in hun land, waaronder vliegtuigen. British Airways heeft daarom gisteren alle vluchten op de hoofdstad Riyad en de havenstad Jeddah opge schort. De dreiging werd de afgelopen 24 uur duidelijk, meldde de Britse omroep BBC. De Saoedi sche veiligheidsdiensten maken al enkele dagen jacht op twaalf militante moslims. De omsinge ling van vijf huizen van ver dachten in Riyad leidde dinsdag tot een vuurgevecht tussen poli tie en fundamentalisten. Daar door kwamen vier agenten en een extremist om het leven. Tot nu toe heeft de politie vijf van de twaalf militanten opge pakt. Een Amerikaanse func tionaris die anoniem wil blij ven, heeft gisteren gezegd dat de^ s opgepakte vermeende terroris-^'j len een aanslag voorbereidden op een lijntoestel op het vlieg- veld van Riyad. Volgens die bron hebben de Saoedische autori teiten een document gevonden'? waaruit blijkt dat de verdach-'..; ten King Khalid International Airport in de gaten hielden- ter voorbereiding van een aan-!, slag. De Amerikaan zei dat die ont dekking de hoofdreden was voor British Airways de vluch-:' ten op te schorten. Het Britse ministerie van Transport zegt te beschikken over 'geloofwaardi ge informatie over een ernstige bedreiging van Britse lucht vaartbelangen in Saoedi-Ara--. bië'. ANP/AFP/RTR (Advertentie) PZC m ui t KRANT voorletters straat postcode plaats telefoon: noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) d noteert u mij voor een abonnement. De eerste e_maj|. twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: I I handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 713214 betalen: C per maand met automatische incasso 20,50). C per kwartaal met automatische incasso 55,10). C per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1