Warmte deert kinderkunstenaars niet College akkoord met brandtrap bij school PZC Asbestclaims PSD kunnen provincie veel geld kosten Absdaalse wijnboer verwacht prima wijnjaar Vierde Zomerfeest in Nieuw- en St. Joosland Directeur pleit voor duidelijke richtlijnen overig verkeer en minder paaltjes 13 Concert in Zoutelande agenda 'ii donderdag 14 augustus 2003 Niet duidelijk Tegenlicht Negatief Geluk hebben Lastige Souburger aangehouden ZMF tegen bijstoken biomassa Statenlid Martinet kapittelt collega Radiodief gepakt Op de bon voor baldadigheid Waarschuwing Feest wj d engs stut /an' een >A.( Ambulances lopen te vaak vast •ftt nw« e bi is n ig«e rveet e.Va bom pn ischa iruik W MIDDELBURG - Overvolle 1 zwegen zijn een regelrechte crime voor ambulances. In nec - noodsituaties is er vaak geen eeg; joorkomen aan. En automobi listen weten niet of en hoe ze moeten uitwijken. Daar zou iets aan moeten veranderen, vindt directeur J. van der Velde van de elingf feeuwse Ambulancedienst. !rfDe Sloe weg in Vlissingen op een !tis'warme zomerdag. De twee- faiul |jaansweg staat vanaf deA58tot aan de kruising met de Koude- Ikerkseweg/Gerbrandystraat nett muurvast De auto's staan bum- tótï ,er aan bumper. Dan probeert Jood „eens een lage ambulance zich 'la angS de rij auto's te wurmen. i Een enkele automobilist besluit etC iaardezijkant uit te wijken, an- iteti jcre chauffeurs blijven staan in ;ses; de hoop dat de ambulance zelf 'n|ll fijn weg kan vinden. nt lltet zijn dagelijkse praktijken de drukke doorgaande weg. foor het ambulancepersoneel is liet immers dé route naar het Ziekenhuis van Vlissingen. Vol gens directeur J. van der Velde van de Regionale Ambulance Voorziening Zeeland is er geen alternatief. „Andere routes hebben bijvoorbeeld weer ver keersdrempels, iets wat slecht is voor de patiënt. Daarnaast moet er rekening worden gehouden met paaltjes en wegopbrekin- gen." De drukte heeft nog niet geleid tot een calamiteit, meldt Van der Velde. „Op het moment dat Middelburg en Vlissingen hele maal vastlopen, is er zeker spra ke van vertraging. Maar de pati ënten hebben er nog niet onder geleden. Nu is er de laatste tijd ook geen ernstig ongeval ge weest." Bijkomend probleem is dat er geen duidelijke richtlijnen zijn wat te doen als een ambulance met zwaailicht langs komt rij den. In Duitsland is het gebrui kelijk dat automobilisten naar de zijkant uitwijken zodat de ambulance over het midden van de weg kan rijden. Een dergelij ke oplossing ziet Van der Velde wel zitten. „En zeker Zeeland met zijn moeilijke infrastructuur. We hebben bijvoorbeeld maar één snelweg." Een ander probleem is dat am bulancemedewerkers nog steeds met een grote bos sleutels rondrijden om paaltjes, hekken en slagbomen van kampeerter reinen te openen. „Als de regu liere wagen wordt ingezet, is dat geen probleem. Maar de reser vewagen blijkt vaak niet over geschikte sleutels te beschik ken." Bovendien bestaan paaltjes en versperringen in allerlei soor ten, met evenzoveel sleutels. Van der Velde pleit er dan ook voor om voor kampeerterreinen hetzelfde te laten gelden als voor bejaardenhuizen: dat me teen bij de ingang van het com plex de juiste sleutels aanwezig zijn voor de hulpdiensten. Ook willen gemeenten nog wel eens paaltjes plaatsen of ver vangen, waarvan het ambulan cepersoneel niet meteen de sleu tels krijgen, weet Van der Velde uit ervaring. „Laatst gebeurde dat nog. We waren niet geïnfor meerd over nieuwe paaltjes in een dorpje, zodat de ambulan cemensen uiteindelijk lopend het centrum in moesten." STREEKACTIVITEITEN Oase, DOMBURG - Strandpaviljoen nopilO.30-11.30 uur: Beachfitness; Ij'. Strand voor de Stenen Toko, 13.00 - 14.15 uur: Kinderstrandactiviteit; Centrum, 18.30 - 20.00 uur: Kindermee- iftheater; top; MELISKERKE - Ons Huis, 09.30 uur: ni/vj loersbal MIDDELBURG Artemis Koudekerkse- weg 133,13.30 - 15.30 uur: Training voor lit IJ wouwen die te kampen hebben met he- schii vige emoties; Trefpunt, Nassaulaan, 20.00-22.00 uur: Computerclub en wijkinternetpunt; VEERE - Stadhuistoren, 15.00-16.00 uur: Carillonbespeling door stadsbeiaardier rygc JKees van Eersel; 1 VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen- tram, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag 50- lussers; DeOude Stad, 09.30 uur: Peutergym van !,5tot4 jaar en 10.30 uur: Peutergym tot 2,5jaar; In-en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30-12.00 uur: Koffie contactochtend; Bolwerk, 13.00-13.45 uur en 14.00- I4.45uur: Gymnastiek 50+; Wijkcentrum Aldegonde, Westerzicht 316,19.30 uur: Bingo; at;: ;tan tzet tree; •we is nc eve itlCi lept COB- Th-, ZOUTELANDE - Muziekver- eniging Luctor et Emergo uit Zoutelande geeft maandag avondeen concert in de plaatse lijke muziektent in de Lang straat. De fanfare brengt een afwisse lend programma met voor de kinderen onder meer The K3 hit mixen muziek uit de dansshow lord of the Dance van Michael Flatley. Het optreden in Zoutelande be gint om 20 uur. De jonge kunstenaars kunnen onder meer gebruikmaken van video, foto's, kleurpotloden en verf. door Gerard Montsma VLISSINGEN - Het warme weer lijkt nauwelijks vat te hebben op de Kinder Kunst Doe Dagen in Vlissingen. „Ik zal niet klagen over de opkomst", zegt Mar- loes Wilbers, coördinator van het project. Veel kinderen blijken ook nog echt talent te hebben. „Het is weliswaar een experi ment, maar de resultaten zijn al écht de moeite waard." In de kleine ruimte achter de leeszaal kijkt een groepje uitgelaten kinderen naar hun zelfgemaakte videoreportages. Veel kinderen laten de verf en tekenma terialen links liggen en gaan blindelings voor het digitale werk. Claudia (11) en haar vriendinnetje Saskia (11) bereiden even verderop een reportage voor. Giste ren hebben zij enkele bezoekers in het ge bouw het vuur aan de schenen gelegd met een serie lastige vragen. „We zijn nu wat nieuwe vragen aan het bedenken. De re sultaten van gisteren staan veilig op vi deo. We konden wat met het thema 'kij ken' doen. Toen hebben we de mensen gekke gezichten laten trekken. Best grappig om zo met andere mensen bezig te zijn." Coördinator Maloes Wilbers prijst de in zet en deskundigheid van haar collega's en licht het programma toe. „De kinde ren kunnen kiezen uit de thema's 'doen', 'kijken', 'weten', 'ontdekken' en 'voelen'. Ze mogen daarbij gebruik maken van vi deo, foto's, kleuren, verf en nog veel meer. Gisteren maakten de kinderen bijvoor beeld een toneelstuk, dat uiteraard werd gefilmd. Ze doen het allemaal zelf. Zo kan j e toch met weinig middelen heel veel plezier maken!" De kleine Elio (5) heeft enkele hippe danspasjes van zijn beide zussen vastge legd op de camera. Ademloos bekijkt hij zijn werk op de televisie. Dat zijn zussen vrijwel onherkenbaar zijn vanwege het vele tegenlicht en dat er door zijn bewe gelijke camerawerk af toe een voetje foto Lex de Meester wegvalt, kan Elio niet ontmoedigen. Hij zit met zijn gedachten alweer bij een vol gende film. Zijn moeder en oom houden vanuit het bankstel een oogje in het zeil. „We zijn hier vanochtend gekomen en wilden vanmiddag eigenlijk nog even naar het strand. Dat zien we niet meer gebeuren. We zullen hier voorlopig nog wel even blijven." De Kinder Kunst Doe Dagen vinden plaats in de Vlissingse bibliotheek aan de Spuistraat en duren nog tot eind augus tus. Een selectie van de kinderkunst is naar verwachting medio oktober te zien op de website van de gemeente Vlissin gen. floor Ab van der Sluis VLISSINGEN - b en W van Vlissingen negeren een advies van de Welstandscommissie REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 4382 NH VLISSINGEN Tel: 06-54267110 E-mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée centrale redactie Mationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Ie|: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet jyww.pzc.nl E-mail; web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge iende openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur over de bouw van een vlucht- trap aan het schoolgebouw van De Branding aan de Grote Markt. Het college vindt de brandveiligheid belangrijker dan de uiterlijke schoonheid. Bouw- en woningtoezicht en de stadsgewestelijke brandweer controleerden de school vorig jaar maart op brandveiligheid. De gemeente Vlissingen is bezig om de zogeheten gebruiksver gunningen van alle openbare gebouwen opnieuw te bekijken. Tijdens de controle bleek dat er vanaf de eerste verdieping geen goede tweede vluchtmogelijk- heid was. Vlakbij de gewone nooduitgang bevindt zich de keuken. De brandweer en bouw- en woningtoezicht stel den daarom voor om een vlucht - trap aan de buitenkant van het schoolgebouw te maken. De Welstandscommissie, die in Vlissingen bekijkt of bouwwer ken passen in de omgeving, gaf een negatief advies over de vluchttrap. De commissie vond de draaitrap qua maat, materi aal en kleur niet passen bij de school en omgeving. Het college besloot daarop het negatieve advies naast zich neer te leggen. B en W vinden de trap nauwelijks zichtbaar voor der den, omdat de trap uitkomt op het binnenterrein van de school. Bovendien, aldus het dagelijks gemeentebestuur, is er geen goed alternatief te bedenken. „De brandveiligheid moet in dit geval prevaleren boven de uiter lijke schoonheid", aldus het col lege. Verder staat de school op de nominatie om op termijn ver vangen te worden door nieuw bouw. door Jean-Lou de Gucht ABSDALE - Wijngaardenier Gino van Acker werpt een blik over zijn wijnstokken en luis tert ondertussen naar het weerbericht. „Het wordt een uitstekend wijnjaar", zegt hij. „De weersvooruitzichten zien er veelbelovend uit." Met een meter meet Van Acker het suikergehalte van een druif. „Dat moet nog een heel stuk stijgen. Hoe meer suiker er in een druif zit, hoe hoger de waarde op dit instrument is. De druiven zijn nu nog te klein en bovendien te zuur." Als het zonnige weer de komende tijd aanhoudt, denkt Van Acker half september te oogsten. Franse wijnboeren in de streek Bordeaux zijn vanwege de ex treme hitte al begonnen met de oogst. Dat is ruim vier weken eerder dan vorig jaar en de vroegste oogst sinds 1893. Ook Van Acker kan vroeger dan vo rig jaar de oogst binnenhalen. Hij denkt dat het zo'n twee we ken eerder zal zijn. Zeeland heeft een uitermate geschikt klimaat voor wijn bouw. De laatste jaren is er een aantal wijgaardeniers opge staan, die serieus met het vak bezig zijn. Gino van Acker uit Absdale is een van hen. Als ex periment begon hij twee jaar geleden met witte druiven van Duitse afkomst. „Het is een ras dat heel goed bestand is tegen ons klimaat. Bovendien ziet het er steeds beter uit. Het klimaat wordt immers warmer." Dat betekent volgens Van Ac ker dat het gevaar van schim mels steeds meer afneemt. „Maar er liggen ook andere ge varen op de loer. Spreeuwen, Gino van Acker heeft hoge verwachtingen van de druivenoogst. merels en wespen hebben het ook op de druiven gemunt. En natuurlijk regen. Een fikse re genbui kan een groot gedeelte van je oogst verwoesten." Een fruitteler moet de kunst verstaan om op het juiste mo ment te oogsten, wanneer het suikergehalte in de druif opti maal is. Wanneer dat niet het geval is, moet er suiker aan de wijn toegevoegd worden. An ders bereikt de wijn niet het gewenste alcoholpercentage van zo'n elf procent. Van Ac ker: „Het is een kwestie van er varing en gewoon geluk heb ben." Het wijn maken is Van Acker met de paplepel ingegoten. Ruim vijftien jaar geleden is zijn vader begonnen met het maken van appelwijn. De laat ste jaren produceert het be drijf De Reyngaard ongeveer zeshonderd tot zevenhonderd flessen. „En dan wil je het na tuurlijk ook wel eens proberen met wijn uit druiven. Eerst al leen witte druiven, maarvanaf dit jaar ook rode druiven." Een naam voor z'n wijn heeft Van Acker ook al. „Ik heb iets in de richting van Reynaert de foto Peter Nicolai vos gezocht. Het is Absdaalse Nobelwijn geworden." Wie de oogst van dit jaar wil proeven moet nog een jaar geduld heb ben. Van Acker kan wel al een voor proefje geven van de oogst van vorig jaar. In een van de koel cellen staan twee vaten witte wijn. Terwijl hij een glas vult, zegt hij: „Dit is nou echt een natuurproduct. Ik heb er geen sulfiet aan toegevoegd, dus je zult hier echt geen hoofdpijn van krijgen. En anti-vries heb ik er ook niet in gedaan. Er zijn zelfs geen bestrijdingsmidde len aan te pas gekomen. MIDDELBURG - De politie heeft dinsdagavond laat een 37- jarige Oost-Souburger aangehouden op de Schroeweg in Middelburg voor openbare dronkenschap. De man viel voor bijgangers lastig en sprak wartaal. Hij werd aangehouden en overgebracht naar het bureau waar hij een bekeuring kreeg uitgereikt. GOES - De Zeeuwse Milieufederatie keert zich tegen het bij- stoken van biomassa in de kolencentrale van EPZ in Borssele. Het provinciebestuur heeft EPZ een vergunning gegeven om de hoeveelheid biomassa te vergroten van 120.000 naar 600.000 ton per jaar. De ZMF gaat tegen die vergunning in beroep. Volgens de mi lieufederatie komen daardoor veel meer schadelijke stoffen in het milieu terecht, zoals kwik, fluoride en fijn stof. Dat draagt bij aan zure regen. Bovendien zou de vergunning strij dig zijn met het landelijk beleid, omdat normen worden over schreden. Vooral de hoeveelheid kwik, dat schadelijk kan zijn voor de gezondheid, baart de ZMF zorgen. EPZ zou in zijn eentje twintig procent van de landelijk toegestane hoeveelheid gaan uitstoten. En de concentratie fluoride in Zeeland is nu al ho ger dan toegestaan, aldus de ZMF. HEIKANT - Door de Zeeuwse boeren te beschuldigen van ge bruik van verboden bestrijdingsmiddelen stelt PvdA-Staten- lid P. van der Wal de landbouw onterecht in een verkeerd dag licht. Bovendien zijn de tijdens de laatste Statenvergadering door Van der Wal gebruikte termen voor de betrokkenen 'on nodig kwetsend'. CDA-Statenlid K. Martinet schrijft dat in een open brief aan zijn PvdA-collega. In de bewuste Statenvergadering stelde Van der Wal vast dat het gehalte diuron in het oppervlaktewater erg hoog is. Reden voor hem om de betogen dat de Zeeuwse agrarische onderne mers het niet zo nauw nemen met de regels van de wet. Een uitspraak die de PvdA'er volgens Martinet in het geheel niet kan onderbouwen. Hij wijst er op dat diuron tot drie jaar geleden werd gebruikt om kieming van onkruiden te voorkomen op met name ver harde terreinen zoals erven, rijpaden, stoepen, wegranden, parkings, industrieterreinen en havens. Het middel werd vol gens Martinet vooral gebruikt buiten de landbouw. „Dus door allerlei soorten bedrijven en instellingen, gemeenten en parti culieren. De landbouw is nooit de grootste verbruiker van dit middel geweest." BURGH-HAAMSTEDE - De politie heeft gisterochtend op een camping aan de J. J. Boeyensweg in Burgh-Haamstede een 31-jarige man uit Kaatsheuvel in de kraag gegrepen. De man had uit verschillende tenten drie radio's gestolen. RENESSE - De politie deelde in de nacht van dinsdag op woensdag in Renesse diverse bekeuringen uit. Drie personen werden op de bon geslingerd vanwege het drinken van alcohol op de openbare weg. Twee mensen werden beboet voor het urineren op straat en één persoon kreeg een bekeuring voor baldadigheid, in dit geval het schoppen tegen een frisdran kenautomaat op de Hogezoom. door Maurits Sep MIDDELBURG - Schade claims van oud-PSD-personeel vanwege de aanwezigheid van asbest in de veerboten kunnen de provincie veel geld gaan kos ten. Het provinciebestuur heeft beloofd nooit een beroep te zul len doen op verjaring van de klachten. Verzekeraars houden echter wel vast aan hun recht een beroep te doen op verjaring. GS melden dit in hun begroting voor 2004. De provincie is door een aantal oud-PSD-medewer- kers of hun familieleden aan sprakelijk gesteld voor de ge volgen van de aanwezigheid van asbest aan boord van de veerbo ten. Van concrete ziektegeval len is echter nog geen sprake. Toch waarschuwt het provin ciebestuur voor de financiële ri sico's van de asbestclaims. Ver zekeraars hebben de provincie laten weten dat zij hun rechten tniet zullen opgeven, 'in het bij zonder het recht een beroep op verjaring te doen'. Het provin ciebestuur heeft de indieners van de asbestclaims echter be loofd dat het van dat recht nim mer gebruik zal maken. Dat kan betekenen dat de kosten van een schadeclaim volledig voor reke ning van de provincie komen en niet worden gedekt door een verzekering. Volgens H. Thomaes, oud-direc teur van de PSD en nu betrok ken bij de afbouw van de veer diensten, zal de provincie haar belofte gestand doen. „Toegezegd is toegezegd. De provincie heeft gezegd: 'U mag altijd bij ons aankloppen.' Dat blijft zo." Daarom, beaamt W. Meijer van de afdeling financi en, staan de asbestclaims ook in de risicoparagraaf van de be groting. „Misschien worden nooit scha declaims ingediend en hebben we nooit die kosten. Maar het is wel een risico en dus als zodanig aangegeven." door Ab van der Sluis NIEUW- EN ST. JOOSLAND - Het dorp Nieuw- en Sint Joos land staat morgen en zaterdag in het teken van het vierde Zo merfeest Nieuwland. Het feest begint vrijdagavond om zes uur met een dikke ban denrace voor verschillende leef tijdscategorieën van zes tot en met veertien jaar over diverse afstanden. Start en finish zijn in de Scheldepoortstraat. De race is georganiseerd door oud-wiel renner Jos van Vleuten. Vanaf negen uur vindt de prijs uitreiking plaats in de con sumptietent achter de kerk, ge volgd door een disco-avond voor de jeugd. Wethouder L. Luitwieler van de gemeente Midddelburg opent het feest zaterdag om tien uur 's morgens. Die dag zijn er allerlei activiteiten in en rondom de kerk. Er is een ringrijderswed- strijd en een kraampjesmarkt. Voor de jeugd is er een draaimo len, een springkussen, een clown en een darttoernooi. De molen van het dorp draait de hele dag en staat open voor be zichtiging. In het dorpshuis zal 's middags een film gedraaid worden over Nieuw- en Sint Joosland in vroeger tijden. De kerk is de hele dag open voor be zichtiging. Het orgel wordt tij dens het Zomerfeest enkele ma len bespeeld en in de kerk is een tentoonstelling te zien van schilderijen. Gedurende het zomerfeest op zaterdag zijn in de muziektent en de consumptietent diverse muzikale optredens. In de na middag kunnen er mosselen ge geten worden in de tent. Rond de kerk begint om zeven uur een Klompenrace voor jong en oud. Om negen uur wordt het einde ingezet van het Zomerfeest met live-muziek in de consumptie tent. Het evenement duurt tot middernacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13