Je waant je hier op de Antillen Gevaar aanvaringen voor bergers Tricolor nog niet geweken GROTE KERK VEERE Grens quotering volgens belangenvereniging bereikt Breskens ademt Visserijfeesten Gewonden bij ongevallen swb maandag 11 augustus 2003 Goed overleg Ecosysteem Eerste prijs voor Breskens 7 en Arnemuiden 22 Vakmanschap Voorstander Anonimiteit Horecapersoneel tipt politie Meisje betrapt op diefstal Vis-website voor de jeugd Visstroper in natuurgebied Verzameling ontvreemd Bikini's gestolen van waslijn JAN WOLKERS DRUMMERS DOUBLE BILL Info: www.nieuwe-muziek.nl Tel. 0118 623650 'i, i. bete- t on anie !O03 ig Visserij kan niet verder terug [tnnrRené van Stee BRESKENS - Voor de Neder landse visserij is grens van quotering en de beperking van risdagen bereikt. Blijven de maatregelen onverkort van kracht, dan voorziet voorzitter j, de Bliek van de Bressiaanse Yisserijvereniging Ons Belang „roblemen. Dit zal namelijk lei- jen tot bedrijfsbeëindigingen op grote schaal en daardoor tot inkrimping van de vloot. De Bliek zei dit bij de opening van zowel de Visserijfeesten als deDag van de Nederlandse Zee visserij, die het Productschap voor het eerst ter gelegen heid van het vijftigjarig jubile um van de feesten in Breskens hield. Polgens hem moet in goed over leg tussen de overheid en het be drijfsleven een nationale poli tiek worden gevoerd die gericht op het veiligstellen van het voortbestaan van de visserijsec tor. De Bliek verwees hierbij on der meer naar het rapport van de commissie Nijpels die in mei vaststelde dat inmiddels vol doende is gesaneerd en het nodi- moet worden gedaan om de vloot in de huidige omvang te behouden. De Bliek wees verder op het feit dat bij de toekenning van vangstrechten en beheer van quota geen rekening wordt gehouden met verschillen in vispopulatie per gebied. Omdat de stand in de gehele Noordzee ag wordt beoordeeld, geldt steeds een vangstverbod voorhetzuidelijke deel, waar de kabeljauwstand zich flink heeft hersteld. Daar zijn we het niet mee eens. Het zou ook beter zij n dat de ka beljauw in het zuidelijk deel wordt bevist om te voorkomen dat een goede soortverdeling in de Noordzee wordt verstoord. Wij zitten er niet op te wachten dat in dit ecosysteem de plaats van kabeljauw wordt ingeno- mendoor bijvoorbeeld haring of Ifasmakreel", aldus De Bliek. door René van Stee BRESKENS - De Breskens 7 van de familie Praet heeft de eersteprijs in de categorie Euro kotters (motorvermogen tot 1500 pk) behaald. De Arnemui den 22 met schipper Jan Marijs «as de beste in de categorie gro te kotters (1501 pk en meer). De Zoutkamp 44 van de maatschap loxopeus behaalde de eerste Prijs in de categorie garnalen- kotters. De oorkonde met bijbehorende sculptuur werd uitgereikt door voorzitter P. Loonen van het Productschap Vis. De prijs wordt toegekend aan de beman- i van schepen met de best verzorgde vis aan boord. De toe kenning gebeurt op voordracht van de buitendienstagenten van hotproductschap. Tussen 31 ok tober 2001 en 1 november 2002 beoordeelden zij de kwaliteit van de aangevoerde vis. Per schip gaven zij voor vis en gar nalen een cijfer voor versheid, verzorging en behandeling aan boord. Uiteraard stond ook de jaarlijk se uitreiking van de visserij - wimpels van de Zeeuwse Visvei- 'mgop het programma. Burgemeester J. Sala van Sluis ®m die plechtigheid voor het cast voor zijn rekening. De vis serijwimpels gaan naar de be manningen van de visserssche pen die in het afgelopen jaar de hoogste gemiddelde prijs voor aan wal gebrachte vis hebben gekregen. Als zodanig vormen ie wimpels het bewijs voor het akmanschap van de vissers. de categorie kleine kotters garnalenvisserij) ging de wim- Pe'naar de Oostende 2 van de gebroeders Schroeyers. Met een gemiddelde prijs van 4,42 euro even zij de Zeebrugge 8 van rederij Praet met een verschil van 71 cent ruim voor. De be manning van de Zeebrugge 80 amilie Versprille) was de beste de categorie Eurokotters. Zij eten een gemiddelde prijs van euro noteren. Een verschil an 21 eurocent met de nummer jee en de winnaar van vorig jj r-de Breskens 7 van de fami- e Braet. In de categorie grote «otters ging de Breskens 14 van «ienj Cornelia (familie Fenijn) e de hoogste eer strijken. Met nPrijs van 3,59 euro bleven ze winnaar van vorig jaar, de ens 43 van de rederij Al- bregste, 45 cent voor. Minister K. Peijs van Verkeer en Waterstaat, die haar collega K. Veerman van Landbouw en Visserij verving, verklaarde dat het kabinet zich wil inzetten voor beleid dat de economische perspectieven van de visserij sector waarborgt en waarin de bedrijfstak zich op het gebied van duurzaam ondernemen ver der ontwikkelt. Wat haar be treft is de visserijsector nu aan zet en kan de overheid niet meer doen dan een faciliterende rol spelen. „Europese regelgeving en dan met name de rol van de Visserij raad blijft hierbij onontbeer lijk. Het herstel van de haring stand is dankzij dergelijke re gelgeving gebeurd. De discussie concentreert zich nu op de ka beljauwstand. Wellicht dat maatregelen in dit verband het zelfde resultaat opleveren", al dus de bewindsvrouw. De oprichting van regionale ad viesraden -waaronder ook een voor de Noordzee- noemde Peijs als een belangrijk instrument om het draagvlak voor regelge ving uit Brussel te vergroten. „Als het zover is, zorg dan dat u er bij bent. En als u naar buiten treedt, zorg er dan ook voor dat u met één stem spreekt. Uitein delijk levert dat altijd het beste resultaat op", gaf Peijs haar ge hoor mee. Evenals De Bliek toonde de minister zich een groot voor stander van een verdergaande zelfregulering en een grotere in vloed van de visserijsector bij het vaststellen van quota's. Ook hield zij een pleidooi voor een uniforme controle van de Euro pese regelgeving. „Voor de geloofwaardigheid van de sector is het nodig dat de vissers dan zelf ook alle regels respecteren", voegde zij er aan toe. De gratis vis viel in de smaak. door René van Stee BRESKENS - De feestgangers wisten de Visserijfeesten in Breskens het afgelopen weekend weer massaal te vinden. Zater dag was er een voortdurende toestroom van mensen en stond het blik ver buiten het dorp bumper aan bumper gepar keerd. De tropische hitte zorgde gister middag voor iets minder drukte dan nor maal. 's Avonds stonden de vismijn en het Oranjeplein, voor de gelegenheid omge doopt in Heinekenplein, echter weer vol voor optredens van onder meer Jan Smit, Albert West, de Sjonnies en Kate Ryan. De feesten hadden vanwege het vijftig jarig jubileum een bijzonder karakter hadden. Kosten noch moeite waren ge spaard om er iets bijzonders van te ma ken. Bijna alle straten waren versierd met vlaggetjes. De spectaculaire vuur werk en lasershow bij de weegbrug zorg de gisteravond onder de duizenden toe schouwers voor talloze uitroepen van verwondering en bewondering. De rommelmarkt op het Oranjeplein, de braderie langs de Keerdam, de kermissen op het Spuiplein en de Kaai waren als vanouds toppers. Volop vertier was er onder meer ook bij de stuntshow en koorddansacts bij de weegbrug, het op treden van het staatsscircus Moskou Holdiday, de machtige show van Drums for Nature en de speedshow op het indu strieterrein waar ook het Nederlands kampioenschap MicroPulling (een wedstrijd waarbij piepkleine tractortjes met een megavermogen een sleepwa- gen achter zich aan trekken)werd gehou den. Bij de vismijn trotseerden vele bezoekers de hitte om een gratis gebakken visje of garnalen op toast te bemachtigen. Uiter aard deden ook de horecagelegenheden uitstekende zaken. De mensen die verkoeling zochten, maakten een boottochtje met de boot van rederij Festijn. Hiermee werd enigszins een oude traditie in ere hersteld. Voor heen werd altijd gevaren met viskotters, foto Peter Nicolai maar omwille van de veiligheid mogen de trossen al enkele jaren niet meer los. Niettemin konden belangstellenden aan boord van de Breskens 43 en 14, die ter bezichtiging in de haven lagen. De handelaren op de rommelmarkt de den zaterdag uitstekende zaken. Ook de verkoop van het jubileumboek ter ere van het vijftigjarig bestaan van de fees ten liep als een trein. Kort na de middag waren ruim 1400 van de 1750 exempla ren van eigenaar verwisseld. „De mensen stonden al voor zeven uur 's ochtends op ons te wachten. Sommigen warenzelfs zo vriendelijk ons te helpen met uitladen", aldus de vergulde medesamensteller Frans Meij aard. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Commissaris van de koningin in Zeeland Wim van Gelder is een tevreden mens. „Je waant je hier op de Antillen." Op het terrasje van zijn tijdelijke slaaphuisje aan het Nollestrand in Vlissingen kijkt hij genoeglijk om zich heen. „Dit is zoiets bijzonders Zeeuws. Dit moet je minstens éénmaal in je leven geprobeerd hebben." Van Gelder is samen met zijn vrouw Mineke voor een week vakantie neergestreken op het strand. Van Gelder bracht de afgelopen jaren wel vaker wat vakantie- daagjes door in Zeeland. Hij herinnert zich fietstochten door Zeeuws-Vlaanderen en een ver wenpartij in hostellerie Schud- debeurs op Schouwen-Duive- land. „Maar in die tien jaar dat we hier wonen, hebben we altijd een keer het idee gehad om 's ochtends wakker te worden op het strand om dan vanuit je bed de zee te kunnen zien." Een week vakantie in een slaap huisje leek het echtpaar Van Gelder altijd al fantastisch. Maar, omdat vrijwel alle slaap- huisjes in particuliere handen zijn, kwam het er nooit van. Tot vrijdagavond. Leendert van Nieuwenhuyzen uit Vlissingen verhuurt voor het eerst dit sei zoen dertien slaaphuisjes op het Nollestrand. Via, via kent hij de commissaris en zijn vrouw. Een plotselinge annulering bood uitkomst voor het echtpaar Van Gelder. „En een uur later, zaten we al hier", zegt Mineke. „Ineen oude truck brengt hij je met al je spullen naar het strand. Die rit op zich is al een beleving", weet de commissaris. „Ik vind het fantastisch dat een jonge, Zeeuwse ondernemer, inspeelt Het echtpaar Van Gelder op het Vlissingse Nollestrand voor hun tijdelijk onderkomen. foto Ruben Oreel op de toeristische markt in Zee land. Hij brengt een heel nieuw product." De vakantie voor het echtpaar Van Gelder bestaat uit fietsen, boeken lezen, zwemmen en van de zon genieten. „Vanochtend, toen we wakker werden, zijn we gelijk de zee ingedoken. Je zwemt op honderd meter af stand van de schepen. Dit is zo ontzettend prachtig en zoiets bijzonder Zeeuws." Vooral 's ochtends en 's avonds, als het wat minder druk is op het strand, overheerst het vakan tiegevoel. „Dan zitten we hier met z'n tweeën en denken we: wauw, wat mooi", zegt Mineke. Het werk blijft de commissaris nietttemin achtervolgen. Tus sen de bedrijven door, fietst hij naar Middelburg om de post door te nemen. Een echte va kantie, zal hij nooit hebben. „Ik ben pas in Frankrij k geweest om te zweefvliegen, maar vanwege de enorme hitte ben ik eerder te ruggekomen. Ook daar weten de mensen je wel te bereiken. Per dag ben je toch gauw zo'n half uur mobiel aan het bellen. Het werk gaat overal door." Een echte strandvakantie is de commissaris en zijn vrouw niet besteed. „Na een dag of drie hebben we dat wel bekeken. We fietsen graag en morgen (zon dag, red) gaan we met het voet- fietsveer naar de overkant. Dat hebben we ook nog nooit ge daan." Van Gelder kan samen met zijn vrouw in Zeeland in betrekke lijke anonimiteit vakantie vie ren. „Het rijtje mensen dat naast ons zit, zijn voornamelijk Duitsers, een enkel Frans echt paar en mensen uit Brabant. Die kennen je sowieso niet. Maar de mensen in Zeeland zijn altijd vriendelijk. Het contact is enorm plezierig. Ik vind het ook niet erg als mensen je aanspre ken, zolang het maar vriende lijk blijft. Het stoort me ook niet als mensen me nawijzen. Dat gebeurt over het algemeen toch vrij onopvallend. Ik heb het niet eens in de gaten. Als er iets in de PZC heeft gestaan over een be paalde problematiek, dan krijg je ook wel commentaar. Ook toen een keer in de krant heeft gestaan, dat ik niet zo bekend was, kreeg ik ontzettend veel re acties. Wij kennen u wel hoor, hoorde je dan." Mineke bekijkt een weekje strandvakantie in Vlissingen met de ogen van een toerist. „Voor mensen die hier niet wo nen, moet zo'n strand toch fan tastisch zijn. Vanochtend om acht uur was het net filmisch; het strand, de schepen en de rust. De boulevard is vlakbij, waar je lekker kunt eten. Als je pubers hebt, is de stad Vlissin gen vlakbij." Komt de commissaris tijdens een weekje in een slaaphuisje op het strand op bijvoorbeeld an dere gedachten? Moet de Wes- terschelde Container Terminal (WCT) niet ingeruild worden voor meer aandacht voor het toeristisch product? Van Gelder lacht. Hij nipt wat van zijn witte, Bulgaarse wijn. „Ha, ha. Nee hoor. Je moet je al tijd realiseren dat het toeris tisch product van Zeeland al veel breder is dan elders in Eu ropa. Wehebben enwedoenhier ontzettend veel aan seizoens verlenging. Het kan ook niet an ders of toerisme is één van de economische pijlers van Zee land, maar dat is gedurende een bepaalde periode in het jaar. Je moet ook andere, economische functies promoten. En, dat lukt aardig. Je moet ervoor zorgen, dat mensen hier niet alleen in de zomer komen, maar hier ook het hele jaar willen én kunnen wo nen." RENESSE - De politie heeft op aanwijzing van medewerkers van een uitgaansgelegenheid in Renesse vrijdagavond rond half twaalf uur een 21-jarige man uit Wijk en Aalburg aange houden wegens bezit van en handelen in verdovende midde len. De man had enkele zakjes cocaïne in zijn bezit. In zijn auto werden bij nadere controle een wapenstok en een hagel- patroon gevonden. De drugs werden in beslag genomen en de man deed afstand van de wapenstok en het patroon. Hij kreeg een boete van 700 euro. BRESKENS - Tijdens de Visserijfeesten in Breskens werd za terdagmiddag een zeventienjarige meisje uit Düsseldorf in een winkel aan de Boulevard aangehouden wegens diefstal. Zij werd betrapt op het stelen van twee kettingen. Tegen de vrouw is proces-verbaal opgemaakt. De kettingen vertegen woordigden een waarde van enkele tientallen euro's. BRESKENS - Minister van verkeer en waterstaat Karla Peijs mocht zich afgelopen zaterdag samen met de Haagse tv-kok Pierre Wind een keukenprinses op het gebied van visberei- ding noemen. In het Zeeuwse Breskens kookte zij samen met de eigenzinnige kale keukenprins en een legertje kinderen een aantal visgerechten. Dat gebeurde ter gelegenheid van de Dag van de Nederlandse Zeevisserij, een jaarlijks terugkerend evenement dat steeds in een andere haven wordt gevierd. De minister lanceerde in Breskens ook een vis-site op inter net, speciaal bedoeld voor kinderen: www.viskids.nl. Op deze site, bedoeld voor kinderen in de leeftijd van acht tot twaalf, heeft het Productschap Vis een schat aan interessante en leuke informatie over vis samengebracht. Ook handig voor wie een spreekbeurt over vis moet hou den. NIEUWE TONGE - Een 56-jarige man uit Bruinisse werd za terdagochtend omstreeks vijf uur wegens visstroperij aange houden aan de Havenweg in Nieuwe Tonge door personeel van de Milieupolitie en Zeehavenpolitie. Zij hielden in sa menwerking met KLPD en Staatsbosbeheer inspectie. De man die niet in het bezit was van een visvergunning was aan het vissen in een beschermd natuurgebied. Er werden bij zijn aanhouding veertig fuiken en zeventig kilo aan gevangen pa ling aangetroffen. De vissen werden in het water teruggezet, terwijl de fuiken in beslag werden genomen. De verdachte werd op grond van overtreding van de Visserijwet en de Na tuurbeschermingswet aangehouden. BRESKENS - Bij een inbraak in een woning aan de De Hullu- straat in Breskens zijn zaterdag onder meer een muntenver zameling en een collectie sieraden gestolen. De inbraak is ver moedelijk gepleegd tussen tien uur 's ochtends en elf uur 's avonds. De bewoners waren toen niet thuis. SCHARENDIJKE - Van een waslijn in een voortuin van een woning aan de Elkerzeeseweg in Scharendijke werden zater dagavond drie bikini's en een T-shirt gestolen. door Wout Bareman l ZEEBRUGGE - De bergers van| de Tricolor worden, nu de ber ging in volle gang is, nog steeds geconfronteerd met het gevaar van aanvaringen. Sinds de Noorse autocarrier op 14 de cember na een aanvaring in het Nauw van Calais kapseisde, was al 57 keer sprake van een 'bijna-aanvaring', afgelopen woensdag voor het laatst. In alle gevallen konden Belgi sche, Britse en Franse patrouil levaartuigen een nieuwe ramp voorkomen door de bemanning van de schepen tijdig te waar schuwen. Woensdag koerste het 225 meter metende vrachtschip Bunga Saga uit Maleisië recht op het wrak en de bergingsvloot af. Het Belgische patrouille vaartuig Lobelia en enkele bo ten van de Combinatie Berging Tricolor (CBT) zetten, zodra ze het onheil bespeurden, koers naar het schip, dat na de waar schuwingen op 25 kilometer af stand van de Tricolor de koers alsnog wijzigde. Volgens de Franse zeeprefectuur in Duin kerken, die toeziet op de gang van zaken rond de berging, wor den alle schepen, die gebruik maken van het Nauw van Calais bij het verlaten van de haven op verschillende manieren (mon deling én via de communicatie apparatuur) gewaarschuwd voor de bergingsvloot, 30 kilo- ji meter uit de Frans-Belgische kust. Dat gebeurde ook bij de Bunga Saga. Het waarschu wingssysteem werd verder aan gescherpt nadat op 1 januari van dit jaar het vrachtschip Vic ky op het wrak botste. Ondanks berekeningen van de bergers die uitwijzen dat zich in het wrak nauwelijks nog olie bevindt, stelden Belgische amb tenaren van het Mathematisch Model van de Noordzee dit weekeinde toch weer een lichte olieverontreiniging in het Noordzeewater vast. De vervui ling werd niet zorgwekkend ge noemd. Gisteren hadden de bergers het tweede deel van het autoschip zo goed als doorgezaagd. Er werd direct een begin gemaakt met het positioneren van de bok Asian Hercules II en het kraan schip Rambiz bij het wrak. Ver loopt alles volgens plan, dan kan het tweede deel dinsdag op de ponton Giant 4 worden gehe sen en naar Zeebrugge worden gebracht. MIDDELBURG - Een 83-jarige fietser uit Middelburg is gister avond in zijn woonplaats licht gewond geraakt bij een aanrij ding. De man stak op de kruising van Laurens Stommesweg en de Laan der Verenigde Natie in de weg over. Een 31-jarige auto mobiliste uit Duitsland schrok en probeerde de fietser nog te ontwijken, dit lukte niet en reed de Middelburger aan. Deze kwam op de voorruit van de au to terecht. Hij werd met ver wondingen aan zijn hoofd en arm overgebracht naar het zie kenhuis. Nadat de wond was ge hecht mocht hij naar huis. Op de Langevieleweg in Mid delburg raakte een 17-jarige bromfietsster gewond geraakt bij een aanrijding met een auto. De bromfietsster gaf geen voor rang aan een 69-jarige man uit Middelburg, die op de kruisende weg reed. Ze werd met een pijn lijke enkel overgebracht naar het ziekenhuis. Advertentie 18 8 20.00 uur l\IAT. JEUGDORKEST Reinbertde Leeuw 22 8 20.00 uur DICHTER BIJ JAZZ 30 8 16.00 uur URKER MANNENENSEMBLE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 9