PZC Verdachte aanslag Jakarta opgeleid door Bashir Gevreesde ex-generaal Blah treedt uit schaduw van Taylor Veel bosbranden nu onder controle jy Russische kosmonaut geeft ja-woord in ruimte Grieken boos over unie tussen Turkije en Cyprus Amerikanen hebben last van hitte Navo gaat ook buiten Kaboel opereren na overdracht Isaf maandag 11 augustus 2003 Tyfoon Japan •\f- Al Qaeda Prins William spiest antilope Bisdom Boston vergoedt schade Franse filmregisseur Deray dood Massaontslag bij overheid Tsjechië Eindelijk e-mailadres voor Blair Danser-acteur Gregory Hines overleden Hoogverraad Kloon Records m-,- Bit t Si idioj :edi Idei WO! Ige: lehs ndc sit nP; left ton An fan' 111!! tyll lisbi Ï-To SVi! )uy pel' en ilm c-re ;em ;rki kee ;so: imb iel i Gli leve ijk Cis Biq i Hat ofte: lens; ikaai mil HoorFrank Hendrickx MOSKOU - Rusland kan al pochen met Joeri Gagarin (eerste man in de ruimte), Valentina Terersjkova (eerste vrouw), Laika (eerste hond) en iets minder met Tsjaika (eerste ontplofte hond). Sinds gisteren is het land nog een ruimtevaartlegende rijker: Joeri Malentsjenko, de eerste bruidegom in de ruimte. „Ja, ik wil", zei de 41-jarige Russische kosmonaut gisteren tegen zijn 26-ja- rige Texaanse bruid Jekaterina Dmi- trieva. Saillant detail: de bruid gaf het ja-woord in een restaurant in Hous ton, bruidegom Joeri bevond zich op zo'n 380 kilometer van de aarde in ruimtestation ISS. In Texas mag een huwelijk per telefoon voltrokken worden, tenminste als een van de par tijen een goede reden heeft om niet aanwezig te zijn. Een vertraagde ruimtereis geldt sinds gisteren als gel dig excuus. Met de romantiek was het ietwat be helpen. De videoverbinding met aar de was slechts tien minuten vrij. Des ondanks probeerde de Amerikaanse astronaut Edward Lu - bij gebrek aan keuze tevens getuige - er het beste van te maken. Bij een snelheid van 28.000 kilometer per uur studeerde hij een toepasselijk deuntje in op zijn synthe sizer. Via een transportsonde werden eerder al de trouwring en het pak van de bruidegom afgeleverd bij ISS. Naar verluidt stonden de Amerikaan se televisiestations in de rij om de rechten te kopen voor de hemelse bruiloft'. Als Malentsjenko in oktober weer on derhevig is aan de zwaartekracht, zal ongetwijfeld een tour langs de Ameri kaanse talkshows volgen: kassa voor het droompaar. GPD Geweld in Irak laait weer op van onze redactie buitenland BAGDAD - Nieuwe aanslagen, onlusten en een verzengende hitte hebben de door de Ameri kanen geleide bezettingsmacht in Irak het afgelopen weekeinde ipgebroken. Het Centrale Com mando maakte gistermiddag bekend dat zaterdag een Ameri kaanse militair aan de extreme hitte is bezweken. Het konvooi waarin hij zat reed dat moment 180 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Bagdad. De temperatuur was er opgelopen tot meer dan 50 gra den. Zaterdag werd bekend dat in verband met de hitte de Neder landse mariniers in Irak eerder worden afgelost. In de Zuid-Iraakse stad Basra was het twee dagen lang onrus- Honderden inwoners van de havenstad gingen de straat op omteprotesteren tegen de voed- TOKIO - Het aantal mensen dat in Japan is gedood als gevolg van de tyfoon Etau is gestegen tot zeven. Acht personen wor den nog vermist. De tyfoon haalde snelheden van meer dan honderd kilometer per uur, maar heeft Japan inmiddels verlaten en is afgezwakt tot een depressie. RTR sel- en brandstofschaarste. De betogers staken banden in brand en vernielden voertuigen Britse militairen losten waar schuwingsschoten. In het geweld in Basra is giste ren een Irakees om het leven ge komen en raakten er twee ge wond. Het is niet duidelijk wie kogels op hen heeft afgevuurd. Iraakse schutters doodden een Nepalese Gurkha. De man was in dienst van een particuliere veiligheidsorganisatie. Zater dag raakten vier Iraakse bur gers gewond, net als zeven Brit se miltairen. Het oproer in Basra ontstond zaterdag naar verluidt bij tank stations waar lange rijen wach tenden stonden. De woedende massa van enkele duizenden mensen trok vervolgens op naar het Britse hoofdkwartier in de stad en richtte haar agressie op Britse militairen die het gebouw beschermden. Later werd het kantoor van de hulporganisatie Medicins du Monde geplun derd. Na een relatief rustige nacht laaide het geweld gisteren weer op. Ook elders in Irak waren er inci denten. Twee Amerikaanse mi litairen en twee medewerkers van de Arabische nieuwszender Al Jazeera raakten gisteren in Bagdad gewond toen vlakbij het legervoertuig waarin zij zaten een granaat ontplofte. Ook een aantal Iraakse burgers in de buurt liep verwondingen op. In Hit, 160 kilometer ten westen van Bagdad, gooiden onbeken den zaterdag granaten naar een passerend Amerikaanse leger voertuig. De chauffeur en de commandant raakten daarbij gewond. Amerikaanse verster kingen die al snel op de plek van het incident waren openden het vuur. Een Iraakse man en zijn zoon werden daarbij gedood, zo'n tien mensen liepen verwon dingen op door de kogels. In Ti krit reed een Amerikaans leger voertuig op een mijn. Daarbij vielen twee gewonden. De guerrillastrijd tegen de Amerikaans-Britse bezetters zou worden gecoördineerd door leden van het terreurnetwerk Al Qaeda, die vanuit Saoedi-Ara- bië en andere Arabische landen naar Irak zijn gekomen. Dat meldde The Sunday Times op basis van bronnen binnen de Amerikaanse strijdkrachten. De Al Qaeda-strijders zouden een gelegenheidsalliantie heb ben gevormd met voormalige hoge inlichtingenofficieren van Saddam Hoessein. ANP/DPA/AFP/RTR Een Iraakse man klimt in Bag dad in een vlaggenmast om de vlag van zijn land te redden van het vuur in het regeringsgebouw erachter. foto Dario Lopez-Mills/AP LONDEN - De Britse prins William heeft tijdens zijn vakan tie in Kenia een kleine antilope gedood met een speer. Volgens The Mail on Sunday kreeg hij j achtlessen van een Masai-krij - ger. De jonge prins (21) wist na enige oefening een dikdik te doden, een kleine antilopesoort. Volgens de BBC, die het bericht overnam, zullen de koninklij ke praktijken opnieuw leiden tot een discussie over de jacht door leden van het koninklijk huis. William ligt al langer on der vuur van dierenbeschermers omdat hij eerder met zijn va der meedeed aan een vossenjacht. ANP BOSTON - Het aartsbisdom van Boston in de Verenigde Sta ten heeft ongeveer vijfhonderd slachtoffers van seksueel mis bruik door priesters in totaal 55 miljoen dollar schadevergoe ding aangeboden. In ruil voor een vergoeding van ongeveer honderdduizend dollar per persoon moeten de rechtszaken tegen de kerk worden ingetrokken. Een advocaat die ongeveer tweehonderd mensen vertegen woordigt in de zaak tegen het bisdom Boston, Jeffrey New man, noemt het aanbod van de kerk 'een goed begin, maar niet meer dan dat'. Het aanbod van de kerk vervalt als het niet bin nen dertig dagen door ten minste 95 procent van de klagers wordt aanvaard. AP PARIJS - De Franse filmregisseur Jacques Deray is zaterdag op 74-jarige leeftijd overleden. Dit heeft zijn familie gisteren bekendgemaakt. Deray maakte de afgelopen veertig jaar meer dan twintig films, voornamelijk misdaad- en actiethril lers zoals Le gigolo (1960), Un peu de soleil dans l'eau froide (1971), Un homme est mort (1972) en On ne meurt que deux fois (1984). Hij werkte met veel Franse filmsterren, onder meer Alain De- Ion, Jean-Paul Belmondo en Romy Schneider. De 'Franse Hitchcock' stierf na een lang ziekbed. AFP PRAAG - Tussen nu en 2006 verdwijnen bij de Tsjechische overheid dertigduizend banen. De regering in Praag heeft daarover afspraken gemaakt, zo is gisteren meegedeeld. Op dit moment telt Tsjechië 484.000 mensen die in dienst zijn van de staat. Alleen al in het onderwijs verliezen veertienduizend mensen hun baan. Daarnaast zullen enkele duizenden douaniers an der werk moeten zoeken. Zij zijn niet meer "nodig als Tsjechië volgend jaar lid wordt van de Europese Unie. Het massaontslag is onderdeel van een omvangrijk pakket bezuinigingen dat de regering van premier Vladimir Spidla door wil voeren. ANP LONDEN - De Britse premier Tony Blair krijgt eind deze maand eindelijk een publiek e-mailadres. De Britten kunnen hun eerste minister dan rechtstreeks bestoken met hun kri tiek of vragen. Volgens The Daily Telegraph van zaterdag zal het e-mailadres bekend worden gemaakt op de internetpagi na www.pm.gov.uk. Downing Street heeft al wel aangetekend dat Blair alleen een beperkt aantal mailtjes zelf zal beantwoorden. Alle respon denten kunnen in elk geval rekenen op een 'reply' van een me dewerker van Blair. ANP life LOS ANGELES - De Ameri kaanse danser-acteur Gregory Hines is zaterdag op 57-jarige leeftijd overleden aan de gevol gen van kanker. Dat heeft de Amerikaanse nieuwszender CNN gistermiddag meegedeeld. Hines overleed in Los Angeles. De charmante Hines, geboren in New York, begon zijn artiesten loopbaan al op vijfjarige leef tijd. Hii trad toen op met een tapdance-act met zijn broers, The Hines Kids. Hines groeide vooreen deel op in het beroemde Apollo Theater in de zwarte wijk Harlem in New York. The Hines Kids werden al snel The Hines Brothers, de naam waar onder Gregory en broer Maurice verdere furore maakten op on der meer Broadway. Multitalent Gregory kreeg zijn eerste filmrol in The History of The World Part One (1981) van komiek Mel Brooks. Daarna was hij onder meer te zien in The Cotton Club (1984), White Nights (1985), Eve of Destruc tion (1991, met Renée Souten- dijk), A Rage in Harlem (1991), Renaissance Man (1985), Wai ting to Exhale (1995) en The Preacher's Wife (1996). In 1994 ë'ng Hines ook films regisseren. Ook op de televisie was hij ac tief, met zowel eigen shows als optredens in televisieseries zo als Will and Grace. Hines kreeg verscheidene onderscheidin gen, zoals Emmy- en Tony- awards. ANP van onze redactie buitenland JAKARTA - De man die ervan wordt verdacht een van de da ders te zijn van de aanslag op het JW Marriott Hotel in Jakarta, afgelopen dinsdag, heeft op de islamitische school gezeten die geleid werd door Abu Bakar Ba shir, de vermeende leider van Jemaah Islamiyah. Dit meldde het Indonesische persbureau Antara gisteren. De 28-jarige verdachte, Asmar Latin Sani, kwam door de aan slag om het leven. Volgens de politie bevond hij zich in de auto die voor het hotel tot ontplof fing werd gebracht. Latin Sani zou op de Ngruki-kostschool hebben gezeten, die in de plaats Solo op midden-Java werd ge leid door Bashir. Het dodental door de aanslag stond aanvankelijk op tien, maar is tot elf gestegen. Een zie kenhuis in Jakarta meldde gis teren dat een taxichauffeur is bezweken aan de verwondingen die hij door de terreuractie had opgelopen. De Indonesische autoriteiten verdenken Bashir ervan aan het hoofd te staan van Jemaah Isla miyah, het radicaal-islamiti sche netwerk dat de aanslag in Jakarta heeft opgeëist. Bashir staat op dit moment terecht we gens hoogverraad. In Solo zijn gisteren ongeveer drieduizend aanhangers van het kopstuk van Jemaah Isla- KABOEL - De Navo neemt van- aaë het Duits-Nederlandse commando van de internatio nale vredesmacht Isaf in Afgha nistan over. Het mandaat van de 'saf was tot dusver beperkt tot hoofdstad Kaboel en omge ving. Een zegsman van de Navo ver klaarde gisteren evenwel dat de hantie bereid is om over een verbreding van het takenpakket na te denken. e wederopbouw van Afgha nistan wordt al maanden gehin- erd door blijvende onrust en geweld in landsdelen buiten Kaboel. Daar hebben lokale «ijgsheren nog altijd veel acht en bovendien zijn op tal <-ii plaatsen nog strijders van e verdreven Taliban en Al Qae- a actief. De Duitse Isaf-mili- miyah de straat opgegaan om diens vrijlating te eisen. De be togers pleitten met leuzen onder meer voor de invoering van de islamitische wetgeving in Indo nesië. Vanuit zijn cel riep Bashir zijn aanhangers gisteren op trouw te blijven aan hun geloof, ook al worden ze daarom als ter rorist gebrandmerkt. De Indonesische politie heeft volgens Australische media vo rige maand een e-mail onder schept van Latin Sani. Daarin zou hebben gestaan dat hij van zins was een aanslag te plegen. De Australische minister Dow ner van Buitenlandse Zaken heeft tegenover The Sydney Morning Herald verklaard dat ook zijn regering weet had van de e-mail en dat daarin sprake was van een gebied in Jakarta waar het Marriott Hotel staat. Op basis van de e-mail zou de beveiliging in de betrokken wijk zijn opgevoerd. De Indonesische president Me gawati Soekarnoputri blijft in tussen maar zwijgen over de aanslag op een luxe hotel in Ja karta. Sinds de verwoestende ontploffing afgelopen dinsdag heeft het staatshoofd vrijwel geen woord vuil gemaakt aan de terreurdaad. Ook na de aansla gen vorig jaar op Bali hield Me gawati de lippen op elkaar, een houding die intussen haar han delsmerk is. ANP/AFP/EFE tairen, die in tegenstelling tot de Nederlandse nog tot zeker eind volgend jaar blijven, lijken zich intussen al op te maken voor ac tiviteiten buiten Kaboel. De Verenigde Naties stoppen tijdelijk met hun activiteiten in het zuiden van Afghanistan, omdat medewerkers van hulp verlenende instanties steeds va ker worden aangevallen. Dat heeft VN-woordvoerder David Singh gisteren gezegd. Singh zei dat de aanval donder dag in de provincie Helmand door ongeveer veertig gewapen de mannen op Afghaanse mili tairen en een chauffeur van een Amerikaanse hulporganisatie de druppel was die de emmer deed overlopen. Door die aanval kwamen zes militairen en de chauffeur om het leven. ANP/RTR/AFP van onze redactie buitenland MONROVIA - De Liberiaanse vice-president Moses Blah zal volgens plan vandaag de macht overnemen van de omstreden Charles Taylor. De huidige pre sident van het onrustige West- Afrikaanse land heeft beloofd af te treden, waarop Blah op het pluche zou kunnen plaatsne men. De rebellen in Liberia, die strijden tegen Taylor, hebben al gezegd Blah niet te zullen ac cepteren als 'een tweede Tay lor'. Blah (56) stond op veel momen ten van zijn publieke leven in de schaduw van Taylor. Beiden waren eind jaren tachtig in Li bië waar ze 'revolutionaire trai ningen' volgden, en beiden keerden in 1989 terug als lid van een guerrillagroep van Taylors National Patriotic Front of Li beria. De burgeroorlog, gericht tegen het bewind van Samuel Doe, mondde uit in een bloedbad met meer dan honderdvijftigdui zend doden. Blah was in die ja ren een gevreesd generaal. Blah spreekt Arabisch, Engels, Frans en de lokale Dan-taal. In de afgelopen maanden heeft Blah steeds laten doorscheme ren geen president te willen worden. De macht die hij vandaag verwerft, stelt ook ei genlijk maar weinig voor, en bo vendien wordt er onder interna tionale druk al gesleuteld aan een nieuwe regering van natio nale eenheid. Taylor heeft de afgelopen maanden vooral aan invloed in geboet. Hij heeft het nog voor het zeggen in ongeveer eenvijf de van het land en slechts een deel van de hoofdstad Monro via. Elders zijn nogal losgesla gen rebellen de baas. Veel 'rege ringsstrijders', vaak erg jong, 'beschermen' Taylor onder in vloed van drugs en drank en met losse vingers aan de trekkers van hun machinegeweren. Blah geldt nog altijd als een ver trouweling of zelfs een 'kloon' van Taylor, hoewel er in de afge lopen maanden wat kinken in de kabel lijken te zijn gekomen. Blah zei gisteren dat hij er 'hon derd procent van overtuigd is' dat hij vrede kan brengen in Li beria. Hij zal direct na het aftre den van Taylor 'de vredespijp gaan roken' met de rebellenlei ders. „Ik heb ook geen interesse in het presidentschap. Ik wil ie dereen dan ook oproepen weer eenheid in Liberia te bewerk stelligen." Amerikaanse en Nigeriaanse functionarissen hebben zater dag tevergeefs geprobeerd de rebellen in Monrovia over te ha len om de haven van de Liberi aanse hoofdstad vrij te geven. De aanwezigheid van de rebel len vormt een belemmering voor de doorvoer van humanitaire hulp voor de bevolking. Ook teams van het Internationale Rode Kruis trokken zaterdag van onze redactie buitenland LISSABON - Brandweerlie den in Spanje, Portugal en Kroatië hebben afgelopen weekeinde de meeste bos branden onder controle ge kregen. Portugese autoritei ten meldden gisteren dat er nog twee relatief grote bran den woeden en dat er zeker vijf zijn geblust. Naast de inspanningen van de Portugese brandweer is dat te danken aan een veran dering in het weerbeeld. De temperaturen zijn aan het dalen en de luchtvochtigheid wordt hoger. De laatste branden die de Portugese brandweer nog niet onder controle heeft, woeden in het zuiden. De bosbranden hebben in Por tugal tot nu toe zeker vijftien mensenlevens geëist.In Spanje zijn vrijwel alle bran den onder controle gebracht. Ook die op Mallorca en Hier- ro, het kleinste van de Cana- rische eilanden. Op Mallorca moesten vrijdag 150 mensen worden geëvacueerd wegens bosbranden in het gebied rond de berg Puig de Randa, ten oosten van de hoofdstad Palma. In Italië moesten afgelopen weekeinde in Piano di Sor- rente, 45 kilometer ten zui den van Napels, ongeveer driehonderd toeristen wor den geëvacueerd. In Savone in het noordwesten van het land is vierhonderd hectare bos verbrand. In Kroatië en Montenegro hebben brandweerlieden de meeste branden bedwongen die de afgelopen dagen aan de Adriatische kust woed den. In Roemenië legde een brand zeker negenhonderd hectare bos in de as. In Frankrijk zijn brandweer lieden er nog niet in geslaagd bij Nice een grote brand te bedwingen. Bij de bluswerk zaamheden raakte een brandweerman lichtge wond, aldus de Franse auto riteiten gisteren. In Zuid- Frankrijk ontstonden gister middag ook nieuwe branden. De branden op het eiland Corsica breidden zich verder uit. Ondertussen hebben de meeste Europese landen nog altijd te maken met zeer hoge temperaturen. Op het Lon- dense vliegveld Heathrow is gisteren de hoogste tempera tuur ooit voor Groot-Brit- tannië gemeten, 37,9 graden Celsius. De Duitse meteoro logische dienst DWD meldde gisteren dat in Roth, een stad ten noorden van München, zaterdag een recordtempera tuur van 40,4 graden Celsius is gemeten. ANP/DPA/EFE/RTR 'fWi. Voorstanders van de Liberiaanse president Charles Taylor huilen, terwijl ze zwaaien met de nationale vlag. Taylor nam gisteren in Morovia afscheid van zijn volgelingen. foto E PA opnieuw het havengebied bin nen om poolshoogte te nemen. Vrijdag hadden ze dat voor de eerste keer gedaan. Net als in de rest van Monrovia is in het ha vengebied een schrijnend tekort aan schoon water, voedsel en medicijnen. De plaatsvervangend VN-coör- dinator voor noodhulp, Carolyn McAskie, heeft haar voor giste ren geplande bezoek aan Libe ria afgezegd omdat de situatie in het land 'te gevaarlijk' zou zijn. Een nieuwe datum voor het bezoek is nog niet geprikt. ANP/AFP/RTR van onze redactie buitenland ATHENE - Een handelsover eenkomst tussen Turkije en het noorden van Cyprus heeft de Grieks-Turkse betrekkingen weer onder druk gezet. Grie kenland heeft ontstemd gerea geerd op de ondertekening van het akkoord. Turkije en het noordelijke Turk se deel van Cyprus onderteken den vrijdag de overeenkomst, die voorziet in een douane-unie. Volgens de Turken vervangt het akkoord een oudere overeen komst. Dat was nodig in ver band met het aanstaande lid maatschap van Cyprus van de Europese Unie, dat voor vol gend jaar is voorzien. De Griekse regering noemt de handelsovereenkomst illegaal. Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Za ken in Athene verklaarde dat Turkije zijn kansen om ooit zelf lid te worden van de EU op het spel zet. Volgend jaar valt het besluit of de Turken onderhan delingen met de EU over een lid maatschap kunnen beginnen. Cyprus bestaat sinds 1974 uit twee delen. Het noorden werd in dat jaar ingenomen door Turkse troepen. Het zuiden is Grieks. De internationele gemeenschap heeft de Turkse inname nooit er kend. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5