7 Een echte paardenman zit op de bok Zand en klei al 1500 jaar basis dijk Basalt heeft last van zonnebrand Caribische sferen tijdens strandfeest Ondernemers nemen schade stroomstoring Schouwse Westhoek op WWW. NAZOMER FESTIVAL PvdA stelt vragen over schooiende ambtenaren Klassieker liEyDta, Fracties Sluis blijven bij afspraak dat belasting niet verder moet stijgen zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN maandag 11 augustus 2003 vanaf de dijk Wethouder overweegt stijging ozb HnorRené van Stee SLUIS - De fracties in de ge meenteraad van Sluis blijven terughoudend over een verho ging van de onroerend zaakbe lasting (ozb) in 2004. Zij zijn dan ook verbaasd dat wethou der van financiën R. Leentfaar (CDA) eind vorige week opper de om alsnog een stijging van het tarief te overwegen. In de raadsvergadering van juli was nog overeengekomen dat een verhoging van de ozb de inflatie niet mocht overstijgen. Sluis ziet het tekort op de begro ting volgend jaar oplopen tot twee miljoen. Door inmiddels ingeboekte bezuinigingen en de verhoging van onder meer de toeristen- en forenzenbelasting bedraagt het tekort nog onge veer drie ton. Door nieuwe on heilstijdingen uit Den Haag over verder oplopende tekorten bij het Rijk, dreigt een verdere korting uit het Gemeentefonds en lijken de rekenmeesters van Sluis hun werk opnieuw te moe ten doen. De raadsleden J. Quaak (CDA), T. Tas (WD) en L. Baarends (Dorpsbelangen Toerisme) willen niet tornen aan de eerder gemaakte afspraken. „We kunnen niet bij de burger blijven aankloppen. De tarie ven in zowel Sluis-Aardenburg als Oostburg zijn de laatste jaren al genoeg gestegen. Ik denk dat vooral op het gemeen tehuis zelf naar oplossingen moet worden gezocht en de broekriem daar verder moet worden aangehaald", aldus Quaak. Voor wat betreft de bezuinigin gen op de operationele kosten van de gemeente, is het volgens Baarends vooral belangrijk haast te maken met de nieuwe huisvesting voor de ambtena ren. Sinds de herindeling wer ken die vanuit verschillende lo caties. „Ik denk dat we al een heel eind kunnen komen als de ambtenaren zo snel mogelijk in één gebouw zitten. Dat levert ongetwijfeld belangrijke effici- raadsleden houden A. Rosen- encyvoordelen op", verklaart daal (Nieuw West) en J. Boog- hij. aard (PvdA) onverkort vast aan Net als de eerder genoemde het in juli ingenomen standpunt ten aanzien van de ozb. Verder wensen zij geen uitspraken over toekomstige ontwikkelingen te doen. Boogaart: „We moeten eerst weten welk pakket aan be zuinigingsmaatregelen het col lege van B en W in petto heeft. Is dat in onze ogen onvoldoende, Een van de deelnemers aan de menwedstrijden stuurt zijn combinatie door de waterbak tijdens de Goedeland Feesten in Lamswaarde. foto Peter Nicolai door Jeanette Verflouwen LAMSWAARDE - Op de lange gestrekte Boudeloodijk in Lamswaarde stonden het afgelopen weekeinde in de schaduw van de bomen tientallen auto's. De wa gens stonden in schril contrast met de oude houten rijtuigen, die op de Goede land Feesten getrokken werden door trekpaarden. Ruim tweeduizend belangstellenden kwamen naar de Petrus en Paulushoeve, waar de Goedeland Feesten werden ge houden. „Ik ben een gelukkig man. Met een paar graden minder waren er nog meer bezoekers geweest. De reacties wa ren zo positief dat er voor 2004 een lus trumviering in zit", verklaarde organisa tor Piet Mahu na afloop. Alles liep ge smeerd, op die ene wagen na, die door de assen was gezakt." Terwijl de P P jazzband, bestaande uit enkele leden van Windkracht 9, zich warmblies, drentelden de bezoekers langs de vele attracties. Tussen de ver schillende wedstrijdonderdelen van de Power Horse Competition, lieten roofvo- ■■nHL, gels zien wat ze kunnen. Oude tractoren pruttelden in de zon en vele bezoekers streken neer in de feesttent om iets te drinken. Mahu: „Het is geen streekgebonden eve nement meer. Er lopen Hollanders, Bel gen, Duitsers en Zeeuws-Vlamingen rond. Het publiek vindt het buitengevoel bijzonder, dat merk je aan de reacties na de paardenshows, het schapen drijven en de roofvogelshow. Er rijden zo'n 35 aan spanningen rond en de vluchten in de he likopterzijn in trek. Zeeuws-Vlaanderen is aantrekkelijk vanaf de grond, maar door Jeffrey Kutterink Een handleiding 'dijken bou wen' zou in 800 na Christus hoogstens een paar alinea's be slaan. In die tijd legden de Zeeu wen de eerste dijken aan. Na tuurlijk is de manier van bou wen tot in de details verfijnd, maar het principe is altijd de zelfde gebleven: met een hoopje zand, klei en stenen het wassen de water weren. Een dijk doorzagen om te zien waar die uit bestaat is lastig, en in elk geval niet gewenst. Tech nische tekeningen zeggen wel iets, maar spreken niet zo tot de >4L verbeelding. Maar wie de moei te neemt de dijk bij Baarland te beklimmen, krijgt op zijn minst een aardig idee. Het Waterschap de Zeeuwse Ei landen vervangt sinds 1997 de steenbekleding van de dijken langs de Westerschelde en de Noordzee. De dijkvakken zijn getoetst aan de veiligheidsnorm en de bekleding bleek de dijken onvoldoende te beschermen te gen superstormen. De hoge wa terstanden en hoge krachtige golven vormen de voornaamste bedreiging van de Zeeuwse dij ken. Bovenop de dijk, een plaats waar het water slechts bij ex treem hoog water komt, ligt een grasmat. Daar waar de golven met volle kracht tegen de dijk aanslaan, is deze beschermd door natuursteen of betonblok ken. Voor de dijkbekleding is heel lang natuursteen gebruikt. Bij de Deltawerken is massaal overgestapt op betonblokken. Veel van deze blokken zijn te licht. Ze worden nu vervangen door dikkere en zwaardere be- tonzuilen. Waar mogelijk blijft de oude bekleding liggen en gaat de nieuwe er overheen. In sommige gevallen vervangt het waterschap de oude. Als een pelpinda, kleedt het schap nu de dijk bij Baarland laagje voor laagje uit en geeft hem een stenen jas die wel be scherming biedt tegen het woes te water. Het dijkvak Baarland polder is ongeveer 3300 meter lang en ligt tussen de haven van Hoedekenskerke en camping Scheldeoord. Het dwarsprofiel van een klas sieke dijk heeft de vorm van een trapezium. Afhankelijk van de plaats en functie (bijvoorbeeld zee of rivierdijk), kan de op bouw behoorlijk verschillen. Maar over het algemeen is de kern van zand, die met een laag klei is bedekt. De eerste dijken, omstreeks 800 waren niet veel meer dan dat. „Je moet heel Zeeland in die tijd De dijk in Baarland wordt laagje voor laagje 'gepeld' en voorzien van een beschermende, stenen laag. foto Willem Mieras zien als één groot schorrenge- bied met kreken", zegt B. van Liere van het Waterschap de Zeeuwse Eilanden. „Regelma tig liepen stukken onder water. Om zich te beschermen legden mensen dijken aan. Ze waren toen hooguit een meter of twee hoog. De kleilaag op het zand zorgde dat het zand bleef lig gen." Maar het land daalde, de zee spiegel steeg, waardoor de zee met regelmaat stukken uit dij ken wegsloeg. In de loop der tijd werden verschillende technie ken bedacht om dijken te bekle den met materiaal om afkalving te voorkomen. Zo hebben recht hoekige vakken van palen, op gevuld met geperst zeewier een tijd de golfslag gedempt. „Het was een provisorische be scherming", zegt Van Liere. Basaltblokken op de zeedijk bij Baarland. foto Willem Mieras door Jeffrey Kutterink Zeeland ligt ermee bezaaid. Althans, de zeeweringen. Het is voornamelijk afkomstig uit het Duitse Eifelgebergte en is met schepen naar Zeeland vervoerd. Basalt. Een verzamel naam voor bepaalde vulkani sche stollingsgesteenten. Niet kapot te krijgen, al hebben sommige last van zonne brand. Basalt is donker van kleur. Grijs tot zwart. De vele soorten basalt zijn slechts microscopisch, soms zelfs alleen chemisch, van el kaar te onderscheiden. Karak teristiek voor de blokken die in Zeeland verspreid langs de dij ken liggen, zijn de min of meer verticale zuilen, meestal zeszij- dig. Die zijn ontstaan door af koeling en stolling van lava na een vulkaanuitbarsting. Slechts enkelen beschikken nog over het vakmanschap om de onregelmatig gevormde zuilen - variërend van 2 5 tot 4 0 centime ter hoog en van 30 tot 70 kilo zwaar - met een timmermans oog op hun plaats te zetten. Zo danig, dat ze rotsvast met be paalde vlakken tegen elkaar aanliggen. Een puzzel van de zwaarste ca tegorie. Westkapellaars konden die vroeger moeiteloos leggen. Want de dijk aldaar kreeg dik wijls op zijn donder. Nu zijn er slechts een handvol Zeeuwen, wat Werkendammers en wat Friezen die het vak be heersen. De basaltzuilen kunnen tegen een stootje, een niet te missen ei genschap in de strijd tegen het water. En ze verweren niet. Al hoewel, er zijn er die last hebben van zonnebrand. Noem het een ziekte, want er is geen crème die er tegen helpt. Een blok dat er aan lijdt, verpulvert. Vervan ging is nauwelijks mogelijk, want vindt maar eens een steen die precies in het ontstane gat past. De steenzetters leggen de blok ken zo dicht tegen elkaar, dat er geen beweging meer in te krij gen is. Dus rest de harde metho de: alle stenen in een vlak van dan zullen ze verder moeten zoeken. Is dat niet het geval, dan hebben we een serieus pro bleem." ook vanuit de lucht." Ook de voorzitters van Power Horse en de stichting trek paard en recreatie, Jan Sturm en Jan Toye, waren enthousiast. „Het waren twee schitterende dagen, met spannende wedstrijden en bikkel harde strijd. Een echte paardenman zit op de bok. Kijk maar eens naar die prachtig opgetuigde dieren en die oude wagens. Precisiewerk van de menners die in authentieke klederdracht op de bok zitten." Zo'n zeventig paarden van verschillende rassen deden mee aan de competitie. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - De Federatie van Ondernemers verenigingen op Schouwen- Duiveland (FOS) maakt een in ventarisatie van de schade die het bedrijfsleven heeft geleden als gevolg van de grote stroom storing donderdagavond en - nacht. Het midden en het wes ten van deze gemeente kwamen daardoor gedurende enkele uren zonder elektriciteit te zit ten. De FOS roept alle onderne mers op de schade, materieel of omzetderving, zo spoedig mo gelijk te melden bij de federatie. De FOS heeft verder samen met de Samenwerkende Verenigin gen in de Verblijfsrecreatie (SW) een brief gestuurd naar burgemeester Asselbergs met het verzoek hun onvrede over het gebeuren te betrekken in zijn evaluatie en in het gesprek met de directie van nutsbedrijf Delta NV. FOS en SVV maken zich zorgen over de toenemende frequentie van stroomstoringen. De West hoek van Schouwen werd er tij dens toeristisch drukke perio den binnen twee maanden tweemaal mee geconfronteerd. Ook spreken beide branche-or ganisaties hun onvrede uit over de bedroevend slechte commu nicatie met Delta NV. Over de si tuatie van afgelopen donderdag schrijven FOS en SVV: „Het was bijzonder moeilijk, zo niet on mogelijk een juist inzicht in aard en duur van de storing te krijgen. Het informatienummer werkte niet goed: er waren wachttijden die opliepen tot ruim dertig minuten." Volgens FOS-voorzitter W. Gin jaar, tevens afdelingssecretaris van de Koninklijke Horeca Ne derland (KHN), spreekt Delta NV van 'weinig of geen ongerief' als een storing korter duurt dan vier uur. „Dat getuigt van wei nig realiteitszin", vindt hijOm dat de storing korter duurde dan vier uur - in de Westhoek anderhalf tot twee uur, in Brou wershaven en Scharendijke wat langer - is er geen sprake van een schaderegeling. Ginjaar benadrukt dat er echter wel degelijk ondernemers zijn die aanzienlijke schade hebben ge leden. Hij wil dat met een duide lijke inventarisatie nader on derbouwen. Ginjaar heeft vernomen dat de schade, zowel aan apparatuur als omzetderving, groter is dan tijdens de eerdere stroomsto ring met Pinksteren. Hij wil in een gesprek met KHN en het liefst ook met MKB en Recron bekijken welke juridische stap pen in dit verband mogelijk zijn. In een gesprek dat Ginjaar eer der al persoonlijk had met een vertegenwoordiger van het nutsbedrijf kreeg hij te horen dat het om slechte ondernemers gaat als zij niet goed zijn voor bereid op een stroomstoring. Ondernemers dienen te zorgen voor hun eigen noodstroom- voorziening. FOS en SW vragen in de brief aan de burgemeester of hij die mening deelt. Beide organisaties spreken in hun brief wel nadrukkelijk hun waardering uit voor de snelheid en inzet waarmee Asselbergs en de brandweer aanwezig waren om calamiteiten te voorkomen. Advertentie 26 aug t/m 7 sept 2003 0900 33 00033 Paalworm haalde die techniek in de zestiende eeuw onderuit, waarna andere trucs uit de doos moesten worden gehaald. Mat ten van stro (te gebruiken als werkvloer om daartussen steen te storten) om daarin Vilvoordse steen te zetten, bleken een stuk sterker. Meer stevigheid werd gevonden door het kalksteen te vervangen door basaltblokken. Dat is grof weg nog steeds de samenstel ling: zand, klei, kunststof mat (als vervanging van de stromat- ten) met een steenlaag en ba salt- of betonblokken. Om de basaltlaag nog meer te verstevi gen, worden de stenen wel eens overgoten met asfalt. „Niet fraai, maar wel zeer stevig", al dus Van Liere. De vorm van de dijk is na de wa tersnoodramp van 1953 veran derd. Meer dan voorheen wor den dijken van zand gebouwd: het is snel in grote hoeveelheden aan te voeren en de dijken wor den er stabieler door (betere wa terafvoer). Het binnenbeloop (de helling van de dijk aan de landkant) is tegenwoordig min der stijl: water stroomt er min der hard van af waardoor de verwoestende kracht van het water op de dijk afneemt. Door de glooiingen van dijk onder water te verstevigen met steen, wordt voorkomen dat stukken van de dijk in zee verdwijnen. De werkzaamheden aan de dijk bij Baarland duren tot en met volgend jaar. Vanaf 2005 wil het waterschap de dijken langs de Oosterschelde aanpakken. door René van Stee TERNEUZEN - Buurthuis 't Schelpenhoekje in Ternéuzen vertoefde zaterdagavond ir^ Ca ribische sferen tijdens de door buurtwerk SCAS georganiseer de beachparty. De discozaal was voor de gelegenheid omgeto verd tot een zandstrand - er was ruim drie kuub zand naar bin nen gekruid - met wuivende palmbomen. De party trok ruim honderd be zoekers. Een opkomst die orga nisatielid B. de Krijger tevreden stemde. „Ik zie tal van bekende gezichten uit de buurt, dus dat is een goed teken. Lekkere mu ziek, met een hapje en eer drankje erbij, wat wil je noj meer." Vooral de jongere jeugd ver maakte zich uitstekend op he* tijdelijke strand. De overgrote meerderheid van de volwasser bezoekers tot in de late uurtje: verkoeling op het terras. Ook op het naastgelegen speelterreir aan de Beukenstraat was he een drukte van belang. Dit keei waren de voetbal en de basket bal ingeruild voor een volleybal De Krijger: „Om in de beach partysfeer te blijven, hebben w< een volleybalnet opgehangen Het blijkt een schot in de roos want zoals je ziet wordt er gri gebruik van gemaakt." een vierkante meter eruit tillen. Ondanks de uitstekende eigen schappen van basalt, raken de zuilen in onbruik. Het zetten van de blokken is zwaar werk. Mechanisch kan het wel, maar blijkt in de praktijk niet goed te werken. Een groter probleem is dat veel groeven in Duitsland uitgeput raken. Licht gekleurde betonzuilen ne men langzamerhand de plek in. Mechanisch snel te zetten: een vakman zet per week zo'n hon derd vierkante meter basalt blokken neer, een machine met gemak enkele duizenden vier kante meters betonblokken. Het is goedkoper, sneller en makkelijker, maar ook minder bijzonder. door Mieke van der Jaqt KRUININGEN - De PvdA- fractie in de gemeenteraad van Reimerswaal heeft vragen ge steld over het optreden van twee gemeenteambtenaren, die op gemeentelijk briefpapier heb ben geschooid bij bouwbedrij ven om een leuk afscheid voor een derde ambtenaar te organi seren. De PvdA-fractie wil we ten of het college van die brief afweet en of het de ambtenaren nog tot de orde zal roepen. Twee ambtenamen van Rei merswaal hebben bij 70 bouw bedrijven een bijdrage ge vraagd voor het afscheid van een collega. Die kreeg wel een afscheid van de gemeente, maar de ambtenaren vonden dat ook met de zakelijke contacten nog wel een feestje kon worden ge vierd. Daarvoor was 9000 euro nodig en de ambtenaren lieter weten dat het feest en het ca deau een bijdrage konden leve ren aan het imago van de op drachtnemers in de civiele bouw. Over de inzameling en he feest is zelfs een vergadering ge houden met een aantal bouwbe drijven in de raadszaal van Rei merswaal in Kruiningen. Volgens de PvdA-fractie is d< gang van zaken in strijd met all< regels van integriteit en had he college veel eerder in moetei grijpen. Uit enkele reactie: maakt de PvdA-fractie op da het college er maar een beetje d« schouders over ophaalt in d< overtuiging dat er nu niets mee aan te doen is. Maar de fractie wil dat het colle ge herhaling van dit soort prak tijken voorkomt en dat de tegei de betrokken ambtenarei stappen zullen worden onder nomen. De politie in Renesse moest in de nacht van zaterdag op zondag op de Hogezoom een jonge Duitser uit een vlag genmast plukken. Opmerkelijk, want de meeste Duitse toeristen hebben de neiging om met de schep in de hand op het stand juist de diepte in te gaan. Overigens was het verweer van de 23-jarige jongeman weer wel klassiek. Klimmen in vlaggenmasten verbodenDaar wist hij niets r -•

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27