13 Feyenoord raakt in grote tijdnood Bosvelt met City langs Barcelona Kasimdzhanov is koning van Vlissingen ugustus Wedstrijdschema Sportpark Irislaan Vlissingen 18 18 Spitspositie naast Kezman blijft een probleem, Van Bommel mogelijk weg www.delta.nl Supporters slaags in Amsterdam Donderdag iii augustus 18.30 uur Kloetinge - Hoek 20.30 uur Terneuzen - SSV '65 18.00 uur Wedstrijd om de 3e/4-e plaats 20.00 uur Wedstrijd om de ie/2e plaats maandag 11 augustus 2003 Bettini straalt waar Boogerd faalt Marktkoopman wint Trilogie Baligha in op Zandvoort 15 van Zeeland Stormvogel heerst in Havenrace Dressuurcompetitie: Nieuwe spits helpt stunt Wiskerke Hoek verder Kloetinge is al vroeg in vorm Keurig Kwetsbaar Offeren Voorbeeldig Overleven DELTA N.V. Entree per wedstrijddag: 3,50 Een passe-partout voor beide dagen: 5,00 Kaartverkoop op beide wedstrijddagen alleen bij loket V.C. Vlissingen!!! Verrassend veelzijdig PZC i I I i PSV zoekt de ideale nummer 10 HnnrHenri van der Steen AMSTERDAM - PSV wint alles in deze voorbereiding, maar of de ploeg klaar is voor de nieuwe competitie, moet nog worden afgewacht. Al was het maar om dat de aanvoerder van de ploeg mogelijk vandaag of morgen zijn biezen pakt. Mark van Bommel maakte gisteren tegen FC Utrecht nog wel even het verschil in de wedstrijd om de JohanCruijff Schaal: 3-1. Een transfer van de gedreven leider zou voor de kampioen sportief gezien het slechtst denkbare nieuws zijn. Gister avond zei voorzitter Van Raaij dat van enig concreet contact geen sprake was. Van Raaij: ,,A1 hebben zich wel enkele clubs gemeld, via makelaars. Ja, zo doet Manchester United het soms ook. En ja, als United komt, zijn we hem kwijt, dat is makkelijk zat." Het dreigende afscheid van Van Bommel is een probleem, daar komt een andere probleem bij: de positie achter Kezman. Als jongetjes voetballen, willen ze allemaal midden-mid staan; lekker centraal, zodat ze veel aan de bal komen en de spelma ker kunnen uithangen. In de top worden de hoogste eisen gesteld aan de positie die Litmanen en Van der Vaart bij Ajax en Buffel en Van Persie (zegt-ie zelf) bij Feyenoord op het lijf geschre ven is. Wie is de ideale nummer 10 van PSV? Vorig seizoen testte Hiddink zonder succes de Braziliaanse pingeldoos Leandro op die posi tie. En ook John de Jong. En Vennegoor of Hesselink. En Park. En natuurlijk Arnold Bruggink. De succescoach toam er niet uit en probeerde het gisteren weer met Ji-Sung Park. De brave Koreaan werkte hard, deed keurig zijn taak, maar voegde in balbezit niets toe. Het duo Park-Kezman was geen succes, van enig samenspel was nog minder sprake dan door gaans bij Oranje tussen Kluivert en Van Nistelrooij. Dus heeft Hiddink een probleem, want zijn elftal moet zo in elkaar zit ten dat een optimaal gebruik wordt gemaakt van de unieke, specifieke kwaliteiten van Kez man. Het ontbreekt de 22-jarige Park aan fijne kwaliteit en per soonlijkheid en dat is een manco dat voor meer PSV'ers geldt. Ook in dat opzicht is PSV wel heel erg Van Bommel. De 26-ja- rige aanvoerder straalt uit wat een trainer wil dat voetballers uitstralen: zelfbewustzijn, bru taliteit, klasse. Financieel komt het PSV goed uit als Manchester United in derdaad aan Van Bommel denkt als opvolger van Veron, sportief kan Van Bommel feitelijk niet gemist worden door Hiddink, zeker niet nu er toch echt eens een prestatie moet worden gele verd in de Champions League. Na rust probeerde Hiddink het met De Jong als helper van Kez man; dat liep iets beter. Park, die de wedstrijd zou eindigen als rechtsback, werd een soort rechtsbinnen. Het was toen 1-1. Robben had binnen het kwar tier vanaf rechts met een pun- tertje gescoord, nadat hij Zwaanswijk door de benen had gespeeld. Van de Haar maakte de 1-1, nadat De Groot een vrije trap met het hoofd had ver lengd. Mark van Bommel zelf zorgde meteen na rust voor de 2-1 uit een mooie, verre pass van Colin. De captain stond lekker vrij, controleerde en rondde met de binnenkant af. Later in de wed strijd zag hij het moment toen Rommedahl en Kezman op rechts aan het combineren wa ren. Van Bommel ging, kreeg de bal van Kezman en knalde oer- hard op de paal. FC Utrecht pakte uit met be dachtzaam, nogal verdedigend, maar tactisch verantwoord spel, gespeeld door een elftal met veel nieuwe namen, zelfs een volstrekt onbekende, Bas van de Brink. De helblonde ver dedigende middenvelder deed het uitstekend. In vergelijking met de bekerfinale kwam Utrecht met liefst acht nieuwe lingen. PSV presenteerde oude bekenden: het centrum bestond uit Kevin Hofland, die eindelijk weer blessurevrij is, en Jurgen Colin, die werd teruggehaald na een verhuurpartij bij NAC. Het tweetal speelde gedegen en rus tig; in die twee zit misschien muziek! Het einde van de wedstrijd was lange tijd niet erg zinderend. Van de Haar had de 2-2 op zijn voet, maar miste en kreeg even later van Tanghe niet de gele genheid tot revanche. Het pu bliek kreeg nog wel een wereld goal te zien, van wie anders dan Kezman. Hij kreeg een balletje van Van Bommel, passeerde Tanghe en haalde ongenadig harden mooi uit met links: 3-1. PSV - FC Utrecht 3-1 (1-1). 14. Rob ben 1-0, 21. Van de Haar 1-1, 47. Van Bommel 2-1, 88. Kezman 3-1. Scheidsrechter: Haverkort. Gele kaart: Lamey, Van den Brink (FC Utrecht). Aantal toeschouwers: 30.000. PSV: Waterreus; Bögelund (46. De Jong), Collin,.Hofland en Lee; Rom medahl (83. Hoogstrate), Van Bom mel, Vogel (86. Van der Schaaf) en Robben; Kezman en Park. FC Utrecht: Ponk; Lamey, Keiler (60. Leitoe), Zwaanswijk en Broer- se; Tanghe, Van den Brink, Bos- schaart en, Zuidam (77. Chaiat); De Groot en Van de Haar (87. Calabro). GPD AMSTERDAM - De Mobiele Eenheid heeft gisteren aan het begin van de avond enkele char ges uitgevoerd op het Museum plein in Amsterdam, waar sup porters van Ajax en FC Utrecht met elkaar op de vuist gingen. De politie deelde enkele proces sen-verbaal uit voor openlijke geweldpleging. In totaal wer den 68 FC Utrecht-aanhangers onder politiebegeleiding de stad uitgezet. Zij hadden antisemiti sche leuzen geroepen. ANP door Jochem Lippmann PORTSMOUTH - Een week voor de start van de competitie verkeert Feyenoord in grote tijdnood. Op bezoek bij het naar de Premier League gepromo veerde Portsmouth verloren de Rotterdammers zaterdag ook de vijfde en laatste serieuze oefen wedstrijd van het seizoen: 2-0. Opnieuw bleek dat de formatie het vertrek van vier basisspelers nog niet kan opvangen. Een week voor de eerste thuis wedstrijd in de competitie tegen NEC vormde de ploeg van trai ner Bert van Marwijk nog een onsamenhangend geheel. Aan vallers als Kuijt, Lazovic, Van Persie en Buffel werden nauwe lijks in stelling gebracht. Ook de van een blessure herstel de Kees van Wonderen kon wei nig lijn in het Rotterdamse spel brengen. De routinier vormde samen met Schreuder een kop pel op het middenveld. Paauwe en Van den Berg waren de cen trale verdedigers. Swerts kon na rust als rechtsback de slecht spelende Song niet doen verge ten. Ook linksback De Nooijer was erg kwetsbaar. Lichtpuntje was het optreden van doelman Lodewijks. Hij presteert beter dan zijn concurrent Zoetebier. „Deze ploeg heeft tijd nodig", concludeerde trainer Van Mar wijk. „Vandaag hebben we het fysiek afgelegd. Daarbij gaven te veel jongens niet thuis. Daar om hebben we verloren." Het was alweer de vijfde neder laag. Feyenoord verloor eerder van Hannover, FC Nürnberg, Manchester City en Celta de Vi go. De Rotterdammers scoorden slechts eenmaal en incasseerden acht tegentreffers. Tijdens alle duels bleek dat Feyenoord zon der de nog steeds geblesseerde Ono nog geen opvolgers heeft voor de vertrokken leiders Van Hooijdonk en Bosvelt. Ook de absentie van Kalou en Emerton is nog lang niet ondervangen. Portsmouth, met De Zeeuw, Wapenaar en Stefanovic in de basis, dankte de zege aan tref- fers van Berger en Yakabu. Van Marwijk besefte dat hij nog een week de tijd heeft. „Veel van de voetballers die vandaag speel den, zullen het ook volgende week moeten doen. Het gaat nog moeizaam, maar ik denk nog steeds dat deze ploeg genoeg klasse heeft." ANP Mateja Kezman (1) probeert Michael Lamey te passeren. foto Olaf Kraak/ANP van onze sportredactie MANCHESTER - Manches ter City en Paul Bosvelt blij ven het goed doen tijdens de voorbereiding. De oud-Feye- noorder won gisteren met zijn nieuwe club met 2-1 van Barcelona. Het uitverkochte duel werd gespeeld ter gele genheid van de opening van het City of Manchester Sta dium, dat plaats biedt aan 48.000 toeschouwers. Bosvelt speelde in de eerste helft tegen Ronaldinho, na de pauze tegen Kluivert. „Ik moest heel verdedigend spe len, soms was ik de enige middenvelder. Maar het team is groeiende. Met zo veel nieuwe namen kun je niet verwachten dat het gaat zoals je wilt. Ik klaag ook niet. Ik ben hier twee weken. We hebben een goede groep, waarin ik mijn plaats pro beer te vinden." Nicolas Anelka opende de score tegen Barcelona. De Fransman onderschepte een pass van Michael Reiziger. De Argentijn Saviola maakte gelijk, maar Trevor Sinclair bezorgde City de overwin ning. Bosvelt moet de eerste twee duels van de Premier League overigens missen door een schorsing. GPD Advertentie doorSven Remijnsen VLISSINGEN - Met een briljante winst- partij aan het eerste bord stelde Rustam Kasimdzhanov zaterdag zijn eindzege in het Hogeschool Zeeland-schaaktoernooi veilig. Negen ronden lang draaide de smaakmaker uit Oezbekistan zijn hand niet om voor even riskante als indruk wekkende pion- en torenoffers. Zijn be loning was een score van acht punten, nog nooit vertoond in Vlissingen. Even over de helft van de laatste ronde slenterde Kasimdzhanov 's middags al over het plein voor de Hogeschool Zee land. De 24-jarige grootmeester, rating 2664, had zojuist zijn medekoploper Keith Arkell verpletterd en vervolgens vastgesteld dat de derde titelkandidaat, Viorel Iordachescu, de meesterzet niet kon vinden waarmee Vy achesla v Ikonni- kov moest worden verslagen. De onge deelde toernooiwinst lonkte, wat restte was wachten. ingetogen genoot Kasimdzhanov na van zijn 27 zetten tegen Arkell. „Dit was waarschijnlijk mijn beste partij van het toernooi", zei hij bescheiden. Al vrij vlug na de Franse opening had de Oezbeek zijn slag geslagen. „Hij was passief, waardoor ik een aanvalskans kreeg.Ar kell vertrouwde ondertussen op zijn ge degen verdediging. „Ik speelde met een Fort Rnox-defensie, zoals we in Enge land zeggen, die ik dacht te kunnen handhaven. Maar hij vernietigde me ge woon." Met zijn 25e zet, waarmee hij de toren via 11 op f6 in stelling bracht, gokte Kasim dzhanov op een snelle afloop. Arkell liet het gevaar eerst met rust, maar kon na een volgende aanvallende actie van zijn opponent niet meer om de toren heen. "Hij was vastbesloten om zijn toren te of feren", verklaarde de Engelse groot- Heester naderhand. Een zet later gaf hij °P' ,,Je moet wel een heel sterke speler Z1)n om mij zo'n slechte partij te laten spelen", stelde Arkell, die voor het eerst deelnam aan een toernooi in Nederland en een kleurrijke winnaar zou zijn ge weest: een fanatieke fan van Birming ham City, die zijn gèld verdient via wed- oenschappen bij de bookmakers en naar ögen zeggen niet of nauwelijks („Een be- giriner is nog beter") een fatsoenlijke opening kan spelen. "Heel agressief en zeer scherp vatte Re- ne 'Flggelman, de beste Zeeuw, het spel Van winnaar Kasimdzhanov samen. Or ganisator Hans Groffen viel hem bij. ^Kasimdzhanov heeL een gezonde posi tionele stijl. Hij is in staat om tactische beslissingen te forceren. Eigenlijk is hij allround. En hij is heel kritisch op zich zelf." Al in 1996, toen het HZ-toernooi nog het Zeeland Open-toernooi heette, maakte Kasimdzhanov zijn debuut in Vlissin gen. Hij was toen zeventien en eindigde als negende. Kasimdzhanov logeerde in die tijd regelmatig bij Paul van Rooijen, de toernooidirecteur. Dit jaar werd hij gezien zijn sterk gestegen status onder gebracht in Hotel Arion. Daar speelde hij eerder ook de openingssimultaan van het toernooi. In 2001 werd Kasimdzhanov vierde in Vlissingen. Vorig jaar was hij afwezig, omdat hij vader werd. Wel schopte hij het tot de finale van het wereldkampioen schap, waarin hij verloor van Anand. In zijn derde HZ-optreden was het eindelijk raak. Kasimdzhanov speelde remise te gen Nisipeanu en Iordachescu, die twee de en derde zouden worden, en won de overige zeven partijen. Ongeslagen en op het oog onbedreigd, hoewel hij daar zelf anders over dacht. „Ik heb inderdaad nog nooit zo hoog gescoord, maar zo ge makkelijk heb ik het niet gehad. Ik ben redelijk tevreden." Bij zo veel bescheidenheid moest Viorel Iordachescu wel ingrijpen. „Rustam was echt de beste, ik heb nooit een kans gehad om te winnen", zei hij stellig. De Molda- vische grootmeester had zijn voordeel te gen Ikonnikov verspeeld en zich na 47 zetten neergelegd bij remise. Doordat Li- viu Dieter Nisipeanu van de Deen Peder- sen won, moest Iordachescu op weer- standspunten ook de Roemeen nog voor laten gaan. Zijn totaal van zevenenhalf stemde evenwel tot tevredenheid. „Een halfje meer dan vorig jaar. Als ik hier al tijd duizend euro aan prijzengeld ver dien, kom ik elk jaar terug. Het was een goede week, ik heb gezwommen in de zee!" Koning Kasimdzhanov. foto Ruben Oreel Na Kasimdzhanov, Nisipeanu en Iorda chescu volgde een groep van acht scha kers met zeven punten. Onder hen Mid delburg-speler Ikonnikov, Tiviakov, Arkell, Werle en Daniel Stellwagen. De zestienjarige internationaal meester uit Soest herstelde zich voorbeeldig van een stroeve start. „Ik verloor in de derde ron de, wat natuurlijk heel slecht was, en la ter ook van Nisipeanu. Maar afgezien van een paar vreemde fouten was mijn spel wel aardig", reageerde Stellwagen, die binnenkort aan zijn eindexamenjaar op het gymnasium begint. De groep van tien schakers met zesenhalf punt herbergde onder anderen Pedersen, Gyimesi, Ernst, Afek, Meenakshi, titel verdediger Friso Nijboer en René Tiggel- man. De Vlissinger in Middelburgse dienst leverde dankzij een overwinning met zwart op Deegens de beste Zeeuwse totaalprestatie. Hij bleef Zeeuws kampi oen Mark de Waal een half punt, en Ab van Hoeve, Hans Groffen, Sven Stange, Cor Jansen en Willem J an Pannekoek een heel punt voor. De jonge Oostburger Van Hoeve won overigens de prijs voor de beste speler met een rating tussen 1800 en 1999. Tiggelman had op de slotdag de andere Zeeuwen in het oog gehouden. „Je bent er wel mee bezig", zei hij terwijl Cees de Wolf hem een welverdiende sigaar pre senteerde. „Ik speelde vandaag een Ca- ro-Kann-opening, waar ik goed uit kwam. Ik ben druk blijven uitoefenen en heb goed gewonnen. Die opening speelde ik trouwens pas voor de tweede keer; de eerste keer was eergisteren." Het laatste woord was aan Rustam Kasimdzhanov. Nadat hij als zevende winnaar na Giek, Gurevich, David, So- kolov, Piket en Nijboer de beker in ont vangst had genomen, bedankte hij de or ganisatie 'voor het helpen overleven van mijn familie'; vrouw en kind zien de che que van 1750 euro met genoegen tege moet. „Ook", vervolgde Kasimdzhanov, „wil ik de amateurspelers bedanken, omdat ze steeds sterker worden. Ik hoop dat dit toernooi forever and ever blijft bestaan."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23