PZC u| T ransfer Makaay kan Bayern nog meer geld gaan kosten Donny C revels is de echte Master j is eerste prijs voor Manchester United Zieke Piquet verspeelt pole position Bettini opnieuw de snelste maandag 11 augustus 2003 Nevenkosten Hersisia behoudt WBF-titel Hordeloopster Vis naar WK Wereldrecord steeple Samitova Wim Schroder wint GP Dublin Phelps zwemt weer wereldrecord Van Dijk wil woensdag zwemmen Zombie Alleen Mutola houdt zich op vette jackpot Spektakel Duitsland Schotland Voetbaltalenten verongelukt Boogerd vervolgt lijdensweg Paolo Bettini is onder de indruk van de kussen die hij ontvangt na zijn zege in San Sebastian. foto Pablo Sanchez/RTR van onze sportredactie MÜNCHEN - De transfer van Roy Makaay naar Bayern München kan de Duitse re cordkampioen duurder komen te staan dan aanvankelijk werd aangenomen. Deportivo la Coruna, Makaay's vorige club, maakte bekend dat er aan de overgang van de spits nog enkele haken en ogen zitten. Zo moet Bayern Deportivo betalen bij een lands kampioenschap of bij winst van de Cham pions League. De transfer zou de Duitsers uiteindelijk zelfs 26 miljoen euro kunnen gaan kosten. Zijn afkoopsom bedraagt op dit moment 18,75 miljoen euro. Mocht Bayern de Duitse titel winnen in de komende drie jaar, dan komt daar nog 500.000 euro per kampioen schap bijBij winst van de Champions Lea gue moet de club, de komende vier seizoe nen, zelfs één miljoen euro per titel overma ken naar de Spaanse club. Ook heeft Depor tivo de afspraak met Bayern München dat de Duitsers de komende twee jaar op eigen kosten meedoen aan het toernooi van Gali- ciërs. Als Bayern die afspraak niet nakomt, kost dat nog eens 500.000 euro. Ook de 'nevenkosten' van de transfer ko men voor rekening van de Duitsers. Volgens berekeningen van Deportivo is dat ongeveer 30 procent van de transfersom. De koophonger van Chelsea is nog niet ge stild. Zaterdag bereikte de Engelse club overeenstemming met Parma over de aan koop van aanvaller Adrian Mutu. De Roe meen kost de steenrijke eigenaar van de Londense club 17,1 miljoen euro. In totaal heeft Roman Abramovitsj nu al meer dan 100 miljoen euro gespendeerd aan zijn nieu we elftal. Chelsea moet nog wel overeenstemming be reiken met de speler zelf. Naast Mutu heeft Ambramovitsj ook Juan Sebastian Veron (Manchester United), Joe Cole (West Ham United), Glen Johnson (West Ham United), Damien Duff (Blackburn Rovers), Geremi (Real Madrid) en Wayne Bridge (Southamp ton) aangetrokken. ANP SALZBURG - Richel Hersisia heeft zaterdagnacht mets® ces zijn WBF-titel in het zwaargewicht verdedigd. De Haf naar was in de Oostenrijkse stad Salzburg op punten teste voor de Fin Sami Elovaara. Hersisia, 'The Dutch Sou Liston', domineerde het gevecht. De pupil van train Mourad Louati bokste vanuit het midden van de ring enp; reerde bekwaam de acties van zijn Finse tegenstander. Op het einde van de achtste ronde gaf de Hagenaar zijn opp nent twee linkse hoeken, gevolgd door een keiharde rechts 'tik'. Die combinatie was de Fin te machtig en hij belandde;; het canvas. Na acht tellen rust werd Elovaara gered doori bel. Vanaf dat moment was Hersisia heer en meester. 1' twaalf ronden had de titelverdediger dan ook een straatleng; voorsprong in punten en bleef hij opnieuw ongeslagen. Ah'i JAMBES - Hordeloopster Judith Vis heeft zich via de Belg. sche kampioenschappen op het laatste moment geplaate voor de wereldkampioenschappen atletiek. De 23-jarigeaft te van Rotterdam Atletiek, pupil van Marjan Olijslager,ft gisteren in Jambes op de 100 meter horden naar 13,05 sec® den. Met haar tijd voldeed ze precies aan de B-limiet voorht evenement in de laatste week van augustus in Parijs. ANP TOELA - De Russische atlete Goelnara Samitova heeft giste- ren tijdens de nationale kampioenschappen het wereldrecoii op de 3000 meter steeple scherper gesteld. In Toela kwamSi- mitova uit op 9.08,33. Daarmee was ze beduidend snellere!;: het oude record, dat sinds vorig jaar met 9.16,51 op naai stond van de Wit-Russische Alesia Toerova. AFP DUBLIN - Wim Schroder heeft gisteren bij de Dublin Hors Show de Grand Prix gewonnen. De 32-jarige springruiters Tubbergen zegevierde met zijn paard Eurocommerce Mes treal. Het was één van de grootste successen tot nu toe vanè Twentenaar, die eerder in de week al door bondscoach Be Romp werd opgenomen in de selectie voor het EK. ANP COLLEGE PARK - De Amerikaanse zwemmer Michaé Phelps heeft tijdens de Amerikaanse kampioenschappenzijs wereldrecord op de 200 meter wisselslag verbeterd. De tienj arige legde de afstand af in 15 594een tiende sneller da zijn oude record dat hij twee weken geleden tij dens de wereld kampioenschappen in Barcelona noteerde. Het is de vieidi keer in anderhalve maand dat Phelps het werelrecord opde 200 meter wisselslag scherper stelt. ANP/AFP RIJSWIJK - Edith van Dijk is van plan woensdag de over steek van Het Kanaal te wagen. Als de weersomstandighedei niet te veel veranderen, onderneemt de wereldkampioeie langeafstandzwemmen uit Wognum dan haar recordpogiij Van Dijk, gisteren vertrokken naar Engeland, gaat van sa op Shakespeare Beach en hoopt te finishen op Cap Grisfe Inzet is met name de verbetering van het Europees record's, echtgenoot Hans van Goor, die de krachttoer eerder vi bracht in acht uur en twee minuten. ANP door Jochem Lippmann SAN SEBASTIAN - Met een be bloede knie kwam Michael Boo gerd zaterdag in de Clasica San Sebastian achter de opper machtige winnaar Paolo Bettini als achtste over de eindstreep. Eigenlijk helemaal niet zo'n slecht resultaat, maar opnieuw was hij gevallen. Aan de lijdens weg die Boogerd aflegt, komt maar geen einde. Boogerd voelde zich tijdens de wereldbekerwedstrijd in Span je lange tijd nog zo sterk. De Nederlander was dan ook be trokken bij de beslissende ont snapping. Samen met zijn ver rassend sterk rijdende Deense Rabobank-ploeggenoot Mi chael Rasmussen maakte hij deel uit van een kopgroep van tien renners. In de afdaling van de laatste berg ging het voor de eerste keer mis. Op het door de hitte erg glad geworden wegdek gleed Boogerd weg. Hij kon een val partij nog net voorkomen, maar belandde wel in de berm. Tij dens zijn verbeten jacht op de kopgroep kwam de Hagenaar echt ten val. Met een bebloede knie vond Boogerd alsnog aan sluitingbij de kopgroep. Hij was echter te vermoeid voor een goed antwoord op de beslissen de demarrage van Bettini. ,,Twee glijders in een minuut, ik kan er wel om lachen", ver klaarde Boogerd. „Zonder val partijen had ik Basso misschien nog kunnen volgen, want ik zat eindelijk eens niet als een zom bie op de fiets. Ik had sterke be nen. Maar op Bettini staat geen BERLIJN - Maria Mutola maakt als enige nog kans op de vette jackpot van de Golden League. De dertigjarige atlete uit Mozambique won gisteren in de,serie topwedstrijden voor de vierde keer de 800 meter. Ze zag in de strijd om de extra prijzen- pot van één miljoen dollar in goud sprintster Chandra Stur- rup wegvallen. De snelle vrouw van de Bahamas vond in de Amerikaanse Kelli White een sterke tegenstander. Mutola won haar vierde wed strijd op rij, maar moet dat her halen in Zürich en Brussel en ook nog eens deelnemen aan de finale in Monaco. Gisteren wachtte ze tot het laatste mo ment met haar demarrage. De Oostenrijkse Stephanie Graf en de Marokkaanse Mina Ait Ham- mou waren de voornaamste te genstandsters. Mutola won in 1.59,01, kort voor Graf en Ham- mou. De twee Nederlanders die in ac tie kwamen stelden teleur. Ka- miel Maase kwam gewoon snel heid tekort op de voor hem wat vreemde 3000 meter. De Wage- ninger, die als twaalfde eindig de, hoopt vrijdag bij de Golden League in Zürich op de 5000 meter te kunnen starten. Rens Blom ging bij zijn eerste sprong over 5,55 meter. Daarbij bleef het. Op 5,70 ging het drie keer teleurstellend mis. De achtste plaats was dertien dagen voor de start van de WK zijn klasse ring. Het verlies van Sturrup kwam onverwacht. Kelli White vestig de de aandacht voor de WK op zich door te winnen in 10,84. Ze kreeg daarbij steun van een rug- wind van 2,8 m/s. In haar kiel zog trok ze landgenote Chryste Gaines mee (10,86). Sturrup kwam niet verder dan de derde plaats in 10,88. De 100 meter bij de mannen bleef verstoken van wereldre cordhouder Tim Montgomery. Die vertrok naar zijn huis in de Verenigde Staten, nadat een op treden vrijdag in Londen op een drama was uitgelopen. Routi nier Frankie Fredericks leek zijn rol over te nemen en kreeg aanvankelijk de zege in 10,23 seconden toegewezen. Later be sloot de jury dat de Amerikaan John Capel als eerste de streep in dezelfde tijd was gepasseerd. Ook de nummer drie Jon Drum mond liep 10,23. Darvis Patton won deB-loop in 10,17. Wereld en olympisch kampioen Mauri ce Greene liep alleen mee in de estafette. ANP maat. Die is heel sterk.De ster ke Italiaan, vorige week ook al winnaar in Hamburg en eerder dit seizoen in Milaan-San Re- mo, vluchtte weg uit de kop groep. Alleen zijn landgenoot Ivan Basso kon hem volgen. De nummer zeven van de Ronde van Frankrijk had geen kans in de sprint. De achterstand van Boogerd bedroeg uiteindelijk 34 seconden. Dankzij zijn tweede opeenvolgende zege in een we reldbekerwedstrijd nam Bettini de leiding in het klassement over van de Belg Peter van Pete- gem. De Italiaan heeft nu 300 punten en verdedigt volgende week tij dens het Kampioenschap van Zürich een voorsprong van 97 punten op Van Petegem (203). Boogerd blijft derde in de eind rangschikking. Hij heeft 164 punten en is vrijwel kansloos voor de eindzege. Boogerd heeft nog twee kansen om zijn seizoen op te vrolijken. Volgende week in Zürich en in oktober het WK in Canada. Boogerd wil daarna ook de Ron de van Lombardije nog rijden. „Natuurlijk was dit een domper voor Michael", besefte Rabo- ploegleider Adri van Houwelin- gen. „Maar je kunt het ook posi tief bekijken. Hij reed heel sterk. Zonder die valpartij had hij Bettini misschien wel tot de streep kunnen volgen. Al zul je mij niet horen zeggen dat hij hem had verslagen. Bettini is op dit moment wel heel erg sterk." De man in de kampioenstrui van zijn land was niet de enige ster ke Italiaan. Er was in San Se bastian sprake van overmacht met vijf Italianen (Bettini, Bas so, Di Luca, Casagrande en Noe) op de eerste vijf plaatsen. ANP door André Hoogeboom ZANDVOORT - In de schaduw van het hoofdprogramma op het circuit van Zandvoort vierde een 29-jarige Amsterdammer furore. Autocoureur Donny Crevels, in 1998 Italiaans kam pioen formule 3, was gisteren de grote held van de Marlboro Masters. In de bijklasse, de V8 Star, dat wel. Maar waar de formule 3- rijders zoals elk jaar in een grote optocht hun 25 ronden comple teerden, sprak de zege van de onbevangen marktkoopman pas echt tot de verbeelding. Cre vels bleef tenslotte gerenom meerde racers als Pedro Lamy en Jan Lammers voor. Hij kon in de broeierige warmte, zwetend in een geleende overall zijn geluk nauwelijks op. Z'n carrière als autocoureur had na z'n overwinning weer enige kleur gekregen. Zijn loopbaan is stof voor een televisieserie; zijn rentree kan als pilot dienen. Vrijdag nog wist niemand in het Premio Gag Racing Team wie Donny Crevels was. „Alle mon teurs en technici waren botweg chagrijnig. Ze kenden mij niet en ik kon hen niet verstaan. Als ze zwischen zeiden, wist ik niet wat ze bedoelden. Inmiddels wel, want door dit weekeinde heb ik een aardige talenknobbel ontwikkeld." Het past allemaal in de grillige loopbaan van de Amsterdam mer. Zijn weg leek geplaveid met goud, toen Crevels op 24-ja- rige leeftijd kampioen van Italië werd. Hij kreeg testritten aan geboden bij de formule 1-stal van Minardi, leek op weg in de formule 3000. Maar opeens werd het stil. „Ik dacht: de grote teams zullen wel wat laten ho ren. Maar de telefoon ging niet. Het duurde twee jaar voor ik er achter kwam dat ik er toch echt zelf achteraan moest." Hij kocht een zitje in het Le Mans-team van Jan Lammers. Maar dat avontuur was eenma lig. „Het volgende jaar kon ik het niet meer betalen." Vervol gens werd het nog stiller. Donny Crevels raakte in de vergetel heid. „Ik besefte dat er iets moest ge beuren, want anders was het over en sluiten. Ik moest nog één keer proberen in een groot pro gramma terecht te komen. Het was nu of nooit meer." Crevels richtte zijn pijlen op de Masters, het grootste autorace evenement van Nederland, een evenement met internationale allure. Hij kon zich voor onge veer 20.000 euro eenmalig inko pen bij Jurgen Gröner, eigenaar van Premio Gag Racing Team. Dankzij sponsors wist de Am sterdammer het bedrag op te hoesten. „Met hulp van mijn zwager Jan, die tevens mijn ma nager is. Jan (van der Heijden) bezit een kunstgalerie in Am sterdam en wist enkele sponsors uit de kunstwereld aan te trek ken. Radio Noordzee vond het ook een prachtig initiatief en kwam woensdag over de brug. Met hulp van vrienden en ken nissen had ik vrijdag mijn fi nanciële zaakjes rond." Het werd nog gekker. Door een crash in de pits tijdens de kwalificatie veroverde Crevels zomaar de pole-positie. De V8 Star-serie bestaat uit technisch gelijkwaardige au to's. De carrosserie verschilt, maar de chassis' zijn gelijk. Zo kan een V8 lijken op een Audi, een Passat, een Ford of een Opel. Electronica als traction control of ABS, is verboden. De spelre gels garanderen spektakel. Eerst een staande start, vervol gens na tien ronden een ver plichte pitstop met bandenwis sel, waarna de race hervat wordt achter de pace-car. Cre vels toonde zich van zijn beste zijde, als een coureur die het klappen van de zweep kent. Hij nam geen onnodige risico's, werd gepasseerd door de Belg Bartels, maar raakte niet in pa niek. „Al was ik wel wat bang voor de starts. Bovendien was alles nieuw voor me. Ik kende de reglementen niet eens en ze moesten me constant bijpraten via de radio." Inmiddels had Crevels zijn crew van z'n kwaliteiten weten te overtuigen. Na een razende pitstop nam de Amsterdammer de leiding over om die niet meer af te staan. „Ik hoop dat ik hier mee weer iets van me heb laten horen. Dat de mensen mij weer leren kennen, dat er sponsors zijn die weer in me geloven. Ik ben 29, maar heb laten zien dat ik nog steeds kan racen. Met een beetje geluk kan ik nog een jaar of tien professioneel verder." Vandaag staat hij weer op de markt. Op de Westerstraat in Amsterdam, ondergoed te ver kopen. GPD van onze sportredactie CARDIFF - Manchester United heeft gisteren het Engelse Com munity Shield gewonnen. De kampioen versloeg in Cardiff na strafschoppen (4-3) bekerwin naar Arsenal. Na de officiële speeltijd was het 1-1. Het schieten vanaf elf meter bleek niet besteed aan de deel nemende Nederlanders. De eer ste misser van Arsenal kwam op naam van invaller Van Bronck- horst. Vervolgens faalde Van Nistelrooij, Manchesters top schutter. Howard, in het doel van de titelhouder verkozen bo ven de Fransman Barthez, stop te vervolgens ook de inzet van Pires. Dat was beslissend. In of ficiële tijd, er was geen verlen ging, had Silvestre Manchester United na een kwartier op voor sprong gezet. Vijf minuten later maakte Henry gelijk uit een vrije trap, waarbij Howard geen al te overtuigende indruk maakte. Bayern München is zaterdag met een 3-3-gelijkspel ontsnapt aan een nederlaag tegen Han nover 96. De nieuwe ploeg van Roy Makaay, die nog niet mee speelde, maakte pas ver in bles suretijd de gelijkmaker, na een ruststand van 3-1. De Engelse middenvelder Hargreaves zorg de er met zijn doelpunt in de 90e minuut voor dat Bayern niet al in de tweede wedstrijd van het seizoen tegen een zeperd opliep. André Bergdolmo kende bij Borussia Dortmund een uitste kende start. De centrale verde diger, die deze week werd over genomen van Ajax, zag zijn ploeg met 4-0 winnen van Vfl Wolfsburg. Rosicky was voor rust met twee doelpunten be langrijk voor Borussia. Na rust maakten Amorosso en Koller het kwartet vol. Rein van Duijnhoven, doelman van VfL Bochum, kwam in de wedstrijd tegen Hamburger SV een landgenoot tegen in Nico- Jan Hoogma. De twee Neder landers speelden gelijk: 1-1. De Japanner Takahara (Hambur ger S V) en Madsen bepaalden al voor rust de eindstand. Al op de eerste wedstrijddag van de nieuwe competitie nam landskampioen Glasgow Ran- s gers afstand van aartsrivaal 1 Celtic. De protestantse club I kende totaal geen problemen met Kilmarnock (4-0) en zag tot groot genoegen hoe de katholie- ke concurrent tweepuntenmot- ste bij Dunfermline: 0-0. Ran- 1 gers leidde bij rust al met 3-0. I Michael Mols scoorde net als Peter Lovenkrands en Mike! j Arteta (strafschop) eenmaal.® j rust trof Arteta nog een keer doel. Trainer Jim Calderwood zag zijn Dunfermline Athletic ge- lijkspelen tegen Celtic. De nuit- mer twee van vorig seizoen koesterde de hele wedstrijd een veldoverwicht. Celtic kwam echter net als Dunf ermline niet tot scoren. Aanvaller Mark de Vries was weer eens succesvol voor Hearts. De lange aanvaller, die vorig jaar in de competitieal vijftien keer scoorde, maakte in de met 2-0 gewonnen thuiswed strijd tegen Aberdeen de ope ningstreffer. SID/ANP KAAPSTAD - Het Zuid-Afri kaanse voetbaltalent Leslf) Manyathela is zaterdagnacht bij een verkeersongeval om tri leven gekomen. De auto waarin de 21-jarige international zal sloeg over de kop. Manyathw was op slag dood, twee ander' inzittenden werden gewond naar het ziekenhuis afgevoerd. Manyathela was vorig seizoen topscorer in de Zuid-Afrikaan se competitie en werd zes keer geselecteerd voor het nationale voetbalelftal. Vorige week pro beerde de speler van Orlan® Pirates nog een contract af dwingen bij Olympique Lyon De Franse ploeg wilde hem in lijven, maar de Zuid-Afrikaan kwam niet door de mediscw keuring. Eerder op de zaterdag overleec al een ander voetbaltalent ft een auto-ongeval: Jimmy Da® speler van First Division-d" Watford. De 21-jarige jeugd"1; ternational was eigendom v® Manchester United en spe* op huurbasis bij Watford, club van Elton John. Het du tussen Watford en Coventry1-' ty werd uitgesteld. RTR Christian Klien (vooraan) schreef gisteren de Marlboro Masters op zijn naam. Nelson Piquet junior werd tweede op het circuit van Zand voort. foto Olaf Kraak/ANP door André Hoogeboom ZANDVOORT - Nelson Piquet Jr, ook be kend als Nelsino, is de zoon van de vermaar de formule 1-rijder Nelson Piquet. Net een week achttien jaar oud, behoort de Brazili aan tot één van de grootste talenten in de au tosport. Gisteren startte hij vanaf pole posi tion en nam daarmee een voorschot op de zege in het grootste formule 3-spektakel ter wereld: de Marlboro Masters. Het mocht niet zo zijn. Nelsino was ziek, had griep, had geen goede opwarmronde, waardoor de banden teveel belast werden op het gloeiend hete asfalt van het circuit van Zandvoort. Bij gevolg had de Dallara van Piquet-Sports bij de start te weinig grip en verspeelde z'n poleposition. De Oosten rijker Christian Klien verschalkte Piquet onmiddellijk en aangezien de formule 3 geen pitstops kent en inhalen op Zandvoort vrijwel onmogelijk is, was daarmee de strijd gestreden. Klien leidde van start tot finish en zijn naam werd zodoende bijgeschreven op de indruk wekkend lijst van winnaars van de Masters. Klien staat tussen onder anderen Pedro La my, Jos Verstappen, Tom Coronel, Takuma Sato en David Coulthard, maar was niet de gedroomde winnaar. Dat had Piquet moe ten worden. Volgend jaar dan maar, zo stelde jongeling pertinent. „Ik ben net achttien geworden, mijn tijd komt nog wel. Volgend jaar ben ik er weer bij, want het was wel een belevenis om hier te mogen rijden." Hij hoestte nog even hard als om te benadrukken dat hij echt wat last had van een lichte griep.GPD 11 iji

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 14