PZC Hittegolf houdt voorlopig aan in heel Europa Buiten Kaboel is het nog overal wildwest Amrozi gaat in hoger beroep Militairen VS doden Irakezen in Tikrit IN IRAQ SINCE MAY 1ST EU-voorzitter wil ook uitzetting over land mogelijk maken Gegijzelde zendelingen op Salomonseilanden gedood zaterdag 9 augustus 2003 Nederlander ontslagen in Alicante Spoedberaad over homobisschop Steun voor Bush daalt in peiling Deense politie rolt drugsbende op Saoediërs laten westerlingen vrij Escorte Vijf doden bij explosie in Turkse mijn Kapers besloten tot neerstorten in Pennsylvania Vijand Italië bepleit deportatie illegalen ALICANTE - De 32-jarige Nederlander die op 22 juli zwaar gewond raakte bij een bomaanslag in de Spaanse badplaats Alicante, mag vandaag het ziekenhuis in die plaats verlaten. Dat maakte een woordvoerder van de ANWB gisteren be kend. De Nederlander was een van de acht mensen die gewond raakten door een bomexplosie in een hotel in Alicante. Even later op dezelfde dag ontplofte een explosief in Benidorm waardoor vier politiemensen gewond raakten. De Nederlan der liep door de explosie zware verwondingen aan zijn hoofd en rechterarm op. ANP LONDEN - De leiders van de zeventig miljoen anglicanen in de wereld houden deze herfst spoedoverleg over de benoe ming van een homoseksuele bisschop in de Verenigde Staten. Aartsbisschop Rowan Williams van Canterbury nodigt de lei ders volgende week uit voor overleg half oktober in Londen. De benoeming van Gene Robinson tot bisschop in de Episco paalse Kerk, de anglicaanse kerk in de VS, noopt tot een sa menkomst, aldus een gisteren uitgegeven verklaring. De be noeming kreeg veel kritiek van conservatieve geestelijken in de VS en in ontwikkelingslanden. RTR WASHINGTON - De steun van de Amerikaanse bevolking voor president George Bush neemt af. Uit een gisteren vrijge geven peiling blijkt dat de steun in een maand tijd is gedaald van 58 naar 53 procent. Hij nadert daarmee het niveau van vóór de aanslagen van 11 september 2001. De Amerikanen vinden dat Bush meer prioriteit moet geven aan de economie. In tegenstelling tot een half jaar geleden, toen de Amerikanen de oorlog tegen het terrorisme belangrij ker vonden, is nu 5 7 procent van de bevolking van mening dat de economie meer aandacht moet krijgen dan die oorlog. AP KOPENHAGEN - De Deense politie heeft donderdag drie Denen en een Nederlander aangehouden die ervan worden verdacht de afgelopen jaren zestig kilo cocaïne van Neder land via Duitsland naar Denemarken te hebben gesmokkeld. De politie heeft dat gisteren gemeld. Bij huiszoeking bij de verdachten vonden de agenten vijf kilo cocaïne. Afgelopen april hield de politie al een vierde Deen aan, die ook tot de drugsbende zou behoren. De politie spreekt van de omvangrijkste drugssmokkel in de Deense geschiedenis. AP JIDDAH - De Saoedische autoriteiten hebben zeven wester lingen vrijgelaten die ter dood of tot lange gevangenisstraffen waren veroordeeld wegens een reeks bomaanslagen, drie jaar geleden, waarbij een Brit om het leven kwam. De zeven - vijf Britten, een Canadees en de Belg Raf Schyvens - kregen gratie nadat hun advocaten beroep aantekende tegen de vonnissen. De Saoedische autoriteiten brachten de aanslagen in novem ber 2000 in Riyad in verband met zwarte handel in alcohol. De staatstelevisie zond in februari 2001 beelden uit waarin drie van de mannen bekenden. Volgens hun advocaten zijn de be kentenissen afgelegd onder dwang. Westerse diplomaten vermoeden dat moslimextremisten ach ter de aanslagen zaten, die na de aanhouding van de zes man nen doorgingen. AP vari onze redactie buitenland PARIJS - Meteorologen waar schuwden gisteren dat de hitte golf die op dit moment grote de len van Europa treft, nog zeker een week kan aanhouden. In het zuiden van het continent razen de bos- en heidebranden voort. Europeanen hebben de afgelo pen week te maken gehad met 'Sahara-achtig' weer, maar 'zij kunnen mogelijk vanaf 15 au gustus een daling van de tempe ratuur tegemoet zien', aldus Dominique Escale van de Fran se meteorologische dienst Me- teo France. Van Manchester tot Madrid stijgt het kwik regelmatig tot boven 35 graden Celcius, terwijl in sommige steden de tempera tuur boven de 40 graden uit komt. Deze aanhoudende hitte leidt samen met de droogte tot grote branden in onder meer Portugal en Frankrijk. In Spanje zijn al achttien men sen door de hitte en branden ge storven. In Portugal en Frank rijk samen komt het dodental boven de twintig uit. Maar ook dieren lijden. In Frankrijk kost te het warme weer de afgelopen week al aan een miljoen kippen het leven. De bosbranden heb ben in Portugal al voor bijna 1 miljard euro aan schade veroor zaakt. Dat heeft minister van Binnenlandse Zaken Antonio Figueiredo Lopes gisteren ge zegd. Volgens de bewindsman is voor ongeveer 925 miljoen euro in vlammen opgegaan. Een van de zwaarst getroffen in dustrieën is de bosbouw. De af gelopen weken is ongeveer 162.000 hectare land in vlam men opgegaan, waarvan onge veer 80 procent bos. Verder zijn tientallen huizen verwoest or, moet meer dan tweedu .zend k lometer aan elektriciteitsdra den worden vernieuwd. Ook in Frankrijk woedt het vuur nog steeds. In het achter land van de stad Nice zijn zes honderd brandweermannen be zig het vuur te bestrijden. In buurland Italië moest de snel weg tussen Genua en Venti- miglia gisteren enige uren worden afgesloten wegens vlammen en rookoverlast. Een nieuw warmterecord werd gisteren in Duitsland gevestigd. In Perl-Nennig in Saarland mat de weerdienst 40,8 graden Cel cius. AFP/ANP/DPA van onze redactie buitenland HONIARA - Zes zendelingen die op de Salomonseilanden al enkele maanden door krijgsheer Harold Keke werden gegijzeld, zijn dood. Dat heeft de Australi sche leider van een vredesmissie in het land gisteren meegedeeld. Diplomaat Nick Warner ver nam het nieuws uit de mond van Harold Keke. Details over de moorden had hij niet. De Au stralische tv toonde de zes zen delingen van een Melanesische anglicaanse broederschap vorig maand terwijl ze een maaltijd gebruikten met Keke. De krijgs heer liet in juli nog een aantal andere gijzelaars vrijHet is niet duidelijk of hij nog meer men sen in zijn macht heeft. De vredestroepen arriveerden eind juli op verzoek van premier Allan Kemakaza van de Salo monseilanden. Hij vroeg Au stralië om de milities en gewa pende bendes aan te pakken. Het land telt een half milj oen in woners. In totaal zal de inter ventiemacht bestaan uit 2225 militairen, afkomstig uit Au stralië, Nieuw-Zeeland, de Fiji- eilanden, Papua-Nieuw-Gui- nea en Tonga. Het is de grootste militaire operatie in Oceanië sinds de Tweede Wereldoorlog. Gevechten tussen rivaliserende milities van de eilanden Gua dalcanal en Malaita op de Salo- monsarchipel kostten de afgelo pen vijf jaar honderden mensen het leven. Door het geweld is het voorma lige Britse protectoraat op 1800 kilometer ten noordoosten van Australië bijna bankroet. RTR/AFP/DPA J MorqrtO StkiP K. Van Ousfln Sgt 1st Cta&s CndMopht.w R. WtBooghby: Hnnr Hetty van Rooij BRUSSEL- EU-voorzitter Ita lië wil vaart zetten achter het uitzetten van uitgeprocedeerde asielzoekers. Illegalen uit die categorie moeten desnoods met het openbaar vervoer door an dere Europese landen worden getransporteerd, totdat ze 'ver wijderd' zijn uit de Europese Unie. Dat is de kern van een Ita liaans voorstel dat aan de lid staten is voorgelegd. De samenwerking tussen EU- landen bij het uitzetten van uit geprocedeerde asielzoekers en andere illegalen, beperkt zich momenteel tot het gemeen schappelijk inzetten van vlieg tuigen voor deportatie naar een Veilig' land. Uitzetting via een ander land levert grote prakti sche en juridische problemen op. Aan die situatie willen de in dieners van het voorstel een ein de maken. Als Italië zijn zin krijgt, kunnen uitgeprocedeerde asielzoekers via het openbaar vervoer of in onherkenbare politie-auto's ANKARA - Bij een explosie op vijfhonderd meter diepte in een kolenmijn in het oosten van Turkije zijn gisteren vijf mijn werkers omgekomen en 23 ge wond geraakt. Drie mijnwerkers zaten uren na de explosie nog vast in de schacht. Reddingswerkers pro beren hen te bevrijden. Vier van de gewonden zijn in kritieke toestand naar een ziekenhuis overgebracht. De oorzaak van de explosie in de mijn in Askale, bij de stad Er- zurum op zevenhonderd kilo meter ten oosten van Ankara, is nog niet vastgesteld. Er doen zich vaker ongelukken voor in de Turkse mijnen. AP WASHINGTON - Het passa giersvliegtuig dat op 11 septem ber 2001 werd gekaapt is in Pennsylvania niet neergestort door een beslissing van de pas sagiers, maar door die van de kapers zelf. Dat zegt de FBI in een rapport over het onderzoek naar de laat ste minuten aan boord van het toestel. De theorie, gebaseerd op een analyse van geheime opnames uit de cockpit, doet afbreuk aan het geliefde beeld van heldhaf tige passagiers die de controle over het toestel overnemen. De FBI benadrukt echter dat zijn analyse niets afdoet aan het hel dendom van de passagiers, die met de woorden 'let's roll' ken nelijk over het smalle gangpad naar voren zijn gestormd in een poging de kapers te overmeeste ren. Een aantal van hen had fa milieleden via mobiele tele foons laten weten dat van plan te zijn. ANP doorHarald Doornbos KANDAHAR - De oorlog is voorbij, maar nog niet hele maal. Jania Dar, een 35-jarige Afghaan, wil eigenlijk niets anders dan de kost verdienen met de verkoop van zijn dui ven. Maar onlangs vond hij pamfletten voor de deur van zijn vogelwinkel in de Zuid- Afghaanse stad Spin Boldak met een alarmerende inhoud. Lezen kan Dar niet, dus vroeg hij een bekende wat er in stond. ..Wel", zei een buurman, „het is van de Taliban en ze zeggen dat iedereen die met de nieu we autoriteiten samenwerkt, vermoord zal worden. Inclu sief zijn kinderen. Terwijl Nederlandse en Duit se troepen in Kaboel maandag de leiding van de vredesmacht Isaf overdragen aan de Navo, ls het in de rest van Afghanis tan nog een gevaarlijke chaos. Kaboel is een oase van rust en voorspoed In het zuiden is de situatie be labberd. De uiterst conserva tieve Pathaanse stammen hier vormden de basis van de Tali- ban-beweging. Nu is ook hier de interimregering van Hamid Karzai aan de macht. Overdag tenminste. Want 's nachts wordt de stad soms aangevallen door ex-Taliban die op het stoffige platteland rondzwerven en zich verbor gen houden in grotten voor de patrouillerende Afghaanse regeringsgezinde milities en ruim vierduizend Ameri kaanse soldaten. Bijna iedere dag vuren ze raketten of gra naten af op de in de buurt ge legen basis van het Ameri kaanse leger. In Kandahar - de stad van ex- Taliban leider Mullah Omar - ligt het ziekenhuis vol met ge- wonden.Toch zou het hier vre de zijn. Maar Taliban-aan- hangers hebben een landmijn gelegd onder een jasje bij de ingang van de Abdul Rab moskee. Iemand ging erop staan, waardoor bijna dertig mensen met verwondingen in het ziekenhuis moesten wor den opgenomen. Onder de ge wonden de geestelijk leider van de moskee, Maulana Ab dullah Fayaz. „Wij proberen vrede te creë ren, maar de Taliban willen niet", zegt Fayaz in het gas tenverblijf van zijn huis naast de moskee. Een bandage om een arm, de putjes van gra naatscherven zijn nog in zijn gezicht te zien. Fayaz had in een fatwa (een islamitische richtlijn) durven beweren, dat iedereen die zich nu nog met geweld verzet te gen de interimregering, een vijand is van de islam. „Het is waar dat zich buiten landse en niet-moslim troe pen in ons land bevinden", schreef hij, „maar die beper ken ons volstrekt niet bij het vervullen van onze religieuze plichten. Het is daarom een zonde om geweld te gebruiken tegen de regering en de bui tenlandse troepen. De jihad (heilige oorlog) geldt nu niet." GPD door de EU worden vervoerd, begeleid door ongewapende agenten in burgerkleren. Zij worden geëscorteerd zolang zij binnen de unie zijn en worden achtergelaten in hun land van herkomst of in 'het eerste veilige land buiten de EU dat zij berei ken'. Als de illegalen zich verzetten of proberen te ontsnappen, mag het politie-escorte uit het tran- sitland 'binnen de regels van de wet' geweld gebruiken. Als bij voorbeeld Nederland een aantal uitgeprocedeerde asielzoekers via België en Frankrijk wil uit zetten, moet Den Haag daar voor vooraf toestemming en me dewerking vragen. Brussel en Parijs kunnen die slechts op be paalde gronden weigeren, bij voorbeeld wanneer iemand door de Belgische of Franse jus titie wordt gezocht of al veroor deeld is. Nederland draait op voor de kosten. Als de uitzetting om een of andere reden niet lukt of niet doorgaat, is Nederland verantwoordelijk voor de uitge procedeerde asielzoekers. Statewatch, de Britse organisa tie die waakt over de mensen rechten in de EU, is boos over het Italiaanse plan. „Veever- voer", schampert woordvoerder Tony Bunyan. Hij wijst er op dat een land dat tot uitzetting besluit de controle over 'zijn' uitgeprocedeerde asielzoekers kwijtraakt, en geen idee meer heeft of ze daadwer kelijk in een veilig land terecht komen. „Krijgen we straks te maken met geboeide mensen in treinen en bussen? Hoe veilig zijn migranten in onherkenbare politieauto's als ze zich verzet ten? De EU weet van elke geëx porteerde koe waar zij terecht komt. Maar als dit voorstel van kracht wordt, is straks niemand meer verantwoordelijk voor een migrant die niet in Europa wordt toegelaten." GPD van onze redactie buitenland JAKARTA - De donderdag ter dood veroordeelde dader van de aanslagen op Bali, Amrozi, gaat offi cieel in hoger beroep. Gisteren heeft hij een docu ment ondertekend waarmee zijn verdediging be roep kan aantekenen tegen het vonnis. Dat heeft een van zijn advocaten gisteren laten weten. De advocaat zei al direct na de uitspraak donder dag dat Amrozi tegen het doodvonnis in beroep zou gaan, omdat hij geen hoofdrol bij de aansla gen speelde. De raadsman betwijfelt niet dat Am rozi bij de aanslagen (oktober vorig jaar) was be trokken, maar stelt dat zijn cliënt zeker niet het brein was. De rechtbank achtte echter bewezen dat de mili tante moslim Amrozi betrokken was bij het bera men en uitvoeren van de aanslagen op onder meer een discotheek en een café, die aan 202 mensen (vooral Australische toeristen) het leven kostten. Twee leden van de radicale moslimorganisatie Je- maah Islamiyah die in Indonesië vastzitten, heb ben de vermoedelijke dader gerekruteerd van de zelfmoordaanslag dinsdag op het JW Marriott Hotel in Jakarta. Dat heeft de Indonesische poli tie gisteren laten weten. Volgens politiewoordvoerder Mappaseng is de man die een busje met explosieven en benzine voor het hotel liet ontploffen de 28-jarige Asmar Latin Sani. Aan de hand van gevonden lichaams delen, onder meer zijn hoofd, is hij geïdentifi ceerd. De twee mannen die Asmar hebben gerekruteerd, zijn volgens Mappaseng lid van de terroristische organisatie Jemaah Islamiyah. Ze zouden kort voor de aanslagen zijn gearresteerd. Bij de explo sie dinsdag kwamen tien mensen om het leven, on der wie een Nederlander. RTR/AFP/DPA Tijs Winkelmolen (1), de broer van de bij de aanslag in Jakarta overleden Nederlander, bedekt zijn ge zicht tijdens een herdenkingsdienst. foto Ardiles Rante/EPA Actievoerders hebben bij het Witte Huis in Washington een opblaasbare grafsteen geplaatst met de namen van de Amerikaanse militairen die zijn gedood in Irak. Beiden zijn leden van de groep Essential Action, die tegen de aanwezigheid van het Amerikaanse leger in Irak is. foto Luke Frazza/AFP van onze redactie buitenland TIKRIT - In Tikrit is gisteren een nog onbekend aantal Irake zen om het leven gekomen toen Amerikaanse militairen op een markt het vuur openden. De di recteur van het plaatselijke zie kenhuis heeft tegen het Franse persbureau AFP gezegd dat drie Irakezen zijn gedood. Een Ame rikaanse legerwoordvoerder hield het op twee doden. Na een anonieme tip over ver koop van wapens op de markt waren Amerikaanse militairen poolshoogte gaan nemen. Daar demonstreerden wapenverko pers Kalasjnikov-machinege- weren voor potentiële kopers. De Amerikanen hebben een ver bod op dergelijke wapens inge steld. Toen de verkopers nog meer wapens uit hun bestelwa gen haalden, openden de mili tairen het vuur. Volgens de Amerikanen werden twee wapenverkopers op slag gedood en raakte er eentje ge wond. Tikrit, 175 kilometer ten noorden van Bagdad, geldt als bolwerk van aanhangers van de verdreven Iraakse leider Sad dam Hoessein. Saddam werd geboren in een gehucht in de buurt van de stad. In Bagdad is een Amerikaanse soldaat bezweken aan de ver wondingen die hij donderdag had opgelopen tijdens zijn dienst in de wijk Mansur. Een le gerwoordvoerder wilde niet zeggen of de man betrokken was geraakt bij een aanval. Het aantal mensen dat door de bomaanslag van donderdag voor de Jordaanse ambassade in Bagdad is omgekomen, is opge lopen tot zeventien. Dat hebben ziekenhuisfunctionarissen in de Iraakse hoofdstad gisteren ge zegd. Tientallen mensen raak ten gewond. Twee politiemen sen zijn aan hun verwondingen bezweken. Verder zijn op de plaats van de ontploffing nog vier lichamen gevonden, aldus de zegslieden. Tal van huizen en auto's in de directe omgeving werden door de zware autobom verwoest. Niemand heeft de verantwoordelijkheid voor de actie opgeëist. AFP/RTR f US May 1 Asö Asftcnft iïiitnyahu Z&rm Cpl f/«fK A. B-Ohy r:,;;;. 1.-.X iibniq A. BO.VK; PoUy Otóc^Orp Onr.'.Dwl" //Bullen J' Sm'LSqt. Kyi;t< R. Bfodioy j'4' Tt fr Loncft CfE. Srun* LOf-Ctr Cf/(. Bt-nn P.ot, D.n/vrp Stfi. Tm/'-r, t. Bjrv.t-.ouii it T, Byc*ï> Ciikfv/oH D; COtfiO Pf«» Jtflcluswl CS-Wf Pvl v.cï-4*: J IfcKbcn Sqi/Michacif e. Oootiiy Ry»f>Geur Ktnson v K/io A. Grftfev K i-ao Gritfin Jr. r-Hftrts: MyGuKoKon Tyson Mfjïqhto Bflüh KJelpnnkcr jsmilh» -Jt nkab HoAi-yk Kowufi üpc. James i. Lamport lil Aqi Jonoihno StóK Sjjt WiHwm T Latham •Mr wmmt mtfnmii

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5