Sterke afname van kokkels in Waddenzee P Komeet Swift-Tuttle t laat komende week sterrenregen vallen Delta NV tijdens stroomstoring te lang onbereikbaar Annette de Loof ziet haar levenswerk in Mongolië Man moet 200 uur werken voor afsteken eigen vuurwerkbom Tuinbouwers wachten invloed droogte af Hert gedood bij aanrijding Bands treden op in Renesse Bromfietser valt Beurtjaar Ruggengraad Generator Project Levenswerk Aanslag Flatgenoot zaterdag 9 augustus 2003 Us Inschattingsfout veroorzaakt aanrijding Spannende tijden door Rinus Antonisse EVERSDIJK - Voor de Zeeuwse fruittelers breken spannende weken aan. Wat gebeurt met groei en kwaliteit van de ap pels en peren in de laatste maand vóór de pluk? Vooral de invloed van de droogte is ondui delijk. „Als het de komende weken rond de 30 graden blijft, weet ik niet wat er gebeurt. Misschien moeten we eerder plukken", zegt Ad Slabbekoorn, voorzit ter kring Zeeland/Noord-Bra bant van de Nederlandse Fruit telers Organisatie (NFO). Hij tekent aan dat er met langdurig droog en warm weer niet zo gek veel ervaring is bij de fruit telers. Bovendien zijn de omstandig heden vandaag de dag anders dan tijdens eerdere droge zo mers, als in 1976 en 1947. An ders dan toen kunnen veel telers nu druppelbevloeiing toepassen en circa 15 procent kan berege nen. De kringvoorzitter is wel posi tief gestemd over de komende oogst, waarvoor de hoofdpluk rond de eerste september begint (nu worden al een paar vroege zomerrassengeplukt). „Dankzij de warmte zal de smaak dit sei zoen erg goed zijn; een prima zoet-zuur verhouding. Wat de kwaliteit betreft ben ik optimis tisch, zowel voor de appels als peren." Volgens Slabbekoorn is sprake van een goed groeiseizoen: wei nig hagelschade en de nacht vorst is in Zeeland reuze mee gevallen. „De celdeling is uit stekend verlopen. De potentie om uit te groeien tot goede, knapperige vruchten is prima." De verwachting voor de kilo gram-opbrengst is wisselend. Er hangen meer appels, vier tot vijf procent, aan de bomen dan vorig jaar. „Bij de peren schat ik dat er 11 tot 15 procent minder hangt", stelt Slabbekoorn. „Vooral de Doyenné du Cornice en de stoof peren laten het afweten. Van de hoofdpeer Conférence zie ik een goede oogst komen." Hij is ook door Ali Pankow ZIERIKZEE - Een dag na de storingen in de stroom- en wa tervoorziening op Schouwen- Duiveland blijft de onvrede over nutsbedrijf Delta NV on verminderd. Burgemeester As- selbergs uitte gisteren zware kritiek op het feit dat een verte genwoordiger van het nutsbe drijf pas twee uur na de melding in het Regionaal Coördinatie centrum in Middelburg arri veerde. Ook bleven de hulpdien sten lange tijd verstoken van adequate informatie van Delta N.V. Directielid D. van der Klauw van Delta erkent dat bij de eer ste beoordeling van de storing niet werd uitgegaan van een ca- lamiteuze situatie waarbij ge coördineerd overleg was vereist. Volgens hem is er wel direct con tact geweest met brandweer en politie en heeft het nutsbedrijf zich vervolgens geconcentreerd op het verhelpen van de storing. Bij nader inzien bleek het te gaan om twee mankementen in de leidingen tussen Zierikzee en RENESSE - Bij een botsing met een auto is donderdagochtend omstreeks kwart over zes op de Rampweg bij Renesse een hert om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde toen een 22-jarige automobilist uit Stel lendam over de Rampweg reed in de richting van Renesse. Toen plotseling een hert de weg over stak, kon de Stellendammer het dier niet meer ontwijken. Het hert was op slag dood. VLISSINGEN - Een 34-jarige Middelburgse bromfietser is gisteravond op de Boulevard Evertsen in Vlissingen gewond geraakt toen hij tegen een ge opend autoportier reed. Een passagier van een stilstaan de auto opende het portier op het moment dat de Middelbur ger passeerde. De bromfietser kwam ten val en liep enkele schaafwonden op. positief over de ontwikkeling van de appelprijs. „Daarop heb ik wel een beetje moed. Ik rela teer dat ook aan de goede kwali teit." Slabbekoorn herinnert aan de prijzen die voor de vorige oogst werden betaald. Voor het eerst sinds j aren waren die rede lijk, ook al was er geen super kwaliteit. In Europa was de ap pelopbrengst niet zo geweldig en dan zie je dat de prijs opkrab belt. En er komt 'n keer een evenwicht tussen vraag en aan bod." De kringvoorzitter merkt op dat er wel grote verschillen optra den. Sommige bedrijven had den veel hagelschade, andere lage kilo-opbrengsten. Daarop is het zogenaamde 'beurtjaar' van invloed: regelmatig neemt een fruitboom bij de productie van vruchten een pauzejaar en valt er minder te oogsten. Bij de peren komen meer beurtjaren voor dan bij appels. Slabbekoorn vindt dat de fruit telers wel toe zijn aan wat op- kikkers Ze hebben slechte j aren achter de rug. Net als in de ak kerbouw daalt het aantal telers met zo'n drie procent per jaar. De oppervlakte in Zeeland be slaat ongeveer 3800 hectare en dat wordt niet meer. Er is een lichte toename van het aantal perenbomen en een afname van appelbomen. De omvang van een bedrijf stijgt. De gemiddelde bedrijfs- grootte ligt tussen acht en tien hectare, de trend gaat naar be drijven van 15 tot 20 hectare. „Die gaan de ruggengraat vor men", meent de NFO-voorman. Fruitkwekers zijn ook op zoek naar aanvullende teelten, zoals kersen en druiven. Met name akkerbouwers op Zuid-Beve land hebben zich met succes ge worpen op de teelt van zwarte bessen. Slabbekoorn noemt het opvallend dat er geen terugkeer is van de teelt van zacht fruit, zoals aardbeien, bessen, fram bozen en bramen. Het gebied rond Kapelle was daarvoor vroeger hét centrum. de Westhoek die zich kort na el kaar manifesteerden. „Toen de omvang duidelijk was en bleek dat het herstel van de stroom voorziening in getrapte fasen moest gebeuren, hebben we wel direct een vertegenwoordiger naar het RCC gestuurd/' Van der Klauw erkent ook dat afspraken over dit soort beslis singen beter op elkaar afge stemd dienen te worden. Vol gens hem zal dat aan de orde komen tijdens het gesprek dat naar aanleiding van de eerdere stroomstoring met Pinksteren voor half augustus al gepland staat tussen Delta NV en burge meester Asselbergs. Twijfels over de energiecapaci teit van Delta NV tijdens hoog tijdagen naar aanleiding van de stroomstoringen in twee maan den tijd zijn volgens Van der Klauw gestoeld op een verkeer de veronderstelling. „In beide gevallen gaat het om storingen in het netwerk en die hebben niets te maken met het produc tievermogen." Medewerkers van Delta NV zijn gisteren de gehele dag nog bezig geweest met het herstel aan het netwerk. Over de oorzaak van de storing hoopt de directeur van het nutsbedrijf volgende week meer duidelijkheid te heb ben. Speculaties over kortslui ting zegt Van der Klauw niet te kunnen bevestigen. Bij de horecabedrijven in Re nesse wordt steen en been ge klaagd over het verlies aan om zet. „Wij hadden gelukkig net alle couverts geserveerd, maar zodra je geen koffie meer kunt zetten of bier kunt tappen, zie je de zaak leegstromen. Dit kost echt goud geld", klaagt be drijfsleider Kees den Boer van restaurant De Wig. Eigenaar Koen Jachman van bar De Stulp toont zich uiterst tevreden over zijn recente in vestering. „Na die storing met Pinksteren heb ik een grote generator aan geschaft. Nu heb ik driemaal overcapaciteit en kan ik zelfs het podium hier tegenover van energie voorzien." Ook de verkoper van fluoresce rende hoofdversiersels op de Hogezoom klaagt niet. „Ja, ik verkocht er nu wel een beetje meer", constateert hij met vol doening. door Rinus Antonisse GOES - Het aantal jonge kok kels in de Waddenzee is sterk af genomen. De zogeheten broed- val is met 30 procent gedaald. Ook de hoeveelheid volwassen kokkels blijkt tegen te vallen. Dit meldt de Stichting Wilde Kokkels, verwijzend naar re cent onderzoek door het Neder lands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ). Voor 21 natuurorganisaties is de sterke achteruitgang van de kokkels aanleiding gezamenlijk te protesteren tegen de door het ministerie van Landbouw, Na tuur en Voedselkwaliteit (LNV) verleende vergunning aan de - voornamelijk in Zeeland geves tigde - kokkelvissector. Volgens door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Als kind al had Annette Loof (33) uit Terneuzen interesse in de zending en in ontwikkelingswerk. Die be langstelling ebde nooit weg. In tegendeel, Annette woont en werkt tegenwoordig als onder wijzeres in Mongolië. Om het onderwijs in dat land naar een hoger plan te tillen, maar ook om Gods woord te verspreiden. Tot begin september is ze samen met haar Amerikaanse echtge noot Bradley Ihrig (40) even te rug op het ouderlijk nest. Na haar opleiding tot leer kracht aan de pedagogische academie oriënteerde Annette zich grondig op haar vertrek naar een ontwikkelingsland. Ze maakte trips naar Afrika en In de vergunning mag vanaf sep tember bijna drie miljoen kilo kokkels uit de Waddenzee wor den opgevist. De organisaties vragen de Raad van State de vergunning onge daan te maken. Ook de Wadden vereniging voert campagne tegen het verlenen van de ver gunning: via de website worden bezwaarschriften verspreid, die worden verzameld en ingediend bij de Raad van State. Het is elk jaar weer een tot en met de RvS gevoerde strijd tus sen de natuurbescherming en de kokkel visserij: is het verant woord op de kokkels te vissen en zo ja, hoeveel kilo's mogen de schepen dan opzuigen? Steevast komen beide kemphanen tot an dere cijfers over de hoeveelhe den weekdieren op het wad. dia om te zien hoe de zending daar in elkaar stak. „Dat was een goede voorbereiding. Daar na kwam ik in contact met Interserve, een christelijke or ganisatie die met name ontwik kelingswerk doet in landen waar nog geen kerk is. Via die organisatie kwam ze in 2000 in Mongolië terecht. „De eerste zes maanden heb ik daar op het platteland gewerkt en ge holpen met het opzetten van schooltjes. De helft van de Mon goolse bevolking woont in de steden, de andere helft zijn no maden die op het platteland wo nen. Hun kinderen gaan vanaf hun achtste jaar in kleine dorp jes naar de kostschool. Ze blij ven daar een hele week en gaan meestal in het weekeinde terug naar de ouderlijke tent. Per paard, over zandpaadjes, want Kokkels planten zich alleen na koude winters massaal voort; wat dat betreft was die van 2002/03 de eerste redelijk koude winter sinds 1997. Toen werden door het NIOZ op 499 van de in totaal 1910 monsterpunten kleine kokkels aangetroffen. Dit jaar vonden de onderzoe kers slechts op 356 plekken broedval. Bovendien werden op slechts één procent van alle monsterpunten volwassen kok kels gesignaleerd. Stichting Wilde Kokkels wijst erop dat niet alleen het NIOZ weinig kokkels heeft gevonden. Ook de jaarlijkse inventarisatie van het Rijksinstituut voor Vis- serijonderzoek komt laag uit. Volgens de stichting is in de voor visserij afgesloten gebieden (30 procent van de Waddenzee) 3,65 wegen kennen ze niet. Die tent staat soms wel zo'n veertig kilo meter verderop", vertelt Annet te. Dat eerste half jaar werkte de oud-Terneuzense met een tolk, omdat ze zelf de taal nog niet machtig was. Daarna verhuisde ze naar Ulaan Baator, een stad waar bijna eenderde van de 2,6 miljoen Mongolen woont, om een taalstudie te volgen zodat ze het Mongools zelf meester werd. Annette woont nog altijd in deze stad, waar ze ook haar echtge noot Bradley leerde kennen. Die woonde en werkte al langer als arts in Mongolië. Annette werkt nu aan een pro ject waarin Mongoolse kinderen tussen de negen en de vijftien jaar die om uiteenlopende rede miljoen kilo oogstbaar kokkel vlees aanwezig. In de overige 7 0 procent ligt 3,77 miljoen. De vogels in de Waddenzee heb ben ruim 18 miljoen kilo schelp diervlees nodig, stelt Wilde Kokkels. Via Kokkels is daar bij lange na niet in te voorzien, zo dat de vogels moeten overscha kelen op andere weekdieren als mossel en spisula, waarvan 16,8 miljoen kilo is aangetrof fen. Wilde Kokkels signaleert een gestage achteruitgang: in 1998 was er 140 miljoen kilo oogstba- re kokkels aanwezig, vorig jaar nog maar 43,5 miljoen. „Nu ook het aantal jonge kokkels opval lend is afgenomen, dreigt het merendeel van de Waddenzee van kokkels te worden ont daan", aldus de stichting. nen buiten het schoolsysteem zijn gevallen, worden bij gespij kerd, zodat ze weer terecht kun nen in het reguliere onderwijs. Bradley spant zich op zijn beurt in om de kennis van de artsen op het platteland te vergroten en houdt zich daarnaast bezig met evangelisatiewerk. Sinds Mongolië na de democra tische revolutie in 1990 de gren zen opengooide, zijn er zo'n vijftien- tot twintigduizend christenen. Het echtpaar is van plan nog zeker tien tot vijftien jaar in Mongolië te blijven, zegt Annette. „Het is in principe ons levenswerk. Bradley wil uitein delijk een kliniek opzetten voor de opleiding van huisartsen, want de medische behandelin gen in Mongolië zijn erg slecht." door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Voor het opbla zen van een telefooncel met een zelfgemaakte vuurwerkbom is een 24-jarige Terneuzenaar gis teren door de politierechter ver oordeeld tot een werkstraf van tweehonderd uur. Het was niet het enige strafbaar feit waarvoor de man terecht stond. Rechter B. Doorewaard Boekhout nam ook de diefstal van een gestolen brommer ern stig op. Minder zwaar tilde de rechter aan de poging tot dief stal van drankmuntjes uit de kassa van een café in Sas van Gent, en het bezit van een gas pistool. Dat wapen vonden agenten bij de huiszoeking in de woning van de verdachte. Volgens officier van justitie G. Oosterveld had de ontploffing in de telefooncel in de Terneu zense Zuidlandstraat op 4 de cember vorig jaar nogal wat commotie teweeggebracht, om dat toen juist de bommeldingen bij woonwarenhuis Ikea in het nieuws was. Sommige buurtbe woners dachten aan een terro ristische aanslag door de enor me knal, aldus de officier. Zij achtte verder poging tot diefstal van de muntjes en poging tot diefstal van de brom mer bewezen. Gezien zijn strafblad eiste de officier een onvoorwaardelijke gevangenis straf van drie maanden. De verdachte reageerde veront waardigd: „Met 240 uur werk straf zou ik blij zijn, maar als ik drie maanden naar de gevange nis moet, raak ik alles kwijt en sta ik op straat." Doorewaard Boekhout hield daar in zijn von nis rekening mee. „U lijkt mij niet iemand waarvan ik denk, daar moeten we onze schaarse gevangenisruimte aan beste den. Niemand wordt daar beter van en u bent geen grote crimi neel." Tegelijk met de 24-jarige Ter neuzenaar verscheen zijn 21-ja- rige flatgenoot voor de rechter. Hij werddoordepolitiein eerste instantie ook als verdachte van de 'aanslag' op de telefooncel beschouwd. Hij bleek daar niets mee te maken te hebben, maar de agenten die huiszoeking bij hem deden troffen wel twee ons hennep, 39 strijkers en eenreeks j verkeersborden aan. Ook de 21-jarige Terneuzenaï was geen onbekende voor justi tie, reden voor officier Ooster veld voor een eis van 100 uur werkstraf. De verdachte noem de dat 'abnormaal hoog', omdat hij helemaal niets te maken had met de bom in de telefooncel ei min of meer bij toeval betrapt was op de andere vergrijpen. Ook van hem vond de rechter, dat hij niet thuishoorde in deca- tegorie 'zware criminelen', Hij1 veroordeelde hem tot een boeit van driehonderd euro, mede omdat de Terneuzenaar drie da gen voorarrest had meege maakt. RENESSE - In 't Wild, Stiletto en FatMouth. Deze drie band treden de komende weken opia Renesse. Ze spelen rock, blue Nederlandstalige covers of ei gen nummers. In het kader van Renesse Live staat donderdagavond om ach uur de band In 't Wild op hefpo dium. Op het evenemententer rein aan de Hogezoom speelt c: groep behalve Nederlandstalig! covers ook eigen nummers. Ol der de naam You Teek Mie had den de zes leden van de ban tien j aar podiumervaring achter de rug, toen ze in 2000 beslote: de naam van de band te veran deren. Een jaar later brachten zij hun debuutalbum 'Ogen vol vuur' uit. Dit voorjaar is hm tweede album'Bijna thuis'uit gebracht. I De Belgische band Stiletto be treedt een week later, op Hon derdag 21 augustus het podiuir van Renesse Live! Deze rocker pop coverband bestaat uit w enthousiaste muzikanten garant staan voor een energiek performance. Zowel numn® van Alanis Morissette als Me- tallica behoren tot hun repertoi re. Beide optredens, georgani seerd door Schouwenlanj Eventures, beginnen om 20.U uur. Café De Stulp heeft op zon» 31 augustus om 15.00 uur et optreden van de Noord-Hol landse formatie FatMouth ge pland. voor fruittelers door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Tientallen vallende sterren per uur: dat is wat geïnteresseerden volgende week elke avond aan de hemel kunnen zien. Tussen maandag en donderdag zoeft een enorme zwerm stof- en gruisdeeltjes langs het firmament. Per uur zullen zeker tientallen van die deeltjes in de dampkring ver branden en veranderen in 'val lende sterren'. Het KNMI verwacht een heldere hemel. Directeur A. Weishaupt van het Planetron in het Drentse Dwingeloo, de grootste publie ke sterrenwacht in Nederland, voorspelt een schitterend schouwspel. „Het is wel volle maan, dus dat maakt sterren iets minder zichtbaar. Maar vooral op het platteland, gebie den zonder veel grote steden met veel licht, kunnen mensen de hele nacht buiten gaan zitten voor een ongeëvenaard spekta kel." Het hoogtepunt van de sterrenregen is te verwachten in de nacht van woensdag op don derdag. J. Minderhout van de Middel burgse Volksterrenwacht Phi- lippus Lansbergen is minder stellig. „Het is altijd een kwestie van afwachten of 't gebeurt. Ze kerheid heb je altijd pas de dag achteraf. Drie jaar geleden zou er ook een hele zwerm langsko men, maar dat gebeurde uren later dan gepland." Volgens Minderhout zijn de 'vallende sterren' nu al een klein beetje te zien. „Ik heb zelf een paar heel mooie vuurbollen gezien." De stof- en gruisdeeltjes danken hun oorsprong aan kometen, grote brokstukken ijs die tijdens hun tocht door de ruimte lang zaam maar zeker uit elkaar val len. De zwerm die volgende week de aarde passeert komt van de komeet Swift-Tuttle. Deze heeft 130 jaar nodig om zijn baan rond de zon te doorlo pen. Swift-Tuttle was voor het laatst te zien in 1992. Het maximum van de zwerm stof- en gruisdeeltjes wordt de nacht van woensdag op do; derdag verwacht. „Want gaat de aarde door de stofstai van de komeet", weet de Mj( delburgse sterrenkundig „Ook dan moet ik een paars! gen om de arm houden. Is l< donker genoeg? Raakt de sto staart de kant van de aarde wa; wij wonen? Als alles klopt, j dan zouden we een spektak: kunnen beleven." De Volksterrenwacht is plan 'iets' te organiseren omb langstellenden mee te laten g nieten van de 'vallende sterra „We zijn een volksterrenwat! en dat betekent datals er ietsi we het publiek er graag bij t len betrekken." Medewerkt: van Philippus Lansbergen sit ken dit weekend de koppen! elkaar. Maandag wordt duid: lijk of de sterrenwacht activite: ten organiseert. De 'vallende sterren' zijntezie bij het sterrenbeeld Cassiopei die de letter W vormt. Om 23.0 uur hebben geïnteresseerdend meeste kans. Zie Kou 438 tel. dag Bez dag afd em afd dag 0t 'sG 446 dat Afd dat Afc 14.' Lil 'sC 446 ma zat Er Oo Kit wc mé RETRANCHEMENT - Eenói jarige fietser uit België vrijdagavond in Retranchemei gewond geraakt toen hij uil de oversteken. Hij werd'aai gereden door een person» auto. De fietser reed over de rijbai van de Kanaalweg en wilde weg oversteken naar het pad richting Knokke. Hij zs wel de personenauto, die wen bestuurd door een 25-jarigeH burger aankomen maar dat! dat hij voorrang had en laj over. De automobilist konte meer op tijd stoppen en reed; fietser aan. Die liep bij zijni' vermoedelijk een gebrok been op en werd overgebrat naar het ziekenhuis. Appels plukken in Kapelle. foto Willem Mieras De Terneuzense Annette Loof geeft les aan kinderen van negen tot vijftien die buiten het Mongoolse schoolsysteem zijn gevallen. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 58