Sterke afname aantal kokkels in Waddenzee PZC Hij zat daar gewoon dood te gaan Komeet Swift-Tuttle laat komende week sterrenregen vallen Ik ben vaak benauwd. Wie helpt mij daarmee om te gaan? .12 Tuinbouwers wachten invloed droogte af zaterdag 9 augustus 2003 Positief Beurtjaar Omvang Bromfietser valt Diefstal uit auto Man werd volgens echtgenote zwaar verwaarloosd in Ter Re ede Shock Aangemeld Afwachten Publiek Luchtwegklachten roepen vaak veel vragen op. De medewerkers van de Astma Fonds advieslijn kunnen u op weg helpen. Met heldere informatie en praktische adviezen. Zo nodig krijgt u extra steun van een telefonische coach. Zodat u voldoende 'bagage' hebt om verder te kunnen. Astma Fonds advieslijn informatie, coaching en adviezen op maat voor iedereen die te maken heeft met astma of C0PD (chronische bronchitis en longemfyseem) Bel: 0800-2272596 (gratis) werkdagen 10-14 uur advieslijn@astmafonds.nl postbus 5, 3830 AA Leusden www.astmafonds.nl Spannende tijden voor fruittelers door Rinus Antonisse door Rinus Antonisse EVERSDIJK - Voor de Zeeuwse fruittelers breken spannende weken aan. Wat gebeurt er met groei en kwaliteit van de appels en peren in de laatste maand vóór de pluk? Met name de in vloed van de droogte is onduide lijk. „Als het de komende weken rond de 30 graden blijft stomen, weet ik niet wat er gebeurt. Mis schien moeten we eerder pluk ken", zegt Ad Slabbekoorn, voorzitter kring Zeeland/- Noord-Brabant van de Neder landse Fruittelers Organisatie (NFO). Hij tekent aan dat er met langdurig droog en warm weer niet zo gek veel ervaring is bij de fruittelers. Bovendien zijn de omstandig heden vandaag de dag anders dan tijdens eerdere droge zo mers, als in 1976 en 1947. An ders dan toen kunnen veel telers nu druppelbevloeiing toepassen en circa 15 procent kan berege nen. Slabbekoorn: „Op een gegeven moment kan de boom het af la ten weten. Dat kan wat de maat betreft een paar millimeter ver schillen, met name op de perce len waar geen bevloeiing toege past kan worden." De kringvoorzitter is overigens wel positief gestemd over de ko mende oogst, waarvoor de hoofdpluk rond de eerste sep tember begint (nu worden al een paar vroege zomerrassen geplukt). „Dankzij de warmte zal de smaak dit seizoen erg goed zijn; een prima zoet zuur verhouding. Wat de kwali teit betreft ben ik optimistisch, zowel voor de appels als pe ren." Volgens Slabbekoorn is er spra ke van een goed groeiseizoen: weinig hagelschade en de nachtvorst is in Zeeland reuze meegevallen. „De celdeling is uitstekend verlopen. De poten tie om uit te groeien tot goede, knapperige vruchten is prima." De verwachting voor de kilo gram-opbrengst is wisselend. Appels plukken in Kapelle. Er hangen meer appels, vier tot vijf procent, aan de bomen dan vorig jaar. „Bij de peren schat ik dat er 11 tot 15 procent minder hangt", stelt Slabbekoorn. „Vooral de Doyenné du Comice en de stoof peren laten het afweten. Van de hoofdpeer Conférence zie ik een goede oogst komen." Hij is ook positief over de ontwikkeling van de appelprijs. „Daarop heb ik wel een beetje moed. Ik rela teer dat ook aan de goede kwali teit." Slabbekoorn herinnert aan de prijzen die voor de vorige oogst werden betaald. Voor het eerst sinds jaren waren die rede lijk, ook al was er geen super kwaliteit. In Europa was de ap pelopbrengst niet zo geweldig en dan zie je dat de prijs opkrab belt. En er komt 'n keer een evenwicht tussen vraag en aan bod." De kringvoorzitter merkt op dat er wel grote verschillen optra den. Sommige bedrijven had den veel hagelschade, andere lage kilo-opbrengsten. Daarop is het zogenaamde 'beurtjaar' van invloed: regelmatig neemt een fruitboom bij de productie van vruchten een pauzejaar en valt er minder te oogsten. Bij de peren komen meer beurt jaren voor dan bij appels. Slabbekoorn vindt dat de fruit telers wel toe zijn aan wat op- kikkers. Ze hebben slechte jaren achter de rug. Net als in de ak kerbouw daalt het aantal telers met zo'n drie procent per jaar. De oppervlakte in Zeeland be slaat ongeveer 3800 hectare en dat wordt niet meer. Er is een lichte toename van het aantal perenbomen en een afname van appelbomen. De omvang van een bedrijf stijgt. De gemiddelde bedrijfs- grootte ligt tussen acht en tien hectare, de trend gaat naar be drijven van 15 tot 20 hectare. „Die gaan de ruggengraat vor men", meent de NFO-voorman. Fruitkwekers zijn ook op zoek naar aanvullende teelten, zoals kersen en druiven. Met name akkerbouwers op Zuid-Beve- foto Willem Mieras land hebben zich met succes ge worpen op de teelt van zwarte bessen. Slabbekoorn noemt het opvallend dat er geen terugkeer is van de teelt van zacht fruit, zoals aardbeien, bessen, fram bozen en bramen. Het gebied rond Kapelle was daarvoor vroeger hét centrum. „Het verwondert me dat die teelt niet opnieuw opgepakt wordt. Het is arbeidsintensief en je moet veel vakkennis heb ben, maar op twee tot drie hec tare is er al een goede boterham mee te verdienen." GOES - Het aantal jonge kok kels in de Waddenzee is sterk af genomen. De zogeheten broed- val is met maar liefst 30 procent gedaald. Ook de hoeveelheid volwassen kokkels blijkt tegen te vallen. Dit meldt de Stichting Wilde Kokkels, verwijzend naar recent onderzoek door het Ne derlands Instituut voor Onder zoek der Zee (NIOZ). Voor 21 natuurorganisaties is de sterke achteruitgang van de kokkels aanleiding gezamenlijk te protesteren tegen de door het ministerie van Landbouw, Na tuur en Voedselkwaliteit (LNV) verleende vergunning aan de - voornamelijk in Zeeland geves tigde - kokkelvissector. Volgens de vergunning mag er vanaf september bijna drie miljoen ki lo kokkels uit de Waddenzee worden opgevist. De organisaties vragen de Raad van State de vergunning onge daan te maken. Ook de Wadden vereniging voert campagne tegen het verlenen van de ver gunning: via de website worden standaard-bezwaarschriften verspreid, die worden verza meld en ingediend bij de Raad VLISSINGEN - Een 34-jarige Middelburgse bromfietser is gisteravond op de Boulevard Evertsen in Vlissingen gewond geraakt toen hij tegen een ge opend autoportier reed. Een passagier van een stilstaan de auto opende het portier op het moment dat de Middelbur ger passeerde. De bromfietser kwam ten val en liep enkele schaafwonden op. Hij werd ter plaatse door ambulanceperso neel behandeld. RENESSE - Aan de Roelands- weg te Renesse is gisteren inge broken in een geparkeerde auto. De geluidsapparatuur werd met geweld uit de auto gehaald. De schade bedraagt enkele honder den euro's. van State. Het is elk jaar weer een tot en met de Raad van State gevoerde strijd tussen de na tuurbescherming en de kokkel visserij: is het verantwoord op de schelpdieren te vissen en z« ja, hoeveel kilo's mogen de sche pen dan opzuigen? Steevast ko men beide kemphanen tot ande re cijfers over de hoeveelhedea weekdieren op het wad. Kokkels planten zich alleen na koude winters massaal voort; wat dat betreft was die vat 2002/03 de eerste redelijk koude winter sinds 1997. Toen werdet door het NIOZ op 499 van de it totaal 1910 monsterpunten kleine kokkels aangetroffen, Dit jaar vonden de onderzoe kers slechts op 356 plekken broedval. Bovendien werden op slechts één procent van alle monsterpunten volwassen kok kels gesignaleerd. Stichting Wilde Kokkels wijst erop dat niet alleen het NIOZ weinig kokkels heeft gevonden. Ook de jaarlijkse inventarisatie van het Rijksinstituut voor Vis- serijonderzoek komt laag uit.! Volgens de stichting is in de voor visserij afgesloten gebieden (30 procent van de Waddenzee) 3,651 miljoen kilo oogstbaar kokkel vlees aanwezig. In de overige 70 procent ligt 3,77 miljoen. De vogels in de Waddenzee heb- i ben ruim 18 milj oen kilo schelp diervlees nodig om in hun voed- selbehoefte te voorzien, stelt Wilde Kokkels. Via kokkels is daar bij lange na niet in te voor zien, zodat de vogels moeten overschakelen op andere week dieren als mossel en spisula, waarvan 16,8 miljoen kilo is aangetroffen. Het NIOZ meet sinds 1994 de hoeveelheid schelpdieren op wadplaten in de westelijke Waddenzee (de ruim 1900 meet punten zijn representatief voor 200 vierkante kilometer wad plaat) Wilde Kokkels signaleert een gestage achteruitgang: in 1998 was er 140 miljoen kilo oogstbare kokkels aanwezig, vorig jaar nog maar 43,5 mil joen. „Nu ook het aantal jonge kok kels opvallend is afgenoma dreigt het merendeel van k Waddenzee van kokkels te wor den ontdaan", aldus de stich ting. door Nadia Berkelder r* VLISSINGEN - Haar man is vo rige week met spoed opgenomen in het ziekenhuis met een zwaar geïnfecteerde wond. Hij woon de in de nieuwe verpleegafde- ling van Ter Reede in Vlissingen. Volgens N. Gabriëlse is daar on zorgvuldig met haar man omge sprongen. „Hij zat gewoon dood te gaan aan die wonden." De Stichting Werkt voor Ouderen, waar Ter Reede onder valt, wil nog niet ingaan op de aantij ging- Ze heeft een foto van haar man, een week voordat hij verhuisde naar Ter Reede. Hij staat in de sneeuw en kijkt in de camera. Sinds vorige week ligt hij in het ziekenhuis in Vlissingen. On dervoed, uitgedroogd en ver waarloosd, constateerde de arts. „Ze zeiden dat ze een bier flesje vol pus uit zijn wond heb ben gehaald. Daarna is er een drain aangebracht. Het leek wel stopverf wat er uit kwam, dagen lang." In het ziekenhuis heeft de man vocht gekregen en medicij nen tegen de infectie in de wond. „Hij ligt nu te lachen, kijkt van de één naar de ander als er be zoek is. Zo reageerde hij al maanden niet meer. Hij zat daar gewoon dood te gaan aan die wonden. In Ter Reede zeiden ze dat de wond er prachtig uitzag. De wonden zijn waarschijnlijk ontstaan omdat hij 24 uur per dag een luier aan had. „Hij in fecteerde zichzelf." Haar man (74) is nog zindelijk, maar heeft wel hulp nodig. „Soms trekt hij bijvoorbeeld al door voordat hij naar het toilet is geweest. En hij kan zich niet meer alleen uitkle den. Maar hij werd een hefe dag in de luiers gelegd.Er is te wei nig personeel om goed voor de mensen te zorgen, vindt ze. „Er is één personeelslid op zes of ze ven bewoners. Die moet ook ko ken en schoonmaken. Voor ou deren die zelf nog iets kunnen, is dit systeem misschien wel goed, maar mijn man vond het ook leuk om met anderen op de ka mer te liggen. In de Poort, waar hij eerst zat, was het gezellig, daar werd gelachen. Maar nu is het personeel alleen. Het wel zijn van de mensen moet voorop staan. En dat is hier in het ge ding." Het was een geluk bij een onge luk dat ze vorige week een af spraak hadden in het zieken huis. „Ik had de neuroloog al een tijd geleden een brief geschre ven, toen mijn man een medicijn had gekregen waar hij volgens mij helemaal verkeerd op rea geerde. Ik had er niks meer van gehoord, maar toen kreeg ik be richt dat de dokter hem toch wilde zien. Bij het spreekuur lie pen ze een uur achter, de wacht kamer zat helemaal vol. Ik dacht: dan ga ik nog even met hem naar het park. Ineens werd hij helemaal koud, zijn neus werd wit en hij zat helemaal te schudden in de rolstoel. Hij zei zelf nog: dit is niet best. Ik ben terug gegaan en hij is meteen opgenomen. Hij was in shock toestand. De arts vroeg of hij nog gereanimeerd moest wor den als hij een hartstilstand kreeg. Als hij dit een half uur eerder had gehad, was hij mis schien dood geweest." „Uit bloedonderzoek bleek dat hij chronische koorts had. Bij Ter Reede zeiden ze dat hij een beetje klam was omdat het zulk warm weer was. Hij was onder voed, hij kon niet eten omdat hij dan misselijk werd. Hij was vol ledig uitgedroogd, het leek net trappistenbier wat er in het zak je van het katheter zat. Eerder al, als ik bij hem op bezoek kwam in Ter Reede, dronk hij zo drie glazen water achter elkaar leeg. Het eten was er zo afge past, en hij was altijd een grote eter geweest." In het nieuwe verpleeghuis moet het verzor gend personeel ook koken. „Laatst was er een meisje, die had een kilo verse spinazie voor zes personen. Daar bleef na tuurlijk helemaal niets van over." Voordat hij naar Ter Reede kwam, woonde haar man in ver pleeghuis De Poort. Hij werd daar twee jaar geleden opgeno men omdat hij dement was. „Hij was thuis soms agressief, hij is een keer vermist geweest. In De Poort had hij het naar zijn zin, hoe meer mensen hij om zich heen heeft, hoe beter hij zich voelt. Ik ging daar altijd flui tend naar toe, dan kwam ik zin gend weer terug. Naar Ter Ree de ging ik met lood in mijn schoenen en kwam ik met nog meer lood in mijn schoenen thuis. In De Poort was zijn kwa liteit van leven goed, het was er gezellig. Als hij uit het zieken huis komt, gaat hij niet meer te rug naar Ter Reede, ik ga op zoek naar iets anders. Directeur J. de Graaf van de Stichting Werkt voor Ouderen, waar Ter Reede onder valt, zegt niet te kunnen ingaan op de zaak omdat hij de medische achtergrond niet kent. Hij wil wel kwijt dat Ter Reede zelf de zaak heeft aangemeld bij de In spectie voor de Gezondheids zorg. De inspectie kan niet op de zaak reageren, omdat de mel ding nog te recent is. door Ab van derSluis MIDDELBURG - Tientallen vallende sterren per uur: dat is wat geïnteresseerden volgen de week elke avond aan de he mel kunnen zien. Tussen maandag en donderdag zoeft een enorme zwerm stof- en gruisdeeltjes langs het firma ment. Per uur zullen zeker tientallen van die deeltjes in de dampkring verbranden en veranderen in 'vallende ster- Het KNMI verwacht een hel dere hemel. Directeur A. Weis- haupt van het Planetron in het Drentse Dwingeloo, de groot ste publieke- sterrenwacht in Nederland, voorspelt een schitterend schouwspel. „Het is wel volle maan, dus dat maakt sterren iets minder zichtbaar. Maar vooral op het platteland, gebieden zonder veel grote steden met veel licht, kunnen mensen de hele nacht buiten gaan zitten voor een ongeëvenaard spektakel." Het hoogtepunt van de ster renregen is te verwachten in de nacht van woensdag op don derdag. J. Minderhout van de Middel burgse Volksterrenwacht Phi- lippus Lansbergen is minder stellig. „Het is altijd een kwes tie van afwachten of 't gebeurt. Zekerheid heb je altijd pas de dag achteraf. Drie jaar gele den zou er ook een hele zwerm langskomen, maar dat gebeur de uren later dan gepland." Volgens Minderhout zijn de 'vallende sterren' nu al een klein beetje te zien. „Ik heb zelf een paar heel mooie vuur bollen gezien." De stof- en gruisdeeltjes dan ken hun oorsprong aan kome ten, grote brokstukken ijs die tijdens hun tocht door de ruimte langzaam maar zeker uit elkaar vallen. De zwerm die volgende week de aarde passeert komt van de komeet Swift-Tuttle. Deze heeft 130 jaar nodig om zijn baan rond de zon te doorlopen. Swift- Tuttle was voor het laatst te zien in 1992. Het maximum van de zwerm stof- en gruisdeeltjes wordt in de nacht van woensdag op donderdag verwacht. „Want dan gaat de aarde door de stof- staart van de komeet", weet de Middelburgse sterrenkundige. „Ook dan moet ik een paar sla gen om de arm houden. Is het donker genoeg? Raakt de stof- staart de kant van de aarde waar wij wonen? Als alles klopt, ja, dan zouden we een spektakel kunnen beleven." De Volksterrenwacht is van plan 'iets' te organiseren om belangstellenden mee te laten genieten van de 'vallende ster ren'. „We zijn een volksterren wacht en dat betekent dat, als er iets is, we het publiek er graag bij willen betrekken." Medewerkers van Philippus Lansbergen steken dit week end de koppen bij elkaar. Maandag wordt duidelijk of de sterrenwacht activiteiten organiseert. De 'vallende sterren' zijn te zien bij het sterrenbeeld Cas siopeia, die de letter W vormt. Om 23.00 uur hebben geïnte resseerden de meeste kans.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 50