PZC Kabinet gelooft niet zo in banenplannen I 1 De Dordogne is gevaarlijk heet Grens tussen heldhaftig gedrag en eigenrichting verschuift 9 augustus 1953 zaterdag 9 augustus 2003 Gek Soepeler Onderzoek E La chaleur Hondenleven Burger mag meer tegen crimineel door James McGonigal Lieske van Wifferen is er stel lig over: De grens tussen heldhaftig en strafwaardig ge drag is iets duidelijker gewor den. De burger lijkt zich wat meer te mogen weren tegen cri minelen. Dat is een verschui ving in wat wel en niet mag bij eigenrichting." Dat schrijft Van Wifferen, juriste van de Katho lieke Universiteit Nijmegen volgende maand in het juridi sche blad Ars Aequi. De ver schuiving is klein, maar niet on belangrijk, meent zij. Het algemene verbod in de Ne derlandse wetgeving over ei genrichting blijft van kracht: eigenhandig optreden van bur gers tegen strafbaar gedrag van anderen moet zo veel mogelijk worden vermeden. Daar zijn twee belangrijke uitzonderin gen op, waarvan de eerste is dat iedere burger die iemand op he terdaad betrapt, deze mag aan houden. „Hij moet dan wel zo snel mogelijk de politie erbij ha len, maar in een kamer of be- zemkast opsluiten tot die komt, mag", vertelt Van Wifferen. Het tweede voorbeeld van toe gestaan geweld is noodweer. Een slachtoffer van criminali teit kan zo schrikken van wat hem overkomt (mes, pistool, of ander geweld), dat hij doorslaat in zijn reactie en 'buitenpropor tioneel' geweld tegen de boef ge bruikt. Dat wordt geaccepteerd als paniekmaatregel, al zijn daar ook weer grenzen aan. Algemeen secretaris J. Lam van MKB-Nederland is al lang be kend met het spanningsveld dat ondernemers ervaren tussen de wassende criminaliteit en het onvermogen van de politie om goed op te treden. „Mijn leden worden er gek van, dat keer op keer dieven en rovers hun win kel binnenstappen, terwijl zij niet weten wat zij daar tegen mogen doen", zegt hij. Daar is ook geen heldere regel voor te geven, zegt Erik Stol wijk van het Openbaar Ministe rie. „Wateen redelijketik is,kan in een ander geval overdreven geweld zijn. Wat wij altijd zeg gen is: denk na, besef wat je voor je rekening kunt nemen." Van Wifferen is het daar mee eens, maar ziet toch een veran dering vergeleken met enkele jaren geleden. „Vroeger mocht een burger hooguit een crimi neel zachtjes vastpakken. Te genwoordig wordt geaccep teerd dat een mep nodig kan zijn." Dat lijkt te worden tegenge sproken door de zaak van de twee Amsterdamse AH-mede- werkers, die een winkeldief achtervolgden tot in een park en hem daar hardhandig vastpak ten. „Eén van die twee is inder daad veroordeeld, maar dat kwam omdat hij nog wilde slaan toen de politie er al was. En dat mag nog steeds niet", legt Van Wifferen uit. Een extremer voorbeeld was de Tilburgse juwelier die enkele maanden geleden bezoek kreeg van twee gewapende overval lers. Zij bedreigden hem en zijn personeel en begonnen de boel kort en klein te slaan om de vi trines te openen. De juwelier trok een pistool en schoot hen neer. Een van de overvallers overleed later. De juwelier werd veroordeeld voor verboden wapenbezit. Van Wifferen: „De rechtbank heeft aangenomen dat de juwelier handelde uit noodweer." Overi gens voegde de rechtbank wel een knorrige passage aan het vonnis toe, dat dit soort gedrag geen navolging verdient. Een andere noodweerzaak be trof een ruzie in een bus. De ver dachte zat naast twee jongens die friet uit het dak gooiden. Op de vraag of dit normaal was, ontstond een scheldpartij. De man verkocht één van de jon gens een geweldige oplawaai. De rechter vond aanvankelijk dat de man zich aan de ruzie had kunnen onttrekken, maar in ho ger beroep werd bepaald - hoe wel de man zelf was begonnen met vechten - dat sprake was van een bedreigende noodweer situatie. Van Wifferen:,Het arrest lijkt te suggereren dat wij niet langer Een overvaller rent hard weg nadat hij met een vuurwapen een winkel heeft overvallen. De grenzen waarbinnen burgers en winkelperso neel zich met geweld mogen verzetten tegen criminaliteit lijken de afgelopen maanden iets opgerekt. foto Harmen de Jong/GPD verplicht zijn in een dergelijk geval laf te handelen." Deze stellingname is Lam uit het hart gegrepen: „Het is goed dat dui delijk begint te worden dat bur gers en ondernemers weerbaar mogen zijn tegen criminelen." Eind augustus praat MKB Ne derland met de overheid over de gezamenlij ke stri j d tegen de cri minaliteit. „De bedrijven kun nen zich wel beveiligen, maar als op het industrieterrein geen goede straatverlichting is en er nooit een politieauto komt, helpt dat niet." Lam wil ook dat de overheid soepeler wordt als winkeliers zich willen beveiligen. Een ju welier uit Zutphen won bij de Raad van State een zaak tegen de gemeente over het plaatsen van rampalen voor zijn zaak. De gemeente vond ze lelij k, maar de Raad van State vond het straat beeld al zó ontsierd, dat de rampalen er wel bij konden. Lam verwacht dat ook bedrij ven die elektronica, fotoappa ratuur en merkkleding verko pen, rampalen gaan plaatsen. „De gemeente moet veiligheid voor welstand laten gaan." Dat standpunt is Theo Vermeu len, directeur van juweliersor ganisatie Federatie Goud en Zilver, uit het hart gegrepen. Ook hij ziet dat burgers en win kelpersoneel meer mogen dan vroeger tegen boeven: „Dat be gint eindelijk een beetje te ko men." Hij verwacht eveneens dat veel meer bedrijven nu met hun gemeente in de slag zullen gaan om rampalen te plaatsen. GPD Hoeveel geld de overheid er ook aan besteedt, het merendeel van de werklozen komt toch niet aan de slag. Het Sociaal et Cultureel Planbureau (SCP) kwam deze week met een hari oordeel. De enorme bedragen die zijn uitgetrokken voor reïn tegratie van werklozen blijken geen enkel effect te hebben. Het kabinet had daarom al besloten het mes te zetten in dj budgetten. door Hans van Soest Iedere maand krijgen onge veer veertienduizend men sen in Nederland ontslag aangezegd. Onder invloed van de economische recessie schiet de werkloosheid om hoog. Voor het kabinet is dat echter geen reden allerlei ba nenplannen te verzinnen om het tij te keren. De paarse kabinetten inves teerden fors in bijvoorbeeld Melkertbanen en werkgele genheidssubsidies in een po ging de werkloosheid af te remmen. De huidige coalitie van christen-democraten en liberalen ziet daar niet veel heil in. Integendeel, er wordt fors het mes gezet in de bud getten voor werkgelegen heidsbeleid. Het vorige, kortstondige ka binet-Balkenende wilde voor 850 miljoen euro bezui nigen op onder meer het aantal Melkertbanen en be lastingvoordeeltjes voor be drijven die langdurig werk lozen in dienst namen. Het huidige kabinet-Balkenende heeft die bezuinigingsplan nen overgenomen en er nog een schepje bovenop gedaan. Zo wordt er 250 miljoen euro gekort op de zogeheten REA- gelden, die onder meer be doeld zijn om WAO'ers aan een baan te helpen. De subsi- diepot voor zorginstellingen om personeel te werven wordt afgeschaft (110 mil joen euro). Hetzelfde geldt voor de geldpot die de Raad voor Werk en Inkomen (RWI) beheert voor werkgelegen heidsprojecten (70 miljoen euro). Het kwam het kabinet goed uit dat het Sociaal en Cultu reel Planbureau (SCP) deze week een onderzoek publi ceerde waaruit bleek dat al die werkgelegenheidsbud- getten in het verleden weinig werklozen aan het werk heb ben geholpen. Minister De Geus van Sociale Zaken kan critici van zijn beleid nu mei het rapport van dat instituut om de oren slaan. Het SCP concludeerde dat; veel werklozen (of het nu gaat om mensen in de bij- stand, de WW of de WA0| niet meer aan het werk te hel- pen zijn, óf omdat de ar beidsmarkt niet op ze zit te wachten, óf omdat ze zeil niet meer in staat zijn nog te werken. Ook aan het eind van de paarse kabinetten drong dat besef langzamer hand al door. Op dit moment werkt het kabinet aan een nieuwe regeling. Mensen die vijf jaar in de bijstand zitten en in die jaren vruchteloos hebben gesolliciteerd, krij gen straks een iets hogere uitkering. Deze regeling geldt niet voor groepen die zijn vrijgesteld van de sollicitatieplicht. Dat zijn werklozen van 57,5 jaar en ouder en alleenstaande ouders. Overigens wil het ka binet deze vrijstellingen in de nabije toekomst afschaf fen. Net als het SCP wil het kabi net vooral investeren in werklozen die nog wel kans maken op de arbeidsmarkt: bijvoorbeeld jongeren en WAO'ers waar nog werk voor is (bijvoorbeeld in het onder wijs of de zorg). Deze groe pen worden vooral financieel gestimuleerd aan het werkte gaan. In plaats van extra geld uit te trekken om hen naar werk te begeleiden, gelooft het kabinet meer in de omge keerde weg: wie niet sollici teert, krijgt minder uitke ring. GPD doi BR lië uit asi cat hel dei get wi; U» lia sta De lar ge] an m( scl tui 'V€ an scl op di" de Al ui vii or door Luuk Kortekaas Toeristen in Frankrijk heb ben te maken met tempera turen tot boven de 40 graden. Nergens is het zo warm als in de Dordogne, de streek ten oosten van Bordeaux, favoriete vakan tiebestemming van veel Neder landers. Voorlopig blijft het nog wel even zo. 'Voor de kinder.en is het gewoon gevaarlijk.' Heet? Overbodiger kan een vraag niet zijn. „Als je hier al leen maar uit je auto stapt, dan voel je het asfalt al aan je benen plakken. Gisteravond zijn we naar een stadje hier in de buurt geweest. Ze hadden er muziek, maar je zat gewoonweg te drij ven", vertelt Ingrid Linschooten (48). Met man Piet (48), dochter Doret (16), zoon Joost (20) en zijn vriendin Marjolijn Streppel (20) maakt ze onderdeel uit van een oerhollands tafereel in de Dordogne in Frankrijk: het ge zin zit 's ochtends gezellig in de klapstoeltjes met een bakkie rond de wankele campingtafel. Van harte welkom op kampeer terrein Les Péreires in Sarlat. Het is een Nederlands vakantie- gebied bij uitstek. De beboste heuvels glooien er lieflijk, er zijn zelfs een paar Fransen die Engels spreken en het is er in de zomer altijd mooi weer. Maar té mooi kan ook. Overal in Frankrijk is het ongekend heet, maar in de Dordogne is 't het heetst. De hitte lijkt maar geen uitweg te kunnen vinden: Al te gen de middag kruipt het kwik naar de veertig graden en tot in de avonduren blijft die onge kende temperatuur hangen. En zonder enig zuchtje wind koelt het 's nachts nauwelijks af. Gelukkig hoeft niemand melk in de koffie, stelt Ingrid vast. Want hoewel het koelkastje er met hoog volume op los raast is dat met geen mogelijkheid goed te houden.,Toen we de boel gin gen opzetten hebben we met op zet de bomen een beetje opge zocht", zegt Piet Linschooten (48). „Binnen gaat het nog net. Tot een uur of half negen kun je het in de tent nog wel uithou den, tenminste als je alles open laat staan. En je moet er natuur lijk niet al te vroeg in duiken." Ingrid: „De tent staat de hele nacht open. Iedereen kan pre cies zien wat er allemaal ge beurt, maar dat moet dan maar. Dat kan mij nu even niet sche len." Piet: „Je onderneemt ook niets meer. Mijn hele rug staat al on der het zweet als ik even naar het toilet een stukje verderop loop. Tussen twaalf en zes moet je eigenlijk helemaal niets uit voeren. Ik heb dit nog nooit meegemaakt." Ingrid: „We zijn wel op meer Joost Linschooten wordt met water overgoten door vriendin Marjolein Streppel (1) moeder Ingrid (linksachter), dochter Doret (rechtsach ter) en vader Piet. foto Theo Bohmers/GPD plaatsen in Frankrijk geweest, maar nog nooit in de Dordogne. Voor we hier heen gingen had den we allerlei foldertjes ge haald en vast precies bekeken wat we wilden gaan doen: grot ten, kastelen, leuke markten en plaatsjes. Maar we hebben nog niet zo veel gedaan. Eigenlijk ben ik ook niet zo gek op grot ten. En als je daar in geweest bent - lekker koel - en je gaat weer naar buiten, dan loop je meteen weer tegen een muur van hitte op. Soms, zo tegen de avond, lopen we de heuvel af naar beneden, het stadje in. Of gaan we een stukje rijden. Ver der liggen we een beetje aan het zwembad. Vaak nog een heel ge vecht, want er vallen daar een paar streepjes schaduw en daar sleept iedereen zijn ligbed naar toe. Kom je terug bij detent, dan ben je helemaal verbrand." In de familie woedt inmiddels de discussie wat er verder moet gebeuren. Moeder Ingrid heeft het eigenlijk wel gehad met de Dordogne. „Het is me hier ge woon te warm. Ik zou liever weg gaan naar een plaatsje wat noordelijker, want het wordt me wel een beetje te gek. Is het een keer één dag bloedheet, dan valt er mee te leven. Maar ze zeggen dat het nog een week kan duren. Daar moet ik eerlijk gezegd he lemaal niet aan denken. En wat doen we volgend jaar?" Piet: „Wat mij betreft gaan we weer naar de Dordogne. We vin den het een fantastisch mooie streek, werkelij k waar, maar we hebben nu niet de kans gehad alles te bezoeken. Het is gewoon niet te doen." De camping van de Linschoo- tens is redelijk gevuld met Ne derlanders, al wordt overal ver teld dat het er minder zijn dan vorig jaar. Dat kan wel zijn, maar de Nederlandse midden klasser, meestal met caravan, vult de bochtige streekwegen, al zijn er vandaag opvallend veel die het gebied uitrijden. Net als overal in Europa is de hitte bij iedereen het eerste gesprekson derwerp. Hier vallen ze normaal niet van hun stokje bij een graad of 3 5maar dit wordt te erg: geen Fransman die niet direct over 'la chaleur' (de warmte) begint, meestal geïllustreerd met het theatraal afvegen van het Galli sche voorhoofd; geen televisie zender zonder luchtig geklede weervrouw die met vrees in haar ogen op enorme felgele zonnen wijst die de hele kaart van het land in beslag nemen; geen jour naal zonder rood aangelopen zuchtende senioren, arbeiders die niet meer willen asfalteren of in beeld gebrachte digitale thermometers met ongelooflij ke onheilsgetallen als 44. Het toerisme in de Nederlandse droombestemming Dordogne lijdt onder de hitte, meldt de lokale krant Sud Ouest. Het be roemde kasteel van Monbazil- lac had vorige maand zo'n vijf tien procent minder bezoekers. Hoteliers en restauranthouders klagen in dezelfde krant over omzetten die teruglopen met twintig tot veertig procent. Dat kan kloppen, want iedereen blijft een beetje hangen: niks geen uitputtende visites aan schilderachtige stadjes met ou de ambachten of leuke marktjes met streekeigen producten. Zoals de familie Hilgers uit Spijkenisse. Ze staan op cam ping Aqua Viva, een paar kilo meter buiten Sarlat: alweer op een berghelling, maar de zon is nog meer zijn best gaan doen en het meegevoerde houten thermometertje wijst 42 graden aan. Vader Franklin (31) en moeder Liesbeth (31) doen eigenlijk niet veel meer dan zich zorgen ma ken over de gezondheid van hun kinderen Rick (4) en Tim (1). On der de luifel van de voortent van hun caravan zwaaien ze de kin deren koelte toe. Liesbeth: „We houden ze in de schaduw, maar zie dat maar eens de hele dag vol te houden. De zon is gewoon te fel en te gevaarlijk. We doen vooral aan zwemmen en als we weer op het droge zijn proberen we de kinderen met alle moge lijkheden nat te houden en ne men we maar weer een douche. Eigenlijk is het met kinderen niet te doen. Ik geloof dat dins dag de warmste dag was, maar nu gaat het opnieuw die kant op. Het geeft echt problemen. Je bent gedwongen de kinderen op te laten blij venwant j e kunt het ze gewoon niet aandoen om ze voor elf uur in de caravan te doen. Dit is niet helemaal het idee van een ideale vakantie." De familie Hilgers zal het nie mand kwalijk nemen als hier staat dat ze een uitgebluste in druk maakt. Liesbeth: „Je wordt er zo hangerig van. Het zuigt alle energie uit je lichaam. Weggaan? Ik heb domweg de puf niet om te verkassen. Dan moet je de hele boel weer inpakken en ergens anders weer opnieuw be ginnen. Wie zegt me dat het daar beter is? Aan de kust misschien? Maar daar kan het net zo goed ook beginnen. En het is zonde dat je zoveel moois mist. Ik vind het hier een mooie streek, maar je hebt gewoon geen zin om er gens naartoe te gaan." „Aanpassen, dat moet je", is het eerste wat Bert Schouten van der Velde (51) uit Apeldoorn zegt. Met vrouw Bella (47) en hondje Max (2) proberen ze er van te maken wat er van te ma ken valt. Het kan beter, maar het is beslist wat. Bert komt met zweetparels op het voorhoofd met water aanzetten voor Max, want het woord hondenleven krijgt hier een heel nieuwe in houd. Bert opent de vers besla pen tent. „Voel zelf maar even." „Je moet je met dit weer een beetje gedeisd houden, ontzet tend gedeisd zelfs, anders is het niet goed voor je"vervolgt Bert. „We zorgen dat er voldoende water is en we hebben een venti lator gekocht. Gelukkig hebben we een koelkastje. Op de heetste uren van de dag doen we niks. Wanneer we wat willen onder nemen, doen we dat 's ochtends vroeg of we wachten tot laat in de avond. En in de supermarkt doen we mee aan het gevecht om bieren water." Bella: „Gek genoeg past je li chaam zich toch langzaam maar zeker aan. Op een gegeven mo ment ga je er aan wennen. En toch, als we dit van tevoren had den geweten, denk ik niet dat we het hadden gedaan. Dan waren we misschien in Nederland ge bleven." GPD WATERSTOFBOM - De Rus sische premier Malenkow heeft tijdens een opzienbaren de rede gezegd dat de Sovjet- Unie een waterstofbom heeft. Malenkow verklaarde dat de VS niet langer het monopolie hebben, nu de Sovjet-Unie in staat is deze bom te produce ren. Hij eist toelating van com munistisch China tot de Ver enigde Naties en alle andere internationale organisaties. DUBBELTJES - De douane in Amsterdam heeft een om vangrijke smokkel van Neder lands zilvergeld naar Surina me en Curapao ontdekt. Vlak voordat KNSM-schip Cottica de haven zou uitvaren, werden aan boord honderdduizenden oude, maar nog geldige, dé beitjes met het hoogste zilver gehalte ontdekt. Het muntgei vertegenwoordigde een waar de van tienduizenden gulden; ZIEKENHUIS - Het zieken I huis in Hulst wordt waai- c schijnlijk uitgebreid. Er zijc s plannen om op de terreinen 1 van Villa Tivoli een dependan ce te bouwen met daarin een I psychiatrische inrichting, zusterhuis en een kapel. Inhei vrijkomend gedeelte van i oude ziekenhuis kunnen c 'ouden van dagen' worden op gevangen. PZC Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bossoher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 4382 NH Vlissingen Tel. 06-54267110 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 315670 Fax. (0113) 315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2.00) per maand. 20,50 per kwartaal: 55.10 per jaar: €209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag:€ 1,10 zaterdag 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantoorusr zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113) 315540 Fax(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes! Tel. (0113) 315550 Fax:(0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax:(0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax: (0114)372771 lnternet:www.pzc.nl/adverteren Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De doen aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor or® (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en F ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig ge: derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: Pz lezersservice, Postbus 3229, 4800 MB F PZC. a Behoort tot LUSQSHSr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4