9 Haventje moest wijken voor Deltaplan Een verwarrend huisje Delta NV tijdens stroomstoring te lang onbereikbaar Politiek stelt vragen over elektriciteitsnet Schouwse Westhoek Ouderen op de vuist over openen ramen PU. WWW. NAZOMER FESTIVAL .NL Beetje traag Transferium Renesse koerst af op beste seizoen tot nu toe m t rmf' m M GEOPEND BOUWVAK zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND zaterdag 9 augustus 2003 - r- -- vanaf de dijk Gesprek Generator Natuurlijk tijdens de Aansprakelijk JT door Sheila van Doorsselaer AXEL - In senioren-apparte mentencomplex De Weistede in Axel zijn twee bewoners met elkaar op de vuist gegaan om dat ze het er niet over eens kon den worden of de ramen met deze temperaturen open of dicht moeten. In De Weistede lopen de tempe raturen op tot ver boven draag lijk. Er is een hypermodern kli maatbeheersingssysteem, werkt al sinds de aan- nodig geweest." De groep zegt de luiken vanzelf open en ren. Vooral de laatste maar dat werkt al sinds de aan leg niet naar behoren. Een groep bewoners wijst verhuur der RZ VW (Regionale Zeeuws- Vlaamse Woningbouwvereni ging) aan als schuldige. „Als de RZ VW er eindelijk eens voor zou zorgen dat hier nor male temperaturen kunnen heersen, was die hele ruzie niet nodig geweest." De groep zegt zich vaak opgesloten te voelen. In de glazen dakdelen van De Weistede zijn in 1998, nog geen jaar na de opening, glazen lui ken aangebracht. Deze luiken worden aangestuurd door een computer die reageert op onder meer temperatuur en wind kracht. Op deze manier gaan de luiken vanzelf open en dicht. Het systeem is echter al sinds het operationeel is van slag. De luiken gaan soms di verse keren per uur open en dicht, zijn dicht wanneer ze ei genlijk open zouden moeten zijn en andersom. Hierdoor stijgt de temperatuur in de vi des vaak tot hoge temperatu ren. Vooral de laatste weken is het er, zoals J. van de Wereld het omschrijft, een oven. In de galerijen van De Weistede zijn ook ramen aangebracht. Deze kunnen handmatig wor den geopend. Over één van die ramen is ruzie ontstaan. Een van de bewoners wilde het raam dicht hebben, de andere vond het te warm en wilde ze open zetten. Een handgemeen volgde. Ook is er een discussie over de branddeuren. Deze mogen niet open, terwijl ze wel voor wat ventilatie kunnen zorgen. De RZVW is op de hoogte van de klachten, maar zoals ook in Sint Jansteen is de oplossing volgens de stichting niet zo makkelijk. pagina 15: Extra drinken is het credo Extra inzet gratis natransport doorFamke van Loon RENESSE - Het Transferium van Renesse koerst af op een re cordjaar. Door het zomerse weer trekken veel meer dagtoeristen naar de Schouwse Westhoek dan in voorgaande jaren. Taxi Centrale Renesse (TCR) zet in middels extra bussen en grotere voertuigen in om de hordes re creanten naar de stranden en de campings te brengen. „Het is veel drukker dan vorig jaar", stelt K. Hage van TCR te vreden. Zeker aan het eind van de dag, wanneer de strandgas- ten eigenlijk allemaal tegelijk terug naar de campings of het parkeerterrein van het Transfe rium willen, moet de vervoerder alle zeilen bijzetten om iedereen op zijn bestemming te brengen. Of het Transferium en het gratis natransport wat betreft bezoe kersaantallen dit jaar een re cord gaat breken, durft Hage nu nog niet te zeggen. „Het gaat er wel op lijken, maar we moeten nog even voorzichtig zijn. We hebben nog meer dan een maand te gaan, maar het ziet er goed uit." Voor het zevende jaar vangt het Transferium in Renesse de dag toeristen en andere recreanten op. Met het gratis natransport worden zij verder de Westhoek ingebracht. Naar de stranden, campings en naar de andere dorpen als Burgh-Haamstede. En was deze toeristische voor ziening in de beginjaren nog even wennen, inmiddels is het voor veel bezoekers bekend en veel gebruikt. Jaarlijks worden er in het seizoen ongeveer hon derdduizend auto's geparkeerd en stappen om en nabij de 275 duizend (2001) mensen in de bus. Deze cijfers kunnen dit jaar wel eens flink overtroffen worden. Want met de tropische tempera turen van de afgelopen dagen en het zonnige weer van het hele seizoen zijn meer toeristen dan voorgaande jaren naar de West hoek getrokken. Dat het druk ker is dan normaal merkt ook Hage van TCR, dat sinds de start van het Renesser Transferium in 1997 voor het gratis busvervoer zorgt. Op de doordeweekse da gen vervoeren zijn bussen nu dagelijks ongeveer 10.000 toe risten. Een topdag in de afgelo pen jaren betekende tussen de 13.000 en 15.000 passagiers. „Afgelopen zondag hebben we 22.000 mensen vervoerd", aldus Hage. Op deze topdagen wordt het transferiumvervoer daarom ex tra uitgebreid. TCR zet tijdens de spitsuren aan het eind van de middag zogeheten gelede bus sen in, die door hun lengte meer passagiers in één keer kunnen meenemen dan de normale voertuigen. Om de pieken op te vangen worden daarnaast extra diensten en buschauffeurs inge zet. „Om alle mensen weg te krijgen. Het aanbod is soms erg groot; soms staan er 120 mensen bij een halte te wachten. Maar het loopt allemaal best soepel. Je moet er gewoon een beetje flexibel op inspelen." Hage durft nog geen voorspelling te doen over het totaal aantal pas sagiers dat TCR dit jaar gratis zal rondrijden. De bussen rijden nog tot en met 15 september. Pas daarna wil hij de balans defini tief opmaken voor het seizoen 2003. In november, bij de jaar lijkse evaluatie van het Transfe rium-seizoen met gemeente en andere ondernemers, zullen ook de uiteindelijke passagierscij- fers bekend zijn. Al heeft hij nu al wel vertrouwen in goede re sultaten. „Het is erg weersaf hankelijk, maar het ziet er goed uit." door René van Stee Het eens zo pittoreske getij dehaventje van Hoofdplaat isnietmeer. Twee meerpalen ten oosten van het paalhoofd vor men nog de enige tastbare her innering. Na bijna twee eeuwen dienstbaar te zij n geweest, werd het haventje op 1 augustus 1969 officieel voor de scheepvaart ge sloten. Met ingang van dezelfde datum werd ook het havenlicht gedoofd. Het haventje en de spuikom, waar nu het parkeerterrein aan de Spuikom ligtmoest verdwij- nen in verband met de uitvoe ring van de Deltawerken. De nieuwe dijk werd op tien meter boven NAP gebracht, een ver hoging met ongeveer vijf meter. Het haventje, vooral gebruikt tijdens de bietencampagne, bleek van betrekkelijk weinig belang meer voor de scheep vaart. De toenmalige gemeente Hoofdplaat heeft nog enige po gingen gedaan om het haventje voor recreatieve doeleinden te behouden. Die bleken tever geefs, met name omdat Rijks waterstaat zo weinig mogelijk onderbrekingen of inhammen u de vernieuwde zeewering wilde. Het haventje liet echter 1h u-*, 4,. I - '"tV js vr^- ,'v' Het strandje bij Hoofdplaat ligt op de plaats waar vroeger het haventje was. recreanten, zonaanbidders en de plaatselijke bevolking. Ook waaien tal van fietsers regelma tig uit op de bankjes langs de zeedijk. Sinds kort is er ook een nieuwe attractie. Fietsers over het buitendijkse fietspad langs de Westerschelde rijden Hoofd plaat voortaan niet meer onge merkt voorbij, omdat bovenop de dijk in het verlengde van de Havenstraat drie opvallende vlaggenmasten met wimpels zijn geplaatst. Op de wimpels staan onder meer het gemeente wapen van de voormalige ge meente Hoofdplaat en afbeel dingen van krabben, de oude 'scheldnaam' voor de Hoofdpla- tenaren. Ter verfraaiing van het geheel zijn ook een verrekijker foto Peter Nicolai en een informatiepaneel ge plaatst met informatie over de Westerschelde als getij denri vier, de beplanting en schelpen en vogels. Regelmatig bezoekster Trees Elskamp uit Axel omschrijft het 4L wel een erfenis na. Ter compen satie van het verlies werd beslo ten het gebiedje tussen de nieu we zeedijk en de westelijk van het haventje gelegen Vossekaai vol te spuiten met zand. Voor waarde was wel, dat de gemeen te in het betreffende gebied een recreatiepark zou aanleggen. Dat kwam er ook, al was het ruim dertig jaar later. Het zoge naamde inlaaggebied heeft nu twee functies. In het meest oos telijke gedeelte ligt recreatie park ViUage Scaldia. In het westelijke gedeelte heeft de ont wikkeling van natuur en fauna de vrije ruimte gekregen, egenwoordig is het strandje en westen van het paalhoofd ®en geliefde pleisterplaats voor Een wit gebouwtje in Hoofdplaat is met mysterie omhuld. foto Peter Nicolai door René van Stee Boven de voordeur prijkt pro minent het opschrift 'Pie terjan'. De buitenmuren zijn ge deeltelijk wit geschilderd. De kozijnen aan de voorzijde zijn gloednieuw. Het slot van de voordeur is er echter uitgehaald en niet vervangen. Daardoor is het vierkante bouwsel, verscho len tussen de bomenrij aan Dijkeputten, vlakbij de radartoren aan de oostkant van Hoofdplaat, vrij toeganke lijk. Ondanks de recent uitgevoerde renovatiewerkzaamheden, lijkt het sterk met de omgeving deto nerende pandje al jaren verla ten. Een oude koelkast, een sme rige wc-pot - afgescheiden met een slordig opgetrokken muur - een huishoudtrap en een tafel zijn de stille getuigen van laat ste activiteiten. Opvallend genoeg is het myste rieuze huisje nog niet volledig ten prooi gevallen aan vandalis me. In de buurt weet echter bij na niemand waarvoor het te genwoordig wordt gebruikt. 'Een kotje waarin vissers hun vistuig kwijt kunnen', luidt de meest genoemde verklaring. De herkomst van het opschrift bo ven de deur doet daarentegen alleen de wenkbrauwen fron sen. 'Waarschijnlijk de naam van de eigenaar', zeggen de meesten. Navraag in Hoofdplaat maakt de verwarring compleet. De een zegt dat het pandje vroeger dienst deed als transformator huisje van de PZEM - de voorlo per van Delta - en is gebouwd nadat de zeewering begin jaren zeventig was versterkt. Een an- door Ali Pankow ZIERIKZEE - Een dag na de storingen in de stroom- en wa tervoorziening op Schouwen- Duiveland blijft de onvrede over nutsbedrijf Delta N.V. on verminderd. Burgemeester As- selbergs uitte gisteren zware kritiek op het feit dat een verte genwoordiger van het nutsbe drijf pas twee uur na de melding in het Regionaal Coördinatie centrum (RCC) in Middelburg arriveerde. Ook bleven de hulp diensten lange tijd verstoken van adequate informatie van Delta N.V. Directielid D. van der Klauw van Delta erkent dat bij de eer ste beoordeling van de storing niet werd uitgegaan van een ca- lamiteuze situatie waarbij ge coördineerd overleg was vereist. Volgens hem is er wel direct con tact geweest met brandweer en politie en heeft het nutsbedrijf zich vervolgens geconcentreerd op het verhelpen van de storing. Bij nader inzien bleek het te gaan om twee mankementen in de leidingen tussen Zierikzee en de Westhoek die zich kort na el kaar manifesteerden. „Toen de omvang duidelijk was en bleek dat het herstel van de stroomvoorziening in getrapte fasen moest gebeuren, hebben we wel direct een vertegen woordiger naar het RCC ge stuurd." Van der Klauw erkent ook dat afspraken over dit soort beslis singen beter op elkaar afge stemd dienen te worden. Vol gens hem zal dat aan de orde komen tijdens het gesprek dat naar aanleiding van de eerdere stroomstoring met Pinksteren voor half augustus al gepland staat tussen Delta NV en burge meester Asselbergs. Twijfels over de energiecapaciteit van Delta NV tijdens hoogtijdagen naar aanleiding van de stroom storingen in twee maanden tijd zijn volgens Van der Klauw ge stoeld op een verkeerde veron- derstelling. „In beide gevallen gaat het om storingen in het net werk en die hebben niets te ma ken met productievermogen." Medewerkers van Delta NV zijn gisteren de gehele dag nog bezig geweest met het herstel aan het netwerk. Over de oorzaak van de storing hoopt de directeur van het nutsbedrijf volgende week meer duidelijkheid te heb ben. Speculaties over kortslui ting zegt Van der Klauw niet te kunnen bevestigen. Bij de horecabedrijven in Re nesse wordt steen en been ge klaagd over het verlies aan om zet. „Wij hadden gelukkig net alle couverts geserveerd, maar zodra je geen koffie meer kunt zetten of bier kunt tappen, zie je de zaak leegstromen. Dit kost echt goud geld", klaagt be drijfsleider Kees den Boer van restaurant De Wig. Eigenaar Koen Jachman van bar De Stulp toont zich uiterst tevreden over zijn recente in vestering. „Na die storing met Pinksteren heb ik een grote ge nerator aangeschaft. Nu heb ik driemaal overcapaciteit en kan ik zelfs het podium hier tegen over van energie voorzien." Ook de verkoper van fluoresce rende hoofdversiersels op de Hogezoom klaagt niet. „Ja, ik verkocht er wel een beetje meer", constateert hij met vol doening. Advertentie Glashandel Moerstee Nw. Kerkstraat 10a,Kapelle-Biezelinge as 0113-341688 www.moerstee.nl strandje als een oase van rust. Evenals haar dochter Marion heeft ze het niet zo op de drukte van de verder gelegen Noord zeestranden. „Het is hier heer lijk en bij hoogwater kan er worden gezwommen. Ikzelf doe dat niet in verband met de stro ming. Ook de voorzieningen mis ik niet. Voor een frietje of een drankje wippen we even de dijk over, dus wat wil je nog meer", verklaart de diepgebruinde Els- kamp vanuit haar ligstoel. Ook de inwoners van Hoofd plaat zijn blij met hun eigen strandje. Toch zouden ze graag enkele dingen veranderd willen zien. Wat Anita Verdonck van de plaatselijke bakkerij betreft, komen de spuikom en het ha ventje zo snel mogelijk terug. „Dit was vroeger het gezelligste plekje van het dorp. Helaas zit dat er niet meer in, maar een helling voor het te water laten van bootjes en een steigertje zijn volgens mij echt niet te veel ge vraagd. Ik weet zeker dat ze hier veel mensen een groot plezier mee zouden doen." Verder pleit Verdonck voor het opspuiten van het schor ooste lijk van het paalhoofd. Het zand zou daar veel beter blijven lig gen. Ook zou het water minder ver komen. „Het zou ook veel veiliger zijn, want als we nu wil len zwemmen moeten we eerst een heel eind door de modder lo pen." door Piet Kleemans i RENESSE - De VVD-fractie binnen de gemeenteraad wil duidelijkheid over de betrouwbaarheid van het elek triciteitsnet in de Westhoek. Donderdagavond werd dat deelvoor de tweede keer in twee maanden tijd geconfronteerd met een stroomstoring.Ook de statenfracties van LPF-Zee- land en Partij voor Zeeland heb ben vragen ingediend bij Gede puteerde Staten. Stroomleverancier nutsbedrijf Delta NV sprak in beide geval len van een 'incidentele storing'. In een brief aan het dagelijks ge meentebestuur spreekt de WD- fractie haar twijfels daarover uit. „Geletophet feit dat ook tij dens de pinksterdagen onze ge meente getroffen werd door eenzelfde storing." De liberalen vragen het college van burge meester en wethouders na te gaan of er waarheid schuilt in de geruchten dat Delta NV over onvoldoende capaciteit zou be schikken om de Westhoek in het hoogseizoen - als het eiland 150.000 toeristen herbergt - van voldoende stroom te voorzien. De stroomstoring legde donder dagavond de complete West hoek enkele uren plat. De WD constateert opgelucht dat er zich - dankzij de inzet van ge meente, brandweer en politie - geen persoonlijke ongelukken hebben voorgedaan als gevolg van de storing, maar zegt er in één adem achteraan dat zowel de gemeente als het midden- en kleinbedrijf forse schade heb ben geleden. „Wij vragen ons als WD-fractie af of de leverings voorwaarden van monopolist Delta NV nog wel van deze tijd zijn." De liberalen achten het wense lijk dat op kort termijn in kaart wordt gebracht hoe groot die schade die ondernemers gele den hebben exact is. „Zodat de ze gegevens kenbaar kunnen worden gemaakt aan Delta NV, wellicht ook in de vorm van een aansprakelij kheidsstelling. Advertentie 26 aug t/m 7 sept 2003 0900 33 00033 der weet zeker dat het om een te lefooncentrale gaat. Zowel Del ta als KPN geven geen uitsluit sel. Het staat wel vast dat het huisje ongeveer vijfentwintig jaar ge leden zijn functie verloor. Het werd verkocht aan landbouwer P. Thomaes. „Die heeft er eigenlijks niks mee gedaan, omdat er niks in moge lijk was. Op den duur heeft hij het verkocht aan een zekere Van Landegem, een Belg die er wel eens - al dan niet illegaal - ver bleef en inmiddels is overle den", weet oud-wethouder H. Thomaes uit Hoofdplaat. Naar verluidt wil de zoon van Van Landegem het huisje nu verko pen. Volgens Thomaes maakt hij weinig kans. „Het is helemaal niks en het zal nooit iets worden. Ze kunnen het maar beter af breken." Schildpadden staan hekend als sloom en traag. Maar er zijn grenzen. Dat heeft die Hulsterse geweten ook. Haar zoontje had een paar schild padden, in zo'n mooie open bak, inclusief eilandje met plastic palmboom. De beest jes kropen daar graag op. Zo ook die ene keer. Een van de schildpadden had het blijk baar wel naar zijn zin op zijn eiland, want hij lag er al een tijdje. „Ach, hij slaapt vast, laat ik maar een beetje voorzichtig doen", dacht ze toen ze de bak wilde schoonmaken. Dus pakte ze het beestje op, zette het even op het aanrecht en toen ze klaar was met het wa ter verversen, zette ze het weer terug op zijn eiland. De volgende dag zat hij er nog steeds. Vast winterslaap", dacht ze nog. Drie verscho ningsrondes verder, het beestje steeds voorzichtig oppakkend en weer terugzet tend, besefte ze de harde wer kelijkheid. Sinds wanneer hebben schildpadden een donzen beharing? Morsdood was-ie. Schildpadeigenaren zijn soms ook traag. Van be grip. Met gelede bussen en extra diensten vervoert Taxi Centrale Renesse de vele toeristen van en naar het Transferium in Renesse. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 47