PZC Sterke afname aantal kokkels in Waddenzee De vicieuze cirkel van vuilwater f i -1 'J, WfêG&fabs Delta NV tijdens stroomstoring te lang onbereikbaar Komeet Swift-Tuttle laat sterrenregen vallen Tuinbouwers wachten invloed droogte af mmm G zaterdag 9 augustus 2003 Strijd Oogstbaar Lokkertje Booteigenaren en havens wachten op elkaar voor investeringen 11 f 'l TUH - '3 4 jWf SM'»' 11 If -ffte riiÉÉa Inhaalslag Oosterschelde Capaciteit Generator Aanrijding in Nieuwvliet door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Tientallen vallende sterren per uur: dat is wat geïnteresseerden volgende week elke avond aan de hemel kunnen zien. Tussen maandag en donderdag zoeft een enorme zwerm stof- en gruisdeeltjes langs het firmament. Per uur zullen zeker tientallen van die deeltjes in de dampkring ver branden en veranderen in 'val lende sterren'. Het KNMI verwacht een heldere hemel. Directeur A. Weishaupt van het Planetron in het Drentse Dwingeloo, de grootste publie ke sterrenwacht in Nederland, voorspelt een schitterend schouwspel. „Het is wel volle maan, dus dat maakt sterren iets minder zichtbaar. Maar vooral op het platteland kunnen mensen de hele nacht buiten gaan zitten voor een ongeëve naard spektakel." Het hoogte punt van de sterrenregen is te verwachten in de nacht van woensdag op donderdag. J. Minderhout van de Middel burgse Volksterrenwacht Phi- lippus Lansbergen is minder stellig. „Het is altijd een kwestie van afwachten of 't gebeurt. Ze kerheid heb je altijd pas de dag achteraf. Drie jaar geleden zou er ook een hele zwerm langsko men, maar dat gebeurde uren later dan gepland." Volgens Minderhout zijn de 'vallende sterren' nu al een klein beetje te zien. „Ik heb zelf een paar heel mooie vuurbollen gezien." De stof- en gruisdeeltjes danken hun oorsprong aan kometen, grote brokstukken ijs die tijdens hun tocht door de ruimte lang zaam maar zeker uit elkaar val len. De zwerm die volgende week de aarde passeert komt van de ko meet Swift-Tuttle. Deze heeft 130 jaar nodig om zijn baan rond de zon te doorlopenSwift- Tuttle was voor het laatst te zien in 1992. Het maximum van de zwerm stof- en gruisdeeltjes wordt in de nacht van woensdag op don derdag verwacht. „Want dan gaat de aarde door de stofstaart van de komeet", weet de Mid delburgse sterrenkundige. „Ook dan moet ik een paar sla gen om de arm houden. Is het donker genoeg? Raakt de stof staart de kant van de aarde waar wij wonen? Als alles klopt, zou den we een spektakel kunnen beleven." De Volksterrenwacht is van plan 'iets' te organiseren om be langstellenden mee te laten ge nieten van de 'vallende sterren'. Medewerkers van Philippus Lansbergen steken dit weekend de koppen bij elkaar. Maandag wordt duidelijk of de sterren wacht activiteiten organiseert. De 'vallende sterren' zijn te zien bij het sterrenbeeld Cassiopeia, die de letter W vormt. Om 23.00 uur hebben geïnteresseerden de meeste kans. Spannende tijden voor fruittelers door Rinus Antonisse EVERSDIJK - Voor de Zeeuwse fruittelers breken spannende weken aan. Wat gebeurt er met groei en kwaliteit van de appels en peren in de laatste maand vóór de pluk? Met name de in vloed van de droogte is onduide lijk. „Als het de komende weken rond de 30 graden blijft stomen, weet ik niet wat er gebeurt. Mis schien moeten we eerder pluk ken", zegt Ad Slabbekoom, voorzitter kring Zeeland/ Noord-Brabant van de Neder landse Fruittelers Organisatie (NFO). Hij tekent aan dat er met langdurig droog en warm weer niet zo gek veel ervaring is bij de fruittelers. Bovendien zijn de omstandig heden vandaag de dag anders dan tijdens eerdere droge zo mers, als in 1976 en 1947. An ders dan toen kunnen veel telers nu druppelbevloeiing toepassen en circa 15 procent kan berege nen. Slabbekoorn: „Op een gegeven moment kan de boom het af la ten weten. Dat kan wat de maat betreft een paar millimeter ver schillen, met name op de perce len waar geen bevloeiing toege past kan worden." De kringvoorzitter is overigens wel positief gestemd over de ko mende oogst, waarvoor de hoofdpluk rond de eerste sep tember begint (nu worden al een paar vroege zomerrassen geplukt). „Dankzij de warmte zal de smaak dit seizoen erg goed zijn; een prima zoet zuur verhouding. Wat de kwali teit betreft ben ik optimistisch, zowel voor de appels als pe ren." Volgens Slabbekoorn is er spra ke van een goed groeiseizoen: weinig hagelschade en de nachtvorst is in Zeeland reuze meegevallen. „De celdeling is uitstekend verlopen. De poten tie om uit te groeien tot goede, knapperige vruchten is prima." De verwachting voor de kilo gram-opbrengst is wisselend. Er hangen meer appels, vier tot vijf procent, aan de bomen dan vorig jaar. „Bij de peren schat ik dat er 11 tot 15 procent minder hangt", stelt Slabbekoorn. „Vooral de Doyenné du Cornice en de stoof peren laten het afweten. Van de hoofdpeer Conférence zie ik een goede oogst komen." Hij is ook positief over de ontwikkeling van de appelprijs. „Daarop heb ik wel een beetje moed. Ik rela teer dat ook aan de goede kwali teit." Slabbekoorn herinnert aan de prijzen die voor de vorige oogst werden betaald. Voor het eerst sinds j aren waren die rede lijk, ook al was er geen super kwaliteit. In Europa was de ap pelopbrengst niet zo geweldig en dan zie je dat de prijs opkrab belt. En er komt 'n keer een evenwicht tussen vraag en aan bod." De kringvoorzitter merkt op dat er wel grote verschillen optraden. Sommige bedrijven Appels plukken in Kapelle. hadden veel hagelschade, ande re lage kilo-opbrengsten. Daar op is het zogenaamde 'beurt- jaar' van invloed: regelmatig neemt een fruitboom bij de pro ductie van vruchten een pauze jaar en valt er minder te oog sten. Bij de peren komen meer beurtjaren voor dan bij appels. Slabbekoorn vindt dat de fruit telers wel toe zijn aan wat op- kikkers. Ze hebben slechte jaren achter de rug. Net als in de ak kerbouw daalt het aantal telers met zo'n drie procent per jaar. De oppervlakte in Zeeland be slaat ongeveer 3800 hectare en dat wordt niet meer. Er is een lichte toename van het aantal perenbomen en een afname van appelbomen. De omvang van een bedrijf stijgt. De gemiddelde bedrijfs- grootte ligt tussen acht en tien hectare, de trend gaat naar be drijven van 15 tot 20 hectare. „Die gaan de ruggengraat vor men", meent de NFO-voorman. Fruitkwekers zijn ook op zoek naar aanvullende teelten, zoals kersen en druiven. Met name akkerbouwers op Zuid-Beve land hebben zich met succes ge worpen op de teelt van zwarte bessen. Slabbekoorn noemt het opvallend dat er geen terugkeer foto Willem Mieras is van de teelt van zacht fruit, zoals aardbeien, bessen, fram bozen en bramen. Het gebied rond Kapelle was daarvoor vroeger hét centrum. „Het verwondert me dat die teelt niet opnieuw opgepakt wordt. Het is arbeidsintensief en je moet veel vakkennis heb ben, maar op twee tot drie hec tare is er al een goede boterham mee te verdienen." door Rinus Antonisse GOES - Het aantal jonge kokkels in de Waddenzee is sterk afgenomen. De zogehe ten broedval is met maar liefst 30 procent gedaald. Ook de hoeveelheid volwas sen kokkels blijkt tegen te vallen. Dit meldt de Stich ting Wilde Kokkels, verwij zend naar recent onderzoek door het Nederlands Insti tuut voor Onderzoek der Zee (NIOZ). Voor 21 natuurorganisaties is de sterke achteruitgang van de kokkels aanleiding geza menlijk te protesteren tegen de door het ministerie van Landbouw, Natuur en Voed selkwaliteit (LNV) verleende vergunning aan de - voorna melijk in Zeeland gevestigde - kokkelvissector. Volgens de vergunning mag er vanaf september bijna drie miljoen kilo kokkels uit de Wadden zee worden opgevist. De organisaties vragen de Raad van State de vergun ning ongedaan te maken. Ook de Wadden vereniging voert campagne tegen het verlenen van de vergunning: via de website worden stan daard-bezwaarschriften verspreid, die worden verza meld en ingediend bij de Raad van State. Het is elk jaar weer een tot en met de Raad van State ge voerde strijd tussen de na tuurbescherming en de kokkelvisserijis het verant woord op de schelpdieren te vissen en zo ja, hoeveel kilo's mogen de schepen dan opzui gen? Steevast komen beide kemphanen tot andere cijfers over de hoeveelheden week dieren op het wad. Kokkels planten zich alleen na koude winters massaal voort; wat dat betreft was die van 2002/03 de eerste rede lijk koude winter sinds 1997, Toen werden door het NI0Z op 499 van de in totaal 1910 monsterpunten kleine kok kels aangetroffen. Dit jaar vonden de onderzoekers slechts op 356 plekken broedval. Bovendien werden op slechts één procent van al le monsterpunten volwassen kokkels gesignaleerd. Stichting Wilde Kokkels wijst erop dat niet alleen het NIOZ weinig kokkels heeft gevonden. Ook de jaarlijkse inventarisatie van het Rijks instituut voor Visserij onder zoek komt laag uit. Volgens de stichting is in de voor vis serij afgesloten gebieden (3( procent van de Waddenzee) 3,65 miljoen kilo oogstbaar kokkelvlees aanwezig. In overige 70 procent ligt 3,77 miljoen. De vogels in de Waddenzee hebben ruim 18 miljoen kilo schelpdiervlees nodig om in hun voedselbehoefte te voor zien, stelt Wilde Kokkels. Via kokkels is daar bij lange na niet in te voorzien, zodat de vogels moeten overschake len op andere weekdieren als mossel en spisula, waarvan 16,8 miljoen kilo is aange troffen. Het NIOZ meet sinds 1994 de hoeveelheid schelpdieren op wadplaten in de westelijke Waddenzee (de ruim 1900 meetpunten zijn representa tief voor 200 vierkante kilo meter wadplaat). WildeKok- kels signaleert een gestage achteruitgang: in 1998 was er 140 miljoen kilo oogstbaiï kokkels aanwezig, vorig jaar nog maar 43,5 miljoen. „Nu ook het aantal jonge kokkels opvallend is afgenomen dreigt het merendeel van d' Waddenzee van kokkels ti worden ontdaan", aldus de stichting. 43! door Famke van Loon ZIERIKZEE - De strijd tegen het lozen van vuilwater - het afwas-, douche- en toiletwater - door de watersport wil maar niet losbarsten. Booteigenaren vinden de installatie van een opvangtank' eén grote investe ring zonder voldoende vuilwa- terstations. Als ze aan boord al een plek kunnen vinden voor het reservoir. Havens zien het geld dat ze in een innamesta- tion steken, nog niet terug. Te weinig pleziervaarders komen hun vuilwatertanks legen. En dus wachten beide op elkaar. Ondanks de subsidies. De passantensteiger ligt weer als vanouds rijen dik vol jach ten. Ze hebben eigenlijk alle maal een toilet aan boord, maar toch is het een drukte van belang in het toiletgebouw aan de Nieuwe Haven in Zierikzee. Want wie zijn eigen toilet door spoelt, pompt het vuile water regelrecht het havenwater in. En dat mag niet. Het merendeel van de watersporters houdt zich aan deze spelregel. „We houden er zoveel mogelijk re kening mee, door in een jacht haven met sanitaire voorzie ningen te gaan liggen", vertelt de familie Van der Ent uit Kou- dum in Friesland. Maar op het water of op eiland jes op de Grevelingen of het Veerse Meer zijn deze toiletge bouwen niet voorhanden. En dus wordt het afvalwater over boord gepompt. De vervuiling die dat met zich meebrengt, moet een halt worden toege roepen, zo vinden zowel milieuorganisaties als belan genverenigingen van de water sport en overheid. De oplossing is aan boord van ieder schip een vuilwatertank in te bouwen, waarin het afval uit de spoel bakken en toiletten tijdelijk wordt opgevangen. In de eerste de beste jachthaven moet de tank vervolgens geleegd kun nen worden. Jachten in de Nieuwe Haven in Zierikzee. Vuilwatertanks aan boord moeten vooral de vervuiling in concentratiegebieden van plezier- vaart terugdringen. foto Marijke Folkertsma Om de installatie van de vuil watertanks en de bouw van in- namestations te stimuleren zijn tal van subsidieregelingen opgezet. Maar van een storm loop op deze bijdragen is voor alsnog geen sprake. De provin cie Zeeland heeft voor de booteigenaren in 2000 de sub sidie beschikbaar gesteld en tussentijds het bedrag als extra lokkertje verhoogd naar 340 euro. Volgens A. Korteweg van de afdeling Landelijk Gebied en Water zijn er in bijna drie jaar tijd slechts 56 subsidies uitgegeven. Tot het eind van dit jaar kunnen nog 64 waterspor ters in Middelburg aanklop pen. „Het is de laatste tijd wel toegenomen, maar het wordt krap", aldus Korteweg. Dat de vuilwatertank maar niet populair wil worden onder de watersporters heeft ver schillende oorzaken. „Het is zeker geen onwil", stelt J. Boone van de gelijknamige wa- tersportzaak in Middelburg snel vast. Zijn bedrijf werd vo rig jaar nog door gedeputeerde T. Poppelaars geroemd omdat hij zich het sterkst heeft inge zet voor vuilwatertanks. Zo verkocht hij 'tussen de 3 0 en 3 5 systemen. „De wil om een vuil- watersysteem aan te leggen is best aanwezig. Maar je moet dat ding wel kwijt kunnen." Want daar waar bijvoorbeeld de auto's op de weg in rap tem po telkens weer vernieuwen en verjongen, blijven plezierjach ten decennia lang in gebruik. Het gros van de motorschepen en zeilboten dat nu op het wa ter ronddobbert, is gebouwd vóór de komst van de vuilwa tertank en hier dus niet op be rekend. En ook al zijn er reservoirs in vele verschillende maten - zo kent scheepsbenodigheden- bouwer Vetus Den Ouden ze ven tanks, variërend van 42 tot 215 liter - het blijkt lastig in de ze oudere j achten een geschikte plek te vinden. Temeer omdat het aan boord net als in een ca ravan altijd al schipperen is ge weest met de ruimte. „Dit schip is gewoon niet groot genoeg", verklaart ook Van der Ent het ontbreken van een vuilwater tank op zijn jacht. Afgezien van het ruimtepro bleem, zijn de watersporters wat afwachtend vanwege het prijskaartje dat aan de vuilwa tertank hangt. Volgens Boone kan een handige doe-het-zel- ver voor tussen de 'drie- en vierhonderd euro' een gemid deld systeem aanleggen. Inclu sief installatie zal dat niet veel goedkoper worden dan dui zend euro. En voor wie maar een paar weekenden in het sei zoen vaart, is dat een flinke in vestering. Zeker wanneer niet vaststaat dat de jachthavens een innamestation hebben. „Ik zal hierin zeker niet vooraan lopen. Wanneer er voldoende spoelstations zijn, doe ik mee", stelt R. van Grinsven van de Major Tom uit 's-Hertogen- bosch. Inmiddels hebben de Zeeuwse jachthavens wat dat betreft een flinke inhaalslag gemaakt: de helft van de jachthavens, waaronder die van Zierikzee, Brouwershaven en Scharen- dijke, is voorzien van aftap- punten voor de vuilwater tanks. Maar hier wordt amper gebruik van gemaakt. Gezien het geringe animo wachten an dere jachthavens even af; want de bouw van een innamesta tion vergt ook van de havenex ploitant een flinke investering. De strijd tegen de lozing van vuilwater door de watersport dreigt hierdoor in een vicieus cirkeltje terecht te komen, waarbij iedereen op elkaar lijkt te wachten. Volgens J. van den Heuvel van Hiswa komt dat doordat de oplossing - de vuilwatertank - wel gemeen goed is, maar het probleem - de vervuiling - niet bekend is. „Het is als mensen vragen vaart te minderen op een lege snelweg. Je vraagt de water sporter met een oplossing te komen terwijl deze het pro bleem niet kent." Want de ple- ziervaart zelf heeft de effecten van lozingen niet in de gaten. Van Grinsven: „Begrijp me niet verkeerd, ik steun het initiatief zeker. Maar ik denk alleen dat de natuur die lozingen gemak kelijk kan opvangen als het water verder gezond is." Helemaal ongelijk heeft de zei ler uit 's-Hertogenbosch niet. Vooral als het gaat om open wateren als de Oosterschelde. Uit onderzoeken is gebleken dat van alle poep en plas die in het water gevonden wordt, ge middeld om en nabij de één procent afkomstig is van de pleziervaart. Maar op (min of meer) afgesloten wateren of in concentratiegebieden als jachthavens of de eilandjes kan dat percentage op piekdagen oplopen tot tien procent. Vol gens Van den Heuvel moet daarom benadrukt worden dat er hierdoor in de toekomst bij voorbeeld problemen met het zwemwater kunnen ontstaan. Samen met een landelijke cam pagne - in plaats van de huidige provinciale initiatieven - moe ten de vuilwatertanks op ple zierjachten zo wel standaard worden. Vooralsnog blijft het wat be treft de vuilwatertank nog een beetje wachten op elkaar. De familie Van Tiggelt uit Prin senbeek heeft aan boord van haar Stentor één opvangreser voir: voor het douchewater. Het toilet moet nog een keer. „Ze moeten mensen de tijd gunnen het in te laten bou wen." De watersporters reke nen daarnaast toch vooral op verantwoord gedrag van de an dere pleziervaarders. Zo ook Van Maele uit het Belgische Wuustwezel: „De mensen op het water zijn toch wat bewus ter. Want wij gaan zelf wel in dat water zwemmen." door Ali Pankow ZIERIKZEE - Een dag na de storingen in de stroom- en wa tervoorziening op Schouwen- Duiveland blijft de onvrede over nutsbedrijf Delta N.V. on verminderd. Burgemeester As- selbergs uitte gisteren zware kritiek op het feit dat een verte genwoordiger van het nutsbe drijf pas twee uur na de melding in het Regionaal Coördinatie centrum in Middelburg arri veerde. Ook bleven de hulpdien sten lange tijd verstoken van adequate informatie van Delta N.V. Directielid D. van der Klauw van Delta erkent dat bij de eer ste beoordeling van de storing niet werd uitgegaan van een ca- lamiteuze situatie waarbij ge coördineerd overleg was vereist. Volgens hem is er wel direct con tact geweest met brandweer en politie en heeft het nutsbedrijf zich vervolgens geconcentreerd op het verhelpen van de storing. Bij nader inzien bleek het te gaan om twee mankementen in de leidingen tussen Zierikzee en de Westhoek die zich kort na el kaar manifesteerden. „Toen de omvang duidelijk was en bleek dat het herstel van de stroom voorziening in getrapte fasen moest gebeuren, hebben we wel direct een vertegenwoordiger naar het RCC gestuurd." Van der Klauw erkent ook dat afspraken over dit soort beslis singen beter op elkaar afge stemd dienen te worden. Vol gens hem zal dat aan de orde komen tijdens het gesprek dat naar aanleiding van de eerdere stroomstoring met Pinksteren voor half augustus al gepland staat tussen Delta NV en burge meester Asselbergs Twijfels over de energiecapaci teit van Delta NV tijdens hoog tijdagen naar aanleiding van de stroomstoringen in twee maan den tijd zijn volgens Van der Klauw gestoeld op een verkeer de veronderstelling. „In beide gevallen gaat het om storingen in het netwerk en die hebben niets te maken met het produc tievermogen." Medewerkers van Delta NV zijn gisteren de gehele dag nog bezig geweest met het herstel aan het netwerk. Over de oorzaak van de storing hoopt de directeur van het nutsbedrijf week meer duidelijkheid teheb- ben. Speculaties over kortslui ting zegt Van der Klauw niets kunnen bevestigen. Bij de horecabedrijven in Et nesse wordt steen en been ge klaagd over het verlies aan® zet. „Wij hadden gelukkig® alle couverts geserveerd, man zodra je geen koffie meer kus zetten of bier kunt tappen, zit] de zaak leegstromen. Dit to" echt goud geld", klaagt drijfsleider Kees den Boer va: restaurant De Wig. Eigenaar Koen Jachman va: bar De Stulp toont zich uitefi tevreden over zijn recente li ve ster ing. „Na die storing Pinksteren heb ik een nerator aangeschaft. Nu hebt driemaal overcapaciteit en k£ ik zelfs het podium hier t over van energie voorzien. Ook de verkoper van fluoresce rende hoofdversiersels op s Hogezoom klaagt niet. ,M,- verkocht er nu wel een beet, meer", constateert hij met vol doening. NIEUWVLIET - Op de Sint Bi vodijk in Nieuwvliet zijn derdagavond om 20.50 uurW auto's zwaar beschadigd na® aanrijding. Een 43-jarige automobilist® de gemeente Sluis reed slingf rend vanaf de kruising Zeen* over de Sint Bavodijk in deno ting van Nieuwvliet. Hij bots frontaal op de achterzijde vü een naast de rijbaan geparke® de personenauto van een 70-M rige man uit Roosendaal. Bj Brabander zat op dat moïïiö- samen met twee anderen in Gj wagen. Voor zover bekendra® te geen van de drie inzitten® gewond. Door de klap van® botsing reden beide voertuig- rechts van de dijk af en raaktf- zwaar beschadigd. De 43-janf West-Zeeuws-Vlaming liep verse kneuzingen op. Hij bl$ meer dan drie keer de toegeskj ne hoeveelheid alcohol te hejj ben genuttigd. Zijn rijbera werd ingenomen. De SintBa1'- dijk was na het ongeluk n, twee uur afgesloten voor a- verkeer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 44