Autorijden weer wat duurder in Zeeland PZC Nieuwe visie op havengebied Kamperland Hij zat daar gewoon dood te gaan Goes geeft extraatje aan noodlijdend collectief T rechter 5 Politiek Reimerswaal acht zaak rond afscheid ambtenaar afgedaan GROTE KERK VEERE tot 1 september bil zaterdag 9 augustus 2003 Triest Bands treden op in Renesse Sneu Integriteitsregels Man werd volgens echtgenote zwaar verwaarloosd in Ter Reede Shock Zingend Giftige alg hindert mosselvissers Gemeentelijke brievenbussen weg Bromfietser valt Vuurtjestokers aangehouden Twee boetes voor scooterrijder Baldadige Vlissingers bekeurd Voorschot Jongeren Man gewond bij aanrijding Retranchement J rioorMauritsSep MIDDELBURG - Autorijden in Zeeland wordt volgend jaar weer duurder. Hoe zwaarder de auto, hoe meer de bezitter er van moet bijbetalen. De opcen ten op de motorrijtuigenbelas ting stijgen met 3,9 procent. Zeeland staat nu op de derde plaats op de ranglijst van duur ste provincies voor automobi listen. De opcenten zijn een extra hef fing die de provincie berekent bovenop de vaste hoofdsom voor motorrijtuigenbelasting. Het tarief voor de opcenten gaat omhoog van 66,7 naar 69,3. Dat levert de provincie 850.000 euro op. Het nieuwe tarief gaat in op 1 april 2004. De stijging houdt verband met de stijging van de gemiddelde prijzen in Nederland. Volgens berekeningen van het Centraal Planbureau (CPB) liggen de prijzen 2,5 procent hoger dan vorig jaar. Dat wordt door de provincie doorberekend in de opcenten. Tevens is gebleken dat de prijzen in voorgaande jaren meer zijn gestegen dan was aangenomen. Die extra stijging (1,4 procent) wordt nu ook verrekend. Zeeland behoort voor automo bilisten al jaren tot de duurste provincies van Nederland. Drie jaar geleden was de pro vincie na Overijssel de duurste, Friesland was de goedkoopste. Het provinciebestuur wijst er bij elke verhoging op dat het tarief het maximum nog steeds niet bereikt. Dat zal ook vol gend jaar niet gebeuren. Het Rijk heeft de grens voor de op centen vastgesteld op 94,7. Het tarief van 69,3 laat dus nog veel ruimte onbenut; in geld uitge drukt 8,8 miljoen euro. Voor de provincie zijn de op centen desondanks een zeer belangrijke bron van inkom sten. Volgend jaar ontvangt het provinciebestuur 23,2 miljoen euro via deze belasting. Alleen uit het provinciefonds - een uitkering van het Rijk aan alle provincies - komt meer geld binnen: 60,2 miljoen euro. Raadsfracties mild over bedelbrief door Rob Paardekam KRUININGEN - Bijna alle par tijen uit de Reimerswaalse ge meenteraad zijn bijzonder mild voor de twee ambtenaren die op briefpapier van de gemeente be drijven aanschreven om hulp te vragen bij het afscheid van een collega. De meeste raadsleden noemen het 'niet verstandig', maar daar blijft het bij. Voor hen is de zaak afgedaan. F. Marquinie en A. Meeuwse wilden het afscheid van hun col lega L. Dominicus opluisteren met een optreden van een mu ziekgezelschap. Omdat dat niet goedkoop is, schreven ze zeven tig bedrijven in de bouw aan, in de hoop dat die het feest konden financieren en organiseren. Het Algemeen Dagblad pakte don derdag uit met de zaak. Volgens de krant zou deze de gemeente in grote verlegenheid hebben gebracht. Er werd zelfs een link gelegd met de bouwfraude. Ook brancheorganisatie Vianed en PvdA-raadslid C. Knuit toon den zich kritisch over de actie. „De PvdA moet zich niet room ser dan de paus gedragen", zegt J. Kramer (BBR). „Op zich kan het naar mijn mening niet dat ambtenaren bedrijven om fi nanciële steun voor een af scheidsfeest vragen, maar ik zoek hier helemaal niets achter. Dat is spijkers op laag water zoeken." Ook M. Weststrate (Leefbaar Reimerswaal) heeft weinig problemen met de actie RENESSE - In 't Wild, Stiletto en FatMouth. Deze drie bands treden de komende weken op in Renesse. Ze spelen rock, blues, Nederlandstalige covers of ei gen nummers. In het kader van Renesse Live! staat donderdagavond om acht uur de band In 't Wild op het po dium op het evenemententer rein aan de Hogezoom.. De Belgische band Stiletto be treedt een week later, op don derdag 21 augustus het podium van Renesse Live! Deze rock en pop coverband bestaat uit vijf enthousiaste muzikanten. Zo welnummers van Alanis Moris- sette als Metallica behoren tot hun repertoire. Beide optre dens, georganiseerd door Schouwenland Eventures, be ginnen om 2 00 0 uur. Café De Stulp heeft op zondag 31 augustus om 15.00 uur een optreden van de Noord-Hol landse formatie FatMouth ge pland. redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315670 Fax:(0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet Wvvw.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur van de ambtenaren. „Ik vond het artikel in het AD drastisch overdreven", zegt hij. „Het woord bouwfraude wil ik hele maal niet horen. In mijn ogen is het een ludieke actie voor een man die al 4 2 j aar bij de gemeen te werkt. Daar is wat mij betreft niets mis mee. Ik vind het triest dat het afscheid van Dominicus op deze manier in een kwaad daglicht wordt gesteld." Ook A. Jumelet (ChristenUnie) zegt het bijzonder sneu te vin den voor Dominicus. „Hij is een uitstekende ambtenaar die alles van de gemeente weet. Ik vind het begrijpelijk dat ze een leuk afscheidsfeest willen organise ren." De manier waarop het is gegaan, noemt Jumelet onver standig. „Ik werk bij Rijkswa terstaat. Daar was het een ge woonte om na afloop van een project met de bouwers wat te nuttigen. Dat hebben we afge schaft, want in deze tijd moet je alle schijn vermijden." Met bouwfraude heeft de hele zaak volgens Jumelet echter niets te maken. De discussie over de vraag of de ambtenaren hun brief op gemeentepapier of blanco papier hadden moeten schrijven, vindt hij, net als Weststrate, vergezocht. Ook de WD zal de zaak niet hoog spelen, zo laat M. van der Meij den wetenOok zij neemt de woorden 'niet handig' in de mond. „Maar ik vind het toch vooral erg jammer voor Domi nicus dat zijn afscheid op deze manier moet verlopen." H. Eversdijk (CDA) is van mening dat er geen enkele slechte be doeling achter de actie steekt. „Ik zou het zelf niet zo hebben gedaan", zegt hij. „En mis schien hadden ze het moeten melden aan het college, maar wij gaan hier zeker geen messen over trekken." De SGP zegt het nog te vroeg te vinden voor een reactie. Burgemeester A. Verbree is iets minder mild over de actie van zijn ambtenaren. Hij zegt het niet slim te vinden om voor het afscheid van een collega de hulp van het bedrijfsleven in te roe pen. De burgemeester zegt en kele weken geleden geruchten over de actie te hebben opge vangen. „Ik heb toen meteen mijn mening erover gegeven", zegt hij. „Misschien is er niets mee gedaan, maar het kan ook dat de brieven de deur al uit wa ren." Verbree zegt dat de ge meente integriteitsregels kent die acties als deze zouden moe ten voorkomen. „Wellicht moe ten we die eens aanscherpen." Of er een sanctie volgt voor Marquinie en Meeuwse wil de burgemeester niet zeggen. „Dat is iets tussen de betrokken amb tenaren en het college." Het feest voor Dominicus gaat overigens gewoon door, al is de verrassing eraf. Drie bedrijven hebben besloten de organisatie op zich te nemen. Ze willen het feest financieren door de gasten een kaart te laten kopen. De gemeente Noord-Beveland wil bekijken of er in het havengebied van Kamperland plaats is voor woningbouw en voor de bouw van recreatiewoningen. luchtfoto Willem Mieras door Mieke van der Jagt KAMPERLAND - De gemeente Noord- Beveland gaat kaders uitzetten waar binnen het havengebied van Kamper land zich in de toekomst zou moeten ontwikkelen. De gemeente huurt daar voor geen bureau in, maar doet dat in eigen beheer. Belangrijkste uitgangs punt is dat in het havengebied verschil lende functies een plaats moeten krij gen of behouden. In ieder geval moet de bedrijvigheid in Kamperland blijven. De accenten in het Kamperlandse ha vengebied liggen historisch gezien an ders dan die in Kortgene, waar de land- bouwhaven inmiddels voor wonen en recreatie is ingericht. In Kamperland heeft de landbouwhaven nog steeds een gezonde functie voor bedrijven en dat mag, wat betreft het gemeentebestuur, nog lang zo blijven. Maar er zijn poten ties in Kamperland die niet benut wor den en die moeten in een deelgebiedsvi- sie worden opgetekend. Voor het dorp zelf is al eerder een visie ontwikkeld, die voor een groot deel los staat van de visie op de haven. De gemeente Noord-Beveland wil be kijken of er in het havengebied plaats is voor woningbouw en voor de bouw van recreatiewoningen. In Kortgene is de belangstelling voor woningen aan het water groot gebleken. Ook de inrichting als jachthaven van een deel van het gebied, kan volgens de gemeente tot de mogelijkheden beho ren. Het plan moet de verschillende functies zodanig in elkaar passen dat ze elkaar versterken. Vanaf het begin zul len daarom alle gebruikers van het ge bied bij de totstandkoming van de visie worden betrokken. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Haar man is vo rige week met spoed opgenomen in het ziekenhuis met een zwaar geïnfecteerde wond. Hij woon de in de nieuwe verpleegafde- ling van Ter Reede in Vlissingen. Volgens N. Gabriëlse is daar on zorgvuldig met haar man omge sprongen. „Hij zat gewoon dood te gaan aan die wonden." De Stichting Werkt voor Ouderen, waar Ter Reede onder valt, wil nog niet ingaan op de aantij ging- Ze heeft een foto van haar man, een week voordat hij verhuisde naar Ter Reede. Hij staat in de sneeuw en kijkt in de camera. Sinds vorige week ligt hij in het ziekenhuis in Vlissingen. On dervoed, uitgedroogd en ver waarloosd, constateerde de arts. „Ze zeiden dat ze een bier flesje vol pus uit zijn wond heb ben gehaald. Daarna is er een drain aangebracht. Het leek wel stopverf wat er uit kwam, dagen lang." In het ziekenhuis heeft de man vocht gekregen en medicij nen tegen de infectie in de wond. „Hij ligt nu te lachen, kijkt van de één naar de ander als er be zoek is. Zo reageerde hij al maanden niet meer. Hij zat daar gewoon dood te gaan aan die wonden. In Ter Reede zeiden ze dat de wond er prachtig uitzag. De wonden zijn waarschijnlijk ontstaan omdat hij 24 uur per dag een luier aan had. „Hij in fecteerde zichzelf." Haar man (74) is nog zindelijk, maar heeft wel hulp nodig. „Soms trekt hij bijvoorbeeld al door voordat hij naar het toilet is geweest. En hij kan zich niet meer alleen uitkle den. Maar hij werd een hele dag in de luiers gelegd.Er is te wei nig personeel om goed voor de mensen te zorgen, vindt ze. „Er is één personeelslid op zes of ze ven bewoners. Die moet ook ko ken en schoonmaken. Voor ou deren die zelf nog iets kunnen, is dit systeem misschien wel goed, maar mijn man vond het ook leuk om met anderen op de ka mer te liggen. In de Poort, waar hij eerst zat, was het gezellig,, daar werd gelachen. Maar nu is het personeel alleen. Het wel zijn van de mensen moet voorop staan. En dat is hier in het ge ding." Het was een geluk bij een onge luk dat ze vorige week een af spraak hadden in het zieken huis. „Ikhaddeneuroloogaleen tijd geleden een brief geschre ven, toen mijn man een medicijn had gekregen waar hij volgens mij helemaal verkeerd op rea geerde. Ik had er niks meer van gehoord, maar toen kreeg ik be richt dat de dokter hem toch wilde zien. Bij het spreekuur lie pen ze een uur achter, de wacht kamer zat helemaal vol. Ik dacht: dan ga ik nog even met hem naar het park. Ineens werd hij helemaal koud, zijn neus werd wit en hij zat helemaal te schudden in de rolstoel. Hij zei zelf nog, dit is niet best. Ik ben terug gegaan en hij is meteen opgenomen. Hij was in shock toestand. De arts vroeg of hij nog gereanimeerd moest wor den als hij een hartstilstand kreeg. Als hij dit een half uur eerder had gehad, was hij mis schien dood geweest." „Uit bloedonderzoek bleek dat hij chronische koorts had. Bij Ter Reede zeiden ze dat hij een beetje klam was omdat het zulk warm weer was. Hij was onder voed, hij kon niet eten omdat hij dan misselijk werd. Hij was vol ledig uitgedroogd, het leek net trappistenbier wat er in het zak je van het katheter zat. Eerder al, als ik bij hem op bezoek kwam in Ter Reede, dronk hij zo drie glazen water achter elkaar leeg. Het eten was er zo afge past, en hij was altijd een grote eter geweest." In het nieuwe verpleeghuis moet het verzor gend personeel ook koken. „Laatst was er een meisje, die had een kilo verse spinazie voor zes personen. Daar bleef na tuurlijk niets van over." Voordat hij naar Ter Reede kwam, woonde haar man in ver pleeghuis De Poort. Hij werd daar twee jaar geleden opgeno men omdat hij dement was. „Hij was thuis soms agressief, hij is een keer vermist geweest. In De Poort had hij het naar zijn zin, hoe meer mensen hij om zich heen heeft, hoe beter hij zich voelt. Ik ging daar altijd flui tend naar toe, dan kwam ik zin gend weer terug. Naar Ter Ree de ging ik met lood in mijn schoenen en kwam ik met nog meer lood in mijn schoenen thuis. In De Poort was zijn kwa liteit van leven goed, het was er gezellig. Als hij uit het zieken huis komt, gaat hij niet meer te rug naar Ter Reede, ik ga op zoek naar iets anders." Directeur J. de Graaf van de Stichting Werkt voor Ouderen, waar Ter Reede onder valt, zegt niet te kunnen ingaan op de zaak omdat hij de medische achtergrond niet kent. Hij wil wel kwijt dat Ter Reede zelf de zaak heeft aangemeld bij de In spectie voor de Gezondheids zorg. De inspectie kan niet op de zaak reageren, omdat de mel ding nog te recent is. YERSEKE - De beperkende maatregelen voor mosselvissers op de Waddenzee blijven voorlopig van kracht. Zij mogen slechts twee dagen per week uitvaren. Opgeviste mosselen moeten bovendien zeker zeven dagen op de Yerseke Bank ver wateren, Reden is de verhoogde concentraties giftige algen die zijn geconstateerd in het kombergingsgebied Vliestroom, in het westelijke deel van de Waddenzee. Het Productschap Vis besloot vorige week in overleg met de Voedsel en Waren Autoriteit tot de maatregelen om er zeker van te zijn dat er geen besmette mosselen op de markt komen. De resultaten van monsters die deze week zijn genomen, laten zien dat de si tuatie in elk geval niet is verergerd. Desondanks blijven de maatregelen van kracht. De situatie is volgens het Product schap Vis niet alarmerend. De algen, die bij mensen onder meer diarree kunnen veroorzaken, zijn ook niet in de mosse len zelf aangetroffeii. Volgende week worden opnieuw mon sters genomen. KRABBENDIJKE - De gemeente Reimerswaal haalt alle ge meentelijke brievenbussen weg uit de kernen Krabbendijke, Yerseke, Hansweert, Waarde, Rilland en Oostdijk. In de bus sen kunnen bewoners hun post voor de gemeente deponeren, maar er wordt nauwelijks gebruik van gemaakt. Dat komt mede omdat de gemeente ze nooit echt heeft gepromoot. In de week van 25 augustus worden de brievenbussen wegge haald. VLISSINGEN - Een 34-jarige Middelburgse bromfietser is gisteravond op de Boulevard Evertsen in Vlissingen gewond geraakt toen hij tegen een geopend autoportier reed. Een pas sagier van een stilstaande auto opende het portier op het mo ment dat de Middelburger passeerde. De bromfietser kwam ten val en liep enkele schaafwonden op. BRESKENS - Tijdens een surveillance trof de politie vrijdag rond 1.10 uur op het strand in Breskens een kampvuur aan. Hierin werden enkele palen en een vuilnisbak verbrand. Toen de politie het kampvuur naderde, namen twee personen de benen. De 16-jarige inwoner uit Sprang-Capelle en een 17-ja- rige inwoner van Heusden werden even later aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij het vuur. VROUWENPOLDER - Een 17-jarige scooterrijder uit Vlis singen heeft een nachtelijk ritje op de Vrouwenpolderseweg gisterochtend duur moeten bekopen. Hij kreeg twee bekeu ringen. De Vlissinger reed midden op de 80-kilometerweg.De scooter had ook geen voorlicht. VLISSINGEN - De politie heeft gisterochtend vroeg twee Vlissingers van 20 en 26 jaar op de bon geslingerd voor balda digheid. De politie betrapte het duo in de Vlissingse binnen stad bij het wegnemen van een plank, die op het trottoir van de Lange Zelke lag. De plank was bestemd voor de markt. De mannen werden aangehouden in de Vrouwestraat. door Rolf Bosboom GOES - De gemeente Goes schiet kunstenaarsplatform Trechter 5 financieel te hulp. Vooruitlopend op een vaste sub sidie komt er dit jaar een extra bedrag om de noodlijdende stichting overeind te houden. Trechter 5 heeft de afgelopen ja ren naam gemaakt met allerlei kunstprojecten in de openbare ruimte. Bekend is het plan Gronden, de lijnen die door de binnenstad lopen, met het stre ven in elk vak een kunstwerk te plaatsen. Ook de Zomerten- toonstellingen die de stichting heeft georganiseerd, trokken de aandacht, evenals de huidige WCT-kunstroute. Verder is de groep verantwoordelijk voor jongerenfestival Today Every day, dat volgende maand weer op de Grote Markt wordt gehou den. Tot nu toe moest het platform voor elk project afzonderlijk subsidies bij elkaar zien te krij gen. Geld voor allerlei vaste kosten was er niet. Met ingang van volgend jaar krijgt het wel een vast bedrag per jaar: 10.000 euro. Datgeld is bedoeld voor de huisvesting (Trechter 5 trekt in oktober in het Cultuurhuis, dat bij de nieuwe schouwburg wordt gerealiseerd), voor 'alge mene ondersteuning' en als bij drage aan projecten. De subsidie gaat in 2004 in. De stichting zit echter zo dringend om geld verlegen, dat het Goese college van burgemeester en wethouders deze week besloot dit jaar al 4500 euro bij te dra gen. „Anders zouden ze het niet redden", verklaart wethouder C. Linssen. De vaste subsidie die de ge meente in het vooruitzicht heeft gesteld, is overigens aanmerke lijk lager dan de ruim 50.000 eu ro waar Trechter 5 om had ge vraagd. „Dat hebben we niet eens in overweging genomen zegt Linssen resoluut. „Dat is niet haalbaar en in geen enkel opzicht reëel." Bovendien was het bedrag onvoldoende onder bouwd. De wethouder zegt ervan over tuigd te zijn dat Trechter 5 met 10.000 euro goed uit de voeten kan. Bovendien kan bij 'concre te initiatieven' een verzoek om extra geld worden ingediend, mits er ook andere partners zijn die bereid zijn mee te betalen. Binnen de gemeenteraad is niet iedereen enthousiast over de ac tiviteiten van de stichting. Toch ziet Linssen voldoende redenen om tot een vaste ondersteuning over te gaan. „Trechter 5 doet veel dingen die wij als gemeente laten liggen." Hij doelt daarbij vooral op de inzet voor jonge ren, met onder meer graffitipro jecten en het samenbrengen van jonge kunstenaars. RETRANCHEMENT - Een 55- jarige fietser uit België is gisteravond in Retranchement gewond geraakt toen hij wil de oversteken. Hij werd aan gereden door een auto. De fietser reed over de rijbaan van de Kanaalweg en wilde de i weg oversteken naar het fiets pad richting Rnokke. Hij zag wel de personenauto, die werd bestuurd door een 25-jarige Til- burger wel aankomen maar hij dacht dat hij voorrang had en stak over. De automobilist kon niet meer op tijd stoppen en reed de fietser aan. Die liep bij zijn val vermoe delijk een gebroken been op en werd overgebracht naar het zie kenhuis. (Advertentie DORA D0LZ Dagelijks open van 11.00 17.00 uur 's, zondags 13.00-17.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 43