9 Goese kermis uitdaging voor de maag Haventje moest wijken voor Deltaplan Een verwarrend huisje Ouderen op de vuist over openen ramen Garnalenvisserij zit in zwaar weer WWW. NAZOMER FESTIVAL Beetje traag Horeca zou niet goed meewerken bij controles op brandveiligheid GEOPEND BOUWVAK zeeuwse almanak BEVELANDEN/THOLEN zaterdag 9 augustus 2003 vanaf de dijk Ramen Doorstart uienbedrijf in Kruiningen Natuurlijk tijdens de Glashandel Moerstee J Reimerswaal maant ondernemers Hoor Rob Paardekam KRONINGEN - Horecaonder nemers in Reimerswaal werken slecht mee als het gaat om het onderzoeken van de brandvei ligheid van hun zaak. Mede hierdoor loopt de gemeente ach ter met het verlenen van ge bruiksvergunningen. Naar aanleiding van de nieuw jaarsbrand in Volendam begon de gemeente anderhalf jaar ge leden aan een inhaalslag op het gebied van gebruiksvergunnin gen. In vijf jaar tijd zouden alle 236 openbare gebouwen gecon troleerd moeten worden om ver volgens - mits alles in orde is - een vergunning te krijgen. In middels is het aantal te contro leren gebouwen teruggebracht naarzo'n 130. Dat komt doordat de gemeente eigenaren van ge bouwen als loodsen, opslag plaatsen en tankstations in te genstelling tot eerdere plannen voorlopig niet aanschrijft. Er bestaat onduidelijkheid over de vergunningsplicht hiervan. De gemeente verwacht dat het aan tal gebouwen met een vergun ningsplicht uiteindelijk op maximaal 150 uitkomt. Daarvan zijn er momenteel der tig van een gebruiksvergunning voorzien. Veel anderen zijn in procedure of worden nog aange schreven. De gemeente beklaagt zich over het feit dat horecaon dernemers slecht meewerken. Slechts een enkeling heeft zich tot nu toe zelfstandig aange meld. De gemeente stelt dat als zij het initiatief niet neemt het aantal vergunningen voor horecagele genheden op nul uitkomt. In middels is een gesprek gevoerd met Horeca Nederland. Deze heeft beloofd aandacht aan de zaak te besteden. Afgesproken is dat elk café of restaurant dat door de gemeente wordt aange schreven een bezoek van de brancheorganisatie krijgt. Deze zal dan adviseren over hoe de ondernemer zijn veiligheidsni veau op peil kan krijgen. De gemeente heeft besloten de ho- recagebouwen nu prioriteit te geven. De inspectie van onder wijsgebouwen wordt naar ach ter geschoven. Alles overziend stelt de gemeen te dat de inhaalslag veel inspan ning en geduld vraagt. De snel heid is in grote mate afhankelijk van de medewerking van de ei genaren van de gebouwen. Het draagvlak onder hen ontbreekt nog wel eens. Zeker omdat het risico vaak beperkt is, maar er toch dure maatregelen moeten worden genomen. De achter stand in verleende vergunnin gen bedraagt op dit moment 57 procent. Toch verwacht de ge meente dat de termijn van vijf De Kick Down is een van de nieuwe, spannende trekpleisters op de Goese Kermis. foto Willem Mieras door Marjolein Verbruqgen GOES - „Het laatste rondje!" roept de man van de Kick Down op de kermis in Goes. De voornamelijk jongelui in deze nieuwe attractie slingeren heen en weer. Op het hoogste punt draaien de gondels rond. Anderhalf uur na de opening, gistermid dag rond half drie, is er voor bijna alle at tracties al volop belangstelling. Naast de vaak voorkomende attracties als de bots auto's en helikoptertjes voor kinderen zijn er drie nieuwe trekpleisters. Dat zijn het spookhuis, de Kick Down en Let's Go Jump. Bij de laatste springen kinderen en volwassenen, vastgemaakt aan elastie ken, vanaf een trampoline zo hoog als ze durven. Ook de poffertjes vinden tegen die tijd al aftrek. Cheyenne en Maritta, beiden twaalf jaar oud, stappen uit de Kick Down. „Ik heb hoogtevrees en ik vond het eigenlijk wel eng. Ik voel het in mijn buik. Dit is al de tweede keer van daag dat ik hier in zit", zegt Cheyenne. Maritta heeft in haar woonplaats Mid delburg al verschillende keren meege draaid in dit apparaat. De kermis blijft in Goes tot en met don derdagavond 14 augustus 24.00 uur op de Grote Markt, de Singelstraat en een deel van de Zusterstraat. ïïfAo b door René van Stee Het eens zo pittoreske getij dehaventje van Hoofdplaat is niet meer. Twee meerpalen ten oosten van het paalhoofd vor men nog de enige tastbare her innering. Na bijna twee eeuwen dienstbaar te zijn geweest, werd het haventje op 1 augustus 1969 officieel voor de scheepvaart ge sloten. Met ingang van dezelfde datum werd ook het havenlicht gedoofd. Het haventje en de spuikom, waar nu het parkeerterrein aan de Spuikom ligt, moest verdwij nen in verband met de uitvoe ring van de Deltawerken. De nieuwe dijk werd op tien meter boven NAP gebracht, een ver hoging met ongeveer vijf meter. Het haventje, vooral gebruikt tijdens de bietencampagne, bleek van betrekkelijk weinig belang meer voor de scheep vaart. De toenmalige gemeente Hoofdplaat heeft nog enige po gingen gedaan om het haventje voor recreatieve doeleinden te behouden. Die bleken tever geefs, met name omdat Rijks waterstaat zo weinig mogelijk onderbrekingen of inhammen in de vernieuwde zeewering wilde. Het haventje liet echter Het strandje bij Hoofdplaat ligt op de plaats waar vroeger het haventje was. recreanten, zonaanbidders en de plaatselijke bevolking. Ook waaien tal van fietsers regelma tig uit op de bankjes langs de zeedijk. Sinds kort is er ook een nieuwe attractie. Fietsers over het buitendijkse fietspad langs de Westerschelde rijden Hoofd plaat voortaan niet meer onge merkt voorbij, omdat bovenop de dijk in het verlengde van de Havenstraat drie opvallende vlaggenmasten met wimpels zijn geplaatst. Op de wimpels staan onder meer het gemeente wapen van de voormalige ge meente Hoofdplaat en afbeel dingen van krabben, de oude 'scheldnaam' voor de Hoofdpla- tenaren. Ter verfraaiing van het geheel zijn ook een verrekijker foto Peter Nicolai en een informatiepaneel ge plaatst met informatie over de Westerschelde als getijdenri- vier, de beplanting en schelpen en vogels. Regelmatig bezoekster Trees Elskamp uit Axel omschrijft het strandje als een oase van rust. Evenals haar dochter Marion heeft ze het niet zo op de drukte van de verder gelegen Noord zeestranden. „Het is hier heer lijk en bij hoogwater kan er worden gezwommen. Ikzelf doe dat niet in verband met de stro ming. Ook de voorzieningen mis ik niet. Voor een frietje of een drankje wippen we even de dijk over, dus wat wil je nog meer", verklaart de diepgebruinde Els- kamp vanuit haar ligstoel. Ook de inwoners van Hoofd plaat zijn blij met hun eigen strandje. Toch zouden ze graag enkele dingen veranderd willen zien. Wat Anita Verdonck van de plaatselijke bakkerij betreft, komen de spuikom en het ha ventje zo snel mogelijk terug. „Dit was vroeger het gezelligste plekje van het dorp. Helaas zit dat er niet meer in, maar een helling voor het te water laten van bootjes en een steigertje zijn volgens mij echt niet te veel ge vraagd. Ik weet zeker dat ze hier veel mensen een groot plezier mee zouden doen." Verder pleit Verdonck voor het opspuiten van het schor ooste lijk van het paalhoofd. Het zand zou daar veel beter blijven lig gen. Ook zou het water minder ver komen. „Het zou ook veel veiliger zijn, want als we nu wil len zwemmen moeten we eerst een heel eind door de modder lo pen." 4L wel een erfenis na. Ter compen satie van het verlies werd beslo ten het gebiedje tussen de nieu we zeedijk en de westelijk van het haventje gelegen Vossekaai vol te spuiten met zand. Voor waarde was wel, dat de gemeen te in het betreffende gebied een recreatiepark zou aanleggen, fat kwam er ook, al was het ruim dertig jaar later. Het zoge naamde inlaaggebied heeft nu wee functies. In het meest oos- elijke gedeelte ligt recreatie park Village Scaldia. In het We®|elijke gedeelte heeft de ont wikkeling van natuur en fauna e vrije ruimte gekregen, egenwoordig is het strandje en Westen van het paalhoofd 5en 8c'liefde pleisterplaats voor Een wit gebouwtje in Hoofdplaat is met mysterie omhuld. foto Peter Nicolai door René van Stee Boven de voordeur prijkt pro minent het opschrift 'Pie terjan'. De buitenmuren zijn ge deeltelijk wit geschilderd. De kozijnen aan de voorzijde zijn gloednieuw. Het slot van de voordeur is er echter uitgehaald en niet vervangen. Daardoor is het vierkante bouwsel, verscho len tussen de bomenrij aan Dijkeputten, vlakbij de radartoren aan de oostkant van Hoofdplaat, vrij toeganke lijk. Ondanks de recent uitgevoerde renovatiewerkzaamheden, lijkt het sterk met de omgeving deto nerende pandje al jaren verla ten. Een oude koelkast, een sme rige wc-pot - afgescheiden met een slordig opgetrokken muur - een huishoudtrap en een tafel zijn de stille getuigen van laat ste activiteiten. Opvallend genoeg is het myste rieuze huisje nog niet volledig ten prooi gevallen aan vandalis me. In de buurt weet echter bij na niemand waarvoor het te genwoordig wordt gebruikt. 'Een kotje waarin vissers hun vistuig kwijt kunnen', luidt de meest genoemde verklaring. De herkomst van het opschrift bo ven de deur doet daarentegen alleen de wenkbrauwen fron sen. 'Waarschijnlijk de naam van de eigenaar', zeggen de meesten. Navraag in Hoofdplaat maakt de verwarring compleet. De een zegt dat het pandje vroeger dienst deed als transformator huisje van de PZEM - de voorlo per van Delta - en is gebouwd nadat de zeewering begin jaren zeventig was versterkt. Een an der weet zeker dat het om een te lefooncentrale gaat. Zowel Del ta als KPN geven geen uitsluit sel. Het staat wel vast dat het huisje ongeveer vijfentwintig jaar ge leden zijn functie verloor. Het werd verkocht aan landbouwer P. Thomaes. ,Die heeft er eigenlijks niks mee gedaan, omdat er niks in moge lijk was. Op den duur heeft hij het verkocht aan een zekere Van Landegem, een Belg die er wel eens - al dan niet illegaal - ver bleef en inmiddels is overle den", weet oud-wethouder H. Thomaes uit Hoofdplaat. Naar verluidt wil de zoon van Van Landegem het huisje nu verko pen. Volgens Thomaes maakt hij weinig kans. „Het is helemaal niks en het zal nooit iets worden Ze kunnen het maar beter af breken." jaar niet wordt overschreden. Op dit moment wordt veel pio nierswerk verricht. Daarvan kan in de laatste jaren worden geprofiteerd. door Sheila van Doorsselaer AXEL - In senioren-apparte mentencomplex De Weistede in Axel zijn twee bewoners met el kaar op de vuist gegaan omdat ze het er niet over eens konden worden of de ramen met deze temperaturen open of dicht moeten. In De Weistede lopen de tempe raturen op tot ver boven draag lijk. Er is een hypermodern kli maatbeheersingssysteem, maar dat werkt al sinds de aanleg niet naar behoren. Een groep bewoners wijst ver huurder RZVW (Regionale Zeeuws-Vlaamse Woning bouwvereniging) aan als schul dige. „Als de RZVW er eindelijk eens voor zou zorgen dat hier normale temperaturen kunnen heersen, was die hele ruzie niet nodig geweest." De groep zegt zich vaak opge sloten te voelen. In de glazen dakdelen van De Weistede zijn in 19 98nog geen j aar na de ope- ning, glazen luiken aange bracht. Deze luiken worden aangestuurd door een computer die reageert op onder meer tem peratuur en windkracht. Op de ze manier gaan de luiken van zelf open en dicht. Het systeem is echter al sinds het operatio neel is van slag. De luiken gaan soms diverse keren per uur open en dicht, zijn dicht wanneer ze eigenlijk open zouden moeten zijn en andersom. Hierdoor stijgt de temperatuur in de vides vaak tot hoge temperaturen. Vooral de laatste weken is het er, zoals J. van de Wereld het om schrijft, een oven. In de galerijen van De Weistede zijn ook ramen aangebracht. Deze kunnen handmatig wor den geopend. Over één van die ramen is ruzie ontstaan. Een van de bewoners wilde het raam dicht hebben, de andere vond het te warm en wilde ze open zetten. Een handgemeen volg de. Ook is er een discussie over de branddeuren. Deze mogen niet open, terwijl ze wel voor wat ventilatie kunnen zorgen. De RZVW is op de hoogte van de klachten, maar zoals ook in Sint Jansteen is de oplossing volgens de stichting niet zo makkelijk. pagina 15: extra drinken is het credo KRUININGEN - Het Kruiningse uienbedrijf Delizza is gered van de on dergang. Onder de nieuwe naam Rijnhout Onion Products maakt het be drijf een doorstart. Delizza werd ruim een maand geleden failliet verklaard, nadat water schap Zeeuwse Eilanden beslag had laten leggen op de tegoeden. Delizza bleek een miljoe nenschuld te hebben. Een eerste doorstart mislukte, maar uiteindelijk werd toch een nieuwe inves teerder gevonden. Onge veer de helft van de 45 personeelsleden kan aan de slag bij het nieuwe be drijf. De activiteiten zijn inmiddels hervat. Advertentie 26 aug t/m 7 sept 2003 0900 33 00033 door Mieke van der Jagt COLIJNSPLAAT - Nu de Vjsse- rijdagen, wegens het afhaken van de visserijsector, Colijns- plaatse Dagen zijn geworden, moet het publiek niet alleen de rondvaarten over de Ooster- schelde missen, maar ook de uit reiking van de wimpels en de prikkelende informatie over de garnalenvisserij. De zorgwek kende ontwikkelingen in de vis serij waren voor de sector reden om uit de Visserijdagen te stap pen, en er is nog geen reden om die stap ongedaan te maken. Burgemeester C. van Liere van Noord-Beveland is vanuit zijn bestuursfunctie in het Product schap Vis nauw betrokken bij de visserij in Colijnsplaat. Ook hij maakt zich zorgen over de gar nalenvisserij, al speelt het pro bleem in de Delta minder dan in de Waddenzee. „Dat de garnalenvissers in het noorden deze week actie hebben gevoerd, is volkomen begrijpe lijk. De twee bedrijven die in de garnalenhandel het monopolie hebben, drukken de prijzen enorm, terwijl de garnalen in de winkels voor hoge prijzen te koop liggen. De monopolisten hebben een enorme berg garna len in de vriezer liggen en willen van de vissers niet anders dan voor dumpprijzen garnalen ko pen. Onder zulke omstandighe den kun je dus net zo goed niet gaan vissen." Dat gebeurt dan ook niet in Co lijnsplaat, volgens Van Liere, althans niet op garnalen. „Er is in Colijnsplaat nog geen ons garnalen binnengebracht", zegt de burgemeester. „In Stellen dam en Breskens is de aanvoer ook minimaal. Gelukkig heb ben we hier het voordeel dat de vissers op iets anders kunnen overschakelen. Ze vangen schol en tong en de aanvoer daarvan is heel behoorlijk. Zo blijft de vis serij op Noord-Beveland in stand, maar de garnalenvissers in de Waddenzee hebben die mogelijkheid niet. Die zijn uit gerust voor garnalen en voor niets anders." Van Liere verwacht dat, als de monopolisten in oktober door hun diepvriesvoorraad heen zijn, de garnalenvisserij wel weer wat aantrekt. „Maar voor vissers die ervan afhankelijk zijn, kan het dan al te laat zijn en dat is natuurlijk zeer betreu renswaardig." Advertentie Nw. Kerkstraat 10a,Kapelle-Biezelinge a 0113-341688 www.moerstee.nl Schildpadden staan bekend als sloom en traag. Maar er zijn grenzen. Dat heeft die Hulsterse geweten ook. Haar zoontje had een paar schild padden, in zo'n mooie open bak, inclusief eilandje met plastic palmboom. De beest jes kropen daar graag op. Zo ook die ene keer. Een van de schildpadden had het blijk baar wel naar zijn zin op zijn eiland, want hij lag er al een tijdje. „Ach, hij slaapt vast, laat ik maar een beetje voorzichtig doen", dacht ze toen ze de bak wilde schoonmaken. Dus pakte ze het beestje op, zette het even op het aanrecht en toen ze klaar was met het wa ter verversen, zette ze het weer terug op zijn eiland. De volgende dag zat hij er nog steeds. Vast winterslaap", dacht ze nog. Drie verscho ningsrondes verder, het beestje steeds voorzichtig oppakkend en weer terugzet tend, besefte ze de harde wer kelijkheid. Sinds wanneer hebben schildpadden een donzen beharingMorsdood was-ie. Schildpadeigenaren zijn soms ook traag. Van be grip.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 41