PZC Voedselhulp voor besmette eend Hitte leidt nu ook tot rookverbod Rijksrecherche mist vrijheid voor onafhankelijk onderzoek Raad van State gelast vrijlating van moslim in hongerstaking Frans Molenaar bedreigd om ontwerp groene baret NS willen weer forse prijsstijging Man bekent aanslag huis Delfgauw IND wijst aanvragen voor 'schrijnend geval' niet meer af r Vaccinatiegraad zuigelingen neemt licht af Balkenende bezoekt Bush Vredessoldaat beter verzekerd Vrouw (81) doodt kamergenoot Verklikkers helpen Belastingdienst Kaartje Stones stoort GroenLinks zaterdag 9 augustus 2003 Brieven Serieverkrachter Meerwaarde Verdonck zegt criteria pardonregeling toe van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) is gestopt afwijzingsbrieven te sturen aan asielzoekers die in aanmerking willen komen voor de status 'schrijnend geval'. Mi nister Verdonck van Vreemde lingenbeleid zei dit gisteren na iafloop van de ministerraad naar aanleiding van verscheidene uitspraken door rechters. leit Rechters in Maastricht en Utrecht oordeelden onlangs dat asielzoekers die menen zo'n 'oki schrijnend geval te zijn, niet mogen worden uitgewezen zo- m lang hun afwijzing niet vol- 5 3li doende is gemotiveerd. De rech- ter in Assen bepaalde in een andere zaak echter dat af wij- M zing van een dergelijk verzoek uitzetting niet in de weg staat. Minister Verdonck wil nu eerst kunnen beoordelen of de asiel zoekers in aanmerking komen voor een eenmalige pardonrege ling. De criteria daarvoor zijn eind deze maand, begin septem ber klaar, verwacht Verdonck. Daarmee moet een einde komen aan alle onduidelijkheid. Inmiddels hebben zo'n zeven duizend asielzoekers de minis tereen brief geschreven waarin ze een beroep doen op de zoge heten inherente afwijkingsbe voegdheid. Bij de beoordeling van die brieven wordt eerst ge keken of de asielzoeker in aan merking komt voor een eenma lige pardonregeling. Vervolgens bekijkt de minister of er nog af vallers zijn dié op humanitaire gronden mogen blijven. Hier voor kan zij gebruik maken van die afwij kingsbevoegdheid Asielzoekers die op grond van deze bevoegdheid al een afwij zing hebben gehad, omdat zij geen schrijnend geval waren, kunnen nog wel in aanmerking komen voor de regeling. tot! 29. Vluchtelingenwerk Nederland is voorstander van een aparte regeling voor de 'schrijnende gevallen', vooral omdat er zo veel mensen een beroep op doen. „De onduidelijkheid zoals die er nu is, is een politiek probleem. Dit moet geen probleem van de rechters worden", aldus een woordvoerster van Vluchtelin genwerk. De vreemdelingenrechters die dit soort zaken behandelen, vin den dat er snel een einde moet komen aan de onduidelijke situ atie. Dat zegt A. Stehouwer, landelijk coördinator van het landelijke Stafbureau Vreem delingenkamers. Volgens Ste houwer worden de rechters tot die tijd over eikaars uitspraken geïnformeerd. „Zodat ze in ver gelijkbare zaken zoveel moge lijk tot eenzelfde oordeel kun nen komen." Verdoncks voorganger, Nawijn, roept ook op tot duidelijkheid van de minister. Het LPF-Twee- de-Kamerlid heeft destijds ge wezen op zijn bevoegdheid om van de regels af te wij ken, omdat het 'absurd' was 'bepaalde ge vallen' terug te sturen. Als voor beeld noemde hij mensen die buiten hun schuld veel te lang in de procedure zitten of die ge vaar lopen als zij moeten terug keren naar hun land van her komst. ANP door Petra Huijser DEN HAAG - De emoties over de nieuwe baret van de land macht lopen hoog op. Couturier Frans Molenaar, de ontwerper van het hoofddeksel, is gisteren telefonisch bedreigd vanwege de kleur van de baret. De nieuwe mosgroene baret heeft tot protesten geleid bij ve teranen en actieve militairen van het korps commando's. De kleur lijkt volgens hen te veel op die van de groene commando baret. De commando's hebben prins Bernhard gevraagd hun verzet te steunen. Het dreigtelefoontje kwam gis teren binnen bij de winkel van Molenaar in Amsterdam. „Een man die zei dat hij kolonel was, dreigde de winkel te komen ver bouwen", stelt de geschrokken couturier, die direct de land macht inlichtte. „Die kwam me teen in actie. Er is een gesprek geweest en 's middags belde de zelfde man alweer terug om te zeggen dat het een grapje is." Molenaar zal echter toch aan gifte bij de politie doen. „Deze hele kwestie is bespottelijk. Ik ga niet eens over de kleur van die baret, dat beslist de land macht zelf." Een woordvoerster van de landmacht bevestigt dat. De 'groene baretten' wijzen de bedreiging van de modeontwer per af. „Ik begrijp dat mensen boos zijn, maar dit kan echt niet", zegt secretaris M. van Vre- dendaal, secretaris van de ver eniging van oud-commando's in Roosendaal. GPD DEN HAAG - Het aantal inge ente zuigelingen is de laatste vijf jaar licht gedaald. Dat wordt toegeschreven aan het toenemend aantal kritische ou ders. Minister Hoogervorst van Volksgezondheid heeft dat ge schreven in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Arib (PvdA). De Inspectie voor de Gezondheidszorg publiceert deze maand gegevens over de vaccinatiegraad in Nederland. Het is volgens Hoogervorst on duidelijk of die kritische ouders onder invloed staan van homeo pathie dan wel antroposofie. In regio's waar de vaccinatiegraad om godsdienstige redenen tra ditioneel laag was, is juist spra ke van een stijging. In het Rijksvaccinatieprogram ma (RVP) krijgen jonge kinde ren prikken tegen verschillende infectieziekten. Vergeleken met 1998 gaat het om een daling van enige tienden van een procent. Overigens blijft de vaccinatie graad voor alle infectieziekten nog boven de 95 procent. In het RVP zitten inentingen te gen onder meer difterie, kink hoest en tetanus. ANP AMSTERDAM - Bij de politie van Amsterdam zijn 40 tips bin nengekomen over de seriever krachter die de binnenstad de laatste maanden onveilig maakt. De politie is deze week oen intensieve klopjacht begon nen op de man, die tenminste twee verkrachtingen en acht aanrandingen op zijn geweten heeft. ANP BELLINGWOLDE - Riet Schouten van het vogelasiel in Bellingwolde spuit voed sel in de maag van een besmette eend. Het botulisme heeft de kop opgestoken in Groningen. In het Zuidlaardermeer zijn inmiddels de eerste slachtoffers gevallen onder de wa tervogels. Gevreesd wordt dat de bacterie ook elders de kop zal opsteken. In het vo gelasiel in Bellingwolde zijn inmiddels de eerste zes met botulisme besmette een den binnengebracht. Volgens het waterschap Hunze en Aas ziet het er inderdaad naar uit dat het om botulisme gaat, maar moet er nog onderzoek plaatsvinden. De uitslag van dat onderzoek is volgende week te verwachten. foto Dennis Beek/ANP door Judith Katstra RIJSWIJK - Een rookverbod, zwemverbod en beregenings- verbod: de aanhoudende hoge temperaturen in Nederland leiden tot steeds meer maatre gelen. Voor de derde opeenvol gende dag constateerde het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu RIVM bo vendien opnieuw ernstige smog, dit keer in Overijssel en Mid den-Limburg. Het zonnige zomerweer veroor zaakt veel overlast. Volgens de voorspellingen komt er voorlo pig nog geen einde aan de warmte. Tal van gemeenten in de provin cie Utrecht hebben deze week rook- en vuurverboden afge kondigd in verband met de aan houdende hitte en droogte. De brandweer in Apeldoorn ad viseerde gisteren gemeenten op de Veluwe en in de Achterhoek vanaf zondag een rookverbod in te stellen in bossen en recreatie gebieden. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat in Den Haag besloot gisteren na overleg met top ambtenaren van onder meer Rijkswaterstaat, de Unie van Waterschappen en het Inter Provinciaal Overleg (IPO) de verdeling van rivierwater over Nederland aan te passen. Op die manier moet de waterstand in het land op orde worden gehou den. In het IJsselmeer gaan de schuiven van de Afsluitdijk dicht om meer zoetwater vast te houden. West-Nederland krijgt water uit het Amsterdam-Rijn kanaal en de waterstand in de Waal wordt door stuwen ver hoogd om hinder voor de scheepvaart te beperken. De temperatuur van het zeewa ter stijgt volgens het Rijksinsti tuut voor Kust en Zee (RIKZ) naar een recordhoogte. Het kustwater is momenteel 22 gra den. In de badzone bedraagt de temperatuur van het zeewater zelfs 25 graden. Dat is volgens het RIKZ zeer extreem. In navolging van de afgelopen dagen geven steeds meer pro vincies een negatief zwemad- vies of zelfs een zwemverbod. Het gaat om Gelderland, Gro ningen, Limburg, Noord-Bra bant, Noord-Holland, Zuid- Holland, Overijssel, Zeeland en Utrecht. Door de warmte gaat de waterkwaliteit steeds verder achteruit en neemt de kans op de giftige blauwalg toe. ANP Ü3D onze redactie binnenland AMSTERDAM - De rijksre cherche wordt soms beperkt in haar mogelijkheden om goed en onafhankelijk onderzoek te hunnen doen naar schietinci denten waarbij politiemensen z'jn betrokken. „We kunnen met precies aangeven om hoe ceel gevallen het gaat", zei een woordvoerder van de rijksre cherche gisteren. r Dit probleem doet zich overi gens niet voor bij het onderzoek naar het schietincident woens dag op het Mercatorplein in msterdam-West. Persofficier |(an justitie D. Kruimel van het penbaar Ministerie in Amster dam liet gisteren weten dat in deze zaak de rijksrecherche vrijwel direct is ingeschakeld en het onderzoek ter hand heeft ge nomen. Een agent schoot in een eetcafé op het plein een 33-jari- ge man dood. De politiefunctio naris kwam tot deze daad, om dat het slachtoffer dreigend met een mes op de agent afkwam. Uit een onderzoek van de Vrije Universiteit Amsterdam is ge bleken dat er het nodige te ver beteren valt aan de vlotte alar mering van deze speciale dienst bij een dergelijk schietincident. Ook ontbreekt het nog aan bewegingsvrijheid voor de rijksrecherche om de eigen on afhankelijkheid te garanderen, concluderen de opstellers van het onderzoek. De rijksrecherche onderzocht in 2001 en 2002 22 schietinciden ten. Bij twintig gevallen raak ten mensen gewond. In beide ja ren waren dat een dodelijk schietincident en negen voor vallen met elk een gewonde. De afgelopen 25 jaar vielen per jaar gemiddeld ongeveer drie doden door politiekogels en dertien ge wonden. Om een onderzoek goed en on afhankelijk uit te voeren is het voor de rijksrecherche van be lang om de ondersteunende diensten zoals de technische re cherche, zelf aan te sturen. Daarom moet de dienst zo snel mogelijk worden gealarmeerd om na een schietincident direct op de plaats van de gebeurtenis te komen. Aan die alarmering schort het volgens de rijksrecherche nog wel eens. Ze wordt vaak pas DEN HAAG - Premier Balkenende brengt op 3 september een bezoek aan de Amerikaanse president Bush. Samen met mi nister De Hoop Scheffer van Buitenlandse Zaken zal Balke nende volgens de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) 'uitvoerig overleg' voeren met Bush en Powell, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Balkenende gaat op uitnodiging van de Amerikaanse presi dent. De laatste keer dat Nederlandse bewindslieden op het Witte Huis werden ontvangen dateert uit 2000, toen premier Kok en minister Van Aartsen langs gingen bij de toenmalige president Clinton. ANP DEN HAAG - Militairen die deelnemen aan Nederlandse vre desmissies in het buitenland en hun nabestaanden hoeven niet meer te vrezen dat de verzekering bij overlijden niet uit betaalt. Het ministerie van Defensie heeft gisteren met het Verbond van Verzekeraars een al lopende overeenkomst aan gepast. Het akkoord met een looptijd van vijfjaar houdt in dat de mo- lestclausule niet wordt toegepast als een militair sneuvelt. Als de verzekeraar dat wel zou doen, zou de levensverzekering die vaak gekoppeld is aan de woninghypotheek niet worden uit gekeerd. Het maximumbedrag dat wordt uitgekeerd na overlijden door gevechtshandelingen wordt verhoogd van bijna 227.000 euro naar 400.000 euro. ANP WEESP - Een tachtigjarige dementerende bewoner van een psychogeriatrisch verpleeghuis in Weesp is in de nacht van woensdag op donderdag door zijn eveneens dementerende 81-jarige kamergenote om het leven gebracht. Dat maakte de politie gisteren bekend. Wat er precies is gebeurd wil de politie niet zeggen. De 81-ja- rige vrouw is formeel aangehouden als verdachte, maar is overgebracht naar een psychiatrisch ziekenhuis. ANP DEN HAAG - Elfhonderd mensen die een vakantiehuis bezit ten in het buitenland of daar een vette bankrekening hebben, deden alsnog aangifte. Maar de fiscus kreeg sinds vorige week ook tientallen brieven van verklikkers. Dat is volgens de Belastingdienst een onbedoeld gevolg van het bericht dat de overheid de jacht op buitenlands bezit heeft uitgebreid. De FIOD/ECD in Haarlem trekt alle tips van de verklikkers na. ANP ROTTERDAM - Een invitatie van het Gemeentelijk Haven bedrijf Rotterdam om een concert van de Rolling Stones in de Kuip te bezoeken, heeft tot opschudding geleid. Onder aan voering van Tweede-Kamerlid Duyvendak (GroenLinks) be sloot een aantal fracties de uitnodiging af te wijzen. Volgens Duyvendak wil de dienst met de invitatie voor de business unit tijdens het concert de parlementariërs smeren. SP en D66 denken daar ook zo over. Het havenbedrijf ontkent de invitatie te hebben verstuurd met de gewraakte intentie. „Dat zouden we niet kunnen ma ken", zei een woordvoerder gisteren. Hij wijst erop dat het ha venbedrijf al jaren een skybox heeft in de Kuip, waar met eni ge regelmaat relaties worden ontvangen. ANP Bewoners van het landgoed Bornia helpen de brandweer een handje in de bossen bij Austerlitz, op de grens van Driebergen en Zeist, waar gisteren een brand woedde. Omdat niet alle plaatsen goed bereik baar waren, werd er ook een Chinook-blushelikopter van de luchtmacht ingezet. foto Marco Hofste/ANP uren en in sommige gevallen pas na dagen en een enkele keer zelfs pas na weken ingescha keld. Dan is de afzetting van de plaats van het incident al opge heven en is er aan het technisch onderzoek nauwelijks meer iets aan of bij te sturen. De dienst beschikt niet over ei gen ondersteunende diensten, zoals een technische recherche. Voor een dergelijke ondersteu ning is deze dienst afhankelijk van de politieorganisatie zelf. De meerwaarde van de speciale politiedienst is juist diens onaf hankelijkheid in dit soort ge voelige onderzoeken waarbij de politie zelf is betrokken, meent de rijksrecherche. En die wordt in de praktijk wel eens aange tast. ANP door Sander Kuypers DEN HAAG - De Raad van Sta te heeft gisteren besloten dat de in het zogenoemde jihad-proces vrijgesproken moslim, niet lan ger in vreemdelingenbewaring mag worden gehouden. De man was deze week in hongerstaking gegaan, omdat hij na zijn vrij spraak toch weer achter de tra lies belandde. Dat gebeurde omdat de Immi gratie- en Naturalisatiedienst (IND) vindt dat hij illegaal in Nederland verblijft. Volgens deze dienst heeft hij namelijk geen verblijfstitel. Volgens een van de advocaten van de moslim, M. Strooij, zou zijn cliënt gisteren aan het eind van de middag zijn vrijgelaten. De man had aangekondigd zijn hongerstaking te beëindigen als hij op vrije voeten zou komen. In een verklaring schreef de moslim deze week dat hij niet meer at omdat hij ten onrechte in vreemdelingenbewaring werd gehouden. Hij had voor zijn arrestatie namelijk een sta- UTRECHT - De Nederlandse Spoorwegen willen het trein kaartje volgend jaar weer flink duurder maken. Het bedrijf heeft een prijsverhoging van 3,95 procent voor ogen. Dat staat in een voorstel van de NS aan de consumentenorgani saties. Met hun voorstel voeren de NS de maximale tariefstij - ging door die de overheid toe staat. Dat is voor het eerst sinds de verzelfstandiging van de spoorwegen in 1995. De jaar lijkse prijsverhoging staat los van het akkoord dat consumen tenorganisaties onlangs sloten met de NS. Volgens die 'deal' mag het treinkaartje 2 procent duurder worden als een jaar lang 84 procent van de treinen op tijd rijdt. Die extra verhogin gen komen bovenop de jaarlijk se tariefstijging van de NS. Voorlopig is dat niet aan de or de. De kans is minimaal dat de NS de punctualiteitseis al in 2004 haalt. GPD tus toegewezen gekregen, die bepaalde dat hij zijn asielver zoek in vrijheid mocht afwach ten. „Dit is ook de reden voor de Raaid van State geweest om hem nu vrij te laten", vertelt Strooij. Woehsdag had' de raadsvrouw van de moslim, C. Zuur, wel een duidelijke mening over de moti vatie van de Nederlandse staat om haar cliënt na zijn vrij spraak toch opgesloten te hou den. De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) denkt dat haar cliënt een gevaar voor Nederland is. „Daarom wil de staat van hem af en hem uit schakelen", meent Zuur. ANP DEN HAAG - Een 25-jarige man uit Gouda heeft bekend dat hij begin juli een aanslag heeft gepleegd op een 38-jarige vrouw uit Delfgauw. Zondag ochtend 6 juli belde hij aan bij de vrouw, spoot benzine over haar heen en stak haar in brand, zo heeft hij tegen de politie ge zegd. Het Openbaar Ministerie deelde dat gisteren mee. De man zou de aanslag met een medeverdachte hebben ge pleegd in opdracht van de ex- echtgenoot van het slachtoffer. De 25-jarige man werkte vol gens eigen zeggen samen met een 37-jarige Gouwenaar. De twee zouden duizend euro krij gen als ze de aanslag pleegden. Deze twee mannen en de 39-ja- rige ex-echtgenoot (ook uit Gouda) zitten in hechtenis. De politie verdacht de 39-jarige man vrijwel direct van betrok kenheid bij de aanslag. Enkele uren na het incident hield de marechaussee hem aan op Schiphol, toen hij het land wilde verlaten. De vrouw raakte le vensgevaarlijk gewond door de aanslag. Ze had een nachthemd aan van synthetische stof en heeft een tijdje in brand ge staan. Haar toestand is een maand na dato nog steeds kri tiek, aldus een woordvoerder van het OM. Haar twee zoons en haar ouders raakten lichtge wond toen zij het vuur wilden doven. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3