Een kwade, maar heel mooie hoek 1 Schrikmt Kos Tenerife Alanya Mallorca Gran Canaria Rhodos W13 Lekker makkelijk! zaterdag 9 augustus 2003 /ai p. !fl Het lijkt misschien of heel Nederland op vakantie is, maar dat is beslist niet zo. Speciaal voor de thuisblijvers verschijnen de komende weken in de bijlage Reizen ideeën voor een dagje of weekeindje uit in eigen land of net daarbuiten. Vandaag: de Kop van Goeree. Wat waar Vraag antwoord Subtropisch Nederland? Reis in vijf kliks Reisboeken Baby aan boord! ga var. 599 voor 299 p.p. van 499 voor 299 p.p. van 345 voor 1 99 p.p. van 519 voor 299 p.p. van 499 voor 299 p.p. van 539 voor 299 p.p. World of \S TUI 5. cat k De 416! ca.nl Q n zee ïken. i km van Lii )opali 3 (ma. r) 356 ■200; w., a.nl v. ven erlijk: Door Willem Uilenbroek O ichi h, dus je gaat naar Zeeland!' 'Neeheeee, Zuid-Hol land. Goeree-Overflakkee is nog steeds Zuid-Holland!' Het is een onuitroeibaar misver stand. Maar Jurgen Klapwijk, di recteur van de VW van Oud dorp aan Zee, kan zich er al lang g.Omniet meer aan ergeren. Glimla chend legt hij het elke keer op- nieuwweer uit: pas als je de Gre- velingen over gaat, kom je op srpjes het eerste Zeeuwse eiland, 2290' Schouwen-Duiveland. Maar ach, het zal de toerist een zorg zijn in welke provincie hij is. Als het er maar mooi genoeg is om een reeks aangename da gen door te brengen en daarvoor zitje in de kop van Goeree goed. Het kan even lastig zijn om er op hoogtijdagen te komen, want zowel uit de richting Rotter dam/Europoort als vanuit Bra bant, leiden er slechts eenbaans- wegen heen en kom je onvermij delijk in lange files. Eenmaal ter plekke kun je de ergernis van je afschudden en genieten van strand en duinen, van een schit terend oud plaatsje als Goedere ede en - zeker de visliefhebber - van culinaire lekkernijen. Maar dat laatste ga je natuurlijk wel eerst even verdienen. Bij voorbeeld door een wandeling. Meer dan de helft (58 procent) van Goeree-Overflakkee is na tuurgebied en het is allemaal toegankelijk voor wandelaars, fietsers en/of ruiters. Een prachtige plek is De Kwade o:~; Hoek tussen Ouddorp en Goed- L ereede. In de tijd van de eeuwig- ettl heid nog maar een heel jong ge bied, want het is zo'n 140 jaar geleden ontstaan toen door een zandplaat bij het Haringvliet ri vierwater afboog richting Voor- ne-Putten. Voor de kop van Goe ree ontstond een zandlaag en die is gaan begroeien. Nu ligt er een prachtig duingebied met tal loze vennen, k Voor de naam ervan zorgden de vissers. Zij kampten met het pro- ■j bleem van snel verschuivende zandplaten. Als ze 's maandags vertrokken en op vrijdag via pre cies dezelfde route terugkeer den, liepen ze het risico op zo'n zandplaat vast te lopen, omdat die in die paar dagen enkele me ters was gaan 'wandelen'. 'Nou, da's een kwaaien hoek', mor den de vissers. En kwaad kan het er nog steeds zijn, ook voor de wandelaars, want zij kunnen 's winters bij De bloemzaad teelt zorgt voor prachtige velden op Goeree- Overflakkee. FOTO'S VW OUDDORP AAN ZEE :R elei irdt jn te: Het historisch hart van Goedereede. Links op de achtergrond de te be klimmen toren. UN springvloed (twee dagen na vol le maan) onaangenaam worden verrast door het wassende wa ter. 'Je ziet het dan nogal eens gebeuren dat mensen naar de zee zijn gaan kijken en bij terug keer ontdekken dat ze door het water zijn omsingeld', vertelt Jurgen Klapwijk. 'Er hoeft niets aan de hand te zijn, want ze kun nen op de hoger gelegen delen rustig wachten tot het water zakt. Maar velen doen dat niet, zijn blijkbaar toch een beetje bang dat het water nog hoger komt. Ze lopen er tot hun mid del doorheen en komen drijfnat bij hun auto aan!' Ook de boswachter met wie je er op excursie kunt, zal op het gevaar wijzen. Verder zal hij ad viseren stevige en waterdichte schoenen - liever nog laarzen - aan te doen, want er wordt nog al eens over drassige paadjes ge stapt. En vergeet niet om een verrekijker mee te nemen. Dankzij die boswachter valt er voor de absolute leek op plan ten- en vogelgebied veel te le ren. Herhaaldelijk knielt de be geleider even en zegt wat voor plantje er groeit. Een kleine greep uit wat je tegen kunt ko men: watermunt, parnassia, zil verschoon, addertong, heel- blaadje en stinkende gouwe (bei de geneeskrachtig) en valeriaan (rustgevend). Een bijzondere plek is de orchideeënvallei waar onder meer de vleeskleurige or chidee en de moeraswesporchi- dee bloeien. Vorig jaar zijn er 481 geteld, dit seizoen al 1131. Ook aan vogelsoorten geen ge brek: Kluut, strandplevier, bont- bekplevier, tureluur, grutto, graspieper, nachtegaal, braam- sluiper, kneu, visdiefje, dwerg stern, kleine zilverreiger, lepe laar en natuurlijk eenden en ganzen. Verder lopen er nog ree ën, bunzingen, wezels, hermelij nen, konijnen, hazen en verwil derde katten door De Kwade Hoek. We fietsen van de kust naar Goedereede. Een aangenaam tochtje langs grote boerderijen, akkers waarop vroege aardap pels en kleurrijk bloemzaad worden geteeld, langs weiden vol schapen en door laantjes waaraan vaak wel heel mooie en kostbare huizen staan. Veel ouder, kleiner, maar archi tectonisch zeker zo mooi zijn de pandjes in het hart van Goede reede. Daar stapje echt de histo rie in en het is daarom geen wonder dat er opnamen voor de film 'Op hoop van zegen' zijn ge maakt. Een haventje omgeven door gerestaureerde trapgevel panden; smalle straatjes met wo ningen en winkels vol snuiste rijen. Het is allemaal extra goed te zien als je er een forse inspan ning voor over hebt: 217 treden klimmen in de Toren van Goede reede. Deze eind vijftiende, be gin zestiende eeuw gebouwde toren was lang het baken voor de zeelui. Bovenop werd een vuur gestookt. Later kwam er ui teraard gewoon licht en dat bleef branden tot er een echte vuurtoren werd neergezet. De inspanning wordt rijkelijk beloond met het uitzicht op Goedereede en de wijde omge ving. Je kunt de Noordzee zien, Zeeland natuurlijk, de schoor stenen van de industrie in het Europoortgebied en de landerij en richting Brabant. We hijgen weer naar beneden en kijken nog even rond op de quilt-expositie (tot en met 29 au gustus) in de ontvangsthal. Zo, en nu hebben we dat kers verse slibtongetje wel verdiend! De gemeente Goedereede bestaat uit Goedereede zelf, Ouddorp en Stellendam en telt ruim 11.000 inwoners. De belangrijkste bedrijfstak is de visserij. De Kop van Goeree is per auto bereikbaar via de N57 van uit Rotterdam/Europoort en via de N59 en N215 vanuit Brabant en de Hoekscbe Waard. Openbaar vervoer: metro naar Spijkenisse en verder met de bus.De kop van Goeree telt 43 campings en een paar hotels en appartementen. Jaarlijks worden er 2,2 miljoen overnachtingen ge boekt, waarvan zo'n 40 procent door bungalowpark Port Zélande in Stellendam. Er zijn zes strandtenten die 's winters ook open mogen zijn. Bij de ingang van natuurgebied De Kwade Hoek hangt een auto maat voor een bijdrage. Een dagkaart kost voor een volwassene 1,50 euro, voor een kind 0,40 euro. Leden van Natuurmonumenten of het Zuid-Hollands Landschap hebben gratis toegang. Het beklimmen van de Toren van Goedereede kost een volwassene 1,50 euro, een kind of 65+er betaalt 1 euro. Meer informatie: VW Ouddorp aan Zee, tel. 0187 68 17 89, www.vvv-ouddorp.org. Ik hoorde dat Nederland een mediterraan klimaat krijgt. Hoef ik straks voor mooi weer niet meer naar de Middellandse Zee? Monique Somers van het KNMI: 'Het klimaat in Neder land is inderdaad aan het veranderen. Onze winters wor den natter, de lente treedt vroeger in en in de zomer is er vaker kans op hittegolven en tropische buien, dus kort en hevig. Wat de oorzaak is van deze verandering is nog niet helemaal duidelijk, maar de temperatuur in Neder land zal deze eeuw met 1 tot 6 graden gaan stijgen. Zo mers zoals in Zuid-Frankrijk zijn echter (nog) niet aan de orde.' Heeft u ook een vraag? Mail naar: vraaqenantwoord@weqener.nl. Voor meer vragen en antwoorden: ga naar de website van de ze krant en k'lik op de rubriek Reizen Reizen per trein was vroeger erg avontuurlijk. De Transsiberië Express is vanwege de gevaren berucht en beroemd. Tegenwoordig is treinreizen vooral iets voor liefhebbers, maar er bestaan routes die eigenlijk ieder een zou moeten beleven. In sommige treinen worden luxueuze maaltijden geserveerd en ook heb je treinen met roomservice terwijl je lekker ontspant in een ligbad. Weer andere hebben speciale panoramaruiten en comfor tabele stoelen met intercom voor een bestelling. Zuid-Affika: www.bluetrain.co.za Oriënt Express: www.orient-express.com Trans Siberië Express: www.russia-travel.com/train.htm Rocky Mountains: www.rkymtnrail.com Australië: www.railaustralia.com.au/qhan.htm. Drie jaar lang zeilde Femmie Goudswaard met haar man en hun bij vertrek zes maanden oude dochter tje Muriël de wereld rond. Ze zegden allebei hun baan op, verkochten hun huis, verdeelden de inboedel over diver se adressen en voeren de vrijheid tegemoet. Gewoon lek ker met de wind mee gaan en de zon achterna. Geen wek kers meer, geen stress en geen verplichtingen. Maar ook geen wasmachine meer, geen commode, geen magne tron en geen staafmixer. 'Toen Muriël geboren werd had den we ons huis nog, en een flink aantal andere zekerhe den. Die zijn we nu kwijt, maar de vrijheid om hele da gen samen te zijn is ervoor in de plaats gekomen. Het eer lijk delen van de zorg en het genieten, daar kan geen ze kerheid tegenop', schrijft Femmie Goudswaard in het re cent verschenen 'Baby aan boord'. Daarin doet ze verslag van het avontuur op de wereldzeeën. Tijdens de zeiltocht schreef ze columns voor Ouders van Nu. Die zijn nu ge bundeld tot een spannend, geestig en heel vaak ontroe rend boekje. Femmie Goudswaard schreef eerder 'Grote reizen met kleine kinderen' en het 'Baby vakantieboek je'. In 'Baby aan boord' moeten heel wat stormen en hui zenhoge golven getrotsfeerd worden. Dochter Muriël slaapt binnen echter onverstoorbaar door in een geïmpro viseerd schommelwiegje, als haar ouders boven op het dek proberen één van de vele orkanen te bedwingen. Ook zet ze haar eerste stapjes op het strand van een Boun- ty-eiland en krijgt ze vriendjes van allerlei nationalitei ten. Corine van Zuthem Femmie Goudswaard: Baby aan boord; een zeilreis rond de wereld; uitgeverij Het Spectrum; ISBN 90 274 8092 3; prijs 12,95 euro. INFOGRAPHIC PETRA MEULMAN (ADVERTENTIE) Waar het aan ligt weet ik niet, maar zodra ik een kabel baan zie moet ik erin. Hoog boven de grond hangend san een draadje op een stoel de berg op en af, daar ben ik altijd voor te porren. En als het in een afgesloten cabine is, zou ik er het liefst een glazen bodem in willen hebben zodat je niets van het uit zicht hoeft te missen. De Teleféricos da Madeira voorziet daar nog niet in. Dat is dan ook het enige min puntje. De tocht, van Funchal naar het hoger gelegen Monte, geeft je het gevoel datje in een geluidloze helikopter zit die in een statig tempo over het groen en de bebouwing scheert. Onderweg kun je ook goed op de platte daken kijken die je vanaf de straat niet ziet. Juist daar geven huizen zich vaak het meest bloot. Een pand met een imposante facade heeft soms een hóóp rommel op z'n hoofd, terwijl een bescheiden woning een schitterende daktuin blijkt te dra gen. Het bloemrijke Madeira is een zelfbe wust eiland en dringt zich niet aan haar gasten op, maar naar goed toeristisch ge bruik was er bij het instappen een foto Door Dirk Mulder van ons gemaakt. Terwijl wij aan de ka bel naar boven gingen, snelde onze beel tenis ons vooruit. Bij het eindstation in Monte stond ons dan ook een mevrouw op te wachten. Met een geoefend enthou siasme hield ze een in karton ingelijste plaat onder mijn neus. Er stond een me dedeling op die inhield dat dit het onom stotelijke bewijs vormde dat we in deze kabelbaan hadden gezeten. Een gerust stellende gedachte. Als ik het later aan ie mand zou vertellen die weigerde me te geloven, kon ik de foto overleggen; kijk maar, dan zie je het zelf. Hoewel dat ar gument in dit geval niet helemaal water dicht was. Er stonden vier andere men sen op. Ik heb 'm dan ook niet gekocht. Mijn reisgenoten gingen de botanische tuinen van Monte bekijken, terwijl ik het wat rustiger aan deed wegens een eerder die dag verzwikte enkel. Ik nam plaats op een traptrede van het kabel baanstation en bekeek de plukjes men sen die uitstapten. Zodra ze buiten kwa men sloeg de mevrouw van de foto's toe. Of haar broodwinning levensvatbaar was, daar had ik zo mijn twijfels over. Niemand kocht wat. Totdat er een jong stelletje arriveerde. Het zag er niet over tuigend uit, de echte verliefdheid moest nog komen. Ze liepen wat onwennig hand in hand en hadden die deegbleke huidskleur waar Engelsen het patent op hebben. Zij bekeek de foto, wilde doorlopen, be dacht zich, liet zijn hand los, trok haar portemonnee en betaalde. 'Dan hebben we later iets om aan de kleinkinderen te laten zien', hoorde ik haar zeggen. Misschien verbeeldde ik het me en het was ook nauwelijks mogelijk, maar ik zou zweren dat hij opeens een graadje witter werd. Thuis boeken? ClflCIS vertrek 28, 31 aug.-4, 7, 11, 14 sept. niks aan je hoofd app. Artemis, 2 kmr. app. maLm vertrek 25, 29 aug. nïfrLploS app. Tamalmo Tropical, 2 kmr. app. Of kil vertrek 23, 26, 30 aug. xLfïZ app. Aramis, 2 kmr. app. vertrek 24, 27, 30 aug. international app. Barcelo Cala Vinas, 1 kmr. app. CliriCiH vertrek op 23, 24, 27 aug. niks aan je hoofd app. Club Maspalomas, 2 kmr. app. vertrek 24, 28, 31 aug. ifcooni,hoo« app. Alls Residence, 2 kmr. app. Vlieg voor meer aanbiedingen naar www.lastminute.nl of bel 0900-8847 Prijswijzigingen, zet- en drukfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37