Philips plukt de dag Brandblaren in het paradij s Badmeubel Wetten Jubileum Behang zaterdag 9 augustus 2003 W3 Jl Meubelen om mee te s Kinderen willen graag wiebelen, schommelen en draaien. Meubilair voor volwassenen leent zich daar voor meestal niet. Voor de nieuwe designcollectie nam Ikea daarom kinderen als uitgangspunt. De ontwerpen houden het midden tussen speelgoed en meubilair. inderen moeten kunnen klimmen, ze moeten kun nen schommelen en draaien. Dat gegeven nam Ikea als uit gangspunt voor de derde PS Collectie waarin de nadruk ligt op design. De ondertitel is Unli mited Play, dat vrij vertaald 'onbegrensd spelen' betekent. „Natuurlijk bepalen de ouders waaraan ze hun geld uitgeven, maar als kinderen enthousiast zijn, dan gaan ze eerder over de streep." Eva-Carin Banka noemt zichzelf geen zaken vrouw. Bij Ikea is ze verant woordelijk voor producten voor kinderen. En het is vooral de fantasie van de allerjongsten waarmee ze uit de voeten kan. Maar toch. Zo'n nieuwe collec tie ontstaat niet zomaar. Banka deed daarom uitgebreid onder zoek naar de behoeften van kin deren. Daarvoor benaderden ze onder andere verschillende we tenschappers. „Het is ons doel om oplossingen te bieden. Omdat wij niet be kend zijn met sociologische en psychologische aspecten is in formatie van wetenschappers nodig. Waarom is beweging zo belangrijk voor kinderen? Dat weten wij niet." Het antwoord op die vraag kwam onder andere van de we- Spaarvarkentje Kontant is ontworpen door Monika Mulder. tenschappers Robin Moore en Nilda Cosco, beiden verbonden aan de North Carolina State University. Volgens Moore heb ben kinderen een natuurlijke behoefte om hun leefomgeving te ontdekken. Hoe meer uitda gingen die omgeving biedt, hoe beeld voor Virrig (Eva Lilja Löwenhielm) en Vaga (Asa And blad). Beide producten appe leren aan het evenwichtsgevoel van kinderen. In de stoel Svinga (Tina Chris- tensen, Kai Legaard) kunnen ze naar hartelust schommelen. Aan het rek Hangig van Louise Hederström kunnen kleren worden gehangen, maar kinde ren kunnen er ook in klimmen. De lage prijs van de producten refereert aan een andere doel stelling van Ikea: het moet voor iedereen betaalbaar zijn. Dat is wat Eva-Carin Banka aan spreekt. „Het zijn commerciële producten, maar ze zijn ook goed voor kinderen." Dat schuilt deels in het avon tuurlijke, waar overbezorgde ouders misschien minder ge makkelijk mee uit de voeten kunnen. Toch voldoen alle pro ducten aan de veiligheidseisen. „Wij kiezen voor de hoogst mo gelijke standaard, maar de ont werpen moeten ook uitdagend zijn. Neem het klimrek Hangig Natuurlijk kan een kind ervan af vallen, maar we accepteren gevaren die te voorzien zijn.' Paul Geerts pelen inri. ^te- De ei-vormige fauteuil Lömsk sluit als een cabriolet. meer kinderen leren. Beweging prikkelt bovendien het even wichtsgevoel en dat is weer be langrijk voor de ontwikkeling. „Kinderen worden geprikkeld door uitdagingen", verwoordt Nilda Cosco. „Ze zijn nieuws gierig en willen nieuwe dingen uitproberen. Daardoor krijgen ze extra energie en worden ze gemotiveerd. De dingen die ze leren passen ze vervolgens toe in nieuwe situaties." Op die opvatting is de PS Col lectie van Ikea gestoeld. De ver schillende ontwerpen moeten de fantasie van het kind stimu leren. Een jaar geleden liet Ikea zestien kinderen uit negen lan den op de collectie los. Twee da gen lang testten ze de collectie. Aan de hand daarvan werden ontwerpen verbeterd en ge schrapt. De Nederlandse ontwerpster Monika Mulder leverde twee bijdragen aan de PS Collectie: het stoeltje Lömsk en het spaar varkentje Kontant. „De op dracht was heel concreet", zegt ze. „Iedereen heeft een relatie met kinderen. Ik ben uitgegaan van de nieuwsgierigheid die kinderen hebben." Ze nam daarbij haar eigen j eugd als voorbeeld. „Thuis hadden we een draaistoel waarop ik niet mocht zitten omdat het de stoel van mijn vader wasOp het stoeltje Lömsk mogen kinderen daarom vrijuit draaien. De slui ting heeft te maken met haar fascinatie voor cabriolets. Net als Lömsk zijn de meeste producten multifunctioneel. Voorbeeld daarvan is Hoppig, ontworpen door Carina Bengs en Eva Lilja Löwenhielm. Op het eerste gezicht is Hoppig een bankje, maar in een handom draai verandert het meubel in een trampoline. Ook Spanstig van Eva en Peter Moritz her bergt verschillende mogelijkhe den. Kinderen kunnen erop zit ten, ze kunnen er overheen springen maar er ook hun speel goed in opbergen. Daarnaast dagen diverse ont werpen de kinderen uit om te bewegen. Dat geldt bijvoor- Een schommelstoel voor kinde ren: Svinga. Uit onderzoek blijkt dat licht invloed heeft op het hu meur van de mens. Op dat prin cipe is een nieuw lichtconcept van Philips gestoeld. Doordat het licht een aantal keer per dag van kleur verandert, zouden prestaties verbeteren. Het eerste zonlicht na een grijze dag, lichttherapie in de koude wintermaanden of de lichtshow van een discotheek; verlichting beïnvloedt de menselijke geest. Op dit principe is ook een nieuw lichtconcept van Philips ge stoeld. Het verschijnt op de markt onder de naam Carpe Diem - Latijns voor 'pluk de dag' - en is voorlopig nog alleen verkrijgbaar voor de kantoor omgeving. Volgens Philips heeft licht niet alleen een visueel, maar ook een biologisch effect. Uit onderzoek van het bedrijf blijkt dat door licht de hormoonhuishouding verandert. Door een lichtgevoe lige cel in het oog wordt het stress- en slaaphormoon aange maakt. Gaat het schemeren, dan wordt melatonine (slaaphor moon) aangemaakt. Komt de zon op, dan neemt de hoeveel heid melatonine af. In plaats daarvan wordt Cortisol (stresshormoon) aangemaakt. Dat principe is door Philips ver taald naar een kantoorruimte. Uit het onderzoek blijkt dat werknemers zich in een donkere ruimte moeilijker kunnen con centreren. Het concept Carpe Diem bootst feitelijk de dag na. Om de werkplek te veraangena men, maakt Carpe Diem het mogelijk om de helderheid en lichtkleur te veranderen. Beide kunnen worden aangepast aan het tijdstip van de dag of aan be paalde activiteit. Gebeurt dit automatisch, dan is sprake van 'dynamische verlichting'. Het systeem kan daarnaast ook worden afgestemd op de per soonlijke wensen van de gebrui ker, de zogenaamde 'persoonlij ke verlichting'. Het systeem is overigens niet vergelijkbaar met discotheek verlichting. Op het oog veran dert vooral de sfeer in de ruimte. Een blauwe gloed is volgens voorlichter Gwen Quant van Philips vergelijkbaar met dag licht. „Daardoor blijft de werk nemer alert." Tijdens de lunch krijgt Carpe Diem een rode gloed, waardoor melatonine wordt aangemaakt. „Door dit rode licht kunnen werknemers zich ontspannen." De kleine dip na de lunch wordt ondervangen door blauw licht. Aan het eind van de werkdag wordt het licht weer langzaam roder. Philips probeert momenteel in terieurarchitecten voor het sys teem te interesseren. Het is vol gens Quant nog niet bekend of Carpe Diem ook op de markt verschijnt voor de particulier. Paul Geerts Het nieuwe badmeubel Figo van de het Belgische bedrijf Detremmerie is speciaal ont worpen voor consumenten met een kleine badkamer. Doordat de wastafels samen één stuk vormen kunnen ze gemakkelijk in een krappe ruimte worden geplaatst. Volgens Detremmerie hebben veel consumenten be hoefte aan een dergelijk meu bel. De gemiddelde Nederland se badkamer is nou eenmaal niet ruim bemeten. De duowastafel is 103 centimeter breed en 48 centimeter diep. Het bijpassen de meubel is gemaakt van spaanplaat met dennenhout print. Het meubel is eventueel ook leverbaar in wit, grijs of j as- mijn. Ook zijn een bijpassende kolomkast, spiegel en spiegel kast verkrijgbaar. Voormeer in formatie: www.detremmerie.nl Als alles meezit treedt 1 sep tember een niéuwe wet in werking die gunstig is voor ko pers van een nieuwbouwwo ning. De wet maakt het mogelijk om een deel van de betaling in te houden tot het moment dat alle opleveringsgebreken verholpen zijn. Een bedrag ter grootte van vijf procent wordt bij de notaris in depot gehouden. Het wordt pas aan de aannemer uitgekeerd als de gebreken verholpen zijn. Zowel de Consumentenbond als de Vereniging Eigen Huis heb ben jarenlang voor een dergelij ke wet geijverd. De nieuwe wet vereist ook dat koopovereen komsten schriftelijk moeten worden vastgelegd. Een monde linge koopovereenkomst is dan niet langer geldig. Begin juni werd al een wetsvoorstel aange nomen die het kopers van be staande en nieuwbouwwonin gen mogelijk maakt om binnen drie dagen alsnog kosteloos van de koop af te zien. Honderd jaar geleden vestig de AEG zich in Nederland. Om die reden heeft het bedrijf een zogenaamde Century-serie ontwikkeld. Deze serie bestaat uit een wasautomaat, een con- densdroger, een koelkast en een vrieskast. De vormgeving van de verschillende apparaten is op elkaar afgestemd. De wasauto maat heeft een vulgewicht van zes kilogram, evenals de con- densdroger. De koelkast heeft een inhoud van 152 liter, de vrieskast een inhoud van 96 li ter. Wie een tuinboek leest, wordt meegevoerd naar een land van rozengeur en ma neschijn. Je zou haast denken dat de tuinier de gelukkigste mens op aarde was. Bloemen geuren, planten groeien in per fecte harmonie, vogels kwinke leren en vlinders fladderen. De tuin is een idylle. Tuinboeken hebben dan ook titels als 'Droomplanten' of 'Het kleine paradijs'. De werkelijkheid is natuurlijk anders. Niet dat tui nieren een straf is - verre van dat - maar planten hebben net als alle andere levende wezens goe de en minder goede kanten. Planten die er op een plaatje in een boek of tijdschrift zo prach tig uitzien, doen een greep naar de macht en dreigen in een paar jaar tijd de hele border over te nemen. Sommige rozen blijken helemaal niet te geuren; vogels pikken de pasgezaaide erwten uit de groentetuin en de rupsen van die vrolijk fladderende vlinders vreten het blad van de fuchsia tot aan de nerf toe op. Daarnaast is de tuin ook nog eens vol gevaren. Grote en klei ne ongelukken met snoeischa- ren, grasmaaiers en heggen- scharen zijn aan de orde van de dag. En niet alleen gereedschap zorgt voor verwondingen - ook de tuinplanten zelf zijn soms de oorzaak van ongemak. Berucht is in dit verband een beschadi ging van de huid die in medische termen bekend staat als foto- dermatitis. Ik heb hierover wel eens vaker geschreven, maar een waarschuwing heeft pas ef fect als je hem vaak herhaalt, is mijn ervaring. Veel planten zijn fototoxisch - het verschijnsel dat er, na aanraking van be paalde planten, huiduitslag en blaren ontstaan. Maar het verraderlijke is dat die blaren meestal alleen ontstaan onder invloed van ultraviolet licht. Op een zwaarbewolkte dag gebeurt er niets, waardoor sommigen in de waan raken dat zij van de schadelijke werking van bepaalde planten geen last hebben. Totdat zij een keer op een zonnige dag tuinieren. Als beroepsziekte is fotodermatitis wel bekend; huiduitslag komt bijvoorbeeld voor bij tuinders die knolselderij telen. Bij de meeste tuinliefhebbers is de werking van de reuzenbere- klauw berucht, een metershoge schermbloem die inmiddels niet alleen meer in tuinen staat maar die zich langs wegen en spoorlij nen razendsnel verspreidt, waarschijnlijk doordat auto- en treinverkeer de zaden meezuigt. Toen de reuzenbereklauw van uit de Kaukasus werd geïntro duceerd zijn er doden gevallen: wegwerkers die met ontbloot bovenlijf in struwelen van ver wilderde bereklauwen werkten. Nu blijft de schade meestal tot eerstegraads verbrandingen be perkt. Maar er zijn meer planten die de tuin tot een minder paradijselij ke omgeving kunnen maken. Wijnruit, Ruta graveolens, is een aardig struikje met prachtig blauwgrijs blad. Maar loop er niet tegenaan als u geen lange broek draagt, en als u in de buurt van wijnruit wilt wieden, draag dan tuinhandschoenen en een overhemd met lange mou wen. Ook de vijgenboom kan beter niet met blote armen wor den benaderd en de fototoxi- sche werking van het vijgenblad doet mij toch sterk aan het para- dijsverhaal uit de Bijbel twijfe len. Ik kan mij tenminste niet voorstellen dat Adam willens en wetens brandblaren riskeerde. Maar misschien was dat onder deel van zijn straf. Veel boosdoeners vind je in de schermbloemenfamilie; naast bereklauw en selderij zijn de en gelwortel en de pastinaak be rucht. Maar de gevaarlijkste sierplant is zonder twijfel de vuurwerkplant, Dictamnus al- bus - niet omdat de plant ernsti ger huidaandoeningen veroor zaakt dan de bereklauw, maar vooral omdat de fototoxische werking van de vuurwerkplant nauwelijks bekend is; tuinboe ken beschrijven uitgebreid de prachtige bloemen, maar geen woord over de blaren die de vuurwerkplant kan veroorza ken. En dat bedoel ik nu wan neer ik zeg dat tuinboeken de tuin vaak te rooskleurig be schrijven. Tuinieren gaat niet alleen over rozen, maar ook over gescheurde nagels, splinters of doornen in je vingers, en brand blaren op benen en armen. Niet alleen ontwerpers van meubilair laten zich inspi reren door de jaren zestig en ze ventig. Hetzelfde geldt voor de ontwerpers van behang. Produ cent Rasch Nederland brengt een collectie op de markt die nauw aansluit bij de retrotrend van de afgelopen jaren. Door de grafische vormgeving heeft het behang een psychedelische uit straling die rechtstreeks afkom stig lijkt uit de jaren zestig. De collectie verschijnt niet voor niets op de markt onder de naam Flower Power. Voor meer infor matie: www.rasch.de of 0800- 2233446. 1 t Romke van de Kaa Vuurwerkplant, Dictamnus albus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27