TBS voor tongzoen PZC Kabinet zal zich niet mengen in kwestie premier op Antillen Voor vier minuten beroemd Advies aan artsen: geen hormoonpil meer voorschrijven Begint het bij u ook zo te kriebelen? Vuur maakt eind aan timmerdorp A Kabinet versobert werkloosheidregeling met onmiddellijke ingang nr crimsëki Oorlog voor Afghanen niet voorbij Boeren zien niets in ontpoldering Makaay eindelijk van Bayern Het wordt steeds warmer Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Eerst mist 246e jaargang no. 189 zaterdag 9 augustus 2003 los nummer 1,65 VACATURES VACATURE-INDEX 2e katern pagina 16 Last minute aanbiedingen. 713214 000019 WÊÊÊ sbghmgs Vooral aan de kust laaghangende bewol king en mist. Landinwaarts meer kans op zon. Westenwind en circa 27 graden. nu met gratis navigatiesysteem! WW-vervolguitkering afgeschaft door Hans van Soest an Sylvia Marmelstein DEN HAAG - De WW wordt met onmiddellijke ingang versoberd. Ieder een die vanaf vandaag werkloos wordt, heeft geen recht meer op een vervolguitkering. Werk nemers die gisteren hun baan kwijtraakten, zijn de Iaatsten die nog aan spraak mogen maken op de regeling. Op termijn zal het kabinet hier mee een half miljard euro be sparen. De eerste maanden of jaren nadat iemand werkloos is geworden, krijgt hij of zij een WW-uitkering van 70 procent van het laatst verdiende loon (dit is gebonden aan een maxi mum). Afhankelijk van het ar beidsverleden duurt die periode zes maanden tot vijf jaar. Tot nu toe volgde daarop een ver volguitkering. Qua hoogte ontloopt die de bij standsuitkering nauwelijks, Advertentie PARTNERS ECHTE MAKELAAR 0118 - 616,617 maar belangrijk verschil is dat de vervolguitkering niet wordt verrekend met het inkomen van de partner en het eigen vermo gen. In principe kreeg iemand na zijn WW-uitkering nog twee jaar een vervolguitkering. Voor 57,5-plussers was dat 3,5 jaar. Door de vervolguitkering te schrappen, vallen WW'ers di rect terug in de bijstand. Het ka binet hoopt dat deze klap in het inkomen hen er toe aanzet snel weer op zoek te gaan naar een baan. Volgens de meest recente cijfers van het Uitvoeringsor gaan Werknemersverzekerin gen (UWV) ontvangen zo'n 232.000 mensen een WW-uitke ring. Van hen zitten er 42.000 al in de vervolguitkering. Omdat er ieder jaar minder WW'ers zijn die nog van de ver volguitkering gebruik mogen maken, bespaart het kabinet steeds meer geld. In 2004 is dat 20 miljoen euro, oplopend tot 500 miljoen in 2012. Het schrappen van de ver volguitkering is niet de enige versobering van de WW. Het ka binet is ook van plan de drempel voor een WW-uitkering te ver hogen. In de toekomst moeten mensen behalve vier van de laatste vijf jaar, ook 39 van de laatste 52 weken in loondienst zijn geweest (nu is dat nog 26 van de 39). De FNV is woest over de maat regel en voorspelt dat veel gezinnen in de financiële pro blemen raken. Doordat de ver volguitkering wordt verrekend met het inkomen van de partner, blijft er voor veel werklozen maar een inkomen over. „Daar van kunnen velen de vaste las ten niet meer betalen", aldus de woordvoerder. Ook oudere werknemers zullen veel last on dervinden van de maatregel, doordat de kans dat zij een nieu we baan vinden minimaal is. Het steekt de vakcentrale bo vendien dat werknemers jaren lang WW-premies hebben be taald. „En juist in een tijd van BREDA - De psychiater en de psycholoog die de verdachte on derzochten zijn het roerend eens: hier helpt slechts tbs met dwangverpleging. Tegen zo'n onbedwingbare, obsessieve nei ging tot tongzoenen is geen an der, milder kruid gewassen, me nen zij. Een 23-jarige manuit Etten- Leur worstelt al vanaf zijn veer tiende met de drang tot intiem zoenen. Een keer of acht per j aar steekt die drang onweerstaan baar de kop op. Strafrechtelijk valt er met het fenomeen tong zoenen niet langer te spotten sinds de Hoge Raad begin jaren negentig de voltooide tongzoen als 'verkrachting' kwalificeer de. De man liep in 1999 al eens tegen een veroordeling op, maar dat weerhield hem er niet van omna het uitzitten van zijn straf weer in de fout te gaan. In Ze venbergen reed hij, met zijn brommertje van zijn werk ko mend, tot twee keer toe een meisje klem. Bij een twaalfjarig meisje kwam het tot de hevig verlangde zoen. Bij een elfjarig meisje bleef het bij een poging, zij het een ernstige, want de ver dachte zette haar letterlijk het mes op de keel. Omdat op dat moment een vrachtwagen pas seerde, liet hij zijn slachtoffertje gaan. GPD Advertentie Op zoek naar werk? Zie onze wekelijkse BOVENKARSPEL - Het timmerdorp in Bovenkarspel werd gisteren door de brandweer afgebrand. De jeugd vermaakte zich prima met de brandspuiten, die ook voor afkoeling zorgden. foto Bas Beentjes/GPD Advertentie Elke week in de zaterdagkrant H. L U Ui Daar moetje naar toe. van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Nederlandse regering houdt zich afzijdig van de kwestie rond de nieuwe pre mier op de Antillen. „Wij res pecteren de werking van de de mocratie op de Antillen", zei minister-president Jan Peter Balkenende na afloop van de wekelijkse ministerraad. Bal kenende zal zodra Mirna Godett premier is, de felicitaties sturen namens het kabinet. „Dat is goed gebruik binnen het ko ninkrijk." Mirna Godett is de zus van de in opspraak geraakte politicus Anthony Godett. Hoewel diens partij Frente Obrero Liberas- hon (FOL) de verkiezingen won, kan hij voorlopig geen premier worden vanwege een strafrech telijk onderzoek tegen hem. Daarom schoof hij zijn zus naar voren als premierskandidaat. Naar verwachting zal Mirna maandag worden benoemd. Zij liet eerder deze week weten zeer nauw contact te zullen houden met haar broer over alle rege ringszaken. Mirna Godett stond op geen van de kandidatenlijs ten van partijen die meededen aan de verkiezingen. De drie grote fracties in de Tweede Kamer kunnen zich wel vinden in de formele redenering van Balkenende. Wel vragen CDA, PvdA en WD zich af met wie straks gepraat wordt. Jan Rijpstra (VVD) vindt het onbe grijpelijk dat Mirna Godett, premier wordt terwijl ze nauwe lijks Nederlands spreekt. „Ik heb begrepen dat ze straks een tolk wil. Dat kan niet. Ze zal daar wat aan moeten doen." Ook het CDA vindt het een merkwaardige gang van zaken. Minister Thom De Graaf van Koninkrijksrelaties zei zich pas zorgen te maken over de situatie op de Antillen als het fout gaat. Tot die tijd is een op democrati sche wijze benoemde minister president van de Antillen een gesprekspartner, tenzij het te gendeel is aangetoond. Dat is van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Ongeveer honderd mensen hebben gis teravond het winkelend pu bliek van een Albert Heijn-su- permarkt in het centrum van Amsterdam belaagd in een flash mob. Met dit uit de Ver enigde Staten overgewaaide fenomeen duikt plotseling een menigte mensen op. Zij doen met zijn allen spontaan iets geks en verdwijnen dan. Via in ternet worden tevoren het tijd stip en de verzamelplek aange kondigd. De flash mob in Amsterdam was gebombardeerd tot papa razzi mob. Nietsvermoedende mensen die de winkel verlieten, werden vier minuten lang be roemd gemaakt, geflitst en toe gejuicht door de menigte die zich voor de entree had verza meld. Via e-mail waren van te voren de instructies gegeven, waaronder het verzoek om een camera met flits mee te nemen. Tot het laatste moment waren de activiteit en de plek waar het zich allemaal zou afspelen, geheim gehouden. Op drie plaatsen in Amsterdam kon den mensen aan het begin van de avond de laatste instructies halen. Vandaar trokken men sen naar het Albert Heijn-fili- aal achter het paleis op de Dam. De bedenkers vroegen de deelnemers zich zo onopval lend mogelijk te gedragen. Dat was geen probleem bij de win kel in Amsterdam, waar altijd veel toeristen met camera's rondlopen. Exact om 19.17 uur barste het flitsgeweld los. De meeste be zoekers van de supermarkt reageerden gelaten op het ge flits en gejuich van de menigte. Buitenlandse toeristen wisten niet wat hen overkwam. Een enkeling kon de lol er wel van inzien en probeerde zich als een beroemdheid langs de 'papa razzi's' te manoeuvreren. Om 19.21 uur gingen de deelne mers op in de stroom toeristen en voorbijgangers. Alleen de inderhaast opge trommelde beveiligingsbe ambten van de supermarkt en de aanwezige filiaalleider kon den er niet om lachen. ANP AMSTERDAM - Een jonge klant van Albert Heijn aan de Nieuwezijds Voorburgwal in Amsterdam werd gisteravond bij de winkel als ster ontvangen. foto Olaf Kraak/AN P economische recessie, dus als ze het vangnet het hardst nodig hebben, raken ze hun uitkering sneller kwijt." GPD Kaboel mag een oase van rust zijn, in de rest van Af ghanistan heerst een ge vaarlijke chaos. Vooral in het zuiden is de situatie belabberd. Voor de Af ghanen is de oor log nog niet voor bij. De ZLTO is tegen ontpoldering in Zeeland. Als er grote delen van het Zeeuwse boerenland onder water worden gezet, kan het landbouwareaal in de provincie wel eens te klein worden, denkt voorzitter Peter de Koeijer. Hij noemt de plan nen onwezenlijk en denkt dat de politici en belas tingbetalers zullen schrikken van de kosten. De transfer van Roy Makaay naar Bayern München is einde lijk definitief. Gistermiddag werden de laatste details afge werkt. De Duitse topclub zou naar verluidt 18,75 miljoen euro overmaken op de rekening van Deportivo la Coruna. Daarmee is de Nederlandse spits de duurste aankoop van Bayern ooit. Als de voortekenen niet bedriegen, dan hebben we afgelopen week zeker niet de laatste hittegolf gehad. Wereldwijd wordt het steeds warmer. Ijskappen smelten, het voorjaar valt steeds vroeger. Nog even en Nederlandse druiven- telers steken hun Franse collega's naar de kroon. We zullen eraan moeten wennen dat de Noordzee medi- d terraan wordt. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6; radio en televisie: 7 en 8; zeeland: 9,11,13 en 15; sport: 17 en 18; reportage: 19, 20, 21, 22 en 23: Wonen: W1, W3 en W5: Reizen: W11 en W 13. volgens De Graaf niet aan de or de. „Er is geen sprake van een integriteitskwestie of van een verdenking." De Tweede Kamer heeft al eer der scherpe kritiek geuit over de gang van zaken op de Antillen. Balkenende zei gisteren dat die kritiek voor rekening van de Kamer komt en dat het kabinet een andere taak en verantwoor delijkheid heeft. De minister-president kijkt hoe de kwestie zich verder ontwik kelt en zal de resultaten af wachten van het bezoek dat de fractievoorzitters van de meeste partijen in de Kamer later deze maand aan de Antillen brengen. GPD van onze redactie binnenland NIJMEGEN - Vrouwen met overgangsklachten moeten 'bij voorkeur' niet beginnen met hormoontherapie. En vrouwen die al hormoonpillen gebruiken, moeten door hun huisarts wor den benaderd over de ernstige bijwerkingen van hormoonpre paraten, met name over de kans op borstkanker. Dat adviseert het Nederlands Huisartsen Genootschap (NHG) naar aanleiding van een studie over de forse toename van (do delijke) borstkanker door hor moontherapie. Uit het onder zoek blijkt dat vrouwen daar door 22 procent meer kans heb ben om aan borstkanker te over- lijden dan vrouwen die de medi cijnen niet gebruiken. Vorig jaar kwam het NHG al met een richtlijn waarin een 'te rughoudend beleid' werd gepre dikt voor hormoongebruik bij overgangsklachten als opvlie gers, stemmingswisselingen en een droge, rimpelige huid. Al leen als die vrouwen 'duidelijk bdlemmeren' in hun dagelijks functioneren', zou hormoorithe- rapie moeten worden overwo gen. „We hadden dus al grote re serves bij hormoontherapie", licht NHG-woordvoerder P. As sendelft toe. „Want we wisten al - mede door een recente studie in de Verenigde Staten - dat ge bruik op langere termijn een hogere kans geeft op hart- en vaatziektes, en op trombose en longembolie. En daar komen nu de verontrustende conclusies van de Britse studie bij." Vol gens Assendelft rechtvaardigt de nieuwste studie een aanpas sing van de praktijk. GPD (Advertentie) voorletters: straat: postcode: plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: handtekening: I I II I I 1 PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. n noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 16, Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) t noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20,50). I O per kwartaal met automatische incasso 55,10). n per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) HWiHHHi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1