21 Vroeger voorjaar, heviger neerslag, hogere zeespiegel m oo 23 <(3% wé zaterdag 9 augustus 2003 Joop Dees: boer en zeezeiier Z I Mennonieten in Paraguay lorcouicii r levens ond zucht onder hittegolf Schimmel KLIMAATONTWIKKELING Sprong Advertentie-exploitatie: Moord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; ;7eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. Redactie: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail: redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes. Canada: Meer dan 300 bos branden in British Columbia en Alberta. Evacuatie van 11.000 mensen. India: 1250 mensen overleden door hittegolf in juni (47°C). Verlate moes- son regens. China: Hoogste temperaturen geme ten in 50 jaar (40°C) in Yangtze-delta. Gevolg: stroomuitval. V Evenaar Noorwegen: sinds 1925 niet zo heet Groot-Brittanië: treinen rijden op halve snelheid Nederland: eerste smogalarm door hitte Spanje en Portugal: 24 doden door gevolgen warmte Frankrijk Warmste zomer sinds WO Polen: 35 bos branden Duitsland: vier doden toe geschreven aan 40°C-plus temperaturen GRAPHIC NEWS Het wordt nóg warmer De Matterhorn smelt en de aanhou dende hitte van de zomer leidt tot problemen bij boer en toerist. Exotische vlinders fladderen deze maand in onge kende hoeveelheden door heel Nederland en sneeuwklokjes zijn er tegenwoordig al in het midden van de winter. De tempera tuur stijgt wereldwijd en dat zal enkele prettige en een heleboel minder prettige gevolgen hebben. „Als dit zo doorgaat, krijg je straks een heel andere flora en fauna in Nederland." Wijngaardenier Wim Hendriks schenkt nog maar eens gul bij: een tintelfrisse Riesling 2002 uit... Nederland. Het parelende vocht is het kleine beetje goede nieuws bij een heleboel slecht nieuws rond het warme jaar 2003. Nog nooit hebben de druiven er zo mooi en in zulke grote trossen bij gehangen in de Wittemer Wijngaard op de Kruisberg boven het dorpje Wahlwiller in Zuid-Limburg. Lang leve het warme voorjaar en de hete zomer. Wims partner, Leny van Bavel: ,,Ik schat dat we nu twee weken vóór liggen op vorig jaar en dus straks veel eerder kunnen gaan oogsten. Daar komt bij dat we in 2002 ook al een uit zonderlijk goede oogst hadden. Voor dit jaar rekenen we zeker op hetzelfde. Trouwens, ik heb nog nooit zo vaak mijn werk aan de wijn gaard moeten onderbreken als dit jaar: want poeffwat is het hier warm geweest de afgelo pen weken. Af en toe was het niet uit te hou den." In 2002 kwamen twaalfhonderd flessen Ries ling, Pinot Noir en Müller Thurgau van de Kruisberg, een van de naar schatting honderd grotere wijngaarden in Nederland. Hendriks en Van Bavel leiden hier bezoekers rond en vertellen aan wie het maar horen wil hoe ze wijn verbouwen op deze kalksteenbodem. Hendriks:En bijna iedere keer weer is de eer ste reactie: wijn in Limburg? Ik wist niet dat het bestond." Reken maar dat het bestaat. Limburg is van ouds het hartland van de Nederlandse wijn productie, met Wahlwiller als een van de cen tra. Hier is op 28 september zelfs een heus wijnfeest, compleet met charmant lachende Voor het bepalen van toekomstige klimaatontwikkelingen maken wetenschappers gebruik van modellen die gebaseerd zijn op 'scenario's' waarin bijvoorbeeld sociaal-economische ontwikkelingen zijn opgenomen. Dat kan bijvoorbeeld gaan over de verwachte industriële ontwikkeling van Derde We reldlanden of over de mate waarin maatregelen worden toe gepast om de uitstoot van broeikasgassen aan banden te leg gen. De gevolgen van ieder scenario hebben een boven- en ondergrens, waardoor de op deze scenario's gebaseerde mo dellen een waaier van mogelijkheden oplevert. De graphic toont het wereldgemiddelde van het door wetenschappers voorspelde temperatuurverloop voor zes verschillende scena rio's. X 5. Zes scenario's voor tem peratuurverloop tussen 2000 en 2100. Rechts de marges waarbinnen de scenario's in 2100 zitten. 2000 2020 2040 2060 2080 2100 jaar wijnkoningin, en bij deze is iedereen van harte uitgenodigd. Wim, tevens voorzitter van de Vereniging Wijngaardiers Mergelland: „Maar het is nu zo dat het zwaartepunt in de wijn bouw naar boven de rivieren aan het verschui ven is. Door onderzoek in Wageningen, waar geëxperimenteerd wordt met rassen die goed tegen schimmel kunnen, wordt wijnbouw ook in andere delen van het land steeds beter mo gelijk." Omdat het warmer wordt en omdat met name de gevreesde nachtvorst van het voorjaar steeds minder voorkomt. Toch wil Wim niet meteen veranderingen in het klimaat aanroe ren als reden voor de toenemende wijnbouw in ons land. „Ik ga dat niet zeggen. Ik wil niet de wetenschappers op mijn dak die komen ver tellen dat het onzin is." Onzin? Steeds minder deskundigen hangen die theorie aan. De gegevens wijzen ook an ders uit. De gemiddelde wereldtemperatuur is de afgelopen jaren gestegen, en dat geldt ook voor Nederland. In De Bilt was het begin jaren tachtig gemiddeld rond de 9,5 graad, eind ja ren negentig was dat al 10,2 graad. De laatste jaren waren zelfs nog warmer: in 2001 was het gemiddeld 10,4 graad, in 2002 10,8. Het eind van deze ontwikkelingen lijkt nog niet in zicht. Het KNMI verwacht de komende tien tallen jaren nog grotere klimaatveranderin gen. Volgens het weerinstituut in De Bilt neemt de invloed van de mens toe, waardoor in de loop van de komende eeuw de wereldge middelde temperatuur verder stijgt, met één tot zes graden. Over de oorzaken van de temperatuurstijging zijn de geleerden het niet eens: sommigen wij ten die volledig aan het broeikaseffect, ande ren menen dat voor een deel ook sprake kan zijn van een historisch gezien niet ongebruike lijke verandering van klimaat. De consequenties zijn heel divers. Het bete kent bijvoorbeeld dat het eenvoudiger wordt wijn te verbouwen in Nederland, maar het heeft daarnaast gevolgen die zich laten lezen als de bijbelse plagen van Egypte. Milieuorga nisatie Greenpeace noemt zes mogelijke ge volgen van de temperatuurstijging. Zo neemt het gevaar op overstromingen toe door de stij ging van de zeewaterspiegel. De neerslag wordt heviger. Orkanen en cyclonen zullen meer voorkomen. Er komen meer insectenpla gen en ziekten, omdat larven de milde winters overleven. De ijskappen smelten en gletsjers trekken zich terug. En ten slotte verbleekt het koraal in de oceanen als de temperatuur van het zeewater stijgt. Nu al zijn de gevolgen van de temperatuurstij ging in ieders achtertuin te zien, weet ir. Ar nold van Vliet. Hij is als fenoloog verbonden aan Wageningen Universiteit. De fenologie bestudeert de jaarlijks terugkerende ver schijnselen in de natuur. Volgens hem is de laatste jaren maar al te duidelijk te zien dat de natuur 'vervroegt'. Van Vliet: „Vanaf het eind van de jaren tachtig zie je een temperatuur- sprong. De eerste honderd, honderd vijftig da gen van het jaar zijn zo'n anderhalve graad warmer." Het meest tot de verbeelding sprekende voor beeld is ongetwijfeld het sneeuwklokje, van ouds gezien als de profeet van het voorjaar. In 1940 werd het eerste sneeuwklokje in Den Haag gezien op de eerste lentedag, 21 maart. „Maar dit jaar was het eerste sneeuwklokje er gemiddeld voor Nederland op 30 januari, vo rig jaar was dat zelfs al op 27 januari. Als je die gegevens vergelijkt met het gemiddelde van 1940 tot 1968 - 23 februari - is het sneeuw klokje er tegenwoordig ruim drie weken eer der." Dat lijstje laat zich moeiteloos uitbreiden. „Met name de vroege soorten zijn twee tot drie weken eerder dan vroeger het geval was. Een kleine greep: maarts viooltje vorig jaar op 1 maart, van 1940-1968 op 3 april; speenkruid vorig jaar op 1 maart, van 1940-1968 op 30 -ju r' Waterspeeltuin op Neeltje Jans. maart; brem vorig jaar op 8 april, van 1940- 1968 op 11 mei." Een opsomming van die gegevens is leuk en aardig, maar is het ook erg? Van Vliet: „Laat me een klein voorbeeld geven van de mogelijke gevolgen. Van maart tot en met april gaat de berk in Nederland bloeien. Hoe warmer het voorjaar is, hoe eerder dat gebeurt. Veel Ne derlanders zijn allergisch voor berkenpollen. Die zijn er door de warmte zo'n twintig dagen eerder. Daardoor krijgen mensen die er vat baar voor zijn eerder last van hooikoorts. Het probleem is dat het niet eerder ophoudt. De bloei duurt langer en bovendien zijn hooi koortspatiënten vaak gevoelig voor meerdere soorten pollen, die weer wel min of meer op hun gewone tijd bloeien." Van Vliet bekijkt letterlijk van dag tot dag hoe het staat met de natuur in Nederland. Sinds tweeënhalf jaar bemant hij het project De Na- tuurkalender. In samenwerking met het VARA-radioprogramma Vroege Vogels en in stanties als de Vlinderstichting, SOVON Vo- gelonderzoek, het Wereld Natuur Fonds en het KNMI wordt precies bijgehouden wat wan neer waar in de natuur gebeurt. De belangrijk ste gegevensverstrekkers zijn zo'n driedui zend particulieren, die hun meldingen doen naar de computer in Van Vliets Wageningse kantoor. „Als mensen een sneeuwklokje kun nen herkennen, is het eigenlijk al genoeg. En via de website www.natuurkalender.nl kan ie dereen meekijken naar wat er in de natuur ge beurt." Van Vliet zegt met nadruk niet alleen een 'doemverhaal' te willen vertellen. „Voor heel veel soorten zijn de effecten ook positief. De soortenrijkdom neemt in ons land toe. Maar ik wil niet verhullen dat stijging van de tempera tuur mondiaal enorme problemen met zich meebrengt." foto Lex de Meester Een voorbeeld van de toegenomen soorten rijkdom is de vlinder. Neem de koninginnen- page. Normaal gesproken ziet die vlindersoort niet veel meer van ons land dan Maastricht. Dit jaar is de koninginnenpage gesignaleerd tot in Groningen. Volgens het hoofd van de af deling onderzoek van de Vlinderstichting, C. van Swaay, gedijt het dier uitstekend dankzij het droge weer. „De omstandigheden waren dit jaar ideaal: niet te veel regen in winter en voorjaar en een vroege zomer, waardoor de eerste generatie al talrijk was. Doordat het droog bleef, is de tweede generatie die nu rondvliegt, nog groter." Niet alleen de koninginnenpage doet het goed, ook andere soorten als distelvlinder, dag pauwoog en atalanta profiteren volop van het gunstige weer. Volgens fenoloog Van Vliet heeft die rijkdom een schaduwkant. „Het is bijvoorbeeld voor mezen belangrijk dat hun jongen geboren worden in de periode dat de meeste grote rup sen rondkruipen. Door het warme voorjaar komen de rupsen steeds eerder. Als de jonge meesjes uit hun ei komen, zijn de meeste rup sen al weg. De voedselketen is ontregeld en het is voor mezen steeds moeilijker genoeg eten te vinden." Het geeft maar aan dat een deel van de natuur zich wel aanpast, maar een ikkeld is het. „Trekvogels die in het Zuiden zitten, hebben daar in het voorjaar veel minder last van tem peratuurschommelingen. Die blijven waar ze zijn en als ze terugkomen, ontdekken ze dat de natuur hier een paar weken voorsprong heeft genomen." Niet alleen fraai fladderende vlinders, maar ook voor de mens minder aangename beestjes zijn er meer. „De eikenprocessierups, die nare jeuk bij mensen kan veroorzaken, komt tegen woordig veel noordelijker voor. Vroeger vond je die alleen in Brabant. Bladluis komt eerder te voorschijn, zo'n negen tot negentien dagen, en bladluizen brengen allerlei infecties voor gewassen met zich mee. En dan is er natuurlijk de grotere kans op de ziekte van Lyme, omdat er meer teken zijn die die ziekte kunnen ver oorzaken." Ook de landbouw dient zich van vergaande ef fecten bewust te zijn. Oogsten kunnen eerder komen en overvloediger zijn, maar ook eerder mislukken. „Als het voorjaar warm is, zie je dat het fruit eerder gaat bloeien. Indien dat ge beurt en er komt een nachtvorst overheen, gaat de bloesem kapot." Waar het ophoudt, weet Van Vliet niet. „De voorspellingen gaan ervan uit dat het over de hele wereld gezien tot zes graden warmer kan worden. Dat zegt op zich weinig over Neder land. Het is niet ondenkbaar dat de effecten hier groter zullen zijn. Als dat gebeurt, krijg je een totaal andere flora en fauna in Nederland en dan kun je eraan gaan denken heel andere gewassen te gaan kweken. Dan kun je op grote schaal wijn gaan verbouwen." Luuk Kortekaas

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 19