PZC Club Brugge begint met overwinning Frits Kessel: voetballen in de middag onverantwoord Amerika vergeet niet snel E Bram Som grijpt net naast zege in Londen Duitsland stuurt juniorenploeg naar Champions Trophy NAC huurt Elmander Transfer van Roy Makaay eindelijk rond HHHHflHHIHHHHI Grimberg weg bij Farm Frites Zware straf Ferencvaros teruggebracht Schwarzman wint in Brunssum GP Canada nog niet geschrapt Van Hees wijk langer bij US Postal Gebreselassie loopt tegen armoede Wereldrecord voor Petsjionkina Duitse baanrenners geschorst Franse golfer Farry positief Van den Brand kan EK-selectie afdwingen bij NK zaterdag 9 augustus 2003 Mond houden Later tijdstip zate MUNCHEN - De transfer van Roy Makaay naar Bayern München is einde lijk definitief. Gistermid dag zijn de laatste details afgewerkt, waardoor de speler van Deportivo la Coruna kan overstappen naar de Duitse topclub. Makaays zaakwaarnemer Rob Jansen bevestigde gisteren dat de overgang rond is. De Duitse topclub zou naar verluidt 18,75 miljoen euro overmaken op de rekening van De portivo la Coruna. Daar mee is de Nederlandse spits de duurste aankoop van Bayem ooit. „Eenme- ga-transfer", aldus Jan sen. Met de definitieve over eenkomst is een einde ge komen aan een lange pe riode van gesteggel tussen Bayern en Deportivo. Naast administratieve problemen veroorzaakte vooral de onenigheid over de opleidingskosten ver traging. De nieuwe werkgever moet vijf procent van de transfersom overmaken aan de wereldvoetbal bond Fifa. Dat geld wordt vervolgens verdeeld over de clubs die de betreffen de speler op jonge leeftijd hebben 'gevormd'. Makaay kreeg zijn oplei ding bij Vitesse. De nood lijdende Arnhemse club kan dus een aardig geld bedrag tegemoet zien. Overigens sprak Rob Jan sen berichten tegen dat Makaay één miljoen euro uit eigen zak zou hebben betaald om de transfer rond te krijgen. Duitse media meldden gisteren dat de spits zelf de oplei dingskosten voor zijn re kening zou hebben geno men, doordat hij de ko mende vier jaar één mil joen euro minder salaris zou krijgen dan aanvan kelijk overeengekomen was.Maar dat is comple te nonsens", reageerde Jansen. ANP Bellaart snapt er niets van door Edwin Alblas DEN HAAG - De jubileumedi tie van de Champions Trophy in Amstelveen dreigt te worden gedevalueerd tot een zomer- avondhockeytoernooitje, nu Duitsland heeft besloten een 'juniorenploeg' naar de 25e af levering te sturen. Bondscoach Bernard Peters wil zijn beste spelers sparen voor het Europees kampioenschap, dat een week na de Champions Trophy (16-24 augustus) in Bar celona begint. De winnaar van het EK plaatst zich als eerste Europees land voor de Olympi sche Spelen in Athene. Binnen de hockeywereld is al verontwaardigd gereageerd op de handelwijze van de Duitsers, die gebrek aan respect voor het prestigieuze evenement wordt verweten. Peters meent evenwel dat 'het fysiek en psychologisch onmogelijk is om op twee evene menten te pieken als daar zo weinig tijd tussen zit'. De Champions Trophy is na de Olympische Spelen, het WK en EK het belangrijkste jaarlijkse hockeytoernooi, waarvoor de zes sterkste landen van de we reld worden geïnviteerd. Naast Duitsland en Nederland doen ook Pakistan, Australië, India en Argentinië mee in Amstel veen. De Nederlandse bonds coach Joost Bellaart, die bij de Champions Trophy wel zijn vol tallige EK-selectie inzet, heeft geen goed woord over voor het Duitse besluit. Bellaart: „Je moet alleen de vorm wat langer vasthouden." „Iedereen moet natuurlijk zelf weten wat-ie doet, maar het is nogal een slechte geste naar de internationale hockeyfederatie en de organisatie toe", meent Bellaart. „Als de wereldkampi oen niet zijn beste team stuurt, is het duidelijk dat ze het toer nooi niet serieus nemen. Ik vind dat de twee toernooien hele maal niet te dicht op elkaar zit ten. Zo krijg je toch een prachti ge hockeyzomer? Wij willen onze titel bij de Champions Tro phy verdedigen én Europees kampioen worden." Bellaart hoopt straks in Barce lona zijn gelijk te krijgen. „Uit eindelijk worden aan de meet de prijzen verdeeld en wij denken het met onze strategie goed te doen." Dat de winnaar van de Cham pions Trophy straks met een tro fee zonder waarde naar huis gaat, bestrijdt Bellaart. „Duits land kan dat zeker niet zeggen, want een land dat wegblijft met zijn A-ploeg heeft zijn mond te houden." Ook international Erik Jazet vindt de Duitse opstelling wei nig sjiek. „Dit is slecht voor het toernooi. Maar ze hebben het al eens eerder geflikt", herinnert ENSCHEDE - Wielrenster Arenda Grimberg uit Almelo vertrekt aan het eind van dit sei zoen bij Farm Frites-Hartol. „Het contract wordt niet ver lengd. En dat is voor beide par tijen waarschijnlijk het beste", zégt de nationaal, kampioene van 2002. „Het goede gevoel is weg. Er waren steeds meer irritaties over en weer. En dan kun je be ter uit elkaar gaan", legt Grim berg uit. Hoewel de scheiding niet met knallende deuren gaat, heeft het toch gevolgen voor Grimberg. Ze wordt niet opge steld in de Ronde van Nederland waarin ze de afgelopen jaren de nodige successen boekte. „Ik probeer nu met de nationale se lectie of anders met een club team aan de start te komen.". GPD BOEDAPEST - Ferencvaros kan binnenkort de thuiswed strijden in de Hongaarse com petitie weer voor eigen publiek spelen. De Hongaarse voetbal bond bracht de straf om tot het einde van het jaar geen thuisdu els meer te spelen terug tot drie weken. Ferencvaros krijgt wel zes pun ten aftrek en moet een boete be talen van 155.000 euro. De club was op het matje geroepen we gens ernstige supportersrellen op de laatste dag van de vorige competitie. Ferencvaros liep door een gelijkspel tegen Debre cen de landstitel mis en het pu bliek sloeg in op vertegenwoor digers van de tegenstander. RTR Club Brugge-spits Andres Mendoza (links) probeert aan de bal te blijven in een duel met Thomas Chatelle van Racing Genk. van onze sportredactie BRUGGE - Club Brugge is het voetbalseizoen in België voor de negende opeenvolgende keer met een zege be gonnen. De landskampioen klopte Racing Genk met 1-0. In de eerste helft liep het niet naar behoren bij Club Brugge. De grootste kansen aan de zijde van de thuis ploeg waren voor Mendoza, die naast schoot, en Ro- zehnal, die van dichtbij overtrapte. Na rust brak de wedstrijd open. Genk zag een doelpunt van Kevin Vandenbergh onterecht afgekeurd, waarna door Raymond Willemsen DOETINCHEM - De Konink lijke Nederlandse Voetbal Bond moet vanwege de extre me hitte alle voetbalwedstrij den naar de avonduren ver plaatsen. Dit vindt voormalig KNVB-arts Frits Kessel. „Er kunnen slachtoffers vallen. De bond moet zijn verantwoorde lijkheid nemen. Er zal toch maar iets met een speler ge beuren." Nederland zucht momenteel onder extreme hitte en smog. Veel drinken en zeker geen li chamelijke inspanningen ver richten op het heetst van de dag, luidt het advies van over heidswege. Toch wordt er vanmiddag vol- op gevoetbald in de eerste ron de van de strijd om de Amstel Cup. Dokter Frits Kessel: „We pra ten ook nog eens over wedstrij den van profclubs tegen ama teurs. De amateurs zijn nog niet lang in training en de kans bestaat ook nog dat wedstrij den tweemaal vijftien minuten verlengd moeten worden. Dan staan spelers meer dan twee uur op het veldZeker in gebie den waar een smogalarm is af gekondigd, is voetballen tus sen twaalf uur 's middags en het begin van de avond onver antwoord." Volgens een KNVB-woord- voerder is bij de bond geen me dische afweging gemaakt om trent de hitte. De KNVB laat de clubs vrij om vandaag uit te wijken naar een later tijdstip. Zo is de wedstrijd tussen Urk en de profs van AGOW op ver zoek van beide clubs verscho ven van drie uur vanmiddag naar zeven uur vanavond. Bei de clubs achten het onverant woord om op het heetst van de dag te voetballen. Andere wed strijden blijven echter gepland staan in de middaguren. Zo speelt Babberich om vier uur tegen Roda JC, wordt er bij Ca- pelle-Hoek, Delta Sport-Hel- mond Sport en Schijndel-ADO Den Haag om half drie afge trapt en staat het duel JVC Cuijk-Fortuna Sittard om vijf uur gepland. „De enige redding is veel drin ken", adviseert Kessel de spe lers. „Van te voren veel vocht tot je nemen en ook tijdens de wedstrijd drinkpauzes inlas sen. Scheidsrechters moeten daar ook goed van doordron gen zijn. Er moeten goede af spraken worden gemaakt. Niet dat ze met gele kaarten gaan wapperen als een speler naar de kant gaat om wat te drin ken." In Duitsland pleitten de trai ners van de Bundesliga-clubs ervoor de tweede speeldag vandaag naar de avonduren te verschuiven. Ze kregen nul op het rekest, omdat het enerzijds organisatorisch niet haalbaar was en anderzijds omdat de commerciële belangen (lees: TV-uitzendingen) een grote rol spelen. GPD Als in Nederland een sporter voor de rechter moet komen, wordt daar door de serieuze media niet buitenpro portioneel aandacht aan gegeven. De zaken Kluivert (in 1996 dood door schuld, in 1997 groepsverkrachting) en Tuur (herhaaldelijke mishandeling) werden bijvoorbeeld zeker niet opge blazen. Even waren hun zaken hot news, maar de commotie duurde niet langer dan een doorsnee hittegolf in ons land. Kluivert is nu weer gewoon de stervoetballer van Barcelona en slechts zelden wordt hij nog aan zijn verleden herinnerd. En als Tuur over een jaartje weer vrijkomt, zal hem ook niet tot in de eeuwigheid worden nagedragen dat hij ooit losse handjes had. Nederland vergeet immers vrij snel. Hoe anders is het in de Verenigde Sta ten. Niemand kent daar OJ Simpson als één van de beste american footballers ooit. Niemand weet nog dat hij als spe ler van de Buffalo Bills en de San Fran- sisco 49ers het ene na het andere record neerzette. En dat hij 's lands Most Valu able Player was in 1973. Nee, elke Ame rikaan kent Simpson als de man die zijn vrouw Nicole Simpson en haar vriend Ron Goldman zou hebben ver moord. Elke Amerikaan heeft de beel den van een vluchtende Simpson op z'n netvlies staan en is ervan overtuigd dat hij het ook gedaan heeft. En dat terwijl hij op 3 oktober 1995 toch echt werd vrijgesproken. Misschien zat er een luchtje aan die uitspraak, maar toch. Kobe Bryant kan zijn borst daarom natmaken. De basketballer van de LA Lakers wordt immers verdacht van verkrachting. Hij zou zo'n zes weken geleden een negentienjarig meisje heb ben gedwongen tot het hebben van seks met hem op een hotelkamer. Zou. Er is immers nog niets bewezen en hijzelf ontkent. Toch heeft het grote publiek zich al een mening gevormd: Bryant is schuldig. En dat komt niet in de laatste plaats omdat, net als bij OJ Simpson, de me dia er vol op duiken. Bij de eerste hoor zitting van afgelopen woensdag liet geen tv-station verstek gaan, terwijl het daarbij ging om het vaststellen van de datum van de eerste echte zittings dag. Al met al duurde de zitting zeven minuten. Zelfs rechter Frederick Gan nett ergerde zich aan de media-aan dacht. „Dit is wel een heel korte zitting voor zo veel aandacht", zei hij. Tussen de eerste keer dat OJ Simpson moest voorkomen en zijn vrijspraak zat vijftien maanden. In die periode ging er geen dag voorbij of kranten kwamen met schreeuwende koppen over hem en het gekke Amerika zat aan de buis ge kluisterd toen de rechtszaak live werd uitgezonden. Van Bryant wordt nu al gezegd dat hij de 'little OJ' is. In de media - van CNN tot de LA Times en van de USA Today tot de Montana Standard - wordt ook al Nooi ijZeeu 1; Natie ^Redc ww v E-mt Post' Jazet zich. Dat was in 1999 in Pakistan. Toen kwam Duitsland met een Onder 21-ploeg opda gen. Dat team eindigde als laat ste en degradeerde. Die degra datieregeling heeft men laten vallen Jazet veegt het argument dat twee toernooien binnen een maand fysiek onverantwoord zou zijn van tafel. „Dat het te zwaar zou zijn is onzin. Een Champions Trophy kan erin hakken, maar met achttien spe lers en de mogelijkheid om tij dens wedstrijden door te wisse len, is het heel goed te doen. Voor ons het is het zelfs ideaal. We hebben een jonge ploeg in ont wikkeling en elke topwedstrijd is welkom." GPD BRUNSSUM - Oud-wereldkampioen Alexander Schwa man heeft voor de eerste keer het internationale damteer® in Brunssum op zijn naam geschreven. De Rus haalde dei punten. Ook de Nederlanders Erwin Heunen en Anton Scl tanus haalden dertien punten, maar Schwarzman won toernooi omdat hij sterkere tegenstanders tegenover zicht gekregen. ANP LONDEN - Bernie Ecclestone, de baas van de Formule heeft gisteren ontkend dat er al een beslissing is genomenoi de Grote Prijs van Canada in 2004. Donderdag brachteni Canadese organisatoren naar buiten dat Ecclestone de we strijd van de kalender had geschrapt. „De kalender voor 2D is nog niet uitgegeven", sprak Ecclestone. „Ik weet nietws dit verhaal vandaan komt." Volgens de Canadezen zout verbod op tabaksreclame de oorzaak van deze verrassen beslissing zijn. RTR RIJSWIJK - Max van Heeswijk rijdt ook volgend seizoen! US Postal. De Limburgse wielrenner heeft zijn contract bij Amerikaanse formatie van vijfvoudig Tour-winnaar Lat Armstrong met één jaar verlengd. Van Heeswijk fietst ditji zijn eerste seizoen in dienst van US Postal. Hij kwam over?; Domo-Farm Frites, waar na de fusie met Lotto geen meer voor hem was. ANP LONDEN - De atleten Haile Gebreselassie en Derartu Tï lopen op 7 september mee in een wedstrijd tegen de armoei in hun land Ethiopië. De twee olympische kampioenen zulk in Addis Ababa worden vergezeld door zo'n 11.000 mense De liefdadigheidsrace over zes kilometer is een initiatief v de organisatoren die in mei bij een concert in de stijl vanLi Aid nog 1,5 miljoen dollar ophaalden. Ethiopië heeft alia® tijd te kampen met ernstige droogte. RTR TOELA - De Russin Joelia Petsjionkina heeft gisteren tijde de nationale atletiekkampioenschappen in haar land het» reldrecord op de 400 meter horden verbeterd. Ze klokte: Toela een tijd van 52,34 seconden en bleef daarmee onderi oude toptijd van de Amerikaanse Kim Batten: 52,61. Dati cord dateerde uit 1995. Petsjionkina, die tot gisteren eenpe: soonlijk record van 53,10 seconden had staan, is meteenfavi riet voor het WK atletiek, later deze maand in Parijs. AFP FRANKFURT - Het bestuur van de Duitse wielerbond BDi heeft de vier baanrenners Cristian Bach, Daniel Becke, Lehmann en Sebastian Siedler een schorsing opgelegd» gens hun opstelling bij het WK baan. Uit protest tegen des- lectieprocedure weigerde het viertal vorige week te starteno? de ploegenachtervolging. Lehmann en Becke zullen tota met 31 augustus 2005 niet meer worden geselecteerd vorft nationale ploeg. Voor Siedler loopt de straf tot 31 augffis 2004. De drie missen daardoor de Olympische Spelen volgt jaar in Athene. De schorsing van Bach, die als enige zijnex&l ses heeft aangeboden, loopt tot begin volgend jaar. SID ïrti Jb HHHI foto E PA Club Brugge de druk opvoerde. In de 59e minuut was het raak. Mendoza leek zich te gaan verslikken in zijn eigen dribbel, maar schoot de bal vervolgens toch strak in de hoek: 1-0. Daarna kregen beide ploegen nog vol doende kansen, maar de keepers Verlinden (Brugge) en Moons stonden meer treffers in de weg. druk gespeculeerd over de hoogte van de straf. Er wordt verhaald over een stoere openbaar aanklager die zeker weet dat hij genoeg bewijs heeft, over een zielig jong meisje dat is verleid en over een berouwvolle basketballer. Geen detail blijft onbesproken; de hon gerige Amerikaan wil alles weten en wordt op z'n wenken bediend. Eigenlijk is Bryant al veroordeeld. Nie mand ziet hem momenteel als drievou dig NBA-kampioen met de LA Lakers. Nee, Kobe Bryant - tot voor kort een voorbeeld voor de jeugd - is en blijft een verkrachter. Ook al wordt hij straks vrijgesproken. Amerika vergeet niet snel. Roeland van Vliet van onze sportredactie LONDEN - Bram Som heeft bij de Super Grand Prix in Londen de overwinning op de 800 meter op een haar na gemist. De Ne derlander knokte zich op het laatste rechte eind naast we reldkampioen Andre Bucher, maar kwam hem niet voorbij. Het verschil op de streep be droeg tweehonderdste van een seconde: 1.45,56 om 1.45,58. ROTTERDAM - Feyenoord heeft Johan Elmander voor een seizoen verhuurd aan NAC en het contract voor de Zweedse aanvaller verlengd tot medio 2005. Uit de verlenging blijkt dat de technische leiding van de Rot terdamse club vertrouwen heeft in de ontwikkeling van de 22-ja- rige Elmander. Wegens de con currentie kwam hij sinds zijn komst weinig bij Feyenoord aan spelen toe. Elmander werd vorig seizoen uitgeleend aan het Zweedse Djurgardens IF. Zijn uitstapje naar NAC moet hem ook dit seizoen weer voldoende speelminuten opleveren. ANP PARIJS - Ook de golf sport heeft zijn dopinggevallen. Tijdens de Franse Open in juni werkte Mare Farry vrijwillig mee aan een dopingtest. De overkoepe lende organisatie van de Euro pese Tour liet gisteren weten dat hij positief heeft gereageerd. Bij de 44-jarige Fransman werd het verboden middel Predniso lone, behorend tot de steroïden, ontdekt. Farry had medicijnen gebruikt die een polsblessure moesten bestrijden. De Frans man behoorde tot een groep van zes golfers die tijdens het Franse evenement van de Europese Tour aan de controle meewerk ten. Farry verklaarde dat hij drie weken voor de Franse Open nog een cortisonenbehandeling had ondergaan en ontstekingsrem mers had geslikt. Dat had hij de dopingarts ook gemeld. De Fransman moet zich op 15 sep tember bij de Franse bond ver antwoorden. ANP Som, eerder in Rome al derde, ging in Londen goed mee. In it eerste ronde was er een valpar tij. Som, die aan de binnenkant liep, had er geen last van ei sloop voorin met Bucher mee Op de laatste 100 meter opende hij uit tweede positie de aanval De Zwitser kon die ternauwer nood afslaan. Patrick van Balkom slaagde ei in Londen op de 200 meternie: in de limiet voor de WK atletiek te lopen. De Nederlander ein digde als zevende in 21,12 se conden. Winnaar werd de jongt Brit Christian Malcolm in 20,25. De Keniaan Paul Korir liep of de mijl de beste seizoenpresta tie. Korir kwam uit op 3.48,1 Hij bleef zijn landgenoten Cor nelius Chirchir en WilliamChir- chir ruim voor. Wereldrecord houder Tim Montgomery kot zich op de 100 meter verrassend genoeg niet plaatsen voor de fi nale. Hij bleef in de tweede serif steken op de zesde plaats it 10,13 seconden. ANP WOERDEN - Daphny van Brand ontbreekt in de selectif voor de Europese kampioe»; schappen mountainbike van li tot en 24 augustus in het Oos tenrijkse Graz. De nationale kampioene kan s, de NK op 17 augustus in Zoeter- meer alsnog een plaats in ploeg afdwingen. Mirjam Diele man uit Vlissingen is zoals ver wacht wel in de EK-selectie op genomen. Van den Brand heeft vorig maand een rustpauze inge® omdat het herstel van een ope ratie aan de liezen niet wens verliep. Op een trainings kamp in Mallorca probeertzefl- haar vorm te hervinden. „Als» bij de NK goed rijdt, zal ik haar alsnog selecteren", zei bonds coach Leo van Zeeland. „Hd!: afwachten hoe ze er voor staa Ik kan de ploeg nog met ma»; maal drie vrouwen uitbreid® De ploeg bij de vrouwen besta* nu uit Elsbeth van Rooy-V® Mirjam Dieleman en Sas»- Elemans. Bij de mannen voe- Bart Brentjens de selectie Ook Thijs Al, Erwin BakW Bas Peters en Maarten Tjallw doen mee. Op de downhill sta' ten Gert Tholen en Koen v Valkenhoef. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 18