PZC Ontpolderen is onwezenlijk Reorganisatie moet slechte resultaten Grontmij verbeteren Anton Heyboer exposeert in Kats Bundeling van kleur en vorm GROTE KERK VEERE Regels voor nieuwe economische activiteit platteland soepeler ELICHT WWW NAZOMER FESTIVAL 13 Ontpoldering kunst zaterdag 9 augustus 2003 Brandbrief over korten subsidie voor opvang van gedetineerden Veiligheid Besparing Omgevingsplan in 2006 af JAN WOLKERS DRUMMERS DOUBLE BILL 30 8 16.00 uur URKER MANNENENSEMBLE Info: www.nieuwe-muziek.nl Tel. 0118 623650 Aanpassingen Motorrijder zonder helm onder invloed J 1 VI liter teii gift te s ieb: nis •eget rese 'P Ja, Deer t vei PEN HAAG - De Stichting Door Opvang en Ontmoeting Resocialisatie (Door) uit Vlis- singen heeft minister van justi tie Donner per brief gevraagd om de Zeeuwse opvang voor ge detineerden niet financieel te korten. Door heeft een startsubsidie toegewezen gekregen van jaar lijks 45 duizend euro, begin nend in 2002. De laatste ver strekking is in 2004. Donner heeft aan alle maatschappelijke organisaties die onder zijn be leidsterrein vallen laten weten dat vanwege bezuinigingen startsubsidies zullen worden verminderd. Volgens Door-di recteur J. Swart snijdt de minis ter daarmee in eigen vlees. Jaar lijks komen er in Nederland ongeveer 35 duizend gedeti neerden vrijVan die groep heb ben zo'n 20 duizend ex-gevan- genen geen vaste woon- of verblijfplaats en 80 procent van de voormalige gedetineerden gaat binnen een jaar alweer in de fout. Met opvanghuizen in Terneuzen, Middelburg, Vlis- singen en Goes probeert Door gedetineerden aan het eind van hun straftijd te begeleiden bij het vinden van ondermeer woonruimte en werk. Door is in middels twee jaar actief en di recteur Swart heeft vastgesteld dat degenen die het zogenaam de Penitentiaire Programma hebben Doorlopen nauwelijks nog terugkeren op het criminele pad. De activiteiten van de stichting, waar zowel betaalde krachten als vrijwilligers actief zijn, slui ten naadloos aan op de doelstel ling van Donner, aldus Swart. Meer veiligheid, minder recidi ve en daardoor minder behoefte aan cellen. De 45 duizend euro voor Door uit Vlissingen moet op de miljardenbegroting van justitie toch te vinden zijn, meent de Stichting. Donner heeft nog niet gereageerd op de brief van Door, dat voor haar in komsten niet alleen afhankelijk is van justitie, maar ook geld krijgt van de gemeenten Vlis singen, Terneuzen, Middelburg en Goes en diverse maatschap pelijke instanties. door Rinus Antonisse Ongeloof overheerst. „Het gaat het voorstellingsvermogen te boven. Waar is de realiteitszin?" Voorzitter Pe ter de Koeijer van de Zuidelijke Land en Tuinbouw Organisatie Zeeland noemt de voorstellen voor ontpoldering langs de Westerschelde - onderdeel van het Natuurontwikkelingsplan - onwe zenlijk. Zowel bij grootschalige als kleinschali ge ontpoldering - land weer onder in vloed van het getij brengen - zijn vele duizenden hectares landbouwgrond in het geding. Voor hij een definitief oor deel geeft, wil De Koeijer eerst de finan ciële gevolgen van zo'n ingreep (inclu sief de kosten van maatschappelijke ontwrichting) op tafel zien. ..De belastingbetalers en de politici moeten wel een helder beeld krijgen. Dat kan wel eens schrikken zijn", aldus de ZLTO-voorzitter. Hij is overigens niet verrast dat het idee van ontpolde ren ('of wat voor andere namen er ook voor verzonnen worden') weer opduikt, ook al riep Zeeland in 1995 massaal dat dit onbespreekbaar is. „De discussie is onvermijdelijk zolang we over een onbeperkte toegang tot de haven van Antwerpen praten en daar mee over verdere verdieping van de Westerschelde", stelt De Koeijer. „Dan kom de discussie steeds terug. Ener zijds vanwege de Vogel- en Habita trichtlijnen en anderzijds vanwege het veiligheidsaspect. De ZLTO is tegen verdere verdieping van de Westerschelde. „Het is onlogisch een wereldhaven zo diep landinwaarts te handhaven. De grenzen van de toe gankelijkheid van Antwerpen zijn be reikt. Dat merkt de stad zelf en ook de omgeving, denk aan de potpolders. Er nog een dimensie bovenop zetten is te veel", zegt De Koeijer. Hij vindt dat de Vlamingen richting Zeebrugge moeten koersen; Vlissingen, met of zonder con- fBij aanleg van een Overscheldeverbinding is ter hoogte van de A58 bij Rilland een doorlaatmiddel voorzien. foto Willem Mieras tainerterminal, beschouwt hij niet als echt alternatief. Voor alle duidelijkheid: de ZLTO is óók tegen ontpolderen. Niet zozeer vanwe ge de emoties die het teweeg brengt en het Zeeuws verleden, maar meer uit za kelijk oogpunt. De Koeijer: „We zijn ongerust dat we door allerlei ruimte claims - waaronder als heel grote het ontpolderen - het minimale aantal hec tares landbouwgrond verliezen, dat no dig is om een goed landbouwgebied te blijven. Zeg maar dat de kritische mas sa te klein wordt. Er kan wel eens zo weinig grond overblijven, dat agrarisch Zeeland voor toeleverende en vooral verwerkende bedrijven - denk aan de fritesindustrie - niet meer aantrekke lijk is." Het rapport waarin ontpolderen wordt opgevoerd is bouwsteen voor het Na tuurontwikkelingplan Scheldebekken. De Koeijer denkt dat het deels geschre ven is vanuit een spijtgevoel, dat de hui dige natuursituatie in de rivier niet ide aal is. „Dat mag dan zo zijn, maar ik beschouw dat wel als een gegeven. Het is onjuist dat nu extra natuurwensen boven water komen drijven. De ZLTO-voorzitter geeft alvast een schot voor de boeg. „Als die hele ont poldering nodig is om de industrie van Antwerpen te faciliteren, vraag ik me af of je nog wel over agrarische waarde kunt praten als grondverwerving aan de orde is. Dan gaat het in feite om indu- striegrond en dat betekent een hogere prijs betalen." Aanleg van een Overscheldeverbinding via het Kreekrak tussen Wester- en Oos- terschelde ziet De Koeijer als een ge volg van verdere verdieping. „Het gaat vooral om veiligheid. De Overschelde komt in beeld als de trechter dieper wordt en er meer water in kan. Die vei ligheidsdiscussie is voor ons wel lastig. Maar het toont een beetj e het onnatuur lijke aan van een verdere ontwikkeling van Antwerpen. Als je het water op meer natuurlijke wijze zijn gang wil la ten gaan, dan moeten we de Wester schelde eigenlijk laten verzanden." Langs de zijlijn praat de ZLTO mee over het project Proses, dat in 2004 een Ont- wikkelingsschets voor de Schelde moet opleveren (het Natuurontwikkelings plan is daar onderdeel van). Dat is zo tussen Nederland en Vlaanderen afge sproken in het Memorandum van Vlis singen. De Koeijer: „Achteraf gezien was dat Memorandum heel belangrijk. Nu blijkt dat je het naar twee kanten kunt uitleggen. Zoeken naar een balans tussen veiligheid, toegankelijkheid en natuurlijkheid. Als Nederland kun je het gevoel hebben dat een verdere ver dieping er niet kan komen en de Vla mingen denken precies andersom: dat je met een beetje compensatie verder kunt verdiepen." door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Advies- en in genieursbureau Grontmij wil het bedrijf reorganiseren. Aan leiding daarvoor zijn de slechte resultaten in het eerste halfjaar. Het concern overweegt be drijfsonderdelen die zich rich ten op de bouw- en installatie- markt samen te voegen. Het gaat onder meer om Bravenboer Scheers en ingenieursbureau Het Noorden. De plannen zijn nog in een pril stadium, benadrukt woord voerder J. Ruhof van Grontmij in De Bilt.,We onderzoeken dat nog. Het is niet zeker of het daadwerkelijk gaat gebeuren." Maar Ruhof zegt dat er wel wat moet gebeuren, omdat de resul taten het bedrijf daartoe dwingen. Grontmij zag het be drijfsresultaat in de eerste zes maanden dalen met 70 procent tot2,lmiljoen euro. De daling is het gevolg van kostenstijgingen (personeels- en pensioenlasten en automatisering) en lagere marges. Met name de advies- en ingeni eursbureaus die zich richten op de bouw- en installatiemarkt maken volgens Grontmij moei lijke tijden door. Overheden en private opdrachtgevers investe ren minder. En doordat de vraag naar kantoren nihil is, vermin dert ook de vraag naar de dien sten van advies- en ingenieurs bureaus. Grontmij is al bezig om het aan tal personeelsleden te vermin deren. Ruhof: „We reduceren met name het aantal tijdelijke krachten. Eind dit jaar zullen er 250 mensen minder in dienst zijn dan eind vorig jaar." Dat levert volgend jaar een be sparing op van 10 miljoen euro. Het aan de Amsterdamse beurs genoteerde bedrijf wil daar bo ven bedrijfsonderdelen in el kaar schuiven. Het concern sluit niet uit dat dochterbedrijven, zoals Bravenboer Scheers en Het Noorden worden samenge voegd en onder Grontmij verder zullen gaan. Grontmij Braven boer Scheers heeft kantoren in Middelburg (45 werknemers), Terneuzen en Roosendaal (sa men 130 werknemers). „Bedrijven moeten meer zaken met elkaar gaan doen en meer gebruik gaan maken van el- kaars kennis", zegt Ruhof. „Misschien moeten ze ook van uit andere kantoren gaan wer ken. Maar hoe dat vorm krij gt, is nog niet bekend. Ruhof schat dat Grontmij in ok tober de concrete plannen kan presenteren. Directeur A. Vader van Bravenboer Scheers was wegens vakantie niet bereik baar voor commentaar. MIDDELBURG - Voor het ma ken van een Integraal Omge vingsplan Zeeland (IOZ) is 720 duizend euro nodig. Als alles goed verloopt kunnen Provinci ale Staten het plan in de loop van 2006 vaststellen. Het IOZ bundelt en vervangt de bestaande streek-, waterhuis- houdings- en milieubeleids plannen. Bedoeling is meer hel derheid te verschaffen over het provinciale beleid. Over het plan zal met maatschappelijke organisaties, burgers en bedrij ven overlegd worden. Advertentie 26 aug t/m 7 sept 2003 0900 33 00033 doorMieke van der Jagt KATS - Anton Heyboer komt al dertig jaar niet meer van zijn ei land in het moerasgebied bij Den lip, maar zijn werk nog wel. Vanaf morgen is het in Zeeland. Tot 29 september zijn bijna 150 werken van de kunstenaar te zien in Galerie Kats aan de Dorpsstraat in Kats. Heyboer, die vooral bekend is vanwege zijn huwelijk met vijf vrouwen tegelijk, beschouwt zijn levenswijze als een van zijn beste werken. Dat zijn vijf echt genotes met wie hij een puur platonische band zegt te heb ben, een economische eenheid vormen, beschouwt hij als hün verdienste maar de emotionele binding tussen de vrouwen ziet hij als zijn grootste kunst werk. Anton Heyboer laat het daar niet bijHij is, ondanks zijn hoge leeftijd, nog erg productief in de beeldende kunst, de laatste ja ren vooral in krijt. In Galerie Kats hangt een over zicht van zijn werk, met de re cente krijttekening maar ook met het werk in gouache, inkt en klei van wat langer geleden en de vroege grafische kunst die Heyboers naam in de jaren na de oorlog vestigde. Lenny van Broekhoven, die haar nog maar onlangs geopen de galerie al snel een succes zag worden, kan niet alle werken van Heyboer die ze in huis heeft, ophangen. Vooral de afgelopen jaren werkt Anton Heyboer groot en snel. „Maar een deel van het werk staat in grote map pen op bokken, zodat het pu bliek kan bladeren." Omdat Anton Heyboer toch net iets meer is dan alleen zijn werk, draait in Galerie Kats ook een videoband over de kunstenaar. Daarin legt hij zelf uit hoe hij zijn leven als kunstwerk inricht. Op een nader te bepalen datum zal in Kats nog een lezing over Heyboer worden gehouden. Ga lerie Kats is op zaterdag en zon dag open van 12.00 tot 17.30 uur en op donderdag en vrijdag van 11.00 tot 17.30 uur. II De nieuwe expositie in de galerie van Hans van Tilburg biedt naast zijn eigen beelden ook een collectie aquarellen van Hans Almekinders. foto Marijke Foikertsma i van de werken van Anton Heyboer die in Kats te zien zijn. foto Willem Mieras door Ali Pankow ZIERIKZEE - Kort samengevat biedt de nieuwe expositie in ga lerie Baptist Amandus aan de Schuithaven in Zierikzee een bundeling van schoonheid door middel van kleuren en vormen. De beelden zijn van galeriehou der en beeldend kunstenaar Hans van Tilburg, de aquarellen zijn gemaakt door gastexposant Hans van Almekinders uit Hil- Almekinders koestert een hech te band met Zeeland. Hij werd geboren in Apeldoorn, maar bracht een groot deel van zijn jeugd in Zeeuws-Vlaanderen door. Met regelmaat komt hij te rug naar deze provincie om er zelf te schilderen of om de tech niek van het aquarelleren op cursisten over te brengen. Tij dens zo'n kort verblijf ontmoet te Van Tilburg hem en werd het idee van een combi-tentoon stelling geboren. Almekinders maakte er speciaal nieuw werk voor en liet zich daarvoor door toonaangevende monumenten op Schouwen-Duiveland inspi reren. Het resultaat is een fraaie collectie aquarellen van onder meer Noord- en Zuidhaven poort, Bolwerk en Nobelpoort in Zierikzee, Sint Nicolaaskerk in Brouwershaven, Jacobus- kerk in Renesse en Slot Haam stede. Kenmerkend voor het werk van Almekinders is zijn gebruik van intense kleuren en eigenzinnige keuzen daarin. Die persoonlijke interpretatie biedt zijn schilderijen bijzondere meerwaarde. Mooie details zijn daarin ook de subtiel geschil derde silhouetten van tijdloze personen tegen de achtergrond van de krachtige monumenten. Wie de moeite neemt ook even de bovenverdieping te bekijken, ziet een aanzienlijk andere in valshoek van Almekinders. Daar toont hij een serie op mu ziekinstrumenten gebaseerde aquarellen met daarin kunstig verweven grappen. Mooi voor beeld biedt het schilderij 'Hoog van de toren blazen'. De kunste naar draagt zijn kennis en erva ring graag op anderen over. Hij is auteur van onder meer het boek 'Zeefdrukken met water verf' en hij presenteerde des tijds de cursus Aquarel van Te- leac. Hans van Tilburg is blij met de ze eerste gastexposant in Bap tist Amandus. Die opmerkelijke Advertentie 18-8 20.00 uur l\IAT. JEUGDORKEST Reinbert de Leeuw 22 8 20.00 uur DICHTER BIJ JAZZ naam gaf hij aan zijn Zierikzee- se galerie als eerbetoon aan zijn creatieve grootvader. „Die man kon zulke bijzondere dingen maken met de beperkte midde len die hem destijds ten dienste stonden. Met een mesje wist hij uit wat schillen al iets moois te snijden", zegt de kunstenaar. In zijn eigen werk gelden mensen als belangrijkste inspiratie bron. Vooral de relatie tot elkaar weet Van Tilburg in zijn beelden op intense wijze tot uiting te brengen. Fraaie voorbeelden daarvan zijn het beeld van twee jonge mensen in een verstrengeling en van twee schakers in opperste concentratie. Van Til burg creëert zijn beelden afwis selend uit albast, serpentijn en marmer. Vooral het hakken van marmer geldt voor hem als uit daging omdat het een materiaal is dat hij als het ware moet be vechten. De expositie in galerie Baptist Amandus aan de Schuithaven in Zierikzee is vanaf vandaag tot en met 14 september geopend van don derdag tot en met zondag van 13.00 tot 19.00 uur. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur wil op korte termijn de regels voor nieuwe economische activiteiten op het platteland versoepelen. Dat ge beurt door aanpassing van het in 1997 vastgestelde Streekplan Zeeland. Uitgangspunt is de 'vi taliteit en kwaliteit' in het bui tengebied verbeteren. De provincie gaat aan de slag met het opstellen van een zoge noemd Integraal Omgevings plan, als opvolger van het Streekplan. Óp zijn vroegst zal dat in 2006 gereed zijn. Daar wil het dagelijks provinciebestuur met het aanpassen van de regels voor economische activiteiten niet op wachten. Binnen negen maanden moet er een streekplanherziening lig gen, waarin spelregels staan voor het beleid ten aanzien van onder meer: behoud van de voor Zeeland belangrijke duisternis door het aanwijzen van 'donkertegebie- den' met bijbehorende voor schriften; de (on)mogelijkheden voor toepassing van teeltondersteu nende voorzieningen, zoals re genkappen, boogtunnels, vo- gelafweernetten, kunststof-af dekkingen van grond; een definitieve regeling voor het opzetten van landschaps campings, in plaats van de hui dige experimentele regeling; uitgangspunten voor het plaatsen van zendmasten, zoals bundeling van installaties op één mast en aanwijzingen voor plekken waar masten wel/niet neergezet kunnen worden. Ook moet er over de aanpak van archeologisch erfgoed helder heid komen. Gemeenten en wa terschappen hebben geen eigen beleid op dit stuk van zaken. Nederland ondertekende in 2002 het Verdrag van Malta, dat de overheden verplicht méér te doen aan bescherming van his torisch erfgoed. In de praktijk worstelen gemeenten en water schappen met de regelgeving en de streekplanherziening moet dat oplossen. Het dagelijks provinciebestuur wil van de gelegenheid gebruik maken om - in een bijlage bij de herziening - informatie te geven over de betekenis voor het ruim telijk beleid van de Europese Vogel- en Habitatrichtlijnen. Daartoe (hoort in elk geval: dui delijk aangeven welke gebieden er onder ide werking van deze richtlijnen vallen en met welke beperkingen dan rekening ge houden moet worden. Om de leefbaarheid van het platteland in stand te houden, stelde de provincie in 2001 de streekplanherziening 'nieuwe economische dragers' vast: kan sen bieden voor aan landbouw verwante én niet-agrarische ac tiviteiten. Bijvoorbeeld loon- en drainagebedrijven, veehandel, opslag producten, hoveniersbe drijven, paardenpensions, be zoekerscentra en aan huisge bonden beroepen. Op de nieuwe mogelijkheden is zeer mondjesmaat ingespeeld. Zo zijn veel gemeenten traag met het inpassen van de nieuwe economische dragers in hun be stemmingsplannen voor het landelijk gebied. De georgani seerde landbouw pleit boven dien voor ruimere toepassings mogelijkheden. Het dagelijks provinciebestuur wil in de streekplanherziening Vitaliteit en Kwaliteit aanpassingen doorvoeren. Daarbij gaat het onder meer om verruiming van de bebouwings mogelijkheden op boerenbe drijven (niet beperken tot het bouwblok rond de boerderij). Voor bestaande niet-agrarische bedrijven geldt nu dat eenmali ge uitbreiding is toegestaan tot maximaal 20 procent van de be staande bebouwde oppervlakte. Strikte toepassing zorgt voor knelpunten. Daarom is aanpas sing van de regel wenselijk. RENESSE - Een 35-jarige Duitse motorrijder is gisteroch tend om vijf over half drie door de politie op de Zeeanemoon- weg in Renesse betrapt op rijden zonder helm. Ook bleek de man bijna twee keer zoveel alcohol te hebben gedronken als wettelijk toege staan. De overtredingen kwa men de Duitser op een dagvaar ding en een rijverbod van vier uur te staan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13