PZC li. K A\r/<vr Delta was tijdens stroomstoring te lang onbereikbaar Garnalenvisserij zit in zwaar weer Aantal jonge kokkels in Waddenzee daalt Politiek Reimerswaal mild over bedelbrief van ambtenaren Ik ben vaak benauwd. Wie helpt mij daarmee om te gaan? Tuinbouwers wachten invloed droogte af V i w zaterdag 9 augustus 2003 Positief Beurtjaar Omvang Capaciteit Generator Man gewond bij aanrijding Monsterpunten Oogstbaar Luchtwegklachten roepen vaak veel vragen op. De medewerkers van de Astma Fonds advieslijn kunnen u op weg helpen. Met heldere informatie en praktische adviezen. Zo nodig krijgt u extra steun van een telefonische coach. Zodat u voldoende 'bagage' hebt om verder te kunnen. Astma Fonds advieslijn informatie, coaching en adviezen op maat voor iedereen die te maken heeft met astma of C0PD (chronische bronchitis en longemfyseem) Bel: 0800-2272596 (gratis) werkdagen 10-14 uur advieslijn@astmafonds.nl postbus 5, 3830 AA Leusden www.astmafonds.nl Spannende tijden voor fruittelers door Rinus Antonisse EVERSDIJK - Voor de Zeeuwse fruittelers breken spannende weken aan. Wat gebeurt er met groei en kwaliteit van de appels en peren in de laatste maand vóór de pluk? Met name de in vloed van de droogte is onduide lijk. „Als het de komende weken rond de 30 graden blijft stomen, weet ik niet wat er gebeurt. Mis schien moeten we eerder pluk ken", zegt Ad Slabbekoorn, voorzitter kring Zeeland/- Noord-Brabant van de Neder landse Fruittelers Organisatie (NFO). Hij tekent aan dat er met langdurig droog en warm weer niet zo gek veel ervaring is bij de fruittelers. Bovendien zijn de omstandig heden vandaag de dag anders dan tijdens eerdere droge zo mers, als in 1976 en 1947. An ders dan toen kunnen veel telers nu druppelbevloeiing toepassen en circa 15 procent kan berege nen. Slabbekoorn: „Op een gegeven moment kan de boom het af la ten weten. Dat kan wat de maat betreft een paar millimeter ver schillen, met name op de perce len waar geen bevloeiing toege past kan worden." De kringvoorzitter is overigens wel positief gestemd over de ko mende oogst, waarvoor de hoofdpluk rond de eerste sep tember begint (nu worden al een paar vroege zomerrassen geplukt). „Dankzij de warmte zal de smaak dit seizoen erg goed zijn; een prima zoet zuur verhouding. Wat de kwali teit betreft ben ik optimistisch, zowel voor de appels als pe ren." Volgens Slabbekoorn is er spra ke van een goed groeiseizoen: weinig hagelschade en de nachtvorst is in Zeeland reuze meegevallen. „De celdeling is uitstekend verlopen. De poten tie om uit te groeien tot goede, knapperige vruchten is prima." De verwachting voor de kilo gram-opbrengst is wisselend. migr -v -s L Appels plukken in Kapelle. Er hangen meer appels, vier tot vijf procent, aan de bomen dan vorig jaar. „Bij de peren schat ik dat er 11 tot 15 procent minder hangt", stelt Slabbekoorn. „Vooral de Doyenné du Cornice en de stoof peren laten het afweten. Van de hoofdpeer Conférence zie ik een goede oogst komen." Hij is ook positief over de ontwikkeling van de appelprijs. „Daarop heb ik wel een beetje moed. Ik rela teer dat ook aan de goede kwali teit." Slabbekoorn herinnert aan de prijzen die voor de vorige oogst werden betaald. Voor het eerst sinds jaren waren die rede lijk, ook al was er geen super kwaliteit. In Europa was de ap pelopbrengst niet zo geweldig en dan zie je dat de prijs opkrab belt. En er komt 'n keer een evenwicht tussen vraag en aan bod." De kringvoorzitter merkt op dat er wel grote verschillen optra den. Sommige bedrijven had den veel hagelschade, andere lage kilo-opbrengsten. Daarop is het zogenaamde 'beurtjaar' van invloed: regelmatig neemt een fruitboom bij de productie van vruchten een pauzejaar en valt er minder te oogsten. Bij de peren komen meer beurtjaren voor dan bij appels. Slabbekoorn vindt dat de fruit telers wel toe zijn aan wat op- kikkers. Ze hebben slechtejaren achter de rug. Net als in de ak kerbouw daalt het aantal telers met zo'n drie procent per jaar. De oppervlakte in Zeeland be slaat ongeveer 3800 hectare en dat wordt niet meer. Er is een lichte toename van het aantal perenbomen en een afname van appelbomen. De omvang van een bedrijf stijgt. De gemiddelde bedrijfs- grootte ligt tussen acht en tien hectare, de trend gaat naar be drijven van 15 tot 20 hectare. „Die gaan de ruggengraat vor men", meent de NFO-voorman. Fruitkwekers zijn ook op zoek naar aanvullende teelten, zoals kersen en druiven. Met name akkerbouwers op Zuid-Beve- foto Willem Mieras land hebben zich met succes ge worpen op de teelt van zwarte bessen. Slabbekoorn noemt het opvallend dat er geen terugkeer is van de teelt van zacht fruit, zoals aardbeien, bessen, fram bozen en bramen. Het gebied rond Kapelle was daarvoor vroeger hét centrum. „Het verwondert me dat die teelt niet opnieuw opgepakt wordt. Het is arbeidsintensief en je moet veel vakkennis heb ben, maar op twee tot drie hec tare is er al een goede boterham mee te verdienen." door Ali Pankow ZIERIKZEE - Een dag na de storingen in de stroom- en wa tervoorziening op Schouwen- Duiveland blijft de onvrede over nutsbedrijf Delta NV on verminderd. Burgemeester J. Asselbergs uitte gisteren zwa re kritiek op het feit dat een ver tegenwoordiger van het nutsbe drijf pas twee uur na de melding in het Regionaal Coördinatie centrum (RCC) in Middelburg arriveerde. Ook bleven de hulp diensten lange tijd verstoken van adequate informatie van Delta. Directielid D. van der Klauw van Delta erkent dat bij de eer ste beoordeling van de storing niet werd uitgegaan van een ca- lamiteuze situatie waarbij ge coördineerd overleg was vereist. Volgens hem is er wel direct con tact geweest met brandweer en politie en heeft het nutsbedrijf zich vervolgens geconcentreerd op het verhelpen van de storing. Bij nader inzien bleek het te gaan om twee mankementen in de leidingen tussen Zierikzee en de Westhoek die zich kort na el kaar manifesteerden. „Toen de omvang duidelijk was en bleek dat het herstel van de stroom voorziening in getrapte fasen moest gebeuren, hebben we wel direct een vertegenwoordiger naar het RCC gestuurd." Van der Klauw erkent ook dat afspraken over dit soort beslis singen beter op elkaar afge stemd moeten worden. Volgens hem zal dat aan de orde komen tijdens het gesprek dat naar aanleiding van de eerdere stroomstoring met Pinksteren voor half augustus al gepland staat tussen Delta en Assel bergs. Twijfels over de energiecapaci teit van Delta tijdens hoogtijda gen naar aanleiding van de stroomstoringen in twee maan den tijd zijn volgens Van der Klauw gestoeld op een verkeer de veronderstelling. „In beide gevallen gaat het om storingen in het netwerk en die hebki niets te maken met het produ tievermogen." Medewerkers van Delta zijngt teren de hele dag nog bezig g weest met het herstel vanL netwerk. Over de oorzaak vj de storing hoopt de directe van het nutsbedrijf volgas week meer duidelijkheid te hé ben. Speculaties over kortst ting zegt Van der Klauw niet kunnen bevestigen. Bij de horecabedrijven in 8 nesse wordt steen en beeng klaagd over het verlies aano: zet. „Wij hadden gelukkig n alle couverts geserveerd, ma zodra je geen koffie meer kit zetten of bier kunt tappen, zie de zaak leegstromen. Dit echt goud geld", klaagt drijfsleider Kees den Boer restaurant De Wig. Eigenaar Koen Jachman v; bar De Stulp toont zich uiter tevreden over zijn recente i: vestering. „Na die storing Pinksteren heb ik een grote g nerator aangeschaft. Nu heb: driemaal overcapaciteit enk: ik zelfs het podium hier tega over van energie voorzien." Ook de verkoper van fluoresci rende hoofdversiersels op i Hogezoom klaagt niet. „Ja, verkocht er wel een bef meer", constateert hij metvii doening. RETRANCHEMENT - Een» jarige fietser uit België is giste avond in Retranchement wond geraakt toen hij wild oversteken. Hij werd aangere den door een auto. De fietser reed over de rijbae van de Kanaalweg en wildeè weg oversteken naar het fits- pad richting Knokke. Hij dit dat hij voorrang had. Hij liep) zijn val vermoedelijk een gek ken been op en werd overga bracht naar het ziekenhuis. door Mieke van derJaqt COLIJNSPLAAT - Nu de Visse- rijdagen, wegens het afhaken van de visserijsector, Colijns- plaatse Dagen zijn geworden, moet het publiek niet alleen de rondvaarten over de Ooster- schelde missen, maar ook d? uitreiking van Ae wimpels en de prikkelende informatie over de garnalenvisserij. De zorg wekkende ontwikkelingen in de visserij waren voor de sector reden om uit de Visserijdagen te stappen, en er is nog geen re den om die stap ongedaan te maken. Burgemeester C. van Liere van Noord-Beveland is vanuit zijn bestuursfunctie in het Product- schap Vis nauw betrokken bij de visserij in Colijnsplaat. Ook hij -"maakt zich zorgen over de gar nalenvisserij, al speelt het pro bleem in de Delta minder dan in de Waddenzee. „Dat de garnalenvissers in het noorden deze week actie hebben gevoerd, is volkomen begrijpe lijk. De twee bedrijven die in de garnalenhandel het monopolie hebben, drukken de prijzen enorm, terwijl de garnalen in de winkels voor hoge prijzen te koop liggen. De monopolisten hebben een enorme berg garna len in de vriezer liggen en willen van de vissers niet anders dan voor dumpprijzen garnalen ko pen. Onder zulke omstandighe den kun je dus net zo goed niet gaan vissen." Dat gebeurt dan ook niet in Co lijnsplaat, volgens Van Liere, althans niet op garnalen. „Er is in Colijnsplaat nog geen ons garnalen binnengebracht", zegt de burgemeester. „In Stellen dam en Breskens is de aanvoer ook minimaal. Gelukkig heb ben we hier het voordeel dat de vissers op iets anders kunnen overschakelen. Ze vangen schol en tong en de aanvoer daarvan is heel behoorlijk. Zo blijft de vis serij op Noord-Beveland in stand, maar de garnalenvissers in de Waddenzee hebben die mogelijkheid niet. Die zijn uit gerust voor garnalen en voor niets anders." Van Liere verwacht dat, als de monopolisten in oktober door hun diepvriesvoorraad heen zijn, de garnalenvisserij wel weer wat aantrekt. „Maar voor vissers die ervan afhankelijk zijnkan het dan al te laat zijn en dat is natuurlijk zeer betreu renswaardig." door Rinus Antonisse GOES - Het aantal jonge kok kels in de Waddenzee is sterk afgenomen. De zogeheten broedval is met maar liefst der tig procent gedaald. Ook de hoe veelheid volwassen kokkels blijkt tegen te vallen. Dit meldt de Stichting Wilde Kokkels, verwijzend naar recent onder zoek door het Nederlands Insti tuut voor Onderzoek der Zee (NIOZ). Voor 21 natuurorganisaties is de sterke achteruitgang van het aantal kokkels aanleiding geza menlijk te protesteren tegen de door het ministerie van Land bouw, Natuur en Voedselkwali teit (LNV) verleende vergun ning aan de - voornamelijk in Zeeland gevestigde - kokkelvis- sector. Volgens de vergunning mag er vanaf september bijna drie miljoen kilo kokkels uit de Waddenzee worden opgevist. De organisaties vragen de Raad van State de vergunning onge daan te maken. Ook de Wadden vereniging voert campagne tegen het verlenen van de ver gunning: via de website worden standaard-bezwaarschriften verspreid, die worden verza meld en ingediend bij de Raad van State. Het is elk jaar weer een tot en met de Raad van State gevoerde strijd tussen de natuurbescher ming en de kokkelvisserij: is het verantwoord op de schelpdieren te vissen en zo ja, hoeveel kilo's mogen de schepen dan opzui gen? Steevast komen beide kemphanen tot andere cijfers over de hoeveelheden weekdie ren op het wad. Kokkels planten zich alleen na koude winters massaal voort; wat dat betreft was die van 2002/03 de eerste redelijk koude winter sinds 1997. Toen werden door het NIOZ op 499 van de in totaal 1910 monsterpunten kleine kokkels aangetroffen. Dit jaar vonden de onderzoe kers slechts op 356 plekken broedval. Bovendien werden op slechts één procent van alle monsterpunten volwassen kok kels gesignaleerd. De stichting Wilde Kokkels wijst erop dat niet alleen het NIOZ weinig kokkels heeft ge vonden. Ook de jaarlijkse in ventarisatie van het Rijksinsti tuut voor Visserij onderzoek komt laag uit. Volgens de stich ting is in de voor visserij afge sloten gebieden (30 procent van de Waddenzee) 3,65 miljoen kilo oogstbaar kokkelvlees aanwe zig. In de overige 7 0 procent ligt 3,77 miljoen. De vogels in de Waddenzee heb ben ruim 18 miljoen kilo schelp diervlees nodig om in hun voed- selbehoefte te voorzien, stelt Wilde Kokkels. Via kokkels is daar bij lange na niet in te voor zien, zodat de vogels moeten overschakelen op andere week dieren als mossel en spisula, waarvan 16,8 miljoen kilo is aangetroffen. Het NIOZ meet sinds 1994 de hoeveelheid schelpdieren op wadplaten in de westelijke Waddenzee (de ruim 1900 meet punten zijn representatief voor 200 vierkante kilometer wad plaat). Wilde Kokkels signaleert een gestage achteruitgang: in 1998 was er 140 miljoen kilo oogstbare kokkels aanwezig, vorig jaar nog maar 43,5 mil joen. „Nu ook het aantal jonge kokkels opvallend is afgeno men, dreigt het merendeel van de Waddenzee van kokkels te worden ontdaan", aldus de stichting. door Rob Paardekam KRUININGEN - Bijna alle par tijen uit de Reimerswaalse ge meenteraad zijn bijzonder mild voor twee ambtenaren die op briefpapier van de gemeente be drijven aanschreven om hulp te vragen bij het afscheid van een collega. De meeste raadsleden noemen het 'niet verstandig', maar daar blijft het bij. Voor hen is de zaak afgedaan. F. Marquinie en A. Meeuwse wilden het afscheid van hun col lega L. Dominicus opluisteren met een optreden van een mu ziekgezelschap. Omdat dat niet goedkoop is, schreven ze zeven tig bedrijven in de bouw aan, in de hoop dat die het feest konden financieren en organiseren. Brancheorganisatie Vianed en PvdA-raadslid C. Knuit toon den zich kritisch over de actie. „De PvdA moet zich niet room ser dan de paus gedragen", zegt J. Kramer (Bewoners Belangen Reimerswaal). „Op zich kan het naar mijn mening niet dat amb tenaren bedrijven om financiële steun voor een afscheidsfeest vragen, maar ik zoek hier hele maal niets achter. Dat is spijkers op laag water zoeken." Ook M. Weststrate (Leefbaar Rei merswaal) heeft weinig proble men met de actie. „In mijn ogen is het een ludieke actie voor een man die al 42 jaar bij de gemeen te werkt. Daar is wat mij betreft niets mis mee. Ik vind het triest dat het afscheid van Dominicus op deze manier in een kwaad daglicht wordt gesteld." De ChristenUnie, de WD en het CDA laten ook weten het vooral sneu te vinden voor Dominicus. Zij willen de zaak geen van bei den hoog spelen. De SGP zegt het nog te vroeg te vinden voor een reactie. Burgemeester A. Verbree zegt het niet slim te vinden om voor het afscheid van een collega de hulp van het bedrijfsleven in te roepen. Hij zegt dat de gemeente integriteitsregels kent die acties als deze zouden moeten voorko men. „Wellicht moeten we die eens aanscherpen." Of er een sanctie volgt wil de burgemees ter niet zeggen. „Dat is iets tus sen de betrokken ambtenaren en het college." Het feest voor Dominicus gaat overigens ge woon door. Drie bedrijven heb ben besloten de organisatie op zich te nemen. Ze willen het feest financieren door de gasten een kaart te laten kopen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 12