Stiekeme slopers in museumstukken krijgen koud einde Veere ontraadt stoken open vuur Hij zat daar gewoon dood te gaan Koud Goud brengt sfeer in moerstaal e Fractie in Veere vindt raadsvergadering in oktober te laat wil GROTE KERK VEERE tot 1 september Diefstal vanaf balkon Doorstart voor uienbedrijf Giftige alg hindert mosselvissers Vernielingen op Walcheren Hert gedood bij aanrijding Gsm weg in zwembad Sas Schokeffect Boetes voor baldadigheid Bromfietser valt zaterdag 9 augustus 2003 Verzoek >n Man werd volgens echtgenote zwaar verwaarloosd in Ter Re ede Shock Zingend Bezuinigingen Arsenaaltheater even discotheek Vrij zicht VLISSINGEN - Vanaf het balkon van een woning aan de Mei- doornlaan te Vlissingen zijn tussen donderdagmorgen en gis termiddag diverse goederen weggenomen. De dieven namen onder meer wasgoed, planten en een beeld van een stenen adelaar wegmet een totale waarde van enkele honderden euro's. KRUININGEN - Het Kruiningse uienbedrijf Delizza is gered van de ondergang. Onder de nieuwe naam Rijnhout Onion Products maakt het bedrijf een doorstart. Delizza werd ruim een maand geleden failliet verklaard, nadat waterschap Zeeuwse Eilanden beslag had laten leggen op de tegoeden. Delizza bleek een miljoenenschuld te hebben. Een eerste doorstart mislukte, maar uiteindelijk werd toch een nieuwe investeerder gevonden. Ongeveer de helft van de 45 perso neelsleden kan aan de slag bij het nieuwe bedrijf. De activitei ten zijn inmiddels hervat. YERSEKE - De beperkende maatregelen voor mosselvissers op de Waddenzee blijven voorlopig van kracht. Zij mogen slechts twee dagen per week uitvaren. Opgeviste mosselen moeten bovendien zeker zeven dagen op de Yerseke Bank ver wateren. Reden zijn de verhoogde concentraties giftige algen die zijn geconstateerd in het kombergingsgebied Vliestroom, in het westelijke deel van de Waddenzee. Het Productschap Vis besloot vorige week in overleg met de Voedsel en Waren Autoriteit tot de maatregelen om er zeker van te zijn dat er geen besmette mosselen op de markt komen. De resultaten van monsters die deze week zijn genomen, laten zien dat de situatie in elk geval niet is verergerd. Desondanks blijven de maatregelen van kracht. De situatie is volgens het Productschap Vis niet alarmerend. De algen, die bij mensen onder meer diarree kunnen veroorzaken, zijn ook niet in de mosselen zelf aangetroffen. DOMBURG - Onbekenden hebben donderdagnacht vernie lingen aangericht in de Doctor B. Vaandragerstraat in Dom burg. Een toegangsdeur van een bedrijfspand moest het ontgelden. De schade is onbekend. Bij een bedrijf aan het Domburgs Schuitvlot in Middelburg werd dezelfde nacht een raam vernield en in Aagtekerke sneuvelde in de Burgemeester Bosselaarstraat de ruit van een geparkeerde bedrijfswagen. RENESSE - Bij een botsing met een auto is donderdagoch tend rond kwart over zes op de Ramp weg bij Renesse een hert om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde toen een 22-ja- rige automobilist uit Stellendam over de Ramp weg reed. Toen plotseling een hert de weg overstak, kon de Stellendammer het dier niet meer ontwijken. Het hert was op slag dood. De auto raakte aan de voorzijde beschadigd. SAS VAN GENT - In het zwembad van Sas van Gent is don derdag tussen drie en vier uur 's middags een mobiele telefoon van een 15-jarige bezoeker gestolen. Het toestel werd in een onbewaakt ogenblik weggenomen. De waarde is onbekend. door Gerard Montsma MIDDELBURG - In een grote diepvriescel insecten doden die museumstukken aanvreten: dat is in een notendop waar het pro ject 'Koud kunstje' om draait. Het is en klinkt koud, maar het 'kunstje' neemt nog wel wat tijd en ruimte in beslag. Volgende week worden de kis ten met het door insecten aange taste materiaal overgebracht naar de diepvriesveem van de firma Kloosterboer in Vlissin gen. Het gaat om natuurhisto risch materiaal van het Zeeuws Biologisch Museum te Oostka- pelle en de Stedelijke Scholen gemeenschap Nehalennia in Middelburg. Iniatiefnemer W. Phaff, consulent behoud en be heer bij de SCEZ (Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland) licht een en ander toe: „Je moet hierbij denken aan opgezette dieren, skeletten, eieren en schedels. De voorwerpen zijn verpakt in met plastic gevoerde kisten, om condensvorming te voorkomen. De kisten worden vervolgens in een gigantische diepvriestunnel geplaatst, waar het materiaal heel snel kan wor den gekoeld. Voor de insecten en hun eitjes is de overgang van een buitentemperatuur van ruim dertig graden naar min dertig graden, te groot. Bovendien duurt de koeling meerdere da gen. Dan zijn we zeker van een goed resultaat." Na deze behandeling worden de preparaten overgebracht naar een koelhuis en moeten daarna nog enkele dagen staan om vol ledig te acclimatiseren. Het is volgens Phaff wel belangrijk dat de materialen na het uitpak ken in een beschermde ruimte worden weggezet. Dat het project juist in deze pe riode wordt uitgevoerd, heeft te maken met het warme weer. Phaff: „Het ongedierte is vooral actief in de zomer. Als je te lang wacht, izijn de meeste eitjes al verpopt. Dat is een van de rede nen waatom we er Vorig j aar nog maar even van afzagen. Boven dien is het nu wel uitzonderlijk warm. Dat is gunstig voor het schokeffect." Ondanks de vele voordelen van deze methode en het gunstige tijdstip zijn er maar weinig in stellingen en musea die zich hebben opgegeven voor het pro ject. Phaff: „Als zij denken dat ze de problemen zelf kunnen op lossen, moeten zij dat weten. De hoeveelheid werk die Klooster boer in veertien dagen verzet, kost hen al snel veertien maan den." VLISSINGEN - De politie heeft gisterochtend vroeg twee Vlis- singers van 20 en 26 jaar op de bon geslingerd voor baldadig heid. De politie betrapte het duo om kwart voor vijf in de Vlissingse binnenstad bij het wegnemen van een plank die op het trottoir van de Lange Zelke lag. De plank was bestemd voor de we kelijkse markt. De mannen wer den aangehouden in de Vrouwe straat. VLISSINGEN - Een 34-jarige Middelburgse bromfietser is gisteravond op de Boulevard Evertsen in Vlissingen gewond geraakt toen hij tegen een ge opend autoportier reed. Een passagier van een stilstaan de auto opende het portier op het moment dat de Middelbur ger passeerde. De bromfietser kwam ten val en liep enkele schaafwonden op. Hij werd ter plaatse door ambulanceperso neel behandeld. Advertentie Hoor Ron Magnée DOMBURG - De gemeente Veere vraagt agrariërs en re creatieondernemers dringend om dezer dagen geen open vuur te stoken. Door het aanhou dende warme weer is de kans groot dat het vuur overslaat naar andere percelen. Agrariërs en recreatieonderne mers willen nog wel eens afval- of snoeihout, bermmaaisel of reststoffen van het land in de brand steken. De gemeente Veere verzoekt eenieder dat voorlopig niet te doen. Door de aanhoudende droogte kunnen dergelijke vu ren, zeker in combinatie met aanwakkerende wind, makke lijk overslaan naar andere per celen. „Het is de laatste tijd kurk- en kurkdroog", vertelt comman dant A. Willemstein van de Veerse brandweer. „Een brand kan dan makkelijk overslaan naar een ander perceel waar bijvoorbeeld tarwe groeit." De gevolgen kunnen catastrofaal zijn. Overigens betreft het geen verbod, maar een verzoek, ver duidelijkt Willemstein. „Nee, we hebben er uitdrukkelijk voor gekozen om het niet te verbieden. Het is gewoon een appèl om even pas op de plaats te maken." Een verbod komt om de hoek kijken als er een smogalarm wordt afgegeven door de pro vincie Zeeland. Dan geldt er een algemeen stookverbod voor iedereen. „En een smog alarm, daar zitten we bijna aan", verduidelijkt Willem stein. Overigens staat er in de APV van Veere dat alleen agra riërs en recreatieondernemers onder voorwaarden open vuur mogen stoken. Voor anderen is het sowieso verboden, smog alarm of niet. •SGP wil spoeddebat over geld 3* I REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 4382 NH VLISSINGEN Tel: 06-54267110 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Haar man is vorige week met spoed opge nomen in het ziekenhuis met een zwaar geïnfecteerde wond. Hij woonde in de nieuwe ver- pleegafdeling van Ter Reede in Vlissingen. Volgens N. Ga- briëlse is daar onzorgvuldig met haar man omgesprongen. „Hij zat gewoon dood te gaan aan die wonden." De Stichting Werkt voor Ouderen, waar Ter Reede onder valt, wil nog niet ingaan op de aantijging. Ze heeft een foto van haarman, een week voordat hij verhuisde naar Ter Reede. Hij staat in de sneeuw en kijkt in de camera. Sinds vorige week ligt hij in het ziekenhuis in Vlissingen. On dervoed, uitgedroogd en ver waarloosd, constateerde de arts. „Ze zeiden dat ze een bierflesje vol pus uit zijn wond hebben gehaald. Daarna is er een drain aangebracht. Het leek wel stopverf wat er uit kwam, dagen lang." In het zie kenhuis heeft de man vocht ge kregen en medicijnen tegen de infectie in de wond.,Hij ligt nu te lachen, kijkt van de één naar de ander als er bezoek is. Zo reageerde hij al maanden niet meer. Hij zat daar gewoon dood te gaan aan die wonden. In Ter Reede zeiden ze dat de wond er prachtig uitzag." De wonden zijn waarschijnlijk ontstaan omdat hij 24 uur per dag een luier aan had. „Hij in fecteerde zichzelf." Haar man (74) is nog zindelijk, maar heeft wel hulp nodig. „Soms trekt hij bijvoorbeeld al door voordat hij naar het toilet is ge weest. En hij kan zich niet meer alleen uitkleden. Maar hij werd een hele dag in de lui ers gelegd.Er is te weinig per soneel om goed voor de mensen te zorgen, vindt ze. „Er is één personeelslid op zes of zeven bewoners. Die moet ook koken en schoonmaken. Voor oude ren die zelf nog iets kunnen, is dit systeem misschien wel goed, maar mijn man vond het ook leuk om met anderen op de kamer te liggen. In de Poort, waar hij eerst zat, was het ge zellig, daar werd gelachen. Maar nu is het personeel al leen. Het welzijn van de men sen moet voorop staan. En dat is hier in het geding." Het was een geluk bij een onge luk dat ze vorige week een af spraak hadden in het zieken huis. „Ik had de neuroloog al een tijd geleden een brief ge schreven, toen mijn man een medicijn had gekregen waar hij volgens mij helemaal ver keerd op reageerde. Ik had er niks meer van gehoord, maar toen kreeg ik bericht dat de dokter hem toch wilde zien. Bij het spreekuur liepen ze een uur achter, de wachtkamer zat he lemaal vol. Ik dacht: dan ga ik nog even met hem naar het park. Ineens werd hij helemaal koud, zijn neus werd wit en hij zat helemaal te schudden in de rolstoel. Hij zei zelf nog, dit is niet best. Ik ben terug gegaan en hij is meteen opgenomen. Hij was in shocktoestand. De arts vroeg of hij nog gereani meerd moest worden als hij een hartstilstand kreeg. Als hij dit een half uur eerder had gehad, was hij misschien dood ge weest." „Uit bloedonderzoek bleek dat hij chronische koorts had. Bij Ter Reede zeiden ze dat hij een beetje klam was omdat het zulk warm weer was. Hij was ondervoed, hij kon niet eten omdat hij dan misselijk werd. Hij was volledig uitgedroogd, het leek net trappistenbier wat er in het zakje van het katheter zat. Eerder al, als ik bij hem op bezoek kwam in Ter Reede, dronk hij zo drie glazen water achter elkaar leeg. Het eten was er zo afgepast, en hij was altijd een grote eter geweest." In het nieuwe verpleeghuis moet het verzorgend personeel ook koken. „Laatst was er een meisje, die had een kilo verse spinazie voor zes personen. Daar bleef natuurlijk hele maal niets van over." Voordat hij naar Ter Reede kwam, woonde haar man in verpleeghuis De Poort. Hij werd daar twee jaar geleden opgenomen omdat hij dement was. „Hij was thuis soms agressief, hij is een keer ver mist geweest. In De Poort had hij het naar zijn zin, hoe meer mensen hij om zich heen heeft, hoe beter hij zich voelt. Ik ging daar altijd fluitend naar toe, dan kwam ik zingend weer te rug. Naar Ter Reede ging ik met lood in mijn schoenen en kwam ik met nog meer lood in mijn schoenen thuis. In De Poort was zijn kwaliteit van le ven goed, het was er gezellig. Als hij uit het ziekenhuis komt, gaat hij niet meer terug naar Ter Reede, ik ga op zoek naar iets anders." Directeur J. de Graaf van de Stichting Werkt voor Ouderen, waar Ter Reede onder valt, zegt niet te kunnen ingaan op de zaak omdat hij de medische achtergrond niet kent. Hij wil wel kwijt dat Ter Reede zelf de zaak heeft aangemeld bij de Inspectie voor de Gezond heidszorg. De inspectie kan niet op de zaak reageren, om dat de melding nog te recent is. dnorAb van der Sluis DOMBURG - De SGP-fractie in de gemeenteraad van Veere wil dat het zomerreces wordt on derbroken voor een extra raads vergadering. Volgens de partij is onvoldoende duidelijk hoeveel 30ll geld er volgend jaar is te beste- 43 den. Ongeveer twintig punten, waaronder de restauratie van de korenmolen in Zoutelande, dreigen dit jaar niet uitgevoerd te kunnen worden. Volgens de SGP er zijn meerdere redenen om de gemeenteraad volgende maand al te laten ver gaderen in plaats van in okto ber. De partij vindt dat tijdens J de behandeling van de voor jaarsnota in juli geen duidelijke keuzes zijn gemaakt, wat zijn weerslag heeft op de begroting voor volgend jaar. De gemeente raad heeft tijdens de raadsver gadering van juli wel prioritei ten aangegeven, maar de SGP wil weten wat het college ver volgens heeft gedaan met het lijstje. Uit de Voorjaarsnota kwam naar voren dat de gemeente Vee re afstevende op een tekort van 357.000 in 2004. De gemeente raad besloot een aantal bezuini gingen door te voeren en de be lastingen te verhogen. Ook de komende jaren voorziet het col lege tekorten, die kunnen oplo pen tot anderhalf miljoen euro in 2007. De SGP is bang dat een aantal wensen voor 2003, waaronder de restaur atie van de molen, het VLISSINGEN - Het Arsenaal theater in Vlissingen wordt za terdag 23 augustus omgebouwd tot een jaren tachtig-discotheek tijdens de 80's Dance Party, compleet met videoschermen met clips en een grote lichtshow. De organisatie hoopt dat bezoe kers zich ook kleden in de outfit van de jaren tachtig. Tijdens de Party is muziek van de artiesten die in de j aren tach tig furore maakten te horen. Voorbeelden daarvan zijn KC The Sunshine Band, Madonna, Dan Hartman en Michael Jack son. De organisatie hanteert bij bin nenkomst een minimumleeftijd van 25 jaar. De dj's van de avond zijn Timon Jacobs en Arlo van Sluis van Noordzee FM. De 80's Dance Party begint om 22.00 uur, maar de zaal is een uur eerder al geopend. Bezoe kers die gekleed komen in kle ren uit de jaren tachtig, kunnen prijzen winnen. opstellen van een energieplan voor gemeentelijke gebouwen, het asfalteren van fietspaden en het verbeteren van de paden van de begraafplaatsen, niet kun nen worden gehonoreerd. Ook voor volgend jaar is nog ondui delijk wat wel en wat niet kan worden gerealiseerd. Volgens de partij gaat het om ongeveer veertig punten. Het bevreemdt de SGP dat het college blijkbaar wel geld heeft om een tegenvaller van 127.000 euro voor de verbouwing van de Grote Kerk in Veere te kunnen betalen. Daarvoor is nog wel goedkeuring van de gemeente raad nodig. De fractie voelt he lemaal niets voor het ophoesten van dat bedrag. „Een heldere blik en een duide lijk beleid ontbreekt op dit mo ment", aldus fractievoorzitter K. Houmes. Hij wil dat de ge meenteraad in de extra raads vergadering uitvoerig wordt ge ïnformeerd over het financieel reilen en zeilen van de gemeen te. De Amsterdamse rockformatie Koud Goud deed gisteravond zijn best op het Bellamypark in Vlissingen, al liet het publiek het enigszins afweten. foto Ruben Oreel door Ab van derSluis VLISSINGEN - De tweede dag van het Vlissings muziekfestival op het Bellamy park kwam gisteravond wat aarzelend op gang. Aan het optreden van de Am sterdamse rockformatie Koud Goud lag het niet. De band, geformeerd rond oud saxofonist Rob Kruisman van De Gi gant j es, probeerde van begin af aan sfeer te brengen op het festivalterrein. Alleen, het publiek liet het aanvankelijk nogal afweten. Het optreden van Koud Goud begon een kwartier later dan voorzien. Pas toen de band begon te spelen, kwamen steeds meer mensen op de muziek af. Koud Goud speelde pop in de eigen moerstaal, zoals Kruisman het uitdrukte. De song teksten gingen over meisjes, maar ook over alledaagse zaken zoals de kater na een avondje stevig drinken. Naarmate het optreden vorderde, werd het allengs drukker op het Bellamypark. De terrasbezoekers meegerekend, die vrij zicht hadden op het podium, werd het toch nog gezellig. Vandaag (zaterdag) en morgen gaat het Vlissings muziekfes tival verder. De Zeeuwse band The Cave begint om 20.30 uur, gevolgd om 22.30 uur door Barrelhouse. Op de laatste dag treden achtereenvolgens Kaz Lux (17.00 uur), Flavium (18.00 uur) en Brainbox (19.30 uur) op. DORA D0LZ Dagelijks open van 11.00 -17.00 uur 's, zondags 13.00-17.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11