Alleen Bertus maakt donderdag dol Dijk Rammekenshoek één van uitersten Alleen klimmen op bunker Matige zomersmog boven Zeeland 2lobe Dinsdag Milieu-inspecteurs komen tijdens controles weinig overtredingen tegen ONTSPANNEN door de overgang zeeuwse almanak vrijdag 8 augustus 2003 I Éénmaal moest tijdens de duur j van het project Veere Schoon de hulp van het waterschap Zeeuwse Eilanden en de politie worden ingeroepen vanwege de illegale dump van asbest en koelkasten. Dat concludeert de afdeling Milieu in een evalua tierapport van het project. Het gemeentebestuur van Veere besloot dit voorjaar streng op te treden tegen illegaal storten van afval en het plaatsen van cara vans en mestopslagen die zich te dicht bij sloten bevinden. Het college zei zich in toenemende mate zorgen te maken over de rommelige indruk van het bui tengebied. Milieu-inspecteurs gingen onaangekondigd op pad. Om de situatie op het Veerse platteland te kunnen inventari seren, hebben de milieu-inspec teurs goed rondgekeken. Tien bedrijven die het in het verleden niet zo nauw namen met de mi lieuregeltjes kregen een contro le. Daarnaast werden boerderij en met een mestopslag bezocht. Ook werd tijdens de rondes ge keken naar puinstort, illegale afvalstort, de opslag van mest en afvalverbranding. Waarschuwingen vanaf de dijk I fc ■- peeling Platteland Veere goed op orde Ws eem! HnorAb van der Sluis DOMBURG - Het Veerse platte land ziet er goed en verzorgd uit. Tijdens inspecties van de dienst Milieu zijn geen zaken aan het licht gekomen, waarbij onher stelbare schade aan het milieu werd veroorzaakt. Tijdens de controles zijn 74 mestopslagen geconstateerd. Bij de gemeente waren er slechts zeven gemeld. Boeren zijn ver plicht de gemeente te informe ren als zij in het open veld mest opslaan. Ook werden vijftien ondeugdelijke mestopslagen geconstateerd. Deze boeren hebben een waarschuwing ge kregen. Bij een tweede controle bleken nog een paar ongemelde mestopslagen over, maar na on derzoek in het veld bleek het om hopen aarde te gaan. Inspec teurs zagen ook 79 overtredin gen met betrekking tot het stor ten van afvalstoffen. Het ging vooral om hopen snoeihout. De afdeling Milieu vindt een extra controle niet nodig, omdat het hout werd aangetroffen aan het eind van het snoeiseizoen. Ook werden her en der steen puin, grond en zand gevonden. De afdeling milieu vindt het niet nodig daartegen op te treden, omdat de hopen werden ge bruikt voor werkzaamheden, zoals de aanleg van de Rondweg Koudekerke en de ruilverkave ling. Alle caravans, containers en (illegale) bouwactiviteiten zijn gecontroleerd. Van de over tredingen is een lijst gemaakt, die wordt doorgespeeld aan de afdeling Bouwen en Wonen. De afdeling Milieu concludeert dat er betrekkelijk weinig over tredingen zijn geconstateerd. „De gedachte van het gemeen tebestuur dat het uiterlijk van het buitengebied kan worden verbeterd, deelt de afdeling dan ook niet. Natuurlijk zijn er on dernemers die extra aandacht verdienen, maar het merendeel van de bedrijven heeft zijn zaakjes goed op orde." De afde ling Milieu geeft de aanbeveling om een beeldkwaliteitsplan op te stellen, waarin het college richtlijnen aangeeft hoe B en W willen dat het platteland eruit moet zien. K Bertus de Regt, oftewel de Man met de schaaf, wist als enige het publiek nog enigszins te boeien tijdens Dolle Donderdag in Middelburg. foto Lex de Meester door Ron Magnée MIDDELBURG - Dolle Don derdag in Middelburg was gis teren meer een Duffe Donder dag. De standwerkers wisten maar een handjevol kooplusti gen te trekken. En de kermisbe den draaiden hun attracties soms praktisch leeg. Maar ge lukkig was er één man die nog met het publiek stond te dollen: De man met de schaaf. Dolle Donderdag. Dat staat normaliter garant voor veel drukte, lange files en een stamp volle binnenstad. Maar deze donderdagmiddag lijkt er aan de aloude traditie een eind te komen. Want echt dol wil het niet worden in Middelburg. De binnenstad is goed gevuld met mensen, maar écht over de hoof den lopen is er niet bij. Op de Markt moeten kermisex ploitanten hun attracties bijna compleet leeg laten draaien. Al leen de spectaculaire attractie waarbij inzittenden als een dol le worden rondgedraaid, trekt nog wat volk. Ogenschijnlijk overbodig prijkt er een bordje bij de ingang van de attractie: 'Niet geschikt voor zwangere vrouwen.' En ook staat er: 'Niet roken tijdens de rit.' Voor de goede orde: op een goed moment centrifugeren de stoeltjes met dik honderd kilometer per uur door de lucht. Het zijn Nivard (20) en Mark (18) die de moed hebben om in de spectaculaire attractie te stappen. Nivard na afloop: „Mooi uitzicht daar bo ven." Mark: „Absoluut nietmis- IggjjggHMgg chap door Gerard Montsma TToor de dijk stapelt het vuil V zich op, maar achter de dijk ligt een goed onderhouden na tuurgebied. Een verlaten lap zand bij het oude dijkgat en een met badgasten bezaaid streepje strand ter hoogte van de Sloe- haven. Hier duwen de auto's el kaar letterlijk van de dijk, ter wijl er elders geen voertuig te bekennen is. De dijk bij Ram mekenshoek is er een van uiter sten. Onlangs werd de dijk groten deels verzwaard met fonkel nieuw basalt. Grote hopen zand en grind liggen klaar om uitge strooid te worden over de nieu we stenen huid. Een enkeling waagt zich met een fiets of koel box over het grindpad richting het oorlogsmonument bij het oude dijkgat. De brandende zon en de dikke laag stenen stelt de ze pioniers zwaar op de proef. „Een hachelijke onderneming, maar dan heb je ook wat." Greet Herrebout en Bep Riteco uit Souburg zijn halverwege neergestreken aan de vloedlijn. „We hebben hier de ruimte en een beetje wind. Echt heerlijk. Voorlopig liggen we hier nog Langs de dijk bij Fort Rammekens staat het blik bumper aan bumper. Daar kan ik mij nu echt aan er geren." Het uitzicht op het industriege bied kan haar evenmin bekoren. Dat kan natuurlij k altij d beter. Maar ja, als er geen economie is, kunnen we ook niet meer aan het strand zitten. Rond het middaguur stroomt de dijk ter hoogte van het fort Rammekens gestaag vol met au to's. Keren op dit stukje dijk is niet meer mogelijk. Aan beide zijden van de dijk staat het blik bumper aan bumper. Op de smalle strook staren de verhitte automobilisten elkaar vragend aan of onderhandelen door het open raam over een plaatsje. Het Souburgse echtpaar Willem en Adriana Elenbaaskan er wel om lachen. Zij waren er vanoch tend vroeg bij. „Als we vroeg zijn hebben we hier op de dijk ons eigen plekje. Zes jaar op één plekje, gek hè? We willen met al die spullen niet zo ver meer lo- foto Lex de Meester pen en dat zand onder aan de dijk is ons te heet onder de voe ten. Het is bovendien wel fijn om de auto in de buurt te hebben." Willem wijst trots naar het in handdoeken gewikkelde auto- tje achter de dijk. Een Duits echtpaar uit Aken is minder fortuinlijk. Bij het in 4L wel even voor anker." De vrien dinnen storen zich niet aan een handjevol naaktlopers op het vrijwel verlaten strand. „Het zijn toch hele nette mensen. Van ons mogen ze rustig hun gang gaan." Een eindje verder naar de dijk, °P een windstille plek aan de voet van het monument, zit El- les Alleyn uit Ritthem. „Het is een afschuwelijk lelijk ding. Maar als fk er voor zit, fleurt het wel weer een beetje op." Elles heeft overigens geen moeite met de hitte. „Lekker in je vet sud deren, zalig! Ik heb een hekel aan dat natte strand. Het is vies en het plakt, dat is niets voor Ze mogen hier bovendien wel eens een beetje opruimen. Het ligt hier vol met rommelDe mensen gooien dat maar neer. """7 'i Het telefoonbunkertje aan de Commandoweg heeft een lan ge geschiedenis. foto Ruben Oreel door Nadia Berkelder Eigenlijk hoort hij er niet te staan, maar een verhuizing was de enige manier om de tele foonbunker te redden. De Ka- belschaltbrunnen staat sinds 1998 aan de Commandoweg in Vlissingen. Hij moest wijken voor woningen die gebouwd werden bij de kazerne van de marechaussee aan de Boter bloemlaan. Het kleine bunkertje maakte deel uit van de Atlantikwall, het grote Duitse verdedigingswerk uit de Tweede Wereldoorlog dat ook over Walcheren liep. „Het was een schakelpostje", zegt Pe ter Heijkoop van de Stichting Bunkerbehoud. „In zo'n bun kertje werd de verbinding tus sen verschillende stellingen tot stand gebracht. Van elke bunker kwamen kabels, dit bunkertje was het knooppunt in het net. Ze waren van beton om bescher ming te bieden tegen bommen en granaten." In de telefoonbunker bevond zich een rij schakelkasten. Het gebouwtje is te klein om echt mensen te herbergen. „Bovenop zit een klimgat, nu is het volgegooid met zand. Je zou er hoogstens op kunnen klim men en er in kijken. Het is één van de kleinste blinkertjes die er was.Na de Tweede Wereldoor log werden de gebouwtjes, waarvan er rond Vlissingen vijf tien tot twintig stonden, in ge bruik genomen door de PTT. In de jaren zestig, toen het tele foonverkeer toenam, werden ze afgestoten. Vaak werden ze ook gesloopt. Op Walcheren zijn er nu nog een stuk of tien over. Eén van die exemplaren staat nu nog selijkmakend." Nivard: „Al het bloed zakt in je benen." Mark: „En je kan elkaar nog prima verstaan." Even verderop zijn tal van stands die volkomen leeg zijn. Niemand heeft er kennelijk zin om bij dertig graden prijs te schieten. Ook bij de oliebollen- kraam is het stil. In de Lange Delft zijn stand werkers actief. Ook zij slagen er niet in om grote massa's te beko ren. Eén verkoper prijst duizend dingen-doekjes aan: „En voor zeven euro krijgt u er niet één, maar twee." Even verderop ver koopt een venter messenslijpers annex glassnijders. „En u krijgt er de tweede voor gratis en voor niemendal bij." Maar gelukkig staat halverwege de Lange Delft Bertus de Regt zijn koopwaar aan te prijzen. Hij is beter bekend als De man met de schaaf. Hij prijst schaven aan van Duitse makelijen weet zich daarmee mateloos populair te maken. Al snel staan er tien tallen kooplustigen bij zijn standje stil. Die worden niet al leen op een verkooppraatje, maar ook op een flinke dosis hu mor, een lesje maatschappijleer en een grote hoeveelheid psy chologie van de koude grond ge trakteerd. „Weet je waarom mensen naar McDonald's gaan? Voor de ballenbak. En voor die plastic poppetjes. Niet voor de frites, want die zijn niet te vre ten." En: „Weet je dat een Mer cedes veel makkelijker aan te prijzen is dan zo'n schaaf?" En zo gaat Bertus nog even door. Wordt het tóch nog een beetje dol. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De waarschu wing voor ernstige zomersmog in Zeeland is gisteren terugge bracht tot matige smog. Daarvan is nu volgens het Rijks instituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) in grote delen van het land sprake en dat zal de komende dagen, gelet op de weersituatie, niet verbeteren. De provincie handhaaft het smogalarm. Woensdagavond werd in het meetpunt bij Zierikzee een ozonconcentratie van 247 mi crogram per kubieke meter vastgesteld, boven de EU- alarmdrempel van 240. Die zak te door het ontbreken van zon licht trouwens weer vrij snel naar 224 microgram. Vanaf 240 microgram geldt het signaal ernstige smog; tussen 180 en 240 microgram heerst matige smog. Bij smog gaat het om een (tijde lijk) hogere luchtverontreini ging, die wordt onderscheiden in zomer- en wintersmog. Het verschijnsel is schadelijk voor de gezondheid van de mens en voor landbouwgewassen. Vooral mensen met aandoenin gen aan de luchtwegen hebben er hinder van, maar ook gezon de mensen kunnen last krijgen, zeker bij ernstige smog. Belang rijkste klachten zijn: irritatie van ogen, neus en keel, lucht wegklachten, benauwdheid, hoest en hoofdpijn. De provin cie adviseert de mensen de huis arts te raadplegen bij klachten die niet thuis te brengen zijn. De overlast is te verminderen of te voorkomen door zich in de mid dag en vroege avond niet lang durig in de buitenlucht in te spannen. H. Jonker van de provinciale milieuafdeling geeft aan dat de ozonconcentraties flink kunnen schommelen. Aan het begin van de dag zijn ze laag, om in de loop van de middag en de vroege avond gestaag op te lopen, 's Nachts neemt de concentratie weer af. Het niveau bleef giste ren de hele dag onder dat van matige smog (180 microgram). Bij een beetje ongunstige wind kan dat snel weer opklimmen. Daarom blijft het provinciale smogalarm van kracht. De hoge ozonconcentratie van woensdagavond is vrijwel zeker te wijten aan luchtvervuiling vanuit het Antwerpse indu striegebied, meldt Jonker op ge zag van het RIVM. Bij oosten wind draagt het Roergebied aan de vervuiling bij. Ook uit Rijn mond kan smogvorming in Zee land ontstaan. Op pagina 711 van teletekst staat actuele in formatie over de smogniveaus. Advertentie parkeren op de rand van de dijk glijdt hun zwarte bestelbusje enkele meters naar beneden. Als de stofwolken zijn opgetrokken stappen ze voorzichtig uit hun kokende wagen. Verflucht Wollt ihr mal helfen?" Met be hulp van enkele omstanders wordt het busje uiteindelijk weer op de dijk geduwd. Hoofd schuddend en met toegeknepen ogen bestuderen zij de verbods borden op de splitsing van de dijk. Even later ploffen ze uitge teld neer op het smalle strandje. Hun herdershond rent blaffend naar de waterkant en neemt zonder aarzeling een verkwik kende duik in het Scheldewater. Het gezin Van Balen uit 's-Heerenhoek heeft hun tekkel uit voorzorg aan de ketting ge legd. Ze vinden al die mensen met loslopende honden maar niks. „Het is hier weliswaar niet verboden, maar we vinden toch dat ze aangelijnd moeten wor den. Onze hond is al eens aange vallen en je weet nooit hoe zoiets afloopt. Hondenbezitters moe ten gewoon hun verantwoorde lijkheden kennen en ook de hon denpoep opruimen. Dat geldt trouwens voor alle troep hier. Daar moet echt eens iets aan ge daan worden." De familie komt hier al ruim drie jaar. „De buren hebben ons ooit getipt. Een beetje wind en overal water. Ach, wat moet je anders doen piet dft weer?" KB® Met nieuwe Robijn Black Velvet blijven je kleuren twee keer zo lang zwart als met een normaal wasmiddel. Dus je kan langer genieten van je zwarte kleding! En wil je weten of zwart je staat? Surf dan nu naar www.robijnfashion.nl en doe de kleurentest! Wie wil er nu niet elke dag beginnen met het gevoel van een geheel vernieuwde huid? Dat kan vanaf nu. Nieuwe Dove Soft Peeling Cream Bar is een zeeptablet met een unieke formule die helpt bij het vernieuwingsproces van de huid. Het bevat kleine blauwe korreltjes die de dode huidcellen verwijderen en de bloeds omloop stimuleren. Hierdoor wordt het vernieuwingsproces van de huid geactiveerd. Het resultaat is een huid die als herboren aanvoelt. Deze Dove Soft Peeling Bar is - net als alle andere zeeptabletten van Dove-huid pH-neutraal en droogt je huid dus niet uit. £T Daarnaast bestaat dit tablet voor een 'A hydraterende §f crème, die zorgt voor de extra verzorging van de huid. Famosan" van A.Vogel Vermindert iM-rptigsMaelif/rti fffj hoofdpijn, opvliegers f>n ioo';c uufuurjljk f 3ft.é1 tft-l Ur,r»ie»>J>jjSi«i;f.,s> Jjtriêeif'HUötö *2 Lééft V>>V gék.'Usfc iftr A.Voget. Aangeraden door de natuur. mug.. Meer weten? Bel gratis de A.Vogel gezondheidslijn 0800 - 86 43 546 of 0800 - vogelinfo, of stuur een mail naar info@vogel.nl bij de keersluisbrug in Vlissin gen. Behalve de kleine Kabelschalt- brunnen had de Duitse bezet tingsmacht nog grotere commu nicatiebunkers in gebruik. Die bunkers, die soms wel bemand waren, werden Kabelschaltstel- le genoemd. Er staan nog exemplaren bij onder meer Westkapelle, Meliskerke, Vrou wenpolder en Klein-Valkenisse. Het telef oonbunkertje op de Commandoweg in Vlissingen staat er nu bijna vijf jaar. Het is in 1943 gebouwd en stond altijd vlak bij de Marechausseekazer ne. Toen daar woningen werden ge bouwd, is besloten om het te verhuizen in plaats van het af te breken. Toen bleek dat het klei ne bunkertje net zo degelijk is als de grotere exemplaren. Het weegt dertig ton. Een schipper die de Wester- schelde over moest met een lading cement, meende dat het met het heerlijke weer niet nodig was om kleden over de luiken te trekken. He laas, eenpasserendschip ver oorzaakte een lelijke boeg golf, waardoor water over de luiken sloeg. Eenmaal in Ter- neuzen werd de waterpolitie gebeld voor het opmaken van proces-verbaal voor de ver zekering. De agent wilde graag weten wie dan wel de veroorzaker van het leed was. De verkeerspost gebeld, die maakt video-opnames van de radarbeelden. De agent legt de situatie uit: „Want u begrijpt wel, water in cement is natuurlijk niet goed." Verkeerspost: „Nee, daar moet zand bij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 9