Politie Maastricht bevrijdt bankpersoneel na overval Bromfietscertificaat is mislukking Rotterdamse taxi's dreigen met acties 1: Zwemmen in open wateren wordt steeds gevaarlijker Voetbalgek Koole stelt zich herkiesbaar als PvdA-partijvoorzitter r vrijdag 8 augustus 2003 Verdachten brievenbusbom aangehouden Ex-Kamerlid Franssen (PvdA) overleden Zeldzaam Officieel Al 29 verkeersdoden in Flevoland Man verdacht van gifmoord Geding om zang kerkgangers 1,25 Miljoen voor Oranje Fonds Lelystad zet stroom af bij brand Afpersers van Ahold dreigden met meer slachtoffers Docent Dertienjarige pleegt ontucht met meisjes Rijschool Redelijk rustig J apZ»- fj J_ O 30 8 2 lil DEN HAAG - De politie heeft gisteren in Den Haag een man en een vrouw aangehouden die ze ervan verdenkt een bom in de brievenbus van een 33-jarige buurman te hebben geplaatst. Dat maakte het Openbaar Mi- I nisterie bekend. De man raakte 'woensdag ernstig gewond toen hij het pakketje wilde uitpak ken en het explodeerde. De verdachten zijn een 34-jari- ge man en een 26-jarige vrouw uit Den Haag. In hun woning en kelder vond de Explosieven Opruimings Dienst (EOD) woensdag stoffen die mogelijk explosief waren. Het is nog on duidelijk wat de toedracht van het incident is en wat het motief van de leggers van de bombrief Jzou kunnen zijn. De 33-jarige Hagenaar raakte ernstig gewond aan handen en gezicht. ANP ASSEN - Voormalig Tweede- Kamerlid dr. H.M. Franssen is zondag na een kort verblijf in een ziekenhuis op 86-jarige leeftijd overleden in zijn woon plaats Assen. Zijn familie heeft dat gisteren meegedeeld. Frans sen was van 1956 tot 1977 lid van de Tweede Kamer voor de PvdA. Franssen stond bekend als een anti-militarist. Zo pleitte hij er in 1967 tijdens een PvdA-con- gres voor dat Nederland uit de Navo zou treden, maar een mo tie van die strekking werd ver worpen. Hubertus Martinus (Huub) Franssen deed vaker van zich spreken. Zo stemde hij in 1965 met vier fractiegenoten tegen de goedkeuringswet van het huwelijk van kroonprinses Beatrix en Claus. Hij behoorde ook tot een min derheid van de fractie toen hij in 1970 voor een motie stemde waarin om de erkenning van Noord-Vietnam werd gevraagd. Franssen was in de j aren tachtig kroonlid van de Sociaal-Econo mische Raad. ANP Hittegolf leidt tot veel smog door Judith Katstra RIJSWIJK - De langdurige warmte in Nederland levert al lang niet meer alleen plezier op voor zonaanbidders. Sinds woensdagavond komt er in de len van het land ernstige smog voor, die wordt veroorzaakt door hoge concentraties ozon. Vooral het oosten van het land heeft hier last van. Het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieu RIVM waarschuwde gisteren voor ernstige smog in Gelderland en in iets mindere mate in Oost- Brabant. Vermoedelijk zal de wind vandaag in grote delen van het land naar het westen draai en, waardoor de kans op smog- vorming iets kan afnemen. Behalve voor smogvorming wordt ook gewaarschuwd voor zwemmen in open wateren. Zo voert Rijkswaterstaat directie Limburg extra controles uit bij alle officiële zwemplassen die in verbinding staan met de Maas. Het gaat daarbij om recreatie gebieden in Gelderland, Noord- Brabant en Limburg. De pro vincies controleren hun open wateren. In diverse provincies geldt een negatief zwemadvies voor be paalde gebieden, omdat door de aanhoudende warmte veel blauwalg en botulisme in het water zit. Een ambtelijke beleidsgroep van waterdeskundigen overlegt vandaag in Den Haag over het instellen van een speciaal laag- waterregime. Dat is nodig om dat de waterafvoer in de Rijn bij Lobith snel daalt en de water temperatuur met ongeveer een graad per dag stijgt, wat tot ex treem hoge verdamping leidt. Het Infocentrum Binnenwate ren, onderdeel van het Rijksinstituut voor Integraal Zoetwaterbeheer en Afvalwa terbehandeling (Riza), begint waarschijnlijk vanavond met extra berichtgeving over de lage waterstanden voor de scheep vaart. Speciale laagwaterbe- richtgeving is volgens het insti tuut zeldzaam. De warmte leidt verder tot een uitbreiding van het aantal beregeningsverbo- den voor argrariërs. Op veel zandgronden mag niet meer worden gesproeid. Dren the en Zuid-Limburg zijn als laatste grote zandgebieden waarschij nlijk in het weekeinde aan de beurt. Volgens de Unie van Waterschappen gelden sproeiverboden voor de Zeeuw se Eilanden, grote delen van Brabant, Noord-Limburg en de westkant van de Veluwe. Vanaf vandaag geldt het verbod ook voor Twente en Midden-Over ijssel. De hitte bezorgt de Dierenbe scherming veel werk. Dagelijks krijgen de medewerkers hon derden telefoontjes van mensen die tips willen of bezorgd zijn over dieren. De Voedsel en Waren Autoriteit (VWA) waarschuwde gisteren voor het bederven van voedsel bij warm weer. De VWA advi seert voedsel goed te koelen en grondig te verwarmen. Sinds gisterochtend half twaalf is er officieel sprake van een hit tegolf, meldde het KNMI. Als de temperatuur in De Bilt gedu rende vijf achtereenvolgende dagen minstens 25 graden is en het in dat tijdvak nog eens op drie dagen 30 graden is, kan ge sproken worden van een hitte golf. ANP 39 14 i 1.21 LE LY STAD - DitjaarvieleneropdewegeninFlevolandal29 doden te betreurenzes meer dan in heel 2002.Datbaart zowel het provinciebestuur als de politie zorgen. Politiewoordvoerder E. Onink zei gisteren: „Mogelijk is er sprake van pure pech, omdat er dit jaar bij diverse aanrijdin gen gelijk twee of meer slachtoffers aan hun verwondingen zijn overleden." Gedeputeerde W. de Raad: ,,We brengen alle oorzaken in kaart. Mogelijk was er steeds sprake van te hard rijden. Daar valt wat aan te doen.ANP MAASTRICHT - Een 28-jarige inwoner van Heerlen zit al enige tijd vast op verdenking van vergiftiging van zijn vrien din. In het bloed van de vrouw is cyanide aangetroffen. De raadkamer van de rechtbank in Maastricht heeft het voorar rest met dertig dagen verlengd, zo melde gisteren het OM. De dertigjarige Judith Notermans overleed op 22 juli nadat ze onwel werd na het eten van een broodje pindakaas. Haar man is chemicus bij een bedrijf in Heerlen. Bij huiszoeking zijn chemicaliën gevonden. Hij ontkent elke betrokkenheid. ANP HAULERWIJK - Een familie uit het Friese Haulerwijk heeft een kort geding aangespannen tegen de naastgelegen baptis tengemeente. De familie stoort zich aan de geluidsoverlast door het zingen tijdens de diensten en voelt zich aangetast in haar privacy. De kerkramen moeten ondoorzichtig worden en de baptisten moeten ervoor zorgen dat bezoekers niet de tuin van de buren in kunnen door de nooduitgang van de kerk. Advocaat A. Kauling-Leefting van de familie: „De rechter moet beslissen welke van de twee grondwettelijke principes, godsdienstvrijheid of recht op privacy, het zwaarst weegt." Een woordvoerder van de baptisten laat weten dat de bewe ring van de familie kant noch wal raakt. Het geding dient maandag bij de rechtbank in Leeuwarden. ANP DEN HAAG - Uit het nationaal geschenk voor het huwelijk van prins Willem-Alexander en prinses Maxima komt ruim 1,25 miljoen euro ter beschikking aan het Oranje Fonds. Dat zei gisteren voorzitter P. Beelaerts van Blokland van het Na tionaal Oranje Comité. De rest van de gestorte 3,6 miljoen eu ro ging op aan het huwelijksfeest in de Arena en een beeld voor in de tuin van het paar. Het Oranje Fonds ontstond uit een fusie tussen de Stichting Koningin Juliana Fonds (Juliana Welzijn Fonds), opgericht in 1948, en de Stichting Oranje Fonds, opgericht in 2002 als na tionaal huwelijksgeschenk. ANP LELYSTAD - De gemeente Lelystad heeft een antwoord op de weigering van de brandweer om met water te blussen op het nieuwe bedrijventerrein Flevopoort. De spuitgasten waren bang geëlektrocuteerd te worden, door hoogspanningskabels die boven het gebied hangen. Lelystad heeft nu besloten dat bij brand de stroom wordt uit geschakeld. Een gemeentewoordvoerder erkende gisteren dat de stad en kabelbeheerder Tennet lang over de oplossing heb ben onderhandeld. Aanvankelijk leek de spanning van de ka bels afhalen niet aantrekkelijk, maar daar is de gemeente op teruggekomen. „Het heeft geen gevolgen voor de stroomvoor ziening in de rest van de stad", verzekert de zegsman. ANP er iir tt 15 W 16 16 tt 10 15 15 Ut 16 10 10 er jr i 16 18 !9 IS 16 IS 10 12 13 11' 10 U 16 13' 11 li' 16 IE 101! ZWOLLE - De afpersers van Ahold hebben gedreigd dat er twee slachtoffers zouden vallen. Dat bleek bij de pro forma-be- handeling van de zaak tegen de twee Zwollenaren die van de af persing van het supermarktcon cern Ahold worden verdacht. Tijdens de zitting werd bekend hoe het misdrijf zich heeft vol trokken. Ahold ontving op 4 april een brief, ondertekend door Arie, waarin werd gevraagd om vijf miljoen euro. Als het super marktconcern niet over de brug zou komen, zouden er twee slachtoffers vallen. Bij hen zou den A4-tjes worden neergelegd met de tekst „AH dat is 1" en »AHdat is 2". Daarna zou de eis oplopen tot tien miljoen euro. Met een advertentie in De Tele graaf moest het supermarkt concern contact leggen met 'Arie'. Ahold deed bij de politie direct aangifte van afpersing en ging niet op de brief in. Ook op een tweede brief, die 22 april werd ontvangen, reageer de het bedrijf niet. In de brief werd verwezen naar een schiet partij in Deventer, die zes dagen eerder had plaatsgevonden. Na een derde brief, met een verwij zing naar de schietpartij in Meppel waarbij een vrouw aan haar arm gewond raakte, plaatste de politie een adverten tie in De Telegraaf, waarin con tact werd gezocht. Een telefoontje van 'Arie' naar het nummer dat de politie in de advertentie had gegeven, leidde naar een 32-jarige docent na tuurkunde en techniek aan het Agnieten College in Zwolle. De Politie zette een transactie in scène. Op de afgesproken plaat sen zag de politie de man. Op 4 Mei werd hij in zijn woning aan gehouden. Naar het telefoonnummer dat e Poli tie had gegevenwerd een sms-bericht gestuurd. De afper sers hadden politie gezien. Als uat weer zou gebeuren, zouden ei aanslagen volgen op 4 en 5 mei- Het sms-bericht leidde naar een 29-jarige vertegen woordiger. °P dagen dat er schietpartijen waien geweest of advertenties w de krant hadden moeten aan, bleken de twee veelvul- 'g telefonisch contact te heb- ben.AJVP Politieagenten met kogelvrije vesten bij het Rabobankfiliaal in Maastricht. van onze redactie binnenland MAASTRICHT - De politie in Maas tricht heeft gisteren drie mensen in een Rabobank-vestiging in de Limburgse hoofdstad na een overval uit hun benar de positie bevrijd. Zij hadden zich in een kamer op de derde verdieping ver schanst, nadat drie gewapende mannen de bank waren binnen gedrongen. De daders zijn voortvluchtig. De drie overvallers wilden gistermorgen rond acht uur het bankfiliaal beroven. Na een handgemeen met een van de over vallers konden een bankmedewerker en een liftmonteur zich in veiligheid stellen. Drie anderen, twee collega-bankmede werkers en een tweede liftmonteur, vluchtten naar een kamer op de derde verdieping en alarmeerden telefonisch de politie. Die verscheen snel ter plaatse en gren delde de omgeving van de Boschstraat hermetisch af. De politie vermoedde toen foto Marcel van Hoorn/ANP nog dat er sprake was van een gijzeling. Toen het arrestatieteam het bankgebouw binnenstormde, bleken de overvallers al te zijn verdwenen. Of de overvallers geld hebben buit ge maakt, kon een woordvoerder van de po litie gisteren nog niet zeggen. ANP door Carel Grol DEN HAAG - Het bromfietscer tificaat is een mislukking ge worden. Het certificaat werd in 1996 in het leven geroepen om het aantal ongelukken te ver minderen, maar het aantal men sen dat bij een bromfietsonge luk omkomt of gewond raakt, is niet gedaald. Verkeersorganisa- tie 3VO wil dat er een praktijk examen komt. Het bromfietscertificaat is sinds 1 juni 1996 verplicht. Het be staat uit vijftig theorievragen, waarvan de geëxamineerde er vijf fout mag hebben. De Bovag schat dat er in Nederland 550.000 bromfietsen zijn. Dik 126.000 mensen deden vorig jaar examen voor 28,70 euro. Van hen is 46,6 procent ge slaagd. Uit cijfers van de Stichting We- BEERTA - Een 13-jarige jongen uit Beerta is aangehouden voor het plegen van seksuele hande lingen bij twee meisjes van 6 en 7 jaar. Beide slachtoffertjes ko men eveneens uit het dorp. De tiener heeft de feiten bekend en is ondergebracht in een jeugdgevangenis. Welkehande- lingen zijn verricht, wil de poli tie niet zeggen. De tiener zou de meisjes 'enkele keren' seksueel lastig hebben gevallen. GPD tenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV) blijkt dat het aantal verongelukte brommer- en snorfietsrijders de laatste tien jaar gelijk is geble ven; het zijn er nog steeds zo'n honderd per jaar. Ook het aantal brommerbestuurders dat jaar lijks in het ziekenhuis belandt, ligt al jaren rond de driedui zend. De komst van het certificaat heeft hier geen verandering in gebracht. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat erkent dat het certi ficaat 'weinig effect' heeft. „En controle is erg moeilijk", zegt UTRECHT - Twee jongens spelen voetbal-vi- deospelen in een nagenoeg lege hal van de Jaarbeurs in Utrecht. Op de eerste dag van de Nationale Voetbaldagen kwamen maar weinig liefhebbers af. Het nieuwe evenement, dat duurt tot en met zondag, schenkt aandacht aan prof- en amateurvoetbal en laat allerlei voet- balvormen en -uitingen zien, waaraan de be zoeker zelf kan deelnemen. foto Marco Hofste/ANP een woordvoerder. Ook het Centraal Bureau voor Rijvaar digheidsbewijzen (CBR) is te leurgesteld dat resultaten uit blijven. „We hadden de hoop het aantal slachtoffers omlaag te brengen", zegt Wim ter Buren van het CBR. Verkeersorganisa- tie 3VO spreekt van een halve opleiding. „Alleen de theorie wordt getoetst. Dat is onvol doende. Je pakt een boekje en je kunt slagen. Het zou mooi zijn als er ook een praktijkexamen komt." Het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Friesland (ROF) experimenteerde enige tijd met zo'n praktijkopleiding en -examen voor bromfietsers. Daaruit bleek dat een zestien- urige rijopleiding tot een aan zienlijk beter rijgedrag leidt. Maar in praktijk is de opleiding (kosten 225 euro) voor het me rendeelvan de cursisten te duur, concludeerde de ROF. Een theoriecursus aan een rij school is de beste manier om een brommercertificaat te halen, weet Ter Buren van het CBR. Minder dan de helft van de exa menkandidaten slaagt in een keer. „De slagingskans bij een rijschool ligt twintig procent hoger. Toch gaat slechts eender de van de kandidaten voor het examen naar een rijschool toe." Een enkele rijschool geeft ook praktijklessen. Ter Buren: „Het belangrijkste probleem is de mentaliteit. Veel jongens doen stoer met hun brommer. Bij een rijschool kan hun op de gevaren van hun gedrag worden gewe zen." GPD door Guido van Riet ROTTERDAM - De taxi chauffeurs van de Rotter damse bedrijven Ravero en TaxiWorld dreigen met harde maatregelen. Ze willen de binnenstad van Rotterdam afsluiten als er niets wordt gedaan tegen de agressie tus sen chauffeurs onderling. De taxibedrijven hebben een petitie aangeboden aan mi nister Peijs van Verkeer en Waterstaat en fractieleider Ronald Sörensen van Leef baar Rotterdam. Volgens J. ten Cate van Rave ro Taxicentrale loopt de agressie tussen taxichauf feurs in Rotterdam de spui gaten uit. Ravero en Taxi World vinden dat de Taxiwet moet worden aangepast. Ver gunningen zouden in plaats van landelijk weer regionaal moeten worden uitgegeven. De taxibedrijven klagen dat onervaren chauffeurs zonder stratenkennis een onderne ming kunnen beginnen. De bedrijven vinden ook dat de Inspectie van Verkeer en Waterstaat harder moet op treden om de veiligheid te ga randeren en beter moet con troleren op vergunningen en rijtijden. Directe aanleiding voor alle commotie is een incident, waarbij een van de chauf feurs van TaxiWorld klappen kreeg van een concurrent. „Een andere chauffeur werd laatst aangehouden, toen hij met een zwaard stond te zwaaien. Zo iemand staat de volgende dag weer doodleuk achter je in de rij", aldus Ten Cate. De taxibedrijven zijn ook bang dat het bureau Taxiza ken bij de politie Rotterdam- Rijnmond verdwijnt. De chauffeurs zien het bureau als een belangrijk aan spreekpunt. Volgens directeur I. de Win ter van de Rotterdamse Taxi Centrale RTC, de grootste aanbieder met zeshonderd taxi's, slaan zijn collega's wel erg hard op de trom. „Op het Centraal Station is de situa tie inderdaad niet altij d wen selijk. Chauffeurs intimide ren elkaar verbaal en dat keuren we af. Verder hebben we het in Rotterdam altij d re delijk rustig kunnen hou den." ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - PvdA-partijvoor zitter Ruud Koole heeft zich gis teren via een open brief aan de leden van de partij beschikbaar gesteld voor een nieuwe termijn van twee jaar als voorzitter. Op 22 augustus sluit de kandidaat stelling. Koole is tot nu toe de enige kandidaat die zich heeft aangemeld. Koole wil graag het vernieu wingsproces van de PvdA voort zetten, schrijft hij in de brief. „Er zal een nieuw beginselpro gramma worden opgesteld en er moeten fundamentele debatten worden gevoerd. Alleen door zichzelf bij voortduring te ver nieuwen kan de sociaal-demo cratie de progressieve kracht blijven die zoveel heeft bereikt in het bestrijden van ongelijk heid en het scheppen van sociale rechtvaardigheid", aldus Ruud Koole. Als er zich nog meer kandidaten aanmelden, volgt in het najaar een ledenraadpleging. Het par tijcongres stelt vervolgens in december tijdens een bijeen komst in Groningen de defini tieve samenstelling van het par tijbestuur vast. Ruud Koole kreeg in maart 2001 de voorkeur van het partijcon gres boven het Tweede-Kamer lid Sharon Dijksma. Eerder hadden twee andere kandida ten, Bart Tromp en Bouwe Olij afgehaakt. Aanvankelijk wilde Koole sa men met Olij een duo-voorzit terschap opzetten, hij als 'den ker' en Olij als 'doener'. Dat. opzetje werd echter door de par tij afgeschoten, omdat de statu ten een dubbelvoorzitterschap niet toestonden. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3