PZC Sluis helpt Cadzand aan vredesmonu m enf" Rijkssteun aan Kliq oneerlijke concurrente Electrabel schroeft productie in Doel terug Met vakantie? [Reumalijn Bestuur hoopt op culturele bestemming kerk Groede Verras een ander met uw krant... j, Gemeenten in de problemen door tekorten Rijk Verlicht Truzements weekend weekenddiensten vrijdag 8 augustus 2003 Niet bespreekbaar VAKANTIESERVICE-ANTWOORDFORMULIER Op nevenstaande bon kunt u als abonnee aangeven wat u met de krant wilt doen gedurende uw af wezigheid. Bezorgen bij de buren of familie in uw omgeving, per post opsturen naar het vakantie adres (binnen Nederland) of waar debonnen voor losse nummers. De bon kunt u in een gefrankeer de envelop sturen naar PZC, Afdeling Lezersservice, Postbus 3229, 4800 MB Breda. U kunt ook het formulier op de website invullen www.pzc.nl - kopje 'abonneren'. De bon dient uiterlijk 2 weken vóór de ingangsdatum binnen te zijn. Alleen volledig ingevulde bonnen kunnen worden verwerkt. Wilt u meer informatie, bel de afdeling Lezersservice: 0800-0231231 (gratis). Ter voorkoming van onjuiste adressering, kunnen opdrachten per telefoon NIET in behandeling worden genomen. 0900-2030300 Bedevaartsplaats Zuiver Huisartsen Tandartsen Apotheken Dierenartsen Thuiszorg Pastorale dienst Burgers ontzien bij bezuinigingen door Maurits Sep GOES - Hadden de gemeenten net alle gaten in de begrotingen gedicht, komen weer allerlei on heilsberichten uit Den Haag op hen af. De tekorten van het Rijk schieten met miljarden tegelijk omhoog. De wethouders van Fi nanciën kunnen opnieuw be ginnen. 'Behoorlijk teleurge steld', is de Borselse wethouder M. Vermue. „Maar de belastin gen gaan niet omhoog. De bur ger krijgt het toch al behoorlijk voor de kiezen." De gemeenten wisten al maan den dat ze veel minder te beste den zouden krijgen. Het Rijk moet bezuinigen en de gemeen ten doen daar verplicht aan mee. „We mogen niet moppe ren", reageert D. van der Zaag, voorzitter van de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten (VZG). „Want toen het goed ging met het Rijk, kregen we meer geld en profiteerden wij mee." Daarom, zegt Van der Zaag, morren de gemeenten niet nu er ingeleverd moet worden. „Maar we waarschuwen wel. Want glo baal moeten we als gemeenten eenderde tot tweevijfde van on ze geldstroom inleveren. Dat lukt niet meer met hier en daar een beetje bezuinigen." Van der Zaags eigen gemeente, Goes, moet twee miljoen euro op een begroting van tachtig mil joen inleveren. „Het zal lukken, maar pijn doen." De gemeente raad moet maar zeggen waar dat geld vandaan moet komen. Subsidies omlaag? Minder geld uitgeven aan dure projecten? Meer werk met minder mensen? Belastingen omhoog? „Elke gemeente moet het voor zichzelf uitmaken", zegt Van der Zaag. Als voorzitter van de VZG geeft hij zijn leden wel het advies burgers zo lang mogelijk te ontzien. „Die moet de broek riem toch al aanhalen omdat het Rijk bezuinigt. Je kunt beter zo verstandig mogelijk bezuini gen. Zorg er wel voor dat de be groting sluitend is, anders kom je onder toezicht van het Rijk te staan en dan gaat Den Haag de tarieven voor lokale belastin gen bepalen. En in deze tijd wil je je autonomie niet kwijtra ken." Terneuzen, dat al veel moeite had de begroting rond te krij gen, ziet het probleem alleen maar groter worden. De herin deling heeft een flinke schuld nagelaten. Toch gaan de belas tingen niet omhoog. „We zullen nu wel elk dubbeltje drie keer omdraaien", kondigt de voor lichter aan. Van paniek wil Ter- neuzen niet weten. Vlissingen evenmin. Schouwen-Duiveland besloot echter onmiddellijk tot een op richting van een speciale werk groep, want de hele samenle ving van het eiland zal het voe len, voorspelde wethouder J. van Felius. Sluis ziet het te kort volgend jaar oplopen tot twee miljoen euro, rekent wet houder R. Leentfaar voor. „We komen met de al ingeboekte be zuinigen een eind in die rich ting. Er blijft een gat over van pakweg drie ton. De raad was terughoudend over verhoging van de onroerend zaakbelas ting, maar dat moeten we nu toch gaan overwegen." Wethouder Vermue van Borsele vindt het voorlopig 'niet be spreekbaar' de belastingen te verhogen. En het hoge ambitie niveau van de gemeente laat ze ook onaangetast. „Het zal crea tiviteit vereisen om de ambities op peil te houden, maar we zijn nog steeds niet armlastig. Wel moeten we de broekriem aanha len. Eenhalf miljoen euro is toch een zeer fors bedrag. Het wordt goed zoeken." Net als Vermue ziet burgemees ter A. de Bruijn van Veere met angst de derde dinsdag van sep tember tegemoet. De Bruijn waarschuwde haar raad in juni al dat vanaf 2005 de kaasschaaf niet genoeg geld meer zal ople veren. Misschien, geeft ze toe, moet nu al dieper worden gesne den. Als dat kan tenminste. Of moeten toch de belastingen om hoog? „Maar daar ga ik niet over, dat moet de raad beslis sen." door Frank Gijsel CADZAND - Het gemeentebe stuur van Sluis is van plan zijn medewerking te verlenen aan de realisatie van het vredesmonu- ment World Peace Flame in Cadzand-Dorp. Het initiatief voor het oprichten van het mo nument komt van de internatio nale organisatie Life Founda tion International. De totale kosten van het op te richten werk bedragen 37.000 euro. Het moet het verlangen naar vrede in de wereld uitdruk ken en zal worden geplaatst bij de Nederlands Hervormde Kerk. Het gemeentebestuur van Sluis wil 16.000 euro bijdragen in de kosten, terwijl er een aan vraag ligt voor een Europese subsidie van 17.000 euro. Het resterende bedrag komt uit acties. Delta Nutsbedrijven heeft zich al bereid verklaard de energiekosten voor haar reke ning te nemen van de vlam. Op een groot aantal plaatsen in de wereld brandt inmiddels een oor dergelijke vlam. Die plas zijn gekozen om het feit date belangrijke beslissingen genomen op het gebied vani tiek, cultuur en religie. Al vredesvlammen zijn een 'stt van de originele World 1 Flame. Die vlam ontstojj 1939. Zeven vredesvlam Lp; werden door prominente pc ese] nen in Afrika, Amerika, 4 Lr Australië en Europa aange Ljj ken. Volgens Tiny Maenb L, manager toerisme bij de Iee] meente Sluis, past de plaat >nw perfect in de visie voor !oejs Zeeuws - Vlaanderen. „We en len hier een gebied van iade ruimte en vrijheid. De stilte raDi Cadzand Dorp is de ideale] «fta voor dit monument. Verder staan er eveneens plannen Cadzand Bad een Walk for F: dom aan te leggen. Het monument met de vrcfte(p vlam krijgt een hoogte var enj; derhalve meter met een we Den partij. Het ontwerp van dei geving van het monument bi kerk is van J. Boekhout uitB kens. ,De jraa luit waa In navolging van de kerncentrale in Borsele wordt de productie van het kerncentraleparkin Doel teruggedraaid. foto Peter Nicolai door Wout Bareman DOEL - De Belgische energieproducent Electrabel heeft, in navolging van exploi tant EPZ van de kerncentrale in Borsele, de productie van het kerncentralepark in Doel teruggedraaid. Dat gebeurt in verband met de hoge temperatuur van het Scheldewater, dat als koelwater dient. De watertemperatuur liep gisteren op tot ruim 23 graden. Het probleem schuilt niet alleen in het water dat wordt ingenomen, maar ook in de beschikbare hoeveelheid én het water dat weer op de Schelde wordt ge loosd. Dat mag de voorgeschreven tempera - tuurgrens niet overschrijden. Doel heeft voldoende elektriciteit in voor raad om de levering van stroom op niveau te houden. Volgens een woordvoerster van Electrabel ligt de productie in de zomer maanden in verband met de vakantie sowie so al lager. Als de watertemperatuur verder stijgt, bekijkt Electrabel of de productie verder moet worden bijgesteld. Doel levert behalve aan de belgische afnemers ook stroom aan klanten in Nederland en Duits land. door Maurits Sep MIDDELBURG - Directeur J. Poorter van het reïntegratie- bureau Artemis in Middelburg protesteert bij minister Zalm van Financiën tegen de steun van 43 miljoen euro die het Rijk geeft aan reïntegratiebedrijf Kliq. Volgens Poorter is sprake van oneerlijke concurrentie. Zij overweegt de Nederlandse Me dedingingsautoriteit (NMa) in te schakelen. Kliq, waarin de vroegere ar beidsbureaus zijn opgegaan, was bijna failliet. Het Rijk, dat de enige aandeelhouder van Kliq is, heeft uiteindelijk 43 milj oen euro toegezegd voor een saneringsoperatie. Met ingang van dit jaar moet Kliq echter een commerciële strijd voeren met andere reïntegratiebureaus zoals Artemis. Poorter vindt de ïeu we< litsl irgï lun waa van staatssteun aan Kliq daai ,rjc onjuist. In een brief aan mii ielj ter Zalm van Financiën vis ;an zij om opheldering. Bovend eg wil zij weten of de concurret jen van Kliq, zoals haar eigenlL reau, ook een 'financiële inj U tie' tegemoet kunnen i ;en Poorter heeft tevens in eenli je aan zeshonderd andere reis ia(j gratiebureaus om steun i )nc vraagd bij een gezamenli [e claim van eveneens 43 milji euro. dat Verder roept Poorter haar co! U ga's/concurrenten op mee ja doen aan een procedure bij jet NMa. Dat is de organisatie! 's i toeziet op (on)eerlijke conti lai rentie. Eerdere vragen die, i™ aan de Tweede Kamer stetö L leidden volgens Poorter w r waar tot een onderzoek iij tl dracht van de Kamer, maai: He rapport was in haar ogen da bruikbaar. jjii vei 1 Naam -T*T Straat Postcode Woonplaats Telefoon E-mail maakt gebruik van één van de onderstaande aan te krui sen vakantieservicemogelijkheden in de periode (mini maal 1 week) datumt/m datum ander bezorgadres in verspreidingsgebied (gratis) waardebonnen voor krant op vakantieadres in Zeeland (gratis) postverzending Nederland 0,50 per dag) restitutie abonnementsgeld 5,00 in rekening) Tijdelijk bezorg- of vakantieadres Naam Naam hotel, camping, park I Straat I Postcode Woonplaats KRANT VOOR Reu ma? Welke reuma Er zijn zo'n 130 verschillende soorten reuma. Een op de tien mensen heeft er last van. Ze heb ben alle met pijn en stijfheid in en rond gewrichten te maken. Reumatoïde artritis en artrose zijn de meest bekende. Andere zijn fibromyalgie, jeugdreuma, lupus en de ziekte van Becherew. Als de dokter een vorm van reuma heeft vastgesteld, bij u zelf of bij iemand van wie u houdt, dan zit u met allerlei vra gen. Die kunnen meestal beant woord worden door de Reuma- lijn. Daar zitten mensen die veel van reuma weten, van de ziekte zelf en van de praktische proble men er omheen, soms uit eigen ervaring. Met elke vraag bent u welkom. Bel gerust. Of kijk op: www.reumalijn.nl Voor al uw vragen over reuma maandag t/m vrijdag 10 -16 uur 0,10 pm) door Raymond de Frel GROEDE - De Heilige Bavo- parochie heeft besloten de rooms-katholieke kerk aan de Schuitvlotstraat in Groede aan de liturgie te onttrekken. 'Ver koop' vindt penningmeester Mare Menue een te kille betite ling, 'overdragen' is een beter woord. Het kerkbestuur hoopt dat het godshuis een culturele bestemming krijgt. Menue heeft in dit geval twee petten op. Enerzijds is hij pen ningmeester van de parochie, anderzijds beheert hij de centen van de stichting Groede. Deze stichting exploiteert het histo rische Slijkstraatje van het Vlaemsche Erfgoed en de Lu therse kerk. In de laatste hoeda nigheid merkt hij op dat Groede als culturele trekpleister te wei nig in de Cultuurnota van de ge meente Sluis voorkomt. „Niets ten nadele van Aarden burg - dat in de nota speciale aandacht krijgt -, maar Groede heeft veel kunst- en cultuur schatten. Zo is de katholieke kerk een bedevaartsplaats ge weest. Het bevreemdt de stich ting Groede dat Groede weinig aandacht in de Cultuurnota krijgt." In de Cultuurnota staat dat Groede het naast de nostalgi sche sfeer moet zoeken in klein schalige, maar hoogwaardige activiteiten. De reeds ingesla gen weg wordt toegejuicht, maar er moet voor worden ge waakt dat de toeristische druk op het dorp niet te groot wordt. Er is een grens aan wat het klei ne dorp aan bezoekers kan heb ben, zo meldt de nota. Wethou der Leen Wille van de gemeente Sluis voegt eraan toe dat de Cul tuurnota zeker niet compleet is. „Daarom zijn er in september inspraakrondes. Als Groede dan laat weten niet tevreden te zijn, kijken wij ernaar." Menue vindt het te ver gaan om te stellen dat Groede zich op het culturele vlak gepasseerd voelt, maar dat er sprake is van enige tegenwind van gemeentelijke zij de durft hij wel te zeggen. „In principe wil de stichting Groede zichzelf bedruipen. Subsidie loos dus, maar we worden nu wel tegengewerkt. We kregen jaarlijks een subsidie van 11.000 euro voor de exploitatie van de Lutherse kerk, maar de gemeente wil dat stop zetten. Het gerucht gaat dat ze dat be drag aan een andere club willen geven, die dan de exploitatie op zich neemt. Dat zou versnippe ring betekenen, waarmee mijns inziens het einde van cultureel Groede wordt ingeluid." Wille benadrukt dat het zeker niet de bedoeling van het college is om cultureel Groede een halt toe te roepen. „Wij hebben het wat betreft de Lutherse kerk ge meend zuiver te spelen. De sub sidie gaat naar de beheerstich- ting van de Lutherse kerk. Wie vervolgens de exploitatie doet, daar lig ik niet wakker van." Met gemiddeld 10 tot 25 bezoe kers per kerkdienst (eens in twee weken) bleek het voor de parochie niet meer rendabel om de katholieke kerk nog langer te exploiteren. „Het besluit om de kerk over te dragen hebben we al lang geleden genomen, omdat er een fusieproces loopt met de parochies in Oostburg en Schoondijke. De kerk blijft geen eigendom van de parochie, maar in samenwerking met de stichting Groede willen we kij ken naar een oplossing. Opties zijn overdracht aan de stichting Groede, of nog beter, over dracht aan een nieuwe stichting die als doelstelling behoud van de kerk heeft. In dat laatste ge val zou de stichting Groedel exploitatie kunnen doen. U kopen aan een particulier, dit in wil wonen is in eerste insta tie niet de bedoeling. Het ga erom dit stukje cultuur v# Groede te behouden"aldus! nue. Naar verwachting worden ij kerstmis de laatste diensten:]" T» de katholieke kerk gehouden RETRANCHEMENT - dorpsraad van Retrancheme houdt vrijdag 15 en zaterdag! augustus van 21.30 uur tot 24J uur het verlicht weekend. I dens dit evenement is Retrai chement sfeervol verlicht int dorp en langs de wallen. De plaatselijke bewoners zulle zoveel mogelijk overal licht) en kaarsjes laten branden."' delaars door het dorp kuffl genieten van de sfeervolle v£ lichting en worden opgevrolij door muziek en entertaimM op verschillende locaties, wandelroute is duidelijk aang geven via borden. 11; vrijdag CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Midden- en Oost- Zeeuws Vlaanderen (Terneuzen, Hoek, Philippine, Sluiskil, Sas van Gent, Axel, Zaamslag, Klooster- zande. Hulst, Koewacht, St. Jansteen en Clinge), vr. 17.00-ma. 08.00 uur: Voor dringende huisartsenzorg en huisbezoe ken: Huisartsenpost De Honte, Wielin genlaan 2, Terneuzen in ziekenhuis De Honte), tel. 0115 643000 (altijd eerst bel len). West Zeeuws-Vlaanderen (Oostburg, Aardenburg, Zuidzande, Biervliet, Hoofdplaat, IJzendijke, Breskens, Groe de, Schoondijke, Sluis en Cadzand), vrij. 17.30-ma. 08.00 uur: Voor dringende huisartsenzorg en huisbezoeken. Huis artsenpost Antoniusziekenhuis, Pastoor van Genklaan 6 te Oostburg, tel. 0115 643000 (altijd eerst bellen). West-Zeeuws-Vlaanderen A. C. R. Bracké, Burg. v. Zuijenstraat 81 Breskens, tel. (0117) 382714. Spreekuurzat. en zon.12-12.30 uur. Oost-Zeeuws-Vlaanderen N. P. I. P. Verhelst, Irisstraat 17B, Hoek, tel.(0115)441914. Spreekuren zat. 10-10.30 en 18-18.30, zon. 12-12.30 uur. Gemeente Terneuzen DienstapotheekTerneuzen, Van Steen bergenlaan 27, Terneuzen, tel. 0115 626010. Voor spoedrecepten 24 uur be reikbaar. Hulst Apotheek Reynaert, Steenstraat 7, tel. (0114) 311156, zat. 10.00-17.00, zon. 12.00-17.00 uur. Voorspoedrecepten 24 uur bereikbaar. Apotheek Hulst, Dubbele Poort 7, tel. (0114) 314255, zat. 10.00-17.00, zon. 12.00 17.00 uur. Voorspoedrecepten 24 uur bereikbaar. Ook voor recepten van huisartsenpost Terneuzen/Hulst. Oostburg en Zuidzande Apotheek Oostburg, Burchstraat 16, tel (0117)452170, zat. 10-12.30 en 13-16.30, zon. 11.30-12.30 en 17.30 en 18.30 uur. Terneuzen, Axel, Zaamslag Dierenkliniek J. Kop, Bastionstraat 3, Ax el, tel. 0115-561488. Spreekuur, zat. 11.00-12.00 uur. Hulst en Hengstdijk J. J. L. M. Kop, Axel, Bastionstraat 2, Ax el, tel. (0115) 561488. Spreekuur, zat. 11- 12 uur.IJzendijke Dierenarts van de Vijver, tel. (0117) 301388 bgg. (0117)348424. Spreekuurzat. 13enzon. 12uurindedie renkliniek. Terneuzen J. P. de Vos en A. Burm, dierenkliniek 'De Ottenhorst', Van Diemenstraat 83, tel. (0115) 619628. Spreekuurzat. van 12.30- 14.00 uur. Kliniek voor gezelschapsdieren 'De Steenberghe', Van Steenbergenlaan 7, Terneuzen. Dierenarts P. de Vos. Zat. en zon. uitsluitend behandeling van spoed- patiënten na telefonische afspraak, tel. 0115 (696425). Breskens, Aardenburg, Oostburg en Sluis 'Dierenartsencentrum West', G.A.M. de Bruijckere en E.G. van Bruinessen-Kap- senberg. Afspraken via telefoonnr. 0117 454484. Oostburg J. P. J. v. d. Vijver, Sirius 1, Oostburg, tel. (0117)452103. Sas van Gent E. O. M. David, Westdam 54, tel. (0115) 453800,spreekuurzat. 11.00-12.00 uur. St. Jansteen e.o. A.E. de Bruyn, Brouwerijstraat 92, Kapel- lebrug, tel. (0114) 312701. Spreekuur 11.00- 12.00 uur. Dierenambulance Zeeuws-Vlaandeif alarmnummer (0115) 442161. Stichting Thuiszorg Zeeuws-Vlaan» ren, voor spoedgevallen dag en nacnt bereikbaar: West-Zeeuws-Vlaanderer Telefoonnummer (0117 456500, Ka naalzone: Telefoonnummer (0115) 674500, Oost-Zeeuws-Vlaanderen:Te' foonnummer (0114) 383500. Stichting Provinciale Kraamzorg Ze* land, kraamcentrum Zeeuws-Vlaan# ren, dag en nacht bereikbaar via tel. (0113)224022. Oost-Zeeuws-Vlaanderen zon. 12 - ma 24 uur. Bereikbaar via mobielnummer 06 22398801 West-Zeeuws-Vlaanderen 10.00-13.00 en 16.00-19.00 uur. Bereikbaar via mobielnummer 06 20403610. Midden-Zeeuws-Vlaanderen Bereikbaar via mobiel nummer06 53997850.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 34