zc PZC Sluis waarschuwt voor gevaren van barbecuen Sluis onderzoekt webwensen van Zeeuwse jeugd Inbraakpreventie Zeeuwen iets onder landelijk gemiddelde 11 Parkeerplein zet verhoudingen Zelzate op scherp Feestbezoekers hebben geen zin in kaas rovincie neemt maatregelen tegen files bij sluizencomplex Terneuzen agenda vrijdag 8 augustus 2003 t Houtmarkt Hulst afgesloten voor groot feest Proef Demonstraties Blusmiddel Akkerveld gedeeltelijk afgebrand Ouderenfietstochten een succes Veertienjarig meisje mishandeld Man ontnuchtert in cel Toiletjuffrouw verdedigde zichzelf Vrachtwagens mogen niet parkeren in Paal |nnr Wout Bareman LZATE - Gouverneur H. Jalthazar van de provincie vetdost-Vlaanderen heeft het da- iactiLijjks gemeentebestuur van e'{rensgemeente Zelzate op de i'wtfcigers getikt. Burgemeester en sn.ojchepenen (wethouders) moe- 0vsien alsnog een bouwvergunning lanvragen voor de aanleg van jen parkeerterrein voor het ge- me!heentepersoneel. Het terrein ersierd aangelegd zonder toe- lemming van de gemeente- raad. Ook werden zonder ver gunning bomen gerooid om ruimte te creëren voor de par king achter het stadhuis. Balthazar noemt de gang van zaken 'onbehoorlijk'. Hij werd op de zaak opmerkzaam gemaakt door het raadslid M. Acke (CD&V; christen-de mocraten). Die hekelde de han delwijze van het schepencolle ge, dat volgens hem hemel en aarde beweegt om maar te ont komen aan betaald parkeren. Kritische opmerkingen van Ac ke in de raadsvergadering kre gen steun uit onverwachte hoek: ook raadsleden van de coalitie plaatsten vraagtekens bij de he le gang van zaken. De kwestie ligt erg gevoelig in Zelzate, om dat half maart van dit jaar tegen de zin van het gros van de Zelza- tenaren in het stadscentrum be taald parkeren werd ingevoerd. Op de gemeenteparking zouden collegeleden én het gemeente- personeel gratis kunnen parke ren. Acke noemt de aanpak van het schepencollege 'pure discrimi natie' tegenover het personeel van bedrijven in het stadscen trum, die wél parkeergeld kwijt zijn. In een eerder stadium al sprak hij de vrees uit dat een groot deel van het winkelend publiek door de invoering van het betaald parkeren op met na me de Grote Markt zal besluiten de inkopen voortaan elders te doen. „De uitstraling van Zel zate en zijn Grote Markt zal er in elk geval onder lijden. Er kan te recht worden gevreesd dat deze maatregel zal leiden tot inkom stenverlies voor de plaatselijke middenstand", aldus Acke. Veel Zeeuws-Vlamingen doen van oudsher inkopen in de kanaal gemeente, net over de grens. Ook die zouden kunnen overwe gen uit te wijken naar andere koopcentra in de grensstreek, is de vrees. Die 'vlucht' wordt, vreest het raadslid, nog aange wakkerd door het gedrag van de parkeerwachters. Daarover be reiken Acke steeds meer klach ten. De parkeerwachters wordt 'onbeleefd' en 'onheus' gedrag verweten. 'km erkeer naar rotonde gedwongen 'l'door Wout Bareman 5jTERNEUZEN - De provincie i heeft besloten extra verkeers- lnaatregelen te treffen bij het enJluizencomplex in Terneuzen. ^inds de opening van de Wester- icheldetunnel, half maart, vor- rac VOS aac zich daar bijna dagelijks fi ll vi 1st n; ar; l™ redactie zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: (0115) 645769 Fax: (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114) 372776 Pax:(0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur dat op de zuidelijke tunnelwe gen met name de kanaalbrug bij Sluiskil en de passage over de sluizen voor problemen zouden zorgen. Veel weggebruikers ont lopen de route via de kanaal- brug omdat ze het risico lopen met een geopende brug te wor den geconfronteerd. Ze kiezen voor het alternatief via de sluizen en de mr. Haar- manweg. (Rijkswaterstaat heeft inmiddels aan de oostzijde van de brug verkeersgeleiders aan gebracht om de verkeersstroom ter hoogte van de kruising Haarmanweg-N61 in goede ba nen te leiden. Uit tellingen van waterstaat en de provincie blijkt dat het ver keer via de kanaalbrug met 25 procent is gestegen sinds de openstelling van de tunnel en via het sluizencomplex zelfs met 27 procent. nie:bat gebeurt steevast in de och- r lend- en avondspits. Dan mengt le s®iet tunnelverkeer zich met het tensieve verkeer van en naar jow Benelux in de Nieuw-Neu- ers zenpolder. De problemen doen ZfMch vooral voor wanneer de ^^noordelijke brug over de zee- P Suis open staat en de verkeers- "stroom zich noodgedwongen af- ^]wikkelt via de zuidelijke brug. Tot nu toe werd het verkeer in de Ml oost-west-richting via borden geadviseerd om te rijden via de noordelijker gelegen rotonde. Op die manier kon een confron tatie met het Dow-verkeer wor den beperkt. Maar de meeste weggebruikers negeerden het advies en dat leidde tot filesD aarom is nu be sloten het verkeer op het zuide lijke brughoof d te reguleren met s verkeersgeleiders. Die dwingen 'l de weggebruiker voortaan ge bruik te maken van de rotonde. Het gaat om een proef met ver wijderbare geleiders. Zijn de ervaringen bevredigend, dan worden vaste geleiders ge plaatst. Al vóór de ingebruikname van de tunnel stond zo goed als vast HULST - De Houtmarkt in Hulst wordt zaterdagavond 9 augustus tijdelijk afgesloten. Horecabedrijven rondom de Houtmarkt houden van 20.30 tot 1.00 uur het zogenoemde Verloren Hoekfeest. De gemeen te Hulst heeft toestemming ver leend voor de afsluiting van de Houtmarkt. Vijf omliggende cafés (l'Entree, De Engel, De Première, De Toffe Tijd en Stanley's) hebben het openluchtfeest opgezet. De Houtmarkt wordt een groot po dium voor feestende bezoekers. Zowel jong als oud is welkom. Vier regionale DJ's zullen om beurten hun plaatjes draaien. Ook is er een barbeque. De Houtmarkt zelf wordt aange kleed met parasols. Het verkeer moet tijdens het feest even omrijden, ook het parkeerterrein aan de Hout markt kan niet als zodanig wor den gebruikt. Verenigingen en stichtingen maken dankbaar gebruik van de komst van de toeristen naar het dorpsfeest in Cadzand-Dorp om de kas te spekken. foto Wi m Kooy m a n door Frank Gijsel CADZAND - Een kleurrijk pallet van snuisterijen, lekkernijen en bijzondere artikelen lag gisteren uitgestald aan de randen van de straten tijdens het dorpsfeest in Cadzand - Dorp. De toe risten konden er maar niet genoeg van krijgen. Verenigingen of stichtingen maken al jaren dankbaar gebruik van de komst van de horden toeristen naar het dorps feest om de kas te spekken. Het Zwin koor stond met een grote groep leden een enorme stapel dampende wafels te bakken. Wie niet van wafels hield kon altijd nog naar een vlakbij gelegen kraam dat kibbeling, mosselen of broodjes met hamburgers leverde. Op het feest werden niet alleen etens waren en 'rommel' aangeboden, er wer den ook demonstraties gehouden van oude ambachten.Touwslager H. de Kei zer uit Sliedrecht was voor het eerst aanwezig en had over belangstelling bij zijn demonstratie niet te klagen. Bin nen een kwartier demonstreerde hij hoe je een ambachtelijk sterk springtouw kunt draaien. De ambachtskunst van de slager en de apparaten uit 1880 le verden bewonderende blikken op. T. de Veld uit Kloosterzande stond even ver derop wat hulpeloos in het kaaskraam. Voor de diverse soorten kaas was de be langstelling even wat minder. „Een ple- ziermarkt is toch wat minder dan een weekmarkt voor ons. Het weer is ook niet in ons voordeel." In de Nederlands Hervormde Maria- kerk werden kaarten, dozen met luci fers en pelgrimstekens voor het onder houd van de kerk door E. Huigh vol en thousiasme verkocht. Het doosje voor de stuiveractie voor de Nederlands Hervormde kerk, die al sinds 1991 loopt, zat aan het eind van de middag aardig vol. De festiviteiten in Cadzand werden 's avonds afgesloten met een schuurfeest in de Badhuisweg. door Harold de Puysseleijr CADZAND - Recreatieonder- nemers aan de West-Zeeuws- Vlaamse kust moeten hun gas ten er de komende dagen na drukkelijk op wijzen dat barbe cuen door de aanhoudende droogte grote risico's met zich meebrengt. De burgemeester van de ge meente Sluis besloot gisteren - na overleg met de brandweer en in navolging van de gemeente Schouwen-Duiveland - een brief de deur uit te doen aan alle eigenaren van campings, hotels, kampeerboerderijen en de plaatselijke VW-kantoren. Toeristen verblijven doorgaans op terreinen die in of aan de rand van bos-, duin- en ander natuurgebied aan de kust lig- gen. Door het uitgesproken fraaie zomerweer is het gevaar van brand op die plaatsen enorm toegenomen. Duizenden recreanten genieten tijdens hun vakantie van een ge zellige barbecue, maar dat is een tijdverdrijf dat de gemeente Sluis momenteel toch met enige zorg vervult. Hoewel de ge meente er vanuit gaat dat recre atieondernemers en toeristen goed op de hoogte zijn van de ri sico's -'denk aan de branden en de gevolgen ervan in Frankrijk en Portugal' - neemt burge meester Sala het zekere voor het onzekere door de ondernemers in de toeristische sector daar nog eens op te wijzen. „Natuurlijk weet de recreant dat bij een barbecue een emmer water of zand als blusmiddel noodzakelijk is, maar bij dit droge weer moet daarop ook na drukkelijk worden toegezien", aldus Sala en brandweercom mandant N. Moskie in de brief. De gemeente verwacht van de recreatieondernemers, dat ze zelf regelmatig een rondje ma ken over hun bedrijf om zich er van te vergewissen of ergens brandgevaar is. Ze moeten er bovendien voor zorgen dat ze blusmateriaal achter de hand hebben en erop toezien dat hun gasten veilig barbecuen. De brandweer houdt de komen de dagen steekproeven op de kampeerterreinen in de ge meente om te controleren of al les op en in orde is en of de toe risten goed zijn voorgelicht en zich aan de adviezen houden. Zo moeten vakantiegangers zich er van bewust zijn, dat de kam peerterreinen goed bereikbaar blijven voor de hulpdiensten in geval van een calamiteit. 'Denk hieraan bij het parkeren van uw auto', waarschuwt de gemeente. Enkele recreatieondernemers wezen de gemeente er op dat toeristen ook behoorlijk non chalant omspringen met siga rettenpeukjes in de duinen. Het advies luidt om geen brandende sigarettenstompjes weg te gooi en. De gemeente Sluis beziet van dag tot dag of het nodig is het huidige advies verder aan te scherpen. „We willen niet ieder een alles afpakken", zegt Mos kie. „Maar de veiligheid mogen we uiteraard niet uit het oog verliezen." door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Bijna drie kwart van de woningen in Zee land is uitgerust met extra hang- en sluitwerk om inbre kers buiten de deur te houden. In 72 procent van de woningen blijft licht branden als er nie mand thuis is, en zeventig procent van de Zeeuwen heeft extra buitenverlichting aange bracht. Zes procent van de hui zen is beveiligd met een in braakalarm. Die cijfers blijken uit het veilig heidsonderzoek dat de ministe ries van Binnenlandse Zaken en Justitie dit jaar hebben laten houden. Uit de vergelijking met de cij fers uit andere delen van het land komt naar voren, dat Zee land op het gebied van inbraak preventie licht achterblijft bij het gemiddelde. Landelijk is 77procent van de woningen voorzien van extra hang- en sluitwerk en beschikt negen procent van de huizen over een inbraakalarm. De ontwikkeling hangt moge lijk samen met de veiligheids beleving van de Zeeuwen. Terwijl landelijk veertien pro cent van de inwoners het idee heeft dat er vaak inbra ken in de buurt plaatsvinden, is dat in Zeeland twaalf pro cent. De bereidheid om aangifte te doen van (poging) tot inbraak wijkt in de provincie niet af van het landelijke gebruik. Van alle meldingen leidt 68 procent tot een daadwerkelijke aangif te. Aan de inwoners die het afge lopen jaar slachtoffer zijn ge worden van inbraak of een poging daartoe, is gevraagd welke preventieve maatregelen ze vervolgens hebben getroffen. De meest genomen maatregelen blijken in dat geval het plaatsen van extra sloten en grendels op deuren en ramen (31%) en het lanten branden van licht als 's avonds niemand thuis is (8%). Hondenpoep op straat (51%) en te hard rijden in de buurt (48%) worden in Zeeland als grootste buurtproblemen ervaren. STREEKACTIVITEITEN BRESKENS - Handelshaven, 16.00-17.30 uur: Rondvaarten op de Westerschelde; DOEL - Restaurant Doel 5, 21.00 uur: Scheldewijdingsfuif met discobar; EMMADORP - Bezoekerscentrum Saef- tinghe, 13.00 17.00 uur: Info over Ver dronken Land van Saeftinghe; HEIKANT - Café Du Commerce, 14.00 uur: Kaarten; KOEWACHT - Café 't Zand, 19.00 uur: Wandeling door ruilverkavelingsbos Karnemelkpolder;De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: Soos voor mindervaliden Ons Verzetje, biljar ten en klaverjassen; Sporthal 't Zwaan tje, 9.00 uur: Bowls. SLUISKIL - Op een akkerveld bij de Bontepolderstraat in Sluiskil is gistermiddag brand ontstaan. Ruim tweeduizend vierkante meter van het terrein werd verwoest. De brandweer heeft het vuur geblust. De brand werd veroorzaakt door rondvliegende asdeeltjes van een vuurtje op een nabijgelegen bedrijfsterrein, waar af val werd verbrand. Het bedrijf had wel een vergunning maar gezien de droogte was het niet zonder risico om afval te ver branden. Tevens ontbrak toezicht op het vuur. Tegen het be drijf wordt proces-verbaal opgemaakt. AXEL - De vier fietstochten die de Stichting Welzijn voor Ou deren (SWO) Axel in samenwerking met collega-instellingen uit Sas van Gent, Hontenisse en West-Zeeuws-Vlaanderen onder de noemer Route 55 de afgelopen weken heeft gehou den, zijn bijzonder gewaardeerd door ouderen in de regio. Die conclusie trok Claudia Doeze Jager van de SWO gistermid dag, terwijl de laatste tocht in volle gang was. Ondanks het drukkende weer met hier en daar een regenbui turfden de vrijwilligers 155 fietsers. „Ik snap niet waar de mensen de moed vandaan halen, maar ik vind het zalig", al dus Doeze Jager. In totaal namen rond de 250 ouderen deel aan de fietstochten, van wie velen alle vier de ritten reden. De bezienswaardighe den onderweg en de onderlinge contacten zijn voor veel fiet sende ouderen belangrijke pluspunten van Route 55, weet Doeze Jager. CADZAND - Een veertienjarig meisje uit de gemeente Sluis is woensdagavond mishandeld op de Vierhonderdpolderdijk. Het slachtoffer werd beschuldigd van het slaan van een ander meisje. Hierna werd zij door dat meisje en een familielid daar van diverse keren met een stok geslagen. Later kwam er nog een ander familielid bij die haar schopte en stompte. Het veer- tienj arig meisje werd door omstanders geholpen en heeft aan gifte gedaan van mishandeling. De betrokkenen waren geen onbekenden van elkaar. HOEK - Een 53-jarige Belgische automobilist was woensdag nacht zo dronken, dat hij meegenomen is naar het huis van be waring in Middelburg om te ontnuchteren. De man slingerde over de weg en werd door een medeweggebruiker tot stoppen gedwongen. Agenten pikten hem rond 1.00 uur op bij de krui sing met de Hoekseweg. Op het politiebureau werd diverse keren geprobeerd om een blaastest af te nemen, maar dit mis lukte omdat de man te dronken was. Hij kon ook niet gehoord worden en is daarom overgebracht naar het huis van bewa ring. RENESSE - De klappen die een negentienjarige toeriste uit het Brabantse Zeeland dinsdagavond opliep in een horeca zaak in Renesse, zijn uitgedeeld uit zelfverdediging. Deze verklaring heeft de toilet juffrouw gisteren afgelegd bij de politie. De twee dames hadden onenigheid gekregen omdat de toeriste niet wilde betalen voor het toiletbezoek. Nadat de negentienjarige haar tot twee keer toe aanviel, besloot de toi letjuffrouw zichzelf te verdedigen. De toeriste hield hieraan een bloedneus over. door Harold de Puysseleijr SLUIS - De gemeente Sluis on derzoekt hoe de ideale website voor de Zeeuwse jeugd van twaalf tot en met 24 jaar eruit zou moeten zien. De gemeente laat daartoe op de internetsite deltaportal.nl momenteel een enquête houden. De vragenlijst gaat over de ge woonten van de Zeeuwse jon geren op het internet en het ge bruik van het net. Zo wil de ge meente er achter komen, wat jongeren op het wereldwijde web willen vinden. Verder bevat het formulier ook enkele vra- genover de thuissituatie van de jongeren. Aan de hand van de uitkomsten van het onderzoek, stelt de ge- PAAL - In Paal mag niet meer worden geparkeerd door vrachtwagens. Het college van B en W van de gemeente Hulst is met klagende bewoners van mening dat het parkeren van trucks hinderlijk is. Niet alleen staan de vrachtwagens soms in de weg, bij een vertrek vroeg in de ochtend wil dat nog wel eens geluidsoverlast geven. De gemeente heeft de nieuwe regel opgeno men in de Algemene Plaatselijke Verordening (APV). Het parkeerverbod gaat vandaag in en geldt van maandag tot en met vrijdag van 18 tot 8 uur en in de weekeinden de hele dag. Volgens een woord voerder van de gemeente kunnen de chauffeurs hun vrachtwagen makkelijk parkeren in Graauw waar speciaal voor dat doel een terrein is aangelegd. Ook in Clinge en Nieuw-Na- men klagen bewoners over vrachtwagens in de wijken. meen te vast of er behoefte is aan een interactieve site voor Zeeuwse jongeren, die elkaar daar kunnen 'ontmoeten'. Luidt het antwoord op die vraag be vestigend, dan hoopt de ge meente via de enquête ook uit sluitsel te krijgen over de vraag hoe die site er dan precies uit moet komen te zien. Aan de deelname aan het onder zoek is ook een prijsvraag ver bonden. Aan de jongeren die de vragenlijst invullen, wordt ook gevraagd een origineel adres voor de site te bedenken. De eer ste prijs is een mobiel telefoon toestel, de tweede is honderd euro beltegoed, de derde een mi ni-digitale camera. Het onder zoek loopt nog tot en met 27 au gustus. De prijsuitreiking vindt plaats op vrijdag 5 september. Het initiatief van de gemeente Sluis is een van de actiepunten uit de gemeentelijke nota Inte graal Jeugdbeleid. De deelname aan het onderzoek valt tegen. De enquête is tot nu toe ingevuld door 68 jongeren. De site telde 554 bezoekers in de maand juni en 101 in juli. Het bedrijf dat het onderzoek in op dracht van de gemeente uit voert, stelt voor de enquête met een maand te verlengen, gezien het tegenvallende aantal deel nemers. De vakantieperiode en het warme weer zal daaraan niet vreemd zijn. De gemeente moet nog een beslissing nemen over de verlenging van de actie. Advertentie t>as"ÜT* .ïSL.SÏ*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33