PZC I Belgische zwerver zag Rilland als grabbelton Mercedesrijder heeft geen cent te makken Een busreis van De Trip geeft Stones-concert wat meer cachet c Advocaat veelpleger laat steken vallen Natuur lijdt onder aanhoudende droogte Tegenslagen trekken zware wissel op resultaten aluminiumproducent lezers schrijven vrijdag 8 augustus 2003 Onbruikbaar Dozijn Ambulance II Wegenkaart II Gebroken dijk 1)1 Vlinders II m Pen- J Dramatisch jaar voor Pechiney door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Aluminium producent Pechiney Nederland heeft een slecht jaar achter de rug. De omzet zakte van ruim 333 miljoen euro in 2001 naar 284 euro vorig jaar. Het exploi tatieresultaat daalde van ruim 44 miljoen euro naar 6,8 miljoen euro. Oorzaken: de modernise ringsoperatie, waardoor de fa briek niet voluit heeft gedraaid. Bovendien kampt het bedrijf met fikse tegenslagen. Dat blijkt uit het milieujaarver slag 2002. De cijfers steken schril af tegen die van de record- jaren 2001 en 2000. De Neder landse tak van het Franse con cern produceerde vorig jaar 190.631 ton aluminium-halffa- brikaten (extrusiepalen en walsplakken), tegenover 216.655 ton in het jaar ervoor. Dat de resultaten minder zou den zijn viel te verwachten. De fabriek heeft een grote moder niseringsoperatie achter de rug. Alle 512 ovens zijn daarbij om gebouwd. Dat betekent dat ovens in clusters tegelijk wer den stilgelegd, waardoor de productie afnam. Middenin die operatie werd het bedrijf op 27 oktober vorig jaar hard getroffen door de najaars storm die in Zeeland een kracht bereikte van 10 Beaufort, met uitschieters naar 11. Door de zoutaanslag op de isolato ren van het elektriciteitsstation vielen daarmee sommige ovens uit. Bij ovens die helemaal afkoel den, smolt het staal waardoor de ovens voor altijd onbruikbaar door A. J. Snel MIDDELBURG - Het zo schoon gelegen dorp Rilland leek die nacht in mei een grabbelton. Die voorstelling van zaken gaf een 39-jarige Belg zonder vaste woon- of verblijfplaats gisteren voor de meervoudige kamer van de rechtbank in Middelburg. De man was op een avond in het voorbije voorjaar in Rilland uit de trein gezet omdat hij geen kaartje had. In het dorp had hij een rustplaats gezocht en ge vonden en tussen zijn hazen slaapjes door was hij aan de wandel gegaan. Op zijn route vond hij onder meer een mobiele telefoon met oplader, een mapje met bankpasjes een sleutelbos eneenpakjesigaretten. „Hetlag er gewoon bezaaid", verklaarde hij ter zitting. Officier van justitie R. Jeuken zag het anders. In de nacht van de vondsten werd in Rilland een aantal inbraken gepleegd en de door Rinus Antonisse HEINKENSZAND - De al- genbloei die door de hoge temperaturen welig tiert in de Zeeuwse binnenwaterén', heeft flinke nadelige gevol gen voor de natuur. „Voor het waterleven is het geen beste zaak", zegt natuurkenner Chiel Jacobusse van stich ting Het Zeeuwse Land schap. „Er zijn een hoop ge volgen." Door het ontwikkelen van de 'groene soep' wordt het water in sloten, watergangen en kreken erg troebel. Dieren die met hun ogen voedsel op sporen (de zogenaamde zichtjagers, zoals stekel baarsjes) krijgen het moei lijk, voorspelt Jacobusse. „Dat geldt ook voor de ogen- jagers onder de vogels, zoals verschillende steltlopers die in ondiep water foerageren." Hij herinnert aan de giftige blauwalg, die vorig jaar in het Krammer-Volkerak en Zoommeer duizenden vo gels, waaronder veel winter talingen, het leven kostte. Deze alg kan zich ook in an dere binnenwateren ont plooien. „En dan is er na tuurlijk het botulisme, dat op diverse plaatsen is uitgebro ken", aldus Jacobusse. Hij ziet in het warme weer ook pluspunten. „De gigan tische aantallen vl inders zijn het meest opvallend. Het is een geweldig vlinderjaar. Er zij n heel wat soorten waarge nomen, die in Zeeland lang niet gezien zijn. Niet alleen bij de dagvlinders, maar ook bij de nachtvlinders." Door de warmte zijn er nogal wat planten die bijzonder vlug hun cyclus doorlopen: ze zijn sneller uitgebloeid. De natuur zit een beetje in een versnelling, constateert de HZL-medewerker. „En een trend die je al langer ziet is dat zuidelijker flora en fauna hier toenemen. Ook dat gaat nu wat sneller. Er ra ken ook wat dingen in de war. Zo is de vliegtijd van sommi ge insecten precies afge stemd op de bloeitijd van be paalde planten. Al die ineens eerder bloeien, gaat het mis. Dat merk je pas achteraf. Jacobusse gaat ervan uit dat de bomen geen bijzondere schade lijden door het gebrek aan water. „Je ziet wel veel dode bomen, maar dat komt doordat de iepziekte heel erg om zich heen grijpt. Wel zul len de bomen een wat dunne re jaarring krijgen." Veel bo men reageren alsof het herfst is: ze laten hun bladeren val len. Dat is in feite een stukje zelfbescherming, weet Jaco busse. „Via de bladeren loopt de verdamping. Als je de bla deren laat vallen, verdamp je minder en heb je minder vocht nodig." Heel wat (natuur)gebieden in Zeeland hebben al jarenlang te kampen met verdroging (bijvoorbeeld het poelgebied van de Yerseke Moer). Nu er weinig regen is gevallen en de hoge temperaturen aanhou den komen daar nog eens ex tra verdrogingsverschijnse- len bij. Chiel Jacobusse: „Drinkpoelen vallen droog. Dat zijn kleine milieu- rampjes, maar het heeft ook positieve kanten. Voor som mige beesten worden hun vij anden opgeruimd en het le ven in een drinkpoel kan straks weer opnieuw begin nen. Ik vind de structurele verdroging veel erger." zijn. Ze moeten worden vervan gen. In de ovens die gedeeltelijk afkoelden, zijn onzichtbare haarscheurtjes ontstaan. Enke le tientallen ovens waren on bruikbaar. Al met al lag de fa briek voor een kwart stil. De modernisering van de fa briek heeft er onder meer voor gezorgd dat het stroomverbruik vorig jaar hoger is uitgevallen dan anders (14.698 kilowattuur per ton tegenover 14.205 in 2001). Vorig jaar zijn circa 100 ovens extra opgestart in verge lijking met voorgaande jaren, waardoor het energieverbruik met 150 kilo watt uur per ton toenam. Door de gevolgen van de najaarsstorm, zijn dertig ovens voortijdig stilgelegd. Het energieverbruik lag daardoor in oktober en november ook hoger. Het bedrijf is vorig jaar een aan tal keren bezocht door inspec teurs van de provincie en Rijks waterstaat. Doorgaans waren dat controles, soms naar aanlei ding van het overschrijden van normen in de milieuvergunning. Eén maal is door de provincie een geldboete opgelegd. Bij de fabriek zijn vorig jaar geen klachten uit de omgeving bin nengekomen over geluids-, stof, of geuroverlast. De uitstoot van stof daalde vo rig jaar, evenals de emissie van fluor. De uitstoot van kooldi- oxyde bleef gelijk met 2001, de emissie van kooloxyde nam licht toe. Pechiney loosde vorig jaar meer chroom dan in 2001 (72 tegenover 44 kilogram). Maar de lozing van cadmium daalde (van 77 kilo in 2001 naar 36 kilo in 2002). Ook de hoeveel heid geloosde koper, nikkel, lood, zink en vanadium nam af (van 601 tot 581 kilogram). Het bedrijf verwacht verbete ring van de resultaten als in sep tember de modernisering hele maal is afgerond. Verder zal Pechiney Nederland waar mo gelijk zoeken naar verbeterin gen in het productieproces en streeft ze naar verdere verbete ring van de productiviteit en een verhoging van de efficiency. vermiste spullen bleken overeen te komen met de artikelen die de Belg bij zich had toen de politie hem, op aanwijzing van voor bijgangers aantrof. Jeuken had het idee dat het verhaal over de verwijdering uit de trein ver zonnen was en hij achtte het zeer aannemelijk dat de inbra ken waren gepleegd door de Belg. Er is geen bewijs. De tenlaste legging berust op veronderstel lingen, stelde raadsvrouw J. Jansen uit Kapelle. „Niemand heeft hem zien inbreken of een huis zien uitkomen", zei ze. Naar haar oordeel deed de poli tie half werk door niet na te gaan of de man inderdaad uit de trein gezet was en door nergens vingerafdrukken te nemen. Dat de agenten het druk hadden met iets anders mocht niet ten nade le van haar cliënt gaan werken, meende ze. Zomin als het feit dat hij een strafblad heeft. Uitspraak op 20 augustus. v ,X'," A door René Hoonhorst SAS VAN GENT - Samen met een aantal maten, allen afkom stig uit Sas van Gent, ging Ro nald Möring 21 jaar geleden naar de Rolling Stones in De Kuip in Rotterdam. Dat moes ten ze vaker doenwas het alge mene oordeel. Éen jaar later was De Trip BV opgericht en ging de hele club met een gehuurde bus naar een concert in Keulen. „Dat optre den in het Mungersdorfer Sta dion was één van de meest memorabele die ik heb meege maakt. Peter Maffay stond in het voorprogramma. Zijn be kendste nummer, de schlager 'Du', heeft-ie niet gespeeld. Het was meer een soort hardrock, zeker niet onaardig. Maar het publiek moest niks van hem hebben en bekogelde hem met tomaten." Hoewel De Trip BV - de laatste letters staan voor 'bijzonder vervoer' - 21 jaar geleden al in de maak was, vieren de oprich ters het twintigjarig jubileum van hun eigen 'reisvereniging' dit jaar. „Tenslotte kunnen we nu tijdens de nieuwe Licks-tour weer eens met De Trip op reis. Dat geeft er toch wat meer ca chet aan. En bovendien gingen we in '83 voor het eerst op reis", stelt Möring. Hij is met 24 be zoeken aan Stonesoptredens de meest gelouterde concertganger van de vier initiators van De Trip. Ook Herman van Dorst, Theo Sarneel en Herbert Jonkman hebben 'de grootste rock 'n roll- band ter wereld' intussen een dozijn of meer keren gezien. Möring: „Maar je hoeft echt geen Stonesfan van het eerste uur te zijn om welkom te zijn in onze bus. Ook deze keer gaan enkele jongere muziekliefheb bers voor de eerste keer met ons mee." Tot tien jaar terug beperkte De Trip zich niet tot het huren van een bus voor bezoek aan con certgangers. Het Sasse clubje - waarvan de meeste 'leden' in tussen in andere plaatsen wo nen, maar Sas van Gent blijft de thuishaven - organiseerde ook Stonesavonden waar de Stones- kenner van het j aar werd uitver koren. „Dat verwaterde destijds een beetje door een tanende be langstelling. De nieuwe tour kan een mooie aanleiding zijn om de traditie weer op te pak ken en dit najaar weer een Sto- nesavond op touw te zetten." Voor de busreis naar het eerste concert in De Kuip, maandag 11 augustus, zijn nog enkele plaat- door A. J. Snel MIDDELBURG - Wie had wil len weten hoe een raadsman in hoog tempo de sympathie van de rechtbank verspeelt, had donderdag de zitting van de meervoudige kamer in Middel burg moeten bijwonen. De Mid delburgse advocaat J. Wouters demonstreerde daar zijn kun nen. Wouters trad op voor een eerder wegens deelname aan drugs transporten naar Engeland ver oordeelde man uit Zierikzee. De 3 7 -j arige man liep tegen vij ftien maanden gevangenisstraf op, die hij inmiddels heeft uitgeze ten. Gisteren ging het erom hem financieel kaal te plukken. Offi cier van justitie R. Jeuken eiste datdemanruim75.000 euro aan de staat zou betalen, het bedrag dat de veroordeelde veronder steld werd te hebben overge houden aan zijn aandeel in het misdrijf. Advocaat Wouters kwam met het verzoek de zaak aan te hou den en nadere getuigen te horen Het beviel de voorzitter van de meervoudige kamer R. Reinarz in het geheel niet dat de raads man op het laatste moment met zijn verzoeken kwam. Hij had die kunnen doen bij de schriftelijke voorbereiding van de zaak. De rechter had bovendien, zo liet zij weten, het idee dat Wou ters de strafzaak nog eens wilde overdoen, terwijl het donderdag ging om het vervolg daarop, waarbij een ontnemingsvorde ring aan de orde was. Tegen de eerdere veroordeling is intussen beroep aangetekend en de rech ter stelde dat een hernieuwde behandeling van de strafzaak derhalve voor het Hof plaats vindt. Zij was kennelijk niet ge amuseerd toen de advocaat de wijze waarop de zaak gisteren werd behandeld, omschreef als 'juridische humor van een be denkelijk niveau'. Nadat zijn verzoek om de zaak aan te hou den was afgewezen, betoogde Wouters dat zijn cliënt het geld niet heeft om aan de eis te vol doen. De officier stelde daar te genover dat hij de hoogte van het vermogen van de veroor deelde man niet aan de orde had gesteld maar dat hij had gespro ken over diens draagkracht. Die was er volgens hem wel in zeke- Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC venlost- nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactitpliij, beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent nietdf redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft?6115 Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen wojingt niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. O^hej dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Ovi., weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. «na lanv De najaarsstorm van 2 7 oktober vorig jaar zorgde voor zoutaanslag op de isolatoren van het elektriciteitsstation, waardoor sommige ovens uitvielen. foto Ruben Oreel Naar aanleiding van het artikel in de PZC van 2 augustus waar in kamerlid Bakker van de D66 voorstelt om het ambulanceper soneel tot zijn 65e jaar door te laten werken, zal ik hem graag uitnodigen om een paar dagen met mij mee te draaien op een ambulance. Wanneer de heer Bakker dan nog steeds van me ning is dat ambulancepersoneel tot op 65-jarige leeftijd dit werk moeten blijven doen, hoop ik dat deze man ooit zijn verstand nog krijgt. De bodemloze put die de regering de laatste jaren aan het graven is, moet niet ge dempt worden door de werken de mensen, maar door een goed beleid. Het voor Sinterklaas spelen door vorige regeringen is geen reden om nu de werkende mensen hun verworven rechten te ontnemen. Het Functioneel Leeftijd Ontslag is ingesteld vanwege de functie: de werk zaamheden verantwoord uitvoeren tot in ons geval de 55- jarige leeftijd. Deze FLO is in gesteld in een tijd dat het bij de ambulancediensten nog niet zo druk was als nu. De omstandig heden waar wij nu bijna dage lijks mee te maken krijgen maakt de 55-jarige leeftijd de juiste leeftijd om te stoppen. Wij zetten ons in vele gevallen voor meer dan 150 procent in en dit kun je niet volhouden tot je 65e. Dus hopen wij dat de heer Bak ker en zijn collega's die iedere keer proefballonnetjes oplaten om aan onze arbeidsomstandig heden en CAO's te gaan sleute len eens goede informatie inwinnen zodat zij onze be roepsgroep, inclusief de colle ga's in de particuliere sector, met rust laten. R.G. van de Pol Verl. Bonedijkesrtaat 338 Vlissingen Is de heer Sonius (Lezers Schrij ven, 1 augustus) nu echt bang dat Israël van de kaart geveegd zal worden? Hoe zouden de Pa- lestijnen dat moeten doen, tegen een grote legermacht, met Ame rika als grote vriend. Het tegen overgestelde zal eerder het ge val zijn. Daar zijn ze al een eind mee op weg. Heeft de heer So nius zich afgevraagd hoe het le ven van de Palestijnen al jaren lang is? Hij weet vast niet of wil het niet weten hoe dit volk ver nederd wordt. De mensenrech ten worden door het Israëlische leger op grote schaal geschon den. Mevrouw Duisenberg kreeg bijna de hele wereld over zich heen toen ze de situatie ver geleek met het getto van War schau. Als je de verhalen leest van Israëlische joden die hun ogen niet sluiten voor de daden van him regering, dan zat ze er niet ver naast. Journalisten worden regelmatig beschoten. Voor Israël gelden de conventies van Genève zeker niet. Israël kan en mag zich blijkbaar alles permitteren. Kritiek mag niet geuit worden. De regering van Israël gaat rustig door met F1 bouwen van een meters) ,eeJ muur en nederzettingen. kweek j e alleen maar méér: fem Ik ben helemaal niet vóór tina of tegen Israël, maarikit wel dat de waarheid gezegdDj A. van derü VronesteJ oosthf\ y worden. «f c«pjl looi Leren zwemmen bij Gebro Dijk luidt de titel van hett talgische artikel van MiekeL,j heel niaa slui: Sim ich< nier es. ;en( iet ite 101 :en iel 100 .lui "stro der Jagt (PZC, 6 augustus), genoot ik van dit artikel on het voor veel Goesenaren bekende plaats is. De mui muurtjes doen ook vandaag; dienst als 'droogplaats' voo: aalscholvers en andere vog Laat die muurtjes maar aar. dieren en ga daar zeker nie:L klimmen. De schrijfster lir aan, dat er op een bordjes'] 'Kwetsbaar gebied', en 'Ni verontrusten of beschadig: Hier wil ik graag alle lezers drukkelijk op wijzen, z< wanneer ik verder lees dat je] hoog water op sommige pk sen van deze muurtjes kandj ken, dat je de diepte van deLj. dem of betonbrokken niet IC inschatten en de kans is vnf lijk groot, dat je je vergiste: nek beschadigt. En dat zal mensen rondom je weer v schrikkelijk verontrusten, ben ontzettend geschrok van die zin en daarom schrij: dit stukje. Door in (on)bek^Pi water te duiken, lopen i mensen een dwarslaesie op. kan het weten: ik was zelf pas jaar toen mijn wereld verand de door een fatale duik. Cees Ki Tak van Poortvlietstm\)7' Hf wi er Mijnheer Jaap van Vuure; ff| Kortgene is een serieuze I i dopteroloog (kenner van schubvleugeligen) zegt hij op 30 juli in deze krant. Hijvi een exemplaar van de walst pijlstaart op 25 mei 1988 in r woonplaats. Dus niet 2 5 jaarg- leden dat er een in Zeelandu gezien, maar 'slechts' vijffi I jaar geleden. Overigens heeft: Van Vuure niemand dat ii meer gezien, want, meldlij trots:dat zich in mijne.- tie bevindt." Hij verzame:,: vijftien jaar en heeft inmidï 12.000 vlinders in 1500 schillende soorten gedood, groot is namelijk zijn coltó p 'ot oos gea noc Op Hat dei 'Ma neg lei slo rei di Hoeveel zijn er gevangene daarna weggegooid of geruii met andere 'natuurliefhebber: Het lijkt mij dat Jaap vanVns eerder een serieuze is voor de natuur in Zeek dan iemand die iets bijdra: aan het behoud ervan. Watmi Zeeland zich gelukkig prij: met 12.000 nodeloos gei vlinders in houten kistjes! George Sponst' Saxhavenstnt i flii Drie van de vier initiatiefnemers - Herbert Jonkman. Ronald Möring en Herman van Dorst - van de 'Stonesreisvereniging' De Trip BV in klassiek nonchalante pose op het Dorpsplein van Zuiddorpe. foto Wim Kooyman sen beschikbaar. „Maar als er nog tientallen mensen met ons mee willen, is dat ook geen pro bleem. Dan bestellen we ge woon een grotere bus. Mensen moeten wel zelf een toegangs kaart voor het concert hebben, want die kunnen we op korte termijn niet meer regelen", meldt Möring. Geïnteresseer den kunnen contact opnemen met R. Möring in Zuiddorpe of T. Sarneel in Westdorpe. re mate, wat mocht blijken uit het feit dat de man een Mercedes rijdt die naar schatting een waarde van ruim 24.000 euro vertegenwoordigd. De man zelf betoogde dat hij het geld daar voor niet had verkregen uit in komsten voor drugstranspor ten, maar dat hij het had geleend van zijn vader en van een vriend. De rechtbank doet woensdag 20 augustus uitspraak. Mocht die negatief uitvallen voor de ver dachte, dan zal die ook daarte gen in beroep gaan. door A. J. Snel MIDDELBURG - „Als de man maar perspectieven heeft, kan hij het leven aan", zo betoogde de Middelburgse advocaat J. Wouters gisteren voor de meer voudige kamer van de recht bank in Middelburg. De raads man waagde zo een poging tot een pleidooi voor een 43-jarige Rotterdammer die op grond van zijn activiteiten in het thans gangbare juridisch jargon wordt aangeduid als een veel pleger. Die stond terecht voor onder meer een reeks inbraken. Zijn daden werden onder meer inge geven door problemen binnen de relatie met zijn vriendin. Over die boeg wenste de straf pleiter Wouters het dan ook te gooien. Hij duidde aan hoe zijn cliënt vanaf 1993 tot en met 1999, na een echtscheiding, in de fout was gegaan. Vanaf 1999 tot april 2003 zag de man weer perspectief. Het ging goed, me de doordat hij een vriendin had, zo bezwoer de advocaat. Dat was even een uitglijder. Officier van justitie R. Jeuken had het dossier van de veelpleger wél goed gelezen en ontleende daar aan het feit dat de man van de mooie jaren, die door raadsman Wouters niet zonder gevoel voor dramatiek waren beschreven, een aanzienlijk deel in de ge vangenis had doorgebracht. Wegens het plegen van een ge wapende overval. Deze infor matie was even aan de aandacht van de advocaat ontsnapt. Voor het zover was, eiste het Openbaar Ministerie tegen veelpleger, die ervan werd! schuldigd dat hij een autor. biel had verduisterd (proef van enkel weken gemaakt) dat hij enkele inbraken had;- pleegd, (onder meer in Philip; ne en Zoutelande) achtts maanden gevangenisstn Daarbij werd ingecalculee: dat hem in de marge van de te lastelegging soortgelijke drijven werden verweten geen niet werd weersproke Enig gesteggel was er overdei braak in een stacaravan aan Walcherse kust. De beschuit de ontkende. Kort na de ver® sing van een fotocamera en 6 munt uit de stacaravan te Zt telande, vond de verdachte G zelfde objecten in een carat in Roosendaal, hem uitgelee: door een vriend. Hij had ge* idee hoe die dingen daar k'f men en vond de vrijheid den® voor ruim 300 euro aan een; weiier in Terneuzen te versj Een reeks andere inbraken e; kende hij te hebben gepiep Volgens zijn advocaat zou Ij mooi zijn als de gevangenisst' zou worden beperkt tot dezeLJ tijd als het voorarrest heeft?; duurd. Zijn cliënt zou dan? melijk aanstonds een M kunnen aanvaarden bij 1 groothandel in bloemen aanstellingsbrief voor die m tie had er eigenlijk al moe»- zijn, maar ter zitting kon "°j ters dat schriftelijke stuk tj presenteren. Hij beloofde rechtbank toezending zodra-- het in zijn bezit heeft. Uitspraak 20 augustus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 32